»nl/Ezmni Gietvormpjes om echt mee te spelen Datum van versheid zegt nog niet alles 19-95J Roken: culinair genot en hobby 2-7V 19.95/ PAGINA 20 AD ST EXTRA MAANDAG 2 NOVEMBER 1981 - Voorbeeld van een gietmal Een grandioos idee, vinden we de ze zelf te gieten speelfiguurtjes van „Prandell", een Duitse fabri kant van hobby- en vrijetijdsma- terialen, die ook bij onze ooster buren met deze vinding midden in de roos schoot. Met wat hulp van pa of ma is het gieten van de figuurtjes „kinderlijk" eenvou dig, terwijl de kleintje daarna de reliëf-figuren naar eigen idee en fantasie kunnen kleuren of ver ven. En alsof dat allemaal nog niet genoeg is, kun je er dan ook nog uren, dagen, ja zelfs weken lang mee spelen alleen of met je vriendjes en vriendinnetjes. Want er zijn zo ontzettend veel combinaties met de verschillen de gietonderdelen te maken, dat je wel een hele kinderkamer- muur vol kunt hangen. Boven dien is het aantal exemplaren, dat je uit een bepaalde gietvorm of -mal haalt, bijna onbeperkt. We kunnen kiezen uit drie onder werpen: Op de boerderij. Bezoek aan de dierentuin en Onze stad. Van elk onderwerp is een kunst stof-plaat van 33x43 cm gemaakt, met daarin allerlei (ongeveer 1 cm diepe) reliëffiguurtjes, die met het desbetreffende onder werp te maken hebben. Op de foto is de gietmal van „Onze stad" afgebeeld. Daarop staan los van elkaar verschillende huis- en dakonderdelen, zodat je er een heel hoog flatgebouw voor in de stad van kunt maken, maar ook een eenvoudig huisje met winkel, dat ergens in een klein dorpje staat Een gietvorm-plaat kost ongeveer f9,50; een pot met gietpoeder f9. Deze poeder wordt met water aangemaakt, waarna de dikke gietpap voorzichtig in de vorm gegoten wordt. Na zo'n klein half uurtje is het materiaal volledig uitgehard en kan dan geschuurd, geboord en beschilderd worden. In plaats van deze speciale giet poeder kan ook normale gips ge bruikt worden, hoewel dat veel minder hard is en gauw breekt. Na het beschilderen met plak kaatverf o.i.d. moeten de figuur tjes ten minste twee maal met vernis of blanke lak worden be handeld. zodat de verf niet meer kan afgeven. De kinderen kun nen de speelfiguurtjes los op een ondergrond gebruiken, of er schilderijtjes en wanddecoraties van maken. In het laatste geval worden ze op (bijvoorbeeld) een stuk stevig karton of spaanplaat geplakt, nadat dit met verschil lend gekleurde vlaken beschil derd is: groen voor bossen en weilanden, grijs voor wegen en in de stad, blauw voor water en lucht. Kunt u geen verkoopadres bij u in de buurt vinden of wilt u meer informatie, bel dan de im porteur, de firma Kars bv te Kes- teen, telefoon: 08886-1825. De datum van versheid op verpak te voedingsmiddelen heeft in Ne derland nog geen enkel nut. Er is geen enkele wettelijke verplich ting 8 behalve voor melkproduk- ten. De wet die dergelijke informatie eist, moet nog komen en tot zo lang kan er geen enkele maatre gel worden genomen wanneer een fabrikant zich er niet aan houdt. Sommige producenten vermelden al een uiterste ver koopdatum hoewel dat alleen voor melk en bepaalde melkpro- dukten verplicht is. De Nederlandse producenten van andere eetwaren die het doen, doen dat als een soort dienstver lening aan de koper, of bij wijze van voorbereiding op de wet die er wel zal komen. Hoe nutteloos de niet verplichte dienstverle ning van de producenten wel kan zijn en dat het zelfs gevaar lijk kan zijn, bleek ons enige tijd geleden. Bij de Miro kochten we op 11 au gustus een pakje cakes in door zichtig plastic. De fabrikant uit de Franse stad Rijssel had zijn produkt de mooie naam Mado miel meegegeven. Als uiterste verkoopdatum (misschien al wel verplicht in Frankrijk) stond 24 augustus 1981 vermeld. Op 13 au gustus maakten we het pakje open en de cake ónder het plak- kertje met de vrouwelijke merk naam bleek een baard te hebben van witte schimmels. Verantwoord Omwille van dit verhaal brachten we cakes naar de Keuringsdienst van Waren in Enschede, waar men de zaak uiterst serieus op nam. Voor ons is de schuldvraag in dit geval onbelangrijk. De Mi ro kan niet elk pakje koekjes controleren en de Franse bakker hoeft evenmin nalatig te zijn ge weest. Er kan veel gebeuren op de lange weg tussen de bakker en de ko per. Wel had de producent daar rekening mee moeten houden. Wij zouden in de eerste plaats de Miro verantwoordelijk moeten stellen. Die zou ons ongetwijfeld de prijs van nog geen twee gul den hebben terugbetaald. Van veel groter belang is voor ons evenwel het feit dat zoiets kan gebeuren. Als koper voel je je ex tra gerustgesteld wanneer je de uiterste verkoopdatum ziet. Je let dan zelfs minder op de toe stand, waarin de cakes verkeren. Ruim tien dagen voor het ver strijken van de versheidsdatum zit je dan te happen in beschim melde koek. Het toeval wilde dat de behaarde cake verborgen zat achter zijn eigen naam. De andere cakes kunnen evengoed schimmelsporen bevatten die niet met het blote oog zijn te zien. Er zijn onschuldige en er zijn gevaarlijke schimmels. De keuringsdienst vertelde dat men de hele partij zou controleren. Blijken er nog meer beschim melde produkten tussen te zitten dan wordt alles in beslag geno- Beetje laat Allemaal keurig geregeld dus; al len een beetje laat. Het ontbre ken van wettelijke regels geeft tal van winkels voorts de vrijheid hun prijsstirker bovenop de da tum van versheid te plakken. Dat komt nogal eens voor, vooral die dag al lang voorbij dit gebied achterloopt op enkele EG-partners zal de bepalingen van de Europese Commissie, op gesteld voor de hele Gemeen schap, volgen. Hier en daar zal onze wet op kleine punten kun nen afwijken. De EG heeft be paald dat op de etikettering van levensmiddelen de volgende ge gevens moeten worden vermel- d: De benaming waaronder het pro dukt wordt verkocht. De lijst van mgredienten. De netto-hoeveelheden bij voor verpakte levensmiddelen. De datum van minimale houd baarheid. Bijzondere bewaarvoorschriften en gebruiksvoorwaarden. De naam of de handelsnaam en het adres van de fabrikant of van de verpakker of de EG-verkope r De plaats van oorsprong of her komst, als het weglaten daarvan de consument zou kunnen mis leiden. Een gebruiksaanwijzing, wan neer het levensmiddel anders niet behoorlijk kan worden ge bruikt. De potjes verouderde Franse patés worden op deze mjinier dikwijls versierd. Over de wet die nu nog wordt voorbereid is al veel publi catie geweest. Nederland dat op Verplichting melding varï7 kleurstof, conser veermiddel, emulgator, verdik kingsmiddel, smaakversterker, voedingszuur, kunstmatige zoet stof, die niet met name genoemd hoeven te worden hebben nogal wat kritische geluiden opgeroe pen. Wat moet bijvoorbeeld ie- n mand die een bepaalde stof niet mag gebruiken als hij niet weet of het spul er in zit? Wat heeft hij aan de opmerking „conserveer middel". Volgens de EG-bepalingen moet elk van deze (en meer ingrediën ten) een specifiek nummer dra gen op de verpakking. Bij de Keuringsdienst van Waren zou men kunnen vragen welk con serveermiddel zich achter het ge noemde nummer verschuilt. Maar de keuringsdienst vreest dt Nederland het vermelden van die nummers niet verplicht zal stelleg.. Dat zou de waarde van de hele eti- ketteringswet sterk verminde ren. Een koper kan thuis ook wel vaststellen hoeveel iets weegt, of er vlees in zit (soms met moeite), of teveel zout. Voor mensen die bepaalde stoffen niet mogen ge bruiken zou het nuttig zijn wan neer ze iets eerder op de hoogte werden gesteld. Een heel ander „rookgenot" dan wat sigaret, sigaar en pijp bieden, is het resultaat van een procédé waarbij etenswaren worden ge rookt. Die techniek is al heel oud, de Egyptische piramidebou wers wisten reeds op deze manier hun voedsel te conserveren. Industrieel wordt er nog steeds gerookt. Bokking, paling, ham en rookworst zijn daar voorbeelden van. Tegenwoordig gaat het ons meer om de lekkere smaak dan om de conserverende wer king. De laatste jaren is het een aardige en smakelijke liefhebbe rij geworden om zelf allerlei hapjes tijdens een rookproces gaar te maken. Vooral sportvissers doen dit graag, en steeds meer restaurants nemen versgerookte gerechten op in hun repertoire. Bij traditionele en industriële rookmethoden worden de levens middelen vaak eerst gedroogd of gepekeld, voordat ze langdurig bij lage temperatuur worden gerookt. Gaar worden ze dus niet tijdens dat rookproces. De voor amateurs meest geschikte me thode werkt met veel hogere temperaturen, waardoor het voed sel gelijktijdig gaar wordt. Die techniek is overigens ook al heel oud, en wordt bijvoorbeeld ook vandaag nog toegepast in Scan dinavië en in Oost-Afrika. Hoe gaat dat nu? Op de bodem van een metalen doos ligt een laagje zaagmeel, een fijn en korrelig mengsel van bijvoorbeeld beuke- en ejkehout. Door een brander onder de doos, op spiritus of butagas, worden deze houtdeeltjes tot gloeien en roken ge bracht. In de doos, iets hoger, ligt op een rooster de vis. Het beste is eigenlijk om die eerst bij lage temperatuur wat te laten voordrogen. Zo looit de huid en kunnen de sappen niet meer naar buiten. Een kwartier bij 40 tot 60 graden Celsius is een richtlijn. In die tijd moet de rookdoos op een kiertje open blijven, zodat de waterdamp kan ontsnappen. Daarna wordt de doos hermetisch gesloten en voeren we de temperatuur op. Het binnenste van de vis dient daarbij minimaal tot 63 graden C te worden verhit; de kerntemparatuur heet dat. Bij die temperatuur stollen de eiwit ten uit het visvlees en wordt hij gaar. Dit proces kan 15 tot zo'n 45 minuten duren. Dat hangt er van af of u dikke moten, dunne filets of misschien wel hele vissen wilt roken. De rookdoos wordt in de tijd bijzonder heet, werkt als het ware als een hoge drukpan. Voorzichtigheid is dus geboden. De vis moet goed worden schoongemaakt, de ingewanden en alle bloed moeten eruit zijn. Het beste kan de vis gefileerd worden. Of in moten gesneden als u paling wilt roken. De opengesneden vissen, of de stukken, liggen met de rug- of huidzijde naar onde ren op het rooster. Het van tevoren pekelen van vis kan zijn nut hebben, de houdbaarheid wordt hierdoor vergroot. Gebruik voor het roken vooral niet te grove houtsnippers, de fijne korrel structuur van zaagmeel komt in zo'n eenvoudige rookdoos het gemakkelijkst tot gloeien. Rook vooral kleine hoeveelheden te gelijk. Eet daarna de vis direct op; als dat niet de bedoeling was, dienen de gerookte stukken zo snel mogelijk te worden gekoeld. De kans op bederf is anders erg groot. Maak uw rookdoos na afloop heel goed schoon, de deeltjes die zouden achterblijven, branden bij de volgende keer in het me taal en geven een bittere smaak. Bij gespecialiseerde winkels in huishoudelijke artikelen is rook- apparatuur te koop. U kunt het ook eens proberen bij een han delaar in hengelsportartikelen. Die kan u dan tevens vaak zaag meel in een bepaalde samenstelling leveren. Fijn zaagsel kunt u trouwens bij een zagerij krijgen. Alleen is vurehout minder ge schikt door het hoge harsgehalte. Houtkrullen of zogenaamde houtmot is veel te grof voor uw rookdoos. En rook buiten, an ders ruikt uw hele huis ernaar. Tefal gasaansteker met piëzo-ontsteking. Waterverdampers van zware kwaliteit kunststof zorgen voor een goede atmosfeer in huis Onze prijs 3-95 j Tornado snelkookpan. Nederlands meest populaire snelkookpan, inhoud 6 liter Nu in gestroomlijnde uitvoering. Normale prijs 119.00 Nu Snoepjespot uit grootmoeders tijd, ook voor rijst, meel, suiker enz. 89.00J l 4,95 Magnetische raamwisser, waarmee u gelijktijdig binnen-en buitenzijde van ramen kunt zemen, zonder halsbrekende toeren. Speciale prijs De praktische en hygiënische afvaljumbo zorgt voor optimaal gebruik van de vuilniszak Onze prijs Lampolie verkrijgbaar in diverse kleuren Grote waskorf met deksel 60 cm hoog. Normale prijs 13,95 Onze prijs 14.95, 9.95 BEDANKT ALLEMAAL Dank zij het enthousiasme van ale medewerkenden en bezoekers is onze bazar wéér een groot succes gewor den, waardoor wij iedereen hartelijk willen bedanken. De opbrengst bedroeg f 23.000,- bruto. 5706 Hoofdprijs: Draagbare Kleuren T V. 8073 1e prijs: Portable Radio 848 2e prijs: Cassette Recorder 414 3e prijs: Fototoestel 4329 4e prijs: Koffiezetapparaat 6715 5e prijs: Koekjesschaal 4258 6e prijs: 3 Broodmandjes 8472 7e prijs: Plaid 7734 8e prijs: Zilveren Servetnngen 6626 9e prijs: Beeldje (Olifant) 2450 10e prijs: Suikerpotje en Roomkannetje 3231 11e prl|s: Taleltie 9249 12e prijs: Flesopener. kurketrekker 9789 13e prijs: Sieradendoosje 8819 14e prijs: Skiër De fruitmanden zijn gevallen op de lotnummers: 332 en 596 Het gewicht van het krentenbrood was 4085 gram, het dekentje woog 822 gram precies. De bazarcommlaale Ijl automobielbedrijf J tOFFICIEEL MAZDA DEALER. VERKOOP ONDERHOUD-OCCASIONS. Mazda 323 SN 3 1300 Mazda 323 ES 3 1300 Mazda 818 S luxe. 1300 Mazda 626 sedan 1600 Mazda 626 sedan 1600 Mazda 626 sedan 2000 Mazda 929 legato hardtop Mercedes 2200 zilver 50 000 km 1980 rood 52.000 km 1979 goud met 49 000 km 1979 goud met 46 000 km 1980 bruin met 40 000 km 1980 goud met 60 000 km 1979 goud met 74 000 km 1979 wit 110 000 km 1975 AANBIEDING! Exklusieve Mazda RX7 coupé1980 21.000 km Sunroof dak, radio, goud met. Daar zit u dan Een heerlijk huis op 't oog, maar eerst moet u mooi uw huidige woning kwijt De beste manier: een advertentie op opvallend formaat Dat kost minde* dan u denkt en verkoopt sneller, want Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. En de makelaar weet van wanten en kranten inruil - financiering - leasing Onze naam is uw garantie!

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 20