De dood van een hoerenwijk Grimmige stemming in Katendrecht ■r Klok kan niet worden terug gedraaid Geladen geweer achter het gordijn ZATERDAG 31 OKTOBER 1981 EXTRA PAGINA 15 Het Deliplem: de straten zijn leeg, de kroegen verlaten. Foto's Cees Zom Rotterdam kreunt. Rogier: achteraf gezien was het mis schien beter geweest prosti tutie in Katendrecht te la ten. Eenzaam sjokt een oude, brui ne hond over het Deliplein. Verkeer is er niet. Sporadisch stopt er een taxi. In de deuro pening van een bar hangt een man, peuk in 'n mondhoek, handen in de zakken. Blikt de uitgestorven Atjehstraat in. Fel gekleurd neon verlicht de etalage van een sexshop. Het zijn de laatste stuiptrek kingen van Katendrecht. Ro de lampjes achter ramen zijn gedoofd. De Kaap, met z'n zeelui, kroeglöpers en hoer tjes is op sterven na dood. Flauw schijnsel uit de cafeetjes zorgt voor minimale verlich ting op straat. Binnen zitten alleen de stamgasten, drin ken een borrel en uiten hun opgekropte woede. Buiten klinkt nog wel muziek door. Niet de keus van de bezoe kers, maar van de baijuf- frouw. Zij gooit kwartjes in de jukebox om toch nog wat leven in de brouwerij te heb ben. Katendrecht nu. Een grauwe woonwijk waar de politie ie dere vreemdeling staande houdt. Twee aan twee wande len ze dag en nacht door de rosse buurt. Drinken af en toe een kop koffie bij de één of ander. Steun hebben ze van collega's die in auto's de wijk doorkruisen. Ze hebben het niet moeilijk. Drie of vier hoertjes wagen het nog te tip pelen. Zonder succes Want de klanten durven niet. Zijn bang voor de politie die ze hinderlyk volgt. Prostitutie moet, koste wat het kost, de kop worden inge drukt. Resultaat: de meiden vertrekken. Richting cen trum Rotterdam. Waar ze in portieken en in auto's op par keerplaatsen aan de kost pro beren te komen. Argwanend en soms zelfs agressief zijn ze geworden die Kaapbewoners. Iedere vreemdeling wordt met de nodige reserve bekeken. Uit angst dat het een 'stille' poli tieman is die informatie wil. Kapot De caféhouders zijn het er alle maal over eens: de zaak is ka pot. Niets valt er meer te red den. De kroegen mogen openblijven, die toezegging hebben ze gekregen. Voor wie, vragen ze zich wel af. Zeelui en andere gasten blij ven weg. Dus blijft er nie mand anders over dan de wijkbewoner. Maar die zit straks in een duur ópgeknapt huis. Kan zich niet meer ver oorloven avond aan avond de kroeg in te duiken. Gevolg, de verdiensten dalen, de bar gaat dicht. Onbegrip. Telkens doemt het weer op. Onbegrip voor het actiecomité, onbegrip voor het stadsbestuur. Louis, gete kend door overvloedig drankgebruik, drinkt die avond z'n bier zo uit een fles je. Voor hem valt er ook niets meer te verdienen. De hoer tjes aan wie hij een kamer verhuurde, hebben de wijk genomen. Weg zijn z'n in komsten. Wat nu? "Mijn hand ophouden bij de steun", zegt 'ie. "Hoe veel? Iets meer dan tweehon derd gulden. Nooit heb ik ie mand lastig gevallen om geld. Maar ja, ik mót toch eten? Ze hadden Katen drecht gewoon moeten laten zoals het was. Dat wijkcomité heeft de boel mooi verziekt. Voor de veiligheid van de kinderen, zeggen ze. Nou, die konden 's avonds rustig op straat lopen. Deden bood schappen voor de hoertjes. Zij hielden die kleintjes wel in de gaten, dat er niets mee gebeurde. Moet je nu niet meer in je hoofd halen." Niet meer dan vijf klanten luis teren mee naar wat Louis te vertellen heeft. De meeste barkrukken zijn leeg. Twee 'lichte' vrouwen (niet in ge wicht) waarschuwen hem niet het achterste van z'n tong te laten zien. Als de har de stem van André Hazes uit de jukebox klinkt voorspelt hij, dat het hooguit nog een jaar duurt. Dan zullen tiental len kroegen de pijp aan Maar ten hebben gegeven. Alleen die op de hoeken zitten zul len het redden, beweert Louis. Nette mensen Roept plotseling uit, nadat de helft van een fles bier over z'n trui is gegaan: "Het nette volk, hè, maakt de dienst hier uit. Vroeger verdienden ze geld aan ons. Met kamertjes timmeren en zo. Nu moeten we oprotten. Omdat er af en toe eens een kapotje werd ge vonden. Zoiets gebeurt toch overal? Moet je je daar zo druk over maken? Let maar op", oreert 'ie, "het duurt niet lang meer. Ontploft de zaak hier. Ik voel dat Rake klap pen zullen er vallen, dat be loof ik je. Over en weer is er haat en nijd. Die pooiers pik ken dit toch niet? Willen geld zien. Komt dat niet binnen, komen ze de boel wel even kort en klein slaan. Je gelooft toch zelf niet, dat ze dit zo maar over hun kant laten gaan?" Louis wijst de sexschepen voor hoeren van de hand. Vrouw tjes mogen niet kiezen wie ze willen hebben, moeten met iedereen de koffer induiken. Verklapt dan meer te zien in het plan van een kennis. Die wil een galerij van kamers la ten maken om daar de betaal de liefde te laten bedrijven. Waar dat optrekje moet ko men zegt 'ie niet Door Jan Westertaken' Boosdoener Grote boosdoener voor de sex- exploitanten in het spel is Herman van Eijk, lid van het comité, dat al jaren ijvert om Katendrecht vrij van prosti tutie te krijgen. Woont aan de rand van de wijk op een bo venhuis. Is staande gebleven. Ondanks alle bedreigingen. Aan verhuizen denkt hij niet. Z'n vrouw evenmin. Herman heeft a gezegd en zal ook de volgende stap zetten. De Kaap vrij van prostitutie. Het lijkt té mooi om waar te zijn. De feiten liegen er ech ter niet om Jarenlang knok ken heeft z'n vruchten afge worpen. Was het allemaal ge moedelijk gebleven, zoals voor de oorlog toen de hoer tjes op één hand te tellen wa ren, dan was er niets aan de hand geweest. "'t Werd té commercieel. N u za ten er lieden die slechts op geld uit waren. Pure onder- wereldfiguren. Dat kon zo niet langer doorgaan. Hoe veel mensen er in al die jaren, min of meer gedwongen, zijn verhuisd, honderden. Waren gewoon bang om hier nog langer te blijven wonen. Ik heb me erin vastgebeten, het ziet ernaar uit, dat het tij keert," Bedreigd. Liever praat Herman er niet over. Komt behoed zaam los als 'ie zegt: "Inder daad, een paar keer. Ruiten ingegooid en zo. Brandbom men naar binnen gesmeten. Bang ben ik nooit geweest. Ook niet toen er op een avond zeker vijftig soute neurs voor m'n deur stonden. Een huurmoordenaar zou me te grazen willen nemen, ze hebben gezegd me dood te rijden of te ontvoeren Ik leef nog steeds zoals ie ziet." Geweer Achter het gordijn stond in die tijd wel een geweer. Geladen met scherpe patronen "Dat stond er niet voor niets", laat Herman weten. "De politie vond het. Ben toen veroor deeld Maar ik heb een hele poos met een pistool op zak gelopen als ik naar buiten ging. 't Hoorde er allemaal bij. Bij elke auto die passeer de. dacht ik, uitkijken. Idioot natuurlijk als je zo moet le ven Zeker als je voor een goeie zaak bezig bent." Begrijpelijk, dat niet iedereen Van Eijk op handen draagt. Bordeel- en barhouders niet, middenstanders niet. Wijkbe woners durven ternauwer nood openlijk steun aan hem te geven Het gezin heeft het ondervonden: de Van Eijks zijn ongewenste gasten. Her mans vrouw Mane: "Ze ga ven me aan bij de belasting, dat ik ook voor hoer speelde Omdat ik aan de deur stond om brood van de bakker aan te pakken. Ja. ik kreeg wel mooi een aanslag. Weet je, ze stopten de gebruikte con dooms in m'n bnevenbus. De kinderen dachten dat het bal lonnetjes waren. Bliezen ze op Na een paar weken kre gen ze grote zweren op hun hele gezicht. En hoge koorts Ze moesten worden kaalge knipt en met lisol worden ge wassen. Vrcselyk was dat Ik laat me niet wegpesten, ook niet door zoiets Herman krijgt op z'n boterham, dat 'ie eerst z'n zakken heeft gevuld dankzij de prostitutie en nu de zaak de nek wil om draaien Hoe dat at? "Ik heb by m'n buurvrouw wel eens kamertjes getimmerd. Onder het mom, dat haar dochter weer thuis kwam wonen. Daar ben ik in getippeld. Ik wist ook niet, dat er elf mei den stonden te dringen om hienn aan het werk te gaan Kans gemist Of sexboten de oplossing zijn voor het Katendrechtse pro bleem. Herman weet het niet Wél is hij ervan overtuigd, dat Rotterdam tenminste één kans aan zyn neus voorbij heeft laten gaan "Een poos terug heb ik gezegd, jongens, de 'Nieuw Amsterdam' (zee schip) is te koop Pak dat ding Hadden we alles m één gehad: kamers, bars, sauna 'Boosdoener' Herman van Eijk: "Ik ben enn getip peld". filmzalen Dit hebben ze. denk ik. niet aangedurfd De sexschepen die Rotterdam nu in de parkhaven wil statio neren stuiten ook op de nodi ge problemen Juridische vooral De gemeente mag prostitutie niet bevorderen (artikel 250 bis van het Bur gerlijk Wetboek) Maar zy moet wél vergunningen afg ven. Ook al krijgen de bor deelhouders het op die boten voor het zeggen. Achteraf ge zien kreunt het gemeentebe stuur. Het had. diep in het hart gekeken, liever de pros titutie gelaten waar zij was m Katendrecht De klok terug draaien, zegt woordvoerder Rogier, kan niet. De provin cie wil dit niet én er is al ber gen geld in de vernieuwing gepompt. Gelukkig zullen de bedrijven op de Kaap met deze gedach te niet zyn "Ze hebben al leen maar aan de hoeren ge dachtscheldt een snackbar houder, die deze week drie fin n person.-. laan uitstuurde, omdat hy zelf nauwelijks nog een bo terham verdient "Wy zyn er de dupe van Hoe moet ik m'n schuld betalen'' Ik weet het niet De hele rotzooi in brand steken Dan knjg ik nog wat van de verzekering Drie hoertjes stappen binnen twee eten een broodje, de derde drinkt een kop thee Nog niet een heeft er die avond een klant gehad Knik ken vriendelyk als ze naar buiten stappen Voor de deur van de snackbar begeeft een lantaarn het Het lampje gaat uit als een nachtkaars Net als het rosse leven op Katen drecht Het einde lijkt nabij. De bevolking van het Rotterdamse Katendrecht, de buurt waar het rosse leven vele jaren welig tierde, wacht gespannen af. Of nu inderdaad de prostitutie de definitieve nekslag heeft gekregen, óf dat het maar van tijdelijke duur is. Een feit is wel, dat de laatste bordelen aan de Atjehstraat deze week zijn dichtgespijkerd. Geheel onverwacht. Voor de bevolking en voor de politie. Tien van de twaalf eigenaren gaven direct gehoor aan een bevel van de gemeente de sexhuizen te sluiten. Zo niet, dan zou de politie hierbij een handje helpen. In twee gevallen bleek dit slechts nodig te zijn. Het is niet de eerste keer, Hat de gemeente Rotterdam de bordeelbazen dwong de 'huizen van plezier' sluiten. Maar als de gemeente er planken voor timmerde, opende dezelfde sexbaas een paar uur later op een andere plek in de wijk weer z'n deuren. Daarom staat iedereen wat argwanend tegenover het zo snel toegeven van de bordeelhouders. Het actiecomité 'Areka' (Redt Katendrecht) is al jaren in de weer om van dit stadsdeel een normale woonwijk te maken. Zonder prostitutie. Bordeelhouders, prostituées, maar ook bewoners van de wijk, nemen hen dit niet in dank af. Want die prostitutie betekent voor een belangrijk deel van de bevolking brood op de plank. En dit wordt nu uit de mond gestoten. Waarom de sexbazen ineens halsoverkop hun tent sluiten, is voor iedereen (nog) een raadsel. In het verleden trokken zij zich weinig van dreigende taal aan. Zelf willen zij niet veel kwijt. Ook de raadsman van de bordeelhouders, mr. Van Heijnineen uit Den Haag. niet. Het enige dat hij vertelt is, dat erbij de Raad van State, afdeling rechtspraak, een verzoek is ingediend om het bevel van de gemeente teniet te doen. Een groep Katendrechters, onder aanvoering van Herman van Eijk. is al veertien jaar in de weer om de prostitutie uit de wijk te weren. Toen Rotterdam aan het vernieuwen van oude stadswijken ging werken, kwamen er, wat Katendrecht betreft, problemen. De prostitutie dreigde de plannen van het gemeentebestuur danig te dwarsbomen. In al die jaren is er heel wat afgepraat. Plannen kwamen op tafel en verdwenen in de prullenmand. Er is gedacht aan een eroscentrum in Rotterdam-zuid. Maar hiertegen kwam men massaal in verzet. Sexboten in de Parkhaven, in de buurt van de Euromast, is het laatste plan van de gemeente. Ook deze gedachte lijkt het niet te halen. Omdat de voorzitter van de Raad van State, afdeling rechtspraak, al heeft laten weten, dat de gemeente 'geen gelegenheid mag geven tot onzedelijke handelingen'. Hoewel de afdeling zich nog moet uitspreken, zijn de verwachtingen in de Maasstad niet al té hoog gespannen. Maar zou die afdeling rechtspraan een ander standpunt innemen dan haar voorzitter, dan nog zijn de moeilijkheden niet uit de wereld. De blWMIM 1U omliggende wijken hebben al laten weten naar de rechter te rullen lopen als die sexboten er komen. De ontu ikkeling is warrig. De meeste prostituées hebben Katendrecht de rug toegekeerd. Waar ze zijn gebleven? Veel bivakkeren er nu in het centrum van Rotterdam (Nieuwe Binnenweg. Karei Doormanstraat). Niet alleen een doorn in het oog van de gemeente, maar vooral in die van de bewoners. Want zij worden 's nachts uit hun slaap gehouden van constant af- en aanrijdende auto's. Vooralsnog ziet Rotterdam geen oplossing.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15