Offensief Israël in VS Stakingen in Polen gaan door Compromisvoorstel voor stakende BL-werknemers Onregelmatigheden bij Tunesische verkiezingen Tegen Saoedisch vredesplan UIT DE CONSUMENTENGIDS NOVEMBER 1981: 1 HAAL HET BIJ DE GOEDKOOPSTE! Grote wapenvondst in W.-Duitsland Brezjnjev: 'Beperkte kernoorlog kan niet'' Vakbondsbestuurder voor rechter MAANDAG 2 NOVEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 LONDEN - Werkgevers en vak bondsvertegenwoordigers van het Britse automobielbedrijf Bri tish Ley land zijn het eens gewor den over een formule die de sta king, die zaterdagnacht begon, kan beëindigen. De 58.000 werk nemers staken omdat ze een ho gere loonsverhoging eisen dan de 3,8 procent die de directie hun geboden heeft. Na koortsachtige besprekingen tij dens het weekeinde bleek dat beide partijen bereid waren con cessies te doen. Ondanks de waarschuwingen van directeu- Sir Michael Edwardes, dat Bri tish Leyland geen cent meer op tafel kan leggen dan de geboden 3,8 procent, beloofde hij een ex tra toeslag voor hogere produkti- viteit. De vakbondsleiders, die een loonsverhoging zonder re stricties eisen, verklaarden zich bereid deze nieuwe formule voor te leggen aan de werknemers. Morgen zullen zij beslissen het nieuwe voorstel te accepteren of niet. Vakbondsleiders hebben echter geweigerd de werknemers te ad viseren de formule te accepteren. Bij verschillende afdelingen van British Leyland zeiden de sta kers teleurgesteld te zijn dat de bedrijfsleiding vast blijft houden aan de 3,8 pet. Edwardes had eer der gedreigd een aantal afdelin gen van het verlies lijdende be drijf te sluiten als er gestaakt zou worden, en de stakers op staande voet te ontslaan. Hij heeft zich nu bereid verklaard deze dreige menten in te trekken als de sta king beëindigd wordt. „Ik wil dat de bedrijven weer opengaan vanaf maandag of dinsdag en alle dagen daarna", zei hij. De minister van industrie, Patrick Jenkin, had eerder verklaard het met Edwardes eens te zijn dat British Leyland zich geen hogere loonsverhogingen kan permitte ren. Hoewel British Leyland een staatsbedrijf is, weigert de con servatieve regering zich direct in de crisis te mengen, die de ern stigste is die het bedrijf heeft ge kend. Jenkin wees de suggesties van de hand dat de directie van plan zou zijn British Leyland te sluiten en de winstmakende af delingen aan particuliere onder nemers te verkopen. De afgelopen zes jaar heeft het au tomobielbedrijf 8500 miljoen gulden ontvangen van de rege ring. Onder het leiderschap van Edwardes hoopt de regering dat British Leyland op den duur in staat zal zijn zichzelf te bedrui pen. Edwardes, die het bedrijf met bijzonder straffe hand runt, heeft in zijn pogingen het bedrijf „te stroomlijnen" de afgelopen drie jaar 70.000 werknemers ont slagen en de produktiviteit ver hoogd. In Long Bridge, waar de succesvolle Mini Metro wordt ge bouwd. is de produktiviteit in één jaar met 40 procent gestegen. Edwards dreigement in een brief aan alle werknemers, het bedrijf te sluiten, zou de werkloosheid in Groot-Brittannië met zijn ge schatte 500.000 mensen verho gen. De werknemers hebben de afgelo pen jaren genoegen genomen met loonsverhogingen die ver beneden het inflatiepeil lagen. Dit jaar echter is de maat vol De vakbonden eisen niet alleen meer geld, maar zien de staking als een motie van wantrouwen tegen het beleid van Edwardes. Velen menen dat ook zonder sta king Edwardes een aantal afde lingen zal sluiten Zijn weigering te onderhandelen volgens tradi tioneel Brits gebruik zit niet al leen de vakbonden dwars. Een conservatief kamerlid beschul digde het gedrag van de bedrijfs leiding als dat van „kleine Hit- Iers". Edwardes zei eerder „het bijzonder te betreuren" dat zijn brief aan de werknemers als „provocerend" werd be schouwd. Werknemers menen dat Edwardes met deze actie te ver gegaan is Zij wijzen erop dat Edwardes dreigementen in het verleden werden geaccepteerd, maar dat hij dit keer de stemming in de bedrijven onderschat heeft. Het vertrouwen in een extra toeslag voor hogere produktiviteit is mi niem, daar deze toeslag in het verleden onbetrouwbaar is ge bleken en geregeld niet werd uit gekeerd. Afgezien van de wijze waarop Edwardes zijn bedrijf be stuurt. bestaat er ongenoegen met het feit dat Edwardes dit jaar een persoonlijke loonsverhoging van 38 procent opstreek, wat zijn jaarlijks inkomen tot 500.000 gul den verhoogde. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Israël is in Amerika een groot offensief begonnen tegen het Saoedische vredesplan van kroon prins Fahd. In een brief aan president Reagan noemt de Israëlische premier Begin dit een plan dat tot doel heeft de vernietiging van Israël te bewerkstelligen. Be gin wijst er op dat het acht-puntenplan niet over vrede met Israël spreekt, en zelfs Israël niet vermeldt. Zelfs als de zinsnede, dat de landen in het Midden-Oosten het recht hebben in vrede te leven, op Is raël zou slaan, dan nog waar borgt de rest van het plan de ver nietiging van Israël, te weten: ontruiming van alle bezette ge bieden, de stichting van een Pa lestijnse staat, en het Palestijnse recht op terugkeer, een formule die als Arabisch eufemisme wordt gebruikt voor de vernieti ging van Israël. Begin wijst er verder op dat Saoedi-Arabië nooit over Israël spreekt, maar over de 'zionistische entiteit', zo dat Israël volgens het Saoedi sche plan niet als staat wordt be schouwd die het recht heeft in vrede te leven. "Het is geen plan dat Camp David ondersteunt, maar een plan dat Camp David saboteert", aldus premier Begin. Delegatie De Israëlische regering is van plan een parlementaire delegatie naar Amerika te sturen om de Ameri kaanse publieke opinie te bewer ken, en op die manier de Ameri kaanse regering ervan te overtui gen dat het Saoedische plan geen basis kan zijn voor vredesonder handelingen. De parlementaire delegatie is onderdeel van een Ontvoerde man was bevroren ROME (Reuter) De ontvoerders van de koffiemagnaat Giovanni Palombini hebben hun slachtof fer drie maanden lang in een diepvrieskast bewaard nadat zij hem deze zomer hadden ver moord. Zo nu en dan haalden zij het lijk tevoorschijn om het in zittende houding te fotograferen met een krant van die dag in de hand. De familie vermoedde niets en be taalde meer dan een miljoen (gul den) in de hoop hem vrij te krij gen. Woensdag werd Palombinis lijk onder een boom gevonden. Hij bleek door de borst te zijn ge schoten. grootscheepse Israëlische cam pagne om de Amerikaanse rege ring van haar positieve houding ten opzichte van het plan-Fahd af te brengen. Om de Israëlische strijd tegen het Fahd-plan te onderstrepen, heeft minister van defensie Sharon zijn voorgenomen bezoek aan Washington 'uitgesteld'. De for mele reden is dat Sharon het druk heeft met andere zaken, maar het verband met de ver meende pro-Saoedische politiek is duidelijk. Om dezelfde reden blijft ook een militaire Israëli sche delegatie thuis, die deze week in Washington besprekin gen had moeten beginnen over de strategische samenwerking, waar Begin en Reagan het in sep tember over eens waren gewor den. Israël wil heel duidelijk ma ken dat het onder geen voor waarde bereid is op basis van het Saoedische plan te onderhande len. Bezwaren Minister van defensie Sharon heeft gisteren in een gesprek met de Amerikaanse ambassadeur Le wis Israëls bezwaren tegen de Amerikaanse politiek opge somd: de positieve Amerikaanse waar dering voor het Saoedische vre desplan; de Amerikaanse voorstellen voor een regeling inzake Libanon. De Amerikaanse diplomaat Habib, die in juli een staakt-het-vuren in Zuid-Libanon bewerkstelligde tussen Israël en de PLO, wil dat bestand uitbouwen via een ver dere de-escalatie in Zuid-Liba non. En wel door terugtrekking van de Palestijnen en de milities van Hadad, gecombineerd met een uitbreiding van de bevoegd heden van Unifil. Israël is tegen het opgeven van de Hadad-buf- fer; Amerikaanse wapenleveranties aan Irak via Saoedi-Arabië en Jordanië. Sharon zei te beschik ken over bewijzen hiervoor; het uitblijven van concrete voor stellen inzake de Amerikaans-Is raëlische strategische samenwer king. Dit laatste is een van de re denen dat Sharon zijn voorgeno men reis heeft afgezegd. ADVERTENTIE VERGELIJKING PRIJSPEIL LEVENSMIDDELENZAKEN 1) g goedkoopste zaken 5 a 10% duurder 10 a 15% duurder asoïooo 15 a 20% duurder mmtlmiwmi 20 a 25% duurder meer dan 25% duurder ^JTvSTvJS0 onvoldoende artikelen aanwezig Antigua nu onafhankelijk ANTIGUA (ANP/UPI) - De Britse prinses Margaret woonde gisteren de plechtig heden rond de onafhankelij- keid van Antigua en Barbuda bij. Naast haar de 71-jarige premier Vere Bird. Antigua was jarenlang de grootste Britse kolonie in de Caribi sche Zee. Het eiland met zijn 74.000 inwo ners kent al veertien jaar lang een zekere mate van autono mie. Het wordt de laatste 25 jaren ononderbroken be stuurd door de westers gezin de, Vere Bird en zijn zoon Lester. Het eiland heeft drie Amerikaanse militaire bases en er staan belangrijke over drachtstations van de "Voice of America" en zenders van de Britse BBC. ten. De nieuwe republiek gaat een moeilijke interne strijd tege moet omdat de 1.500 bewo ners van het noordelijke ko raaleiland Barbuda geen deel willen uitmaken van de nieu we natie. Barbuda heeft het onafhankelijkheidsverdrag met Londen niet onderte kend. Van neo-nazi's (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - De Westduitse politie heeft op de Luneburgerheide tien tallen geheime wapendepots van neo-nazi's ontdekt. Het gaat om de grootste wapenvondst in de geschiedenis van de Bonds republiek. Minister van binnenlandse zaken Gerhart Baum (FDP) vreest dat neo-nazistische groeperingen binnenkort op nieuw zware aanslagen zullen plegen. In de eerste helft van dit jaar hebben rechts-extremisten in totaal 43 gewelddaden uitge voerd. In mei werd een neo-nazi wegens „verraad" door geest verwanten vermoord Onlangs kwamen bij een vuurgevecht met de politie in Munchen twee rechts-extremisten om het leven. De autoriteiten zijn van mening dat de vondst van de meer dan 20 depots met pistolen, machinegeweren, pantservuisten, spring stof. munitie, handgranaten erop wijst hoe goed de gewelddadi ge neo-nazi's zijn georganiseerd en dat de ze tot „alles" in staat moeten worden geacht. Veel van de gevonden wapens zijn splin ternieuw en kennelijk afkomstig uit het Westduitse leger De wapens worden op dit moment in Hannover onderzocht. In verband met de ontdekking van de geheime wapendepots heeft de politie de laatste tijd verschillende arrestaties verricht Een van de verdachten was de 44-jarige boswachter Heinz L uit een klein dorpje in de deelstaat Nedersaksen. L.. die inmiddels zelf moord heeft gepleegd in zijn gevangeniscel, was nog maar kort voor zijn arrestatie vrijgelaten Hu had een half jaar gevangen gezeten omdat hij had geweigerd te getuigen in de zaak tegen de beruchte neo-nazistische advocaat Manfred Roeder Deze wordt ervan beschuldigd brand te hebben gesticht in een woning in Hamburg. Daarbij kwamen in augustus 1980 twee Vietnamczen om het leven. Er bestaan vermoedens dat degenen die de wapendepots hebben aangelegd op z'n minst verbindingen hebben met de kort gele den in München en België gearresteerde rechts-extremisten In dit verband had minister Baum al eerder verklaard dat er sprake is van een goed geleide internationale neo-nazistische organisa- HAMBURG (Reuter) - Een kern oorlog is niet beperkt te houden en zal zich, als hij eenmaal is uit gebroken, uitbreiden tot over de hele wereld, of hij nu in Europa begint of elders. Dit is een lo gisch gevolg van oorlog als zoda nig, het karakter van de heden daagse wapens en de internatio nale verhoudingen, zo heeft Sowjet-president Brezjnjev ver klaard in een interview in de Westduitse 'Der Spiegel De Sowjet-leider, die in de komen de tijd Bonn zal bezoeken en zel den interviews geeft aan weste lijke media, zei ook dat de Sow- jet-Unie onder geen enkele om standigheid kernwapens zal ge bruiken tegen landen die daar niet aan beginnen en ze niet op hun grondgebied hebben gesta tioneerd. Wij zijn bereid deze garantie vast te leggen bij ver drag met elk land zonder enige' uitzondering, zo zei hij. De Sow- TUNIS (AFP) - De drie Tune sische oppositiebewegingen hebben gisteren op een pers conferentie gesproken over "tal van onregelmatigheden en manipulaties" bij de ver kiezingen die gisteren in het land zijn gehouden. De leiders van de drie organisa ties die voor het eerst sedert de onafhankelijkheid aan de verkiezingen mochten deel nemen, spraken van "zeer ernstige onregelmatigheden, een aanslag op de vrijheid van stemmen en schandalige druk en manipulaties" die op de meeste stembureaus van het land werden geconsta teerd. Op een persconferentie in Tu nis zeiden zij dat de onregel matigheden door lokale be- stuursemployé's of leden van milities, onder wie politie mannen, werden bedreven om de kiezers te dwingen te stemmen voor de almachtige PSD, de socialistische Des tour-partij van president Ha- bib Bourguiba in het nieuwe Huis van Afgevaardigden. Met het oog op "deze ernstige moeilijkheden" hebben ge noemde leiders het gezamen lijk besluit genomen "hun waarnemers terug te trek ken" die moesten toezien op het eerlijk verloop van de verkiezingen. Zij citeerden mensen die er getuige van waren geweest dat hun waar nemers lastig werden geval len, soms mishandeld waren en in bepaalde gevallen wa ren weggestuurd. Er zun ruim twee miljoen kies gerechtigden in Tunesiè waar de regering een opening wil maken naar een meerpartu- ensysteem in een land waar 25 jaar lang één partij de dienst heeft uitgemaakt De PSD presenteert zich overi gens aan de kiezers als een onderdeel van het zgn. "Na tionaal Front". Daarvan ma ken ook de Tunesische vak centrale UGT en verscheide ne andere landelijke organi saties deel uit, zoals die van de werkgevers, boeren en zelfs vrouwen. Het Nationaal Front is de enige groepering die in alle 23 kiesdistricten kandidaten heeft gesteld. Daartegenover staan nu dus de drie genoemde oppositie groeperingen, alsmede dne lijsten met onafhankelijke kandidaten die zich alle on der verschillende etiketten in drie kiesdistricten presente- De oppositiepartijen zullen echter pas worden erkend wanneer zij bij de verkiezin gen méér dan vijf procent van de stemmen behalen. jet-Unie zou kern wapen vttjc z6- nes willen instellen in gebieden zoals de Middellandse Zee. de Balkan en Noord-Europa, zo her haalde hij. De Russische leider bezoekt Bonn op 22 en 23 no vember De Sowjet-pers heeft president Reagan er gisteren van beschul digd niet te willen antwoorden op de uitnodiging van Br. /ïnjrv het idee van een kernoorlog te "verwerpen". Op 21 oktober had de Sowjet-leider Reagan voorge steld "een duideluke verklaring af te leggen, waarin zelfs het idee van een aanval met kernwapens zonder meer wordt verworpen". Dit nadat in uitlatingen van de Amerikaanse president de moge lijkheid van een "beperkte" kernoorlog in Europa naar voren was gekomen. De Sowjet-dreiging vormt een "ernstig en acuut gevaar", van daar dat wü onze militaire kracht, vooral van de manne, ab soluut moeten versterken, zo verklaarde de Amerikaanse mi nister van defensie. Caspar Wein berger, zaterdag bi) het begin van de bouw van het kernvbeg- dekschip Theodore Roosevelt" in Virginia. Hier woonde hy te vens de tewaterlating bu van de nieuwe kernonderzeeêr. Nor folk'. Nederlandse Unifillers lastiggevallen NAHARIYA (AFP/Reuter) Linkse Libanese elementen heb ben gisteren Nederlandse Unifil lers lastiggevallen by incidenten die volgens een woordvoerder van Unifil in de Israëlische grensplaats Nahanya waren ge coördineerd. Even na de middag werd een Ne derlandse positie ten westen van Sidikin in de centrale sector van Zuid-Libanon onder vuur geno men met mortieren en automati sche wapens door leden van de linkse "Mouvement National Libanais". Er vielen geen gewon den. Tenslotte werden op hetzelfde mo ment twee Nederlandse Unifll- voertuigen die op weg waren naar Beiroet even ten noorden van de rivier de LiUAu een half uur opgehouden door vier leden van een pro-Syrische groepering. (Van c correspondent Anton Koene) WENEN - Ondanks de oproep van de rege ring afgelopen zaterdag met de anti-sta- kingswet achter de hand het werk te her vatten. is er geen zicht op dat de tussen de 300.000 tot 350.000 Poolse stakers aan de regeringsoproep gehoor zal worden gege ven. Evenmin wordt gehoor gegeven aan de dramatische oproepen van het bestuur van de vakcentrale Solidariteit om de wil de stakingen te beëindigen en het sta kingswapen zodoende te behouden. Ook tussen de regering en de vrije vakbond Solidariteit dreigt een diepgaand conflict nadat tegen de „tweede man" van Solida riteit. Marian Jurczyk, een gerechtelijk onderzoek is ingesteld wegens belediging van het Poolse parlement en de regering in een van zijn toespraken Volgens het officiële Poolse persbureau PAP heeft Jurczyk tijdens een toespraak tegen vakbondsleden van een meubelfa briek in de stad Trzebiatow, een week ge leden. parlementsleden en de Poolse re gering „verraders van de Poolse maat schappij" en „afgevaardigden van Mos kou" genoemd „Er zouden galgen opge richt moeten worden voor deze verra ders". zo citeert PAP de vakbondsleider Jurczyk slaagde er onlangs tijdens het Nationale Congres van Solidariteit niet in Lech Walesa op te volgen als leider van de bond, maar wordt algemeen gezien als de tweede man. Dreigement Het is voor het eerst sinds de korte geschie denis van Solidariteit dat een van haar leiders op een dergelijke beschuldiging terecht moet staan. En dat op een mo ment dat de vakbondsleiders in Gdansk de greep op haar leden in de provincie dreigt te verliezen Vakbondsleider Lech Walesa heeft in alle ernst gedreigd als voorzitter van „Solidariteit" te zullen af treden als de militante plaatselijke vak bondsbestuurders niet snel de door het hoofdbestuur uitgestippelde beleidslyn volgen. Voor de eerste keer hebben de plaatselgke bestuurders van Solidariteit tydens een aantal bezoeken die hij de afgelopen da gen in de stakingsgebieden heeft afge legd. niet aan de eisen van Walesa toege geven Morgen beraadt het hoofdbestuur van Solidariteit in het hoofdkwartier in Gdansk zich over de disciplinaire maatre gelen die tegen de tegenwerkende lokale vakbondsleiders zullen worden getrof fen. Walesa heeft by zyn bezoeken na drukkelijk geëist de stakingen af te bre ken, maar het is hem niet gelukt. De sta kers weigerden resoluut In een wanhopig aandoende poging de voedselschaarste te lijf te gaan - in de meeste gevallen oorzaak van de wilde sta kingen heeft de Poolse regering de boe ren wasmachines, kleurentelevisies en zelfs auto's voor een vyfde van de norma lc prijs aangeboden om hen te bewegen een zo groot mogelyk deel van hun vees tapel aan de staat te verkopen, waarmee een deel van het tekort aan vlees in het land moet worden gedekt De boeren hebben dit aanbod onmiddellyk van de hand gewezen, ondanks het feit dat ze heel goed weten dat de noodzake- lyke vergunningen om derfetjjke „luxe" goederen te kopen aan de bevolking op het platteland zi-er spaarzaam worden uitgegeven en dit waarschynlijk een van de weinige kansen is om deze zeldzame artikelen aan te schaffen De boeren hebben de regering laten weten dat toegeven aan hun wens de vleessitua- tie uiteindelijk alleen maar erger maakt omdat als er nu te veel vee wordt afge slacht, zoals vong jaar winter, er nage noeg geen vee overblyft om te fokken Ze hebben uitgerekend dat alleen al vong jaar door het slachten van fokvee er tien jaar nodig is om de veestapel weer op peil te brengen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9