DHC probleem voor Ajax Daey Ouwens nu middelpunt van strijd in KNGV Sparta: Tiktak- Tor Rentree van Rocheteau Hongaren naar WK voetbal glif JSjBfeJ Bij benoeming nieuw bondsbestuur En dan is er iets goed mis met betaald voetbaF Loting voor nieuwe ronde MAANDAG 2 NOVEMBER 1981 PAGINA 11 SPORT SPORT SPORT SPORT BOEDAPEST (ANP) - Hongarije heeft zich zaterdag gekwalifi ceerd voor de eindronden van het wereldkampioenschap in Spanje. In Boedapest werd Noorwegen met 4-1 verslagen. Hierdoor is Hongarije, dat nog één uitwedstrijd tegen Engeland moet spelen, winnaar geworden van de Europese voorronde- groep 4. Voor 85.000 toeschouwers nam Hongarije in de 12e minuut de leiding door Balint. Het werd ge lijk door Lund in de 35e minuut. De menigte in het Volksstadion moest toen tot het laatste half uur op de beslissing wachten. In de 60e minuut maakte Kiss het tweede doelpunt. Fazekas zorg de voor 3-1 en weer Kiss voor 4-1. De stand in groep 4 1. Hongarije 7 2. Engeland 7 3. Roemenië 7 4. Zwitserland 5. Noorwegen 4 2 1 10 13- 7 3 13 7 12- 8 ti' - ms Pr 2 2 4 6 8-15 Nog te spelen. 11 november: Zwitserland-Roemenië. 18 november: Engeland-Hongarije. BEEKBERGEN - De turnafgevaardigden naar de bondsvergadering, komende zaterdag op het KNGV-sportcentrum in Beekbergen, zullen vermoedelijk geen touw kunnen vastknopen aan de gecompliceerde, van intriges doortrok ken manier waarop het verbond meent „demo cratisch" tot de samenstelling van een nieuw bondsbestuur te moeten komen. x Noorwegen is volkomen kansloos op een knal van de Hongaar Om opheldering te geven, heeft het huidige bestuur alle aangesloten verenigingen een zogeheten ..witboek" toegezonden. PARIJS (GPD) - Dominique Rocheteau, de Franse ster voetballer van Paris St. Ger- mains, die niet werd geselec teerd voor de WK-kwalifica- tiewedstrijd tegen de Belgen en recentelijk niet beschik baar was voor de ontmoeting van Frankrijk met Ierland, is door de Franse bondscoach Michel Hidalgo weer bij de selectie gehaald. Gezien de problemen die het Franse elf tal de laatste tijd aanvallend heeft, is het welhaast zeker dat Rocheteau weer in het na tionale team zal terugkeren. Ook Battiston, die dit jaar nog geen enkele interlandwed strijd speelde, is terugge haald en zal op 18 november in Parijs tegen Nederland meer dan waarschijnlijk de plaats van verdediger Philip- den tot 21 spelers, waarna hij begin volgende week zijn elf tal voor de wedstrijd tegen Nederland zal bekendmaken. De pe Mahut van FC Metz inne- Tegenover de terugkeer van Dominique Rocheteau staat het wegvallen van midden velder René Girard van Gi- rondins Bordeaux, een ern stige kuitblessure opliep. Voor het Franse nationale team heeft dat geen enkele consequentie, omdat Michel Hidalgo weer kan beschik ken over Lyon-speler Moizan en Jean Tigana van Bor deaux. Deze middenvelders waren niet beschikbaar voor de uitwedstrijd tegen de Ie ren. zodat de Franse bonds coach Girard zijn debuut moest laten maken in de na tionale ploeg. Morgen zal Michel Hidalgo met zijn selectie een mini-trai ningskamp betrekken in de buurt van Lyon. „De bedoe ling van de bijeenkomst", al dus Hidalgo, „is niet in de eerste plaats om een trai ningsprogramma af te werken. Met de groep zullen we onder meer videobeelden bekijken van de wedstrijden Nederland-België en Ierland- Frankrijk. Op die r ik de spelers mentaal voorbe reiden." Het heeft trouwens weinig zin voor Hidalgo om nu al se rieus in trainingskamp te gaan, omdat de Franse bondscoach nog niet over zijn gehele selectie kan be schikken. Woensdagavond moet Bordeaux voor de UE FA Cup aantreden tegen Hamburger SV, terwijl doel man Hiard met Bastia een wedstrijd speelt tegen het Russische Dinamo Tbilisi. In de loop van donderdag zal Hidalgo zijn selectie uitbrei- achttien geselecteerden zijn: doel: Casteneda (St. Etienne) en Rust (Sochaux); verdedigers: Battiston. Jan- vion, Lopez (allen St. Etien ne), Bossis (Nantes). Mahut (Metz) en Specht (Straats burg); middenveld: Christop- he (Monaco), Genghini (So chaux), Moizan (Lyon), La- rios en Platini (beiden St. Etienne); aanval: Bellone en Couriol (Monaco), Rocheteau (Paris St. Germains), Six (Stuttgart) en Zimako (So chaux). Deze selectie zal ver moedelijk worden aangevuld met de Bordeaux-spelers Trésor en Tigana en Bastia- doelman Hiard. één ding duidelijk naar voren komt: allerlei betrokkenen (en dat zijn er vele tientallen) gun nen elkaar het licht in de ogen niet. Alles moet worden herleid tot een brief van voorzitter John Tiel- rooy, gedateerd 6 april van dit jaar. waarin deze meedeelt zich in november niet herkiesbaar te stellen omdat hij meent onvol doende te kunnen samenwerken met secretaris Daey Ouwens, die incompetentie wordt verweten. Dit betekent het ontbranden van een onverkwikkelijke stnjd om het bezetten van de voorzitters- stoel, die in eerste instantie, vol gens het bondsbestuur, aan vice- voorzitter F. Borgsteede zou be horen toe te vallen Totdat één man uit dit college. J. Spijkers, van de sectie wedstrijd sport, zich als mede-kandidaat gaat opwerpen en daarvoor met succes medestanders weet te vinden. Vervolgens mengt ene J. Wilschut zich in de strijd, die via een uitzendbureau tijdelijk als waarnemend hoofd van het bu reau in Beekbergen te werk was DELFT - Verliezen kén mooi zijn. Want al had DHC dan geen mirakel uit de KNVB- bokaal kunnen toveren, de voetballende liefhebbers van Guus Haak lieten zich gister middag terecht fêteren als uitbundige winnaars. Nooit immers had de enig overgeble ven amateurvertegenwoordiger zich in de tweede bekerronde als speelbal van Ajax laten gebruiken. Integendeel, met de uiterst eervolle 2-3 gaf de Delftse amateur hoofdklasser Ajax te verstaan dat ook een klein cluppie bij gelegenheid groot kan zijn. Bevangen door de cupkoorts was 'half Delft' gisteren uitgelopen naar de Brasserskade. Toch al geanimeerd door de 2-0 stunt van DHC op 6 september tegen For- tuna Sittard lieten duizenden in woners uit de Prinsenstad zich gisteren eens te meer door tegen stander Ajax lokken naar het DHC-terrein, dat ze jaren links hadden laten liggen. De nostal gie sloop met de 15.000 wakker geworden Delfteriaren door de toegangspoorten. Vanaf het mo ment dat de Rotterdamse auto magnaat Hoogenboom in 1969 zijn handen van zijn 'hobby' Xer- xes-DHC had afgetrokken en al dus meteen de ondergang inluid de van het betaalde voetbal in Delft, hadden de controleurs in die daarop volgende seizoenen op zijn hoogst een tiende deel van het aantal verkochte kaartjes van gisteren mogen afscheuren. De balans vertoonde na DHC- Ajax dan ook een positief karak ter. De bekerwedstrijd had de amateurclub immers veel geld in het laadje gebracht en voetbal lend was DHC tegen "die miljoe nenclub" ook nog fier overeind gebleven. "Mijn jongens verdienen een groot compliment", taxeerde DHC- trainer Guus Haak de prestaties van zijn voetballers op de juiste waarde. "Maar met goed fatsoen mag ik ook stellen dat er van daag de dag in het betaalde voet bal iets aan de hand is, als een eenvoudige amateurclub een topper in de problemen weet te brengen". Blameren Tot afgrijzen van de vroegere Xer- xes/DHC-trainer Kurt Linder liet Ajax zich zeker in de slotfase van het bekerduel blameren door het dartele DHC. Net terug van een trip in Saoedi Arabië sjokten de Amsterdammers over het Delft- se veld als dorstige bedoënen op trektocht door de woestijn. Ajax bestond het toen om DHC de ge legenheid te geven van een 0-3 achterstand terug te komen tot 2- 3. Zelfs moest Sören Lerby in die fase dienst doen als extra voor- stopper. "Maar al voor rust lieten we DHC de kans om in het spel te laten komen. De opbouw ver liep te langzaam en dan krijg je het tegen een technisch goede te genstander altijd moeilijk". Kurt Linder had zich vóór de ont moeting met DHC al enige pro blemen op de hals gehaald. Sinds vrijdag ligt hij in de clinch met Piet Schrijvers, nu hij Hans Galjé in het doel had geposteerd en derde goalie Sjaak Storm naast zich op de reservebank had geplaatst. Piet Schrijvers schit terde in Delft door afwezigheid. "Die heeft zaterdag met het tweede meegedaan tegen PEC/ Zwolle. Hij is uit vorm, een geestelijke kwestie", verklaarde Linder zijn keuze voor Galjé. Hoewel Linder gisteren "van niks" zei te weten, heeft Schrij vers inmiddels een gesprek aan gevraagd met de Ajax-leiding over zijn positie. Hans Galjé: "Ik geloof niet dat Linder me tegen DHC heeft laten keepen om pu bliek te trekken, omdat ik toeval lig Delftenaar ben. Bij Ajax den ken ze daar te professioneel voor". Overtredingen In het veld bleek daar weinig van. Het was meer dan triest dat Ajax voor rust zeventien overtredin gen nodig had om de onderne mingslust van DHC, dat vier keer aan de noodrem trok, krachtdadig in te dammen. Boe- ve incasseerde zelfs een gele kaart van de zwakke arbiter Fol- mer, nadat hij rechterspits Wilco van Buuren met de grond gelijk had gemaakt. Na de pauze gaf Dick Schoenaker blijk van zijn 'professionele' instelling door aardkluiten naar de bal te gooi en, toen rechtsback Hans de Ruyter aanstalten maakte om een elfmetertrap te nemen. Ook Schoenaker kreeg geel, terwijl De Ruyter koelbloedig scoorde. Het laatste restje glans haalde de F-side van Ajax af. Al verschij nen er nog zoveel goedbedöelde rapporten over de beteugeling van het voetbalvandalisme, ge beukt zól er toch worden door de 'heren'. Ook op de tribunes werd in Delft dus 'eredivisiestem ming' gekweekt en de Delftse politie beleefde gedurende an derhalf uur, wat hun collega's uit andere plaatsen wekelijks mee maken. Terug naar de wedstrijd, waarin de oprechte amateurs van Guus Haak Ajax in de positie bestre den en de score lang dubbel- blank konden houden. In de be ginperiode had Kieft weliswaar twee kansen gemist, maar echt in paniek geraakte de door aan voerder Sjef de Poorter eminent geleide Delftse defensie nooit. Pas na 34 minuten kwam Ajax op 0-1, met hulp van scheids rechter Folmer overigens. Hij zag niet, wat in en om het veld wél met gemak kon worden waargenomen. Na een voorzet van Lerby maakte de struikelen de Wim Kieft hands, waarna Ling de daaropvolgende inzet van Schoenaker tot 0-1 kon ver lengen. Het lag voor de hand dat zeker het conditionele surplus van Ajax het verloop van de tweede helft zou bepalen. De thuisclub zag bovendien steunpilaar De Poor ter geblesseerd afhaken, die werd opgevolgd door Marcel van Buuren. Een amateur van het pu re soort; zijn benen waren be dekt met groenzwarte kousen, waar zijn clubgenoten witte droegen. De komst van Van Buu ren, een centrumspits, impliceer de een aantal omzettingen bin nen de Delftse ploeg. Dat werkte tijdelijk desorganisatie in de hand, hetgeen Jesper Olsen na een corner van Ling doeltreffend aanstipte. DHC leek een trieste aftocht tege moet te gaan, temeer, omdat Kieft na een fraaie één-twee van Lerby en Vanenburg de 0-3 ver zorgde. Maar aangedreven door Rob Eckhardt en het jeugdige duo Erik Wolf/Leo Rontberg drukten de Delftenaren Ajax brutaal op eigen perk. Ophof moest na 73 minuten Wilco van Buuren onreglementair een halt toeroepen en nadat Schoenaker vergeefs zijn aardkluitennum mer had opgevoerd, schoot De Ruyter vanaf elf meter 1-3 in. Toen werd het pas echt gezellig in Delft, zeker nadat Marcel van Buuren de 2-3 achter Galjé had gedeponeerd. Maar het wonder van Delft kreeg het licht niet te zien. Ajax hield de bekerwinst in tact. Met man, macht en soms met afbraakvoet bal. Guus Haak: "We hebben Ajax laten zien hoe voetbal ge speeld moet worden. Tijd om met de hoofden in de wolken te gaan lopen, krijgen mijn spelers niet. We gaan ons nu weer op de competitie richten. Alsof er niets aan de hand is geweest". GERARD VAN PUTTEN gesteld. Deze blijkt vertrouwelij ke informatie aan te wenden om wiggen in bestaande verhoudin gen te drijven. Omdat hij, vol gens het witboek, „gefrustreerd was geraakt". Olievlek Zo spreiden affaires en neven-af faires zich als een olievlek over alle kringen van het KNGV uit. De kringen die in de controver siële toestanden een steeds be langrijker rol gaan vervullen, omdat hun besturen volop in de weer zijn om via allerlei bespre kingen en conclusies de verwar ring nóg onoverzichtelijker te maken dan ze al spoedig in eer ste aanleg was. Het spreekt in deze ambiance wel haast vanzelf dat de omstreden Daey Ouwens zich eveneens niet onbetuigd laat en. zo geeft het witboek aan. het nodige doet om zich in zijn positie als bondsbe- stuurslid te handhaven Dit on danks het feit dat het bondsbe stuur hem - met uitzondering van J. Spijkers - niet als kandi daat voor een nieuwe periode ge handhaafd wil zien. Daey Ou wens trekt zelfs een eerder geda ne toezegging, te zullen aftreden, weer in Diverse kringvoorzit ters blijken er. als gevolg van al lerlei lobby's, inmiddels een me ning op na te houden die voor Daey Ouwens een steun in de rug betekent. Verwarring Ruud Geels feliciteert René v.d. Kerkhof met het vierde PSV-doelpunt. Doelman Nederburgh zit er verslagen bij Uiteindelijk vallen de turnkringen in drie partyen uiteen. Negen verklaren zich contra Daey Ou wens, vyf ondersteunen zijn kan didatuur en drie onthouden zich voorlopig van stemming En de verwarring wordt helemaal com pleet als er diverse voordrachten de ronde gaan doen hoe het nieu we bondsbestuur eruit moet gaan zien HILVERSUM - De loting voor de achtste finales van het toernooi om de KNVB-beker had het vol gende resultaat AZ '67 PSV Sparta-NAC. FC Den Bosch He racles - NEC-MW, Haarlcm-Ex- celsior. FC Twente-FC Utrecht, PEC Zwolle-Fcycnoord, DS'79- Ajax De wedstrijden worden ge speeld in het weekeinde van 16 en 17 januari 1982. DEN HAAG - De laagst voet ballende ploeg in de tweede ronde van het toernooi om de KNVB-beker heeft de meeste toeschouwers getrokken en zorgde bijna voor de enige verrassing. DHC-Ajax werd bekeken door 15 000 mensen. Bij Veendam-AZ kwamen er 10.000, samen trokken die partijen een-derde van het to tale aantal klanten bij de zes tien wedstrijden 74.900, ge middeld 4680. Het bekervoet bal sprak de massa net als vo rig jaar over het algemeen niet aan. In de tweede ronde werden zes clubs uit de eredivisie ge wipt. Vijf door klasgenoten, één door een eerste divisie club. Excelsior versloeg Wil lem II in blessuretijd. Den Haag (door FC Utrecht), Gro ningen (door PEC Zwolle), GA Eagles (door NEC) en Ro- da JC (door Haarlem) werden in uitwedstrijden uitgescha keld. De Graafschap onder ging hetzelfde lot in de thuis wedstrijd tegen NAC. MW, doorgaans voetballend vanuit een versterkte defen sie, verraste met de grootste overwinning: 10-3 tegen Amersfoort. Het meest opval lend was de naam van de top scorer. Dat werd niet Van der Kuylen (2x raak) of Schapen donk (ook 2x). maar vrije ver dediger Bert van Marwijk Vier clubs uit de eerste divisie vergezellen twaalf eredivisie clubs naar de achtste finales Naast Excelsior waren dat FC den Bosch (3-0 winst op Amsterdam). Heracles (4-1 te gen Hcerenveen) en DS '79 De Dordtse ploeg drukte te gen Cam buur in Leeuwarden door nadat Booy bij de tegen stander het rood had gezien. Rood sloeg ook Feyenoord uit in Arnhem. Van schaamt. Aan de vooravond van de re turn tegen Dynamo Dresden (woensdagmiddag in Oost Duitsland) in de tweede ron de van het UEFA Cup-toer nooi hadden de Rotterdam mers het erg moeilijk. Twee uur moesten ze bij Vitesse werken om te voorkomen dat het bekerduel op een blama ge uitliep. Pas zes minuten voor het einde kon Feij- enoord de openingstreffer van Das beantwoorden. Dankzij een toevalsgoal van André Stafleu. Op conditie pakte Feyenoord m de extra tijd de winst Jeliazkov en Kaczor tilden de stand naar I 3. Van Hanegem, die een gele kaart zag (zijn tweede van een nieuwe reeks), maakte dat in het veld niet meer mee Met liesklachten was hij na de normale speeltijd vervan gen. Vermeulen was al eerder naar de kant gehaald voor Paul van der Blom. PSV deed wat het moest doen. Het liet Telstar alle hoeken van het veld zien. Al na een half uur was de strijd bij een 4-0 stand beslist. Het werd 6 0, terwijl de Velsenaren PSV- doelman Doesburg niet één maal echt aan het werk kon den zetten.. Ook AZ '67 liet zich niet verras sen. Veendam kon de stryd op de Lange Leegte wel een uurtje van spanning voorzien (de ruststand was 1-0 voor AZ dankzij Metgod), maar toen Jan Peters er in de 59ste mi nuut 0-2 van maakte, was de party gelopen. Korte bracht de spanning even terug, daar na maakten Weystcrs en Tol (2x) het karwei professioneel af Roossien mocht vervol gens nog een tweede tegen treffer verzorgen voor de 10 000 kykers die de Lange Leegte vulden Een aantal waar AZ voor de competitie- wed stryden jaloers op kan zyn. Op Spangen heeft de naam van een oud spelletje een nieuwe* dimensie gekregen Roelof Jan Tiktak scoorde driemaal tegen Volendam (het werd 4 2 voor Sparta) en met een ver- wyzing naar het Duitse woord voor goal. heet hi t sys teem van Sparta in het ver volg Tiktak-Tor.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11