Noodzaak niet aangetoond Verkeerslawaai Hoge Rijndijk overtreft dat van rijksweg 4 [Weidse agenda Geslaagde Grafin Maritza Geen zandwinning in Geerpolder Geen kampje langs Veurseweg Kamerkoor-zang door amateurs op voornaam mveau Verrassende uitvoering van Zingt den Heere Concert Vocaliter weinig expressief STAD EN RAND ZATERDAG 31 OKTOBER 1981ZA1 ZATERDAG Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79. café avond, 21-1 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66. film Pro fession Reporter van Michelangelo An- Jazzzolder Hot House - Breestraat f ZOETERWOUDE - Het verkeerslawaai van de Hoge Rijn dijk is voor de bewoners van woningen aan de Stadhou derslaan en Rhijnvreugd erger dan de overlast van de ZONDAG nabijgelegen rijksweg 4. Het aanbrengen van een scherm bij de rijksweg heeft geen noemenswaardige verbetering tot gevolg. Dit concluderen burgemeester en wethouders van Zoeterwoude uit onderzoeken naar geluidsoverlast die gedaan zijn door een akoestisch adviesbureau. Maar ook al zou het een verbete ring tot gevolg hebben dan nog wordt door B en W betwijfeld of Het rijk veel geld voor maatrege len bij de rijksweg zou willen uit trekken, omdat het aantal wonin gen waarvan het geluidsklimaat zou verbeteren gering zijn in ver gelijking met de kosten Het aanbrengen van een geluidwerend scherm lang rijksweg 4 helpt de Zoeterwoudse bewoners niet van de lawaai overlast af. De Hoge Rijndijk veroorzaakt namelijk het meeste lawaai. DEN HAAG/ZOETERWOUDE - De noodzaak van zandwinning uit een nieuw te openen put in de Geer- en Kleine Blankaardpolder in Zoeterwoude is onvoldoende aangetoond. Dat vindt het provinciaal bestuur van Zuid- Holland. Voor de Raad van State zei de woordvoerder van de provincie geen aanlei ding te kunnen vinden zandwinning daar goed te keuren. Naast het feit of de zandwinning wel nodig is, staat voor de provincie de vraag centraal of de na de zandwinning ontstane situatie wel zal passen is de „wenselijk geachte ruimtelij ke ontwikkeling van het gebied, nu de be stemmingsplanprocedures nog niet zijn af gerond en evenmin vaststaat hoe aan een eventuele recreatieve bestemming vorm en inhoud zullen worden gegeven" Geen vergunning dus van de provincie voor Zoetermeer. Deze groeigemeente wil de pol der uitgraven en onder water zetten. Daarna moet er een waterverbinding komen tussen de recreatiepias in het Noord Aa-gebied, dat op Zoetermeers grondgebied ligt en de plas in de Geerpolder op Zoeterwouds gebied. Eén groot gebied ontstaat er dan en daar kun nen de inwoners van Zoetermeer recreëren Dat hele gebied zou worden gebruikt voor intensieve recreatie. De gemeente Zoeter woude is het daar niet mee eens, maar om andere redenen dan de provincie. Het huidi ge polderlandschap moet zoveel mogelijk bewaard blijven, want aan twee kanten ruk ken de steden op, zo vindt Zoeterwoude. Aan de ene kant Leiden en aan de andere kant Zoetermeer Zoetermeer wil voor die uitbreiding zand ha len uit de Geerpolder. Dat ligt naast de deur en is dus lekker goedkoop. Voor het uitgra ven heeft Zoetermeer echter geen vergun ning gekregen en tegen de weigering van die vergunning is Zoetermeer bij de Raad van State in beroep gegaan Het gemeentebestuur van Zoetermeer vindt onder andere dat de vergunning ten onrech te is geweigerd omdat naast de voordelen van zandwinning in Zoeterwoude er een groot gebrek is in Zoetermeer aan recreatie gebied. „Spoedige voortzetting van de reali satie van het recreatiegebied Noord-Aa is dan ook dringend geboden" Omdat ook Zoeterwoude wonin gen heeft die dicht bij de rijks weg staan, heeft deze gemeente in navolging van Leiderdorp een onderzoek laten doen naar de in tensiteit van het geluid. Het on derzoek is uitgevoerd in op dracht van het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne Het gaat voornamelijk om huizen aan de al genoemde Stadhou derslaan en Rhijnvreugd. Verder bestaat het plan een achttiental woningen te bouwen tussen de Meerburgerwetering en de Stad houderslaan (Hoge Rijndijk West I). Dit plan zal echter moeilijk realiseerbaar worden als geen ge luidsmaatregelen worden geno men, r, T,T Leiderdorp heeft ook het akoes tisch bureau ingeschakeld. Daar kwam men tot de conclusie dat schermen geplaatst moeten wor den langs de rijksweg en dat wo ningen moeten worden geïso leerd, die niet beschermd wor den door de schermen. VOORSCHOTEN - Het college van burgemeester en wethouders vindt dat bezwaren tegen het stichten van een woonwagen kampje langs de Veurseweg ge grond zijn. De Veurseweg ligt na melijk in het zogenaamde bui tengebied dat een agrarische be stemming heeft. Een woonwa genkampje langs de Veurseweg zou tuinders beletten om hun be drijf in de toekomst uit te brei den. De Voorschotense gemeenteraad voelt meer voor spreiding van de negen woonwagens over ver schillende plaatsen van het dorp ondermeer de locaties 'Korte Vliet' en 'Leidseweg Noord'. Be zwaarschriften ten aanzien van deze plaatsen werden ongegrond verklaard. De fracties van de D'66 en PvdA vinden dat de uitwisseling met het Belgische Schoten weinig zin heeft. Het raadslid Aikens (D'66) wil voorstellen een dorp in de derde wereld te adopteren. CDA- er Meerkerk pleitte voor handha ving van de relatie met Schoten én adoptie van een dorp in de derde wereld. Volgens hem zou er voor zo'n dorp iets kunnen worden gedaan wanneer raadsle den bereid zijn een deel van hun verhoeding voor dit doel af te staan. SASSENHEIM - Het kamerkoor "Cappella pro Caritibus" ver zorgde, bijgestaan door een strijkkwartet (Cato Went, Helma Leenhouts, Leonore Oonk en Joy Oonk) een "Goltfuss-con- cert" in de Dorpskerk. Ter afwis seling bespeelde Hans van Nieuwkoop het vermaarde orgel Ik vermoed, dat vele, te verwach ten liefhebbers deze avond naar de Lisser Pauluskerk waren ge togen. Ze zouden hier, in de Dorpskerk zeker geen spijt van hun aanwezigheid hebben ge had. Dit koor, zingend onder de vakkundige, stijlbewuste diri gent Theo Tobé, bestaat uit gevorderde amateurs, die heel wat aan kunnen. Niet alle stem men zijn even mooi, maar de ho mogeniteit, de trefzekerheid, de toonvastheid zijn uitstekend. Ik kon slechts het laatstgezongen werk horen. Dit was te betreu ren, omdat het voorafgaande, zo als een motet van Bach ("Sei Lob und Preis mit Ehren") en "Psalm 138" van Sweelinck toch zeer het aanhoren waard zijn. Alleen dus het "Magnificat" (de lofzang van Maria) van de Napelse opera componist Francesco Durante Kerk en wereld gingen destijds vloeiend in elkaar over; de mu- ziek-scheppers hoefden zich niet om te schakelen. Traditiege trouw bestaat ook dit Magnificat uit verschillenden delen, die door een votum in de naam van de Drie-eenheid worden afgeslo ten Deze warmbloedige barok muziek vereist grote nauwkeu righeid en een feilloze samen werking der partijen. Het koo heeft aan deze voorwaarden vol daan. Opmerkelijk genoeg zo'n amateur-ensembla Het ge noemde kwartet begeleidde de vocale verrichtingen met zorg en welluidend. Hans van Nieuw koop vulde de openingen tussen de zangen. Over zijn merkwaar dige orgel, dat vervlogen tijden opnieuw doet beleven, schreef ik al vaak. Ik hoorde nu weer twee Sonates van de geniale Domeni- co Scarlatti (even oud als Bach, die hij zeven jaar overleefde). Het maakt niets uit of men deze sona tes (c q. in C-groot en C-klein) op een clavccymbel, een piano of een orgel hoort spelen. Ze zyn boven het medium verheven. Het effect op dit Goltfuss-orgel is wel heel pikant. De speler deed er alles aan om het te bereiken. Met veel succes overigens: hij deed Domenico's speelse inval len opnieuw frapperen- JOHAN VAN WOLFSWINKEL ZOETERWOUDE - Wanneer gebruik je de oorspronkelijke taal van een tekst en wanneer een vertaling? Over dit on derwerp kun je lang en breed van gedachte wisselen; de Zoeterwoudse zangvereni ging "Zingt den Heere" be sloot gisteravond 2 madriga len van Th. Morley in het Ne derlands te zingen en het "Tóbertüznel" van L. Bardos in de oorspronkelijke taal Het zij zo. Wat betreft diktie en nuancering niets dan lof voor dit koor, dat onder lei ding vn Wim de Ru, behalve bovengenoemde werken ook koortstukken van B. Bartck en Z. Kodóly (Pange Lingua) uitvoerde. De koorklank is echter beslist niet optimaal, de stemmen klinken te kaal te weinig sonoor Meer aan dacht voor resonans en ademsteun zou zeker nut hebben. "Suetana Musica" een koperblazersgroep o.l.v Henk van den Berg, liet een mooi uitgebalanceerde maar niet altijd ritmisch korrekte klank horen in hun program maonderdeel, waarin o.a. 2 pittige dansliederen van G. Gastoldi Eveneens o.l.v Wim de Ru opende na de pauze de Scho- la van de "Leidse studenten ecclesia" met bewerkingen van teksten van Huub Oos terhuis door A. Oomen, vak kundig begeleid door pianist Marinus Pool. In "Rejoice in the lamb" van B. Britten kon den koor en dirigent zich goed uitleven. Deze cantate, op een bizarre tekst van de "onevenwichtige" dichter Christopher Smart, die mid dels leeuwen, tijgers, katten, muizen en bloemen uitdruk king gaf aan zijn hoogachting voor God, toont Brittens su perieure compositiekunst van vocale muziek. Wim de Ru en de Schola lieten de ge raffineerde tekstuitbeeldin gen goed uitkomen. Alleen lieten de tenoren hun krach tig stemgeluid iets te veel de vrije teugel, zodat ze te na drukkelijk aanwezig waren- De tenorsolist, Hugo Miock, schola-lid, zong zijn partij met bewonderingswaardige ademvoering; zijn intonatie was echter aan de lage kant Mezzo-sopraan Mariëlle Hof man nam zowel de alt- als de sopraansolo voor haar reke ning, terwijl Wim de Ru voor een verrassing zorgde door zich plotseling als bassolist te ontpoppen. Organist Wim van der Reijden was soms niet in kadans met de zan gers, maar de afstand koor- orgel zal hier zeker een rol bij gespeeld hebbea ELLEN LOOYESTIJN Leiden - Scarabee, Pieterskerkchoor- steeg, optreden Frits Katee, 21 uui De Uyl van Hoogland - Nieuwstraat, op treden Peter Blanker, 15.30 uur. Hoek Zweilandlaan/Boerhaavelaan start zwerftocht door Leiden, 9.30 uur Hans Menken - Boshuizerlaan, optreden kwintet Koos van der Sluis, 15 uur. Aniba's Muziekkamer - Herenstraat optreden Lucia Steymel en Hans Elzin- ga, 15 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. ARTSEN Leiden - De Weekenddienst begint 2 om 0 uur en eindigt zondag om 24 uui Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel 123089; zo, J.E.C. Crul-Kelderhuis Noordeindsplein 8a, tel. 142888. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk Professorenwijk, de Waard: za, A Luijk, Wasstraat 2a, tel. 122522; zo, E.K Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, W. Schellekens, Paganinistraa' 24, tel. 764035; zo, A. Boer, Kennedylaar 46. tel. 310420. Voor de praktijk van Groeneveld, R. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, V. Tol Zwijnenburg, Verhage: za, R. Zwijnen burg. Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel 412166, spreekuur van 11-11.30 u Gezondheidscentrum Merenwijk. Ros molen 2; zo, M.J.H. Tol, de Sitterlaan 80 tel. 142427, spreekuur van 11-11.30 i in Gezondheidscentrum Merenwijk Rosmolen 2. Leiderdorp - za, F. Kemme, Grotiuslaar 12, tel. 893139; zo. H.B van Wgk. v.d Valk Boumanweg 198. tel. 890529; z zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur in zondheidscentrum Florijn 10, 891000 Oegstgeest - J.W de Haan, Oranjelaar 26. tel. 170605 Voorschoten - za, A. Tromp, Leidsewej 328, tel. 762159, zo, J.H Vrgenhoek Bachlaan 1, tel. 2356. Wassenaar - noord: E. Op 't Landt, Mid delweg 21, tel. 13056; zuid: J.N. Vonk Wittenburgerweg 106, tel. 79676 APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 3C nov door Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Noord Hofland, Thorbecke- weg 3, tel. 762877 Helder, Roest: F Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057 B.H. Broer Boshuizerlaan 26 764058. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur seweg 36, tel. 01717-2317 Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 1532(56 WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel- ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma tl van 14-15 uur Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel- 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d Waalslaan,'tel 4641 Van Crescendo LEIDEN - Het Leids Operette- en Instrumentaal Muziekge zelschap Crescendo kon dankzij het enthousiasme van donateurs en stadgeno ten voor de viering van het 30-jarig bestaan de overstap maken van het intieme St Antonius Clubhuis naar de grote, veel professioneler aandoende Stadsgehoorzaal- Daar werd gisteravond in een feestelijke atmosfeer een uit voering gegeven van "Grëfin Maritza", de populaire ope rette van Emmerich Kólmén. Een uitstekende keuze, om dat dit werk wel een aantal uiterst bekende melodieën bevat, maar niet de handicap biedt van al te veel gecompli ceerde duetten en ensembles Met veel zin voor realiteit was in het programmaboekje al aangestipt, dat de overstap naar de Stadsgehoorzaal geen sinecure is en zeker in het begin bleken bij sommige solisten de problemen van de overschakeling van invloed op hun vocale prestaties Het enthousiast op dirigent Wim van Strien reagerende orkest had minder aanpas singsmoeilijkheden, maar was voor deze gelegenheid wel versterkt en vergrootte daarmee de druk pp de solis ten. In de loop van de avond bleek echter dat ook de Stadsgehoorzaal voor een vrijuit zingende amateur best te "bespelen" is en uit de reacties van het publiek bleek dat de zang steeds be ter over het voetlicht kwam WASSENAAR - Muziekbeoefening van amateurs is een van de pijlers waarop het muziekleven in ons land steunt. In dit opzicht heeft de koorzang een niet te onderschatten functie. Gevoel voor wat muziek betekenen kan wordt mede in de koren aange kweekt. In dit licht bezien kon men veel waarderen in het con cert dat 'Wassenaar vocaliter' gisteravond onder leiding van Ad de Groot in de tot de laatste plaats bezette Dorpskerk gaf Hoewel men met het Requiem van Mozart en het Magnificat van Bach te hoog gegrepen had, wist men toch tot een aanvaardbaar resultaat te komen. Er werd zeer zuiver maar wat weinig expres sief gezongen. De onderbezetting bij de mannen, manco van de meeste koren, leidde onvermijdelijk tot onevenwichtigheid in de polyphone gedeelten. In de keuze van de solisten was men zeer gelukkig geweest. Coby Dijk en Joke Voerman (sopraan), Marianne Dieleman (alt), Jos van der Lans (tenor) en Lodewijk Meeuwsen (bas) leverden een niet geringe bijdrage aan het wel slagen van dit concert. De instrumentale begeleiding was in handen van het Viotta ensemble, dat een weinig samenhangend samenspel leverde, maar in het Magnificat een paar uitstekende individuele obligaat-partijen liet horen. Met name de aria 'Esu- rientes' voor alt met twee fluiten mag niet onvermeld blijven. MIES ALBARDA Vrouw (69) zwaar gewond Van groot belang was echter het toneelbeeld, en ook in dit opzicht bleek dat met "Gra fin Maritza" een gelukkige keuze was gedaan. Het zigeu nerelement en de invloeden van de Hongaarse folklore zorgden voor een uiterst kleurige kostumering en een extra fleurige inbreng was te danken aan de medewerking van de Volksdansgroep van het Leidse Volkshuis "Misir- lou" PAUL KORENHOF LEIDEN - Bij een aanrijding op De Sitterlaan in Leiden is gister avond een 69-jarige vrouw ern stig gewond geraakt. De aanrij ding werd veroorzaakt door de 59-jarige T.S. uit Rijnsburg die het slachtoffer achterliet en doorreed naar zijn woonplaats Daar is hij een uur later door de politie aangehouden. Het slachtoffer, mevrouw Van L uit Leiden werd om kwart over zes geschept op een oversteek plaats LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave. Uitgeversmaatschappij LekJsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uurj zaterdag var. 16 00-18 00 uur Abonnementsgelden oij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en abonnementsgelden urtsluitendgiro 3203571 t.v.n. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f53,45 Per post f 75,80 Jaarabonnement 1202.30 per post f291,70 Losse nummers 0,75 Adjunct-hoofdredacteur Ptv. Alg. redactiechef Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorrespondenten o.a Directie: G. Koopman

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2