'Gevoelige zaken bespreken' Boosheid en plezier over "brieven van Schuringa ïr. Vakorganisaties presenteren sociaal plan voor onderwijs Industriebond FNV doet handreiking naar werkgevers Stadsvernieuwing in Nederland beter dan in rest van Europa Alternatieve straf succes ALGEMENE LEDENVERGADERING Van der Stoel stelt COC gerust ZATERDAG 31 OKTOBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Do werkge legenheid in het onderwijs zal, indien er niets gebeurt, de ko mende tien jaar onder andere als gevolg van de daling van het aan tal leerlingen met 30.000 afne men. Op dit moment kent het on derwijs al ruim 20.000 werklozen en heeft een van de hoogste werkloosheidspercentages. Voor de grootste onderwijsvakor ganisaties. verenigd in de NFO (Nederlandse Federatie van On derwijsvakorganisaties), is deze ontwikkeling een onaanvaardba re zaak. De NFO heeft om die rampzalige ontwikkeling te voor komen gistermiddag een „so ciaal plan voor het onderwijs" aangeboden aan de minister van onderwijs en wetenschappen J. van Kemenade. De NFO verwacht van een regering die ernst zegt te maken met het bestrijden van de werkloosheid, dat zij ook gerichte maatregelen neemt voor het onderwijs. Op de eerste plaats maatregelen die zorgen dat, zolang de terugloop van het aantal leerlingen door werkt in de werkgelegenheid in het onderwijs, het jaarlijks ver lies aan arbeidsplaatsen wordt opgevangen. Daarnaast vraagt de NFO maatre gelen die voorkomen dat her structureringsprocessen die zich in het onderwijs aan het voltrek ken zijn, arbeidsplaatsen gaan kosten. Als voorbeelden daarvan kunnen genoemd worden: de totstandkoming van de basis school, de nieuwe opleidingsin stituten voor het basisonderwijs (PABO's) en de herstructurering van het MHNO-MSPO. Het uitgangspunt voor een werk gelegenheidsbeleid in het onder wijs moet volgens de NFO geba seerd zijn op handhaving van het aantal arbeidsplaatsen voor het onderwijs als geheel en op „be trekkingsvastheid" voor de indi viduele onderwijsgevenden. In het sociaal plan wordt uitvoerig stilgestaan bij het vraagstuk van de financiering. Er wordt een be rekening gemaakt van de kosten en er worden financieringsbron nen aangegeven. De NFO wil met de gevraagde maatregelen, gespreid over de periode 1982- 1990, ruim 32.000 arbeidsplaat sen veilig stellen, waarvan onge veer de helft in het primair on derwijs en de andere helft in het voortgezet onderwijs. Dat wil zeggen dat in de genoemde periode gemiddeld voor ieder jaar een extra uitgave gedaan zal moeten worden van 200 a 300 miljoen. De NFO heeft uitgere kend dat wanneer een werkloze leerkracht een baan krijgt, ge middeld 59 procent (bij het pri mair onderwijs) en 67 procent (bij het voortgezet onderwijs) van de kosten van deze arbeids plaats door de overheid betaald worden in de vorm van minder kosten voor uitkeringen en hoge re belastingopbrengsten. De NFO wil dus door herschikking van bestaande of te verwachten uitgaven een aanzienlijk deel van de kosten die verbonden zijn aan het sociaal plan financieren. Maar ook vanuit andere bronnen zal er volgens de NFO geld moe ten komen. Zo vindt de NFO dat een deel van de gelden die de re gering in het kader van een werkgelegenheidsplan wil inzet ten voor de financiering van het sociaal plan moet worden aange wend. De NFO wil uitgebreid met de mi nister van onderwijs en weten schappen gaan praten over de voorstellen zoals die zijn neerge legd in het sociaal plan. De on derwijsvakorganisaties sluiten het daarbij niet uit dat ook de on derwijsgevenden een bijdrage zullen moeten leveren aan de fi nanciering van de plannen. Wel vindt de NFO het belangrijk dat besprekingen over dergelijke salarisoffers geplaatst worden in het kader van een algemeen in komens- en vermogensbeleid. Daarnaast wil de NFO de garan ties over de bestemming van alle ingeleverde gelden vast laten leggen in een overeenkomst. UTRECHT (GPD) - De Industriebond FNV is bij de ko mende cao-onderhandelingen bereid te praten over werkgeversvriendelijke onderwerpen als verbetering van de rendementen en vakbondsgevoelige kwesties als het ziekteverzuim bij de onderhandelingen ter discussie te stellen. Dorpsbewoners mogen zelf verkeers maatregelen bedenken SCHOONEBEEK (ANP) - De in woners van het dorp Weiteveen (gemeente Schoonebeek) kun nen zelf meedenken over de te nemen verkeersmaatregelen in hun dorp ter bestrijding van het harde rijden door automobilis ten. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dit dorp voor het experiment uitgekozen. Wei teveen is namelijk een dorp met zogenaamde lintbebouwing. Uit de bevolking wordt een werk groep gevormd die samen met een stedebouwkundig bureau de plannen zal maken. Na toetsing van deze plannen door de ge meente en de provincie zal het ministerie haar eindoordeel ge- De ruwe schetsen voor de aanpas sing van het dorp geven onder andere aan dat gewerkt gaat wor den met gekleurde klinkers in het wegdek en dat men denkt aan het plaatsen van poorten, ge vormd door bogen, aan het begin en het eind van de weg. Ook ha gen en bomen langs de weg moe ten de razende automobilist tot bedaren brengen. Burgemeester M.L.C.M. Schneemann van Schoonebeek zei gistermiddag bhj te zijn met de toewijzing van dit experiment door het ministe rie en verwacht veel inspraak van de bevolking van het dorp. Als alles volgens plan verloopt zal eind 1982 volgens de heer Schneemann de eerste schop de grond in gaan. De kosten van het experiment worden geraamd op één miljoen gulden waarvan het rijk 80 procent voor haar reke ning gaat nemen. Halve eeuw liberaal verbond in Nederland AMSTERDAM (ANP) - De ko mende week herdenkt de libe raal joodse gemeenschap in Ne derland (2500 zielen) het feit dat in 1931 het verbond van liberaal religieuze joden in Nederland werd opgericht. Morgen wordt in het gebouw aan de Soetendorp- straat een symposium gehouden over de strijd om erkenning en over de toekomst van het liberale jodendom. In aanwezigheid van onder ande ren prinses Juliana wordt dins dag een herdenkingsbijeen komst gehouden in de synagoge van de liberaal joodse gemeente in Amsterdam. Sprekers zijn hier president Gerard Daniel van de wereldunie voor liberaal joden dom en de Amsterdamse rabbijn D. Lilienthal. Het verbond beschikt in zes ge meenten in Nederland over een synagoge (Amsterdam, Den Haag. Rotterdam, Arnhem, En schede en Breda) en telt drie rab bijnen: A. Soetendorp, D. Lilien thal en E. van Voolen. Het liberaal jodendom onder scheidt zich van de orthodoxe joodse groeperingen wat betreft de vraag wie de vijf Mozesboe- ken, de tora, heeft geschreven. De orthodoxen zeggen dat de to ra door God letterlijk aan Mozes is gedicteerd. Het liberaal joden dom zegt dat de tora door God is geïnspireerd aan Mozes, maar opgeschreven is door mensen. joods In ruil hiervoor wil de bond van de in 1983 aftredende Arie Groene- velt mee kunnen praten over in vesteringen en de gevolgen hier van voor de werkgelegenheid. Loononderhandelaar Jan de Jong van de Industriebond FNV maakte dit gisteravond in Utrecht bekend. Over de gevolgen van nieuwe in vesteringen voor de werkgele genheid en de werkomstandig heden hebben de werkgevers volgens De Jong nooit willen praten. Hij zei dat zowel de werk gevers als de vakbeweging uit de al jaren geleden ingegraven stel lingen moeten durven komen om gevoelige onderwerpen aan de orde te stellen. „Het grootste deel van de massale werkloos heid is in de industrie te vinden. Daar moeten we wat aan doen", aldus de Jong. In volgorde van belangrijkheid heeft de Industriebond als uit gangspunt voor volgend jaar: werkgelegenheid, koopkracht en het behoud van het stelsel van sociale voorzieningen. De Jong zei dat zijn bond op eigen kracht, nu politiek Den Haag tekort schiet, de individuele bedrijven of bedrijfstakken zal benaderen met de cao-verlangens. Al naar gelang de situatie in de bedrijfs tak kunnen die verlangens varië ren. Uitgangspunt is het behoud van de prijscompensatie „met een plus". Die plus moet dan ver taald worden in een aantal ma nieren van het verkorten van de werktijden. Dat kan per dag of per week door het uitbouwen van regelingen voor vervroegd uittreden van oudere werkne mers of door meer educatief ver lof. Vrouw gewond na vechtpartij AMSTERDAM (ANP) - Bij een vechtpartij tussen drie vrouwen in een jongerencentrum in de Bijlmermeer in Amsterdam, is de 19-jarige I K. ernstig aan hoofd én rug gewond geraakt en in een ziekenhuis opgenomen. Volgens de politie werd zij door de 22-jarige vrouw D.P., bijgestaan door een nog onbekend nichtje, "bewerkt met een kapmes en een mes". De aanleiding tot deze vechtpartij was een ruzie over de gezamenlijke vriend van K. en P. DEN HAAG (GPD) - Met een da verende explosie is gistermiddag op het Haagse industrieterrein Binckhorst een opslagtank van we genbouwmaatschappij NBM de lucht in gegaan. Niemand raakte daarbij gewond, ook niet door rondvliegend glas. Direct na het ongeluk schatte directeur J. Keijzer de schade op een kleine miljoen gul den. De tank wordt gebruikt voor de aanmaak van emulsies die de ver binding tot stand brengen tussen top- en onderlagen van een weg dek. Tijdens de explosie, tegen half een, was hij leeg. „De stukken vlo gen meer dan vijftig meter de lucht in", aldus een werknemer. Door de luchtdruk werden talrijke ruiten van enkele omliggende kantoren met grote kracht naar binnen wer den gedrukt. De brandweer bluste de ontstane middelbrand, terwijl de politie de omgeving afsloot. Volgens de eerste melding zou een auto zijn ontploft, zodat aanvankelijk aan sabotage werd gedacht. Het is, volgens direc teur Keijzer, de eerste keer dat een ongeluk van deze omvang bij de NBM in Den Haag heeft plaatsge vonden in de 27 jaar dat het bedrijf daar is gevestigd. UTRECHT (GPD) - Het eerste experiment in het arrondissement Utrecht met het geven van alternatieve straffen is geslaagd. Donderdag concludeerde de Utrechtse politierechter mr. A. H. Weijsenfeld, dat drie jongens uit Amersfoort, die waren ver dacht van straatschennerij, op correcte wijze hun alternatieve straf hadden volbracht en sprak een symbolisch vonnis uit. De drie jongens hoorden vorig jaar oktober vier weken voorwaar delijk, twee weken onvoorwaardelijk en een boete van 500 gul den tegen zich eisen nadat zij zich op een zaterdagavond in de binnenstad van Amersfoort schuldig hadden gemaakt aan mis handeling en vernielingen. Maar de officier van justitie, mr. H. Droessen, had destijds ook een andere straf in petto voor de jongens. De officier deed de jon gens de suggestie om gedurende een bepaalde periode mee te helpen aan een project in de dienstverlenende sector. Na een korte schorsing voor overleg met de advocaat en een reclasse- ringsambtenaar werd hier destijds gretig ja" tegen gezegd. Na beraad tussen de politierechter, officier van justitie en de ver dedigers kregen de jongens de opdracht tijdens de weekeinden 88 uur te gaan werken. Twee van hen gingen voor de Stichting Landschapsbeheer wilgen knotten, bosranden uitdunnen en sloten schoonmaken. De derde jongen werkte als hulp in een ziekenhuis. Tijdens de "strafperiode" werden ze gecontroleerd en uit de rap porten bleek dat ze zich goed aan de afspraken hadden gehou den. Na hun opdracht te hebben vervuld stelden ze zelfs voor zich beschikbaar te houden voor eventuele extra hulp als dit nodig mocht zijn. ROTTERDAM (GPD) - De Neder landse stadsvernieuwing wordt gekenmerkt door de actieve in breng van buurtbewoners. Dat blijkt in andere Europese landen stukken slechter te zijn en dat gemis maakt het eindresultaat slechter. Die conclusie trekt Reint Laan jr., voorzitter van de Nederlandse groep deskundigen die deelneemt aan de Europese stadsvernieuwingscampagne. Die campagne werd gisteren, voor wat de Nederlandse inbreng be treft. in Rotterdam afgesloten. Dat gebeurde in een sportzaal in de stadsvernieuwingswijk Crooswijk met een dag lang dis cussie tussen ambtelijke deskun digen, politici en bewoners van de renovatiebuurten uit heel Ne derland. Zelfs een klas Rotter damse schoolkinderen kwam vertellen over de ervaringen met het oprichten van een actiegroep voor een eigen speelplaats in de wyk. De Europese campagne is een jaar geleden opgezet (naar een idee van de toenmalige staatssecreta ris volkshuisvesting en nu Am sterdams wethouder Jan Schae- fer) om binnen de lidstaten van de Raad van Europa ervaringen uit te wisselen over herstel van de steden. Reint Laan, oud-bur gemeester van Zaanstad, zei gis teren desgevraagd dat Neder land nauwelijks iets heeft kun nen leren van die andre landen. „Daar is men wellicht iets minder detaillistisch bezig. En wat ze daar niet kennen is de openheid van bestuurders en het mee laten praten en mee laten doen van al le bewoners. Dat vinden ze daar gek. Er heerst nog het idee dat de bestuurders die de plannen ma ken niet lastiggevallen kunnen worden door mensen die het be ter denken te weten". Laan noemt de kritiek op de opzet van de Europese campagne (te vrijblijvend en duur) „flauwe kul". Hij toonde zich gisteren ui terst tevreden met de deelname aan de slotbijeenkomst van en kele honderden bewoners. On der hen waren mensen die be trokken zijn geweest bij renova tieprojecten in Leeuwarden (Transvaalwijk), de oostelijke mijnstreek in Limburg, Ensche de (de Laares). de Haarlemmer- pleinbuurt in Amsterdam en Rotterdam. Deze vyf projecten hebben het afgelopen jaar als voorbeeld gediend voor de bui tenlandse bezoekers in het kader van deze campagne. Jan Schaefer, de man die het idee voor de campagne leverde, toon de zich gisteren ook tevreden met de uitwerking van zijn idee dat dateert uit 1975, het monu mentenjaar. „Toen was gedacht aan al die mooie monumenten in de stad, maar een visie op de stad als geheel was er niet", aldus Schaefer. Wat er na de campagne volgens hem moet gebeuren is het uit de weg ruimen van de volgens hem scheve verhouding tussen inko men en lasten van bewoners in opgeknapte oude wijken. Hij denkt aan het instellen van een woonlastensubsidie in plaats van de huidige individuele huursub sidie. Er moet volgens hem ook meer kapitaal in de woningbouw worden gestoken tegen een lage rente. Daarnaast zou meer dan voorheen aandacht moeten ko men voor de kleine winkels en bedrijfjes in stadsvernieuwings gebieden. Hij pleitte bovendien (met instemming van het pu bliek in Rotterdam) voor het drastisch verminderen van de vele ambtelijke voorschriften van het Rijk. T>T> DEN HAAG (GPD) - Het is een „fluitje van een cent" het deze week verschenen boek „De brieven van Ir H A. Schuringa" (uitgeverij Van Gennep) door de rechter in beslag te laten nemen, maar „mijn gevoel voor humor wint het van mijn rechtsge voel". Dit zegt VARA's Om budsman Frits Bom in ant woord op de vraag of er voor hem reden is juridische stap pen te ondernemen tegen het feit dat er in dit bock brieven zijn afgedrukt, die het karak ter hebben van particuliere correspondentie en in som mige gevallen „lasterlijk" kunnen worden genoemd. De reacties van een groot aan tal bekende Nederlanders, onder wie politici, kunste naars en zakenlieden, zijn in „De brieven van Ir H.A. Schuringa" als fotokopie op genomen zonder voorafgaan de toestemming van de be trokkenen. De dames en he ren hebben zich in de eerste helft van dit jaar laten verlei den tot een antwoord op wat ijdele, tevens vnendelyk-uit- nodigende brieven van ver moedelijk een schrijver of journalist, die zich blijkt te hebben verschuild achter een pseudoniem. Want „ir Schu ringa" bestaat niet. Wie de werkelijke auteur is, zal Van Gennep waarschijnlijk aan staande maandag in het tv- programma van Sonja Ba rend bekend maken. Niet alle Beroemheden die in het boek voorkomen en dachten een serieus ant woord te hebben gegeven op serieuze vragen, zijn even ge lukkig met de boek-publika- tie. Rien Poortvliet bijvoor beeld is uitermate „knomg" over de vrijpostigheden van „ir. Schuringa" en uitgever Rob van Gennep. „Ik ga ern stig overwegen welke stap pen ik kan ondernemen. Het mooiste is natuurlijk dat al diegenen die door Schuringa benaderd zijn en zich in hun eer en goede naam voelen aangetast collectief in actie komen tegen dit boekwerk". De hoofdredacteur van het blad „Ons Koningshuis", Ri chard Kaan, wiens onwillig geopenbaarde corresponden tie met „Schuringa" zeven pagina's beslaat, gaat uitge ver Van Gennep een reke ning sturen voor niet ontvan gen auteursrechten. „Ik ben, zoals ir. Schuringa me noem de, een royalist van professie, maar dat betekent dan ook dat ik er m'n brood mee moet verdienen. Daarom myn re kening, die ik verhoog met honderd procent, omdat mij niet om toestemming is ge vraagd. Met Van Gennep heb ik geen medelijden, want hij zal veel verdienen aan het boek: er zitten geen produk- tiekosten aan vast. Als ik mijn zin niet kryg. stap ik naar de rechter". Overigens vindt Kaan het boek „schitte rend". Lous Haasdijk. die ook al in het boek voorkomt, vindt publi- katie van haar brief zonder toestemming „niet netjes" Hetzelfde geldt voor journa- Frits Bom gevoel t liste Emmy van Overeem, die niet echt boos zegt te zijn op de schryver, want „die is met zo'n karakter al genoeg ge straft". Mochten de „gedu peerden" met z'n allen wat beginnen, dan doet Van Overeem wel mee. Anderen voelen zich door ..ir. Schuringa" weer nauwelijks gekwetst Sonja Barend iigt er in het geheel niet wakker van dat er ongevraagd corres pondentie van haar wereld kundig is gemaakt. Colum nist Jan Blokker noemt het boek „een goed bedoelde grap", waardoor mensen zijn uitgelokt tot het geven van lullige antwoorden. Concert gebouwdirecteur Bevaart, uitgever Peter Loeb en TROS-Aktua-opperhoofd Wi- bo v.d. Linde hebben Van Gennep meegedeeld dat ze het boek erg leuk vinden. „Boosdoener" Van Gennep zelf: „Wij zijn een keunge uit geverij. Ik ben er ook niet bang voor dat het boek uit de handel zal worden genomen. Met dit boek wordt niemand schade berokkend we heb ben ons bij de selectie van de antwoorden nogal voorzich tig opgesteld. We wilden niet dat er mensen door zeer on benullige reacties onderuit zouden gaan". Mochten er betrokkenen zijn die aanspraak willen maken op een aandeel in de auteurs rechten. dan belooft Van Gennep zich „niet kinderach tig" te zullen gedragen Hy wyst erop dat de „toestem ming-vooraf' niet kon wor den gevraagd, omdat anders het boek nooit verschenen zou zyn. „Het risico dat men sen boos worden om dit soort zaken moet je nu eenmaal in calculeren", aldus de laconie ke Amsterdamse uitgever Auteursrechtkundige prof. dr. W F Verkade van de Ny- meegse universiteit heeft in een landelyk ochtendblad ge zegd dat openbaarmaking van brieven met een persoon lijk karakter onwettig is De uitgeverij zou naar zyn me ning wel vervolgd kunnen worden. ADVERTENTIE FEDERATIE ABVA-KABO TE LEIDEN op DINSDAG 3 NOVEMBER om 20.30 uur. Gebouw Drittstraat 49a AGENDA: Congres maart 1982 zie 'Aaneen d d 24-9- 81 U komt toch ook' HET BESTUUR DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken heeft gisteren tegenover een de legatie van de belangenvereni ging voor homofielen COC ver klaard dat by de toegang tot de buitenlandse dienst geen sprake is van discriminatie. Hij ontving de COC-vertegenwoor- digers op zijn ministerie naar aanleiding van opwinding die is ontstaan over het voorontwerp van wet gelyke behandeling. In dit voorontwerp wordt, waar het de toegang tot bepaalde beroe pen betreft waarin men kan wor den uitgezonden, een uitzonde ring gemaakt voorzover sprake is van "bepaalde rechtsstelsels op diepgewortelde cultuurpatro nen". Op deze uitzondering zal by beroepskeuzevoorlichting worden gewezen. Gebleken is dat in sommige landen het uitzenden van vrouwelyke en homofiele diplomaten, maar ook van medewerkers van minis teries als defensie. CRM, econo mische zaken en landbouw, tot praktische moeilijkheden leidt zowel voor de persoon zelf als voor het ministerie Voor vrou wen zyn deze moeilykheden al- tyd het gevolg van diepgewortel de cultuurpatronen - er is ner gens een wet die vrouw zyn strafbaar stelt voor homofie len soms ook wetgeving In be paalde landen zyn niet alleen ho mofiele handelingen, maar ook geaardheid strafbaar, en wordt het als een ziekte beschouwd Minister Van der Stoel wees erop dat een diplomaat als het ware in een glazen huisje leeft, en in veel landen een homofiele partner geen stats heeft De vertegenwoordigers van het COC. aldus een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken, toonden veel waar dering voor het standpunt dat mr Van der Stoel, als lid van de VN-commissie voor de rechten van de mens. vong jaar in Genè- ve heeft ingenomen Hy vroeg toen - het was voor de eerste maal dat dit in een internationaal forum gebeurde - aandacht voor de positie van de vrouw en ho mofielen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7