Taehtigjarige SSR: niet bij bier alleen Trammps: swingend én voorspelbaar Gratis parkeren verdwijnt door parkeergarage Boeiend werk Fred Hansen en Rene Kruyt M.C. van Well (60) overleden Comité Leiden naar Amsterdam opgericht Santenkraam' in kerk Tankslag in binnenstad Voorlichting voor bedrijven ÜCHTEHGKDHDI MAANDAG 2 NOVEMBER 1981 Studentenvereniging klein maar actief LEIDEN - "Het is niet onze instel ling om alleen maar te feesten", antwoorden Peter Boot en Ruud van Zuijlen op de vraag of het tachtigjarig bestaan van studen tenvereniging SSR deze maand geen aanleiding is voor een groots festijn. "We willen niet al leen een sociëteit zijn met de ge bruikelijke feesten. Natuurlijk moet er toch ook wat gezellig heid zijn. Maar we zijn toch wel blij dat er clubs als Quintus en Minerva zijn. Je kunt daar wat te genover stellen". SSR mikt dus vooral op studenten die het niet bij bier-alleen hou den. "Naast de studie een soort blikverruiming", formuleert Pe ter Boot de SSR-filosofie in een notedop. Een kleine vereniging ook, SSR "en dat betekent dat iedereen wel actief moet zijn", zegt voor zitter Bot. "Je mogelijkheden zijn daardoor wel wat beperkt", vult Van Zuijlen aan, "maar met minder mensen heb je toch wat eerder een vertrouwde sfeer". De ledenwijzer van de studenten vereniging wijst nu 240 aan. "Het gaat goed met SSR", conclude ren de twee daaruit. Driftig geha mer onderstreept hun optimis me. Het monumentale pand aan de Hogewoerd staat in de stei gers om binnnenkort weer ge heel gerenoveerd de straat tege moet te blikken. "Zo'n verbou wing is toch wel een risico. Je legt je dan toch voor een paar jaar vast". Vormingswerk Ondanks het elk jaar stug aanwas sende ledenarsenaal, bemerken Boot en Van Zuijlen toch bij de leden een iets geringere 'actiebe reidheid'. "Het vormingswerk in enge zin loopt inderdaad wat te rug", meent Peter Boot voorzich tig. "In wijdere zin valt het ech ter wel mee. Voor het literaire ca fé bestaat behoorlijke belangstel ling. In elk geval kun je wel stel len dat het allemaal misschien wat vrijblijvender is geworden. Het vormingswerk is nu meer op de persoon gericht". In dat ver band spreekt hij ook het vermoe den uit dat het echte actie-gebeu ren wat is verschoven naar actie groepen. Net als bij de andere studentenver enigingen wordt SSR vooral gef requenteerd door studenten die nog niet zo lang in Leiden zitten. "Veel ouderejaars haken af als ze hier zitten omdat ze dan een ei gen vriendenkring hebben. Som migen komen alleen maar om de SSR-mensa of voor de gezellig heid van de sociëteit". Vervelend vinden ze dat niet bij SSR. "Daarvoor is het er domweg te plezierig. Daarvoor zijn we ook te tolerant", meldt het lustrum- boekje van SSR, niet geremd door bescheidenheid. Gereformeerd Roerige tijden heeft de studenten club ook gekend. Uit de recente geschiedenis springen er twee dingen uit. Zo werd tien jaar ge leden het steil gereformeerde ka rakter van SSR over boord ge gooid. "Dat heeft wel de nodige botsingen opgeleverd", weet Ruud van Zuijlen. Maar het was nodig, menen beiden nu. "Onze huidige ideologie spreekt nu eenmaal meer mensen aan". Passend in die ideologie waren ook de plannen om SSR van een stu dentenvereniging tot een jonge renvereniging te maken, zoals Augustinus een paar jaar gele den al deed. Die plannen liggen nu ver opgeborgen in de vriezer. "Een traumatische ervaring", noemen Boot en Van Zuijlen nu de discussie die daarover is ge voerd. SSR werd destijds in twee kampen verdeeld, waarbij de stemming net in het voordeel uit viel van een studentenvereni ging met als gevolg dat een flink aantal leden opstapte. Het argu ment dat studenten en werkende jongeren niet zo goed bij elkaar passen, bleek daarbij doorslag gevend. BART JUNGMAN Peter Boot en Ruud van Zuijlen voor SSR: "zo'n verbouwing is toch wel een i paar jaar vast". LEIDEN - "Goed passend in de SSR-filosofie" is het thema 'Kunst en politiek' dat deze maand het zestiende lustrum van studentenvereniging SSR gestal te moet geven. "Bovendien geeft het een hoop mogelijkheden om dingen te organiseren", zegt voorzitter Peter Boot. Zo zijn er in samenwerking met Studium Generale lezingen en een forum georganiseerd. Maandag negen november spreekt Pieter Lig- thart in het Academiegebouw over 'Maatschappelijke werkelijkheid rondom kunstbe leid' en een week later praten Joost Smiers en Gerard Verhage Lustrum met thema Kunst en politiek in hetzelfde gebouw over 'De va derlandse gierigheid: kunstbe leid'. Maandag 23 november is er een forum in het Academiege bouw. Jacq. Vogelaar, Marlies Hamelynck, Bernd Lehmann en Huub de Vriend bespreken het politieke karakter van kunst. Drie films behandelen het fascis me in Italië. Tien november C'e- ravamo tanto amati van Ettore Scola, twaalf november Marcia Trionfale van Marco Bcllochio en dertien november II Confor- mista van Bernardo Bertolucci. Alle films draaien in het SSR-ge- bouw. Verder bij SSR de Vlaam se acteur Guido Lauwaert met Celine's Reis naar het einde van de nacht (17 november), een ge sprek met schrijver Harry Mu- lisch (twintig november) en een optreden van politiek cabaretier Jaap van der Merwe (24 novem ber). LEIDEN - De Leidse kunstenaar Fred Hansen en de Utrechtse pastelleur Rene Kruyt exposeren de komende week in het Waag gebouw. Zaterdagmiddag had de opening van deze door de Eerste Leidse Kunststichting georgani seerde tentoonstelling plaats, waarbij het kamerorkest "Perse phone" de muzikale omlijsting verzorgde. Fred Hansen presenteert zich voor het eerst als portrettist. Dat ge beurt in een grote verscheiden heid aan portretten, die het beeld van de expositie voor een be langrijk deel bepalen. Sommige zijn in zekere mate van een foto grafische precisie, veelal echter valt het aspect - vaak door een overheersende, meer abstracte achtergrond - weg, zoals bijv. in het in nevelen gehulde portret 'Tamara". Het blijft dan ook ze ker niet bij een of meer precieze weergave van een persoon. Het portret "Peter" doet op een be paalde manier zelfs aan de af beelding van een Griekse wijs geer denken. Daartegenover staan welhaast mystieke werken, als bijv. "Ver twijfeling", "Eerste visite" en "MandalaOpvallend is ook het werk "Uittreding"; om deze the matiek vorm te geven valt het portretachtige geheel in drie af zonderlijke delen uiteen, naast deze portretten brengt Fred Han sen verder nog wat ander werk uit zijn nieuwe collectie. Ook Rene Kruyt exposeert met boeiend werk, dat een speels en kleurrijk karakter heeft. "Bewit ched", "Vogel" en "Schizofre- nia" kan een zekere mate van fijnzinnige grilligheid niet ont zegd worden. Muziek en muziek instrumenten lijken soms een in- spiratiebrom gevormd te heb ben; er is het portret "Suie Qua- tro" en op werken als "Saxo foon", "Fleur" en "Notenspel" zijn de instrumenten als figura tieve elementen heel duidelijk terug te vinden. Om de expositieruimte in de Waag nog iets meer "aan te kleden" worden er met poppen curieurze kledingstukken getoond door de "The Old Corner". De expositie duurt nog tot 8 november en is dagelijks van 11 tot 18 uur en ook op de donderdagavond geopend. WIJNAND ZEILSTRA. LEIDEN - Vrij plotseling over leed één dezer dagen M.C. (Mar tin) van Well (60). Hij stond jaren lang onder de lat bij UVS en maakte zich recentelijk verdien stelijk bij de jeugd van Docos. Voor vredesdemonstatie LEIDEN - De Leidse weekmarkt liep zaterdag door tot in de immense ruimte van de Hooglandse kerk. De hervormde kerk hield daar een soort heiligen-markt ('Santenkraam'). Hoewel de "heiligen", mensen als Martin Luther King, Bisschop Romero, Albert Schweitzer, Moeder Theresa en bisschop Helder Camara, niet lijfelijk aanwezig waren werd de markt toch redelijk druk bezocht door het winkelende publiek Op de markt was allerlei informatie te krijgen over de situatie in Polen en de hulpverleningsactie 'Leiden helpt Polen', de situatie in Zuid Afrika en de situatie waarin buitenlandse werknemers in Leiden verkeren. Het geheel werd opgefleurd door Gruppo Trutto Dramatico dat het stuk 'Onder de schuifdeuren' opvoerde. Een kort toneelstuk over de gevol gen van een atoomoorlog (zie foto). LEIDEN - In de binnenstad werd vandaag begonnen met de actie tankslag, het verwijdeen van olie uit niet meer gebruikte voorraad- tanks. In verband hiermee waar schuwt de politie voor strem ming van het verkeer. Begonnen wordt op de Breestraat, daarna Hooigracht en vervolgens in per celen gelegen aan de Nieuwe Rijn. Rapenburg, Botermarkt, Boisotkade, Turfmarkt, Pieters- kerkchoorsteeg. Plantsoen, Noordeinde, Oude Vest en Pa pengracht. LEIDEN - Onder het motto "Geen nieuwe kernwapens in Europa" wordt er zaterdag 21 november een vredesdemonstratie gehou den in Amsterdam. Om zoveel mogelijk Leidenaars naar deze demonstratie te krijgen richtten vredesorganisaties, politieke partijen, studentenverenigingen en jongerenorganisaties onlangs een comité op: "Leiden gaat naar Amsterdam". De demonstratie in Amsterdam maakt deel uit van een hele reeks betogingen die de komende maanden zullen worden gevoerd in verschillende Westeuropese steden. Geprotesteerd wordt te gen het besluit van de NAVO om 572 nieuwe Amerikaanse kernra ketten in Europa te plaatsen. Daarvan zouden er 48 in Neder land moeten worden opgesteld. Een demonstratie in Bonn bracht enkele weken geleden een kwart miljoen mensen op de been. Om ook in Amsterdam een grote op komst te bevorderen organiseert het comité "Leiden gaat naar Amsterdam" de komende weken een aantal activiteiten om zoveel mogelijk mensen te informeren over de demonstratie. Zo worden er de komende zaterdagen op di verse plaatsen in de stad infor matiestands ingericht. Ook busvervoer naar Amsterdam wordt door het comité georgani seerd. Op 21 november zullen speciale bussen om half elf vanaf het Schuttersveld vertrekken. Kaarten hiervoor zijn onder meer te krijgen bij de informatie stands, de wereldwinkel en de stichting welzijn. Voor vijftigplussers is een aparte "wervingscampagne" opgezet Zy worden speciaal opgeroepen de jongeren in hun actie te steu nen door ook aan de demonstra tie deel te nemen. Het verzamel punt in Amsterdam voor vijftig plussers is het Beursplein, vlak bij het station. Zij kunnen echter ook gebruik maken van de spe ciale bussen van het comité "Lei den gaat naar Amsterdam". LEIDEN - De Kamer van Koop handel houdt donderdag een voorlichtingsbijeenkomst voor het bedrijfsleven over twee on derwerpen: de gewijzigde hin derwet die sinds 1 november van kracht is en de saneringsregeling milieuhinderlijke bedrijven in de woonomgeving, die met ingang van dezelfde datum is ingegaan. Een vertegenwoordiger van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne alsmede het hoofd van de afdeling algemene zaken van de gemeente Alphen aan den Rijn, D.M. Passchier, zullen inleidingen geven en vra gen van de aanwezigen beant woorden. De voorlichtingsbijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de Kamer van Koophandel, Stationsweg 41 in Leiden, en be gint om kwart over twee. Groen licht voor de eerste Leid se parkeergarage. Dat sein wordt naar verwachting van avond door de gemeenteraad gegeven. De raad beslist over het voorstel van B en W om de voormalige textielfabriek Krantz te slopen en een ge deelte van de vrijkomende grond in erfpacht uit te geven aan superkruidenier Van den Broek (Digros). Voor het vrijkomende terrein bestaat een bouwplan dat voorziet in een parkeergarage met plaats voor 375 auto's, negen woningen aan de Oude Singel en de aanleg van een straat voor de bevoorrading van supermarkt Digros en meubelzaak Mijnders De komst van de Digros in de binnenstad was zeer omstre den. de parkeergarage even zeer. Die hele voorgeschiede nis is merkwaardig en inte ressant, maar in de gemeen teraad heerst een sfeer van berusting. De ongewenste komst van Digros - door het laten verlopen van een voor- bereidingsbesluit, hetgeen vooral de (toenmalige) wet houders Waal en Van Aken valt aan te wrijven - is allang een verdrongen feit. Het plan voor de parkeergarage kan ook al geruime tyd rekenen op medewerking van het col lege. Dergelyke plannen zyn in dit stadium van besluitvor ming nauwelijks meer te stui ten. De term eerste Leidse parkeer garage is niet helemaal juist Wethouder Waal van ruimte lijke ordening en verkeer heeft in de gemeenteraad al eens een uitvoerig overzicht gegeven van alle gebouwde parkeervoorzieningen in de stad. In de nieuwbouw van de universiteit op het Witte Singel/Doelencomplex, on der de woningen van de West-Utrecht B V. aan het Galgewater, enzovoort Waal deed met zijn langdurig betoog toen alle critici ver stommen. Waar het natuur lijk om gaat is echter een openbare garage nabij de winkels in het centrum. Over zo'n garage wordt al zeker twintig jaar gesproken. Tot nu toe bleef het bij woorden. Mijlpaal Het besluit van de gemeente raad mag dan ook met recht een mijlpaal worden ge noemd. Een mijlpaal niet al leen in het parkeerbeleid, maar met gevolgen voor het gehele aanzicht van de stad. En met gevolgen voor de au- tobezittende binnenstadsbe- Want het gaat vanavond niet al leen om de Digros-garage. Het gaat om de hele visie op het parkeren in de binnen stad. Niet alleen door bezoe kers, ook door bewoners. Die binnenstadsbewoners zal er in toenemende mate reke ning mee moeten houden dat gratis parkeren in de omge ving van zijn woning onmo gelijk wordt. De bouw van parkeergarages (meervoud, want de plannenmakerij voor nog één of twee garages is in middels begonnen) brengt met zich mee dat er in de wij de omgeving van die garages parkeerplaatsen zullen wor den opgeheven of dat gratis plaatsen van een meter wor den voorzien. In de wijken Noord vest en De Camp zullen ten gevolge van de Digros-garage 375 par keerplaatsen verdwynen (een deel hiervan is inmiddels al 'onopgemerkt' onder de trein van de stadsvernieuwing ver morzeld). Het politieke gege ven dat het totaal aantal par keerplaatsen in de binnestad niet mag toenemen sinds de laatste telling (1976) heeft dit onmiddellijk tot gevolg. Daarbij komt nog het politieke uitgangspunt dat het wonen in de binnestad bevorderd moet worden en het feitelijke gegeven dat het autobezit nog steeds toeneemt In com binatie met het uitgangspunt dat het aantal parkeerplaat sen in de binnenstad niet mag toenemen moet dit op den duur al tot een botsing leiden. De garages die overdag worden gebruikt door het winkelen de publiek, dienen 's avonds en 's nachts voor het stallen van de auto's van buurtbewo ners, zo is de gedachtengang van het stadsbestuur. Nieuw bouw in de binnenstad wordt zoveel mogelijk voorzien van eigen (gebouwde) parkeerge legenheid. Luxe Dat is allemaal leuk en aardig, maar het betekent wel dat het gratis parkeren voor de bin nenstadsbewoners langzaam maar zeker verdwijnt. Voor het stellen van de auto moet maandelijks een bedrag van 32,50 worden neogeteld. Dat is het huidige prijspeil. Men zal snel moeten wennen aan het idee dat wonen in de binnenstad een zekere luxe wordt, met bybehorende on kosten. De eigenaren van onroerend goed in de binnenstad heb ben dat al kunnen merken aan de styging van de geta xeerde waarde van hun huis en de daarop gebaseerde on- roerend-goed-belasting On bedoelde nevenverschijnse len van de stadsvernieuwing. Een eerste voorbeeld van het wonen met betaald parkeren is in Noordvest te vinden. By de bebouwing van de hoek Langegracht/Klokpoort krij gen de 57 woningen in de sociale sector - een parkeer dek. Wonen in de binnenstad Wiakl voortaan óf een fiets óf het huren van een plaats in een garage Dezelfde parkeeroplossing is voorzien bij de bebouwing van het Schuttersveld. Wo ningen met gebouwde par keervoorzieningen Het be zoeken van dc binnenstad wordt voor de autobezitter misschien iets minder onaan- trekkelyk, maar het wonen wordt er (daardoor) opnieuw duurder. Want by die 32,50 blyft het natuurlyk niet LEO MAAT LEIDEN -The Trammps voor brui loften en partijen. Het werd za terdagavond in een overigens matig bezette Stadsgehoorzaal nog eens bevestigd. Meeslepen de discomuziek met flarden vir tuoze funk. Een pnma zet derhalve van direc teur Leo Kamphues om deze dis- coformatic uit Philadelphia uit de nodigen op het verjaardags partijtje van zijn 'Koets-o-theek'. Zo'n zevenhonderd swinglusti- gen vermaakten zich uitstekend met de 'oudjes'. Minder geslaagd was de keus om de band van Frank Boeyen in het voorprogramma te zetten De 'disco-freaks' stonden de by vla gen sterke muzikale prestatie van deze Nederlandstalige rock formatie gelaten aan te horen. Bij de aankondiging van het laatste nummer ging er zelfs een gejuich op. En dat was wel het laatste wat het 'broertje' van Doe Maar verdiende. Toch had Frank Boeyen ("Nooit meer naar een verjaardagsfeest") dit ook een beetje aan zichzelf te wyten. De frisse Nederpop met reggae aandrijving mist tempo wisselingen en variatie zodat het geheel soms. ondanks de origine le teksten, als één brei overkomt Een geluidsbrei werd bi) vlagen ook geleverd door de Trammps Dit gekleurde elftal, aangevoerd door Earl Young en Jimmy Ellis, had duidelyk moeite met de gal mende akoestiek zodat vooral de zangpartijen soms nogal 'inge blikt' klonken. Desondanks be wezen de zwervers uit Pennsyl vania nog steeds een uitstekende sfeer te kunnen scheppen op een discopartytjc. Maar dc heren hebben dan ook een waslijst van wereldhits waar zij op terug kun nen vallen. Al deze succesnum mers. 'Zing went the strings of my heart', 'Sixty minute man'. That's where the happy people go'. Where do we go from here 'Disco inferno'. The day the lights went out in N.Y.C.'. wer den van stal gehaald zodat de show een nogal voorspelbaar ka rakter had. Het lag er allemaal duimendik bo venop dc danspasjes, het driftig handjeschudden met het publiek en de synchrone handelingen van het blazers ensemble (overi gens gebruikt dit trio het koper werk slechts sporadisch als mu ziekinstrument) En natuurlyk zat het er al heel lang van te vo ren aan te komen dat 'Shout' (de eerste grote hit in Nederland) als toegift zou worden aangerukt. Kortom de Trammps' live disco show' verliep even swingend als voorspelbaar. De blijheid die de groep uitstraalt komt wat gefor ceerd over en lijkt vaak niet meer dan wat routineus glimlachen. De overspannen manier waarop de 'cheerleader' van de groep tot twee keer toe uitriep: "Haarlem, we love you" zegt wat dat be treft voldoende. JAAP VISSER LEIDEN - De Leidse politie heeft vrydag van 13.00 tot 14.30 uur op de Lammenschans weg een ver keerscontrole gehouden. Er wer den 531 auto's gecontroleerd. 33 automobilisten reden te snel. De hoogste snelheid was 89 kilome ter per uur. (vyfUg is dc maxi mumsnelheid

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3