Roodenburg van het ene in het andere uiterste Doelman Kees van Rijn houdt UDO overeind UVS bijna 'ouderwets (3-0) Lisse op beslissende momenten niet 'thuis' SJC-VFC: Alders niet, Jeup wel in vorm (2-3) Blauw Zwart na zege koploper MAANDAG 2 NOVEMBER 1981 PAGTNA 13 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT I SPORT H SPORT H SPORT H SPORT SPORT LEIDEN - UDO beleefde bij Oranje- plein een benauwd Haags kwartiertje aan het slot van de wedstrijd. Met han gen en wurgen sleepte de Oegstgeest- se formatie een 0-1 zege weg uit Den Haag. De felicitaties gingen uit naar doelman Kees van Rijn die een penal ty stopte. De overige derdeklassers uit de Leidse contreien moesten de winst delen: WSB met HBS (1-1), LDWS met Quick (1-1) en LFC met Rijswijk (eveneens 1—1). Oranjeplein-UDO: 0-1 (0-0) Tot halverwege de tweede helft trokken de ploegen zich aan elkaar op. Fraai was het niet, wat het publiek werd voorgeschoteld. Zelden dook een aan valler gevaarlijk voor het doel op. Wanneer dat gebeurde betrof het dik wijls een UDO-speler. Twintig minu ten voor het einde trof Jan Zandber gen doel. Met de 0-1 luidde hij een erg moeilijke fase in. Oranjeplein trok het initiatief naar zich toe en was twee maal erg dicht bij de gelijkmaker. Een wegens hands van invaller Jens van Hatterim toegekende strafschop werd door Kees van Rijn gestopt. Even later juichte Oranjeplein weer. Een hoge voorzet werd door Van Rijn slecht ver werkt waarop de bal volgens de Hage naars over de doeilijn schoot. Scheids rechter Van Baal oordeelde echter van niet, zodat UDO de volle winst mee kon nemen. LDWS-Quick (H): 1-1 (0-0) De meest serieuze kans van de wedstrijd kwam al na vijf minuten. Bart van der Weyden pikte een foutieve terugspeel bal op en kwam oog in oog met de Haagse doelwachter. Hij treuzelde en verprutste de mogelijkheid. De Leidse aanval bokste vervolgens vergeefs te gen het fysiek sterke verdedigings- blok van Quick op. Balverlies van Eric Fakkel leidde halverwege de tweede helft de 0-1 van Hanco van den Berg in. Kort daarna werd Quick-spelcr Mark van der Ligt wegens beledigen van de scheidsrechter uit het veld ge zonden (hij had al een officiële waar schuwing op zak). In de laatste secon de buitte Bart van der Weyden die nu merieke meerderheid uit: 1 1. LFC-Rijswijk: 1-1 (0-0) Ook aan de Boshuizerkade ontving een speler de rode kaart. Na twintig minu ten in de tweede helft (stand 1-0 voor LFC) beantwoordde de aanvoerder van Rijswijk een overtreding van Henk Brandt met een slag in diens ge zicht. Arbiter Den Toom kende geen pardon. Na dat incident vatte het agressief aan de tweede helft begonnen LFC de za ken iets te luchtig op. Na een eerste helft waarin LFC-doelman Peter van der Wal zijn 'hok' met veel kunst- en vliegwerk had weten schoon te> hou den. leek de winst binnen handbereik Bles Zuma mocht na een kwartier spe len van de penaltystip af de score ope nen. Goede mogelijkheden om die voorsprong uit te bouwen lieten de Kanaries daarna onbenut Rijswijk profiteerde daarvan Ton Key was ter plekke om via het lichaam van verde diger Frank van Veen de gelijkmaker in de touwen te jagen. HBS-VVSB: 1-1 (0-1) Drie minuten voor het einde presenteer de HBS de jubilerende Noordwijker- houters de rekening voor het missen van vele kansen. Van meet af aan had de formatie van trainer Gerne Hup de beste papieren in handen. Toen er tij dens de doelwisseling slechts 0—1 op het scorebord stond, kon WSB dat al leen zichzelf te verwijten Uit een voorzet van Ger van der Burg schoot Leo Verbeek zijn ploeg naar 1-0 Al bert van der Burg en Ger van dor Burg mikten oog in oog met de HBS-goalie langs de verkeerde kant van de paal. Laatstgenoemde kopte ook nog eens over een verlaten doel heen. Vanzelisprekend drukte HBS de bezoe kers na de pauze terug op eigen helft. In de counter stevende George Oost- dam op zyn beurt alleen op de HBS- veste aan maar lobte over de lat. HBS zei keung dank-je-wel en peurde uit een scrimmage enkele minuten voor het eindsignaal de gelijkmaker. Terwijl Roodenburg de beslissende treffer van John van de Wetering (op de rug gezien, liggend bovenop aangever Richard Klein uitbundig viert, druipt Lugdunum-verdediger Robert de Roo geslagen af. ROTTERDAM - Recht tegenover het Feyenoord-stadion, waar ooit de beste tijd van het Nederlandse profvoetbal werd ingeluid, her leefde gisteren eén heel klein stukje oude amateurglorie. Door de manier waarop bij Overmaas de voortvarende start in de eerste klasse met een 3-0 zege werd ge prolongeerd, riep UVS eventjes vaag herinneringen op aan beter tijden. Jarenlang gold de Leidse ploeg als het technisch meest geschoolde amateurelftal, tot de klad er op zichtig in kwam en er alleen nog maar nkeihard gewerkt moest worden om degradatie te ontwij ken. Om de stand op te houden werden concessies gedaan aan plezier, spel en kwaliteit, maar de klasseverlaging bleek op den duur toch onontkoombaar. x Juist die 'historische' degradatie echter heeft de formatie van Ge rard Désar bevrijd. Alles wat on der druk was verdwenen, lijkt langzaamaan terug te keren. UVS heeft weer spelvreugde, de angst heeft plaatsgemaakt voor lef. Dat heeft natuurlijk niet alleen te maken met de eigen kracht, maar ook met de tegenstand. Die is tot nog toe niet opzienbarend groot geweest. Met Nieuwenhoom, HOV en Overmaas zijn bepaald niet de sterkste eersteklassers zijn getroffen. Integendeel. Toch moet ook van dat soort ploe gen eerst nog altijd gewonnen worden voor de middelmatigheid echt is aangetoond en daarbij komt de eigen kracht ter sprake. UVS is niet meer afhankelijk van anderen, maar kan zelf toeslaan. Het verschil tussen weggetikt worden en wegtikken openbaart zich in die eerste klasse ten voor dele van de blauwwitten. Het gold gisteren vooral voor Frits van der Heiden die in de hoofd klasse zijn tegenstander moest achtervolgen, maar zich nu laat achtervolgen. Daarmee is op één persoon toegespitst, wat in zijn algemeenheid kan gelden. Héél UVS voelt zich vrijer, de voetbal lers doen dingen die ze wél kun nen, maar die ze lang niet meer durfden. De voorbeelden daarvan lagen op Varkenoord voor het oprapen. De rust die Groenendijk uitstraalde als doelman, het flegmatisme waarmee Hans van Goozen de buteerde als laatste man en de knappe individuele acties van Faber (Van Weerlee liep in de ziektewet, Landwaart was ge blesseerd) vielen in eerste instan tie al op. Het fraaie hakballetje waarmee Ron Bekooy de score opende, de even fraaie hakbal waarmee Van der Heiden zijn zelf gevonden 0-2 inleidde en de brutaliteit waarmee de net inge vallen regionaalHarm de Vos zichzelf tot middelpunt maakte van een combinatie en de jubel om de derde goal, riepen de her innering aan vroeger op. Bijna al die gegevens zijn ontleend aan de tweede helft. Er stond een uiterst armzalige eerste helft te genover. Mgt ontzettend veel bal verlies en spitsen die geen bal konden vasthouden. De enige winst van die fase was dat Over maas puur op basis van werklust was bedwongen op het zware veld, waarop goed combinatie voetbal niet mogelijk was. Best was het dus allemaal niet maar er was in elk geval mee bereikt dat de pauze met 0-0 werd ge haald. In de moeilijke jaren kon UVS dan niet beter, gewoon omdat er nie mand was die zijn medespelers uit het dal kon trekken, nu maak ten de Leidenaars in de tweede helft collectief de sprong naar de royale winst. Op grond van de betere techniek en de grotere kwaliteit werd de tegenstander onder druk gezet. Overmaas ging de fouten maken die UVS in het verleden zelf maakte en UVS strafte het af, zoals het in vorige seizoenen zelf vaak werd afge straft. Ouderwets dus. PAUL DE TOMBE De Groot: „ze lagen met 10 man voor de pot" LEIDEN - Twee forse nederlagen op rij hadden de tekortkomingen van Roodenburg nadrukkelijk aangetoond. Om meer teleurstellingen te voorkomen had oefenmeester Laurens Mouter zijn pupillen ingefluisterd dat er met techniek alleen geen wedstrijd gewonnen kan worden. Belangrijke duels om de bal werden door een gebrek aan agres siviteit verloren waardoor de spelers afgelopen week werd geconfronteerd met een waarschuwende trainer, die met de opstelling van Cees Montagne een hardere lijn wilde volgen. Mouter kreeg het gelijk aan z'n zij de. Want vooral dankzij de inspi rerende inbreng van de van een knieblessure herstelde Leide- naar zegevierde Roodenburg over een verbijsterd Lugdunum. dat vooraf stilletjes op een over winning had gerekend. Met een 0-2 nederlaag nam het elftal van trainer Ruud de Groot plaats bij de uitgang van de eerste klasse. Of de ploeg daar thuishoort, is natuurlijk een tweede maar het vertoonde spel van gisteren was in elk geval niet van uitzonderlij ke kwaliteit. Terecht stelde De Groot "dat voor hetzelfde geld zijn ploeg had gewonnen", maar omdat het in de balsporten lou ter om de knikkers gaat, werd het feestje wél in de kleedkamer van Roodenburg gevierd. Nog nagenietend van de derby- winst zei Mouter "wel geschrok ken te zijn" van de instelling van zijn formatie. "Inderdaad had ik opdracht gegeven wat feller in de duels te zijn, maar sommigen vertaalden die opdracht wat al te nadrukkelijk". Cees Montagne bijvoorbeeld speelde op het mid denveld op het scherpst van de snede en kreeg dan ook in de eer ste helft een boeking van arbiter Van der Laan die eerder al Ro nald Jansen en later Wim Oppe- laar en Jan Verver noteerde "In de rust heb ik m'n ploeg tot de orde geroepen", vervolgde Mou ter. "Want van schoppartijen moet ik niets hebben. De jon gens moesten op een positieve manier weerstand bieden". Hoewel Roodenburg na de rust de teugels wat liet vieren, kon Lug dunum nimmer profiteren van de geboden speelruimte. De thuisploeg bleef wel aanvallen (dat was het team wel verplicht na de snelle tegentreffer) maar had niet het vermogen de tegen stander tot wanhoop te brengen. De voorwaartsen Kooymans en Sjardijn kwamen door strenge bewaking niet in het stuk voor terwijl de viermansmiddenlinie Bekooy-Verver-Van Berkel-De Klerk in aanvallend opzicht te kort schoot. "Lugdunum heeft gedaan wat in het vermogen lag", zei Ruud de Groot, "maar als er voortdurend zestien man in het strafschopgebied staan, wordt het wel moeilijk een doel punt te maken. Daarom heb ik die flinke uitspraken van Mouter niet zo begrepen. Hy predikt aanvallend voetbal maar ik heb er vandaag weinig van gezien. Roodenburg heeft hier gewoon verdedigend gespeeld en voort durend met tien man voor de pot gelegen". Wel voegde de RIO-leraar er aan toe "dat hij niet zou weten hoe hij zou handelen" wanneer z(Jn ploeg al snel op voorsprong zou Vlak voor de rust moest Rooden- burger Peter Ciere per brancard worden afgevoerd Na onderzoek in het ziekenhuis bleek dat de ver dediger een spierscheuring in zijn rechterbovenbeen had opgelopen. Ciere zal voorlopig enige weken buitenspel moeten staan. zijn gekomen. "Misschien had ik hetzelfde gedaan, maar het ver dedigende spel van Roodenburg kwam de wedstrijd niet ten goe de" Inderdaad had de Mouter-ëquipe maling aan het publick (1500), nadat Ronald Jansen al in de 12- de minuut een actie van Peter Ciere doeltreffend afrondde. Slechts de tweemansfrontlinie Jansen en Klein (derde aanvaller Van de Wetering was door de blessure van Henry Pouw tot laatste verdediger getransfor meerd) hield zich met de aanval bezig, terwijl de ovenge blauw zwarten zich louter beperkten tot het vermyden van doelpunten. Niettemin kreeg Roodenburg nog de beste kansen maar het y- venge tweetal Klein-Jansen was niet koelbloedig genoeg om de kansen tot doelpunten te promo- Door het uitvallen van steunpilaar Peter Ciere vlak voor de rust en Mouters opdracht tot matiging van hardheid" raakte de promo vendus in de tweede helft enigs zins in de problemen. De stu wende Wim Ligtvoet werd aan de bewaking van Frans Sjardyn opgeofferd, waardoor Lugdu num het middenveld als spcelge- bied opeiste. Nadat Rob Bnttyn de geblesseerde Hen Koet was komen te vervangen en vervol gens Cees Montagne hinkend (zyn ploeg met 10 spelers achter latend) moest afhaken, leek de capitulatie van de Noord ploeg een kwestie van tyd. Het gebeur de niet omdat Sjardyn en Van Berkel kansen op de gelykmaker lieten liggen en John van de We tering aan de andere kant een fe nomenale Roodenburg-aanval bekroonde: 0-2. ROB ONDERWATER LISSE - Het zit FC Lisse in het nieuwe voetbalseizoen niet be paald mee. Werd vorig seizoen op een haar na het kampioen schap gemist, nu reeds tracteer- de het bezoekende Hellevoet- sluis de Lissenaren op een neder laag die in tijden niet is geleden op eigen terrein: 1-5. De voornaamste reden voor deze hoog uitgevallen nederlaag was dat het FC Lisse gisteren totaal ontbrak aan geluk. Op de beslis sende momenten gaf de ploeg bovendien niet thuis. Zoals in de achtste minuut toen Lisse al ge dwongen werd om op zoek te gaan naar de gelijkmaker. Een minuut eerder immers was de ploeg uit Hellevoetsluis op een verrassende 1-0 voorsprong ge komen door linkerspits John Bo- ham. De eerste de beste Lisse-te- genaanval bracht Ron Mesman in een uitstekende schietpositie. Zijn inzet werd echter door een op de doellijn staande Hellevoet- sluisverdediger gekeerd Terwijl de gelijkmaker ook in de daarop volgende minuten in de lucht bleef hangen, bediende Hellevoetsluismiddenvelder BADMINTON - Het Nederlands badmintonteam heeft de uitwed strijd tegen Oostenrijk in Press- baum in het toernooi om de Tho mas-beker moeiteloos gewon nen. De Oostenrijkers wonnen geen enkele partij en pakten slechts één set. Nederland leidde na de eerste dag met 4-0 en zater dag werd de eindstand op 9-0 ge bracht. Rob Kievit de Lissese equipe van een vroege douche. Bij een van de uitvallen liet hij doelman Hans Kortekaas kansloos met een afstandsschot: 0-2. Hoewel die treffer "het slaapkwartiertje van Lisse", zoals oefenmeester Faas het uitdrukte, beëindigde, werd het ook voor de wakkere Lissenaren niet gemakkelijker. De nu versterkte Hellevoetsluis- verdediging gaf de Lisse-aanval Weinig ruimte en vooral de vleu gelspelers Wim van Beek en Lau rens van der Voort, die juist in hun element zijn bij veel vrije ruimte, kwamen niet uit de verf. Na een half uur kon Laurens van der Voort zich voor het eerst los maken van Hermsen en na diens voorzet kon Ron Mesman de ach terstand verkleinen tot 1-2. De doelpuntenproduktie zou voor Lisse bij die ene goal blijven. Terwijl FC Lisse koortsachtig de gelijkmaker probeerde te force ren, was het in het begin van de tweede helft opnieuw Hellevoet- sluis die als eerste erin slaagde tot scoren te komen. Andermaal liet Kortekaas zich verrassen door een afstandsschot ditmaal van Arie Horstink. Het verzet van Lisse nam na deze nieuwe te genvaller af en Hellevoetsluis be gon onder aanvoering van ex- prof Hans Venneker steeds mak kelijker te voetballen. FC Lisse ging over op een alles of niets spelletje dat averrechts uitpakte. In de slotfase wisten Herman Maasdam en Cees Hermsen de score op te voeren tot 1-5. WASSENAAR - Na de overwin ning van gisteren op Verburch (2-1) mag Blauw Zwart zich kop loper van de tweede klasse noe men. De overwinning van de Timmer-elf op de Poeldijkers kwam tamelijk gelukkig tot stand. In de eerste helft toonde Verburch zich de betere ploeg en creèerde ook goede kansen. Het duurde tot vlak voor rust eer Pe ter Soileveld voor Verburch scoorde: 0-1 In de tweede rond gang zette Blauw Zwart het duel geheel naar zijn hand Verburch nam een afwachtende houding aan en dat werd door Blauw Zwart afgestraft. Uit een vrye schop van Frank Karremans zorgde Ruud van der Velde voor de gelykmaker. De Wassenaar dors zetten door en kwamen vlak voor het einde dankzy een fraaie treffer MB invaller Hans van Leeuwen op 2-1. NOORDWIJK Waar spelbepaler Piet Alders gisteren in het duel met VFC duidelijk te kort schoot in zijn taak als vormgever van SJC, presenteerde zyn Vlaar- dingse collega Peter Jeup zich wél nadrukkelijk als de spelver deler van zijn elftal Daar lag het grote verschil in de boeiende wedstrijd van de Noordwijkers tegen VFC (uitslag 2-3). De Duyndam-equipe nam vlak voor de pau/t een verr^ ende 2-0 voorsprong, maar onder leiding van Peter Jeup ondernam VFC een inhaalrace, die succesvol werd afgesloten Met dank aan Jeup. want by alle dne de tref fers verzorgde de kleine midden velder het voorbereidende werk. Waardoor de Vlaardingsc ploeg volkomen verdiend de overwin ning binnenhaalde Verdiend, omdat het team zich ook als ge heel de betere ploeg toonde en zelfs na het derde doelpunt (17 minuten na rust) met vier en soms mUta met vfyi i pit m bleef opereren. En dat in een tijd dat verdedigen byna heilig is ver klaard Waarmee overigens niet gezegd wil zijn, dat thuisclub wel in zyn schulp kroop. In tegendeel Ook SJC speelde een open spelletje, waardoor het publiek een prettig middagje werd bezorgd Het veld werkte wat dat betreft mee. Op de gladde mat maakte de bal vaak de meest vreemde caprio len. waardoor de beide defensies in verwarring werden bnchl en waardoor er dan weer kansry- ke situaties ontstonden. Na een chaotisch begin, waarin Hans Jansen door de warrig lei dende arbiter Den Hartogh werd genoteerd, was SJC een aantal malen dichtbij de 1-0 (via Jaap v.d. Zalm, Jos Alders en Hans Kaspers) maar deze kwam toen nog niet tot stand In de 42ste mi nuut was het wel raak op aange ven van Jos Alders gleed Hans Kaspers de bal in het doel 1-0. Twee minuten later zorgde Ben van der Zalm, voor 2-0. Juist voor het rustsignaal ging Peter Jeup aan de andere kant weer eens op avontuur Hy vond Rob Dykshoorn. die zyn ploeg via de 2-1 een opkikker bezorgde Waar Piet Alders aan SJC-zyde zich in het tweede part anoniem over het veld begaf, trad Peter Jeup steeds meer op de voor grond. Van zyn voorarbeid proft- mmém Tmd CorïmI m Han Jansen in de respectievelijk bis te en 62ste minuut. SJC stelde hierna alles in het werk (zo wer den Fokke van der Reyd en Pe ter Marynen naar het front gedi rigeerd), maar de kansen ont stonden. mede door de vele risi co's die SJC toen nam. juist aan de andere kant De mogclykhe den werden echter gemist, waar door SJC voor een grotere neder laag bleef bespaard FRED SEGAAR

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13