Bier en fris stuk duurder Sowjet-top stelt teleur Periodieke autokeuring pas in 1986 ingevoerd Aanklacht tegen politie mogelijk strafbaar feit KRAMERS' Regering krijgt fiat: Nederlandse soldaten in Sinaï-vredesmacht Kabinet wil ook belasting optrekken Twintig ton gif op belt Een eigentijdse presentatiescan het Nederlands van nu: GROOT WOORDENBOEK NEDERLANDS J SP IJDAG 30 OKTOBER 1981 BINNENLAND )EN HAAG (ANP) - Vol gens de lijnen die het mi nisterie van verkeer en waterstaat heeft uitgezet zou de periodieke keuring van personenauto's pas in 1986 kunnen worden inge voerd. itaatssecretaris Van der Doef van dit departement vindt dat veel te laat, hoewel hij niet optimistisch is over de mogelijkheid het be ginmoment van de keuring nog te vervroegen Het ontbreekt hem ook aan geld voor de opzet van het keuringssysteem, zo liet hij gisteren aan de vaste Kamer commissie van verkeer en water staat weten. ^an der Doef verklaarde er alles aan te zullen doen om de perio dieke keuring van personenau- to's eerder te laten ingaan dan op dit 'onaanvaardbare' tijdstip. De huidige staatssecretaris was in dertijd een van de initiatiefne mers van het wetsontwerp op de keuring van auto's, dat drie jaar geleden door de Kamer werd aangenomen. In de daarop volgende jaren heeft verkeer en waterstaat zich ge richt op het invoeren van de pe riodieke keuring van bedrijfswa gens. Pas toen dat karwei was ge klaard, medio dit jaar, boog men zich over de problematiek van het jaarlijks keuren van bijna vgf miljoen personeneauto's. Het to tale wagenpark aan motorvoer tuigen in Nederland is nu 4,7 mil joen excemplaren groot. Met een jaarlijkse groei van 200.000 zou dat in 1986 op 5,7 miljoen voer tuigen uitkomen. Geldgebrek Behalve dat nog problemen moe ten worden opgelost hoe de au to's precies gekeurd moeten wor den en door wie dat wordt ge daan. zit de staatssecretaris met geldgebrek. Het opzetten van een keuringssysteem is in de aanloopfase een kostbare zaak, waarvan de investeringen pas in de loop van de tijd worden terug verdiend uit de leges die de auto mobilist moet gaan betalen. Geld om al in 1983 tot een opzet te ko men is er niet, of de Kamer zou de begroting moeten wijzigin gen. zo opperde de bewindsman. Het aantal inspecteurs bij de Rgks- dienst voor het Wegverkeer zal verdubbeld moten worden met zo'n achthonderd man. Volgens het kamderlid De Beer zou dat aantal ook gehalveerd kunnen worden wat tot een aanzienlijke verlaging van de leges zou kun nen leiden. De WD-er raamde die met zijn systeem op ongeveer een tientje. De staatssecretaris, die op ongeveer vijfentwintig gulden mikt, noemde dat erg op timistisch. ANWB en Bovag blijken eigenlijk de enige organisatie te zgn die belangstelling hebben voor het utivoeren van de keuringen. De bewindsman verklaarde dat hij met deze organisaties gaat pra ten. Hij sluit niet uit dat autokeu ringen uitgevoerd zullen kunnen worden door zowel garagehou ders met goedgekeurde appara tuur als door de keuringsstations van de ANWB DEN HAAG (GPD) - Bier, suiker, frisdranken en vruch tensappen worden - als het kabinet zijn zin krijgt - op 1 januari flink duurder. Ook gaat dan de loon- en inkom stenbelasting licht omhoog. Deze maatregelen zullen de koopkracht met 0,3 tot 0,6 procent aantasten. De schat kist levert het echter 700 miljoen gulden op. De grote politieke partijen hebben met gemengde gevoelens gerea geerd op deze voorstellen. Het CDA betreurt de verhoging van de loon- en inkomstenbelasting, de WD noemt de voorstellen zelfs „bar en boos". Ook de Con sumentenbond is boos over de voorstellen en vindt dat de rege ring haar financiële problemen op de consument afwentelt. Het demissionaire kabinet besloot gisteren tot verhoging van de loon- en inkomstenbelasting en een verdubbeling van de accijns op een aantal dranken. Deze voorstellen - waarover de Twee de Kamer zich overigens eerst zal moeten uitspreken - zijn no dig ter oplossing van de financië le problemen van het kabinet. Zij passen dan ook in het kader van de andere inkomensmaatre gelen, waartoe eerder deze week al is besloten, zoals de verhoging van de premiegrens voor de aow. Volgens het kabinet is hier spra ke van een „beperkt belasting plan". Andere voorstellen op het gebied van belastingen en pre mies zullen later worden voorge steld. Het kabinet wijst erop dat ondanks deze maatregelen het uitgangs punt (uit het regeerakkoord) dat de gezamenlijke druk van belas tingen en premies stabiel moet blijven, overeind wordt gehou den. De nu voorgestelde stijging is niet hoger dan de stijging van het nationaal inkomen. Correctie De verhoging van loon- en inkom stenbelasting levert het meeste op, 285 miljoen gulden. Daartoe zijn eerst de tarieven verlaagd door ze volledig te corrigeren voor de opgetreden inflatie. Die verlaagde tarieven zijn daarna verzwaard door de belastingvrije sommen met 1 procent te verho gen. Op deze manier wil de regering de vorig jaar als eenmalig voorge stelde belastingverhoging van 225 miljoen gulden, toch blij vend maken. De opbrengst daar van werd dit jaar gebruikt voor een uitkering aan voormalige KNI L-militairen Door de beperking van de belas tingvrije sommen leveren de di verse inkomensgroepen naar draagkracht in. Iemand met een inkomen vn f 15.000,- gaat er 0,14 procent op achteruit, wie WEERRAPPORTEN i s I c 1% i I c Amsterdam half bew. 11 7 11 De BUt half bew. 12 7 5 Deelen 11 6 10 Eelde 11 5 6 Eindhoven regenbui 11 7 10 Den Helder half bew. 12 8 15 Rotterdam 12 8 5 Twente 10 7 11 Vlissingen licht bew. 12 8 9 Zd. Limburg 11 8 9 Aberdeen onbewolkt 9 2 0 Athene onbewolkt 24 13 0 Barcelona licht bew. 20 9 0 half bew. 11 5 6 Bordeaux 18 12 0 geheel bew. 11 8 12 Frankfort 12 7 1 Genève 14 8 2 Helsinki 3 2 2 Innsbruck 8 0 0 Klagenfurt half bew 11 -1 0 Kopenhagen half bew 10 5 4 Lissabon onbewolkt 21 12 0 Locarno geheel bew. 11 4 0 Londen onbewolkt 12 5 02 Luxemburg 10 5 7 Madrid onbewolkt 0 - Malaga onbewolkt 21 10 0 Mallorca onbewolkt 22 7 0 München 12 6 2 Nice licht bew. 17 10 0 Oslo geheel bew. 5 -1 6 Stockholm onbewolkt 7 2 1 14 4 0 regenbui 13 7 16 Casa Blanca 13 -- Istanbul regen 18 14 02 Las Falmas zwaar bew. 26 19 0 Beiroet zwaar bew. 27 20 0 Tunis zwaar bew. - 13 - Campingarts verliest kort geding ARNHEM (GPD) - De Hars- kampse campingarts P. de Meer heeft het kort geding te gen het ziekenfonds Rijn streek verloren Het zieken fonds mag per 1 januari de re latie met drs. De Meer verbre ken. Tot eind dit jaar heeft de Harskampse dokter de tijd om zijn fondspraktijk af te bouwen. De Meer en het ziekenfonds waren in een diepgaand con flict gewikkeld over de beta ling van declaraties tot een bedrag van 7 ton. Volgens Rijnstreek was de hulp die De Meer aan campinggasten gaf buiten proporties en wa ren de declaraties veel te hoog. De Meer kreeg daarom niet uitbetaald, en het zieken fonds wilde de relatie met de arts per 1 september verbre ken. De Meer pikte dit niet en span de een geding aan. Het ge schil over de declaraties - het ziekenfonds zegt ook nog en kele tonnen te goed te heb ben van De Meer - wordt nu uitgevochten voor een ande re rechter. Rechtbankpresident mr. A. Ro- selaar vindt dat De Meer on voldoende heeft kunnen aan tonen dat zijn declaraties juist zijn. Hij stelt voorts vast dat het ziekenfonds tijdig ge noeg kenbaar heeft gemaakt de relatie met De Meer te wil len beëindigen. Ook vindt de president dat het zieken fonds niet te kwader trouw heeft gehandeld De Meer moet de kosten van het geding - 3000 gulden - be talen. f30.000,- verdient 0,21 procent, wie f80.000,- krijgt 0,38 procent en mensen met een inkomen van f 120.000,- leveren 0,42 procent aan koopkracht in. Het kabinet heeft voorgesteld de accijns op bier te verdubbelen. De bieraccijns, die sinds 1969 niet meer is verhoogd, is volgens het kabinet sterk achtergebleven bij het prijspeil. De verhoging bedraagt 25 cent per liter, waar door de totale accijns op een liter bier twee kwartjes wordt. Een flesje bier zal door deze maatre gel ongeveer 10 cent duurder worden. Verdubbeld wordt ook de accijns op suiker, die sinds 1973 niet meer was aangepast. Deze ac cijns gaat van f 4,34 per 100 kilo naar ongeveer f8,70 per 100 kilo. Ook zullen nu bepaalde zoetstof fen onder de suikeraccijns wor den gebracht. Voorts wordt de accijns op limona des en mineraalwater verhoogd. Die op limonades gaat van 14,5 cent per liter naar 29 cent per li ter, waardoor een fles frisdrank ongeveer 17 cent per liter duur der zal worden. De accijns op mi neraalwater wordt zelfs verdrie voudigd en gaat van ruim 7 cent per liter naar 21,75 cent per liter. Nieuw is het voorstel ook accijns te gaan heffen op vruchtensappen, die daar tot nog toe van zijn ge vrijwaard. Het kabinet stelt een accijns voor van 14,5 cent per li ter. Door deze maatregel wordt de concurrentiepositie tussen vruchtensappen en limonades niet verstoord, zo laat het kabi net weten. Het gevolg van al deze accijnsver hogingen is een stijging van kos ten van levensonderhoud in 1982 met 0,2 cent. Gevoegd bij de koopkrachteffecten van de ver hoging van de loon- en inkom stenbelasting, betekent dat een acghteruitgang die - afhankelijk van het inkomen - tussen 0,3 en 0,6 procent ligt. DEN HAAG (GPD) - De vaste Tweede-Kamercommissies voor buitenlandse zaken en defensie hebben de Nederlandse regering gisteren groen licht gegeven om Nederlandse militairen beschik baar te stellen voor een vredes macht in de Sinai-woestijn. Al leen de PPR-buitenlandspecia- list Waltmans sprak zich gisteren in een besloten commissiebe- raad met de ministers Van der Stoel (buitenlandse zaken) en Van Mierlo (defensie) tegen dit plan uit De vredesmacht moet zich tussen Egypte en Israël vestigen na de terugtrekking van Israël uit het laatste deel van de bezette Sinai- woestijn in het kader van de Camp David-akkoorden. Deze terugtrekking moet in mei van het volgende jaar voltooid zijn. Behalve Nederland zouden de Verenigde Staten, Australië en enkele Westeuropesc landen een bijdrage leveren voor de interna tionale troepenmacht. Minister Van Mierlo (defensie) heeft de kamercommissie ge zegd dat hij voor deze vredes macht medische- en transpor- teenheden wil leveren van maxi maal zo'n 100 man. Nederland zendt liever geen infanteristen omdat dit de druk op de infante rie als geheel te groot zou maken, daar dit landmachtonderdeel ook al troepen levert voor de vre desmacht van de Verenigde Na ties in Libanon.Het is echter nog niet zeker of zonder inschakeling van de infanterie, er zich vol- ROTTERDAM (ANP) - Prins Claus verrichtte gistermiddag in het Rotterdamse Hiltonhotel de opening van de wedstrijd om de wereldtitel dammen tussen de Russische titelhouder Anatoli Gantwarg en de Nederlander Harm Wiersma. Beide rivalen (links Wiersma, rechts Gantwarg) begeleidden de prins en de Russische ambassa deur Tolstikov in hun openingspartij, die overigens in remise eindigde. UTRECHT (ANP) - De rijksre cherche is in opdracht van de procureur-generaal bij het Ge rechtshof in Amsterdam een uit gebreid onderzoek begonnen naar mogelijk strafbare uitlatin gen van de Utrechtse advocaat mr. J. Boone. Deze heeft een team rechercheurs van de Utrechtse politie er in juli tijdens een strafzaak tegen hasj-smokke- laars van beschuldigd processen- verbaal in strijd met de waarheid te hebben opgemaakt en boven dien een kroongetuige in die zaak te hebben overgehaald tot het afleggen van een valse getui- geverklaring. Volgens mr. Boone, die gisteren uitdrukkelijk verklaarde bij zijn uitlatingen te blijven, gebeurde dat om zijn cliënt, inmiddels tot driejaar cel veroordeeld "aan de paal te nagelen". De advocaat eiste in juli dat "in het belang van de rechtszekerheid" eerst moet worden uitgezocht of de Utrechtse politie bij vergissing of met opzet zo heeft gehandeld. "Het belang van een betrouwbaar opsporingsapparaat stijgt ver uit boven het belang om deze rechtszaak tot een einde te bren gen", aldus mr. Boone in juli, toen het slot van de zeven maan den eerder begonnen en tal van keren uitgestelde en onderbro ken rechtszaak leek aan te bre ken. Journalisten werd gisteravond ge vraagd de rijksrecherche op weg te helpen in het onderzoek naar de uitlatingen van mr. Boone. Volgens een rechercheur waren hun verklaringen nodig om te weten te komen wat er tijdens het pleidooi van mr Boone pre cies aan de orde is gekomen. De bandrecorder van de griffier van de rechtbank in Utrecht zou tij dens de zitting namelijk dienst hebben geweigerd. Van de gewraakte opmerkingen van mr. Boone bestaan volgens een rijksrechercheur dan ook geen bandopnamen. Officier van justitie mr. A Herstel en recht bankspresident mr. A. van Del den wilden gisteravond bevesti gen noch ontkennen of er opna men van de zitting gemaakt zijn. Volgens beiden bestaat er echter in ieder geval een verslag van de zitting in de vorm van een pro- ces-verbaal. Over het feit dat de rijksrecher cheur zich bezighoudt met het verhoren van journalisten en het verzamelen van hun verslagen wilden noch de officier, noch de rechtbankpresident gisteravond commentaar geven. ALMELO (ANP) - Het chemisch reinigings bed rijf Palthe in Alme lo heeft in de jaren 1973 tot 1979 wekelijks circa 600 kilogram perchloorethyleenhoudend slib en filteraarde gestort op het ge westelijk vuilstortterrein "het Rikkerink" in Ambt-Delden. Dit is door het gewest Twente be kendgemaakt Volgens een voor lopige schatting is in 6.5 jaar tijds tussen de 15 000 en 20000 kg zuivere perchloorethyleen op de vuilstort terechtgekomen. Het perchloorethyleen is gestort toen de wet chemische afvalstof fen nog niet van kracht was. De ze wet schrijft voor, dat geen af val mag worden gestort, waarin meer dan een half procent perch loorethyleen zit. In het slib op het Rikkerink zat tussen de vijf en tien procent van deze stof. Winkelier in Den Haag doodgeschoten DEN HAAG (ANP) - Onbekenden hebben gisteravond aan de Hoef- kade in Den Haag de eigenaar van een winkel doodgeschoten. Dat heefl de Haagse politie giste ren laten weten. Twee mannen gingen om half zeven de winkel binnen en één van hen loste in het gangetje dat toegang tot het winkelpand geefl, een schot op de eigenaar Yasin Akbulut De man - vader van zes kinderen overleed op weg naar het zie kenhuis. de Si- Ovengens hangt het doorgaan van het hrlc Sinai plan nog wel af van het meedoen van enkele an dere Europese landen (Frank rijk. Engeland en Italië) en de po litieke steun van de Europese Gemeenschap als geheel Minis ter Van der Stoel zei gisteren die steun binnen afzienbare tijd wel te verwachten. De ministers van buitenlandse zaken van de Ge meenschap konden op hun afge lopen vergadering deze week in Luxemburg die steun (nog) niet geven, omdat met name Grie kenland bezwaren heefl. Dit land vreest dat de vredesmacht de goede relaties met de Arabische landen zal verstoren. Dit laatste argument zou ook voor de PPR- fractie in de Tweede Kamer een belangrijke overweging zijn om tegen de Nederlandse deelname te pleiten. Minister Van der Stoel heefl oven- gens de Nederlandse ambassa deurs in het Midden-Oosten op dracht gegeven door een actief diplomatiek optreden eventuele misverstanden over de Neder landse deelname aan de vredes macht bg de Arabische regerin gen weg te nemen. Nederland, zo benadrukt Van der Stoel, bhjfl achter de Europese verklaring over het Midden-Oosten van juni verleden jaar staan waarin met name de rechten van de Palestg- nen werden benadrukt Amsterdam behandelde kraakster onjuist AMSTERDAM (GPD) - De ge meente Amsterdam heefl on rechtmatig gehandeld door in haar jaarverslag van 1980 op te nemen dat kraakster Nanda Lau- nks strafbare feiten heefl ge pleegd. Deze strafbare feiten heeft zij niet begaan Toewijzing van haar vorderingen, namelijk het aanpassen van de tekst in de jaarverslagen of het uit de handel nemen van de resterende jaarverslagen (6000). zal een one venredig zwaar nadeel aan de ge meente Amsterdam toebrengen. Daarom is dat niet nodig en kan net zo goed in het jaarverslag over 1981 een rectificatie worden opgenomen. Zo luidde de uitspraak van vice- president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Asscher, in het kort geding aangespannen door Nanda Launks tegen het college van B en W van Amsterdam. Nanda Launks voelde zich in haar eer en goede naam aangetast om dat in het jaarverslag van de ge meente Amsterdam over 1980 een aantal passages voorkomen die volgens haar onwaar zijn. De passages hebben betrekking op haar arrestatie aan de vooravond van de rellen rond het beruchte kraakpand aan de Vondelstraat. Nanda Launks werd destijds aangehouden omdat men dacht dat zij een gebouw van de Mobie le Eenheid in Amsterdam beklad zou hebben. Daarnaast werd zij verdacht van openbare geweld pleging. Nederlandse defensiespecialisten terug uit Moskou: SCHIPHOL (GPD) - De Sowjet-Unie heeft nauwe lijks oog voor West-Euro pa als het gaat om het in ternationale veiligheids beleid. Dat we ons hier be dreigd voelen door de Russische SS-20 raketten, wordt in Moskou niet be seft. De Sowjet-leiders be schouwen Europa louter als verlengstuk van de Amerikaanse militaire macht. Dat is de belangrijkste indruk van een groep Nederlandse defen siespecialisten die gisteren enigszins somber van een vijf daags bezoek aan Moskou terug keerde PvdA-kamerlid Klaas de Vries leidde het gezelschap, dat verder bestond uit de heren Frin- king (CDA), Voorhoeve (WD), Neuman, Hendrikse (beide van het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken) en Van Eeghen (zakenman). De veiligheidssituatie wordt in Moskou volledig bekeken in het licht van de relatie Verenigde Staten-Sowjet-Unie, aldus De Vries. Een eigen plaats voor Eu ropa is er in het Sowjet-denken nauwelijks. De plaatsing van nieuwe kernraketten in West-Eu ropa zien de Russen als een po ging van Amerika om strategisch voordeel te behalen en niet als een bescherming voor de Euro peanen „We hebben niet al te veel begrip ontmoet voor de zorg in Neder land over de snelle opbouw van het SS-20-arsenaal", zei prof. Voorhoeve van het wetenschap pelijk bureau van de WD „Wel is men in Moskou zeer goed op de hoogte van de Westeuropese pacifistische beweging. Men ziet die als een kracht die hen niet ongunstig gezind is". De Vries zei dat de groep duidelijk heefl trachten te maken dat de vredes beweging niet anti-Amerikaans is, maar ook gericht is tegen de Sowjet-kernwapens. Probleem bij de onderhandelingen Tpopncnrialr in OenevP is vooral do vraac „v,r 1 egenSpi*aaK Moeilijk Een andere indruk groep is thuisgekomen de dat de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie over beperking van de kernwapens in Europa, die bin nenkort in Genève beginnen, ui terst moeifijk zullen worden De Vries: „Er zal heel wat inventivi teit en creativiteit nodig zijn om enig resultaat té boeken binnen afzienbare termijn". welke wapensystemen er precies gepraat zal worden. Neuman daarover: „De Sowjets willen er ook Amenkaanse vliegtuigen bg 'betrekken die m de Verenigde Staten zijn gestationeerd en de vliegtuigen aan boord van Ame rikaanse vliegdekschepen in de Atlantische Oceaan". Toch heefl Neuman in Moskou een lichtpuntje bespeurd: „De men sen met wie we spraken, hebben de Sowjet-opstelling niet te vuur en te zwaard verdedigd. Ze zei den: wacht maar eens tot de on derhandelingen zgn begonnen, hoe soepel en constructief onze opstelling dan zal zijn'' Volgens Da Vrtes onderkent Mos kou dat de onderhandelingen op niets zullen uitlopen wanneer ze verzanden in getwist over de vraag WMTOVtf nu eigenlijk gr praat wordt ..Als men erbg blgfl de hele problematiek op tafel te willen leggen, dan wordt het een uiterst moeilijke zaak", zei hij Neuman signaleerde „volkomen tegenspraak" tussen twee argu menten die de Russen aanvoeren tegen de nieuwe NAVO-raketten in Europa. Het ene bestemd voor de Europeanen - zegt dat de raketten de Westeuropesc veilig heid ondermijnen omdat ze de Amerikanen in staat stellen een beperkte nucleaire oorlog in Eu ropa te voeren Het andere - voor Amenka bestemd - zegt juist dat de Amerikanen met moeten ge loven dat een tot Europa beperk te kernoorlog mogelgk is de Sowjets zullen zich niet onge- strafl laten bestoken met raket ten vanuit West-Europa. Een indruk van de Nederlandse groep was verder dat de Russen geen of weinig heil zien in eenzg- dlge ontwapeningsstappen. De Nederlandse groep, die jfeen enkele officiële status had. was in Moskou de gast van de voor aanstaande veiligheidsadviseur Georg Arbatov ADVERTENTIE r '99.. '"lICbjj,

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7