LEIDSCH DAGBLAD Bezetting Philips beëindigd Zweden is boos zwijgzame op Russen Miljoenenschuld achtergelaten Sassenheimer met stille trom vertrokken Compromis voor afvloeiing personeel Data Systems Ambassadeur op matje geroepen Laatste Nieuws Britse souvenirjagers Dodelijke klap voor vermeende diefstal .SraSlMiQÉSJI® MAANDAG 2 NOVEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1B60 36617 Directeur G Koopman Bi/mu W«e Smgd 1 Adj.-hooldredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voer tt na cotton Wervelstorm in India: 1400 vissers vermist NIEUW DELHI (Reuter/AFP) - In de Arabische Zee bij de westkust van India zijn als gevolg van een wervelstorm 190 vissersboten met aan boord ruim 1400 mensen ver gaan. De bootjes verdwenen in de golven tussen de haven steden Dwarka en Jakhau in de deelstraat Gujarat. Verder is grote schade aangericht aan gebouwen en zijn dorpjes weggevaagd. De verbindin gen en de stroomvoorziening zijn als gevolg van de storm verbroken. (Van één onzer verslaggevers) SASSENHEIM - Met achterlating van een mil joenenschuld heeft een Sassenheimse za kenman ons land met stille trom verlaten. De man was directeur-aandeelhouder van twee vleesfabrieken die vorig jaar failliet zijn verklaard. Zowel privé als op zijn onderne ming heeft de belastingdienst nog giganti sche bedragen te vorderen. De Sassenheimer zou naar Argentinië de wijk hebben genomen en voor ruim een miljoen gulden aan inkomstenbelasting hebben ont doken. Hoe hoog de aanspraken zijn die de belastingdienst nog op de twee op zijn naam geregistreerde bv's kan doen gelden is onbe kend. Noch het ministerie van financiën in Den Haag noch de belastingdienst in Leiden en de Fiscale Inlichtingen en Opsporings dienst in Haarlem willen hierover iets zeg gen. De wet verbiedt hun inlichtingen over belastingschulden openbaar te maken. Bekend is echter dat het FIOD al 3 jaar gele den achter de Sassenheimer aanzat en een onderzoek naar zijn belastingpraktijken heeft ingesteld. De man was eigenaar-aandeelhouder van de vorig jaar failliet verklaarde respectievelijk in Wassenaar en Sassenheim gevestigde Runder Veredelings Industrie (RVI) en de onroerend-goed holding Beukenrode Curator Groenendijk zegt slechts betrokken te zijn bij de afwikkeling van het faillissement van deze twee bv's. "Over privé belasting schulden weet ik niets", aldus Groenendijk. De schuldeisers van de vleesfabrieken in Voorhout en Tiel, waaronder de belasting dienst, behoeven echter volgens hem niet op enige genoegdoening te rekenen. De be drijfsgebouwen waren namelijk zo hoog met hypotheken belast dat na verkoop ervan niets voor de crediteuren overblijft. Eén van de grootste schuldeisers zou de Ne derlandse Middenstands Bank zijn. Bedra gen van enkele miljoenen worden genoemd. 22 PAGINA'S - Minister Van der Slee Verzet CDA tegen extra belastingen Vlakbij de gestrande onderzeeër hielden 200 Zweedse paracommandotroepen een landingsoefening. STOCKHOLM (GPD) - De Zweedse minister van buiten landse zaken Ola Ullsten heeft vandaag opnieuw de Sowiet-am- bassadeur in Zweden, Michail Jakovlev, op het matje geroepen. De Zweedse regering is zeer on tevreden over het gebrek aan Moskou: alleen minder SS-20's BONN(UPI) - De Russische presi dent Brezjnjev is niet bereid alle middellange afstandsraketten te demonteren en te vernietigen "in ruil voor" het niet plaatsen van de 572 raketten in Europa. Dat blijkt uit een vraaggesprek met het Westduitse weekblad "Der Spiegel". Brezjnjew wil bij de komende on derhandelingen met de VS al leen praten over een verminde ring van het aantal SS-20-raket- ten. De NAVO heeft inmiddels laten weten bereid te zijn te pra ten over de zogenaamde "nul-op tie". Vrij zacht Vannacht plaatselijk nop wat regen of motregen. Minimumtemperatuur van 12 graden in het zuidwesten lol 7 gra den in het noorden van het land. Over dag veel bewolking maar droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 15 graden. Zuidwestenwind, in het binnenland matig, aan de kust en op het IJsselmeer later tot hard toenemend. (Opgemaakt om 11.15 uur) Russische bereidwilligheid een einde te maken aan de affaire van de gestrande Russische on derzeeër. De Zweedse regering blijft vast houden aan de eis om een geloof waardige verklaring van de com mandant van het schip te krij gen. Want Moskou heeft dan wel verontschuldigingen aangebo den, de Zweedse regering gelooft nog steeds niet dat het schip door mankementen aan de navi- gatie-apparatuur vlak voor de marinebasis Karlskrona aan de grond liep. Op het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken wordt de mogelijkheid niet liitgesloten dat commandant Pjotr Gusjin alle schuld in de schoenen zal wor den geschoven. Ambassadeur Jakovlev zou een eis tot uitleve ring kunnen indienen omdat de ze strikte orders niet zou hebben uitgevoerd. Dat Zweden de kapi tein in zo'n geval zou uitleveren wordt niet aannemelijk geacht. Tot twee keer toe hebben gisteren de diesels van de onderzeeboot op volle kracht gedraaid. Op de marinebasis Karlskrona wordt een vertwijfelde poging los te ko men, niet uitgesloten. Zou Gus jin erin zijn geslaagd los te ko men, dan zou Zweden volgens internationaal recht de onder zeeër naar internationale wate ren hebben moeten escorteren. Het is namelijk internationaal gebruikelijk dat een onderzee boot van een vreemde mogend heid na een ontdekte grens- schending eerst wordt geidentifi- ceerd en daarna uit de territoria le wateren wordt geloodst. In Zweden sluit men de mogelijk heid niet uit dat dat precies was waartoe kapitein Gusjin op dracht had gekregen. In Stockholm wordt daarbij ook gewezen op het intensieve ra dioverkeer tussen de onderzeeër en de thuisbasis Kaliningrad. Over de inhoud daarvan wordt niets losgelaten, maar die is wel bekend, zo werd gezegd. Offi cieus werd aangeduid dat er een regelrecht verhoor van kapitein Gusjin schijnt plaats te vinden door zijn superieuren en de Sow- jet-militaire geheime dienst GRU. Het zou er hierbij om gaan kapitein Gusjin voor te bereiden op het verhoor door schout bij nacht Karl Andersson zodat hij geen voor de Sowjet-Unie belas tende antwoorden geeft. De Zweedse regering blijft namelijk bii haar eis dat Gusjin duidelijk verklaart welke opdracht hij had en het enige dat hij daarop kan zeggen is: spionage. En dat zal hij nooit doen. Ondervraging kapitein mag KARLSKRONA (UP) - De Sowjet- Unie is bereid de kapitein van de Russische onderzeeër door de Zweedse autoriteiten te la ten ondervragen. De kapitein, die op een Zweeds marine-schip buiten de verboden militaire zo ne zal worden gebracht, moet uitleggen wat hij in het verbo den gebied deed. Dit heeft het ministerie van buitenlandse za ken in Zweden vanmiddag mee gedeeld. Het besluit van de Sowjet-Unie is een eerste stap om uit de pat stelling te komen rond de ge strande onderzeeër en zijn 56 bemanningsleden. DEN HAAG (GPD) - Aan de bezetting van de bedrijven van Philips Data Systems in Den Haag is vanochtend een einde gekomen. Na een weekeinde van onderhandelin gen tussen de Philips-directie en de gezamenlijke vak bonden is een compromis bereikt voor de afvloeiing van het personeel dat met ontslag wordt bedreigd wanneer het Haagse bedrijf gaat sluiten. Het personeel keurde dat compromis vanochtend goed en machtigde de actielei ding om het bedrijf weer aan de directie over te dragen. Offensief Israël in Ver. Staten Bij Philips Data Systems zouden van de 475 man personeel hoog uit een kleine honderd in dienst kunnen blijven omdat slechts de produktie van een kantoorcom puter voorlopig in Den Haag wordt gehandhaafd. De vakbon den verwachten echter dat met een jaar of twee ook dat deel van de produktie zal worden beëin digd. De bonden eisten dat sluiting van het bedrijf niet tot gedwongen ontslagen zou 'ciden en dat Phi lips zou zorgen voor compensa tie van de vernietigde arbeids plaatsen. Philips zei weliswaar zijn best te willen doen maar wenste geen garanties te geven. Daarop werd het bedrijf zes da gen' geleden onder aanvoering van de gezamenlijke vakbonden, inclusief de Federatie van Hoger Philips-personeel (FHP), bezet. Het afgelopen weekeinde is er bij na voortdurend overleg ge pleegd. Het personeel kreeg van- ochtend de uiteindelijke voor stellen voorgelegd. Voor werkne mers van 40 tot 45 jaar zal in elk geval vèör 1 januari 1983 geen ge dwongen ontslag worden aange vraagd. Voor 55-jarigen en oude ren zal geen ontslag gelden tot hun 57,5-jarige leeftijd. Daarna zal voor hen het sociaal plan met de voorzieningen tot de pen sioengerechtigde leeftijd zoals Philips die kent, gaan gelden. Voor werknemers met een 30-jarig dienstverband of langer zal ook geen gedwongen ontslag volgen tot, eveneens, de 57,5-jarige leef tijd. Philips heeft zich verplicht in die tussenliggende periodes actief te bemiddelen in vervan gende werkgelegenheid. Samen met het gemeentebestuur van Den Haag en het ministerie van economische zaken zal Phi lips een rapport over de moge lijkheden van vervangende werkgelegenheid opstellen. Dat zal uiterlijk 1 januari 1982 aan de vakbonden worden aangeboden. Philips zal intussen actief blijven zoeken naar en bemiddelen in vervangende werkgelegenheid. Daartoe heeft het Britse bureau Job Creation Limited opdracht gekregen om voorstellen te doen die in Den Haag zeker 300 ar beidsplaatsen moeten opleveren. Er zijn harde afspraken gemaakt dat de belangen van het perso- Uitlevering kapers SAN SALVADOR (UPI) - El Sal vador zal de vijf Nicaraguaanse rechtse terroristen die vorige week een Costaricaans vliegtuig' kaapten uitleveren aan Costa Ri ca. Ook de zes rechtse gevange nen wier vrijlating was afge dwongen door de terroristen zul len teruggestuurd worden. De Salvadoriaanse regering heeft dit bekendgemaakt. neel van Philips Data Systems voorop moeten staan. Vöèr 1 ok tober 1982 moet Philips verant woording afleggen over alle acti viteiten die zij heeft ondernomen om gedwongen ontslagen te voorkomen. Die verantwoording zal moeten worden besproken met de vakbonden. Voorop bij alles staat dat in elk geval vóór 1 oktober 1982 niemand bij Philips Data Systems gedwongen zal worden ontslagen. Ajax maar met moeite langs DHC P/Leiden werd te laat wakker (Van één onzer verslaggevers) RIJSENHOUT - Een bezoek van zo'n 300 Engelsen aan het bru- grestaurant over de rijksweg Amsterdam-Den Haag in Rijsen- hout heeft de souvenirshop in dat restaurant bijna een schade opgeleverd van 7000 gulden. De groep buitenlanders toog in drommen de winkel binnen zodat controle op diefstal bijna onmogelijk was. Nadat de groep was vertrokken stelden de verkoopsters vast dat tientallen aanste kers, asbakken, sleutelhangers en andere souvenirs uit de rek ken waren verdwenen. De gealarmeerde politie hield de zes autobussen, waarmee de En gelsen voor een weekendtrip naar Nederland waren gekomen, tegen op het parkeerterrein van het brugrestaurant. De politic verzocht de buitenlanders eerst uit vrije wil de gestolen goede ren terug te geven. Toen de Engelse toeristen aan die oproep geen gehoor gaven wer den de bussen doorzocht. Een groot gedeelte van de buit kwam weer boven water, maar niet in tassen, koffers of kleding van de Engelsen. Wel lagen de souvenirs verspreid in de looppaden van de bussen en onder de banken. (van één onzer verslaggevers) HOOFDDORP - De 51-jarige H.J. Hangelbroek uit Hoofddorp is zaterdag overleden aan de gevol gen van een vechtpartij. De Hoofddorper kreeg in de vroege ochtenduren een flink pak slaag van een 18-jarige plaatsgenoot, die het slachtoffer ervan ver dacht zijn portemonnee te heb ben gestolen. De heer Hangelbroek verliet 's nachts omstreeks één uur een ca fé aan de Kruisweg. De jonge Hoofddorper, die naar zijn zeg gen plots zijn portemonnee kwijt was, achtervolgde hem en sloeg buiten het café enkele keer hard op het slachtoffer in. Hangel broek werd zo zwaar mishandeld dat hij ter plekke het bewustzijn verloor Enkele uren later over leed hij in het Sint Elisabethgast- huis in Haarlem. Dr. J. Zelden- rust zal vandaag sectie verrich ten om de juiste doodsoorzaak vast te stellen. Volgens de politie is in ieder geval geen portemonnee gevonden in de kleding van het slachtoffer. De 18-jarige dader E.M.C.G. had geen portemonnee bij zich. Waar de beurs van de dader is gebleven is nog niet vastge steld. De dader heeft een beken tenis afgelegd. Topeconomen Het lijkt wat schamper op te merken dat men voor de voor stellen die de twee informateurs op tafel hebben ge legd geen topeconomen nodig heeft, maar het is wel wat de doorsnee-Nederlander ervan denkt. Wat in het bedrijfsleven onmogelijk is - steeds maar de prijzen verhogen als men in de problemen zit - kan in de lands- politiek kennelijk wel. Daar komt het plan van de heren Halber- stadt en De Galan tenminste ruw weg op neer. De PvdA, liever gezegd Den Uyl, wil een banenplan. Het CDA zegt dat daar geen geld voor is. Ver volgens komt er een crisis en dra ven er twee topeconomen op. Die studeren een tijdje en hullen zich in stilzwijgen. Dan komen ze met de oplossing: verhoog de belas tingen, maar noem het anders: solidariteitsheffing. Toen de twee informateurs op 19 oktober met hun opdracht begon nen zeiden ze dat het regeerak koord uitgangspunt was voor hun lijmpoging. Een lichte verschui ving in dat akkoord zou tot de mo gelijkheden behoren. Welnu de heren hebben woord gehouden. Het CDA hoeft niet te mopperen. Het financieringstekort van de overheid wordt volgend jaar te ruggebracht van 7,75 procent tot 6,5 procent. Bleef over de wens van Den Uyl: geld voor het werkgelegenheids plan. Dat geld is er volgens het CDA niet. rommelen met het fi nancieringstekort wordt niet geto lereerd, dus was er maar één uit weg mogelijk, althans in de optie van de twee informateurs en dat is het verhogen van de belastin gen. Probleem is nu dat het re geerakkoord dit verbiedt. Alle re den dus voor het CDA 'nee' te zeggen tegen de voorstellen. Het doek lijkt te vallen over het tweede kabinet Van Agt, tenzij het CDA bereid is - en niet te ver geten D'66 - de voorstellen te aanvaarden, wat niet voor de hand ligt. Nieuwe verkiezingen zijn dan nog de enige mogelijk heid. Opinievoorspellingen gaan in de richting van een fors verlies voor de PvdA en een stevige winst voor D'66. Het is uiteraard nog veel te vroeg om daarover te speculeren. Wel kan men stellen dat het tijd wordt dat de PvdA zich eens intern gaat bezinnen op haar positie als gro te politieke partij. Met name een antwoord tracht te formuleren op de vraag hoe het mogelijk is dat een deel van haar kiezerspubliek zich van de partij lijkt af te keren. Dat antwoord zal vermoedelijk gaan in de richting van kritiek op de manier waarop de partij zich presenteert, wat in de volksmond 'drammen' heet. Het ene strijd punt is nog niet verlaten,of het volgende ligt alweer op tafel, wat dan ook weer verloren wordt. Op vallend is het overigens dat het werkgelegenheidsplan en de fi nanciering ervan nooit een onon derhandelbaar strijdpunt is ge weest Tijdens de informatie- en formatiepenoden is uitsluitend gesproken over de noodzaak van een meerjarenplan voor de werk gelegenheid Hoe dat gefinan cierd moest worden stond er niet bij. Enfin Halberstadt en De Ga lan zijn met het antwoord geko men. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu ee abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste STAAT DER NEDERLANDEN 12a LENING 1981 PER 1987/1391 inschrijving volgens het tendersysteem op 3 november a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Wilt u mij nu metéén noteren ais abonnee Na&m: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. Svp bon ingevuld in een open enveloppe zonoer postzegel opsturen neerLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNBL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1