Reutemann stopt ook Formule I Zandvoort nog onzeker Play-offs in polocompetitie Veel publiek bij cross Bus Russen steunt Anatoli Karpov Dames LZ'86 onderuit: 3-1. Iskersky wint in Zoetermeer Vijf prijzen voor sterke Deegenaars MAANDAG 2 NOVEMBER 1981 PAGINA 17 SPORT SPORT SPORT KNZB maakt zich zorgen over schoolzwemmen N1JKEKK (GPD) - De jaarver gadering van de Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft zaterdag in Nijkerk met overgrote meerderheid geko zen voor een nieuwe opzet van de waterpolocompetitie bij de heren. De huidige hoofd- en eerste klasse, elk bestaande uit twaalf vereni gingen. worden opgesplitst in drie klassen van elk acht teams. Na afloop van de nor male competitie wordt dan via play-offs in de nieuw te vormen ere klasse gestreden om het kampioenschap (bo venste vier teams) en de de gradatie (vier laagst geklas seerde ploegen). De nieuwe indeling gaat het volgend sei zoen in. De eindstand van de huidige competitie vormt de basis voor de nieuw te vor men klassen. Dat dit voorstel van de water- polocommissie met grote meerderheid (1188 stemmen voor en 479 tegen) werd aan genomen, was het meest op zienbarende besluit van deze bijeenkomst. In een aantal kringen (Overijssel, Gelder land. Noord-Holland) beston den nogal wat bezwaren te gen de voorgestelde regeling, die men niet in het belang vond van het totale Neder landse waterpolo. De vrees bestond namelijk, dat de top- ploegen in de nieuwe constel latie door een grotere zuig kracht alleen maar sterker zouden worden, de doorstro ming in gevaar kwam en het top-waterpolo in de toekomst beperkt bleef tot de Rand stad. Hoewel de promotie-degrada tieregeling nog niet op papier staat, heeft de waterpolocom- missie daar wel bepaalde ge dachten over. In de ere-klas- se zal de laatste ploeg degra deren naar de hoofdklassen, waarvan de kampioen pro moveert. Uit de hoofdklasse verdwijnt één ploeg, welke vakante plaats wordt ingeno men door de kampioen van de eerste klasse. Uit de eerste klasse degraderen twee ploe gen. Die plaatsen zijn be stemd voor de kampioenen in de bestaande twee tweede klassen. Het doel van al deze maatregelen is de competitie aantrekkelijker te maken en het niveau te verbeteren. Schoolzwemmen de Pol zijn zorgen over de ontwikkeling van het schoolzwemmen. Als gevolg van bezuinigende maatrege len wordt in een toenemend aantal gemeenten het schoolzwemmen afgeschaft, omdat het Rijk de kosten hiervoor niet wil dragen. Niet alleen achtte hij deze ontwikkeling een groot ge vaar voor de veiligheid van de kinderen, maar hij toon de zich vooral bezorgd door dat er geen compenserende maatregelen worden geno men in de vorm van andere lessen in de lichamelijke op voeding. Hij gaf de vereni gingen de raad zich te bezin nen op de manier waarop in het belang van de jeugd deze taak van de gemeenten kan worden overgenomen. Een tweede punt dat de bonds voorzitter met zorg vervulde, was de door de directie sport zaken van CRM opgestelde begroting voor 1982. Voor de landelijke sportorganisaties is 400.000 gulden minder be schikbaar, terwijl er voor de sportieve recreatie een be drag van 1,1 miljoen méér wordt uitgetrokken „De da ling van het beschikbare be drag voor de landelijke sport organisaties is niet groot, maar de opzet van de begro ting geeft een wijziging van het beleid aan. Een beleid", aldus Klaas van de Pol, „dat de sportbonden die zich en thousiast voor de recreatie sport hebben ingezet, bijzon der oneerlijk benadeelt". De teruglopende subsidies ma ken het noodzakelijk dat ook de zwembond in de komende jaren dient te bezuinigen. Op merkelijk was daarom de ver hoging van de post „trainers- kosten" op de begroting, vooral als gevolg - zo bleek uit de toelichting - van de komst van de nieuwe water- polotrainer Denes Pocsik. „Had Ivo Trumbic die ge vraagde verhoging van 200 gulden in de maand maar ge geven, dan waren we goedko per uit geweest", meende een afgevaardigde. Het was zo ongeveer het enige kritische geluid van de uiterst volgza me leden, die op voorstel van het bondsbestuur uit zuinig heidsoverwegingen in de toe- komst maar eenmaal per jaai bijeen zullen komen en niet tweemaal, zoals tot nu toe hel geval was. LEIDEN - De twee Leidse ver tegenwoordigers in de dames eerste klasse, LZ'86 en Zijl LGB. hebben een nederlaag geleden. LZ'86 verloor in Hengelo van koploper Weus- thag met 3-1 en de Zijl/LGB trok met 3-6 aan het kortste eind tegen het Arnhemse ES- CA. De heren van tweede klasser Katwijk speelde ver dienstelijk gelijk tegen BZPC. In Katwijk werd het 4-4. In de derde klasse won Vivax ook zijn vijfde wed strijd. Nautilus werd met 13-7 verslagen. DKD won in Rot terdam met 4-5 van RWV. De dames van de ZijLLGB ver loren van ESCA. Tijdens de eerste periode leek niets een Leidse overwinning in de weg te staan. De Leidse da mes combineerde vlot naar een 2-0 voorsprong en leken op de eerste overwinning af te stevenen. Plotseling echter verloren de Leidse dames de greep op de wedstrijd. Nog in de eerste periode kwam ES CA terug tot 2-1 en aan het einde van de tweede periode was de Arnhemse achter stand in een 2-4 voorsprong omgebogen. De ZyL'LGB was in de tweede wedstrijd- helft niet meer in staat terug te komen. Na 2-5 na drie pe rioden werd de eindstand 3-6. Goals: Marjan Neuteboom (2) en Coby van Haastrecht. De dames van LZ'86 moesten een verre reis maken (Henge lo). Onder leiding van gast coach Joop Siera (Alijd Ver- voorn was wegens studie-re denen verhinderd) leden de LZ dames een 3-1 nederlaag. De eerste periode ging gelijk op. Er werd veel maar on nauwkeurig geschoten zodat een 0-0 bleef gehandhaafd. Nadat in de tweede periode beide ploegen éénmaal het net hadden weten te vinden werden in de derde en vierde periode een numerieke min derheid (Ingeborg Doove op de kant) en een door Corine H oogeboom veroorzaakte strafworp de LZ Ladies noodlottig. Leids doelpunt: Ellen Hoogenboom Katwijk speelde met 4-4 gelijk tegen BZPC De Katwykers hadden in de laatste periode de zege in handen. Deze laat ste periode startte Katwijk met een 4-2 voorsprong. Na dat BZPC op 4-3 was geko men. werd er in de laatste mi nuut een Katwijker voor 45 sec. uitgestuurd. Katwijk bleef echter in bal bezit. In plaats van de tijd uit te spelen of te wachten op een echt goede kans, werd er van gro te afstand geschoten BZPC bemachtigde zo gemakkelijk de bal en kon alsnog langszij komen. Goals: P. v.d. Putten, A Jonker. A v.d. Plas en H v. Veen. Vivax was ook in zijn vijfde wedstriid vooral aanvallend op dreef. De 13-7 overwin ning kwam via een wat te harde wedstryd tot stand. Nadat Nautilus snel een 0-2 voorsprong had genomen, ging de Oegstgeestse doel- puntenmachine goed draai en. Nog in de eerste periode kon de Nautilus goalie liefst zes maal de gang naar het net maken Nog éénmaal kon Nautilus terug komen In de tweede periode werd het 6-5. Hierna liep Vivax echter uit naar 9-6 en was de wedstryd beslist De eindstand werd bepaald op 13-7 Doelpunten: Jack Frauenfelder (3). Ruud Wormgoor (3), Fnts Welling (3). Jeroen Piasmeier (3) en Leo Onderwater DKD trok de goede lijn van vo rige week door In Rotterdam werd RWV met 4-5 verslagen. Door deze overwinning ver krijgen de Leiderdorpers de aansluiting met de midden moot in de derde klasse Be langrijk was dat Frank Dreef by een man minder situatie via een goede counter kon scoren. De andere Leider- dorpse doelpunten kwam op naam van Harry van Hoven en Erik van der Ark. DIRK KLOOS Williams zonder rijders BUENOS AIRES (ANP) - Het abrupte afscheid van Carlos Reutemann heeft tot gevolg dat de door Saoedi-Arabi- sche sjeiks gesponsorde renstal van Williams zonder for mule I-coureurs zit. Eerder had namelijk oud-wereld kampioen Alan Jones al besloten een punt achter zijn gevaarlijke loopbaan te zetten. De achtergronden van het plotse linge vertrek van Reutemann (39) zijn tamelijk vaag. Aan zijn manager Cutulli liet de Argentijn vanuit zijn woning in het Franse Cap Ferrat weten, dat hij geen enkele aanbieding acceptabel achtte en daarom besloot met on middellijke ingang te stoppen. Cutulli belde met Reutemann om de laatste details van de di verse contracten door te nemen. Meer van invloed op de beslissing van de impulsieve Reutemann lijkt het conflict met Williams, dat hem het afgelopen seizoen de wereldtitel kostte. In de renstal nam Jones de positie van kop man in. Tijdens de Grote Prijs van Brazilië kreeg Reutemann in de race duidelijke stalorders de op dat moment regerende we reldkampioen te laten winnen. Reutemann negeerde de op dracht en ging zelf met de zege aan de haal. Daarmee joeg hij zijn werkgever en collega Jones tegen zich in het harnas. Wat dat betekende, heeft Reute mann in de loop van het seizoen ondervonden. Hoewel de renstal natuurlijk gebaat was bij prolon gatie van het wereldkampioen schap, heeft Reutemann vrijwel op eigen houtje de strijd met de concurrentie moeten aanbinden. Jones weigerde een hand voor hem uit te steken, laat staan als tweede coureur voor hem te koersen. En over het functione ren van de renstal verzuchtte de Argentijn meer dan eens "Het lijkt wel of ze Jones voortrek ken". De afloop van het seizoen was dra matisch vcoor Reutemann. Vrij wel het hele lange, slopende sei zoen had hij de ranglijst aange voerd. Uitgerekend in de laatste race, in Las Vegas, werd hij voor bijgestreefd. Terwijl ploegge noot Jones op de tweede plaats eindigde, kwam hij als achtste binnen, met één punt verschil greep Nelson Piquet het wereld kampioenschap. Reutemann is de derde coureur die i afhaakt. Eerder gin gen hem de Fransman Jabouille en Jones voor. Het saillante feit doet zich in de autosport voor, dat de huidige vedetten afscheid nemen en de oude terugkeren. Zo heeft Nikki Lauda aangekon digd weer plaats te nemen achter het stuur van de razendsnelle bo lide en worden Jackie Stewart en James Hunt met miljoenen gul dens bedolven voor een eventue le comeback. Van de huidige lichting was Reute mann de meest ervaren formule I-coureur. Hij kwam uit in 144 Grand Prix. Daarvan won hij er twaalf. In 1972 debuteerde hij in eigen land in een McLaren. Het jaar daarop stapte hy over naar Brabham. Met dat merk behaal de hij zijn eerste GP-zege, in 1974 in Zuid-Afrika. Na vijf jaar was de wederzijdse liefde bekoeld en tekende Reutemann een con tract bij de oude Ferrari. In 1979 werd Lotus zijn nieuwe werkge ver, waar hij achter de toenmali ge wereldkampioen Andretti tweede man werd. In 1980 ging hij weer op zoek naar een andere baas en vond die bij Williams. Voorlopig was dat zijn laatste. Woensdag beslissing ZANDVOORT (ANP) - Uiterlijk woensdag zal bekend zijn of er in 1982 op het circuit van Zandvoort een Grote Prijs van Nederland voor formule I-wagens gehouden wordt. In tegenstelling tot eerdere mededelingen van de Cenav (de exploitatiemaatschappij van het circuit, tegenwoor dig in handen van de Canadese zakenman Hordo) is de 1,1 miljoen gulden, die men aan de vereniging van for mule I-constructeurs (FOCA) schuldig is, nog niet over gemaakt. Fraai plaatje uit Schevemngen. Een gestrande coureur wordt, teruitjl zijn collega voortraast, aoor ee werker afgevoerd. Van Heugten/Kiggen eerste bij zijspannen SCHEVENINGEN (ANP) - De eerste Nederlandse strandrace, op het strand van Scheveningen, trok 30.000 mensen naar de boulevard van de badplaats. De organisatie moest in het grote deelnemersveld topmotorcrossers als Wolsink en Rond ontberen, omdat die een te hoog bedrag aan startgeld vroegen. Door het ontbreken van die gespecialiseerde zand- rijders heersten in de individuele strijd de uit de internationale motorzesdaagse bekende coureurs als Simon Schram en Anne Kies. Schram werd de winnaar over twee manches, gevolgd door Kies. By de zijspannen, die een aparte race reden, was de overwinning voor zijspancross-wereldkampioen Ton van Heugten, met Frits Kiggen in de bak. De Amersfoorter profiteerde van het uitvallen van de lange tijd leidende Nederlandse kampioen Jan Ba kens, die zijn combinatie met machinepech langs de kant moest zetten. De ministeries van Economische Zaken en CRM verklaarden zich afgelopen dinsdag bereid de Ce nav een lening van 800.000 gul den te verstrekken. Vermeer derd met een bedrag van drie ton. bijeengebracht door spon sors, zou dat geld, volgens Ce- nav-woordvoerder Van Wame- len, naar de wereldautosport bond (FISA) in Parijs overge maakt zyn. Dat is uiteindelijk niet gebeurd en uitgesteld naar woensdag, omdat Hordo een garantie van de FISA wenst, dat er op 29 augustus 1982 een Grand Pnx op zyn circuit ge reden wordt. Die garantie ont breekt nog steeds, zodat de Ce nav de 1,1 miljoen nog steeds vasthoudt. Van Wamelen: "Leuk om je schulden te betalen, maar wij wensen het gevaar uit te ban nen, dat wij volgend jaar achter het net vissen. Als de telex bin nenkomt, dan zullen we het geld via de automobielbond (KNAC) naar Parijs overmaken". Secondant Shamkovitsj boos weg uit Merano Andersluidende berichten, dat Hordo nog niet de beschikking heeft over de van overheidszyde toegezegde acht ton, wenst Van Wamelen niet als serieus te be schouwen: "Er staan twee voor waarden in de overeenkomst, die wy met de ministeries hebben. De ene is, dat wy dne ton byeen- schrapen van sponsors. Dat is ge lukt De andere is. dat wy als Ce nav mb bBÉpianlh taot/km krygen voor de organisatie van de Grote Prys van '82 Daar heb ben de constructeurs de laatste tyd op aangedrongen Wy heb ben in Den Haag meteen al ge zegd. dat zoiets niet aan de orde is. In de concorde-overeenkomst tussen FISA en FOCA van begin dit jaar is dat vastgelegd". De gemeenteraad van Zandvoort komt morgen byeen om over de ontwikkelingen rond het circuit te OlÉrhggai PvdA wethouder Aukema stelt, dat als bindende voorwaarde in de leningsover eenkomst tussen overheid en Ce nav is opgenomen, dat de ge meente Zandvoort met de G.P. van 1982, en volgende jaren, ak koord moet gaan. Cenav-zegs- man Van Wamelen is niets van die voorwaarden bekend "Wy hebben de toestemming voor 1982 al en een optie, die loopt tot minstens '85 Ik maak me hier niet druk om". MERANO (ANP) - Wereldkam pioen Anatoli Karpov heeft de plotselinge steun van een bus Russische toeristen gekregen. Was in de tweekamp om de hoogste schaaktitel het applaus meestal voor uitdager Victor Kortsjnoi, zaterdaavond lieten de supporters van Karpov zich niet onbetuigd. Toen de dertig jarige titelhouder de speelzaal binnenkwam, scandeerden zijn door Europa reizende landgeno ten zijn naam. Het gejoel en ge zang deden volgens vermoeden dat er een voetbal wedstrijd stond te beginnen in plaats van een schaakpartij Op voorstel van Karpov eindigde de elfde partij na 35 zetten in re mise. Voor de 26ste zet (f2-f3) nam witspeler Kortsjnoi een half uur bedenktijd. Toen beide grootmeesters een deling van het punt waren overeengekomen, had Kortsjnoi nog twaalf, Kar pov nog 35 minuten op de klok. Met remises schiet Kortsjnoi, die met 1-4 achter staat, niets op. Hij is nog vijf winstpartijen verwij- ZOETERMEER (ANP) - De Amerikanen maken in het vierde satelliet-circuit, dat volgende week aan het slottoernooi in Veldhoven begint, de dienst uit. Gistermiddag won Eric Iskersky voor 200 toeschou wers de finale in Zoetermeer van zijn landgenoot Andy Kohlberg in drie sets. Beiden hebben nu twee toernooien uit het circuit gewonnen. Huub van Boeckel had in de halve finale zaterdag te gen Iskersky kansen om als "de eerste Nederlander de eindstrijd te bereiken. Een 5-4 voorsprong in de eerste set ging echter verloren (5-7) en na winst in de tie-break van de tweede set kwam Van Boeckel er niet meer aan te pas (1-6). Iskersky en Kohlberg hebben na vier toernooien res pectievelijk 101 en 90 circuitpunten en zijn onbe reikbaar geworden voor de concurrentie. Dit twee tal maakt volgende week uit wie met vijftien of twintig ATP-punten naar huis gaat. Vijf Nederlan ders hebben zich gekwalificeerd voor dit slottoer nooi. waaraan de beste zestien uit de voorgaande vier toernooien mee mogen doen. Dat zijn Mare Al- bert. Michiel Schapers, Huub van Boeckel, Rob Hak en Frits Don. Albert en Van Boeckel staan in de rangschikking als vierde en vyfde met respectieve lijk 38 en 32 punten. Zy kunnen nog beslag leggen op tien APT-punten. De Amerikaan Vincent van Patten heeft gisteren het met 300.000 dollar (zo'n zeven ton) aan prijzengeld gedoteerde tennistoernooi van Tokio gewonnen. De ongeplaatste Van Patten won in de finale met 6-2, 3-6, 6-3 van de Australiër Mark Edmondson. Met die zege verdiende de 24-jarige Newyorker een som van 55.000 dollar. Edmondson werd 27.500 dollar rijker. Zaterdag had Van Patten verrast door de als eerste geplaatste John McEnroe in twee sets te elimineren, daarvoor versloeg hy Vitas Gerulaitis. Ivan Lendl verkeert momenteel in topvorm. In Keu len werd de 21-jarige Tsjechoslo waak voor de twee de achtereenvolgende keer gekroond tot Europees indoorkampioen. In de finale zette Lendl met twee maal 6-3 de Amerikaan Sandy Mayer aan de kant. derd van het kampioenschap, terwijl Karpov twee volle punten nodig heeft om zyn wereldtitel te prolongeren. Naast dat probleem moet Kortsjnoi op zoek naar een vervanger voor zijn secondant Leonid Shamkovitsj Deze in Rusland geboren grootmeester die nu de Amerikaanse nationali teit heeft, vertrekt uit Merano omdat hij het oneens is met zijn collega-secondanten over de te volgen strategie. Shamkovitsj heeft Kortsjnoi zeven partyen terzijde gestaan. Hij arriveerde vlak voor de vijfde partij van de match, de enige die door de uit dager werd gewonnen. Partij wit: Kortsjnoi, zwart: Karpov 1. c2-c4, e7-e6. 2. Pbl-c3. d7-d5. 3. d2-d4, Lf8-e7. 4 Pg 1-f3. Pg8-f6. 5 Lel (4.0-0.6. e2-e3. c7-c5. 7. d4xc5. Le7xc5,8 Ddl-c2, Pb8-c6, 9. Tal-dl. Dd8-a5.10 a2-a3, Lc5- e7, 11 Pf3-d2. e6-e5, 12 Lf4-g5. d5-d4, 13 Pd2-b3, Da5-d8. 14 Lfl-e2. a7-a5. 15 e3xd4, a5-a4, 16. Pc3xa4. Pc6xd4. 17 Pb3xd4, e5-d4, 18 b2-b3, Dd8-a5 19. Dc2-d2, Le7-xa3, 20. Dd2-xa5, Ta8xa5, 21. LgöxfB, La3-b4 22. Kel-fl, g7xfB. 23. Tdlxd4, Ta5-e5. 24. g2-g4. b7-b5, 25 c4xb5, Lc8-b7. 26 (2-f3. TfB-e8. 27. Le2 dl. Te5xb5, 28. Kfl-g2. Kg8-g7. 29 Kg2- (2, Lb4-a5. 30 Thl-flTe8-e7, 31 h2-h3 h7-h6. 32. Ldl-c2, Te7-c7. 33 Td4-c4 Tc7xc4, 34. b3xc4, Tb5-b4. 35. c4-c5 Lb7-c6. Remise op voorste) van Karpov. De bondsraad van de Koninklijke Nederlandse schaakbond heeft zaterdag op zyn najaarsvergade ring de begroting voor 1982 goedgekeurd. Van alle kanten werd aangedrongen op een zui nig beleid en het onderzoeken van mogelijkheden om al te kost bare activiteiten te beperken. Oorzaak van dit alles is het be vriezen van de subsidiestroom van de overheid, waardoor het bestuur zich gedwongen zag een contributieverhoging van acht procent te vragen. De bondsraad ging eripee akkoord, ofschoon niet eenstemmig. Twee regionale bonden verklaarden zich tegen, een stemde blanco De financiële vooruitzichten van de komende jaren lyken niet rooskleurig. De KNSB nam afscheid van secre taris G. Kapsenberg, die na 21 jaar terugtrad. De bondsraad be noemde hem tot lid van verdien ste. Dezelfde eer viel te beurt aan drs. P. Krekelberg. de grote ani mator van het jeugdschaken in oostelijk Nederland en organisa tor van het nationale kampioen schap Vodr de jongste catego rieën. Met veel voldoening werd kennis genomen van de eerste resulta ten van de schaakcursus, die de AVRO in samenwerking met de KNSB verzorgt Er nemen ruim 20.000 cursisten aan deel. terwijl meer dan 450 schaakverenigin gen zich bereid hebben ver klaard de cursisten op te vangen en begeleiden De bond hoopt door deze activiteiten op een ver dere vergroting van het ledental, dat tussen de 31.- en 32 000 schommelt. NIJMEGEN - Vijf gouden en vier zilveren medailles was zaterdag de oogst van LKV De Spartaan tydens de nationale jeugdkam pioenschappen gewichtheffen m Nymegen. Daarmee toonde de Leidse club weer eens overduidelyk zyn suprematie in het we reldje van de tillers aan. Uiteraard was het opnieuw Dio Deege naars die er bovenuit sprong. Hy verbeterde dne jeugdrecords en sleepte maar liefst vyf pryzen in de wacht De 19 jarige Leidenaar. ook al kampioen by de senioren, had in Nijmegen geen enkele concurrentie te duchten Hy bleef de nummer twee. Frans Smit. bij het trekken 30 en by het stoten maar liefst 42,'5 kilo voor. "Er was nauweiyks eer te behalen", merkte hy achteraf dan ook op Toch verhinderde het gebrek aan stryd Deegenaars niet om even fiks uit te halen. Op het onderdeel trekken verbeterde hy zyn eigen Nederlandse record met 2Mi kilo (110) en by het stoten deed hy het nog eens dunnetjes over door 71^ kilo boven zyn beste prestatie uit te komen Met die 142'A kilo is Deegenaars nog slechts vijf kilo verwyderd van het semorenrecord dat nog immer op naam staat van Theo Sanders Nog dit seizoen zal hy pogen om ook die prestatie naar de vergetelheid te verwyzen Deegenaars legde in Nymegen ook beslag op de prestatie- en de stijlprijs. Vut van 1jn i lubgenuten nu., tit, n ri> n p hoogste trede plaatsnemen Dat waren Marcel van Halem (32l<6-40), Fred van Es (25-35), Jeroen van Es (32'A-45) en John van Haarlem (30-42'A) Zilver was er voor Frans Distelveld (20-301. Hennie Teske (60-75). Peter de Beer (32^-45) en Mar tin van 't Riet (55-70) Paul de Ridder greep een derde plaats met 25-32'; kilo Er namen ongeveer 50 jeugdige tillers de» 1 Het niveau was in vergelyking met vorig jaar Hink gestegen. Volgend jaar zyn de kampioenschappen in Leiden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17