/(tesrriv eidse agenda Verkeerssituatie in wijk Jeruzalem erg gevaarlijk Discussie over geldbesteding in Schoten of Derde Wereld Feest rond draaiend orgel Bewoners in brief aan gemeente Wassenaar MAANDAG 2 NOVEMBER 1981 WASSENAAR - Vrijwel alle bewo ners van de Wassenaarse wijk Je ruzalem hebben meegedaan aan een handtekeningactie voor de aanpak van de verkeersoverlast. In een brief aan het gemeentebe stuur wijzen ze op het grote aan tal voertuigen dat met veel te ho ge snelheid door de smalle woon wijken raast. Verkeerstellingen wijzen uit dat het om enkele dui zenden auto's per dag gaat waar onder zware aanvoerwagens van een grootwinkelbedrijf aan de Van Hogendorpstraat. Het actie comité heeft op initiatief van een van de bewoners, Van der Starre, een situatieschets gemaakt met daarop de door hen gewenste wijzingingen. Jeruzalem is een kleine woonwijk vlak naast de dorpskern in 1948 gebouwd door de bouwvereni ging Willibrordus. De naam is ontleend aan de witte pleister laag op de muren die het oorlog spuin, waar de huizen van zijn Leidse (63) dodelijk verongelukt LEIDERDORP - Bij een onge val op de rijksweg 4 ter hoog te van het Elisabethzieken- huis in Leiderdorp is gister avond een 63-jarige Leidse vrouw om het leven geko- Even over half elf raakte me vrouw M. F. Van der Kaden van de weg af en reed met volle snelheid tegen een boom. De auto en de boom vatte vlam. De vrouw was waarschijnlijk op slag dood. Over de oorzaak van het on geval tast de rijkspolitie nog in het duister. Auto uit de bocht: man (65) gewond WASSENAAR - Een 65-jarige Wassenaarse man is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt toen hij met zijn auto uit dc bocht vloog en een lichtmast ramde. De man reed op de Witterburger- laan in Wassenaar. Aan het eind nam hij de bocht waar schijnlijk met een te hoge snelheid, zodat zijn auto uit de bocht vloog. De auto en de lichtmast werden totaal ver nield. Met een gecompliceer de beenbreuk, een gebroken neus en een hersenschud ding werd de man naar het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag vervoerd. Motorrijder rijdt vrouw en hond aan WARMOND - Een Warmondse vrouw is gisteravond om kwart over negen toen zij de Orarye Nassaulaan in War mond overstak aangereden door een motorrijder. De vrouw moest met beenwon den naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden wor den vervoerd. De hond, die ZÜ aan het uitlaten was, over leed na de aanrijding. De mo torrijder en zijn duo-passa- giere kwamen vrij met de schrik en enkele lichte schaafwonden. gemaakt, bedekken. De wonin gen zijn door deze manier van bouwen nogal kwestbaar. Zeker wanneer er zwaar verkeer door de straten rijdt. De muren gaan scheuren en de pleisterlaag laat op diverse plaatsen los. Maar dat vindt Van der Starre niet het be langrijkst. "Wij zijn vooral be zorgd over de veiligheid van de kinderen en de bejaarden. De oorspronkelijke bewoners begin nen de wijk te verlaten, omdat ze de leeftijd van het pensioen heb ben bereikt. Wij zijn dus eigen lijk de tweede generatie die hier met kleine kinderen intrekt. De ze ontwikkeling zet nog verder door en daarom is de overlast van het verkeer nu sterker dan ooit", meent Van der Starre. Hij wijst er verder op dat die ver jonging ook andere eisen aan de omgeving stelt. Zo zijn er bij voorbeeld geen speelplaatsen voor de kinderen. Dertig jaar ge leden speelden de kinderen op straat, maar de bibliotheek, de winkels aan de Luifelbaan en aan de Van Hogendorpstraat hebben daar een eind aan ge maakt. Met gemeten snelheden van hon derd kilometer per uur is het le vensgevaarlijk geworden in Je ruzalem en het verwondert Van der Starre eigenlijk dat er nog geen dodelijke ongelukken zijn gebeurd. Zelf woont hij er nog maar kort, maar hij kwam direct tot de conclusie dat er iets moest gebeuren. Tot zijn verrassing bleek iedereen achter zijn initia tief te staan, hoewel men jaren lang de situatie over zich heen had laten komen. De bewoners willen in navolging van wijken als Terweer en Spinbaan nu een woonerf met verkeersdrempels en verkeersbelemmerende maat regelen. Het verkeer zou dan in twee richtingen gebruik moeten De Van Limburg Stirumstraat. Eén van de gevaarlijkste straten in de Wassenaarse wijk Jeruzalem. maken van de verbinding Van Hogendorpstraat na i de Van Zuijlen van Nijeveltstraat. de Voor 30 november willen de bewo ners antwoord hebben van het gemeentebestuur. Werkgroep in Voorschoten: De woningen in de Parkstraat, die opgeknapt moeten worden. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten is in overleg met bewoners van de Parkstraat (even nummers 2 t/m 18), de Stadwijkstraat (even nummers 2 tot en met 16) en de Tolstraat (on even nummers 3 tot en met 21) over een grote opknapbeurt van de woningen. In december 1978 besloot de ge meente tot een onderzoek naar de kwaliteit van de woningwet woningen. Uit dat onderzoek blijkt nu dat de woningen opge knapt moeten worden. Ze vol doen niet meer aan de huidige ei- Overleg over opknapbeurt woningen in Voorschoten Het is noodzakelijk om de vijf-ka merwoningen om te zetten in huizen met drie kamers. Verder moeten buitenkozijnen, riolerin gen en enkele technische instal laties worden vervangen, zodat de woningen weer voor langere tijd in stand kunnen worden ge houden. De huurders van de wo ningen hebben ondertussen een bewonerscommissie opgericht, die het overleg met de gemeente gaat coördineren. Na een renovatie zullen de huren extra moeten stijgen met 2xh pro cent. De gemeente vraagt de raad nu ak koord te gaan met een krediet van 20.000 gulden voor de in spraakprocedure en het overleg met de directie volkshuisvesting voor de provincie Zuid-Holland. Postzegels Bazar NH-kerk Warmond: ruim 15.000 gulden WARMOND De bazar van de Ne- derlands Hervormde kerk in Warmond heeft ruim 15.500 gul den opgebracht. De opbrengst is hoger dan het vorig jaar. Veel mensen kwamen afgelopen vrij dag en zaterdag naar het Tref punt. Vooral dc poppenkast Ui lenspiegel op zaterdagmorgen trok veel bezoekers. Het geld wordt gebruikt om nieuwe deu ren te kopen voor de kerk. Zonder helm op bromfiets LEIDERDORP - De Lciderdorpse rijkspolitie heeft zaterdag een 13- jarige jongen aangehouden die op een onverzekerde brommer en zonder helm op de Lisdodde- kreek reed Samen met twee vriendjes had hij de brommer ge kocht. die door de politie overi gens in beslag werd genomen. LEIDERDORP - By een auto in Leiderdorp is in de nacht van za terdag op zondag het zonwe- ringsscherm van de achterruit gestolen. De schade bedraagt 250 gulden. De postzegelvereniging 'De Rijn streek' in Leiderdorp houdt vanavond een ruilavond in het Dorpshuis. De zaal gaat ora ze ven uur open voor de jeugd. De ouderen zijn vanaf acht uur welkom. Uniek zal het gebruik van een computer zijn die de veilingrcsultatcn zal verwer ken. Verder is komende zaterdag een ruildag, die eveneens wordt georganiseerd door de postze gelvereniging. De zaal is dan open van tien uur tot vijf uur. Amnesty Amnesty International, de organi satie die zich overal op de we reld inzet voor het naleven van mensenrechten, heeft voor deze dagen weereen aantal activitei ten in deze regio op haar pro gramma staan Zo was men za terdag aanwezig met een stand aan de Irislaan in Oegstgeest. Door middel van voorgedrukte kaarten kunnen burgers druk uitoefenen op regeringen die de elementaire rechten van de mens niet naleven. In Leider dorp is woensdagavond een schrijfavond in de Scheppings- kerk. In Oegstgeest is eenzelfde schrijfavond vrijdagavond tus sen acht en tien uur in het ge meentecentrum aan de Lijtweg. Men richt de hulp daar deze keer op de hulp aan Tsjechoslo- w aki je. Kultureel (1) In Wassenaar beginnen morgen de Kulturele Weken van het najaar 1981. Het feest wordt morgen avond geopend met een muziek avond in het Dorpscentrum aan de Schoolstraat. Het concert is opgebouwd rond de sinds kort ontdekte componist Unico Wil lem van Wassenaer-Obdam. Vanaf acht uur is iedereen wel kom bij deze door de Histori sche Vereniging Wassenaar en en het Wassenaars Kamerorkest georganiseerde bijeenkomst. Kultureel (2) In het kader van de Kulturele We ken zijn ook tentoonstellingen in Wassenaar. Zo zijn bij ver schillende kunstenaars thuis exposities en in de galerie van het Sportfondsenbad is een ten toonstelling van boetseerwerk van leden van de schildersclub 'Ars et Studium' in combinatie met de expositie van leden van de fotoclub 'Silhouet'. Deze ten toonstelling is dagelijks ge opend van tien tot twaalf en van twee tot vier uur. 's Maan dags tot en met vrijdags is ze ook open van acht tot half tien 's avonds. Kultureel (3) Op het programma van de Kultu rele Weken staan nog meer ex posities. In het gebouw van het Wassenaars Nieuwsblad is een tentoonstelling van werken van Anton Landers en Jozef Smol ders. Het gaat hier om olieverf schilderijen, beeldhouwwer ken, tekeningen en etsen. Ope ningstijden dagelijks van negen tot vijf uur. Leden van de Vereniging Wasse naarse Beroepsbeeldende Kun stenaars houden een tentoon stelling in het raadhuis, die vandaag is geopend. Openings tijden van maandag tot en met vrijdag van tien tot vier en maandag van zeven tot tien uur 's avonds. Zaterdag en zondag van een uur tot vier uur is het raadhuis ook open. Poppen Het poppentheater 'Wellus Nie- tus' geeft woensdag van half drie tot vier uur een kinder voorstelling in de keet aan de Churchillwcg in Voorschoten. Gereformeerde kerk in Leiderdorp krijgt derde predikant LEIDERDORP - De gereformeer de kerk van Leiderdorp krijgt een derde predikant. Ds. J.J. van den Bom (36) te Son-Breugel- Sint Oedenrode (Nb) heeft het beroep naar hier aangenomen. De nieuwe predikant heeft altijd met de hervormden samenge werkt, hetgeen ook in Leider dorp van hem wordt gevraagd. Hij begon zijn loopbaan in 1973 in de hervormd-gereformeerde streekgemeente Midden-Betuwe en werkt sinds 1977 in Son, waar ook een federatief samenwer kingsverband met de hervormde gemeente bestaat Inbraak: buit 3000 gulden ZOETERWOUDE - Bij een inbraak in een woning aan de Van Swie- tenstraat is voor drieduizend gul den aan cheques en geld gesto len. De inbrekers kwamen bin nen via de achterdeur. De bewo ners waren niet thuis. VOORSCHOTEN - Het uitstapje van een aantal Voorschotense gemeenteraadsleden naar Scho ten in België heeft geleid tot de oprichting van een werkgroep met als naam "Voorschoten voor hulp aan de derde wereld?". De initiatiefnemers voor deze werk groep zijn de Voorschotenaren Frits Glotze en Ard Knoppert, beiden vrijwilligers van de We reldwinkel. Het doel van Glotze en Knoppert is om in een brede groep te praten of Voorschoten wel door moet gaan met de jume- lage met Schoten of dat daarvoor een derde wereld land of plaats voor in de plaats moet komen. Zo'n vijftien jaar geleden werden voor het eerst vriendschapsban den aangegaan met het Belgi sche Schoten. Vele jaren bleef het contact beperkt tot uitwisse ling van vereningingen en be zoek van het gemeentebestuur aan eikaars plaats. Een paar we ken geleden ging het Voorscho tense gemeentebestuur weer naar Schoten toe. Voor D'66 en de PvdA bleek dat een aanlei ding te zijn om deze jumelage te bekritiseren. Zij vonden dat het geld dat hiervoor werd uitgetrok ken beter besteed zou kunnen worden. Aikens (D'66) stelde voor een band aan te gaan met een ontwikkelingsland. Dit initiatief is nu overgenomen door de Wereldwinkel. In een brief aan een groot aantal instel lingen in Voorschoten, waaron der alle politieke partijen en kerkgenootschappen, roepen zij hen op om mee te denken en pra ten over een eventuele band met een ontwikkelingsland. "Tien december staat in het teken van de Rechten van de Mens op initiatief van de Verenigde Na ties. Dan wordt ook de Nobel prijs voor de vrede uitgereikt. Dit jaar gebeurt dat aan het Hoge Commissariaat voor Vluchtelin gen. Ons leek deze donderdag avond de gelegenheid om met een groep mensen te praten over een projekt dat je zou kunnen aanduiden met "Voorschoten voor hulp aan de Derde Wereld" zolang dat nog niet nader kan worden ingevuld". Dit staat te le zen in de brief die verstuurd is. Na het bezoek van de gemeente raadsleden in Schoten is wel vast komen te staan dat de socialisti sche raadsleden aldaar weinig begrip hebben voor de actie van hun partijgenoten in Voorscho ten. Wethouder Van Leeuwen (PvdA) die wel meeging moest gedurende de dag in Schoten ve le vragen beantwoorden over de weigering van de PvdA en D'66. LEIDERDORP - Zes koren namen zaterdagmiddag deel aan de fes tivalstad, die in de Leiderdorp- se Dorpskerk werd georgani seerd ter ere van de tweehon derdste verjaardag van het Mit- terreitherorgel. Dit orgel, ge bouwd door Johannes Mitterrei- ther, een Oostenrijker, die zich in 1769 in Leiden vestigde, werd in de periode 1974-1976 grondig ge restaureerd, terwijl de Dorps kerk zelf daarvóór (1965-1970) met gevoel voor historie was op geknapt. Een prachtige achtergrond voor een geslaagd verjaarsfeest. Het Leids Kamerkoor, de Leidse Cantorij, Quod Libet, het Leider dorps Kamerkoor, het Voorscho- tens Kamerkoor en het Kamer koor van Collegium Musicum, hadden de opdracht gekregen ongeveer 20 minuten vol te zin gen met werken, die iets met de tijd rond 1781 (het jaar dat het or gel in gebruik genomen werd), te maken hadden en zo mogelijk ook nog iets met Oostenrijk of Nederland. Hoewel aan deze wensen niet helemaal voldaan werd door sommige koren was het resultaat een middag vol af wisselend koorplezier. Gastheer, dr. Gert Oost, organist en musicoloog, sprak in zijn ope ningswoord de hoop uit dat de zangers in de eerste plaats aan het feest zouden denken en pas daarna aan de nerveuze span ning die meestal gepaard gaat aan wedstrijden. Dat nam even wel niet weg dat die spanning wel te snijden was toen Piet Kunst, mede namens de andere juryleden (P. v.d. Kamp, J. v.d. Meer, v. Teylingen, en G. Zaal berg) tegen de avond de uitslag bekend maakte. Men had gepro beerd elk koor naar eigen niveau te beoordelen, daarbij criteria hanterend als ritme, zuiverheid- intonatie, koorklank, muzikale expressie. Het koor met de ge ringste kwantiteit (13 zangers) bleek over de meeste kwaliteit te beschikken: het Kamerkoor van Collegium Musicum o.l.v. Nico v.d. Meel werd winnaar. Na een boordmaaltijd werd de pri ma georganiseerde verjaardag besloten met een orgelconcert door Gert Oost, waarbij het win nende kamerkoor als intermezzo optrad, dat zo mogelijk de pres tatie van die middag nog over trof. Alle koren verhieven ten slotte gezamenlijk de stem in een 'Chearful Glee' van Pieter Hel- lendaal (1721-1799), een koor werk van twijfelachtige inhoud, tnaar geestige allure. ELEN LOOYESTIJN MAANDAG Leiden - Minerva, Breestraat, Polen-ma nifestatie vanaf 18 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film The House by the River uit 1949 van Fritz Lang, 20 en 22.15 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73: klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Stats - Haarlemmerstraat 73. speelfilm. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Voorschoten - gemeentehuis, fractiever gaderingen PvdA 20 uur, CDA 20.30 uur, WD 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, commissie algemene Zaken, 19.30 uur. Raadhuis 'De Paauw', opening tentoon stelling, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 30 tot 6 nov door Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Noord Hofland, Thorbecke- weg 3, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Gezond- 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Danny zv. J.J. Ver meer en S.R. van Hemert, Bob Adrianus Johannes zv. A.P.E. van der Meer en J.A. Jonker, Petrus Johannes Antho- nius zv. P.J.P. van Hemert en A. Vooys, Hassan zv. S. Tahajout en F. El-Bouri, Lena Jessica Leonie dv. K. van der Plas en L. den Hollander, Jeroen zv. A.G.J.C. van Breda en E. Hogewoning, Marije dv. J.M. van Bochove en H.B.M. van Veen, Adrianus Cornelis zv. E. Kraska en G. Koot, Christian Stephan zv. A. van der Slot en L.M. van Rooijen, Nicky Jaco bus Simon zv. J.H. Groenewoud en A.A.C. Langeveld, Catharina Maria dv. E.W. Heijmans en C. de Water, Remco zv. F.L.P. Wijnen en D. de Fey, Tomas zv. R. N.M. Messemaker en E.C.M. van Rijn, Christina Hendrica dv. A. van Ber ge Henegouwen en M.J. Urgert, Dirk- Jan zv. J.H. Sip en P. Haasnoot, Menas- se zv. E.B. Workala en F. Koelewijn, Cornelis Leendert zv. L.C. Haasnoot en S. Weber, Wilhelmina Adriana Geertrui- da dv. J.J. van Bekkum en J.W. Mulder, Niels zv. R. Tissing en H.A.M. Beren schot, Sanne Geertje dv. E.W.L.M. Da niels en M. van de Rest, Brigitta Johan na dv. C.A.W. van der Vlugt en H.M.A. Captein, Kwok-Sou zv. T.L. Tsang en M.K. Wu. Eveline dv. A.J. Heemskerk en T. Reijnders, Jan Cornelis zv. W. Vooijs en A. van Ryn. Fatna dv. M. Ami ne en S. Bensbaa, Roland Pieter zv. P. Broer en P.C. van den Berg, Roeland ïskerk en J.L.M. van Dirk zv. D.J. Kuijt en H. Wolff, Elisabeth Marianna dv. G.A Havensbergen en M.A. van Velzen, Ro bert zv. P. van Roon en G.J. Romijn, Jansje Catharina dv. A.H. van Wanrooy en C.A. van Schoonderwoerd den Beze- mer, Jeroen zv. A. van der Laarse en M.B.M. Veling, Nienke Aukje dv. P.A. Zwaan en M. Oppenhuizen, Franciscus Johannes zv. J.N.R. Zoontjes en S. Zwaan, Ronald Adrianus Andreas zv. W.J.M. Chrispijn en M:J.A. de Bruin, Jo- lianna dv. W.J. Plug en J.G. Barnhoorn, Roelof E>avid zv. H.J.R. Reinders en A.E. Reeser, Casper Bessel Roelof zv. R.G. Steenbergen" en C.M.A. van Eg- mond, Huig zv. H. de Jong en C. van Beelen. Getrouwd: R.H.P. Mieremet en M.A.C. Ooms, J.W. van Est en M.A. Verhorik, J. Gangapersad en M.J.A. Notting, J. van der Pluijm en B.Y.M. Tuurenhout, D.H. de Witte en T. Renkema, R. van Dalen en G.W.M. Pypers. Overleden: J.Th. Pompe, (1908) man, J. van Zonne veld, (1912) man, N. de Bruin, (1902) man, W A. Kramp, (1901) vrl. geh.gew. met J. Olivier, W.A.C. Verwey, (1969) vrl., W. Guijt, (1911) man, W. van der Staay, (1901) man, N. Ouwerkerk, (1916) man, H. Stol, (1890) man, N. van Duiven- bode, (1907) vrl. echtg. van B. Cramer, S. van der Linden, (1934)-man, J.L. Stiel tjes, (1904) man. Zoeterwoude: Geboren: Fleur Eva Maria Gielen; (Zoe terwoude), Mattheus Johannes Koek; (Zoeterwoude), Joost van Kordelaar; (Zoeterwoude), Patty Lelieveld; (Zoe terwoude), Petrus Maria Johannes van der Krogt; (Zoeterwoude), Martinus «^eonardus de Jong; (Zoeterwoude). Mishandeling in Noordwijk NOORDWIJK Een 36-jarige in woner uit Wassenaar is in de nacht van zaterdag op zondag door drie onbekende mannen mishandeld. De man werd in het gebied De Krom tussen Noordwijk en Rijnsburg van zijn Fiets getrok ken, geschopt en geslagen. Om dat een voorbijganger alarm sloeg kozen de drie het hazepad. Getuigen worden verzocht con tact op te nemen met de politie in Noordwijk, telefoon 01719-11100. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgevers maatscf-iappn Leklsch Dagblad B V. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen, tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 00-18 00 uur Abonnementsgelden oj vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitendgiro 3203571 t v n. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 153,45 Per post75,00 Jaarabonnement f 202,30 per post291,70 Losse nummers f 0,75. J. Ruygrok-Hoogeveen P J. de Tombe Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o Directie: G Koopman

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2