Vliesekoop Vermant' zich Belg Cuepper winnaar Grote Prijs Amsterdam Beurs Amsterdam Na nederlaag in open Belgische titelstrijd tegen Lindblatt Eis Albanië aan adres Joegoslavië marktberichten Jongeren slaags met politie Beufsovefzicht MAANDAG 2 NOVEMBER 1981 PAGINA J9 Vader van jeugdlid spant kort geding aan tegen NTTB UTRECHT (ANP) - De Neder landse tafeltennis bond (NTTB) krijgt een kort ge ding aan de broek over de fi nanciële verantwoording, die het bondsbestuur elk jaar af legt. De vader van een NTTB- jeugdlid, uit Rotterdam is het niet eens met de wijze van verantwoording en heeft te gen de bond een kort geding aangespannen, dat op 17 no vember aanstaande in Den Haag dient. De NTTB geeft in het jaarlijkse financiële ver slag slechts verantwoording voor de acties van het bonds- apparaat. De gelden, die in de 21 afdelingen van de NTTB omgaan, worden in dat finan ciële verslag niet opgeno men. De Rotterdammer La- more vindt dat niet juist en heeft de hoofdbestuursleden van de bond voor de rechter SPORT I SPORT SPORT Vice-voorzitter Zuiderwijk is zeer benieuwd naar de uit spraak van de rechter: "Wij hanteren een systeem, dat in vele Nederlandse sportbon den opgeld doet. Zouden wy van elke afdeling een door ac countants goedgekeurde fi nanciële verantwoording moeten produceren, dan zou dat tonnen aan honoraria gaan kosten. Dat kunnen wij natuurlijk niet opbrnegen. Vandaar dat we dit systeem van gescheiden gelden voor bond en afdelingen gebrui ken. Bovendien vereisende statuten van de NTTB geen gecombineerde verantwoor ding." Over de beweegredenen van Lamore om de NTTB voor de rechter te dagen, tast men bij de bond in het duister. "Wij hebben met de man gepraat, maar dat heeft niet veel ge holpen. Hij zet door. Het wordt een proefproces, dat voor vele bonden serieuze ge volgen kan hebben", aldus Zuiderwijk na de bondsver gadering van de NTTB in Utrecht, waar het geval be sproken werd. Het financiële verslag van het afgelopen jaar werd wel goegekeurd en bovendien stelde de bonds raad zich via een vrijwel una niem goedgekeurde motie achter de financiële bewind voerders van de NTTB op. De Belg Edgar Cuepper met Cyrano op toeg naar de zege. GRONINGEN (GPD) - Tussen de NOS-tv en het bestuur van Jum ping Amsterdam zijn opnieuw problemen gerezen over de recla me in de RAI. Opnamen van het springcon cours van zaterdagmiddag werden *s avonds niet uitge zonden nadat was gebleken dat enkele reclameborden waren verwisseld en als sto rend werden beschouwd voor een tv-uitzending. Door een gewijzigde cameraop stelling konden wel beelden worden verzorgd van het 's avonds gehouden puissance- Perschef Henk Bruger van Jumping Amsterdam: „Een functionaris die in iosse dienst is van de RAI, heeft zonder overleg met het stichtingsbestuur van Jum ping Amsterdam borden var plaats verwisseld. De RAI verhuurt de reclame. Dat is een domme streek geweest AMSTERDAM - De vierentwintig ste uitgave van Jumping Amster dam zal niet lang in de herinne ring voortleven. In ieder geval niet vanwege sportief aanspre kende prestaties, want die waren er niet in de RAI Van begin tot eind was Jumping Amsterdam een zouteloze affai re. Geen pikante barrages, nau welijks een snufje spanning, hoofdnummer met een anti-cli- Zo hoefde de muur in het Puissan ce zaterdagavond niet hoger te worden opgetrokken dan 2,10 meter. De Westduitser Fritz Lig- ges was de enige die zijn paard, Goya, zonder problemen over deze hoogte kreeg, zodat een vierde barrage niet meer nodig was. Ligges. won daarmee zes duizend gulden. Opvallend was de geringe animo van de deelne mers van de puissance. Slechts veertien ruiters waagden hun paarden aan het "hoogspringen". Volgens Johan Heins zijn er te genwoordig niet meer zoveel die ren, die de puissance aankun nen. "De bloedpaarden, die nu worden gefokt, zijn daar niet zo geschikt voor", aldus Heins. die zelf ook aan de kant bleef "Goya is nog echt een ouderwets puis sance-paard". Ook Anton Ebben kwam met Jumbo Design overi gens vlekkeloos over de muur in de derde barrage. Hij maakte echter een fout op de oxer en moest de tweede plaats toen de len met Rob Ehrens. De ouverture voor de stryd om de wereldbeker, het springconcours om de Grote Prijs van Amster dam, kreeg ook een abrupt ein de. Alleen de dit jaarconstant rij dende Belg Edgar Cuepper bleef met Cyrano in beide ronden fout loos, waardoor de ongeveer 5000 toeschouwers een meeslepende BRUSSEL Bettine Vriesekoop opende de open Belgische tafel- tennisstnjd ongelukkig. Met 19- 21 in de derde game verliezen van de Zweedse nummer twee Lindblatt is geen schande, maar in het draaiboek stond het be paald niet. De landenstrijd ging door deze ne derlaag de mist in en samen met haar coach Gerard Bakker en teammaatje Sandra de Kruiff kon ze richting hotel vertrekken om daar de videobeelden te be kijken. Vriesekoop keek en oor deelde dat ze mentaal niet goed genoeg bij de les was geweest. Over haar deze week gebroken bat repte ze met geen woord, geen excuses dus. Daags erop stond er een heel wat fellere 'Tinus' achter de tafel. De eerste klus bij de laatste zestien heette de Zuidkoreaanse Park Nol Yeung. Een moeilijke naam, die garant stond voor een even moeilijk penhoudersspelletje. Maar Bettine was geladen. Na het eerste gescoorde punt ging de vuist al winnend omhoog en die is daarna bijna niet meer om laag geweest. Vooral de back- handspin rechtdoor bleek enorm effectief. De Aziatische speel sters zijn doorgaans te klein om de hele tafel in stilstand te kun nen bestrijken. Goed op de pen plaatsen levert dus punten op. Bettine deed dat geregeld en blufte de Koreaanse vooral psy chologisch af. De 21-14, 21-9 en 21-18 logen er dan ook niet om. De draai om de oren, die de Hon gaarse Olah gisteravond laat in de kwartfinale kreeg, was al evenmin kinderachtig. Aan het eind van een lange toernooidag groeit Vriesekoop vaak naar haar topvorm, waar anderen conditio neel afhaken. De Hongaarse nummer een „peelde waarachtig niet slecht, maar in alle lange ral- leys had de Avanti-vrouwe tel kens het laatste woord: 21-6, 21- 11. 21-16. Lukt het haar vandaag naar dezelfde hoogte te reiken, dan moet er een sterke dame ko men om Bettine van de toernooi zege af te houden. Claude Bergeret versperde haar de weg. Eén fout maakte de Scyl- la-speelster niet. ze speelde niet te haastig. Een dag voor dit duel had ze de beelden gezien van het treffen met de Zweedse Hellman en toen in alle ernst gevraagd of die soms versneld werden afge draaid. Tegen Bergeret open baarde zich op bijna frustrerende wijze haar onvermogen, waar het ging om het service vangen. Dat deed De Kruiff zo ongecontro leerd dat de hele wedstrijd er door werd beïnvloed. In de ralley was de Francaise nergens. Wel twee tempi kwam ze op de Hol landse nummer twee tekort. Maar De Kruiff retourneerde zó veel services direct fout of te hoog, dat ze toch nog met 3-1 de boot in ging. Een voorbeeld: bij 18-17 in de eerste game was nog van alles mogelijk, maar vier keer scoorde Bergeret vervol gens met haar opslag, zodat met 18-21 de eerste klap was uitge deeld. Alleen in de derde game kon De Kruiff eindelijk haar technische overwicht in game-winst uit drukken. Onervarenheid Zoals bekend is het 'Leidse' da- mestafeltennis hier ten lande op permachtig, dus naast Vriese koop en De Kruiff kwamen nog twee Bakker-adepten in actie in de sporthal Etterbeek. Coach Bakker zag dochterlief afge droogd door een Koreaanse met een niet uit te spreken naam. De onervarenheid van de pas 15-jan- ge Leidse scholiere kwam ko misch tot uiting, toen ze na twee verloren games haar opponente wilde feliciteren, niet wetend dat er internationaal 'best of five' wordt gespeeld. De Scylla-speelster Stephine van Gennip maakte na een jaar haar internationale come-back. De lo ting bracht de Luxemburgse Risch, die verdedigsters meestal hardhandig afschminkt. De eer ste game verloor Van Gennip op het nippertje, de tweede won ze. Meer positiefs zat er niet in: 1-3 Eén Leidse heer gaf in Brussel acte de présence: Patrick Swier. Inte- rim-herencoach Tigerman stelde de student in de biochemie in de landenstryd niet op. omdat de competitieresultaten onvoldoen de zouden zyn. Swier had als meest getalenteerde jongeling zeker moeten spelen. Nu kwam hij slechts eenmaal in actie, te gen Kalinic. Ondanks zyn tech nisch goede verweer bleek Kali nic toch te sterk: 0-3. René Hijne heeft er een handje van om mentaal weinig gedisponeer de cracks te verslaan. Ook tij dens de Belgische titelstrijd haalde Hyne weer zo'n namaak- stunt uit. De verzadigde Tsjech Oslowski wenste de klus-Hijne routineus af te wikkelen en ver loor. De Zweed Carlsson had echter wel alles te winnen en zet te Hijne een ronde verder op 3-0 Eigenlijk zyn die incidentele suc- cesjes van Hyne geen goede zaak. Ze verhullen dat de NTTB- sportsectie momenteel een fail liete boedel is In nog sterkere mate geldt dat voor de prestaties van Bettine Vriesekoop. Zij gaat met haar triomfen door voor als de grote witmaker van het zwart - boek, dat door het bestuur van de NTTB als bondsbeleid wordt gepresenteerd. barrage moesten ontberen. Daar kon de 3 2-jarige Duitssprekende Belg zich niet druk om maken. De gebrilde econoom was zeker van de eerste prys van 14.000 gul den en twintig punten voor de wereldbeker. De Franse topruiters Herve Gau- dignon en Gilles Bertran de Ba- landa keken met gemengde ge voelens toe hoe Cuepper werd gefeliciteerd. Goudignon reed de eerste ronde met Gitan P 0,71 se conden te langzaam, waardoor hy een kwart strafpunt opliep (tweede). Bertran de Balanda verspeelde in de tweede omgang door een zeldzaam incident zyn kansen op een plaats in de barra ge. Hy passeerde met Galoubet ongewild tweemaal de startlyn waarvoor hy van de jury een vol te kreeg aangerekend (dne straf- punten) en niet meer beneden de toegestane tyd van 65 seconden kon blyven. Trillend van woede hoorde Bertran de Balanda de speaker annonce ren dat hy zeven en een kwart strafpunt had opgelopen "Waar om moet de jury uitgerekend de bel laten klinken als ik praktisch op de startlyn ben?" foeterde hy "Ze kunnen toch wel begrijpen dat ik een grotere aanloop nodig heb om over de eerste hindernis te springen7 Ik was helemaal niet van plan met myn rit te be ginnen. Nu realiseerde ik me niet dat de tyd al telde Dit kost me een hoop centen en een hoop punten voor de wereldbeker De Nederlandse ruiters hielden zich goed overeind in het alge meen als te zwaar beoordeelde parcours. Bij de negen combina ties, die volgens het nieuwe reglement van de strijd om de wereldbeker op de gedeelde der de plaats terechtkwamen, bevon den zich de vier ruiters, die an derhalve maand geleden in Mün- chen brons veroverden tijdens de Europese titelstryd. Zo kregen Hendrix, Heins, Nooren en Ehrens meteen tien punten voor de wereldbeker achter hun naam. Hendnx en Ehrens maak ten hun spnngfout op de laatste hindernis van de eerste ronde Hendnx: "Die balk lag tydens mijn rit duidelyk verkeerd in de ophangbeugel Later is die fout hersteld. Maar toen had ik al vier strafpuntcn aan myn broek" Andere uitslagen: Nick -Skelton (GBr) won met Jet Lago een knock out springconcours en een jachtspnngconcours Bruno Can dn an (Zwi) zegevierde met Van Gogh in een internationaal springconcours. TIRANA (Reuter/DPA) - In zijn openingstoespraak tot het acht ste congres van de Albanese communistische partij heeft de 73-jarige partijleider Enver Hox- ha gisteren van Joegoslavié geëist dat de autonome provincie Kosovo een deelrepubliek wordt. Hoxha verweet Joegosla vië in deze provincie, die hoort bij de deelstaat Servië, Albanees bloed te hebben vergoten en een schrikbewind te nebben ge voerd. Volgens Hoxha zal als de Joegosla vische leiding deze koers voort zet de oppositie van de Albane zen in Kosovo alleen maar groter wroden. Hoxha eiste van Joego slavië dat het een eind maakt aan de "vervolgingen" en dat de ge vangen Albanezen vrijgelaten worden. Dit voorjaar braken in Kosovo bloedige onlusten uit die tot een bittere woordenstrijd leidden tussen Belgrado en Tira na. De rellen kwamen op het mo ment dat Joegoslavië en Albanië hun onderlinge betrekkingen hadden verbeterd nadat ze jaren slecht waren geweest. Het congres van de Albanese "par tij van de arbeid" moet een nieuw vijfjarenplan goedkeuren. Albanië is na de breuk met China in 1978 sterk geïsoleerd en richt zich de laatste paar jaar econo misch meer op Europa. Hoxha viel in zijn toespraak opnieuw de Chinese "revisionisten" aan, die volgens hem geloofden dat ze met economische chantage Alba nië op de knieën konden krijgen. Het volk en de partij, die tevens haar veertigste verjaardag viert, doorstonden deze beproeving, aldus Hoxha, en overwonnen al le moeilijkheden. De enige buitenlandse partij die is vertegenwoordigd in Tirana is de communistische partij van Viet- DEN HAAG (GPD) - Het in 1979 begonnen proefprogramma voor sanering van bedrijven die hin derlijk zijn voor de woonomge ving, wordt in 1983 omgezet in een definitieve regeling. In afwij king met de afspraken die daar over zijn gemaakt met de Twee de Kamer, wordt de uitvoering niet in handen gelegd van het de partement van volksgezondheid en milieuhygiëne, maar bij de provinciebesturen. De regeling geldt milieuhinderlij- ke bedrijven die maximaal 35 mensen in dienst hebben en die vóór 1 januari 1976 gevestigd wa ren. Zij geldt ook voor bedrijven die niet onder de saneringsbij- hinder of de Wet Luchtverontrei- Sanering van bedrijven met milieuhinder niging. De regeling maakt het de gemeenten mogelijk actief op te treden met de Hinderwet, die in zijn huidige vorm onvoldoende bijdrageregelingen kent. De provincies moeten gaan werken met driejarenplannen. De eerste moet voor 1 november 1982 zijn opgesteld. Voor 1 fe bruari 1983 zal de minister beslis sen hoeveel geld voor het eerste saneringsjaar beschikbaar zal zijn. Vanaf 1979 tot oktober jl. zijn in het kader van het proef programma ongeveer 60 bedrij ven gesaneerd. Dat kostte het Rijk ruim zeventien miljoen gul den. Naar schatting zullen 1000 tot 2000 bedrijven onder de sane ringsregeling vallen. De eerste jaren zal het Rijk tien tot 25 mil joen beschikbaar stellen. De regeling kent drie vormen. Bij sanering ter plaatse krijgt de ge meente van het Ryk 50 procent van de kosten vergoed, met uit loopmogelijkheden tot 70 pro cent. Bij sanering door verplaat sing krijgt de gemeente 90 pro cent vergoed, plus 70 procent van de stagnatieschade. 55-63. Schorseneren A 1,70-2,--, Schorse neren B 1,13-1,25, Peterselie (krul) 28-30, Selderij 0,44, Bloemkool 6 per bak I 1.45-1.52. Bloemkool 6II per bak 1 36-61. Bloemkool 8 I per bak I 1.- - 1.20. Bloemkool 8 II per bak I 22-35, Bloem kool 10 I per bak I 48-65 Op de Leidse veemarkt werden vandaag ROTTERDAM (ANP) - In rond het jongerenontmoe tingscentrum Exit aan de Eendrachtsstraat in Rotter dam is het gistermorgen vroeg tot ernstige ongere geldheden gekomen tussen enkele honderden jongeren en een in de haast opgetrom melde sterke politiemacht. Daarbij liepen zeven politie mensen en twee jongens ver wondingen op. Twee agenten en de twee jon gelui moesten in een zieken huis behandeld worden. Een 19-jarige inwoner van Rotter dam werd gearresteerd op verdenking van poging tot doodslag. Volgens de Rotter damse politiewoordvoerder had de jongeman een politie agent met een tafelpoot op het hoofd geslagen. De moeilijkheden hadden te maken met de sluiting van het Exit-gebouw aan de Een drachtsstraat. Ongeveer vijf honderd jongeren waren naar het ontmoetingscentrum ge gaan om daar de laatste avond te vieren. In de vroege morgenuren ontstonden er eerst vechtpartijen tussen groepen jongeren onderling. De bedrijfsleiding van het centrum verzocht de politie om het pand te ontruimen toen de bezoekers zich behal ve met vechten ook met het vernielen van de inboedel gingen bezig houden. 450 Prijsnoteringen per kilogram de pry- zen van de stieren eerste kwaliteit tot en met de worstkoeien zijn hetzelfde geble ven als vorige week Schapen brachten vandaag per stuk 190 tot 250 gulden op. De lammeren 200 tot 290 gulden Toelichtingen Slachtrunderen. aan voer: ruimer, handel redelijk, prijzen stabiel. Schapen, aanvoer: redelijk, han del: matig en prijzen stabiel. Lamme ren. prijzen: iets lager LEIDEN - Groenteveiling: Datum 2 november 1981 Appels 1,48-1,73, Peren 1.51-1,61. Aard appelen 25-27, Andijvie 1.20-1.68, Pronkbonen 80. Kroten 32, Boerenkool 47-62, Rode Kool 30-36, Groene kool 47- 49, Prei 63-74, Spruiten A 75-82, Sprui ten B 76-78, Spruiten C 70-74, Spruiten D 95-1.11, Uien 14 41. Witlof 3. - 4,40. Bloemkool 1x6 1,55-1.70. Bloemkool 8 st. 50-1.--. Bloemkool 10 st 60. Knolsel derij 24-53. Sla 81. Bleekselderij 76-81 Peterselie 41-42. Radijs 33-61. Paprika kg 50-1.40. st. 10-37 KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling Datum 2 november 1981 Boerekool per kg 57-61. Groene kool 0.40. Bospeen II 88-96, Was peen AI per kist 3.20-6.20. Waspcen BI per kist 3.20 5,10. Prei A per kg 0.60. Prei B oer ke HOCKEY - Hockeycoach Wim van Heumen heeft zyn nationale se lectie met twee man uitgebreid In de groep, die eind november vertrekt voor een toernooi in Pa kistan zyn Siem Voermans (Til burg) en Hendrik-Jan Kooyman (Bloemendaal) opgenomen. Kooyman speelde niet eerder voor het Nederlands elftal. ATLETIEK Marün ten Kate van de plaatselijke atletiek'.p ru ging Dwingelo heeft zaterdag te Dwingelo een veldloop over ze ven kilometer gewonnen. Ten Kale nam In de laatste kilometer afstand van Henk Mentink, die twintig meter moest toegeven, na eerder een ruime voorsprong te hebben bezeten. VELDRIJDEN - Wereldkampioen Hennie Stamsnyder is tweede geworden in een veldnt over 22 kilometer in het Belgische Horel- beke. Winnaar werd de Belg Ro land Liboton in één uur, negen minuten Kees van de Wereld eindigde als zevende. In Korten- berg won Wil Brouwers over 25 kilometer in écn uur en tien mi nuten. De Belg Ludo de Rey werd tweede. MAANDAG 2 NOVEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN Abold 62.00 AKZO 21.10 ABN 280.50 AMEV 89 30 Amro Bank 50.50 KUevtcr-NDU GUt Broc*dr« 52.30 Helaekcn 4110 Helnektn Holding 39.80 Ofem Holding 3.40 Van Ommrrrn 28.10 Pakhoed Holding 37.00 Philip* Robcco Rollnco 116.50 129Ï20 BINNENLANDSE AANDELEN 215.00b 215.00b 283,00 287.0 19.50 19.00 22.50c BlydensC C Boer Druk BortumU W JOO.OO 101.00 235.00 114.00 58,00 120.00a 120.00a 130.50 134.00 130.50 134.00 170.00 172.00 70.50 70.00 149.50 150.50 149.00 149,00 27.00 29.00b 190.00 200.00 365.00 365.00 146.50 146.00 33.80 34.50 1020.00 1020.00 0.00 4050.00a 153,00a 153.00c 86.00 86.0,1 135,00 12.50 160.00 100 00 94.50 94.50 BELEGGINGS INSTITUTEN 148.00 97?50 Tokyo PH 198.00 Ual-tnveat 97 00 Viking Lehman Corp Madlaoo F Technologie F GOUD EN ZILVER goud onbew 34000 BUITENLANDS GELD 8.75 111.75 0.50 22. VI 3 4«l 4.10 2.05 2.15 (IMi 132.01 Oootear schilling 1IM1 15 64 IV Jorgoal dinar 1IM1 AMSTERDAM (ANP) - De inter nationale fondsen hebben van daag aan het Damrak een vaste stemming getoond, wat voor het grootste deel op rekening werd geschreven van de forse winsten die vrijdag in Wall Street werden behaald. Kon Olie werd tegen oplopende prijzen rond twaalf uur 4,50 hoger uit de markt ge nomen op 86.30. terwijl Unile ver op dat tijdstip een winst van 1,80 had behaald op 141 KLM begon 2,80 beter op 96.80 maar mo4»t hier later wat van af staan Akzo werd 0,70 duurder op 21,80. Hoogovens 0.30 op i 14.20 en Philips ƒ0,10 op 19,20 Banken en verzekering* waarden waren slechts een frac tic beter. Wel goed deden de hy potheekbanken het FGH ging ruim 1 vooruit tot 45 en WUH 1,20 tot 70,50, ondanks het feit dat vandaag voor het eerst een 13,5 pet pandbnef op de markt is p bi m hl Morgen staat de inschryving open op 12.75 pet. staatslening volgens het tendersysteem. Ook deze couponrente betekent een nieuw record De staat hoopt met deze lening een flink bedrag in han den te krygen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19