CDA wil geen extra belasting "Geef parochies voor experiment de ruimte Oud-strijders fascisten genoemd "Vrijwilligers werk werkloze moet kunnen" Zonnige toekomst toerisme verwacht Plan informateurs verdeelt partijen Bram van der Lek nieuwe voorzitter van de PSP j Leidse biertapwedstrijden j BINNENLAND NOORDWIJKERHOUT - De bis schoppen van Nederland dienen geen criteria te geven waaraan kathechese en geloofsoverdracht moeten voldoen. Dat is de vrij wel unanieme mening van de deelnemers aan het Landelijk Pastoraal overleg van de Neder landse kerkprovincie van de R.K. Kerk, dat het afgelopen weekeinde in Noordwijkerhout werd gehouden. De deelnemers wilden dan ook niet dat het schriftelijke mate riaal voor geloofsoverdracht en katechese door de bisschoppen wordt goedgekeurd. Zij vonden het ook niet nodig hun vertrou wen uit te spreken in de door de bisschoppen aangestelde kate- cheten en de zorg. die zij dragen voor de kwaliteit en inhoud van hun katechese, "waardoor toet sing door de bisschoppen over bodig is". Met een ééndaagse zitting op zater dag 24 paril volgend jaar zal het L.P.O. worden afgesloten. Op die Landelijk Pastoraal Overleg 11 dag zullen de bisschoppen mee delen of het L.P.O. zal worden voortgezet of niet. Dit weerhield de deelnemers niet om te besluiten, uit hun midden een commissie te benoemen die tot taak heeft de uitwerking van de L.P.O.-aanbevelingen aan de bisschoppen te volgen en perio diek aan de geloofsgemeenschap te rapporteren over de voortgang van de uitvoering. Daar heeft het de afgelopen jaren wel aan ont broken. In de houding by de geloofsover dracht dient rekening te worden gehouden met de capaciteiten van de mensen om wie het gaat en met hun gevoelens van on macht en hun verlangens naar waarheid. "Kritisch moet worden bekeken of er sprake is van echte gelijkwaar digheid tussen jongeren en oude ren". "Het kerkelijke beleid moet stimuleren dat er in paro chies ontmoetingsplaatsen ko men voor experimenten van ge loofsoverdracht en voor vormen van samenkomen, waar jongeren en ouderen ruimte krijgen om hun eigen manier van gelovig zijn te ontdekken." Daarbij kan ook worden gedacht aan interpa rochiële en buitenparochiële groepen, b.v. van maatschappe lijk betrokkenen. Oecumene De deelnemers aan het L.P.O. ste leden dat ouderen maar vooral jongeren zich bevinden in een si tuatie, waann zij samen met ge loofsgenoten uit allerlei kerken werken en leven. Dat zal gevol gen moeten hebben voor de op zet van activiteiten rond geloof soverdracht. "Daarom dienen voorwaarden te worden gescha pen waardoor jongeren van alle gezindten gezamenlijk projecten kunnen opzetten" Tenslotte stelden de deelnemers de bisschoppen voor een nieuwe koers uit te stippelen in het be leid. Hierbij is het, volgens het LPO, nodig de betrokken instel lingen en service-instituten, als ook het bestaande materiaal op hun uitgangspunten door te lich ten. Onder auspiciën van de Na tionale Raad voor Katechese zou een interdiocesane contactgroep moeten bekijken welk materiaal voorhanden is en of dit (nog) bruikbaar is. Verslechtering blijft uit DEN HAAG (ANP) - Het Natio naal Bureau voor Toerisme (NBT) verwacht dat het tekort op onze reisverkeersbalans zich dit jaar zal handhaven op het niveau van 1980 bijna zes miljard gul den. Aangezien het negatieve sal do de laatste jaren steeds is ge stegen meent het NT dat deze verwachting een zonnige kijk op onze toeristische toekomst vol komen rechtvaardigt. Het NBT schrijft dit in zijn toeris tisch jaaroverzicht 1980, waarin verder staat dat de inkomsten uit het binnen- en buitenlands toe risme tussen 1973 en 1979 steeds DEN HAAG (GPD) - Een eenmalige belastingheffing volgend jaar voor de bekostiging van een werkgelegen- ^TP^n^etumeeSt.0™sired™ °"derdeel van de lijmvoorsteUen van de informateurs De Galan en Halber- CDA-bewindslieden Van Agt en Van der Stee verzetten zich tegen de maatregel, omdat deze een drSTgerk V3n t bl premiedruk tot 8evol6 zou hebben. In het regeerakkoord staat juist dat die Het herstel van het tweede kabi net-Van Agt is dit weekeinde geen stap dichterbij gekomen. Langdurige gesprekken van de informateurs met de meest be trokken ministers van CDA- en PvdA-huize hebben zaterdag niet tot overeenstemming geleid. Vandaag praten de informateurs verder over het nog altijd „zeer geheime" lijm-voorstel dat ze vrijdag op tafel hebben gelegd. Nog in de eerste helft van de week willen ze spijkers met kop pen slaan. Volgens het lijmplan gaat het fi nancieringstekort terug naar 6,5 procent, zoals de CDA'ers in het kabinet willen. Daarnaast krijgt Den Uyl (PvdA, sociale zaken en werkgelegenheid) geld voor zijn werkgelegenheidsplan. Belang rijkste financieringsbron daar voor zou een eenmalige „solida- riteitsheffing" moeten zijn. Die heffing, zo hebben de informa teurs voorgesteld, zou op 1 april 1982 van kracht moeten worden en op 1 januari 1983 weer moeten vervallen. Op die datum zou een regeling voor het zogenaamde in- vesteringsloon moeten ingaan, waarvoor afspraken nodig zijn tussen werkgevers en werkne mers. De solidariteitsheffing moet komend jaar naar schatting zes- tot zevenhonderd miljoen gulden opbrengen. Onmisbaar In hun gesprekken met de infor mateurs hebben premier Van Agt en minister Van der Stee (fi nanciën) ernstige bezwaren te gen de speciale heffing naar vo ren gebracht. Ze vrezen ook dat een eenmalige heffing niet een malig zal zijn, zeker wanneer werkgevers en werknemers er niet in slagen tot een regeling voor investeringsloon te komen. Daar staat tegenover dat de PvdA-ministers de voorgestelde maatregel als onmisbaar be schouwen om te voorkomen dat „1982 een verloren jaar wordt voor de werkgelegenheid". Zaterdagmiddag hebben de infor mateurs eerst twee uur lang ge sproken met Van Agt en Van der Stee, veryolgens spraken ze haast even lang met de PvdA'ers WEERRAPPORTEN Den Uyl en Van Thyn (binnen landse zaken). Na afloop van die gesprekken zei Van Agt slechts: „De zaak is nog niet opgelost". Den Uyl uitte zich positiever. „Wat de PvdA betreft geen som berheid", zei hij. „Er ligt een goed stuk op tafel en we hebben de politieke plicht er uit te ko- Demissionair minister Terlouw (D'66, economische zaken) be zocht de informateurs niet meer. Hij was vrijdagavond al met hen uitgesproken. Tijdens dat onder houd heeft hij gezegd met zijn fractie overleg te willen voeren, omdat de voorstellen op het punt van de solidariteitsheffing in strijd zouden kunnen zijn met het regeerakkoord, dat door de drie betrokken fracties is goed gekeurd. Nog eens nalezen Via de radio werd de moeizame lijmpoging dit weekeinde van di verse kanten van commentaar voorzien. PvdA-voorzitter Max van den Berg zei over de voor stellen van de informateurs voor de VARA-microfoon: „Sommi gen hebben er baat bij te roepen dat iets niet past in het regeerak koord. Maar als men meent dat geld op tafel brengen voor een goed werkgelegenheidsplan strijdig is met het akkoord, moet men het er nog maar eens goed op nalezen. Het is een kwestie van afspraken houden". Vanuit Friesland liet WD-leider Wiegel via de TROS-radio weten: „Ik heb de indruk dat men in Den Haag helemaal verkeerd be zig is. Alles wijst er op, dat er be lastingverhogingen aan gaan ko men, en dat op dit punt het re geerakkoord onderuit wordt ge haald". De geheimzinnigheid rond de lijmpoginmg bestempel de hij als „gewoon belachelijk". Voormalig CDA-senator prof. Diepenhorst zei eveneens bij de TROS dat de informateurs zich als economen schuldig maken aan het „onbevoegd uitoefenen van de staatkunde". Hun werk is zinloos, zo zei hij, als de breuk in het kabinet alleen maar wordt gelijmd en niet volledig wordt geheeld. Diepenhorst had voor keur voor nieuwe verkiezingen. rond de 2.7 miljard gulden schommelden, maar in 1980 ste gen met twintig procent tot ruim 3.2 miljard Door de gunstige ontwikkeling van ons pryspeil (zes procent fTOd tegenover het buitenland gemiddeld tien pro cent) werd de verhouding tussen pnjs en kwaliteit een stuk aan trekkelijker. aldus het NTB. De uitgaven van de Nederlandse vakantiegangers in het buiten land zijn van 2,2 miljard gulden in 1970 tot bijna acht miljard gul den gestegen met als gevolg in 1980 een negatief saldo van bijna zes miljard tegen een totaal te kort op onze nationale betalings- belans in dat jaar van 4,9 miljard gulden. In de zomervakantie van vorig jaar waren de badplaatsen aan de Noordzee weer de belangrijkste bestemming met een aandeel van vijftien procent Oost-Bra bant. Noord- en midden Lim burg en het rijk van Nijmegen profiteerden het meest van de groei van het aantal binnenland se vakanties. Daar staat tegen over, dat het aantal zomervakan ties in de Achterhoek. Twente- Salland en de Vechtstreek wat is gedaald. Het aantal hotelovernachtingen in Nederland steeg van ruim zes miljoen in 1979 naar meer dan 6.1 miljoen in 1980 Er werden min der Westduitse en Belgische ho telgasten genoteerd, maar meer Engelsen en vooral Fransen. Bui tenlandse bezoekers logeerden in Amsterdam met 42,8 procent, Rotterdam noteerde 6,7 procent, Den Haag 8,4 procent en overig Nederland 42,1 procent. Het Am sterdams aandeel is sinds 1976 met 3,7 procent afgenomen, waarvan Rotterdam en overig Nederland het meest profiteer den. aldus het NBT in zyn jaar overzicht. Terwijl buiten de hekken demonstranten zich tegen het Oud-strijderslegioen keren, laat de politie één voo belangstellenden de toegang tot de Julianahal passeren. Bij betoging tegen bijeenkomst in Utrecht UTRECHT (GPD) Bij de Jaar beurs in Utrecht hebben zater dag naar schatting 200 demon stranten betoogd tegen een bij enkomst van oud-strijders. Beto gers uit de gelederen van ver schillende anti-fascistencomités in Nederland beschuldigden de organisatie van de oud-strijders, de stichting Oud-Strijders Le gioen (OSL), van fascisme, racis me, vrouwen- en homofielen- haat. De rijkspolitie, die rekening hield met een confrontatie tussen de betogers en de aanhangers van I 1 ncrr i s E i li Amsterdam regen 14 13 0.7 De Bilt regen 13 12 0.7 Deelen 13 13 0.7 Eelde 13 13 1 Eindhoven geheel bew. 14 13 1 Den Helder 14 13 1 Rotterdam 14 13 0.3 Twente i geheel bew. 0.7 Vlissingen zwaar bew. 13 13 1 Zd.-Limburg regen 14 12 2 Aberdeen licht bew. 9 5 2 Athene onbew. 24 14 0 Barcelona onbew. 11 12 9 1 Bordeaux 19 9 0 motregen 14 13 0.5 Frankfort geheel bew. 15 12 2 Genève 13 8 0.2 Helsinki 1 -2 0 Innsbruck half bew. 14 3 0 Klagenfurt 14 2 0 Kopenhagen 9 6 10 Lissabon 23 8 0 Locarno 16 3 0 Londen geheel bew 17 13 0 Luxemburg motregen 13 10 0.5 Madrid onbew. 24 3 0 22 10 0 MaUorca 22 8 0 München 16 7 1 geheel bew. 20 13 0 Oslo 1 -1 7 Parijs geheel bew. 16 14 0.5 Rome half bew. 22 10 0 Split zwaar bew. 21 9 0 Stockholm geheel bew. 3 0 17 11 0 17 8 0 Istanbul zwaar bew. 18 12 0 Las Palmas onbew. 20 Beiroet zwaar bew. 17 Tel Aviv half bew. 26 16 0 Tunis licht bew. 21 14 0 Jongeren van gevaarlijke pier gered IJMUIDEN (ANP) - Een groep van zestien jongeren uit het Gooi is zaterdagmorgen van de zuid- pier in IJmuiden gered, nadat ze ondanks een verbod daartoe toch de pier waren opgelopen, die op dat moment levensgevaar lijk was door de harde wind en het hoge water. De groep, in de leeftijd van 13 tot 21 jaar, kwam in echt grote pro blemen toen bleek dat terugkeer onmogelijk was door het vele water dat over de pier stroomde. De reddingsboot "Prins Hendrik" uit IJmuiden wist uiteindelijk veertien jongeren van de pier te halen. De twee overigen probeer den ondanks het overvliegende water toch terug te keren. Met behulp van de politie gelukte dat. De zestien jongeren hebben allen een proces-verbaal gekregen. Volgens een politiewoordvoer der heeft de groep de situatie op de pier "schromelijk onder schat" toen ze besloot toch de pier op te lopen. "De pier is bij harde wind en hoog water werkelijk levensgevaarlijk en is op dat moment dan ook verbo den terrein voor het publiek". De woordvoerder zei dat de bewo ners uit de omgeving hiervan wel op de hoogte zijn, maar mensen die verder weg wonen blijkbaar niet. de OSL. had uit voorzorg een pe loton Mobiele Eenheid (50 man) en 52 geüniformeerde en agenten in burger voor extra toezicht op geroepen. Incidenten bleven be perkt tot het gooien van een rookbommetje. Het ME-peloton en de arrestatieteams traden niet op. Een demonstratieve optocht naar het stadhuis in Utrecht om te protesteren tegen het college van B en W, dat geen aanleiding had gezien de jaarvergadering van de OSL te verbieden, verliep rustig. Bij de Jaarbeurs grepen politie mensen in burger en agenten van de surveillancedienst wel in toen jongeren van Constructief Jong Nederland (CJN) - een van de stichtingen binnen de OSL - een provocatie wilden uitlokken met de demonstranten. Ze stuurden groepjes jeugdige CJN-leden naar de vergaderzaal terug. Woe de was bij hen opgewekt door de leuzen en spreekkoren van de betogers, die deze jongeren en oud-strijders voor fascisten uit maakten. In het welkomstwoord haalde OSL-voorzitter P. Ego fel uit naar de demonstranten. In de door de eigen ordedienst streng bewaakte Julianahal van het jaarbeurscomplex zei hij dat het met de vrijheid en democratie in Nederland slecht is gesteld. „Men verwijt ons fascisten te zijn, en dat voor mensen die te gen nazi-Duitsland en de fascis ten hebben gevochten", aldus Ego Maar in de pamfletten van de anti fascistencomités, gesteund door linkse politieke partijen, anti- kernenergie- en anti-kernwapen bewegingen werd gesteld dat de OSL tegen vrouwenbewegingen, homoseksuelen, krakers, bevrij dingsbewegingen in de Derde Wereld en buitenlanders, onder wie Surinamers en Antillianen, is en OSL-publikaties hen tot zondebokken maakt om de ellen de van de economische crisis af te reageren. Verder beschuldig de de anti-fascisten het OSL van het kweken van communisten- haat. zoals die het hevigst was ten tijde van de koude oorlog in de jaren '50. Op de bijeenkomst spraken ook WD-senator prof. G. Zoutendijk en het ex-Eerste-Kamerlid voor het CDA prof. I. Diepenhorst De WD'er Zoutendijk had het over de Nederlandse politiek inzake Zuid-Afrika. „Het is diep tra gisch dat Nederland zijn toe vlucht neemt tot een zinloze con frontatie- en ïsolatiepolitiek ten aanzien van Zuid-Afnka", aldus de politicus. Verder zei hij „dat zwarten qua ge heugen en verbaal vermogen blanken verslaan, maar in de analyse van de wetenschap, tech niek qua aanleg, in de blanke be volking van Zuid-Afnka hun meerdere moeten erkennen". Gestreefd moet worden naar an dere wegen van gelijkwaardig heid, zei prof. Zoutendijk. DEN HAAG (ANP) - Dr. Bram van der Lek is zaterdag tot voorzitter van de Pacifistisch-Socialistische Partij (PSP) gekozen. Het congres van de PSP, dat in Amsterdam werd gehouden, wees Van der Lek vrijwel eenstemmig aan als de opvolger van Lambert Meertens die zes jaar het voorzitterschap bekleedde en dit om persoonlijke redenen niet meer wilde verlengen. Van der Lek zat van 1967-1978 voor de PSP in de Tweede Kamer. In zijn eerste toespraak als voorzitter verweet hij de Partij van de Arbeid tijdens de kabinetsformatie "alles heilloos te hebben ingeleverd". Uit het voorbeeld van Frankrijk en Griekenland, waar het wel lukte een links alternatief tegenover rechts te stellen, zou de PvdA de conclusie moeten trekken dat het eindeloos inleveren bij het CDA afgelopen moet zijn. De socialisten zouden met de andere linkse krachten een herkenbaar programmatisch alternatief tot inzet van haar strijd moeten maken, zei Van der Lek. ADVERTENTIE Horeca Ned. afd. Leiden organiseert weer de Dinsdag 3 november 13.00 "uur in de Leidse Schouw, J Lange Scheistraat. Inschrijving in de zaal is mogelijk. Muzikale begeleiding v/h bekende Leidse trio "De Sirocco's". Twee verkeersdoden ANTWERPEN (ANP) - Twee Ne derlanders, de 23-jarige P Ver- meeren uit Tilburg en de 37-jari- ge mevrouw H. Hoeppen uit Eindhoven, zijn zaterdag door een verkeersongeval op de E 10 ter hoogte van het Belgische Minderhout om het leven geko men. Hun auto, bestuurd door de 23-jarige Tilburger, botste tegen de pijler van een viaduct. De zittenden werden uit de auto ge slingerd en waren op slag dood De politic sluit oververmoeid heid van de bestuurder als oor zaak niet uit. Dure fondue voor school VLISSINGEN (ANP) - De zes leerkrachten van de Vlis- singse lagere school "De Startbaan" hebben het afge lopen weekeinde een wel zeer duur fondue-etentje georganiseerd. Tijdens dit genoeglijk samen zijn in de aula van de school, vatte het pannetje vet vlam toen het in de lerarenkamer op het elektrisch komfoortje stond te pruttelen. De aula, de lerarenkamer en het ma gazijn van de school werden vernield, de rest liep water en roetschade op. De schade ligt volgens de experts tussen de 800.00U en 850 000 gulden De tweehonderd leerlingen van "De Startbaan" zullen voor lopig vrij af krijgen. Geen bede door fout DEN HAAG (ANP) - Een men selijke fout was de oorzaak van het wegvallen in de staatscourant, van een ge deelte van de toespraak van koningin Beatrix. Dit heeft staatssecretaris Stuiveling (binnenlandse zaken) geant woord op vragen van het Tweede Kamerlid Schutte (GPV) Schutte had zich erover ver baasd dat nu juist het gedeel te was weggevallen waarin de koningin een bede uitsprak. De koningin hield haar toe spraak ter gelegenheid van het 450-jarig bestaan van de Raad van State. W elzij nsorganisaties UTRECHT (ANP) - Een kleine dertig organisaties die te maken hebben met werklozen die vrijwilligerswerk doen, hebben de Sociale Verzekeringsraad (SVR) laten weten dat het onaanvaardbaar is dat werklozen toestem ming moeten vragen om vrijwilligerswerk te doen. Als werklozen Reen toestemming vragen en niet blijven sollicite- ren naar betaald werk lopen ze nu nog het risico dat hun uitke ring wordt verlaagd. De organisaties, waaronder de Ne derlandse Organisatie voor Wel zijnswerk en het Platform Vrij willigerswerk, willen de "straf kortingen" op de uitkeringen en de sollicitatieplicht afschaffen. Ook moet vrijwilligerswerk met behoud van de uitkering worden toegestaan als dat gecombineerd wordt met het volgen van een op leiding. aldus de organisaties in een brief aan de SVR die op kor te termijn over deze zaak advies moet gaan uitbrengen aan de mi nister van sociale zaken De organisaties vinden het on rechtvaardig dat werklozen min of meer noodgedwongen geen vrijwilligerswerk kunnen doen omdat van hen verwacht wordt dat ze blyven solliciteren. Een dergelijke sollicitatieplicht is gezien de enorme werkloosheid niet meer reëel. De organisaties zeggen dat ook zij uitgaan van het recht op betaalde arbeid voor iedereen maar merken daarbij op dat het werkgelegenheidsbeleid tot nu toe geen vruchten heeft af geworpen. Integendeel, de werk loosheid blyft maar stijgen. De organisaties wyzen erop dat vrijwilligerswerk voor veel uit keringsgerechtigden een moge lykheid biedt om zinvol bezig te zijn. Dat vrijwilligerswerk kan ook een springplank zijn naar een betaalde baan. De organisa lies vinden het daan ook merk waardig dat de overheid ener zijds als nooit tevoren vrijwilli gerswerk stimuleert, vooral in het welzijnswerk Maar ander zyds legt de overheid de werklo zen die vrijwilligerswerk willen doen. grote beperkingen op en die twee zaken zyn met elkaar in strijd vinden de organisaties. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7