"Als prof kan en mag je niet stilzitten" Bestuur FC Utrecht zwijgt over gelden Wim Rijsbergen, de dubbeltjes en kwartjes Kwartet actie moet clubs geld opleveren "Eerst gemeente inlichten" Meier zesde bij Jumping Amsterdam ,De vijfde ruiter" indringend boek van Collins en Lapiere PAGINA 10 SPORT ZATERDAG 31 OKTOBER 1981 LEIDEN - Na een uurtje of twee is de cirkel rond. "Ik wil het nog één keer benadrukken", zegt Wim Rijsbergen, en ditmaal doet-ie het met klem. "Het is toch allemaal een kwestie van jezelf goed verzorgen, van serieus met je vak bezig zijn en weten wat je wél en niet moet laten. Teveel talent gaat teloor omdat het te weinig mentaliteit toont. Ik zit nu zo'n jaar of vijftien in het betaalde voetbal en ik heb bereikt wat ik wilde. En dat door me simpelweg te houden aan de dingen waaraan je je moet houden. Ik deed dat bij Roodenburg, bij Feyenoord, in Oranje en ik doe het nog immer bij de New York Cosmos. Ik heb nu vakantie, maar desalniettemin train ik volgende week ge woon weer bij FC Amsterdam. Want stilzitten is er dus niet bij. Dat kan niet als prof." Bij de FC Amsterdam is Rijsber gen sinds jaar en dag welkom, een goede gewoonte nog uit de tijd dat Pim van de Meent de scepter zwaaide bij de Lieverd jes. Met het noemen van die naam ben je meteen terug aan het begin van de succes-story van de Leidse voetballer. Die, als junior nog, contracten van een handvol topclubs terzijde schoof en in plaats daarvan het advies opvolgde van Van de Meent die hem van Roodenburg meenam naar de toenmalige eerste divisie club PEC Zwolle. "Als je echt goed bent, kom je er toch en kom je er beter", was de raad die Van de Meent destijds gaf en het blonde kereltje uit Noord knoop te dat goed in de oren. Sindsdien trok hij zijn eigen plan, stippelde hij zelf zijn route uit. Carrière De wegen die hij heeft bewandeld moge als bekend verondersteld worden. Via Feyenoord, de WK- finale in München, Bastia, en het WK in Argentinië belandde de voorstopper uiteindelijk, op 27- jarige leeftijd toch pas. in New York. Om daar zijn glanzende carrière te beeindigen bij 's we relds duurste proforganisatie, in een land waar het voetbal nog maar net was uitgevonden. De meningen over die stap waren verdeeld. 'Zonde van z'n capaci teiten', oordeelde de één, 'Alleen voor de poen', schamperde een ander. "Dat maak ik zelf wel uit", dacht Wim Rijsbergen en hij ging opnieuw zijns weegs. Zoals Poespas altijd. En spijt, dat heeft-ie tot dusver nog nooit gehad. 'Back in Town', zoals dat aan de overkant heet en voor een maandje of drie weer neergestre ken in zijn huis in de Merenwijk kan hij wel lachen om die verha len en meningen van anderen. Er is al zoveel over hem gezegd en een procentje of negentig daar van laat hem volstrekt koud. Zonder daarbij zichzelf op de borst te slaan vindt hij dat-ie het uitstekend heeft gedaan, dat-ie zijn talenten optimaal heeft be nut. "Moet je luisteren", zegt hij daarover: "Ik ben vier keer de wereld rond geweest, heb ont stellend veel gezien en gehoord, speelde met of tegen alle grote spelers en het voetbal heeft me daarnaast geen windeieren ge legd. Moet ik me dan wat van an deren aantrekken Een sobere jongen, Willem Rijsber gen, eentje van het nuchtere soort. "Recht door zee", noemt hij zichzelf, een karaktertrekje dat in zijn spel ook wel tot uiting komt. Overbodige poespas is hem vreemd, gewoon doen wat je moet doen en niet hoger grij pen dan je kan. "Je hebt er dus bij die zijn, net als ik trouwens, voor een dubbeltje geboren, maar denken nog steeds dat ze een kwartje kunnen worden. Kijk, dat heb ik me in het prof- wereldje altijd goed voor ogen gehouden dat zoiets onmogelijk is. Je kan wel hoog van de toren blazen, je inlaten met allerlei za ken die niet goed zijn voor jezelf en je spel, maar daarmee red je het stuk op den duur natuurlijk nooit. Ik neem liever een voor beeld aan een jongen als Peter Ressel. Die hoorde je nooit, deed zijn werk. Was heus geen wereld- voetballer, maar haalde eruit wat erin zat. En is toevallig wel miljo nair. Begrijp je. Nee, over Nees- kens zeg ik niks." Waar Wim Rijsbergen zich wel druk over kan maken, is over mensen die vinden dat hij in zijn leven slechts mazzel had, dat hij bij puur toeval steeds vooraan stond bij het uitreiken van de prijzen. "Kijk, ik besef heus wel dat ik precies op het juiste mo ment, toen de omstandigheden optimaal waren, toevallig daar was waar je moest zijn. Daar moet je inderdaad een beetje ge luk bij hebben, maar dat gold net zo goed voor Haan, Rep, Van de Kerkhof en al die anderen die profiteerden van het feit dat er ene Cruijff was. Maar het is grote onzin om te stellen dat het alleen maar geluk was. Wil je je aan de top handhaven dan moet je zon dermeer over kwaliteiten be schikken, anders val je toch snel door de mand. Ik heb altijd voor clubs gespeeld die vanwege hun status moesten winnen. Ik heb dus ook altijd optimaal moeten presteren. En er was echt geen Cruijff om me te helpen die man uit te schakelen, geloof mij Van der Starp Rijsbergen drinkt z'n thee ("koffie is slecht voor je") en duikt in het verleden. "Vroeger, toen ik nog bij Roodenburg speelde, had je in Leiden een Jan van Duyn en een Hans van der Starp. Voetbal lers van wie iedereen zei dat ze er zondermeer zouden komen. Hoor je nog wel eens van ze Kijk, dat bedoel ik nou. Om het echt te maken heb je meer nodig dan een paar leuke schijnbewe gingen. Mentaliteit, niet alleen op, maar vooral ook buiten het veld." En de Roode te zien spelen tegen de regionalen van Feyenoord. Hij speelt nu in het Nederlands jeugdteam, zit in dezelfde situa tie als ik destijds. Ik kreeg geen goed beeld van hem, ze voetbal den niet sterk. Je kan wel zien dat hij iets extra's heeft. Nu komt het erop aan of hij voldoende ka rakter bezit om door te breken. Het hangt helemaal van hemzelf af of dat lukt. Daar kan niemand je bij helpen. Je moet het op je eentje doen". Beloning Constant presteren, je geld waar maken en je beloning daarvoor innen, zo hoort dat volgens Wim Rijsbergen. Die vorige maand in de VS weer eens zijn gelijk zag bevestigd door zijn medespelers in de NASL, de North American Soccer League. Hij werd uitge kozen tot de beste verdediger van het jaar, een eervolle vermel ding waar hij, bijna 30 nu, best trots op is. "Het niveau daar mag dan minder zijn als hier, de om standigheden waaronder je moet presteren zijn beduidend moei lijker. Je bent zo'n beetje zes maanden van huis, speelt op ver schillende typen velden en meestal in een bloedhitte. Ik train daar overigens veel voor mezelf, want ik vind dat ze te weinig werk verrichten." Ondanks het feit dat hij daardoor, zoals hij zelf zegt, in 'perfecte vorm verkeert, ziet Wim Rijsber gen niets in een eventuele come back in het Nederlands elftal. "Ik zou, echt waar, moeiteloos mee kunnen komen. Dat is geen zot tigheid, dat meen ik serieus. Maar die tijd is voorbij. Na Ar gentinië heb ik er een streep on der gezet. Ze hebben die enkel blessure daar toen flink verwaar loosd, dat neem ik ze nog kwa lijk. Voor hetzelfde geld had ik daarna nooit meer kunnen spe len." Hoewel er afgelopen seizoen in de States maar liefst zes clubs het loodje legden en de situatie ook bij het steenrijke Cosmos van de Warner Brothers (zeven miljoen dollar verlies afgelopen jaar) ver re van rooskleurig is gaat de Lei- Wim Rijsbergen: als het gips er af is meteen i denaar straks in januari weer vrolijk terug naar zijn fraaie op trekje in Wayne, een voorstadje van New York. "Het kan best zijn dat ik over een half jaar op straat sta, maar dat zie ik dan wel. Het kan ook best zo zijn dat de markt zich zal herstellen, ik mijn twee-jarig contract gewoon uitdien en misschien wel besluit om daar te blijven wonen. New York is de meest fantastische stad van de wereld. Maar het ge zin heeft natuurlijk ook een stem". Gips Volgende week, wanneer het gips zijn werk voor de achillespees- blessure heeft gedaan, meldt Wim Rijsbergen zich, ter voorbe reiding van zijn terugkeer in de Big Apple, in elk geval bij FC Amsterdam. "Ik kan niet stilzit ten en je mag ook niet stilzitten. Omdat ik nog een paar jaar mee moet. o doe ik het al een jaar of tien, zo ben ik er gekomen en zo zal ik het blijven doen. Dus als je me 's nachts om twaalf uur in de Merenwijk al hardlopend tegen komt moet je niet gek opkijken. Ze zullen van mij in elk geval nooit kunnen zeggen dat ik de kantjes er vanaf heb gelopen. Ik word goed betaald, maar ik lever ook goed werk. En straks, als ik uitgespeeld ben, kan ik altijd nog op mijn handen door de Haar lemmerstraat lopen. Als ik dat leuk zou vinden..." AD VAN KAAM ZEIST (GPD) - De KNVB brengt in samenwerkingmet de Stich ting Nationale Sporttotalisator vanaf 2 december aanstaande een voetbalkwartet met afbeel dingen en spelmomenten van landskampioen AZ'67 op de markt. Het is de bedoeling dat in de toekomst dezelfde soort kwar tetten worden uitgegeven van Ajax, Feyenoord en PSV. De op brengst van de verkoop van deze kwartetten zal ten goede komen van zowel het betaald als het amateurvoetbal. Het initiatief van de KNVB en de lotto-tot vloeit voort uit een van de aanbevelingen die werden ge daan in het Rapport Gezonder Betaald Voetbal om zogenaamde alternatieve bronnen van inkom sten aan te boren. Een dergelijke alternatieve bron hoopj; de voet balbond gevonden te hebben in het uitbrengen van een voetbal kwartet, waarmee men duidelijk inspeelt op de verzameldrift van de supporters. Alleen amateurclubs die direct be trokken zijn bij de toto-lotto kun nen in het bezit komen van de kwartetten. De uiteindelijke op zet van deze actie is dan ook, naast de beoogde inkomsten uit de verkoop, om de toto-lotto meer onder de aandacht van het grote publiek te brengen. Een club die betrokken is bij het lotto-toto-gebeuren zal 3,70 (in clusief BTW) voor een kwartet moeten betalen. Het spel dient vervolgens verkocht te worden voor 5,95 wat een winst in houdt van 2,25. Wanneer een af nemer niet deelneemt aan de to to of lotto zal hij echter 6,50 voor het kwartet neer moeten tel len. Zeventien afdelingen hebben de KNVB inmiddels laten weten als centrale post voor bestellingen en verkoop van de kwartetten te willen fungeren. De afdelingen Utrecht, Haarlem en Gelderland echter hebben om uiteenlopende redenen afgezien van enige me dewerking aan de actie. IJshockey - Nederland heeft gis teren in Eindhoven met 3-3 ge lijkgespeeld tegen West-Duits- land. Morgen wordt in Unna een tweede oefenduel afgewerkt. Turnen - Het Nederlands dames team heeft in de interland tegen Noorwegen een ruime voor sprong genomen. Na de verplich te oefenstof is de stand 184.80 te gen 162.15. Tennis - Huub van Boeckel heeft zich dankzij een zege op de Zuid afrikaan Sauer geplaatst bij de laatste vier van het Sateliet-toer- nooi in Zoetermeer. Tennis - John McEnroe heeft zich door een zege op Bil Scanion ge kwalificeerd voor de halve finale van het toernooi in Tokio. Voetbal - In de Bundesliga ver sloeg Borussia Dortmund met 4-2 Fortuna Düsseldorf en won Eintrachf. Frankfurt met 3-2 van Bayer Leverkussen. UTRECHT (ANP) - Rood is de kleur van FC Utrecht. Zowel op het speelveld als in de boekhouding. De schuld van de stichting beloopt op dit moment iets meer dan 3,2 miljoen gulden, de verwachting is dat men tegen het einde van het seizoen ongeveer vier miljoen rood zal staan. Een zorgelijke situatie, maar niet ongewoon in het Nederlandse betaalde voetbal, waar meer of minder verliesgevend wordt ver werkt. Utrecht echter heeft daar naast andere problemen, die tot vragen in de gemeenterad en de Tweede Kamer hebben geleid. FC Utrecht wordt een slecht en vooral ondoorzichtelijk finan cieel beleid verweten. Daarin staan een vijftal beschuldigingen centraal, namelijk: De gemeentelijke afgevaardigde in het stichtingsbestuur, Van Dam, werd vaak buiten de be sluitvorming gehouden., Het uitkeren van teken- en hand gelden moet over een aantal ja ren nog met de belastingdienst worden vereffend., Nieuwe bestuurders (Van Leur en Bartelds) zouden zich hebben 'ingekocht'., Er is een dubbel geldcircuit, waardoor sommige spelers een deel van hun geld via de club krijgen en een deel van buiten staanders.. De buitenstaanders, verenigd voor een gedeelte in een 'club van honderd' hebben een diep gaande invloed op het vereni- gingsbeleid gehad. Afspraak Gistermiddag hebben voorzitter Kees Werkhoven en manager Cor Hesselberth, tijdens een persconferentie, de aantijgingen niet weerlegd. "Omdat", zei Werkhoven, "wij donderdag een afspraak met wethouder Pot (sport en recreatie) hebben ge maakt, waarin wij toezegden het college van B en W en de ge meenteraad van Utrecht op zeer korte termijn opening van zaken te geven. Wij willen niet dat de gemeente zijn inlichtingen via de pers moet De leiding van de club hield daar om de lippen stijf op elkaar over alle zaken die direct of zijdelings te maken hebben gehad met de beschuldigingen, gepubliceerd in voornamelijk het voetbal weekblad V.I en de plaatselijke dagbladen. "Wij zien de ernst van de situatie in, maar wij kie zen nog voor het zwijgen, omdat er mensen bij de zaak betrokken zijn", vertelde Werkhoven. "Maar wij willen ons niet ver stoppen, want wij hebben in feite niets te verbergen. De club van honderd heeft geld aan de FC Utrecht beschikbaar gesteld en dat is op een bepaalde manier be steed. Inlichtingen daarover wil ik eerst aan de gemeente geven. De tekorten van FC Utrecht zijn exploitatietekorten, dat hand- en tekengelden netto werden uitge keerd, komt omdat wij niet ge weten hebben dat daarop ook een belastingplicht rust." Kikkers Op dit moment bedraagt de schuld van de stichting aan de belastin gen ruim 900.000 gulden, maar de belastingdienst is slechts een van de schuldeisers, die stuk voor stuk een faillissement zou den kunnen aanvragen. Die dreiging overigens bestaat niet direct omdat de FC Utrecht nog steeds op een zekere tolerantie van zijn crediteuren kan rekenen en omdat een faillissement niets zou opleveren. Kikkers immers hebben geen veren. De club bevindt zich zelfs nog in een vrij gunstie positie omdat er een nieuw stadion wordt ge bouwd (totale kosten van het project 75 miljoen), dat ook een bespeler nodig heeft. Manager Hesselberth stelde gister middag dat de in dit seizoen op lopende schuldenlast niet te kos te van de spelers zal gaan. "Wij zullen, dank zij de inkomsten uit recettes, aan alle door ons aange gane verplichtingen ten opzichte van de spelers kunnen voldoen. De stijging van de schulden zal gaan in de richting van hen die nu al geld van ons tegoed heb ben." Hesselberth maakte het voigende lijstje van FC Utrechts voor naamste crediteuren: 1.000.000 Langlopende verplichtin gen, leningen waarbij de ge meente garant staat voor rente en aflossing. 1.400.000 Belastingdienst en be drijfsvereniging., 300.000 Achterstallige huur sta dion., 500.000 Normale crediteuren, zoals de busmaatschappij en leveran ciers. AMSTERDAN (ANP) - Niet elke ruiter is een meester in het bedenken van de ideale lijn van een parkoers. Dat bleek gisteravond in de eerste internationale springrubrick van de tweede dag van Jumping Amster dam. De deelnemers mochten zelf bepalen in welke volgorde zij de twaalf hindernissen wilden springen. Zoals altijd bij dit soort 'doe-het- zelf-wedstrijden moesten enkele ruiters worden gediskwalificeerd. Zo vergat Emiel Hendrix met de schimmel Dreamkeeper in zijn haast een hindernis en presteerde de Belg Stany van Paesschen het met Jolly Boy twee keer over hetzelfde obstakel te springen. De Fransman Herve Godignon reed mat Khadidja wel een uitgekiend parkoers, ook al maakte hij niet de beste tijd (55,64 seconden). De als eerste gestarte Engelsman Nick Skelton was met Jet Lag beduidend sneller (51,93), maar moest vier strafpunten incasseren, waardoor hij op de tiende plaats belandde. En de Fransman Gilles Bertran de Balanda, die donderdagavond een eerste prijs pakte, paarde een vlotte rit (53,53) aan acht strafpunten, zodat hij helemaal niet in de prijzen viel. De beste Nederlander was Gerd Meier. Hij bleef met Speedway T foutloos in 69,01 seconden en werd daarmee zesde. Uitslag: 1. Godignon; 2. Sloot haak (Wdl); 3. Snoek (Wdl); 6. Meier. Terrorisme is een verschijnsel van onze tijd. Wordt nucleair terrorisme het verschijnsel van de komende tijd? Volgens het Amerikaans-Fran se schrijversduo Laijy Col lins-Dominique Lapierre is het beslist niet ondenkbaar dat terroristen op een be paald moment naar kernwa pens zullen grijpen om te po gen hun wil door te drukken. Integendeel zelfs, het be hoort volgens hen tot de zeer reële mogelijkheden. Ze heb ben in hun boek "De vijfde ruiter" indringend beschre ven hóe het zou kunnen ge beuren. "Voor alles is het een gewone thriller", riep het tweetal bij na in koor uit toen het dezer dagen in Amsterdam als ere gasten fungeerde van een feestje dat de uitgeversmaat schappij Elsevier op touw had gezet ter gelegenheid van het verschijnen van de Ne derlandse vertaling van hun boek. Elsevier was er niet vroeg mee. In diverse landen staat het tweetal al geruime tijd aan de top van de literaire hitlijsten. In Amerika werd zelfs al een bedrag van een dikke vier miljoen gulden op tafel ge legd alleen voor de pocke trechten. En dat alles alleen voor een thriller? Natuurlijk niet. De intensieve onderzoekingen die het schrijven van deze zeer actuele roman vooraf gingen hebben zo'n berg aan informatie opgeleverd dat het werk ver boven het ni veau van een gewoon verzon nen verhaal uitstijgt. "En we staan achter elke zin Larry Collins (rechts) 1 i Dominique Lapierre. die we hebben geschreven. De gegevens die we daarin verstrekken zijn absoluut be trouwbaar", verzekerden de twee schrijvers hun publiek in Amsterdam. Dat overigens in niet zo bijster groten getale was komen opdraven. Wat op zichzelf niet te verwonderen valt als de uitgever het boek tevoren in handen van een ochtendblad heeft gespeeld die er een bewerkte feuille ton van maakt. En daarmee al is begonnen als de bijeen komst in de hoofdstad wordt belegd... De documentaire inslag die het duo Collins-Lapierre al eer der toonde o.a. met "Brandt Parijs?" en "O Jeruzalem" komt ook in hun eerste thril ler sterk naar boven. New York is niet zo maar een stad. Het is een gigantische agglo meratie waarin meer zwarten wonen dan in Lagos, de hoofdstad van Nigeria, meer joden dan in Tel Aviv, Jeru zalem en Haifa samen, meer Italianen dan in Palermo en meer Ieren dan in Cork. In al le hoekken van de vijf distric ten is wel een stukje wereld te vinden. Alle rassen, volke ren en godsdiensten van de wereld zijn er vertegenwoor digd. En in deze mensen-moloch zal - volgens het boek - een wa terstofbom tot ontploffing worden gebracht als de Li bisch dictator Gaddafi zijn zin niet krijgt. Hij eist onmid dellijke ontruiming van de westelijke Jordaanoever door Israël. Zijn Palestijnse broeders hebben al lang ge noeg aan dovemansoren ge smeekt De eerste reactie in Washington is ongeloof. Dan verbijste ring. Daarna angst, bijna pa niek. De man die in het verhaal het Witte Huis bewoont wordt niet met name genoemd. Hij is "de president". Maar het is duidelijk dat de schrijvers Carter voor ogen hebben ge had. Hij was hun president die de mensen moest leiden die de weg uit dat doolhof van velerlei belangen moes ten pogen te vinden. Eerst trachten Gaddafi tot an dere gedachten te brengen. Het wordt geprobeerd maar de Amerikanen stuiten op een muur van Arabische on verzettelijkheid. Hy zal treu ren om het leven van miljoe nen Newyorkers maar het kan niets aan zijn besluit ver anderen. Moet dus worden toegegeven aan deze nucleaire chantage en Israël worden gedwongen aan Gaddafi's eisen te vol doen? Ook dat wordt overwo gen, zelfs geprobeerd maar de Israëliërs blijken even on verzettelijk. Jammer voor die miljoenen Amerikanen. Maar ze kunnen geen duimbreed wijken. Een kwestie van principe. Dan New York ontruimen? Het blijkt een onmogelijkheid. Volgens Collins en Lapierre hebben er inderdaad in de Verenigde Staten al zo'n tien bedreigingen en chantagepo gingen met atoomwapens plaats gehad. In 1974 zou pre sident Ford om die reden bij na Boston hebben laten eva cueren. Er is een speciaal bureau dat dag en nacht in actie kan ko men om te zoeken naar elk verdwenen of verborgen atoomdeeltje. Maar in een stad als New York is dat als het zoeken naar een speldek- nopje in een hooiberg. Ook wordt al jarenlang ge tracht uit te vinden hoe een miljoenenstad als New York zou kunnen worden geëva cueerd. Theoretisch zou het kunnen. In drie dagen tijd. Maar dan zou iedereen zich ideaal moeten opstellen. Nie mand gelooft echter dat mijn heer B op mijnheer A zal wachten omdat die volgens het alfabet eerder weg moet. Zeker niet als ergens een atoombom dreigt te explode- "Evacuatieplannen deugen al leen op papier. In de barre praktijk zijn ze onuitvoer baar", concluderen de schrij vers die overigens niet bang zijn met hun boek slapende honden te hebben wakker ge maakt. Zulke honden slapen niet. Natuurlijk weet de lezer al na het eerste telefoontje in het Witte Huis dat die waterstof bom in het boek nooit zal ont ploffen. Hij zal - net als in el ke ordentelijke avonturenro man - prcies op tijd worden gevonden en onschadelijk worden gemaakt. Als pure thriller is "De vijfde ruiter" dan ook geen uitzonderlijk fenomeen. Maar de herkenbaarheid van het decor, de herkenbaarheid van de hoofdfiguren, de le vensechte schets van de ge dreven terroristen, het grieze lig fanatisme van hun motie ven en de adembenemende onmacht van wat normaal zo machtig lijkt, het zijn vele fa cetten die het lezen van dit verhaal tot een ongemeen boeiende belevenis maken. En dan maar hopen dat het documentaire van het werk alleen de entourage betreft en niet de immense dreiging die Collins en Lapierre in het gegeven hebben neergezet... "De vijfde ruiter" - Elsevier - 29,50. KOOS POST

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10