Vriesekoop nu voor op concurrenten... Vrij-uit Gantwarg ontwijkt offensief Wiersma Deinsen geeft Feyenoord nog kleur Jan van 'Griezelige' triomf in mini-EK DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 SPORT PAGINA 11 BRUSSEL Van oor tot oor straalde Bettine Vriesekoop na de gewonnen finale tegen de Koreaanse Yoon Kyung Mi. Beide armen gingen wel drie, viermaal de lucht in. En terecht. De open Belgische titelstrijd was uiter mate sterk bezet. Het deelnemersveld bevatte nagenoeg de hele Europe se top en was bovendien nog verrijkt met een Zuidkoreaanse inbreng. Zo'n sterk bezet toernooi winnen is zonder meer knap. door Ruud Paauw Eind vorige week verscheen het met de nodige spanning tege moet geziene rapport van de Commissie Veiligheid Voet- balbezoek. Onder leiding van de Leidse hoogleraar N.J.P. Giltay Veth studeerde een elf tal vol deskundigen op het ge bied van criminologie, politie en bestuur anderhalf jaar lang op effectieve bestrij- dingsmethodes tegen het sup- portersgeweld. Het resultaat, razendsnel samengevat, ziet er als volgt uit: Er moet een Centraal Bureau Veiligheid komen; de ME dient er veel meer bij te wor den betrokken; de wetgeving moet worden aangepast; jus titie moet zich (ook) op dit ge bied specialiseren en snel recht toepassen met speciale strafopleggingen; in de sta dions moeten commando-ka mers en arrestanten-verhoor kamers komen; stadions moe ten bovendien drastisch wor den omgebouwd; supporters- groepen moeten gedwongen worden zoveel mogelijk van het openbaar vervoer gebruik te maken opdat de controle groter kan zijn; er moet uit breiding komen van spoor wegpolitie, van bewakings diensten.... U moet dat lijstje eens hardop lezen en u vervolgens naar de ijskast begeven. U zult dan merken dat de melk zuur in de flessen staat. Bij het lezen van het rapport en de aanbevelingen kreeg ik een zeer ongemakkelijk ge voel in de strot. Waar hébben we het hier nu over? Over de tachtigjarige oorlog, een drei gende staatsgreep of een po ging tot beperking van de stadsguerrilla? Nee, vrienden en vriendinnen, we praten over een potje voetjebal, om een beruchte opmerking van Herman Kuiphof te citeren. En wat daarvoor komt kijken is zo ongeveer de afkondiging van de noodtoestand. (Mis schien maken we het nog mee dat FC Utrechl-Ajax alleen kan ivorden gespeeld als het leger in de hoogste staat van paraatheid wordt gebracht Hoe is het toch in godesnaam zo ver kunnen komen? Miljoenen Wat Giltay Veth en zijn compa- nen ongewild zeggen is dat het voetbalvandalisme niet te bestrijden valt. Want met de maatregelen die zij voorstel- ,len zijn vele, vele miljoenen guldens gemoeid en die zullen er in deze malaisetijd zeker niet voor worden uitgetrok ken. Maar zelfs als dat wel ge beurde, zou er geen garaniie zijn. Giltay Veth noemt in zijn rapport een paar voor beelden van wedstrijden waarbij het door kleinighe den uit de hand liep. Hij meent met de voorgestelde maatregelen en een betere coördinatie dat soort dingen te kunnen voorkomen. Ik ben zo vermetel te denken dat er altijd "onvoorziene kleinig heden" zullen blijven be staan. De commissie heeft stellig haar werk nauwgezet gedaan, maar in haar rapport zie ik niet zozeer een pakket ge schikte beleidslijnen (al zit er best wat nuttigs bijmaar veeleer de failliet-verklaring van het betaalde voetbal als bron voor onbezorgde ont spanning, recreatie en ver maak. Toen Toen ik het rapport uit had, dacht ik even terug aan de eerste voetbalwedstrijd die ik als kind zag: Haarlem-Hee renveen in het Heemsteedse Sportpark, de beslissende wedstrijd om het kampioen schap van Nederland. Geen potje van niks dus. Negentienzesenveertig. Het sportpark was afgeladen; er kon niet eens meer een lie venheersbeestje bij. Wie de jongenskiel nog om de schou ders gleed, zat langs de zijlijn in het gras. Gewoon lekker in het gras. Af en toe kwam de grensrechter langs en die zei: "Jongens, jullie moeten een metertje voor me vrijhouden, hoor". Ik leefde toen vast op een ande re planeet. Nu lijkt de afrastering van een veld in het betaalde voetbal op die van een concentratie kamp. Moeder, wat is het toch alle maal minder geworden. En wat voel ik me plotsklaps óud. Straatvoetbal AVRO's Sportpanorama ver toonde zaterdagavond beel den van de finale van een straatvoetbaltoernooi voor jongens in Amsterdam. De wedstrijd greep plaats op een deel van de Dam. Iedereen vond het leuk, inclu sief Johan Cruijff. Ik niet. Want het had zo bitter weinig met straatvoetbal te maken. Wat is daar immers het ken merk van? Dat je als jongens, al schreeuwend en ruziënd, uitmaakt wat wel en niet kan, ver weg van die enge we reld van die griezelige vol wassenen. Je speelt zonder publiek, behoudens dan een enkele bejaarde en niet meer dan twee honden. Maar wat zag ik daar op de Dam? Zeker 2000 man langs de lijn en een wedstrijd onder leiding van een scheidsrech ter. Een scheidsrechter, nu vraag ik Straatvoetbal? Ach, ga nou toch weg. Een keurig adspi- rantenduel op keien. Het commentaar van de AVRO- verslaggever was van aparte droefenis. Hij deed net of het een echte voetbalwedstrijd was ("En dan gaat nu de bal naar rechts"), compleet met de namen van die krielkip- pies erbij. De echte straatvoetballer, voor zover die nog bestaat, kan hier alleen maar bij in tranen uitbarsten. Bibi In datzelfde programma inter viewde Joan Haanappel de 15-jarige Bibi Vos, die inmid dels met topturnen is gestopt. Twee jaar terug leek zij, ge prezen door Russen en Roe menen, het grootste talent te zijn waarover het KNGV ooit de beschikking had. Maar ze haakte af en als hoofd schuldige daarvoor wees ze aan: meneer Van Zetten en nog eens meneer Van Zetten. (Hans van Zetten is landelijk trainings-coordinator van het KNGV). Hij zou op turn- technisch gebied van Bibi dingen hebben gevergd ik nog niet toe De moeilijke situatie het topturnen van de dames zich op het ogenblik bevindt schreef Bibi ook al toe aan de houding van Van Zetten. Joan Haanappel merkte op zeker moment lacherig op dat het wel duidelijk was dat ze Van Zetten niet kon zetten. We leven in een vrij land en Bi bi Vos mag zeggen wat ze wil. Of haar verhaal de volle waarheid bevatte blijft na tuurlijk de vraag. Ik vond haar nogal lauw reageren op sommige dingen ("Aan de ene kant vind ik het jammer dat ik niet meer op dat niveau turn, aan de andere kant weer niet") en dót (mentali teit) kan óok wel eens het pro bleem ïijn geweest. Aan de top heb je nu eenmaal een fer me portie bezetenheid nodig. In hoeverre fysieke omstan digheden (op je 15de begin je als meisje meestal aardig uit te botten) een rol speelden, bleef ook onbesproken. Wat ik in deze zaak node miste was commentaar van Van Zetten op die zaak; het schreeuwde er om. Er werd ten slotte nogal wat op zijn deurmat gedevoneerd. En ie- Bibi Vos mand van vijftien heeft niet altijd de wijsheid in pacht. Nu kun je zeggenwaar haalt de AVRO zo gauw Van vandaan als Bibi Vos dat allemaal ter plekke beweert. Inderdaad, dat is waar. Maar meestal worden derge lijke interviews goed voorbe reid; er gebeurt maar weinig spontaan op tv. Als de redactie van AVRO's Sportpanorama tevoren wist wat Bibi Vos ging zeggen, is de houding van die omroep in journalistiek opzicht te laken. Hoor en wederhoor. Het is de oude stelregel waar aan niet gemorreld kan wor den. Om zeker te weten hoe het met het interview van Bibi Vos is toegegaan, heb ik gisteroch tend de AVRO even gebeld en een paar simpele vragen ge steld. Men zou mij terugbellen. He laas. dat moet nu nóg gebeu- Van Well Op 60-jange leeftijd overleed recentelijk Mart van Well, oud -doe l verded ger oan UVS, Lugdunum en RCL. Zijn ge zondheid liet al geruime tijd te wensen over. maar zijn dood kwam toch onverwacht. Van Well was in zijn tijd een populaire keeper, hij verde digde zijn heiligdom met stijl en een tikje bravoure. Hij maakte deel uit van het be faamde UVS-elftal dat »n het begin van de jaren vijftig kampioen van de tweede klasse werd fin het amateur tijdperk de op één na hoogste klasse), maar in de promotie wedstrijden niet slaagde in de sprong naar de hoogste af deling. Zijn keeperswerk in het nogal rampzalig verlopen eerste promotieduel tegen Neptunus in de Kuip kon de toenmalige UVS-voorzitter niet erg bekoren. Opmerkin gen daarover griefden hem zo dat hij de blauwwitten ver bitterd de rug toekeerde. Toen ik hem tn 1961 bij zijn af scheid als actief ooetballer in terviewde had hij het er nog langdurig over. Van Well, die in mijn herinne ring te boek staat als een ge zellig en vrolijk man, had meer talenten. Jarenlang te kende hij voor deze krant op maandag met karikaturen heel geestig het verhaal van een wedstrijd. In zijn laatste jaren was hij werkzaam voor DOCOS. Eerste partij eindigt in remise ROTTERDAM (ANP) - De tweekamp om het wereldkampioenschap dammen, tussen titelhouder Anatoli Gantwarg en de Nederlander Harm Wiersma, is begonnen met een remise. In de eerste partij heelt een agressief spelende Wiersma tegenover een op behoud van het even wicht gerichte Gantwarg te zien gegeven. Al op de vijfde set plaatste de Nederlander een scherpe zet waarmee hij te kennen gaf de strijd zoveel mogelijk te willen compliceren. Gantwarg wist echter een zodanig spel te vinden dat na zeventien zetten een heel rustige, conventionele stel ling was ontstaan. De opening volgde op een eerste zet die Wiersma bepaald verrast had. Namens Gantwarg schoof de voorzitter van de werelddambond, Wil lem Jurg, de schijf op veld 34 naar 29. Nog nimmer had de Rus in de 42 keer dat hij Wiersma had ontmoet deze start gekozen. Nadat Wiersma bij de twaalfde zet een kwartier bedenktijd nam, koos hy voor een voortzetting, die een vier-op-vier-ruil inleidde. De party werd vervolgd met enig tactisch laveren, waarna Wiersma uiteindelijk zijn aanval op de flank plaatste, die door de wereldkampioen te elfder ure echter on schadelijk kon worden gemaakt. Bettine Vriesekoop in de met de open Belgische titel haar eerste, echt SchclclK-tW06kcimp grote, internationale succes. De uitslagen in de verschillende finales op een rijtje: damesenkel: Vriesekoop (Ned)-Yoon Kyung Mi (Kor) 21-10, 18-21,19-21,21-15 en 22-20; herenen kel: Kalinic(Joe)-Surbek (Joe) 21-15, 19-21, 21-18, 7-21, 22-20; dames-dub bel: Yoon Jyung Mi/Park Mal Yeun (Ko- r)-Lippens (BelVThiriet (Fra) 21-15, 21-18; heren-dubbel: Grubba/Ku- charsjki (Pol)—Secretin/Birocheau (Fra) 21-16, 21-16; gemengd dubbel: Sur- bek/Batinic (Joe)-Jonyer/Szabo (Hon) 23-21, 11-21, 21-19. De twaalfde partij in de tweekamp tussen Karpov en Kortsjnoi is na 41 zetten afgebroken in een stelling die Karpov kleine winst-kansen biedt. Karpov speelde erg rustig en trachtte te profiteren van de zwakte op de zwakke damevleugel. Niet zonder succes, want hij won een pion. Daar mee kan Karpov op winst spelen, hoewel er voor Kortsjnoi nog een aanzienlijke kans op remise aanwezig is. Zonder Wim van Hanegem vertrok Feyenoord deze middag vroeg naar Oost-Duitsland voor de UEFA- Cupreturn tegen Dinamo Dresden. Een laatste test die de Kromme gisteren tijdens de training in de Kuip aflegde, viel negatief uit. Zijn liesklachten, daterend van de thuisbeurt tegen Dinamo, waren zo toegenomen dat meereizen geen zin had. Bij een laatste controle bleek ook de medische staf het on verantwoord te vinden Van Hanegem mee te stu- Met Van Hanegem blijft veel van Feyenoords hoop op plaatsing voor de derde ronde achter in Neder land. De routinier was een belangrijke rustgeven de rol toebedacht in het ontregelen van het offen sief dat de Oostduitse partner morgenmiddag on getwijfeld zal ontwikkelen om de 2-1-acbterstand glad te strijken. Ook Budding blijft achter in Rotterdam. Hij is nog altijd niet geheel de oude. Wel mee gaat de Bul gaar Jeliazkov, die in Dresden zijn debuut op Eu ropees niveau voor Feyenoord maakt. Vorig jaar had Vriesekoop dan wel de open Nederlandse naar zich toegetrokken maar dat eve nement was van veel minder zwaar kaliber. Er was in de Et- terbèekse sporthal sprake van een soort mini-EK. Daarom kan gesteld worden dat met deze ti tel Bettine haar eerste, echte grote, internationale succes heeft geboekt. In de dertiger jaren verbood men in Rusland een tijdlang het tafel tennis, zijnde een aanslag op het zenuwengestel. Een tikkeltje overdreven natuurlijk, maar waarheid school er wel degelijk achter. Op topniveau vraagt de behandeling van het razendsnel le en altijd van verraderlijke ef fecten voorziene celluloid het ui terste aan concentratie en wils kracht. Over die eigenschappen moet iedereen die internationaal de top wil halen ruim beschik ken. Een perfecte techniek al leen voldoet niet. Vriesekoop is daarvan een prima voorbeeld. Technisch en tactisch is ze momenteel, hoe onwaar schijnlijk dat ook lijkt, haar Oosteuropese concurrenten voorbijgestreefd. Maar dat voor deel uitbuiten is weer een heel andere zaak. Daar wordt killer- sinstinct voor gevraagd. In het verleden leek de Hazerswoudse dat niet altijd voldoende te heb ben. Dit seizoen staat Bettine met haar twintig jaren meer volwassen achter het groene vlak. In de hal ve finale tegen Batinic toonde ze dat duidelijk aan. Bij een 1-1 ga- mestand leidde de Joegoslavi sche in de derde rondgang met 20-17, op welk kritiek moment Vriesekoop een serie van vijf produceerde. Batinic begon de vierde game derhalve licht aan geslagen. Coach Bakker zag dat zijn pupil direct het tempo op schroefde en snel een beslissen de 13-7 voorsprong opbouwde. De Slavische wilde wat terug doen, kwam in haar ritme, waar op Vriesekoop het tempo prompt weer liet zakken en "punt voor punt" uitspeelde naar 21-15. en naar de finale dus. Zo mooi als de halve finale met Ba tinic zou de eindstrijd echter niet worden. De Koreaanse had haar penhouderbat namelijk beplakt met lange noppen en imiteerde daarmee de speelstijl waarmee de Chinezen bij de WK in Novi Sad zo succesvol waren. Elke bal werd door het vreemd materiaal geladen met onverwachte effec ten. Vaart maken, risico nemen, is dus puur gevaarlijk. Maar te voorzichtig retourneren bete kent een smash om de oren krij gen. Het enige antwoord zit in pressie op de backhand-hoek die met de penhoudergreep nu een maal zwakker is. De eerste game won Vriesekoop erg eenvoudig: 21-10. Eigenlijk te simpel, want Van aanpassen aan de lange noppen was geen sprake geweest. Dat bleek de volgende games toen Yoon Kyung Mi naar haar vertrouwde hoge niveau reikte. De ene na de andere bal retourneerde Vriese koop in het net en de tweede ga me was, ondanks een eindsprint van 11-20 naar 18-20, voor de studente uit Seoul. Langzaam maar zeker kreeg Betti ne echter meer grip op het voor haar vreemde speltype. De derde game ging nog wel met 21—19 verloren, maar het herstel kon digde zich aan. Dat kwam in de vierde (21-15 winst) waardoor de 'final-game' noodzakelijk werd. Bij 20-20 in die vijfde sessie was het gewoon griezelig spannend. Grijze haren krijgen toeschou wers ervan, begrip is er direct weer voor het Russische verbod van de jaren dertig. Op zo'n mo ment hoort de thuisploeg ge woon te winnen. En Bettine was razend populair bij het Brussels publiek. Als bijna-landgenote werd ze bejubeld toen ze aan het langste eind trok. De toevalsfac tor is op het cruciale moment na tuurlijk huizenhoog, maar daar moeten de Koreanen maar over mekkeren. Niet Bettine Vriese koop. Die had haar triomf bin- Trainer-coach Gerard Bakker trok na afloop direct zijn conclusies "Bettine heeft een lichte voor sprong op haar concurrenten ge nomen. Ze speelt dichter bij de tafel, plaatst beter en ook de ser vice is verder ontwikkelt. We zul len de vijand ditmaal geen gele genheid geven haar spel te analy seren. Weinig internationaal con tact is ons devies in de aanloop naar de Top Twaalf en naar het Europees kampioenschap in Boedapest". THEO BAKKER ROTTERDAM - Hij is in veel op zichten anders dan anderen. In tegenstelling tot sommige van zijn collega's bij Feyenoord komt Jan van Deinsen stug over voor de buitenwereld en in nóg grote re tegenstelling tot vele van zijn medespelers presteert hij con stant. Op grond daarvan zou hij er het meeste recht toe hebben Kritiek te spuien op de huidige armzalige gang van zaken, maar terwijl zijn ploeggenoten daar van geregeld overlopen, lapt Jan van Deisen die ongeschreven voetbalwet aan zijn laars. Het „wie het beste presteert, heeft het meeste recht van spreken" wil hij per se niet toepassen op zichzelf. Hij ziet er van af om twee redenen. Enerzijds uit be scheidenheid, anderzijds omdat hij vindt dat niemand erbij ge baat is als het naar buiten wordt gebracht. „Als ik kritiek heb, gooi ik die in de groep. Daar hoort het thuis, dat is de beste plek". Het is de les die hij heeft geleerd in zes jaar Feyenoord. Natuurlijk, ook hij gooide zijn kont wel eens tegen de krib; ook hij heeft wel eens openlijk dwars gelegen. Het heeft hem zó weinig opgeleverd en het resultaat heeft hem zó te leurgesteld, dat hij zich nu nog meer op de achtergrond houdt. „Zwart is mooi, wit is ook prima, maar grijs is op het ogenblik mijn kleur", geeft hij zelf plas tisch aan. „Ik heb geleerd niet te openlijk te zijn". Het wil allemaal niet zeggen dat Van Deinsen niet bezig zou zijn met zijn vak in het algemeen en de situatie bij Feyenoord in het bijzonder. Integendeel zelfs. Wie dieper graaft leert de nu 28-jarige middenvelder kennen als een echte, pure prof, voorzien van de gedrevenheid die te weinigen te genwoordig kenmerkt. Hy heeft in het veld „de pest aan verliezen", blijkt erbuiten be paald minder introvert dan ver wacht, met een soms ironische humor, en probeert inhoud te ge ven aan zijn bestaan als profvoet baller. Hij is zeer betrokken by het produkt. Alleen al om dat goed te verkopen, weigert hij het met woorden te verdoezelen. „Daar heb ik geen belang bij, ik moet er tenslotte van eten. Ik ben nu Feyenoorder en wie aan Feyenoord komt, komt aan mij". De publiciteit zoekt hij dan ook nooit. Zo extravagant als hij zich elf jaar geleden aandiende („Bij de amateurs van Theole in Tiel liep ik rond als een indiaan, met een haarband, een veel te grote broek, afgezakte kousen en schoenen vol verfdruppels"), zo ingetogen is hij geworden na drie jaar NEC, twee jaar Go Ahead Eagles en zes jaar Feyenoord. Meewerken graag, zich prijsge ven, nee, dank u. Jan van Dein sen, kortom, is gaan lijken op Wim Jansen. Hij pompt in elk ge val net zoveel energie in de Kuip- club als de vroegere mister Feye noord. En dat is heel wat. Als middenvel der vreet hij kilometers. Ge woon, omdat het nodig is. Voor de ploeg, voor zichzelf. Anders dan veel van de mannen die hem omringen, kent hy zijn beperkin gen („Ik moet wel zo bezig zijn, want iets anders is niet voor me weggelegd") en probeert hij daarin zoveel mogelyk te geven. Soms wordt hem dat te veel, goed voorstelbaar uiteraard in deze tyd. „Dan kanker ik ook even vreselijk, maar dat is zo weer over. Ik speel nou eenmaal in die positie, dus of ik wil of niet, het móet gewoon, ook voor mezelf. Ik heb het erg, tè erg, maar in het veld wil ik winnen". Die instelling komt goed uit bij Feyenoord, dat op grond van de op niets meer gebaseerde vroe gere status „niet mag verliezen", maar dót ook moet zijn verblijf in de Kuip er niet bepaald prettiger op maken tegenwoordig. Ook nu het slecht gaat, worden nog altijd slechts overwinningen ver wacht; groeit de negatieve publi citeit by het uitblijven daarvan en staat direct de financiële huis houding op de tocht .Tropenjaren maak je door die druk", verzucht Van Deinsen. „Als je dat allemaal voor een wedstryd op je zou laten inspe len, zou je geen lantaarnpaal meer voorbijkomen. Ik klaag er niet over, want ik wist dat het zo was, maar ik denk dat er ver schillende spelers zyn by wie het meespeelt in de prestatie. Je moet er toch aan wennen". Dat is zeer moeilyk. Het huidige gebrek aan zelfvertrouwen bm nen Feyenoord bewijst het. Al leen met de verspilling van enorm veel kracht worden tegen standers bedwongen die eigen lijk fluitend zouden moeten wor den verslagen. Vitesse bijvoor beeld, maar ook Dinamo Dres den in de eerste wedstrijd. Aan de vooravond van de return grypt Van Deinsen terug naar de thuisbeurt „We hadden toen met veel grotere cijfers moeten en kunnen winnen. 2-1 was veel te weinig. Bang ben ik nog niet, ben je gek, maar in deze situatie kan van alles gebeuren. Als we net zo slecht spelen als tegen Vi tesse en we winnen toch, dan vind ik het ook best". De mogelijkheden zijn er, schat Van Deinsen (wiens contract overigens dit seizoen afloopt, „en de kansen dat ik wegga liggen fifty-fifty") nog altijd. „Al scheelt het natuurlijk een grote slok dat Van Hanegem niet meegaat Hij heeft veel waarde voor het team Maar zo gaat het steeds", schetst hij. ,A1 die wissels doen ook geen goed aan de prestaties. De normale toppers wisselen spora disch, wij moeten dat door de omstandigheden noodgedwon gen erg veel doen". Feyenoord lijkt die omstandighe den overigens zelf in de hand te werken. Omdat er op kracht wordt gespeeld en omdat som migen zich voor anderen moeten forceren zyn er veel blessures. Omdat er weinig actie is vallen de overtredingen meer op als ac tie en groeit met de irritatie ook het aantal gele kaarten. Van Deinsen: "Het betekent wel dat we nog steeds niet echt compleet heb ben kunnen aantreden. Pas als iedereen beschikbaar is èn je een x-aan tal wedstryden hebt ge speeld met dat complete team, weet je echt waar je staat Daar is nu nog niets van te zeggen. Je weet alleen maar wat er van je verwacht wordt". Dat is veel, Feyenoord geeft wei nig. Tè weinig Van Deinsen zal dat nooit zwart op wit laten zet ten. Buiten het veld kiest hy voor grijs. In het veld is hi) één van de wei nigen die kleur geeft aan Feye noord. PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11