LAATSTE RENTENIEUWS VOOR SPAARDERS. Bekerwinnaar gewipt Reserves Voorschoten op weg naar schaaktitel Nederlandse Credietbank Door Alphense eersteklasser BTW-heffing op kantines gehandhaafd Bokszege Maik Krol VYON: geen kandidaat in bestuur profvoetbal 'Partijdige jury "nekt shorttrack-ploeg Leiden Synode stelt voorwaarden aan eigen uitspraken Pillen tegen gevaren van kerncentrale DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 SPORT PAGfNA 13 KATWIJK/LISSE - De ploeg van Glasbergen heeft het gisteravond niet kunnen redden tegen kop loper Ceverbo. Zes doel punten waren niet genoeg om de winst in Katwijk te houden. De Dordtse ploeg zette er acht treffers te genover. Koosjardin moest met 7—1 de eer la ten aan VI. Bahlmann uit GRONINGEN (GPD) - Het be stuur van de KNVB, afdeling amateurvoetbal en de Neder landse Sportfederatie gaan ak koord met de voorstellen die de regering de sportvertegenwoor- digers vorige week op tafel heeft gelegd. De BTW-heffing op de omzet van clubhuiskantines van boven de 125 mille per jaar blijft gehandhaafd; het belastingsper centage is na overleg bepaald op 12 procent. M. Kastermans, voorzitter van het bestuur amateurvoetbal van de KNVB, deelde dat maandag avond tijdens de najaarsvergade ring van de afdeling Groningen mee. Verder zullen verenigingen die hun kantine als een commer cieel bedrijf runnen, rekening moeten houden met de heffing van vennootschapsbelasting. Re clame-opbrengsten, sponsorgel den en recettes zijn tot 45 mille per jaar onbelastbaar, terwijl de persoonlijke aansprakelijkheid van clubbestuurders volgens de heer Kastermans een zaak is, die ook in het parlement in discussie is. Over die aansprakelijkheid heeft de regering nog geen stand punt ingenomen, maar de KNVB-bestuurder vermoedt dat dit gedeelte uit het wetsontwerp zal worden gehaald. Kastermans zei verder, dat kleine vergoedingen aan vrijwilligers in de sportwereld niet mee zullen tellen voor de loonbelasting. De grens van die belastingvrije ver goedingen zal ongeveer worden bepaald in de buurt van de 3000 gulden per jaar. Alphen zorgde voor een regelrechte sensatie. Voor veel publiek schakelde het nota bene de Neder landse bekerhouder uit (5-4). Glasbergen - Ceverbo 6-8 De Rijnsburgers gaan ongetwijfeld een moeilijk seizoen te gemoed. Dat zij toch nog een zestal tref fers wisten te fabriceren was te danken aan Ceverbo, dat zeker niet zo sterk speelde. Twaalf te gentreffers in twee wedstrijden zegt genoeg. Met een beetje ge luk had de ploeg van Nico Glas bergen een vijftal treffers meer kunnen maken. Maar steeds weer toonde doelman Ab West- dijk zijn geweldige klasse. Al in de eerste minuut twee doelpun ten. Riedijk scoorde, maar Wil Groenendijk had het antwoordt direct klaar: 1-1. In de tiende en vijftiende minuut kwam de ploeg van Huyzer wat geflatteerd op 1-3. Hans Koster en Frans Bouwman waren de makers. Nog geen minuut later bracht Piet Haasnoot de spanning terug (2-3). En het was aan doelman Westdijk te danken dat de Rijns- burgers niet op gelijke voet kwa men. Nog voor rust kwamen de koplopers op 2-5 door fraaie doelpunten van Den Arend en JUDO - Het bestuur van de judo Nederland heeft niet gefrau deerd met CRM-gelden. Dat blijkt uit een onderzoek, dat de accountantsdienst van het minis terie een maand geleden had in gesteld. "Er zijn geen foute din gen gebeurd met subsidiegeld", aldus ccn woordvoerder. Het on derzoek, dat een routine-karak ter had, werd uitgevoerd na be richten over frauduleuze hande lingen van bestuursleden. VOETBAL - Doelman Piet Schrij vers van Ajax zal vanavond in een bespreking met het bestuur worden duidelijk gemaakt dat hij zich aan zijn contractuele ver plichtingen zal moeten houden. Schrijvers werd afgelopen zon dag voor de bekerwedstrijd te gen DHC in Delft gepasseerd door Hans Galjé. Koster. In de vijfde minuut weer een Rijnsburgse opleving. Wil Groenendijk scoorde, maar van af de aftrap tekende Bouwman voor 3-6. Twee grandioze acties van Jack Mannuputty zorgde voor enige sensatie (5—6). Toen Peter Jeup naar de strafbank moest dacht een ieder zelfs aan de gelijkmaker. De Dordtenaren losten dit professioneel op. Toen het team weer compleet was liep men eenvoudig naar 5—8 door treffers van Johan van der Hoek en Henk den Arend. In de slotfa se maakte Ab Westdijk eindelijk een fout. Wil Groenendijk bracht de eindstand op 6-8. v'an Gerven - Van der Plas 3-4 Dit bekertrefïen was een revanche voor de Katwijkers, die eerder in het competitie duel het loodje moesten leggen. Mart van der Plas en Jan Hogewoning scoorde ieder twee maal voor Van der Plas. Leen Spoor, Gerard van Beek en Richard Hofman deden dit voor de Lissenaren. De Tegelhandel - Bahlmann 4-5 Zonder Wim van As, John Jansen en Frans Sjardijn is de Neder landse Beker houder tenonder gegaan tegen de koploper uit de eerste klasse. Een fel verdedi gend Bahlmann wist door Jan Verwoerdt, Frans Bahlmann en Frans Bakker (3x), de winst mee naar Alphen te nemen. Ondanks de stroom van aanvallen, scoor de de Leidse ploeg door Wim Op- pelaar, André Pracht en Koos Bekooy (2x), slechts vier maal. De Engel - Roodenburg 6-4 Ook de ex-kampioenen hadden veel moeite tegen een veel te hard spelend Roodenburg. De Leidse ploeg kwam zelfs met 2-0 voor. Jos Faas (2x), René Griffioen (2x), Theo Godyla en Frans van der Laan zorgden dat de winst toch in Lisse bleef. Voor Roodenburg vonden Sam den Os en Hans Hannaart ieder twee maal het net. VI - Koosjardin 7-1 Een kansloze nederlaag voor de Leidse ploeg, die niet alleen vast liep op VI-doelman Wim Visser, maar ook niet overweg kon met arbiter Treuren. De Leidse ver dediging had zijn avond niet, en daar profiteerde Van der Sluys en zijn mannen gretig van. Al leen Peter Gijsman lukte het om zijn oud-clubgenoot een keer te passeren. Overige Inter—regionale uitslagen. Rotterdamse Studenten - De Ro zet 6—1 Neptunus - FC Torna 3-5 ROTTERDAM (ANP) - Leo van der Aa heeft gisteren de ope ningspartij van een profboksgala in de Maashal van het Ahoy-com- plex in Rotterdam gewonnen. De in Palma de Majorca wonende Nederlandse weltergewicht sloeg zijn tegenstander Frank Geutner uit West-Duitsland in de eerste ronde knock out. De partij was op zes ronden vastgesteld. De tweede partij, tussen de zwaarweltergewichten Henk van der Tak uit Den Haag en de Turk Oemer Karadems, eindigde na zes ronden onbeslist. Ook Alex Blanchard en Maik Krol bleken in Ahoy te sterk voor hun tegenstanders. Blanchard ver sloeg zijn Italiaanse opponent Comette terwijl Krok de meerde re was over Tchanthuing uit Zal- LEIDEN - De eerste klasse A van de Leidse Schaakbond begon het seizoen sprookjesachtig met de Reus en Klein Duimpje in de hoofdrollen: Voorschoten II, dat in het afgelopen seizoen de pro motieklasse van de LSB uitrolde vanwege de 'degradatielawine', die LSG II door uit de KNSB te rug te keren ontketende, en Phi- lidor VI, dat maar net was gepro moveerd. Slechts vier uur moch ten de Leidenaars in het sprook je geloven. Wel snoepte Ligtvoet aan het eerste bord Van Vleuten een remise af en toverde Her- toghs tegen Houweling sr. eeu wig schaak op het bord. Van Lieshout had als enige Leidenaar moeten toeslaan, maar hij liet Verhey jr. met remise ontsnap pen. Wat voor fraaie combinaties de overige Leidenaars ook vlit hun duim zogen, het mocht niet ba ten. Voorschoten II boekte dank zij Van Schaik, Sluiter. Van der Kooy, J. Thierry, Bausch, Ver straten en P. Barendse een mon sterzege van 8'/2-lV2. Katwijk II kan voor Voorschoten II wel eens een geduchte concur rent worden, want het zette Roe- lofarendsveen I zonder pardon op een beslissende achterstand (3-6). De strijd verliep voor de 'Veners' eerst gunstig Van der Meer en Van Leur speelden snel remise met Blom en De Vlaam, terwijl Vcnne en Olierook regel matig In de tijdnoodfase sloeg Katwijk echter toe. Admiraal en Van der Wiel vloerden vlotjes hun oppo nenten. Smit had om te winnen nog een 'schwindel' nodig, ter wijl Gijs Haasnoot op 'techniek' de vijandelijke koning in zijn hemd zette. De Jong zorgde voor 3-6. Swets staat in de enige arbi tragepartij een pion achter. Daar om ook claimt Van der Aart 'winst': prognose 4-6 voor Kat wijk II. Alphen II kwam tegen Boskoop I door 'miniaturen' van Donker en Boer snel met 2-0 voor. Toch sloot Alphen de match met een negatief saldo af (4-5). Weliswaar kwam Gelijnse onverwacht nog tot winst en brachten Staken burg en Wagenaar het tegen S. van Gemeren respectievelijk A. van Gemeren nog tot remise. Maar Piet de Jong greep mis. waarvan Kooy profiteerde, en het trio invallers moest de pun ten inleveren bij Harkes, Stol wijk en Philipse. Kok, de onge kroonde remisekoning van Bos koop. heeft nog thuis uren zitten zwoegen, maar hy vond geen re- miseweg in de hangstand tegen Rauwhorst, zodat de eindstand 5-5 werd. 4a een paar moeilijke uurtjes liep Lisse II tegen Leiderdorp II re gelrecht naar 5V4 punt en derhal ve naar een overwinning. Rent- van den Aardweg, Kruger, Vry- burg en Staats zorgden voor de winstpartijen, terwyl Clemens, Gerard Lemmers en Herruer te gen respectievelyk Rijnsburger, De Vos en Visser tekenden voor remises. Bij Leiderdorp vingen Grim en invaller Van der Leek een koning in hun matnet: 5Vfc- 3Vi. Toen de buit binnen was, gaf Ruigrok zijn vooruitgespeelde hangparty tegen Van der Zwan op. zodat Lisse II toch nog be nauwd met 5x/2-4Vi over een ver zwakt Leiderdorp II zegevierde. DEN HAAG (ANP) - De Vereniging Van Oefenmeesters in Ne derland (WON) zal geen kandidaat stellen voor een plaats in het sectie bestuur betaald voetbal. De afgevaardigden van de oefen- meesters in de algemene vergadering hebben dit de WON maandag meegedeeld. De trainers zullen niet aanwezig zijn tij dens de eerstkomende vergadering betaald voetbal, die op 14 november in Zeist wordt gehouden. Naar de mening van de oefenmeesters is samenwerking "onder de huidige omstandig heden" onmogelijk. De oefenmeesters zijn ontevreden over het functioneren van het sectiebestuur. Zij stellen het sectiebestuur mede verantwoorde lijk voor het ontbreken van democratie in het betaalde voetbal. De WON had enige weken geleden Hans Kraay kandidaat ge steld voor een plaats in het sectiebestuur. Kraay werd door het zittende bestuur niet geaccepteerd en trok zich vervolgens te rug. De trainerszetel in het bestuur was vrijgekomen doordat bestuurslid Jo Witteman zich naar de mening van de oefenmees ters zich te veel door zijn collega's liet inpakken. Kamprechter 'beschermt' invalide zwemster RIJNSBURG (GPD) - De 12-jan- ge Annemieke van Duyn uit Haarlem is zondag voor het eerst sinds zy twee weken geleden in Zaandam werd gediskwalifi ceerd omdat zij niet aan de regle menten voldeed, weer in actie gekomen. In Rijnsburg nam zij voor haar Haarlemse vereniging NVA-HHC deel aan de nationale jeugdcompetitie op het nummer 200 meter wisselslag. In tegenstelling tot zijn collega Schoone, die de zwemster in Zaandam van deelneming uitsloot, omdat zy niet voldeed aan de reglementen (by het keer punt aantikken met twee han den). voelde voorzitter-kam prechter Jonkman uit Sassen- heim er niets voor om de gehan dicapte Van Duyn, die haar lin- keronderarm mist, te diskwalifi- LEIDEN - Met nog twee wedstrij den te gaan in de clubcompetitie shorttrack is de Leidse A-ploeg ééen punt achterop geraakt bij de Delftse A-ploeg. De "Leidenaars" danken dit slech te resultaat aan het duwen van één van de Delftse rijders in de aflossing en od de 1000 meterfi nale, waardoor Cees(Boer de 2e plaats verloor door een val, en de Leidse ploeg de aflossing. De volgens de Leidenaars partijdi ge Delftse jury, op de Rotterdam se Ton Menkenbaan bestrafte de Delftse rijder niet, waardoor de Leidenaars de aflossing verloren. Een tweede reden voor het slechte resultaat was, dat Dorus Borst zijn schaatsen had vergeten en daardoor op geleende schaatsen moest rijden. Een lichtpuntje voor het Leidse team was bij afwezigheid van de geblesseerde Menno Boelsma de zege van Charles Veldhoven in de finale van de 1000 meter. Met een tyd van 1.50.9 ging de Oegst- geestenaar Wim den Eisen, Ger Boelsma, Cees Boer, Paul Rut ten. Kees Borst, Derek Webber en Jaco Mos vooraf. In het clubklassement heeft Delft A nu 23 l/s punt. Leiden A 22Vi en Amsterdam A 18. De synode van de Gereformeer de Kerken in Nederland - deze week in Lunteren bijeen - heeft gisteravond enkele duidelijke voorwaarden gesteld aan kerke lijke uitspraken over maat schappelijke en politieke vraag stukken. Verscheidene synodeleden waren er niet gelukkig mee, maar prof. mr. W. de Gaay Fortman - lid van de commissie die de voor waarden had geformuleerd hield de synode voor, dat deze voorwaarden het gezag van ker kelijke uitspraken juist zullen versterken. De kerk moet in haar spreken naar buiten wel duide lijk zijn, maar zal in het algemeen toch de nodige terughoudend heid moeten betrachten. Een voorstel om de voorwaarden af te zwakken en elke synode in de gelegenheid te stellen zélf normen voor een uitspraak aan te geven, werd met grote meer derheid verworpen. Wel ging de synode akkoord met het voor stel, de uitspraken die zij doet bindend te verklaren en daarbij een beroepsmogelijkheid in te stellen. Het synodedlid ds. J. van Drie (vroeger te Leiderdorp) meende, dat de synode zich door deze voorwaarden het politieke spre ken haast onmogelijk maakt. En een ander lid: "De synode zorgt er op deze manier voor, dat de kerk haar vingers niet meer kan branden. Feitelijk zegt ze: laten andere christenen het werk maar doen. Wij verwachten juist, dat de kerk die mensen steunt en naast hen gaat staan". Prof. De Gaay Fortman zei, dat kerkelijke uitspraken van kwali teit moeten getuigen. "Kerken zijn de enige instantie die uit spraken mag doen zonder dat daarbij direct een oplossing wordt aangedragen. De kerk moet alleen zeggen: dit kan niet; u moet het in een andere richting zoeken, en hoé u dat doet is uw zaak". Dat uitspraken wel bin dend zijn, vond De Gaay Fort man noodzakelijk, omdat kerke lijke gemeenten vaak zo verdeeld zijn. Uit IKV Op de jaarlijkse appèldag van het Confessioneel Gereformeerd Beraad in Zwolle zei prof. dr. K. Runia van de theologische hoge school van de Gereformeerde Kerken in Nederland (Kampen), dat deze kerkén zich moeten dis tantiëren van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Volgens Runia is het IKV indertijd wel goed begonnen, maar is het nu een politieke pressiegroep ge worden. De hoogleraar doelde daarbij ook op de actie die het IKV volgend jaar onder de ge meentebesturen wil gaan voeren. Die zouden hun gebied tot 'kern- wapenvrije zone' moeten verkla- Runia - die deel uitmaakte van een forum - uitte ook funda mentele kritiek op het recente gereformeerde rapport over het bijbelgezag. Hij vond het onjuist, de bijbel te benaderen met be grippen uit de wijsbegeerte. "Er zijn in dit rapport echter ook punten waarmee men zijn winst kan doen", gaf de professor toe. "Men moet het wel willen lezen". Doopsgezinden De 'broederschapsvergadering', het hoogste beleidsorgaan van de Doopsgezinde Broederschap, wil, dat het bestuur mogelijke sa menwerking gaat onderzoeken met het anti-militarisme-pro- gramma van de Wereldraad van Kerken en met het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). "De broe derschap dient metterdaad en fi nancieel verantwoordelijkheid voor deze programma's op zich te nemen". De broederschapsvergadedring aanvaardde unaniem de aanbe velingen van het projekt 'Zijn wij nog vredesgemeente?', waaraan ongeveer 80 van de 144 plaatselij ke gemeenten hebben meege daan. "Het beleid moet erop ge richt zijn, dat vragen van gerech tigheid en vrede op niet-vrij blij vende wijze aan de orde worden gesteld". De broederschapsvergadering zal op een volgende bijeenkomst een definitief standpunt bepalen over de IKV-campagne 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland'. Hervormde Kerk: beroepen te Hierden H. Veldhuizen Alblas- serdam, te Reeuwijk (deelge meente 'De Brug') kandidaat J Tielkemeyer aldaar, te Echteld kandidaat A. Poortman Wouden berg, te Poederoijen kandidaat G. Schaap Huizen; aangenomen naar 's Gravenzande J. J. C. Dee Welsrijp (Fr.), de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Nij- kerk en Amersfoort (verpleeg- en verzorgingstehuizen) J. Koele Nijkerk; bedankt voor Apel doorn H. C. van Itterzon Gouda, voor Strijen A. Jonkman Berkel. Gereformeerde Kerken: beroepen te Halfweg J. C. Pennekamp Schie dam, te Amsterdam (deelwerk, voor nazorg ziekenhuispastoraat) kandidaat mevr. J. van Andel al daar; aangenomen naar Leider dorp (gisteren in plaatselijk nieuws al vermeld), derde predi kantsplaats, J. J. van den Born Son-Breugel-Sint Oedenrode, naar Beverwijk A. Addis Oldekerk (Gr.), de benoeming tot geestelijk verzor ger van het 'Zonnehuis' te Amstel veen R. J. Beukema Amstelveen- Buitenveldert. Christelijke Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Urk A. van de Weerd Zeist, naar Arapoti (Bra zilië), voor de Evangelisch Gerefor meerde Kerk, B. Oosterbroek Haamstede. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Scherpenisse M. Mon driaan Waardenburg. De Nederlands Gereformeerde Kerken (vroeger 'vrijgemaakt bui ten verband') gaan zich binden aan de besluiten van de lan delijke vergadering (synode) en classes (regio's). Op hun landelijke vergadering in Breukelen hebben zij daartoe, op sterke aandrang van de Christelijke Gereformeerde Kerken, besloten. De Nederlands gereformeerden streven naar een federatie met de christelijke gere formeerden. Driejaar geleden bepaalden de Ne derlands-gereformeerden, dat een besluit van de landelijke vergade ring of een classis (regio) niet hoeft te worden erkend als dat 'niet strekt tot heil van de gemeente'. Sommigen vonden dat een te grote vrijheid voor de plaatselijke ker ken. De christelijke gereformeer den stelden met nadruk, dat dit een beletsel zou zijn voor verdere eenheid. De nieuwe bepaling is, dat een kerkeraad alleen om praktische redenen - gelegen in de situatie ter plaatse - kan weigeren een be sluit uit te Demonstratie Het landelijk beraad van rooms- katholieke studentenpastores heeft de bisschoppen dringend gd- vraagd, hun instemming te betui gen met de vredesdemonstratie (te gen nieuwe kernwapens) op 21 no vember in Amsterdam. De bis schoppen zouden zelf ook aan de demonstratie moeten deelnemen, vindt het beraad. Een ,woordvoerdLer van de pause lijke commissie voor herziening van het kerkelijke recht heeft mee gedeeld, dat de Rooms-Kathoheke Kerk in haar wetgeving blijft bij 'uitzetting uit de kerk' in geval van abortus. CHATTANOOGA (AFP) - De autoriteiten van de Ameri kaanse staat Tennessee zul len 7.000 gezinnen die in de buurt wonen van de kerncen trale van Sequoyah pillen verstrekken die bescherming moeten bieden tegen de ge volgen van een eventueel on geluk in de centrale. De gezondheidsdienst van Ten nessee deelde mee dat de pil len bedoeld zijn om de men sen die in een straal van acht kilometer rond de centrale wonen te beschermen tegen wolken radio-activiteit die in geval van een ongeluk uit de centrale kunnen ontsnappen. De pillen moeten beletten dat de radio-actieve straling door de schildklieren in het li chaam wordt opgenomen. De eigenaar van de kerncentra le zal de kosten van de pillen op zich nemen. Men over weegt de pillen ook uit te de len aan mensen die binnen een straal van 16 kilometer van de centrale wonen. VOETBAL De competitiewed strijd tussen FC Utrecht en Ajax, die voor woensdag 11 november op de eredivisieagenda staat, zal in het Olympisch stadion wor den gespeeld. De Utrechters moesten voor hun midweekse duel naar Amsterdam uitwijken, omdat het veld op de veemarkt geen verlichting heeft. Sparen bij de NCB is een zaak van hoge rente. Plus dat de NCB persoonlijk én deskundig advies geeft. Want eerlijk is eerlijk: een goed advies is de basis voor uw rentewinst. Bovendien geeft de NCB nu een premie van f 7,50* aan nieuwe spaarders bij een minimale inleg van f 25- Dit bedrag dient tenminste 2 maanden vast te staan. Afhankelijk van uw budget en de tijd dat uw geld vast kan staan kunt u klim- sparen, termijnsparen of girosparen bij de NCB. In ieder geval krijgt u bij de NCB altijd hoge rente. Hak dus die knoop door, want sparen is aantrekkelijk bij de NCB. Kom naar een van onze 114 kantoren of bel de spaar-infolijn: 030-310247.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13