Ontslag ministers in Polen Russische kapitein nu wel bereid te praten Joegoslavische rust slechts oppervlakkig Ontslag communist in Bonn gehandhaafd "Dajan wilde overgave van Israël in oorlog 1973" Solidariteit: stakingsrecht onaantastbaar Twaalf jaar voor jongen Gestrande onderzeeër ZATERDAG 31 OKTOBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 BONN (Reuter) - In een proefproces over het be roepsverbod in West-Duits- land heeft een federaal ge rechtshof het ontslag be krachtigd van een man die al 22 jaar als technicus werkte bij de telefoondienst van de Westduitse PTT. Hij werd ontslagen omdat hij lid was van de Westduitse commu nistische partij (DKP). Het hof achtte het ontslag van Hans Peter, die 12 jaar gele den lid werd van de DKP ge grond. De voorzitter van het hof, Gützkow, verwees naar het halverwege de jaren ze ventig ingestelde "beroeps verbod", waarin politieke loyaliteit geëist wordt van al le personen in overheids dienst. Deze maatregel werd getroffen op het hoogtepunt van de confrontatie met linkse stadsguerrillastrijders in de Bondsrepubliek. Hij riep veel protesten op van voorvechters voor de burger rechten. Hoewel de DKP een legale politieke partij is, die aan verkiezingen mee mag doen, worden zijn doelstellin gen beschouwd als "vijandig tegenover de grondwet". Pe ter was een actief lid van de DKP en heeft voor de ge meenteraad in zijn woon plaats kandidaat gestaan voor zijn partij. Volgens de rechter toonde dit aan dat hij ongeschikt is voor de over heidsdienst en dat hy niet loyaal genoeg staat tegenover de grondwet. JERUZALEM (Reuter) - Wylen Mosje Dsyan, minister van defen sie tydens de Israëlisch/Arabi sche oorlog van 1973, wilde in de eerste dagen van de gevechten dat Israël zich zou overgeven toen het Israëlische leger op het punt stond verslagen te worden door de Arabische legers. Dit staat in een onlangs gepubli ceerd boek. Robert Slater, een in Israël wonen de journalist, schryft in het boek "Golda, de ongekroonde konin gin van Israël" dat Dcyan een dag nadat de oorlog begon aan pre mier Golda Meir zei dat hij wilde praten over voorwaarden voor de overgave. Slater heeft de gege vens van Lou Kaddar, die jaren lang secretaresse was van me vrouw Meir, hoewel hij toegeeft dat andere mensen die bij de ge beurtenissen van die dagen wa ren betrokken het met haar on eens zijn. Mej. Kaddar zei dat Golda Meir Dajans voorstel niet eens overwoog en eerder de mo- gelijkheid zelfmoord te plegen overwoog dan zich over te geven aan de binnentrekkende Arabi sche legers. Maar de militaire si tuatie verbeterde na enkele da gen, zo schrijft Slater, en het voorstel voor overgave en de zelfmoordgedachte werden op zijgeschoven. Veel Israëlische ministers en poli tieke leiders oefenden druk uit op mevrouw Meir om Dayan te ontslaan maar zy weigerde. Zy vond het oneerlyk alle proble men op hem af te wendelen en meende dat het haar en haar re gering in discrediet zou kunnen brengen, aldus Slater. Volgens de auteur heeft mevrouw Meir zeker tien geheime ontmoe tingen gehad met de Jordaanse koning Hoessein. De gesprekken vonden plaats in Tel Aviv (twee maal). Parys en Londen, maar het meest aan de Israëlisch. Jor daanse grens, bij de zuidelijke havenstad Eilat. De laatste ontmoeting tussen pre mier Meir en koning Hoessein vond plaats op 27 mei 1974 en le verde net als de andere niets op omdat, volgens mevrouw Meir, de koning eiste dat Israël zich zou terugtrekken uit alle in 1967 bezette gebieden, inclusief Jeru zalem. Minder dan een maand la ter nam mevrouw Meir ontslag als premier. Zy overleed in 1978. correspondent Anton Koene) WENEN (GPD) - De Poolse minister-president, generaal Jaruzelski, heeft gisteravond zes ministers ontslagen. Ze zullen worden vervangen door vertegenwoordigers van de communistische partij, de kerkelijke beweging Pax en de kleine Boerenpartij. Het Poolse kabinet krijgt daar mee het aanzien van een door communisten gedomineer de coalitie. Daarnaast heeft Jaruzelski, die te- vens secretaris van de commu nistische partij is, generaal Flo- rian Siwieki als plaatsvervan gend minister van defensie be last met de dagelijkse gang van zaken, een functie die hij eerder zelf bekleedde. De premier legde het parlement gisteren een wets ontwerp voor om het door Soli dariteit verworven stakingsrecht met onmiddellijke ingang in te trekken. Nog niet bekend is wan neer het wetsontwerp in stem ming komt. Jaruzelski heeft verklaard dat hij de verstrekkende overeenkom sten die vorig jaar tussen rege ring en de stakende arbeiders zijn gesloten, wil terugdraaien, evenals het recht op een vrije za terdag. De premier zei de toe stand in Polen voor uiterst ge vaarlijk te houden. OSLO- Een 16-jarige Nederlander is gisteren in het Noorse Molde wegens verkrachting en moord veroordeeld tot twaalf jaar. Na het uitzitten van de straftijd blijft hij nog tien jaar onder toezicht van de Noorse justitie. De rechtbank achtte bewezen, dat M. van dr M. uit Hoorn op 28 juli in Mittet (West-Noorwegen) de 20-jarige Kari Mjanger heeft ver kracht en vermoord. Van der M. kan binnen 14 dagen tegen het vonnis in beroep gaan bij het Noorse hooggerechtshof. JOHANNESBURG - Op een brug op het station van een zwar te woonstad bij Durban in Zuid- Afrika zijn tien forensen doodge drukt en 38 gewond in gedrang dat ontstond nadat twee late avondtreinen waren binnengelo pen. Een politiewoordvoerder zei: "De passagiers hadden haast om thuis te komen. Bij het overste ken van de brug werd er naar twee kanten gedrukt en tien fo- i stierven op de trappen". De onafhankelijke vakcentrale So lidariteit heeft er gisteravond geen twijfel over laten bestaan dat zij onder geen voorwaarde duldt dat het Poolse parlement of wie dan ook haar verworven rechten, waaronder dat van sta king, aantast. Met het oog op de parlementaire debatten deed de vakcentrale eerder een dramati sche oproep aan de plaatselijke afdelingen van de vakcentrale de voortdurende stakingen af te breken. Daarbij zijn meer dan 300.000 arbeiders in vooral de in dustriegebieden en in de mijn streek in het zuidwesten van Po len betrokken. Een oproep tot werkhervatting die het hoofdbe stuur eerder deze week aan de militante plaatselijke vakbonds leiders deed, heeft geen enkel ge hoor gevonden. Maatregel De vakcentrale bespreekt waar schijnlijk volgende week welke disciplinaire maatregelen tegen de onwillige vakbondsbestuur ders zullen worden genomen. Het hoofdbestuur van de vak centrale stelt dat wilde stakingen de vakcentrale dreigen te ver scheuren. De vakcentrale is be reid een overeenkomst te treffen door slechts als "laatste middel" stakingen af te kondigen. Mocht generaal Jaruzelski, die be halve partijsecretaris en minis ter-president ook minister van defensie is, het leger willen ge bruiken wanneer de anti-sta- kingswet wordt aangenomen, heeft hij de beschikking over vier generaals in de regering, drie in het Politburo en negen tien in het centrale comité van de communistische partij. In Tsjechoslowakije heeft het lid van de leiding van de communis tische partij, Vasil Bilak, de Poolse communistische leiders opgeroepen de onafhankelijke vakcentrale Solidariteit te ver bieden. Hij riep verder alle War- schaupact-landen op zich in het westen niet dieper in de schul den te steken. "Een communis tisch land dat kapitalistische le ningen aangaat", aldus Vasil Bi- lak, "is gelijk aan een christen die zijn ziel aan de duivel ver koopt". De Russische Kapitein Goesjin wil, als hij wordt bijgestaan door diplomaten van zijn land, de Zweden wel proberen uit te leggen hoe hij in verboden water geraakte. STOCKHOLM (Reuter/DPA) De kapitein van de bij Zweden gestrande Russische onderzeeër is bereid uit te leggen hoe het komt dat het vaartuig in Zweedse territo riale wateren en ook nog verboden militair gebied is ge strand. Hij eiste we! dat daarbij Russische diplomaten aanwezig zijn, zo heeft de Zweedse defensiestaf gisteren meegedeeld. Eerder had de kapitein geweigerd uitleg te geven. In gesprekken met Zweedse marinemensen is ADVERTENTIE HCLPL Stichting 3EGiO LEiDEfl POLEI! Volgende week, 2-7 november wordt in Leiden en de omringende gemeenten een kollekte gehouden door de "Stichting Regio Leiden helpt Polen". Er zal zowel op straat als huis aan huis worden gekollekteerd. Ook kunt U storten op de rekeningen van de Stichting: Poet giro - rek. nr. 1984100 en bankrekening A.B.N. Lolden nr. 56.61.19.307 t.n.v. "Stichting Regio Lelden Helpt Polen". De opbrengst zal gebruikt worden voor de aanschaf en het vervoer van zaken waaraan in Polen ernstig tekort is: medicijnen, ziekenhuisuitrusting, en eiwitrijk voedsel voor baby's en bejaarden. De hulpverlening richt zich op de stad Torun en omgeving, die goed met de regio Leiden te vergelijken is. POLENAVOND Om de aandacht te vestigen op de hulpaktie is er op maandagavond 2 november een Polenavond georganiseerd in stufjpntensociëteit Minerva op de Breestraat 48 in Leiden. Vanaf 18.00 uur is deze avond toegankelijk voor alle belangstellenden. PROGRAMMA 18.00-20.00 uur 20.45 uur 21.45-22.15 L Poolse maaltijd met Poolse pianomuziek Doorlopend in de eetzaal vanaf 18.00 uur. Video-opnames van documentaires over Polen. Officiële opening door burgemeester Goekoop de Poolse ambassadeur burgemeester De Roos (Rijnsburg) Poolse film "De meisjes van Wilko" van A. Wajda. Live muziek van een Poolse muziekgroep PAUZE. Toespraak door de voorzitster van de stichting, Mw. M. A. F. C. J Koning. Vervolg programma Optredens van bekende Leidse zanger en Leidse jazzband Verder de hele avond: stands met informatie over Polen expositie en verkoop van Poolse kunst en handwerk Poolse specialiteiten Bovendien: Grote loterij met veel pnjzen, beschikbaar gesteld door de Leidse winkeliers. hij er nu echter mee akkoord ge gaan een verklaring af te leggen. Twee Russische diplomaten, ver bonden aan de Russische ambas sade in Stockholm, zijn naar Karlskrona gekomen, de marine- basis aan de Zweedse zuidkust in de buurt waarvan de onder zeeër vast zit. Niet alleen om, maar ook in de Russische onder zeeër schijnt een stevig touw trekken te zijn ontstaan. Volgens een der Zweedse bladen is kapi tein Goesjin in directe opdracht van Moskou als bevelhebber ver vangen door een politieke com mandant of commissaris die in de Russische strijdkrachten tot vrijwel het laagste bevelsniveau naast de militaire commandant staan, en daar zelfs in bepaalde gevallen boven. De Zweden heb ben de Russen echter duidelijk gemaakt dat zij alleen met Goes jin willen praten. Spionage De dinsdag vastgelopen Russische onderzeeër van de whisky-klasse is slechts een van de vele tiental len Russische onderzeeërs die patrouilleren in de Oostzee. Daarin wemelt het niet alleen van Russische maar ook Oost- duitse marineschepen, die niet altijd direct spioneren, maar wel bijna dagelijks bezig zijn met het beproeven van het westelijke op sporingsapparaat om na te gaan hoe lang het duurt voordat dit een schip lokaliseert. De kust var Zweden, in tegenstelling tot de andere Noordse landen Noor wegen en Denemarken geen NA VO-land, is hierbij speciaal ge liefd voor spionageschepen Vreemde schepen zyn daar te midden van de duizenden kleine, vaak dichtbeboste eilanden van de scherengebieden moeilyk te ontdekken. Met de Deense kust ligt het eenvoudiger, omdat de Oostzee daar zo ondiep is. dat on derzeeërs slechts varend aan de oppervlakte kunnen passeren. Bovendien herbergen de onge veer 400 Deense eilanden vrijwel geen militaire geheimen. De moeilijkste kust is die van Noor wegen met zijn diepe fjorden die diep het land insnijden. Daar be vinden zich ook voor een deel ge heime marinesteunpunten van de NAVO. Op het noorden van de Atlantische Oceaan, een der voornaamste routes tussen VS en West-Europa blyft echter geen beweging van een vijande lijk schip meer onontdekt. Het gebied wordt uit IJsland 24 uur per dag systematisch afgevlogen door onderzeeboot-bestnjdings- vliegtuigen. IJsland is NAVO- üd. Te lang Wat Zweden betreft verklaarde een woordvoerder van de mannestaf in een interview, dat een volledig waarschuwingssysteem langs de hele 2.700 kilometer lange kust niet te betalen is. Voor de bewa king van de kust zijn er boven dien maar tien helicopters. Van deze hele kust is het uit honder den eilanden bestaande scheren- gebied voor de marinebasis Karlskrona het sterks ver schanst. Er bevinden zich radar- stations, artillerie in atoomvaste bunkers, werven, voorzienings- posten en ziekenhuizen uitge houwen in de rotsen alsook mij nenvelden die radiografisch kun nen worden bediend Op elke zeekaart staat dit gebied duide lijk als verboden militair gebied aangegeven. Vandaar dat ook niemand in NAVO kringen ge looft in een navigatiefout van de commandant van de juist daar vastgelopen Rus. By de mannes van de Noordse NAVO-landen Denemarken en Noorwegen kan men een Licht gniffelen daarover toch niet onderdrukken. Samen hiermee poogt men het pijnlijke van een zeker dilettantisme ook aan de andere zijde - de Zweedse radarcontrole faalde en de onder zeeër werd pas na lange tijd ont dekt, niet door de marine, maar door een vissersschip - daar weg te poetsen door het incident aan te duiden als "whisky on the rocks". Sinds 21 oktober heeft het col lectieve leiderschap in Joego slavië een nieuwe voorzitter in de persoon van Dusan Dra- gosavac. Overeenkomstig het testament van president Tito wordt de voorzittershamer elk jaar doorgegeven, Drago- savac blyft voorzitter van de Joegoslavische communis- tenbond tot het twaalfde con gres van de partij dat naar verwachting in juni volgend jaar wordt gehouden. Het collectieve leiderschap dat na de dood van Tito werd in gesteld bestaat uit acht man, die zes Joegoslavische repu blieken en twee provincies vertegenwoordigen De nieu we voorzitter vertegenwoor digt de republiek Kroatië, dat economisch het sterkste deel van het land is. Afgezien van de onrust en de rellen in de provincie Kosovo en de arrestatie van ..dissi denten" in Kroatië schynt al les in Joegoslavië sinds de dood van Tito ordelijk en rus tig te zijn verlopen De problemen van Polen en an dere Oosteuropese landen waaronder ook het buurland Roemenië hebben de neiging berichten over minder spec taculaire problemen in Joe goslavië te overschaduwen, problemen die echter langza merhand uitgroeien tot één groot probleem waarvan de wortels liggen in een te hoge schuldenlast en economische teruggang Identificeren Het twaalfde partijcongres vol gend jaar wordt een kritiek congres. Het moet een nieu we structuur vastleggen voor het collectieve leiderschap. Er wordt al heftig gediscus sieerd of het „circulerende leiderschap" niet moet wor den gewijzigd om één figuur de gelegenheid te geven twee jaar het voorzitterschap te bekleden of om het uit te breiden tot een drieman schap dat vijf jaar aan het hoofd staat. Na alle jaren met Tito als presi dent vindt het Joegoslavi sche volk het moeilyk zich te identificeren met een leider die een bepaald gebied moet vertegenwoordigen, en die zeven van de acht keer voor een andere groep staat Het probleem strekt zich ook uit tot de betrekkingen met het buitenland. Andere landen hebben cr moeite mee een persoonlijk contact met het collectieve leiderschap tot stand te brengen. Op een topconferentie van de communistische party op 30 september werd een allerel lendigst beeld gegeven van de toestand waarin de econo mie van het land zich be vindt. De secretaris van het centrale comité Dubroslav Ckulavic ging zelfs zover vast te stellen dat de collectieve leiding niet bereid of niet in staat was de waarheid over de economie onder ogen te zien. Recente berichten over tekorten aan papier zijn slechts een indicatie van de crisis die ook zijn weerslag heeft op de dagelijkse levens behoefte en machtsmidde len. Haig De bittere feiten zijn een infla tie van 47 procent en een bui tenlandse schuld van 16.300 miljoen dollar tegenover een bruto-nationaal inkomen van 65.000 miljoen dollar. Aflos sing van de schuld kostte het land het afgelopen jaar 3 pro cent van haar bruto-nationaal inkomen maar stijgt het vol gend jaar tot zeker 6 procent Hier ligt de sleutel voor het papiertekort. Het grootste deel van de Joegoslavische papierproduktie wordt geëx porteerd om de buitenlandse scnulden af te lossen Halverwege september heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexan der Haig een bezoek van 16 uur aan Joegoslavië ge bracht. Amerika heeft zwaar in Joegoslavië geinvesteerd, maar de Joegoslaven zouden liever meer participaties wil len zien zoals bijvoorbeeld die met Dow Chemical, die sinds 1976 voor 49 procent mede-eigenaar zijn van de Joegoslavische oberaffinade rij DVA Haig schynt er bij zijn bezoek op te hebben ge wezen dat de zware gevange nisstraffen, die Kroatische politieke opstandehngen hebben gekregen, beslissend hebben gewerkt op de terug houdendheid van de Ameri kaanse industr.e om nog meer te investeren Draconisch De vooraanstaande Sloveense pobticus en vroegere minis ter president Mitja Ribcic heeft ook geprotesteerd te gen wat hy noemt draconi sche straffen in Kosovo en Kroatië Hy haalde daarby het voorbeeld aan van een 18 jarige ongeschoolde arbeider in Kosovo, die tot 12 jaar dwangarbeid is veroordeeld omdat hy een leuze by zich droeg ten gunste van een on- afhankelyk Kosovo Op 10 september werd dr. Mar- ko Vesehca in Zagreb tot elf jaar gevangenisstraf veroor deeld en kreeg een spreek verbod van vier jaar nadat de straf is uitgezeten. Hy werd beschuldigd contact te heb ben gehad met de verzetsor ganisatie in ballingschap Us- tascha. In Macedonië werden op 10 september dne Albane se nationalisten onder wie een islamitische geestelyke schuldig bevonden aan spio nage en veroordeeld tot 12. 6 en 5 jaar gevangenisstraf. In Kosovo zyn de hele zomer door dergelyke processen ge voerd. Nu het lange zomerreces ten slotte voorby is ziet de Joego slavische leiding zich gecon fronteerd met de hernieu wing van de Albanese anti- Joegoslavische campagne en een conflict met Bulgarye. Een bijeenkomst van de grenscommissie werd in sep tember afgelast nadat in de Bulgaarse pers opnieuw een discussie was begonnen over de status van Macedonië. De betrekkingen met de rooms-katholieke kerk sle pen zich moeizaam voort Af gezien van de pynlyke aange legenheid van het „Mostar- mirakel" met pelgrims die deze zomer het politiecordon doorbraken om by de plaats te komen waar zes kinderen beweren de Maagd Mana te hebben gezien en gesproken, staan andere leden van de kerk in het bijzonder in Kroa tië onder hevige druk omdat zy een beetje te pro-Kroa- tisch zyn. Polen De Joegoslaven houden de ge beurtenissen in Polen scherp in de gaten De Joegoslavi sche delegatie op het vak bondscongres in Gdansk gmg daar niet mee met een verklaring van Solidariteit over onafhankelijke vakcen trales in andere communisti sche landen. Maar de Joego slaven hebben ook resoluut de eis van de Poolse vakcen trale voor arbeiders zelfbe stuur ondersteund, het sys teem waarom Joegoslavië zo bekend is. Juist dit systeem echter wordt nu gezien als de grondoor zaak voor het niet efficient fungeren van de Joegoslavi sche industrie. Leidende po litici hebben openlyk ver klaard dat het een schandaal is dat „arbeiders met langer het gevoel hebben dat zij werkelijk eigenaar zijn van de zaak waarvoor zy werken". De sleutelwoorden in de ideo logische stryd, die aan het ontvlammen is en die naar het twaalfde partycongres volgend jaar voert, zyn „de mocratisch socialisme" te genover „democratische een heid". Hier woedt de stryd vooral tussen Zagreb en Bel grado. Maar zeker niet het minst be langrijke is dat er plannen worden uitgewerkt om de structuur van het opperbevel van de strijdkrachten te ver anderen, wat eveneens een gebied is met een vacuum dat president Tito na zyn dood heeft open gelaten In plaats van zoals op het ogenblik de voorzitter van het collectieve leiderschap officieel opper bevelhebber van de stryd- krachten is, is er een plan om het opperbevel in handen te geven van alle acht collectie ve leiders. Dat betekent in wezen dat de macht van Ni- kola lyubicic, die sinds 1967 minister van defensie is, on aangetast blyft. Joegoslavië staat evenals ande re landen in Oost-Europa voor een moeilijke en harde winter. Het volk ergert zich over de inflatie, de tekorten worden steeds groter en de werkloosheid in sommige gebieden 30 procent groeit. De communistische party is zelf te veel bezig met interne kwesties vooruitlopend op het beslissende partycongres van volgend jaar dan zich by- zondere zorgen t«- maken over economische proble men. De buurlanden, in het byzonder Albanië en Bulga rye zorgen bovendien steeds weer voor nieuwe onrust De ogenschynlyk rust is waar schynlyk slechts oppervlak kig ANTON KOENE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9