„Vervelend is als iemand die ongelijk heeft niet ophoudt" CDA keurt handelwijze Waal af Wü zoeken iemand maar weten niet goed wie. Of toch... PvdA-leden verdeeld over alleen praten met links Prof. Gompertsde universiteit en de literatuurwetenschap Toyota Naai- en Brei machines Nederland ijZATERDAG 31 OKTOBER 1981 AMSTERDAM/LEIDEN - "Hoe goed ik ook m'n best heb gedaan, ik ben altijd een vreemdeling aan de universiteit gebleven. Ik voelde me nooit zo erg thuis. Hoewel ik met plezier heb gewerkt. Anders was ik natuurlijk niet zo lang gebleven". Professor H A. Gomperts verliet ongeveer een maand geleden officieel de Leidse universiteit waar hij zestien jaar achtereen heeft gewerkt als hoogleraar in de Nederlandse letterkunde. Gom perts is in de jaren vijftig bekend geworden door de essay-bundels 'Jagen om te leven', 'De schok der herkenning' en 'De geheime tuin'. Na een periode van stilte heeft hij onlangs weer van zich doen spreken door de uitgave Intenties 1 en 2, een verzameling beschouwingen en essays over li teratuurkritiek, aangevuld met boekkritieken die oorspronkelijk in Het Parool zijn gepubliceerd. Het verhaal van een essayist die verdwaalde aan de uni versiteit. Prof. Gomperts woont in een grachtenhuis aan de Oude- zijds Voorburgwal, één van de aders van Amsterdams rosse buurt. De grote tegen stelling valt direct op. Terwijl buiten de neonlichten van de sexshops aan en uit flitsen, heerst er in de werkkamer van Gomperts rust. Hij zetelt hoog in het pand. Zit hij daar soms in zijn ivoren toren? Aan de voordelen maakt hij niet veel woorden vuil. "Hoe hoger, hoe lichter". De in richting van het studeerver trek, waarvan de wanden zijn gestoffeerd met boeken, is smaakvol en sober. Hier wordt nagedacht, dat is dui delijk. Tijdens het gesprek blijkt Gomperts een toonbeeld van evenwicht. Iemand die niet makkelijk van zijn stuk te brengen is. En ook niet tot opruiende verhalen is te ver leiden. Af en toe glimlacht hij na een gedane uitspraak. Minzaam lijkt het wel. Spre ken doet hij doordacht, de woorden zorgvuldig kiezend. Soms vallen er stiltes, ze du ren te kort om als beklem mend te worden getypeerd. "Eigenlijk", zo zal Gomperts halverwege het gesprek zeg gen, "ben ik niet zo'n prater. Ik schrijf liever". De kritieken, die Gomperts in de jaren vijftig en zestig schreef waren degelijk. Niet iemand die de modderspuit hanteerde om het gelijk aan zijn kant te krijgen. Vóór al les was hij zo redelijk moge lijk. Een reputatie, die er waarschijnlijk toe bijdroeg dat hij werd benaderd door de Leidse universiteit voor de functie van hoogleraar in de Nederlandse letterkunde. Hij mocht de universiteit dan kennen door de gastcolleges die hij menigmaal had gehou den, toch leek het een grote overgang. Welke voorstelling had hij van die nieuwe baan? Gomperts strijkt over zijn ge zicht, zegt vervolgens: "Ik wist eigenlijk niet wat me precies te wachten stond". Als een belemmering ervaar- de hij dat niet. "Ik werd ge vraagd voor deze baan. Ik dacht als jullie denken dat ik hier iets zinnigs kan doen, dan is dat jullie verantwoor delijkheid. Ik accepteerde het hoogleraarschap, omdat het me een uitdaging leek iets nieuws te gaan doen. Dat ik in het begin niet voor on overkomelijke problemen kwam te staan is mede te danken aan de goede begelei ding die ik kreeg van mijn collega's. De eerste jaren was de vakgroep ook nog niet zo groot. Daarop verloor je je greep niet. Later toen het massalere vormen ging aan nemen, werd het soms wat moeilijker. Je zag dan dat Prof. Gomperts mensen niet meer kwamen opdagen". Middelmaat Wat de hoogleraar steeds heeft betreurd, is dat op de univer siteit de middelmaat regeert. "De universiteit is een massa- school geworden waar de middelmaat het niveau be paalt. En niet de begaafde mensen, zoals het eigenlijk zou moeten zijn. Het onder wijs lijdt daar onder". Na een korte stilte pakt hij de draad weer op: "Naar de uni versiteit gaan heeft jammer lijk genoeg hier in Nederland een bepaalde status gekre gen. Daardoor willen ouders hun kinderen koste wat het kost aan de universiteit laten studeren. Dat is een ideaal beeld geworden. Ze kunnen daar mee pronken, terwijl die kinderen er soms in het ge heel niet geschikt voor zijn. Waarom, denk ik dan, doe je geen recht aan hun aanleg en laat je ze niet een of ander vak leren. Dat is toch niet minderwaardig. Je zou kunnen denken aan de invoering van het systeem datje in landen als Frankrijk, Engeland, Amerika hebt. Universiteiten met verschil lende moeilijkheidsgraden. Bij ons is elke universiteit ge lijk. Zelfs de oudste universi teit heeft geen speciale sta tus. En zij zoud toch makke lijk zo'n rol hebben kunnen spelen". Gomperts doelt hier mee, zonder de naam overi (Foto Lock Zuyderdulm gens te noemen, op de Leidse universiteit. "Met de invoering van de twee fase—structuur wordt de si tuatie er ook niet wenselijker op. Bekorting van de studie duur is op zichzelf goed, maar wat gebeurt er met ie mand, die niet wordt toegela ten tot de tweede fase? Wat is zijn waarde als hij, inmiddels een illusie armer, meedeelt: ik heb Nederlands gestu deerd eerste fase?. Volgens mij wordt deze groep de woestijn ingestuurd. Als eni ge oplossing zie ik het verho gen van de toelatingsdrem pel". Futiel Het nut van de literatuurweten schap. Een vraag over dat on derwerp is onvermijdelijk ty- dens een interview met Gom perts. Hij doceerde het vak tenslotte zelf. En bovendien is hij in het geweer gekomen toen Karei van het Reve in 79, tjjdens de geruchtmaken de Huizinga-lezing de beoefe naars ervan aanviel. Van het Reve twijfelde, op z'n zachtst gezegd, aan het nut van dit vak. Hij schreef o.a.: "De literatuurwetenschap stelt in onleesbare en opge blazen taal futiele problemen aan de orde en weet op vra gen waar het om gaat geen antwoord". Om kort te gaan: wat had men aan zo'n weten schap? Gomperts reageert dan met de verschijning van het ge schrift "Grandeur en misère van de literatuurweten schap", waann hij verklaart dat het inderdaad nogal droe vig is gesteld met de kwalitei ten van veel beoefenaars; sommigen van die lieden be dienen zich met graagte van orakeltaal. "Maar", zegt Gomperts, "hoe zeer ik ook met Van het Reve eens was, ik vond aan de an dere kant dat hij het kind met het badwater weggooide, hij concludeerde te snel, zonder de boeken te hebben gele- Van het Reve vond het juist voor zijn intelligentie pleiten dat hij die onleesbare boeken niet uitlas en bij wijze van spreken in de. prullenbak liet verdwijnen. Gomperts: "De literatuurwe tenschap is nog jong en daar om zoekende. Het spreekt voor zich dat er daardoor wei eens doodlopende paden worden betreden. Je moet de tijd hebben om van die dwa lingen te kunnen terugko- Eeen veelgehoorde kritiek is dat literatuur-studenten meestal niet erg zijn geïnte resseerd in literatuur. Is Gomperts het daar mee eens? "Het klopt dat relatief gezien niet zoveel geïnteresseerden zijn. Maar daarbij moet wel de kanttekening worden ge plaatst dat sommige ongeïn- teresseerden begaafde taal kundigen waren. Hoewel, vaak komt zoiets ook niet voor". Wanneer is iemand een be gaafd literatuurweten schapper? "Twee dingen zijn daarvoor vereist: begrip voor wat er in de taal wordt overge bracht en openstaan voor emoties en ervaringen in teksten. Veel mensen die zich niet kunnen inleven in een tekst zijn bang voor emoties. Als je niet kunt re gisteren en geen emoties hebt, ben je literatuur onge voelig". Wederom, zij het ditmaal via een omweg, komt het ge sprek op het nut van het vak waarin Gomperts jarenlang lesgaf. De titel van zijn af scheidscollege, "Wy tolken", laat weinig te raden over de taak die de literatuurweten schapper volgens Gomperts heeft. Maar was het, gegeven het feit dat er vaak zo node loos moeilijk wordt gedaan, niet realistischer geweest te spreken over: de tolken die wfj zouden moeten zijn. Gomperts: "Sommige litera tuurwetenschappers gaan zover in hun abstracties, dat zij alles ondergeschikt ma ken aan systemen. Dat is ver werpelijk. Daardoor heeft hun onderzoek nog maar wei nig van doen met de literaire tekst die zij willen verduide lijken. Maar aan de andere kant komt het natuurlijk ook voor dat de literatuurweten schapper laat zien dat een tekst, die ogenschijnlijk sim pel is, in wezen zeer ingewik keld is. Daar kan hij dan niet omheen. Ik vatte mijn taak als docent precies zo op: laten zien wat er achter een tekst zit. Ik geef toe dat het zeer moeilijk is om de grens tot waar je kunt gaan aan te geven. Je kunt er tenslotte enorm veel zaken bijslepen Klooster Zeer opvallend was het dat Gomperts als hoogleraar nog maar weinig van zich het ho ren. Hij praatte natuurlijk heel wat af toen hij eenmaal werkzaam was aan de Leidse universiteit, maar publiceren deed hij niet meer. Aad Nuis, ooit ook boeken be spreker, drukte het als volgt uit: "Hij heeft zich achter mu ren van het universitaire klooster opgesloten". Gomperts: Ik heb zo weinig .geschreven, omdat ik zo'n veeleisende baan had. Ik vat te mijn werkzaamheden aan de universiteit altijd serieus op, want ik beschouwde het niet als een uitstapje". Even later: "Die vraag 'waarom schreef u zo weinig' werd overigens ook weieens an ders gesteld. Bent u soms lui?, vroegen ze me dan Nadat hij zijn gelaat weer in de plooi heeft: "Ik zou dat niet willen tegenspreken en ook niet beamen. Wanneer is ie mand lui? Wat ik wel weet datje minder snel schrijft als de druk van het moeten zoals bij een krant wegvalt. En hoe meer je je vastbijt in een stu die, hoe moeilijker het wordt iets af te scheiden. Toen ik nog voor Het Parool schreef, moest ik kritieken vóór een bepaalde tijd afhebben. Daar had je rekening mee te hou den en dat was ook wel goed voor mij". Pas dit jaar verschenen zijn ge bundelde kritieken. Waarom zo lang gewacht7 "Ik dacht als het interessante verhalen zijn. dan zijn ze dat over een paar jaar nóg. En ik moet zeggen, toen ik mijn re censies weer herlas dacht ik: dat valt mee. zo slecht zijn ze niet Er staan nog genoeg zin nige dingen in". Denkt hij niet dat veel critici, door hem al eens voorzien van het predikaat 'bijvoegsel- filosofen', hun stukjes te snel in boekvorm laten verschij nen? Gomperts, laconiek: "Ach nee. we moeten maar denken: is het slecht dan verdwijnt het ook weer snel. Ik krijg overi gens de laatste tijd wel de in druk dat steeds meer mensen zonder enige voorkennis, fns van de lever, recensies schrij- Televisie Onplezierig vind de hoogleraar het niet dat hij dit jaar kon ophouden met zijn werk zaamheden aan de Leidse universiteit Kortweg stelt hij: "Ik kan me nu weer meer gaan wijden aan het oude handwerk schrijven". (De ko mende tijd zal hij regelmatig op de televisie verschijnen. De VPRO verzocht hem een programma te leiden over li teratuur). Al dat vergaderen bij de univer siteit, hij geeft het direct toe, was lang niet altijd leuk. Het kostte tenslotte dikwijls veel moeite en dan die tijd die er in ging zitten. "Maar ja, ik kon toch moeilijk wegblij- Wat voor een type hoogleraar was hij? Het blijft gissen, maar was hij niet streng? Gomperts kijkt verbaasd, zegt dan: "Nou nee, ik dacht dat het altijd wel gezellig was bij mij." Dat de democratise ringsgolf veel slechte studen ten en ook docenten heeft op geleverd is volgens hem ten dele waar. "Het verhaal is be kend. De universiteit groeide snel en er werden in het wil de weg mensen aangenomen. Het was niet hoe geschikt zijn zij, maar meer hoeveel medewerkers hebben we no dig7 En de studenten? "Dat ze alle maal vergaderziek zouden zyn is natuurlijk schromelijk overdreven. Ik heb het nooit als vervelend ervaren dat ze soms kritisch waren. Wat ik wel vervelend vind is als ie mand niet meer kan ophou den terwijl allang is gebleken dat hy ongelijk heeft. Maar wat heeft een hoogleraar aan studenten die denken: we schrijven alles op wat uit de fonteinen van uw welspre kendheid neerklatert". SASKIA STOELINGA. WIM BRANDS ADVERTENTIE Toyota Naai- en Breimachines Nederland is een jonge snelgroeiende organisatie die in korte tijd uitgroeide van helemaal niets tot een bedrijf met meer dan 200 dealers in de naai- en breimachine sektor,ge spreid over het hele land. Dat is ook geen wonder, de kwaliteit en prijs - stelling van de naai- en breimachines in ogen - schouw genomen. Voor ons kantoor in Zoeterwoude zoeken wij op korte termijn een assistent(e) voor de direktie. Zijn of haar funktie is moeilijk te omschrijven, al ligt het accent op administratie. Maar in een klein team als het onze liggen de funkties niet zo nauw omschreven. Daarom tillen wij ook zwaarder aan improvisatie- talent dan aan diploma's. Want bij ons gebeuren on verwachte dingen en de klant is koning. Ben je 20 - 22 jaar en voel je voor een funktie die je grotendeels zelf moet maken, stuur dan een briefje naar mevrouw van Hemert. Energieweg 18 - 2382 NJ Zoeterwoude Rijndijk -Tel. 071-410251 Beleid fractie toch inzet verkiezingen ADVERTENTIE LEIDEN - Het PvdA-bestuur neemt voorlopig geen enkel ini tiatief om te gaan praten met an dere politieke partijen over mo gelijke samenwerking na de ver kiezingen. De ledenvergadering van de partij eindigde gister avond in een patstelling over de vraag of er alleen met de linkse partijen (CPN, PSP, PPR en IV66) zou worden gepraat. Het bestuur had aanvankelijk voorgesteld om het beleid van het huidige PvdA/WD-college niet tot inzet van de verkiezingen te maken, maar in de vergade ring werd dit rechtgezet. Het be leid van de fractie moet wel de gelijk inzet zijn, alleen de samen werking met de WD geen uit gangspunt, zo verklaarde het be stuur. Dit standpunt vond in stemming bij de leden. Discussie ontstond over de vraag of de leden nu al uitspraken moe ten doen over mogelijke samen werking na de verkiezingen. Del meerderheid van de leden vond van wel. evenals de zinsnede dat het in de oppositie gaan niet wenselijk is. In de motie werd zodoende alleen nog uitgesproken dat het beleid van de fractie inzet is tot de ver kiezingen, dat gestreefd moet worden naar een college op basis van een programma en dat in het kader van de duidelijkheid vóór de verkiezingen uitspraken ge daan moeten worden over even tuele samenwerking. De motie machtigde het bestuur om verkennende gesprekken te 1 met alle andere partijen _i de raad. Dat laatste werd door de ledenvergadering gewijzigd in alleen gesprekken voeren met de linkse partijen. Deze belang rijke wijziging werd eerst ruim schoots door de leden gesteund (38 tegen 25 stemmen). Toen ech ter het gewijzigde voorstel in zijn geheel in stemming kwam ble ken de stemmen te staken (dertig vóór, dertig tegen). Het bestuur zal nu in de volgende ledenver gadering een nieuw strategie- voorstel op tafel leggen. Opschorten overleg met AZL zuiver partijpolitiek Dat de samenwerking met de WD geen uitgangspunt moet zijn werd evenwel door de ledenver gadering uit de voorliggende strategie-motie geschrapt (na af loop bleek dat velen op dit punt door de verwarrende besluitvor ming fout' hadden gestemd), Het opschorten LEIDEN - Het CDA heeft scherpe afkeuring uitgesproken over de uitlatingen van wethouder Waal(PvdA) over de kwestie van de benoeming van een bestuurs lid bij het Academisch Zieken huis. De party is echter blij dat B en W het bestuur van het AZL hebben uitgenodigd vooreen ge sprek. Het CDA beschouwt de kwestie hiermee afgedaan. het overleg met het ziekenhuis zou volgens CDA-leider Walenkamp niet in het belang van de gemeente Lei den zijn. Gebleken is - aldus het CDA - dat de uitspraken van Waal op zijn persoonlyke reke ning komen, omdat geen enkel besluit om het overleg op te schorten door welke instantie dan ook (gemeenteraad. B en W of burgemeester) is genomen. Het CDA vindt de uitlatingen van Waal gebaseerd op zuiver party- politieke overwegingen. Het is volgens de party een onwensely- ke inbreuk op het besluit, dat via een autonome, interne, democra tische inspraakprocedure tot stand zou zijn gekomen Wel zegt het CDA te hopen dat in de besluitvorming van het AZL party politieke overwegingen niet ten koste gaan van overwe gingen van kwaliteit. Het CDA zegt dat het vooralsnog onvol doende duidelyk is gemaakt dat dit het geval zou zyn. 3e christen-democraten willen niet ingaan op de suggestie van Waal om de kwestie door middel van een interpellatie in de ge meenteraad aan de orde te stel len "Wanneer zich geen nieuwe feitelijkheden voordoen, is deze onverkwikkelykc kwestie voor ons hiermee afgedaan", zo stelt Walenkamp in een schnftelyke verklaring vast

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3