Weer reisagent op fles Werk beeldhouwer Nic Jonk ontbeert diepgang Rent-a-home: anderhalf miljoen schuld Nieuwe arrestaties rond moord op Sadat Wanhopige indianen zoeken hier steun voor strijd in VS Neo-Nazi's werken van uit Frankri jk en Libanon' Franse staat daagt bank voor rechter Wapenarsenaal ontdekt in Noordwijkse woning Kruiswoord DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 VARIA PAGINA 17 EINDHOVEN (ANP) - Het Eindhovense reisbureau Rent-a-home dat gespe cialiseerd was in de ver huur van vakantiehuisjes is failliet verklaard. Het bedrijf laat een schuld na van ongeveer 1,5 miljoen gulden. Dat heeft de voor malig directeur en eige naar F. Wichman vanmor gen desgevraagd meege deeld. Het reisbureau was niet aangesloten bij de ANVR. Het merendeel van de klanten die bij Rent-a-home hadden geboekt is normaal afgewerkt, aldus Wichman. Hij heeft daarbij steun gekregen van het Amsterdamse reisbureau Interhome. waar hij zelf nu in dienst is. Er is in het verleden sprake geweest van een overname van Rent-a-home door Interhome maar dat is, aldus Wichman. niet doorgegaan. "In terhome heeft in het belang van de klanten en haar eigen belang en in mijn belang echter zoveel mogelijk steun verleend", aldus Wichman. Het Eindhovense reisbureau is in moeilijkheden gekomen ener zijds doordat Wichman een lang lopend contract had afgesloten met een vakantiedorp in Frank rijk en anderzijds doordat hij een boekje had uitgegeven met be hulp waarvan klanten zelf hun vakantie konden uitstippelen zonder inschakeling van reisbu reaus. De vakantiehuisjes in het Franse dorp werden niet alle maal verhuurd en de reisbureaus waren zo boos over het boekje van Wichman, dat ze geen zaken meer met hem deden. De klanten die de dupe worden van het faillissement zouden al lemaal op vakantie zyn geweest in bungalowtjes in Beieren. De eigenaar van die huisjes heeft die mensen bij aankomst een verkla ring laten tekenen waarin zij de verplichting op zich namen om de huur te voldoen als Rent-a-ho me in gebreke zou blijven en daar ziet het nu naar uit. Dat be tekent dat deze klanten voor de tweede keer de huur zouden moeten betalen. De belangen van die Beierse huisjeseigenaar worden behartigd door Mr. N. Broers. GRONINGEN (GPD) - Onder het motto ..Huisvuil - pak de goeie zak!" is gisteren in drie wijken van de gemeente Gro ningen een experiment be gonnen om huisvuil geschei den op te halen Van de be woners van deze wijken wordt verwacht dat zij het „droge" afval in een gele zak deponeren en het overige af val in een blauwe zak. Het experiment is voor een jaar opgezet, de gemeente heeft er een half miljoen gulden voor uitgetrokken. Met de proef hoopt de gemeente Gronin gen de groeiende berg afval in te kunnen perken en het op den duur goedkoper te kunnen verwerken. Staatssecretaris mevrouw Lambers-Hacquebard (volks- Experiment gescheiden huisafval Groningen gezondheid en milieuhygië ne). die het startsein voor het experiment gaf. zei dat bij de afvalverwijdering meer een beroep zal moeten worden gedaan op de burger. „We zijn nu in een nieuwe situatie gekomen De sterke kosten stijging bij de afvalverwijde ring. het gebrek aan stort- ruimte. de toenemende grondstoffenschaarste, dit al les dwingt ons tot een andere aanpak", aldus de staatsse cretaris. die toezegde dat Groningen by het experi ment kan rekenen op steun van het ministerie. De bewoners van de drie wij ken zyn niet bijster enthou siast over het experiment Stond voorheen één vuilnis zak binnen handbereik, nu moet uit ruimtenood veelal naar buiten worden gegaan om het vuil of m de blauwe af de gele zak te storten. „Een heel gedoe", aldus een be woonster „Neem nou koffie dik: eerst moet het koffiedik uit het filterzakje in blauwe zak worden geschud, daarna het filtertje in de andere zak. Ik weet niet of ik dat lang vol houd" CAIRO (AP) - In Egypte zijn op nieuw 63 arrestaties verricht die verband houden met de moord door mohammedaanse funda mentalisten op president Anwar Sadat. Zegslieden van de politie maakten bekend dat na de arrestatie van in totaal 650 personen in verband met deze zaak nog slechts 25 tot 30 anderen worden gezocht. De zegslieden verstrekten tevens informatie over het ver meende plan van de fundamen talisten om het huidige regiem ten val tc brengen. Zij brachten een wijziging aan in de originele lezing van de regering dat slechts één groep. "Takfir Wal Higer", de mislukte staatsgreep had voor bereid. Andere mohammedaan se groepen, voornamelijk een or ganisatie genaamd "Al Jihad" (heilige oorlog), zouden even eens bij de plannen betrokken zijn geweest. AMSTERDAM (ANP) - Demissionair minister Den Uyl kan een glimlach niet onderdrukken als hij een blik werpt op een spotprent van tekenaar Opland flinksover zijn politieke optreden. De bewindsman opende gisteren een expositie van de tekenaar die tot en met 22 november te zien is tn het voormalige Amsterdamse Binnengasthuis. Rechts PvdA-minister van staat J. Burger. BONN (AFP) De Bondsrepu- bliek telt op het ogenblik tegen de 150 neo-nazi's die er niet voor terugdeinzen met wapens en door middel van aanslagen hun idealen te verwezenlijken, zo heeft de Westduitse minister van binnenlandse zaken, Gerhardt Baum, gezegd in een gisteren ge publiceerd interview met het dagblad "Die Welt". Het totale aantal leden van neo-Na- zistische organisaties in zijn land schatte Baum op 600. Er zijn dan nog eens 600 sympathisanten van de ideeën van deze rechtsra- dicalen. Voor geldelijke steun kunnen die zich verlaten op circa 400 "financiers". Baum zei ver der dat rechtse extremisten hun aanslagen in de Bondsrepubliek vanuit Frankrijk en Libanon voorbereiden. "Het ontdekte wa pendepot op de Lüneburger Hei de toont aan dat de neo-Nazi's nog steeds gewelddadige acties kunnen ondernemen", éldus Baum. Het van het Westduitse le ger afkomstige wapentuig was onder meer 125 kilogram spring stof, handgranaten en pistolen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Dat de Alpheuse Kunstuitleen haar eerste lustrum wil vie ren met een fanfare-tentoon stelling is heel begrijpelijk. Het lag dan ook voor de hand dat er iets georganiseerd ging worden waar zoveel mogelijk betrokkenen, zoals bijvoor beeld de abonnees, een feeste lijk genoegen aan zouden be leven. Het gevaar dat daarbij om de hoek komt kijken is dan wel dat de populariteit, in de ongunstige bijbetekenis van de "grootste gemene de ler", gaat leiden tot kritieklo ze smaakmakerij Er is gekozen vor een gezamen lijke expositie van twee kun stenaars. Een expositie met werk van Nic Jonk, een goede bekende in de Alpheuse Kunstuitleen (beeldhouw werk, zeefdrukken en siera den) en van José Calsina, uit Alphen aan den Rijn (grafiek en schilderijen). In dit "fan fareoptreden" neemt Calsina in z'n eentje de muziek voor zijn rekening en treedt Nic Jonk op als de tamboer-ma joor die met de dikke trom voorop mag lopen. En dat was te horen. Al vanaf de Ze- gerplas klonken vorige week de zware dreunen, toen Jonks werkstuk "Aarde en Water" daar op z'n voetstuk werd ge tild. Nic Jonk schijnt niet al leen in de kringen rond de Al pheuse Kunstuitleen gewaar deerd te worden. Uit de in drukwekkende lange lijst van werk, dat van hem overal in het land op sokkels is gezet, blijkt een algemeen succes. Vanzelf ga je je dan afvragen waarop dat succes gebaseerd is. Op een hoge artistieke waarde, hoop je dan in eerste instantie. Maar toen ik op de tentoonstel ling in het gebouw van de Kunstuitleen aan de Rijnka de 11 in de gang al geconfron teerd werd met zijn fondant- zoete boudoir-erotiek, die als zeefdrukken in grote oplagen op de markt worden ge bracht. schoot het wantrou wen bij mij direct heel diep wortel. Hetzelfde gebrek aan diepgang dat de zeefdrukken zo vla- flippig maakt, zie je terug in het beeldhouwwerk. Een lan ge herhaling van een paar mythologische thema's en ver der veel vrouwenfiguren, al of niet met kind of draperie. Wat is er nu eigenlijk te zien aan deze beelden? Een meng sel van twee elementen. Het eerste is de basis, die bestaat uit een traditioneel acade misch vormprincipe, dat te ruggaat op de Franse beeld houwer Maillol (1861-1944). Het tweède element bestaat uit aanhangsels die als veel extra billen, bollen en builen overal uit te voorschijn groeien en die slechts één en kele functie hebben. En dat is dat ze de ruimtewerking van de plastiek verhevigen. Als vorm echter stellen ze weinig anders voor dan balonnen, le verworsten en stopverfballen. Kul In deze formule van klassieke vrouwenfiguren in combina tie met quasi-moderne kul zii het antwoord op de vraaf. naar de reden voor het succes verborgen: de formule resul teert in beelden die uiterst "acceptabel" zijn doordat ze thuishoren in het neutrale niemandsland in de kunst.. Daar spreekt niemand zich uit; niet de kunstenaar en niet het publiek dat zich aan deze kunst niet hoeft te storen, omdat er domweg geen be roep wordt gedaan op iets an ders dan esthetisch sentimen t. De formule van Jonk, nog on dersteund door een goed-za- kelijke aanpak en uitgedra gen middels een groot promo- tieboek met tekst van Ko Sar- neel, gaat er bij een groot pu bliek blijkbaar in als koek. In dat boek staat ook te lezen dat het Jonks ambitie is "een ei gen soort beeld te maken". Nou, dat schijnt hem al heel lang geleden gelukt te zijn. Dat "eigen soort beeld" is een beeld dat ongetwijfeld ruim telijke kwaliteiten bezit en dat met vakmanschap is ge maakt. Maar dat als kunst werk niet de aandacht ver dient die de maker ervan op zichzelf weet te richten. De fanfare trekt voorbij. Als het geluid van de dikke trom is weggestorven zal hopelijk de muziek in onze herinnering achterblijven. Kleur Met het gedreun van de tam tam nog tn mijn oren, tracht ik nu het verfijnde werk van José Calsina nog te laten doorklinken. Deze Alphenaar van Spaanse afkomst, sinds dertien jaar hier ingepol derd. laat in zijn etsen en aquarellen zien hoe hij. met van oorsprong vreemde ogen, het Holland van tussen de dij ken artistiek tracht te verove ren. En natuurlijk heeft hij hier in het Rijnland de uitda ging daartoe gevonden hij heeft het landschap van Rem- brandts etsen herkend. Met verwondering heb ik in zijn etsen en ook in zijn aquarel len kunnen zien hoe nu. drie honderd jaar later, dat in we zen onveranderde land op nieuw door een kunstenaar doorleefd wordt. Wij Hollan ders kunnen ons niet genoeg bewust zijn van de invloed die de 17-eeuwse meesters hebben uitgeoefend op onze n kijken en dus van beleven, van het land schap om ons heen. Het is om die reden dat deze "Spaanse" visie boeit. Vooral in de kleur van de aquarellen is het ver borgen verschil zichtbaar. De kleur die, meer dan de vorm, het onbewuste laat zien, ont hult de eigen invalshoek die Calsina scheen te moeten ont wikkelen toen hij Rembrandt hier materieel ontmoette. Die kleur spreekt het sterkst als hij de seizoenen over het land laat trekken: wateroverlast, herfst, voorjaar, slecht weer. Het zijn de voor ons ver trouwde. maar daarom niet minder beleefde emoties die door een kunstenaar die in een heel andere grond is ge- worteld, hier en nu, diepdoor- voeld, voor ons zichtbaar worden gemaakt. CLEMENS KORTEN BACH Nederland op 18e plaats alcohollij st SCHIEDAM (ANP) - Met een ge middeld alcoholgebruik van 8,8 liter per jaar per inwoner staat Nederland op de achttiende plaats op de wereldranglijst van vijftig landen, die is opgesteld door het produktschap voor ge distilleerde dranken in Schie dam. Dit staat in een boekje van het schap, dat gisteren is versche nen. Frankrijk staat bovenaan met een totale consumptie van 14,8 liter alcohol per hoofd van de bevolking. De cijfers hebben betrekking op het jaar 1980. Bij bier en wijn, maar ook bij ge distilleerd zijn de verbruikscij fers omgerekend naar honderd procent alcohol. In Europa wordt Frankrijk op de voet gevolgd door Spanje (14,1 li ter). Ook in Italië, de Bondsrepu bliek Duitsland, Oostenrijk, Por tugal. België, Zwitserland en De nemarken wordt per hoofd van de bevolking meer gedronken dan in Nederland. Polen staat nummer één op de lijst van sterke drank. Daar werd per hoofd van de bevolking zes liter op jaarbasis gedronken. Opvallend is dat bij de eerste tien landen vijf oostblokstaten zitten. De DDR. Hongarije. Tsjechoslo- wakije en de Sowjet-Unie bezet ten respectievelijk de tweede, derde, vierde en zesde plaats met een gebruik dat varieert van 4.5 liter (DDR) tot 3.3 liter (Sowjet- Unie). Op de voet gevolgd door Italië staan de Fransen bovenaan de wereldranglijst van wijngebruik. Per hoofd van de bevolking is er in Frankrijk in 1980 95,4 liter van gedronken. De Italianen blijven niet ver achter met 93 liter. De Westduitsers spannen de kroon met het bierverbruik Bijna 148 liter op jaarbasis was goed voor een eerste plaats. Niet ver daar onder volgen Tsjechoslo wakye (138 liter), de DDR (135 liter). Au stralië (134 liter) en België (131 li ter). ROTTERDAM (ANP) - Een verte genwoordiger van de Navajo-in dianen van Big Mountain in Ari zona (Verenigde Staten) zal mor gen in Den Haag een gesprek hebben met het ministerie van buitenlandse zaken en de Twee de-Kamercommissie van dit de partement. Namens de traditionele opperhoof den van Big Mountain reist Lar ry Anderson nu door Europa om zoveel mogelijk steun te krijgen voor de strijd van de ongeveer achtduizend Navajo's, die op last van de Amerikaanse regenng hun eeuwenoude grondgebied moeten verlaten. De indianen verzetten zich heftig tegen het zogenaamde "relocation pro gram" van de regenng van de Verenigde Staten. Het is de bedoeling dat de navajo's, die niet alleen een traditionele maar ook een godsdienstige bin ding hebben met de grond waar op ze nu wonen, overgeplaatst worden naar enkele kleine stad jes rond het reservaat. 150 tot 200 kilometer verwijderd van hun huidige woongebied. De reden voor deze gedwongen overplaat sing is dat de Amerikanen de grond willen hebben voor de ex ploitatie van enkele nieuw ont dekte energiebronnen, zoals steenkool, olie en uranium. De voorzitster van de Nederlandse actiegroep Noordamerikaanse indianen. Maria van Kints, ver wacht dat de Navajo-indianen, van wie velen geen Engels spre ken, zich moeilyk kunnen aan passen an de westerse gewoon ten van de plaatsjes waar ze nu naar toe moeten. De stichting Nanai, die zich enkele maanden geleden tot de Ameri kaanse regering wendde om in het conflict met de indianen te bemiddelen, meent dat de oor spronkelijke bewoners van het betrokken gebied groot onrecht wordt aangedaan. Het was altijd hun woonplaats, wat niemand ooit heeft aangevochten. Nu er belangrijke vondsten zyn ge daan, worden ze verjaagd. De stichting acht deze deportatie in strijd met de akkoorden van Helsinki en de besluiten en con clusies van de conferenties in Barbados, Genéve 1977 en 1981 en het vierde Russell-tribunaal, vorig jaar in Rotterdam. Politie van Tilburg schoot tekort, vindt minister DEN HAAG (ANP) Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) meent dat de Tilburgse politie op 12 april van dit jaar tekort is ge schoten by de oplossing van een conflict tussen Surinamers en andere bewoners van de Tilburg se wyk Broekhoven. In antwoord op schriftelijke vra gen van het Kamerlid Van der Spek (PSP) heeft de minister de politie geprezen voor de wyze waarop de bedreigde Surina mers zijn geëvacueerd en de tact volle wyze waarop de openbare orde vervolgens werd hersteld. Kritiek oefent de minister op de behandeling van een zwangere Surinaamse vrouw en de bewa king van de vluchtwomng. De vrouw werd ten onrechte opge sloten in een afgesloten verhoor- ruimte en vervolgens in een niet- afgesloten verblijfsruimte aldus de minister. Van Thijn meent dat de politie heeft gefaald door uitsluitend de voorzijde van de vluchtwomng te bewaken. Vandalen zyn via de achterzijde van de woning bin nengedrongen en hebben vernie lingen aangericht aan het inte rieur. Tot op heden zyn de in dringers nog niet aangehouden. PARIJS (DPA) - De Franse regenng daagt de directie van Paribas voor de rechter. Ook tegen een van de cliënten van de bank zal een rechts zaak aanhangig worden gemaakt, zo is in Parys bekendgemaakt Paribas is al enige tijd in het nieuws doordat de bank via ondoorzichtige aandelentransacties haar buitenlandse vestigingen wil onttrekken aan nationalisering Het kan nog wel enige tyd duren voordat de aanklacht tegen de directie is ingediend. Een van de clienten van Paribas moet voor de rechter verschynen we gens goudsmokkel. In 1980 zou deze zakenman met hulp van Pansbas vijfendertigduizend gouden munten met een waarde van 29 miljoen frank (ongeveer veertien miljoen gulden) via de Belgische Panbas- dochter naar Canada hebben gesmokkeld De provisie hiervoor zou zyn terechtgekomen bij Panbas-Suisse. Overigens zou de bank buiten me deweten van de client om enkele waardevolle munten hebben vervan gen voor minder waardevolle De rechtszaak tegen de directie kan pas worden aangespannen als er maar duidelijkheid is gekomen in de illegale overdracht van gelden ten gunste van een aantal cliënten van Pan bas. Het geld zou met instem ming van de rekeninghouders naar Zwitserland zyn overgemaakt vol gens een methode die het daglicht niet kan verdragen, zo heeft het Franse ministerie van financiën laten weten. NOORDWIJK - Bij een huiszoeking in Noordwijk heeft de politie een groot aantal wapens en munitie aangetroffen. Het wapenarsenaal bevond zich in een kast in een tot geheime bergplaats omgebouwd vertrek. In verband met de vondst is een 46-jarige Noordwijker aan gehouden. De aangetroffen wapenvoorraad bestond uit vijf hagel-en vijf kogelge weren van zowel Duitse, Amerikaanse als Russische makelij. Behal ve de geweren werden ook drie pistolen, munitie en een opzet-tele- scoop aangetroffen. "Toen wij dc kast openbraken rolden de geweren voor onze voeten", aldus een bij het onderzoek betrokken agent. De eigenaar van de wapens, de 46-jarige Noordwijker zonder beroep, liep tegen de lamp toen hij vorige week in Zundert bij een douane controle werd betrapt op het bezit van zestig patronen. Uit zijn pa pieren bleek destijds dat hij een pistool in Antwerpen had aangebo den bedoeld voor de verkoop. De Rijkspolitie kreeg de zaak in onder zoek en droeg het werk over aan collega's uit Noordwijk. Bij zijn verhoor verklaarde de Noordwijker "gek op wapens te zijn". Hij zei regelmatig naar het REM-eiland uit te varen om zijn geweren, die hij van troetelnaampjes voorzag, daar uit te testen. Bij vergissing is afgelopen za terdag een verkeerde opgave geplaatst bij onze wekelijkse puzzel. De goede opgave plaatsen we daarom vandaag alsnog. Oplossingen moet u voor vrydag sturen aan redactie Leidsch Dagblad. Witte Singel 1, 2311 BG Lei den. Horizontaal: 2 ontploffing, 8 landbouwer, 9 uniek, 10 pyn- lijk ongemak, 11 roofvogel, 13 water in N-Brabant. 16 fyn onderscheidende/scherpin mg. 20 riv in Belgie, 21 bitter vocht. 22 billijk-tamelijk. 23 molentrechter, 24 hevige gramschap, 25 mil.rang, 26 lofspraak. 27 titel v.e. Ind- vorst (Hind.Sanskr 28 laat ste preek, 32 proef onder zoek, 35 vlug, 37 regerings vorm-gemenebest. 38 tel woord. 39 slotwoord, 40 gega digde. Verticaal: 1 rekening, 2 mod der. 3 dameshalsdoekje (Fr 4 ijverig, 5 stad uit de oud heid door list (paard) ver overd, 6 echtgenote, 7 vr. munt. 11 onbeperkt-abso- luut. 12 zonder fut, 14 bedrie gen, 15 deel v.e rem. 16 preek, 17 reinigingsmiddel. 18 droombeeld, 19 maken v. gelakte voorwerpen. 29 Eu- rop gebergte. 30 geestelyke, 31 heideplantje. 33 peul vrucht, 34 zin. 35 kaartspel, 36 eikeschiller

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17