Tsjaad eist vertrek Libiërs .-Kapitein wil niet van onderzeeboot af Pools parlement praat over opschorting stakingsrecht Wantrouwen van linkse Arabieren neemt sterk toe Spanje klaar voor NAVO Zweden mogen Russisch schip bergen Geruchten coup tegengesproken "Kernoorlog niet beperkt te houden" Levering Awacs tr:T,feeioverR^Tn:s sarrh^"cnH burd?r STAAT DER NEDERLANDEN 123 LENING 1921 PER 1927/1991 VRIJDAG 30 OKTOBER 1981 BUITENLAND STOCKHOLM (GPD/AP) - Pogin gen van de Zweedse marine-au toriteiten om de gezagvoerder van de aan de grond gelopen Russische onderzeeboot te be wegen zijn vaartuig te verlaten om aan boord van een Zweedse mijnenveger te worden onder vraagd zijn gisteren op niets uit gelopen, aldus het Zweedse nieuwsagentschap. Een Zweedse marine-officier die gisteravond aan boord van de on derzeeboot was gegaan, verklaar de dat de kapitein, Pjotr Goesjin, hem gezegd had dat hij noch zijn bemanning van zins waren het schip vrijwillig te verlaten. Even min was hij bereid de Zweedse autoriteiten inzage te geven in zijn logboek. De gestrande Russische onderzee boot zal door de Zweedse marine worden vlotgetrokken en naar de vlootbasis Karlskrona worden gesleept. De Russische ambassa deur in Stockholm had al voor het bekend worden van dit rege ringsbesluit officieel z'n verzoek ingetrokken om het schip door Russische bergingsvaartuigen te laten ophalen. In de Zweedse ter ritoriale wateren is gisteren een tweede, niet geïdentificeerde on derzeeboot gesignaleerd. Juist buiten de Zweedse territoriale wateren kruist nog steeds een Russische vlooteenheid. De opperbevelhebber van de Zweedse strijdkrachten, gene raal Lennart Ljung. is belast met de operatie. Nog niet bekend is wanneer deze zal worden uitge voerd. Daarnaast heeft Ljung op dracht gekregen nauwkeurig te onderzoeken hoe en waarom de ze flagrante schending van de Zweedse territoriale wateren heeft plaats gevonden. Afhanke lijk van de resultaten van dit on derzoek zal worden besloten wanneer en hoe deze middenin militair gebied aan de grond ge lopen onderzeeboot aan de Sow- jet-Unie zal worden overgedra gen. Op de vlootbasis Karlskrona heeft men al voorbereidingen ge troffen om commandant Gusjin, officieren en manschappen van de duikboot onder te brengen. Toedracht De Zweedse premier Faelldin en minister van buitenlandse zaken Ullsten verklaarden donderdag middag geen genoegen te nemen met de Russische verklaring over de oorzaak van het ongeluk. Men heeft de Sowjet-ambassa- deur Michail Jakovlev weer op het matje geroepen en hem dui delijk gemaakt dat men weigert te geloven dat onderzeeboot 137 door een kapot gyrokompas zo ver uit de koers zou zijn geraakt. Premier Faelldin: „Ten eerste is belangrijk dat we een duidelijk beeld krijgen van wat er eigen lijk is gebeurd. Verder is het wel redelijk om aan te nemen dat de Russen zullen reageren op ons protest. Ullsten: „Want we heb ben geen verklaring gekregen die we acceptabel kunnen vin den". Het feit dat de Sowjet-ambassa- deur zijn verzoek op gisteren in trok om de berging door de Rus sische bergingsschepen te laten uitvoeren, beschouwde men als een positief resultaat van de standvastige houding van de Zweedse regering Men neemt aan dat men Russische mede werking zal krijgen bij het ko mende onderzoek. Ook heeft men de Russische ambassade beloofd binnenkort een gesprek te mogen hebben met officieren en bemanning. N'DJAMENA (AFP) - Tsjaad heeft de volledige terugtrek king geëist van de Libische troepen die in dit land ver blijven. In een vannacht gepubliceerd communiqué eist de Tsjadi- sche regering, dat alle Libische troepen worden terugge trokken. De eenheden die gelegerd zijn in de hoofdstad N'Djamena en de provincie Chari-Baguirmi dienen het land met onmiddellijke ingang te verlaten, aldus de rege ringsverklaring. Voor de rest van het land zal een ministeriële commissie worden gevormd die met de Libische au- President Goukouni Weddeye in Tsjaad. LONDEN (Reuter) Een kernoor log is niet beperkt te houden, dit in tegenstelling tot wat velen me nen, ook strategen. Niet tot een bepaald gebied of dit nu Europa is of een ander en niet qua kracht van wapens Het Westen zou er dan ook beter aan doen meer aandacht te geven aan zijn con ventionele bewapening dan "meer geld uitgeven om de her senschim van de beperkte kern oorlog na te jagen". Dit is de con clusie van een studie van het on afhankelijke Londense interna tionale instituut voor strategi sche studies (IISS). "Kernwa pens zijn, aldus het rapport, al lereerst eenvoudigweg te sterk en hebben teveel niet te voor spellen neveneffecten om ze pre cies en gericht te kunnen gebrui ken". Dan zou sturen van het verloop van een kernoorlog af hangen van commandosystemen en verbindingen met inbegrip van satellieten, maar deze zijn ui terst kwetsbaar. ten uitwerken, dat erin voorziet dat de Libiërs voor 31 december 1981 zijn vertrokken. Het communiqué besluit met de mededeling dat "de Panafrikaan- se vredesmacht en het nationale leger van Tsjaad geleidelijk aan in de gebieden zullen worden ge stationeerd die voorheen door de Libische strijdkrachten werden bezet". Met de Panafrikaanse vredesmacht worden de troepen bedoeld die onder auspiciën van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) gelegerd zullen worden in Tsjaad om de verschil lende partijen uit elkaar te hou den en de overgang naar een sta biel bewind te bewerkstelligen. Of het vertrek van Libische troe pen de instemming heeft van Li bië, is niet duidelijk. De over gangsregeling van Nationale Eenheid (Gunt) van Tsjaad heeft gisteren de geruchten over een staatsgreep waarbij de Tsjadi- sche minister van buitenlandse zaken en Libische troepen be trokken zouden zijn met kracht tegengesproken. De Gunt sprak van "leugens die onrust moesten zaaien binnen de regering". Woensdagavond waren er vanuit het buitenland berichten geko men dat militairen van de minis ter van buitenlandse zaken, Ah met Acyl, en Libische pantser voertuigen de Tsjadische hoofd stad waren binnengedrongen. Een krachtige tegenspraakkwam er ook van minister Acyl zelf. Hij verklaarde dat hij, sinds hij maandag uit Washington was te ruggekeerd, bij president Gou kouni Oueddeye was geweest. "Voor je over tanks in de straten kunt spreken, moet je ze op z'n minst gezien hebben", zo zei hij. De Tsjadische president, die enke le dagen niet gesignaleerd zou zijn, heeft gisteren besprekingen gevoerd met de "tweede man in Libië", Abdelsalam Jalloud. Wat er is besproken is niet bekendge maakt. Volgens Jalloud werden de gesprekken gevoerd in het ka der van het periodiek overleg "tussen twee broederlanden". Jalloud, die inmiddels weer naar Libië is teruggekeerd, heeft in een interview met de Tsjadische radio nog herhaald, dat de Libi sche troepen naar Tsjaad zijn ge komen op verzoek van de Gunt. "De dag dat de Gunt ons zal vra gen te vertrekken, gaan wij", zo voegde hij er aan toe. WALES Tijdens het bezoek van de Britse kroonprins aan Wales kon zijn vrouw Diana haar hart ophalen aan de kinderen die het paar begroetten. Diana is voor haar huwelijk kleuterleidster geweest. Regeringspartij behaalt ruime meerderheid MADRID - De Spaanse Tweede Kamer heeft de regering formeel gemachtigd de procedure in gang te zetten welke moet leiden tot de toetreding van Spanje tot de NAVO. Dankzij de steun van de conservatieve Democratische Coalitie en de Baskische en Cata laanse parlementsleden behaal de de regeringspartij UCD gister avond met 186 stemmen voor en 146 tegen een ruime meerder heid. Op de laatste dag van het driedaag se debat leverde de oppositie nog amper verzet. In de stemverkla ringen verweet communistenlei der Santiago Carnllo de regering dat zij bewust had verhinderd dat het debat direct via de tv werd uitgezonden, omdat zij dan de publieke opinie helemaal te gen zich zou hebben gekregen. Naar het oordeel van Santiago Carrillo zal Spanje's lidmaat schap van de NAVO alleen maar een negatief effect hebben op het toch al weinig stabiele democra tiseringsproces. Ondanks de uit slag van de stemming kondigde hij aan door te zullen gaan met de tegen de NAVO gerichte cam pagne. De leider van de socialisten, Felipe Gonzalez, toonde zich al even min tevreden. Naar zijn mening draagt een Spaans lidmaatschap van de NAVO geenszins bij tot KINGSTON - De premier van Jamaica, Edward Seaga, heeft gisteren bekendgemaakt dat zijn land de diplomatieke be trekkingen met Cuba heeft ver broken. De Cubaanse zaakgelas tigde in Kingston heeft op dracht gekregen zijn kantoor te sluiten en binnen 48 uur het land te verlaten. de internationale ontspanning. Gonzalez opperde dat het op dit moment verstandiger zou zijn geweest om het geld gemoeid met de toetreding te richten op de reële problemen waar Spanje momenteel mee te kampen heeft, zoals de werkloosheid. Voor het toetredingsbesluit wei gerde hij uitdrukkelijk medeve rantwoordelijkheid te dragen. De concessies die de oppositie de regering uiteindelijk wist af te dwingen, waren gering en bo vendien al in een eerder stadium door de minister van van buiten landse zaken, Perez Llorca, toe gezegd: de uitdrukkelijke belofte geen compromissen aan te gaan ten aanzien van de plaatsing van kernwapens op Spaanse bodem (mocht dat later nodig blijken, dan is goedkeuring door het par lement vereist) en het instellen van een speciale ad hoc-commis- sie uit het parlement die geïnfor meerd zal worden over de onder handelingen over de feitelijke in tegratie in het apparaat van de Noordatlantische Verdragsorga nisatie. BEIROET - Vandaag is het islami tisch nieuwjaar, een officiële feestdag in veel Arabische lan den. De stemming onder de men sen is meestal nogal uitgelaten, men heeft het gevoel aan een „nieuwe periode te beginnen". Dat geldt voor de Saoedi's deze dagen zeer zeker: de gunstige uitslag van de stemming in de Amerikaanse Senaat inzake de Awacs wordt door de Saoedische pers toegejuicht als een „gewel dige overwinning voor Reagan, Saoedi-Arabiè en voor alle Ara bieren waar ook ter wereld". Ook in Eygpte, dat altijd heeft ge pleit voor levering van de Awacs aan Saoedi-Arabiè, toont men zich zeer tevreden. Minister van buitenlandse zaken Kamal Has san Ali beschouwt de Awacs- deal met Saoedi-Arabiè (de twee Amerikaanse Awacs. die Egypte tijdelijk „te leen" had worden komend weekeinde weer terug getrokken) zelfs als een „keer punt in de Amerikaanse Midden- Oosten-politiek". Opvallend is dat de pers in gema tigde Arabische landen of en thousiast of nogal nuchter op het uit Washington reageert. Zelfs PLO-chef Jasser Arafat ziet, ondanks fel verzet van zyn linker vleugel in de Palestijnse guenlla- organisatic. wel iets in het Saoe dische vredesplan, temeer daar het het Palestijnse recht op een eigen onafhankelijke staat on derschrijft. Ook Arafat zal bin nenkort in Riaad zyn opwach ting maken. B veel moeite hebben de radicale „Reagan wint grootste overwinning op het Congres" meldden gematigde en rechtse Libanese bladen De linkse Libanese pers. of die in ra dicale Arabische landen toont zich echter alleen verheugd om dat Israël een slag is toegebracht, en niet omdat dc „Amerikaanse politiek van het bewapenen van gematigde Arabische landen te gen het toenemende Sowjet-ge- vaar" heeft gezegevierd. Arabische regimes Syrië, Libië Algerije, Irak en Zuid-Jemen van de merites van hun vredesplan te overtuigen. Vooral nu de Saoedi sche kroonprins Fahd - dezelfde die in augustus het Saoedische vredesplan formuleerde - woens dag in Bonn een Arabisch taboe doorbrak en openlijk sympathie toonde voor de nieuwe Egypti sche president Moebarak. Het was de eerste keer. sinds Sadat in '77 naar Jeruzalem ging, dat Saoedi-Arabiè zijn „vertrouwen" uitsprak over Egypte of een Egyptische leider. Een en ander betekent een fundamentele koerswijziging in de Saoedische politiek, die tot nu toe solidair was met de vrijwel algehele Ara bische oppositie tegen de Egyp- tisch-Israelisch-Amerikaan se Camp David-akkoorden en tegen het Egyptisch-Israelische vre desverdrag. Het ging de Saoedi's natuurlijk niet alleen om de Awacs en an der modern Amerikaans militair materiaal (waaronder tankvlieg tuigen, lucht-lucht raketten- het hele pakket beloopt een waarde van 22 miljard gulden). Voor Riaad speelt ook de vraag of een bondgenoot in het Midden-Oos ten op Amerika kan rekenen of niet. Als de Senaat de levering van de Awacs niet had goedgekeurd, dan zou dat voor de Saoedi's - D- Saoedische opening naar Cairo zal het president Moebarak mak zijn geweest dat Amerika niet staat is een onafhankelijke bui tenlandse politiek te voeren, en dat Washington eeuwig de „ge vangene zou blijven van de machtige joodse lobby" in Ame rika. Nu de zaak rond is zal de Amen kaanse invloed bij gematigde ESSSf Dc'saoedischesleHmgname laa, Arabische afwijzers kefijker maken Egypte's isole ment in de Arabische wereld te doorbreken. De radicale Arabi ■Che landen zijn echter alleen be reid Egypte weer in de Arabische familie op te nemen, indien Moe barak de Camp David-akkoor den met Israël opzegt toenemen, en zullen de Saoedi's zelf een nog grotere rol willen gaan spelen bij de totstandko ming van een algehele vredesre geling in het Midden-Oosten. De Saoedi's gaan nog niet zo ver dat zij de door Amerika gespon sorde Egyptisch-Israelische vre de kunnen ondersteunen Riaad hoopt een overgrote meerder heid van Arabische landen en West Europa in het Saoedische vredesplan, gelanceerd afgelo pen zomer, te kunnen interesse ren. Een realistische benadering, want het Saoedische vredesplan komt tegemoet aan Palestijnse eisen - namelijk een mini-staat op de westelijke Jordaanoever en in Gaza - en kent tegelijkertijd Israël het recht toe in vrede te le ven binnen de grenzen van 1967. Vooral vanwege dit laatste aspect heeft het Saoedische vredesplan veel lof geoogst in het Westen de EG-landen staan er positief te- Egypte in dc kou staan. Het dan ook niet lang duren of de pers in het radicale Arabische kamp zal zich in alle hevigheid tegen Saoedi-Arabie keren, en in dit licht zal de Amerikaanse leve- rial van de Awacs aan Saoedi- Arabié al snel tot een „imperia listisch-Arabisch-reactionair complot" betiteld worden. Deze tendens is al zichtbaar: An Nida orgaan van de Libanese communistische partij, deelde gisteren de Saoedische politiek flOOt OP lO merken dat de Saoedi's „zich voor de Amerika nen hadden vernederd (door Amenkas vriend Moebarak te prijzen) teneinde de Awacs in de wacht te kunnen slepen" Ook het Syrische regeringsblad Ti- schnen verwees gisteren indirect naar de Saoedi's als „die Arabic ren dfc nog teods tan Amerika afhankelijk zijn en die niet de les geleerd hebben van Sadat's dood genover (de Britse minister Car- De Saoedi's hebben hun Awacs. de rington in zün hoedanigheid a voorzitter van de EG-minister raad gaat half novemlx r r.tir Riaad), en zelfs president Reagan zegt - na aanvankelijke koelheid van Amerikaanse zijde - nu het Saoedische plan als „basis voor onderhandelingen te beschou Amerikanen hebben terrein ge wonnen in het gematigde Arabi sche kamp. maar het wantrou wen van de op Moskou geonèn teerde radicale Arabische regi mes is sterk toegenomen. RIENKO WILTON ADVERTENTIE WARSCHAU (AFP/UPI) - Het Poolse parle ment (SEJM) dt vanmiddag bijeenkomt, zal zich buigen over het voorstel tot opschorting van het stakingsrecht en intrekking van de "vrije zaterdag". Dit heeft de Poolse radio gisteravond meegedeeld. Voorts is via het persbureau Pap bekendgemaakt dat de werknemers niet het loon krijgen uitbetaald over het uur dat zij woensdag staakten. De Poolse radio citeerde Stefan Olsowski van het leidinggevende politburo van de com munistische partij, die een toespraak tot par tijgenoten in het zuidelijke Bielsko Biala hield. Daarbij herinnerde hij eraan dat het centrale comité tijdens zijn vergadering bij na twee weken geleden in een resolutie aan drong op een stakingsverbod en het door werken op zaterdag. Als de Sejm besluit tot opschorting van het stakingsrecht, wat hoogstwaarschijnlijk ge beurt, wordt een uiterst felle reactie van So lidariteit onvermijdelijk geacht. De nationa le commissie van het vrije verbond zei on langs in een dergelijk geval in heel Polen een algemene staking van onbepaalde duur te zullen uitroepen. Solidariteit ziet het sta kingsrecht en de vrije zaterdag voor de werknemers als de twee belangrijkste ver worvenheden sinds de stakingen van vorig jaar zomer. Dat recht op staking is overigens alleen vastgelegd in de akkoorden van Gdansk, Szczecin en Jastrzebie. In de Sejm is nog niet de wet op de vakbonden behan deld waarin wordt omschreven welke pro testacties de vakorganisaties mogen voeren. Het personeel van 65 bouwbedrijven in Szcze cin en omgeving (noordwest-Polen) heeft gisteren twee uur gestaakt, zo heeft het offi ciële persbureau Pap meegedeeld. De regionale bouwafdeling van Solidariteit had tot de werkonderbreking opgeroepen om te protesteren tegen de ontoereikende voorziening met bouwmateriaal. Ook zit het de arbeiders dwars dat een akkoord over de bouwindustrie, dat een jaar geleden tussen het vakverbond en de regering was gesloten, een dode letter is gebleven. Als de autoriteiten niet voor 3 november over de kwestie gaan onderhandelen, wordt er een staking afgekondigd in alle bedrijven in Szczecin en omgeving. Het bouwvak heeft zwaar te lijden van de eco nomische crisis, die Polen heeft getroffen. In de afgelopen maanden hebben de autoritei ten heel wat bouwbedrijven moeten sluiten omdat er geen materiaal meer was. Op het nationale hoofdkwartier van Solidari teit in Gdansk kwam het presidium van het vakverbond bijeen. Op de agenda staat een bespreking van de staking van woensdag en de aanhoudende stakingen in verscheidene delen van het land. Over de nationale sta king gedurende één uur, waaraan bijna alle Poolse arbeiders meededen, schreef het par tijdagblad Trybuna Ludu Cynisch: "de sta king was bedoeld als bewijs voor de eenheid van het vakverbond. Het werd echter een be wijs van de verdeeldheid van het volk, met een zenuwachtige stemming en voortduren van de maatschappijke onrust als gevolg". Lech Walesa, leider van het Poolse onafhanke lijke vakverbond Solidariteit, heeft zijn be zoek aan Chicago afgezegd wegens de situa tie in zijn land. Dat heeft een woordvoerder van de Amerikaans-Poolse gemeenschap van Chicago gisteren meegedeeld. Walesa zou op 20 november naar Chicago zul len komen, een stad waar vele mensen van Poolse afkomst wonen "Walesa zei dat hij het jammer vond, maar legde uit dat hij zijn land niet kon verlaten, zelfs niet voor een paar dagen", aldus de woordvoerder. bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 3 november 1981 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 december aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 december 1987 af verlenging houders van deze lening hebben van 1 december 1986 tot 1 februari 1987 het recht deze lening om te zetten in een 12%% lening 1986 met aflossing per 1992/1996 inschrijving 3 november a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 december 1981 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9