Snackbars geven te weinig patat voor teveel geld Nieuwe prijsbeschikking met flinke korrel zout genomen ZATERDAG 31 OKTOBER 1981 PAGINA 19 Enige weken geleden heeft het ministerie van economische zaken de prijzenbeschikking voor patates frites bijgesteld. De prijs van een zakje frites zonder mayonaise werd daarmee met een dubbeltje verhoogd van 1,00 per 165 gram naar 1.10. Konsumenten Kontakt (KK) was daar niet bijster gelukkig mee. KK wees een prijsverhoging van de frites al bij voorbaat af, omdat veel patatbakkers volgens KK te weinig patat geven voor een te hoge prijs. In de afgelopen twee weken namen wij bij 58 snackbars in de regio een kleine en eenvoudige proef op de som. Bij elke van die 58 snackbars kochten we een zakje patat zónder, en wogen dat op een brievenweger. Onze bevindingen, die u elders op deze pagina aantreft, waren ronduit bedroevend. Slechts twee van de 58 zakjes patat waren zwaarder dan de prijzenbeschikking voorschrijft. Ruim de helft ervan bevatte enkele tientallen grammen minder frites dan voorgeschreven. Schandpaal Overigens zij hier nadrukkelijk gesteld dat we de snackbars, die ons te weinig patates frites voor een te hoge prijs hebben verkocht, daarmee geenszins aan de schandpaal willen nagelen. Het betreft immers slechts één waarneming; daar kunt u dus niet blindelings op vertrouwen. Evenmin is het onze bedoeling om patatbakkers, die de prijzenbeschikking aan hun laars lappen, de hand boven het hoofd te houden. De prijzenbeschikking was in 1978 nog aanleiding voor grote beroering onder de patatbakkers, nadat de prijzen van patates frites (tengevolge van de stijging van de aardappelprijzen) volledig uit de hand waren gelopen. De patatbakkers stelden toen een frieten-blokkade in het vooruitzicht. Zij dreigden duizenden kilo's voorgebakken vette frieten op snelwegen in de Randstad uit te strooien. Treurig Om onder meer te controleren in hoeverre die prijzenbeschikking wordt nageleefd, is er in Den Haag de economische controledienst. Deze dienst, waarvan bovenal een preventieve werking uitgaat, beschikt over ongeveer honderd opsporingsambtenaren, die af en toe kleine steekproeven houden. Directeur M. Engels: „Krijgen we van de consument een klacht over bijvoorbeeld het gewicht van een zakje patat, dan gaan wij daar op af. We kopen ter plekke een zakje patat, verzegelen dat, wegen t op een geijkte weegschaal en maken eventueel proces-verbaal op." Volgens Engels is het met de nalevingsgraad van de prijzenbeschikking treurig gesteld. Kras stelt hij: „Wanneer het bij al onze ondernemers zo was als bij de patatbakkers, dan stond Nederland er slecht voor." Nonchalance De directeur van de economische controledienst wijt de nonchalance van de patatbakkers voor een deel aan hun overtuiging dat de prijs van patates frites in Nederland altijd al te laag is geweest, in verhouding tot bijvoorbeeld de arbeidskosten. Secretaris S. de Boer van het bedrijfschap Horeca zegt daarover: „Bij het vaststellen van de prijzenbeschikking is men uitgegaan van een verkeerde verdeelsleutel. Men is te veel afgegaan op de omzet. De factor arbeidskosten is daarbij sterk onderschat. Hetzelfde geldt voor de prijzen van energie, die de afgelopen jaren flink zijn gestegen." Volgens het bedrijfschap Horeca is het daarom niet onredelijk de prijs van patates frites met nog eens 15 cent te verhogen naar 1,25. Snacks, die minder „arbeidsintensiviteit" vergen (zoals slaatjes) zouden dan in prijs kunnen worden verlaagd. Hogere boetes Intussen pleit Konsumenten Kontakt ervoor de prijsovertreders onder de patatbakkers hogere boetes op de leggen. „In Frankrijk en de Verenigde Staten worden dergelijke prijsovertreders niet zelden verplicht hun produkt gedurende een bepaalde periode voor veel minder dan de vastgestelde prijs te verkopen. Zo gaat het geld. dat aan de prijsovertreder teveel is betaald, weer terug naar de consument. Zo'n regeling zou ook in ons land moeten worden ingevoerd", to beveelt een woordvoerder van Konsumenten Kontakt aan. Volgens de KK-zegsman is dat een beter alternatief dan dat de consument zich voortaan naar de snackbar begeeft met een brievenweger. zoals verslaggever Sjak Jansen, die zich als een ware Cor van der Laak van snackbar naar snackbar begaf en bijgaand verslag uitbrengt. 1,00 (volgens prijzenbeschikking 150 gram patates frites) Snackbpr 't Anker. Varkevisserstraat, Katwijk aan Zee 140 gram Snackbar Wouters. Heercwcg. Lisse 139 gram Automatiek Postma. Hoofdstraat. Sassenheim 137 gram Snackbar Bakker. Herenstraat. Voorhout122 gram De Dne Vissers. Haarlemmerstraat. Leiden 134 gram 't Bakkie. Hooigracht. Leiden140 gram Snackbar Schenk. Noordeinde. Roelofarendsveen 140 gram Snackbar Wildenburg. Langeraarseweg, Langeraar 136 gram 't Kelderje. Burg Colijnstraat. Boskoop128 gram Snackbar Van Dam, Dorpsstraat. Boskoop 140 gram Snackbar De Toren. Dorpsstraat. Hazerswoude 142 gram De Smikkclshop. Doeslaan. Leiderdorp 144 gram Snackbar De Mors. Morsstraat. Leiden 144 gram 1,10 (volgens prijzenbeschikking 165 gram patates frites) Snackbar Van Egmond. Sandtlaan. Rijnsburg 149 gram Snackbar De Lampion. Kapelstraat. Lisse 196 gram Snackbar't Centrum. Dorpsstraat. Warmond 123 gram Snack AJ. De Kempenaerstraat. Oegstgeest146 gram Snackbar Atlas Morsstraat. Leiden 145 gram Snackbar. Steenstraat 25. Leiden112 gram Snackhuis Joco. Geregracht. Leiden 137 gram Snackbar Hendo, Hoge Ryndyk, Leiden165 gram Snackbar Timor, Timorstraat. Leiden144 gram Snackbar Bram. Prins Hendrikplein. Leiden 162 gram Snackbar Pim. Vijf Meiplein. Leiden 147 gram Hoki Poki. Noordcmde. Leiden 161 gram De Driehoek. Magdalena Moonstraat, Leiden 149 gram De Luifel. Vijf Meipletn. Leiden 159 gram De Farm. Haarlemmerstraat. Leiden153 gram Snackbar Jasfa. Kerklaan. Zoeterwoudc 164 gram 1,15 (volgens prijzenbeschikking 172,5 gram patates fntes) Automatiek Willemse. Dorpsstraat. Noordwykerhout 142 gram Automatiek 't Centrum. Korevaarstraat, Leiden154 gram Van der Drift. Hofce Rijndijk. Leiden 105 gram Snackbar De Graaf. Lage Rijndijk. Leiden 151 gram Mister Ed. Ridderhof. Alphen aan den Rijn 149 gram 1,20 (volgens prijzenbeschikking 180 gram patates fntes) Snackbar Molcnzicht. Tulpstraat. Katwijk aan den Run 134 gram Snackbar André, Vrou wens teeg. Leiden131 gram Snackbar Risa. Levendaal. Leiden157 gram De Koperwiek. Kopermolen. Leiden 170 gram Twee Sleutels. Herenstraat. Leiden166 gram Veroniquc. Lage Ryndyk. Leiden 171 gram De Wigwam. Veerstraat. Oude Wetenng 160 gram 1,25 (volgens prijzenbeschikking 187,5 gram patates fntes) Snackbar De Wurft, Voorstraat. Katwgk aan Zee 186 gram Snackbar Van Westerop. Kerkstraat. Noordwyk 145 gram Snackbar A&P. Hoofdstraat. Noordwgk aan Zee 94 gram Snackbar Van Rooycn. Hoofdstraat. Noordwgk aan Zee 134 gram Cafétaria Restana. H. Dunantplein. Hillegom201 gram Snackbar De Singel, Zijlsingel. Leiden 179 gram Snackbar De Morspoort. Morsstraat. Leiden 138 gram Snackbar De Hoorn. De Genestetstraat. Leiden 168 gram Eethuis. Ringvaartdijk 398. Wctenngbrug 174 gram Snackbar Majeto. Dorpsstraat. Leimuiden 176 gram Snackcar Aviko. Vosholplein. Ter Aar163 gram Snackbar Trudy, Noordenseweg. Nieuwkoop 159 gram Snackbar Dandy. Concertweg. Alphen aan den Ryn 180 gram Snackbar Den Tol. P Hendrikstraat. Alphen aan den Ryn 178 gram De Smulpaap. Hoogewaard. Koudekerk aan den Ryn 182 gram 1,30 (volgens prijzenbeschikking 195 gram patates fntes) Snackbar Liberty, Schoolstraat, Voorschoten 189 gram 1,35 (volgens prijzenbeschikking 202,5 gram patates fntes) Smulhuis De Luster, Lysterlaan, Alphen aan den Ryn 179 gram Met een brievenweger op de achterbank en een luchtver frisser in het dashboardkast je rijden we die gure dinsdag ochtend door Katwijk. Het is klokke elf .en het regent dat het giet, maar gelukkig is 4 snackbar 'Het Anker' in de Varkevisserstraat al ge opend. We besluiten dan ook daar onze 'patattocht' door de regio te starten en bestellen een zakje patates frites zón der. Maar alsof de duvel er mee speelt, moet de eerste snackbarman ons meteen al teleurstellen: „Het vet is nog niet heet." Wie had dat nu voorzien..? Zo zou er in de daaropvolgende 57 snackbars een geheel nieu we wereld voor ons open gaan. Met een eigen jargon. Een wereld van kroketjes en fricadelletjes speciaal, van balletjes gehakt en be- reklauwtjes met saus, maar bovenal een wereld van pa tatjes mét en patatjes pinda. „Wat mag het zijn?", vraagt het meisje van snackbar 'De Wurft' in de Katwijkse Voor straat. „Graag één patat." .Mét of zonder?" „Zonder." Meenemen of opeten?" „Meenemen." De brievenweger in de auto wijst 186 gram aan. Anderhal ve gram te weinig. Nauwe lijks de moeite van het recla meren waard, ook al zijn er in Nederland mensen te vinden, die in zo'n geval op hun stre pen gaan staan en veronge- lykt roepen dat je wordt af gezet, waar je bij staat." Pips Op naar Katwijk aan den Rijn, naar snackbar 'Molenzicht' in de Tulpstraat. Zegt u het maar", zegt de snackbarman. „Een patat zonder om mee te nemen, alstublieft." Twee handen grijpen daarop in een bergje patat. Koud, pips en taai gaan de frieten het vet in, om er nog geen twee mi nuten later gebruind, glim mend, knapperig en wel weer uit te komen. Als je niet beter wist, zou je geloven in een wonder. Eén gulden en twee dubbeltjes leggen we op de toonbank En op de brievenweger lezen we af - ook al zit het zakje boordevol dat we er deze keer menig grammetje patat by inschieten (134 gram in plaats van 180). Maar wat geeft het, als je er de buik al van vol hebt. Niet goed Via snackbar Van Egmond aan de Rynsburgse Sandtlaan voert de tocht naar Noord- wijk. Bij snackbar Van Rooyen in de Hoofdstraat worden we geholpen door een jongeman, die ons waar lijk tekort doet. Voor één gulden en een kwartje krijgen we niet de daarvoor vastgestelde 187,5 gram pata tes frites, maar slechts 134 gram. Foei toch. Snackbar A&P aan de overkant geeft voor dat'bedrag nog minder: 94 gram, maar hier betreft het dunne Franse frietjes en die wegen lichter dan de door- snee-frites. Nogmaals zy hier gezegd, dat het bij onze test om slechts één waarne ming gaat en dat we de snackbars geenszins op het toen vastgestelde aantal grammen willen vastpinnen. Niet altijd krijg je te weinig pa tat voor je geld. Cafétaria 'Restaria' in Hillegom bij voorbeeld stopt ons tegen be taling van een gulden en een kwartje 201 gram patat in de handen, terwijl dat maar 187,5 gram had moeten zijn. Ook cafétaria 'De Lampion' in de Lisser Kapelstraat toont zich royaal: 196 gram fntes in plaats van 165 gram. Als we de eigenaar later vragen of hij altijd te veel patat geeft, zegt hij niet begrijpend: „Ik weet het niet meer Geef je te wei nig, is het niet goed En geef je, zoals nu, te veel, dan is het ook niet goed..." Verzegeld Is het gewicht toevallig niet goed en mocht je onverhoop de economische controle dienst op bezoek krijgen, dan loopje grote kans op een pro ces-verbaal. Tref je het slecht, dan moet je voor de economische politierechter verantwoording afleggen. Heb je minder pech, dan toont de controledienst zich barmhartig en kun je zo'n proces-verbaal afdoen met een schikking. Eigenaresse Letty van de Leid- se snackbar 'Risa' overkwam dat enkele jaren geleden. z,e moest het bezuren met een boete van een driehonderd gulden. „Op een ochtend", vertelt ze, „bestelden hier twee heren een zak patat zon der. 's Middags kwamen ze terug, zeiden wie ze waren en vroegen: „Wist u dat u te wei nig patat heeft gegeven?" Ik wist van de prins geen kwaad. En ze hadden ook niks verzegeld of zo. Ze kon den het dus niet hard maken. Ik heb die boete toen wel be taald, maar het is dat ik het in die periode te druk had met andere zaken, anders had ik er een rechtszaak van ge maakt." Volgens Letty doe je als patat bakker gewoon het zakje vol met fntes en daarmee basta Zakjes en bakjes zijn er ech ter in vele soorten en maten. Dichtschroeien Heel anders wordt het als je Franse frietjes verkoopt zoals Joop van der Drift aan de Leidse Hoge Ryndyk. By hem krijgen we voor een gul den en drie stuivers 105 gram frites, in plaats van 172,5 gram In bepaald opzicht u dat wel te begrijpen: Franse frietjes zijn immers lichter dan de gewone fntes en de vraag is dan ook of de pnj- zenbeschikkmg ook in die dunne frietjes voorziet. Van der Drift: „Omdat ze dun ner zijn, gaan er natuurlijk ook meer van in een bakje Feit met die Franse frietjes is wel, dat ze twee keer zo duur zijn dan gewone fntes en dat je elke dag nieuw vet moet gebruiken, omdat ze meer problemen geven met dicht schroeien." Dergelijke informatie voegt aan een tocht van snackbar naar snackbar zowat een ex tra dimensie toe. Overal lig gen de fricadellen en nasi- schijven fraai gegroepeerd in open vitrines uitgestald. Soms hangt daar ietwat drei gend een brandende sigaret boven, bevestigd tussen de lippen van de onverschillige patatbakker Zijn ogen verra den iets anders aan het hoofd te hebben dan de spetters zi- geunersaus op de muur. An ders is het in een snackbar verderop. Daar is het zo fris en schoon, dat het Miep Kraak zelve moet zyn, die achter de toonbank staat Stamgasten Soms vraag je je af hoe de pa tatbakker zal reageren, als je hem zou vertellen dat het zakje frites niet voor con sumptie is bestemd maar voor controle en vervolgens voor de gemeentelyke reini gingsdienst. De ene patat- bakker zal dat een zorg zyn, gezien de afwezigheid waar mee hij zijn werk doet Een snackbarhoudster elders geeft haar taak een gans te gengestelde inhoud en maakt het zakje fntes met zorg klaar, om niet te zeggen met liefde. Ook dét komt op onze tocht veelvuldig voor. In byna elke snackbar vinden we ook de flipper- en fruit automaten. De consument die zyn zoveelste njksdaalder in de eenarmige bandiet heeft geworpen, maakt ver volgens het zelfde gebaar als de patatbakker die de zoveel ste portie ras— of spuifpatat uit de automaat te voorschyn doet komen. Stamgasten zyn het snackbar- wezen al evenmin vreemd De gebnlde dertiger is snack bar Van Dam bij de Boskoop- se Hefbrug die zaterdag avond nog maar nauwelyks binnen of de verkoopster raadt al dat het een slaatje moet wezen. De herkenning doet de man zichtbaar deugd en informerend naar „de brand van gisteren" neemt hy rustig plaats in zijn praat stoel by de toonbank, om daar nog kwartieren te bly ven zitten. Shampoo Maar onderwijl g*t onze- tocht voort. Via Hazerswoude. Koudekerk, Leiderdorp, Zoe terwoudc en Voorschoten weer naar Leiden, alwaar we by snackbar 'De Mors' ons 58ste en laatste zakje patat aanschaffen. Honderd vieren veertig gram spuitpatat dit keer voor één gulden zes gram te weinig. We hebben erger f Maft n Rfl ten bovendien naar een ge zonde prak hutspot m. t g wier en een beetje shampoo met zeep om de vettige lucht van het lichaam te wassen Door Sjak Jansen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19