De misleidende glans van goud Schrik beheerst obligatiemarkt Beursweek "Gezellig beleggen": plezier zonder risico JL 4 november: Dag van het aandeel Speculeren met bierblikjes Economie Extra ZATERDAG 31 OKTOBER 1981 EXTRA PAGINA 17 Vandaag het vierde deel in de serie over beleggen ter gelegenheid van de "Dag van het aandeel", die volgende week wordt gehouden. Daar zal gesproken worden over de plaats van het aandeel in de huidige samenleving en de knelpunten die aan de aandelenbelegging verbonden zijn. Niet aan de orde komen de "alternatieve' beleg gingsmethoden. Meest besproken is ongetwijfeld het goud. Een schaars goed dat vroeger vooral als betaal middel dienst deed, later een monetaire rol speelde als dekking voor het geld in omloop en de laatste tien jaar populair werd bij beleggers. In bijgaand artikel wordt nader ingegaan op de rol van goud en op de Zuidafri- kaanse, en daarom omstreden beleggingmunt de Kruger- rand. Elders op deze pagina een bespreking van het boekje "Gezellig Beleggen" van Erik Albarda. amro tortt ecwus van vurnc gewone aahdhzn twintig gulden Twaalf jaar geleden koste een kilo goud in Amsterdam ruim vierduizend gulden. Nu moet voor eenzelfde hoeveel heid ruim vijfendertgduizend gulden worden betaald. In twaalf jaar tijd dertigduizend gulden winst op 1 kilo goud. Het edelmetaal lijkt een bij uitstek betrouwbaar beleg gingsobject. Toch is het dat allerminst. Veel beleggers hebben juist de af gelopen jaren moeten erva ren dat de glans van goud een bijzonder misleidende is en dat het succes van een beleg ging in goud allerminst ver zekerd is. De aantrekkingskracht van goud is al zo oud als het pro- dukt zelf, maar kreeg een nieuwe dimensie toen in 1968 de kunstmatig in stand ge houden prijs van 35 dollar per ounce (ruim 28 gram) werd verlaten. Voorraad Als betaalmiddel had goud zijn functie toen al lang verloren. Belangrijkste rol was die van dekking van het totaal van valuta in omloop. Centrale banken, zoals de Nederland- sche Bank, gingen van het principe uit dat althans een deel van alle guldens in om loop gedekt moest kunnen worden door de goudvoor raad. Dat beginsel is tot op de dag van vandaag in de mees te Weterse landen overeind gebleven. Goud was en is echter een schaars goed wan neer de voorraden van de ver schillende landen buiten be schouwing worden gelaten en alleen wordt gekeken naar de jaarlijks geproduceerde hoeveelheid. De wereldgoud- produktie in de niet-commu- nistische landen stagneert al heel lang en komt niet boven de 1200 ton per jaar uit. Grootste producent is Zuid- Afrika (ruim driekwart van de produktie van de niet- communistische landen). Ja pan, Australië, Canada en de VS nemen een gering deel voor hun rekening. Over de produktie van de Sowjet- Unie is weinig tot niets be kend. Vast staat wel dat dit land over grote voorraden be schikt en niet vies is van ka pitalistische speculatietrucs op met name de zo discrete Zwitserse markt. Dat is nodig als er weer eens tekorten te dekken zijn door bijvoor beeld tegenvallende graan oogsten. Barometer Tegenover die produktie stond destijds een toenemende vraag, niet alleen voor ver werking in sieraden, maar voor uiteenlopende indus triële doeleinden en als be leggingsobject. Van 1933 tot 1968 lag de prijs vast op 35 en toen deze werd losgelaten en de nieuwe prijs tot stand kwam via vraag en aanbod was de ene stijging na de an dere aan de orde. H' (nt t .7» Goud werd al snel tot een baro meter van de wereldecono mie. Gaat het met die econo mie slecht, dan nemen beleg gers hun toevlucht tot dit edelmetaal. Gaat het daaren tegen goed, dan blijft de po pulariteit van goud beschei den. Die wisselende rol van goud is de afgelopen jaren vooral duidelijk geworden ten tijde van de jaarlijkse zomerse "dollarcrises". Na de veelbe sproken rede van president Nixon in 1971 (de koppeling tussen dollar en goud werd toen verbroken) daalde de koers van de dollar sterk. Be leggers hadden weinig ver trouwen in zijn economische plannen en keerde de dollar en masse de rug toe. Het ver breken van de koppeling met het goud, gaf Nixon de arm slag om de tekorten op zijn begroting met behulp van de bankbiljettenpers ("mone tair") te financieren. Toen na de eerste oliecrisis van '73 de gestegen energieprij zen nieuwe gaten in de begro ting sloegen, werd het oude beleid van geld drukken in verhevigde mate voortgezet. Door Ton van Brussel Dat maakte dat de dollar in relatie tot het goud allerminst schaars was. De afstand tus sen de waarde van de dollar en die van het goud nam toe en dat heeft aan het einde van de jaren zeventig een dollar crisis tot gevolg gehad. den. Uit de komst van presi dent Reagan is veel hoop op verbetering geput en dat heeft tot een herstel van de dollarkoers geleid. Maar in middels staat de effecten beurs in Wall Street in het te ken van een reactie op de (lang uitgebleven) presiden tiële erkenning dat ook de VS zich niet aan de recessie kan onttrekken. Voor dollar en goud blijft dat niet zonder ge volgen. Het Amerikaanse voorbeeld toont hoe een lage notering van een zo dominante valuta als de dollar altijd vergezeld gaat van een hoge notering voor goud en andersom. On zekere tijden zijn de glorieda gen van goud. Zo steeg de goudprijs (uitgedrukt in dol lars) in de periode '78/79 met negentig procent. Begin dit jaar was er echter weer een daling van 21%. De vraag van beleg gers neemt wat af, ook de in dustrie is terughoudend. De enige constante m dit ver band zijn wellicht de tandart sen. Zo is de bescheiden Westduitse goudproduktie net voldoende om aan bin nenlandse vraag naar gouden kronen te voldoen. Krugerrand Aan de populariteit van goud als belegging is de laatste tien jaar veel gedaan door Zuid-Afrika. In 1971 werd de International Gold Corporation opgericht als marketingorganisatie voor goud. Inmiddels heeft Inter- gold, zoals deze instelling in de wandeling heet, kantoren in Zwitserland, West-duit- salnd, Engeland, Frankrijk, Spanje, Italië, New York en Hong Kong. Aanvankelijk heette heet het doel van In- tergold "de stimulering van goudverbruik voor industrië le doeleinden", maar inmid dels bestaat een belangrijk deel van hun werk uit de pro motie van het fenomeen "Krugerrand". Die Krugerrand kwam in 1970 als beleggingsmunt op de markt. Éen Krugerrand bevat een ounce goud. Met name bij de kleine belegger is de munt populair. Toen de goudprijs een hoogtepunt be reikte en de aanschaf van Krugerrands voor de kleine spaarder moeilijker dreigde te worden, besloot Zuid-Afri ka tot uit tot uitbreiding. Eind september kwamen er drie munten bij. Een van een halve, een van een kwart en een van een tiende ounce goud. Van die Krugerrand zijn er inmiddels zo'n dertig miljoen verkocht. Voor het gegeven dat de munt wordt geproduceerd in een land dat internationaal aan grote kri tiek bloot staat, is de markt daar betrekkelijk ongevoelig voor gebleken. Woordvoer ders van Intergold hebben er steeds opgewezen in hun ac tiviteiten weinig hinder te hebben ervaren van de kri tiek op het thuisland. Te laat Intergold, waarvan de belan gen in Nederland worden be hartigd door het Amsterdam se Profiles Int. Promotions blijft er ook vandaag de dag op hameren dat beleggen in goud een zinvolle zaak is. In kringen van de handel wordt daar anders overgedacht. Hoewel de toppen van twee jaar geleden achter de rug zijn wordt algemeen aange nomen dat de prijs van goud op het ogenblik nog steeds aan de hoge kant is. Wie in goud wil beleggen is te laat en moet eigenlijk wachten totdat de prijs fors lager ligt en de rol van goud alom als uitgespeeld wordt be schouwd. Pas dan is aanko pen verstandig. Dat moet dan wel gebeuren met geld waar over op korte termijn niet be schikt hoef te worden, want zoals bij iedere belegging waarvan de winst door spe culatie op tafel moet komen, is een lange adem i de. Een ding is zeker op de "Dag van het aandeel" zal volgen de week veel worden gespro ken over "beleggen", maar de kans is groot dat daarbij de in Nederland meest populaire vo»-m van beleggen met aan de orde komt. Voor een deel is dat begrijpelijk. Aan de "al ternatieve belegging" komen keurige instellingen als de Amsterdamse Effectenbeurs en de Vereniging voor Effec tenbescherming niet te pas. Het is een bezigheid die zich voor een groot deel aan hun waarneming onttrekt. Er is ook geen direct economisch of maatschappelijk belang mee gediend, zoals in het ge val van de aandelenbeleg ging. Veeleer gaat om een persoonlijk hobby, die veel plezier geeft en. mits goed opgezet, winstgevend kan zijn. Merkwaardig is wel dat het spe culatie-element van aande lenbelegging veel mensen af schrikt, terwijl eventuele winst uit de zo populaire "al ternatieve belegging" door gaans in zyn geheel specula tiewinst is. Waar gaat het om? Het feno meen van "alternatief beleg gen is twee jaar geleden voor het eerst goed te boek gesteld door Enk Albarda columnist van het maand blad Avenue. Een aangevul de bloemlezing van zijn bij dragen aan dit maandblad verscheen bij uitgeverij Bert Bakker r der de titel "Gezel lig belegden" (bij de uitgever uitverkocht, vermoedelijk pas in het voorjaar herdrukt, maar her en der in de boek handel nog te krijgen voor 17,50). Zijn intro: "Veel mensen den ken bij het woord beleggen aan grote vermogens, miljoe nen dollars op geheime Zwit serse bankrekeningen en lou che manipulaties"gezelli ge" beleggingen zijn voor ie dereen haalbaar. Het gaat daarbij om kleine bedragen, van een paar tientjes per jaar tot een paar duizend gulden. Toch leveren die kleine be dragen al gauw een reisje naar Parijs op of een etentje buiten de deur". Albarda's boekje behandelt uit eenlopende "doelwitten" als munten, postzegels, oude aandelen, jeneverflessen, blikjes, merklappen, aarde werk, Wajangpoppen, opties en goud. U koopt van alle postzegels die door de PTT worden uit gegeven een vel van honderd stuks. Dat kost u ongeveer duizend gulden per jaar. U legt die vellen in een kluis en na een jaar of zes verkoopt u ze weer. Een "heel jaar" brengt dan zo'n tweeduizend gulden op. Duizend gulden gebruikt u voor de zegels van het volgend jaar - zodat na zes jaar de belegging zichzelf be druipt. niets meer kost en toch doorgaat - en met die an dere duizend gulden zit u een weekend in de Plaza Athë- nce. Wat dacht u van twee miljoen fiessenverzamelaars in de VS en zo'n vijfentwintig in Ne derland. In het buitenland wordt flessenverzamelen veel gedaan. In Nederland zijn flessen te koop voor 25 die in de VS 250 dollar doen. Het verzamelen van "beer cans" heeft in de VS even eens een hoge vlucht geno men. Een maatschappij als Skol heeft hier alleen 110 ver schillende bierblikjes uitge geven. die leeg in de VS ten minste 1 dollar per stuk ople veren Een verzameling van 500 blikjes (sneller aangelegd dan men denkt) doet in de VS al zo n 10.000 dollar. Merklappen. Ieder meisje van goed huize maakte er vroeger een. In Nederland worden ze in bescheiden mate verza meld en afhankelijk van de staat,,uitvoering en ouderom leveren ze hier tussen de 50 en de vijftienhonderd gulden op. In de VS tussen de 500 en de 1500 dollar. "Gezellig Beleggen" bevat tal loze van deze curieuze tips. maar het gaat ook m op de meer traditionele belegging in bijvoorbeeld goud, mun ten onroerend goed en an tiek Een zeer aanbevelens waardig boekje met een aan trekkelijke ondertoon van relativering geschreven. TON VAN BRUSSEL De aandelenmarkt van de Am sterdamse Effectenbeurs be kende opnieuw geen kleur en bleef in afwachting van de politieke ontwikkeling in het binnenland. Er werd, vooral voor de internationals, enige steun ontvangen van Wall Street, waar ondanks vrij aanzienlijke fluctuaties na drie dagen van handel de in dex van Dow Jones op vrij wel hetzelfde niveau stond als eind vorige week. Aande len Koninklijke Petroleum en Unilever lagen er goed en dit hield de algemene index in Amsterdam ook vrijwel op het peil van een week gele den. Alleen de lokale industrie brok kelde af en de banksector sloeg steeds nieuwe laagtere cords aan, evenals de obliga tiemarkt. Dat laatste hield verband met de vrees voor een nieuwe financiële crisis in ons land en allerlei pittige uitspraken van finaciële ex perts, alsmede het uitschrij- staatsle ning tegen het nog niet eer der voorgekomen renteper centage van 12,75 procent. Het begon deze week met de opmerking van dr. Duisen- berg, de komende opvolger van dr. Zijlstra als president van De Nederlandsche Bank, het begrotingstekort van 6,5 procent van het nationale in komen, genoemd in het rege ringsakkoord, nog veel te hoog te vinden. Indien er werkelijk kans op een be langrijke rentedaling zou zijn, zou dit tekort nog tot de helft terug moeten worden gebracht. Dit had direct al schrik en ont steltenis op de obligatie- markt tot gevolg, die er niet beter op werd toen Rorento, het obligatiebeleggingsfonds van het Robeco-concern, be richtte zich bewust van Ne derlandse staatsfondsen te hebben afgewend. Als motief wordt opgegeven de Neder landse sociaal-economische politiek niet te vertrouwen en te vrezen dat ons land naar steeds grotere begrotingste korten afglijdt. En toen prompt daarop de nieuwe staatslening bekend werd, tegen een nog nooit eerder vertoonde couponren te van 12,75 procent, was he lemaal het hek van de dam. De obligatiemarkt zakte af tot nieuwe dieptepunten ats nimmer voordien aangesla gen en op de Beurs begon de alarmklok te luiden. Men wees erop dat de geldnood van de regering wel enorm groot moet zijn, want vorige week nog werd een door de Staat gegarandeerde lening van de Ontwikkelingsbank geplaatst met een couponren te van 12,25 procent. Binnen één week dus een officieel renteverschil van een half procent. Ook dat is wel een novum. Het spreekt voor zichzelf dat, niettegenstaande de geleide lijke hoge rente van bijna 13 procent, er actiegroepen on der de beleggers zijn ont staan die erop aandringen uit protest niet op de nieuwe staatslening in te schrijven. Dit om zo de onttakeling van het financiële bestel te voor komen. De demissionaire mi nister van financiën heeft zelf al aangegeven dat. zo door gaande, in het midden van de jaren '80 het gehele begro tingstekort van thans uit ren telasten op de staatsschuld zal bestaan. Voor 1982 wordt dat al een totaalbedrag van rond 11 k 12 miljard gulden. Een zwarte Weck dus voor de obligatiemarkt, maar ook voor de rente in het alge meen. Alle hoop en verwach ting op een forse rentedaling zijn hiermee verdwenen, on danks de onlangs doorge voerde revaluatie van de gul den. Gevreesd moet worden dat op korte termijn de kort geleden al licht opgetrokken hypotheekrente een nieuwe forse opwaartse impuls zal ontvangen. Ook de werkgelegenheid zal door deze nieuwe ontwikke ling ernstig worden ge schaad, terwijl nieuwe beta lingsproblemen voor de ban ken kunnen ontstaan. Geen wonder dat deze een slechte week afdraaiden. De index sloeg elke dag een nieuw laagterecord aan en de vier banken zakten van 205 terug tot circa 199 ABN liet f3. NMB zelfs f 10. De obligati eindex. die begin vonge week nog op 80 stond, zakte deze week in tot circa 77. Het is begrijpelijk dat onder der gelijke omstandigheden de aandelenmarkt weinig reden tot juichen had. Opnieuw ging een weck heen van weinig handel en een kleurloze koersontwikkeling die zich overigens van een echte terugval wist te vrijwa ren Dit kwam omdat ook Wall Street geen directe in zinking aan de dag legde Hier schoten de koersen met verschillen van acht punten op en neer, maar een echte richting viel er niet uit te be speuren. door C. Wagenaar Behalve bankaandelen moes ten deze week ook de hypo theekbanken Inkvi n n Westland-Utrecht Hypo theekbank bijvoorbeeld ver loor circa f3 Ook Slaven burg moest opnieuw terug, met een daling van rond f 10. Een forse verliezer was Ocë- Van der Grinten, die door het grote sanenngsverlies bij de Engelse dochtermaatschap pij terug moest van circa f 90 gulden naar rond f75. Um- kap was f 10 lager, maar daar tegenover stond een winst van een paar gulden voor Ko ninklijke Petroleum en Uni lever en van een kleine f5 voor Elsevier-NDU.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17