Echte doorbraak satelliet- televisie over paar jaar Ruimteveer Columbia opnieuw de ruimte in Reportage Voor Kerstmis eerste commerciële uitzending De tweede paniekgolf DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 VARIA PAGINA 15 Door Ton Duin Adempauze In 1979 kon het vermeende ge vaar nog net worden be dwongen. De toenmalige mi nister van CRM, mevrouw Gardeniers, besloot adempauze in te lassen om ambtenarij, omroep en poli tiek de gelegenheid te geven zich voor te bereiden op het tijdperk van de tv-satellieten, die in 1985-'86 worden ver wacht. De Tweede Kamer schaarde zich in november vorig jaar, na een fikse ruzie tussen de coalitiepartners CDA en WD, achter haar „kabelnotitie". Belangrijkste punt daarin is het verbod op doorgifte via het kabelnet van op Nederland gerichte (commerciële) buitenlandse televisieprogramma's. Daarmee was de adempauze een feit. Maar toen kwam „Satellite". Het is zeer de vraag of het ministerie van CRM met de kabelnotitie in de hand kabelexploitanten kan verbieden dit Britse pro gramma door te geven. Ka beltelevisie Amsterdam, die naast Satellite ook het pro gramma van de Russische sa telliet Horizon aan zijn abon nees zal aanbieden, meent in elk geval van niet. Steeds meer kabelexploitanten (in de meeste gevallen gemeen ten) tonen belangstelling voor in de ontvangst van sa tellietsignalen. Waar het om gaat is, vast te stel len of het programma van Sa tellite TV een op Nederland gericht commercieel pro gramma is in de zin van de kabelnotitie. Niemand die dat op dit moment weet. Ook onder de mediaspecialisten van de grote politieke partij en blijkt, gezien het grote aantal kamervragen over de- Archieffoto van de assembla ge van de eerste communicatie satelliet van de ESA, de OTS-2. De OTS-1 ging verloren bij een mislukte lancering in 1977. ze en aanverwante zaken, grote verwarring te zijn ont staan. Het betrokken minis terie is met spoed om ophel dering verzocht over het toe komstig beleid. Uit de ant woorden van CRM zal moe ten blijken hoe teer, of taai, de kabelnotitie wel is. Het ministerie hult zich nog in stilzwijgen. Voor Kerstmis Of de uitzendingen strijdig zijn met de Nederlandse wet, moet dus worden afgewacht, maar ze zullen in elk geval wel mede op Nederland zijn gericht. Directeur Brian Hay- nes heeft aangekondigd voor Kerstmis twee uur per dag uit te gaan zenden en als dat goed gaat in het voorjaar zes uur per dag. Zijn aanbod be staat in hoofdzaak uit films en reclames (zeven minuten per uur). Wat de reclame be treft, houdt Satellite zich aan de Britse code, wat inhoudt: geen advertenties voor siga retten en sterke drank. I Het Britse initiatief is van groot belang, omdat Haynes als eerste de advertentiemarkt gericht op een Europees mil joenenpubliek (PvdA'er Piet Stoffelen houdt het aantal op 75 miljoen) openbreekt. Bo vendien kan Satellite moge lijk een aanzet geven voor de infrastructuur (schotelanten nes waarmee de satellietsig nalen worden opgevangen), die de tv-satellieten over en kele jaren broodnodig heb ben. Overigens is Satellite TV een experiment, dat voort duurt zolang de OTS-satelliet goed blijft functioneren. Ver wacht wordt dat dat zeker een jaar zal zijn. Het is een vreemde zaak dat Sa tellite TV Europa zo heeft kunnen verrassen. In mei liep de officiële proef met de OTS-satelliet af. En toen werd ook al duidelijk dat Haynes een kanaal van de sa telliet wilde huren. Dat is iets wat de mediaspecialisten in de Tweede Kamer niet goed in de gaten hebben gehou den. Over de aanvraag moest door de Europese PTT's. verenigd in Eutelsat, die eigenaar is van de experimentele satel liet, worden beslist. Eutelsat gaf goedkeuring aan (let wel) de Britse PTT voor een zoge noemde punt-tot-punt-ver- binding van Londen naar Malta. De Britse PTT ver huurde het kanaal vervol gens voor tv-uitzendingen aan Satellite TV (tot groot on genoegen van de Nederland se PTT, die deze handelwijze heeft aangeduid als „gesjoe mel"). Door de PTT's is afgesproken dat het tv-signaal zal worden vervormd, „gescrambled" zo als dat heet. Maar met een de- codeerapparaat van de Ne derlandse PTT kunnen geïn teresseerde kabelexploitan ten het signaal weer voor uit zending geschikt maken. Communicatie De PTT stelde zich tot voor kort op het standpunt dat de OTS 2 en de Russische satel liet Horizon communicatiesa tellieten zijn, waarvan een signaal niet aan de kabel abonnees mag worden door gegeven. Demissionair mi nister Van der Louw deelde die mening en verbood der halve uitzending van het Russische signaal in Neder land (over Satellite TV heeft hij zich nog niet uitgespro ken). Eind vorige week veranderde de PTT plotseling van ge dachten. Directeur-generaal Leenman stelde dat als de zender (Rusland, Satellite TV) geen bezwaar heeft tegen ontvangst van het program ma in Nederland, de PTT er ook niet tegen is. En daarmee is wat het postbedrijf betreft een einde gekomen aan het voor iedereen verwarrende formele onderscheid tussen omroep- en communicatiesa telliet. Echter, het ministerie van CRM heeft z'n beslissing nog niet herroepen. CRM zal zich een groot brok maatschappelijke onvrede op de hals halen door de uitzen dingen te verbieden. Anders ligt dat vermoedelijk bij de plannen van de Nederlandse vennootschap Euro-TV, die nadrukkelijk op Nederland gerichte tv wil gaan bedrij ven. Daartoe heeft men als eerste een aanvraag inge diend voor het huren van een kanaal op de ECS-satelliet HILVERSUM - Nauwelijks twee jaar geleden kreeg ir. A. Dake van Delta Kabel politiek-Nederland (lees PvdA en CDA) op z'n kop met het listige plannetje het programma van de Luxemburgse commerciële televisie Nederland binnen te loodsen. Gewoon even de kabel verlengen die al vanuit België naar het grensplaatsje Sluis was gelegd, dacht hij. En de commercie zou ons land zijn binnengeslopen als toen de Tweede Kamer niet wakker was geworden. In de afgelopen weken is ons land opnieuw op geschrikt door een plan voor commerciële tele visie, dat door sommi ge politici wordt gezien als een bedreiging van het unieke Nederland se omroepbestel. Te recht of ten onrechte? Die vraag komt later in dit verhaal aan de orde. Boosdoener is de Britse maat schappij „Satellite Televi sion", die nog voor Kerstmis wil beginnen met op heel Eu ropa gerichte commerciële televisie-uitzendingen via de experimentele OTS 2-satel- liet. Satellite heeft zich finan ciële steun weten te verwer ven van enkele vooraanstaan de Engelse produktiebedrij- ven op het vlak van amuse ment en zal reclame gaan uit zenden voor multinationals als Unilever, Coca Cola, Schwepps, Gilette, Esso en Levi's. Een overzicht van de stralen bundels van diverse satellieten over heel Europa. (ook een communicatiesatel liet) die eind volgend jaar wordt gelanceerd. Een zo duidelijke ondergraving van het Nederlandse omroepbe stel kan het ministerie niet tolereren. Geen paniek In het geval van Satellite TV is dat heel wat minder duide lijk. Dit vormt voor de kabel abonnee een extra buiten lands programma in zijn pak ket. En gemeten naar dc on derzoeken die de Kijk- en Luisterdienst van de NOS naar de kijkdichtheid van die buitenlandse zenders heeft verricht, is er geen reden voor paniek. En wat de angst voor commerciële tv betreft, in Den Haag bijvoorbeeld kan men al jaren de Britse zender ITV ontvangen. Een run op schotelantennes voor privë-ontvangst wordt door Philips en Siemens niet verwacht, gezien de hoge pr\js (voorlopig zeker niet be neden de f 10.000). Het Russi sche programma van de Hori zon kan nauwelijks als een concurrent voor de Neder landse omroep worden be schouwd, al ziet schotelan tennebouwer Huoma uit Arn hem speciaal voor dit pro gramma wel een afzetmarkt voor pnvé-antennes (prys af hankelijk van de markt varië rend van f3000 tot f8000). Maar met deze antenne kan het signaal van de OTS niet worden opgevangen. Satellite TV moet door het gro te bereik dat de adverteer ders ermee hebben op de Eu ropese markt (in hoofdzaak de goedbekabelde landen, vooral België en Nederland, maar ook een aantal grote steden in andere landen), wel serieus worden genomen. Maar het echte gevaar lijkt vooralsnog wat verder in de toekomst te liggen, bij de komst van de tv-satellieten. Zoals het RTL-plan voor een Duitse, Franse et» Nederland se uitzending (1985) en een plan van bijvoorbeeld Duitse, Belgische en Franse indus triëlen voor lancering van een satelliet in 1984. De echte doorbraak van satelliet-tv is dan te verwachten Dan ook namelijk is de lancering van tv-satellieten van verschillen de groepen Europese landen te verwachten. Het is zaak voor Europa om daar vooral goed op voorbe reid te zijn. Hoe belangrijk dat is, valt af te lezen uit een rapportage van Euro-parle mentariër Piet Stoffelen aan de Raad van Europa De par lementaire vergadering van deze raad nam onlangs een resolutie van Stoffelen aan waarin gevraagd werd om in ternationale normen samen te stellen om tv-uitzendingen via satelliet en kabel te rege len. Stoffelen is bang dat door de snelle technische ontwikkelingen de wetge ving achter gaat lopen. Voor al een auteursrechtenrege ling wordt in de toekomst steeds dringender noodzake lijk. Verder zouden er unifor me advertentiecodes moeten komen en moet de onafhan kelijkheid van de program mamakers en de culturele verscheidenheid worden ge waarborgd. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Als het weer goed is (en daar lijkt het op) gaat in Nederlands vroe ge woensdagmiddag het ruimteschip 'Co lumbia' opnieuw de ruimte in. In plaats van de wegwerp-vaartuigen van voor heen, hebben de Verenigde Staten dan zo ongeveer aangetoond dat hun concept van een bij herhaling bruikbaar ruimte voertuig deugt, ook al zijn bij de realise ring ervan enorme vertragingen en begro tingsoverschrijdingen opgetreden. En het is waarschijnlijk dat, naarmate in het laadruim van de 'Columbia' een tech nisch ingewikkelder lading wordt opge steld, technische problemen nog voor meer vertraging zullen zorgen. Bij de vlucht van morgen is de vraag of de 'Columbia* vliegt niet langer in het ge ding - het gaat nu om zijn praktische bete kenis als transportmiddel voor lading. Dat is een gegeven van belang voor de civiele ruimteverkenning en -gebruik, zo goed als het van militaire betekenis is. De 'Columbia' stijgt op van een lanceerplat- form in Florida (Cape Canaveral) en landt in Californië op een militaire basis. In Ca- lifornië ook bouwt de luchtmacht eigen lanceerinrichtingen voor militaire ruim tebussen, zodat civiele en militaire tak ken van deze technologische ontwikke ling op den duur strikt gescheiden kun nen bliiven. Voor het eerst echte lading dus op deze vlucht, met twee nieuwe piloten, Joe Engle en Richard Truly. Zij hebben al eens een proefianding gemaakt met de shuttle, zoals de Amerikanen de 'Colum bia' aanduidden toen deze op de rug van een vüegtuig omhoog werd gebracht, en zij vormden de reserve-bemanning voor de eerste vlucht. De tweede vlucht had eerder moeten plaatsvinden. Problemen bij het installeren van dc geheel gerevi deerde 'Columbia' en vervolgens een be schadiging van 400 tegels die het toestel bij zijn terugkeer in de ruimte tegen wrij- vingshitte moeten beschermen, tijdens het tanken van vloeibare brandstof, ver oorzaakten de vertraging. Sedert zaterdag is het aftellen aan de gang. In de laadruimte is een instrumentarium vastgeschroefd dat de aanloop vormt naar voortdurend gebruik, waarin ook de Europese ruimtevaart zeer veel geld heeft geïnvesteerd. Sedert de eerste vlucht is de 'Columbia' op zo'n honderd punten aangepast en verbeterd. Bij de eerste lan cering bijvoorbeeld ontstond een zo ster ke drukgolf van het donderende geluid van de raketmotoren, dat het achterschip te zwaar werd belast, de besturingsopper vlakken in gevaar kwamen en sommige steunribben werden verbogen. Voor deze gelegenheid is een nieuwe manier ont worpen om de enorme gaten onder het lanceerplatform met tonnen water te be sproeien om zo het geluid te dempen. Technici beschouwen als belangrijkste ex periment voor deze tweede vlucht de be proeving van een robot-arm, met een pols, een elleboog en een schouder, bij wijze van spreken. Met deze arm zullen op den duur satellieten uit de laadruimte worden gepakt en in de ruimte neergezet En andersom: oude satellieten zullen met zo'n arm uit de ruimte kunnen worden geplukt. Maar omdat er wat onzekerheid bestaat over het functioneren van een der 'gewrichten', wordt afgezien van een ex periment waarbij de arm een handgreep in de laadruimte zou beetpakken, uit vrees dat een falen van die proef de pilo ten tot een ruimtewandeling zou nopen om de arm weer op zijn plaats en de deu ren van de laadruimte dicht te krijgen. Op 253 kilometer hoogte, tijdens een missie die 124 uur gaat duren, vergt de rest van de experimenten betrekkelijk weinig aandacht van de ruimtevaarders. Een ra dar-antenne wordt op de aarde gericht om te zien in hoeverre de shuttle een sta biel platform biedt voor observatie. Een multispectrale infrarood radio-meter wordt geprobeerd op het vaststellen van mineralen vanuit de ruimte. Andere instrumenten moeten vaststellen of oppervlakten zijn begroeid of niet, water zijn of sneeuw. De hoeveelheid koolmo- noxyde in de ruimte wordt vastgesteld en er is een instrument aan boord dat aan de kleur van de oceaan moet aflezen of er grote hoeveelheden chlorophicl in het water zitten, want daar zou dan plankton en een overvloed aan vis te vinden zijn. In kasten van de bemanningsruimte wordt met 'plantebakken' vol kleine zonnebloe men nagegaan wat de beste graad van vochtigheid is voor de grond, als planten groeien in de vrijwel gewichtloze omstan digheden van de ruimte Een speciaal ca mera-systeem legt vanuit de ruimte blik- semontladmgen vast - wellicht leidt dat op den duur tot onweerswaarschuwingen per satelliet. Het zijn niet alleen de vertragingen, de enorm stijgende kosten en het gebrek aan ervaring met een geheel nieuw soort ruimte-bus die NASA in deze dagen tot bescheiden geluiden dwingen. Aanvan kelijk dacht men bij dit bureau voor de ruimtevaart, dat het spectaculaire succes van de eerste vlucht, gepaard aan Rea- fi gans militaire verlangens en de volgens B de astronoom Carl Sagan 'vrijwel onge- looflijke' opbrengst van de Voyager- vluchten naar de verste ruimte tot nu toe per menselijk instrument bezocht, zou leiden tot hernieuwd enthousiasme en geld voor de ruimtevaart. Die hoop blijkt ijdel: Reagan snoeit drastisch op NASA's budgetten. En nog afgezien van NASA. de hele weten schappelijke wereld in de VS maakt zich zorgen over Reagans maatregelen. Vorige week maandag zijn in Washington hon derd leiders van wetenschappelijk onder zoek bijeen geweest voor een massaal be klag over de vermindering van het geld voor fundamenteel onderzoek. NASA's hoop en die van de Amerikaanse research-instellingen in de universitaire wereld, waar jaarlijks een handvol Nobel prijzen wordt verdiend, is Reagan duide lijk te maken dat zowel de Amenk.i m economie als de defensie het zonder dit wetenschappelijk onderzoek niet kunnen stellen. En dat het concentreren van de fondsen op die gebieden waar de meeste kansen op resultaat liggen en die aan een nationale behoefte beantwoorden, geen oplossing is. ..Wetenschap is een investe ring", zei William Carey, directeur van de Amerikaanse associatie ter bevordering van de wetenschap, „en de regering laat na die te beschermen Columbiaopnieuw m de startblokken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15