Onbegonnen Werk Bouw stadskantoor aan Langebrug komt in zicht Wie liefde niet in de f yolitiek zijn 0 Huisvesting voor gemeente-afdeling welzijn Drie jaar lang alweer regeren PvdA en VVD gezamenlijk de stad Leiden en nu heeft het PvdA-bestuur verklaard dat het beleid van dit socialis- tisch-liberale college geen in zet van de gemeenteraadsver kiezingen van volgend jaar mag zijn. Het PvdA-bestuur zegt dat de samenwerking niet altijd rooskleurig is geweest en dat punten als erfpacht en econo misch beleid niet zijn verwe zenlijkt Ach, ideaal is het nimmer, er ij altijd wel wat. Het is overi gens kulkoek om te denken dat als landelijk de economi sche malaise om zich heen- grijpt plaatselijk wonder middelen kunnen worden aangeboord. Of die wethou der nou Lij ten (CDA), Van Aken (PvdA) of Fase (WD) heet, ze verdwijnen allen mooi pratend in de golven. PvdA-VVD, het was een ver standshuwelijk, wordt er dan gezegd. Bij dat soort opmerkingen zak ik door mijn hoeven. Heeft u in de politiek ooit iets anders gezien dan verstandshuwelij ken? Als de PvdA straks sa mengaat met het CDA zou dat dan een huwelijk uit Lief de zijn? Komkom. Het PvdA-bestuur zal wel het oog hebben op een combinatie PvdA- "klein links". Maar een jaar of wat terug hebben we kunnen zien hoe aardig die met elkaar over straat rol den. Als kleine partij moet je je nu eenmaal profileren an ders word je onzichtbaar. Nee, wie Liefde zoekt moet op dansles of in een gemengd zangkoor gaan en niet in de politiek. De houding van het PvdA-be stuur wordt ingegeven door nooit helemaal verwerkte emoties die dateren van de roemruchte partij vergade ring waarin de socialisten na veel vijven en zessen besloten met de VVD in zee te gaan. PvdA en VVD samen, dat kón toch eigenlijk niet, dat was nauwelijks nog fatsoenlijk. Tranen vloeiden er die avond. Het berustte allemaal op een onjuiste layering. In de landelijke politiek staan PvdA en VVD te ver van el kaar af om samen te gaan. Maar plaatselijk? De marges zijn zo smal en wanneer spe len er nu op lokaal niveau po litieke kwesties van puur principiële aard? Zelden. maar onder monumenten zorg moet vallen opdat hij de raad niet uit kan). Ik ben geen WD-er, ik zeg dat maar even om van veel geza nik af te zijn. Dit is ook geen pleidooi voor welke pretlet- ter-combinatie dan ook die straks de scepter moet zwaai en in de citadel aan het Stad huisplein. Ik wil alleen kwijt dat de PvdA naar mijn ge voel de afgelopen jaren geen klagen heeft gehad over de houding van de WD. Als men om puur electorale rede nen de handen vrij wil heb ben dan moet de PvdA dat ge woon zeggen. Dat ben ik vol ledig met Kuijers eens. Leidse kroniek door Ruud Paauw van die tikfabriek in Leiden en Cuyk nog te redden viel, hebben die gemeenten en het ministerie van economische zaken 93.000 gulden neerge teld (Leiden 25.000) om het Amerikaanse bureau Inno- tech een onderzoek te iaten in stellen. Adler, dat de tenten wilde sluiten, gold als op drachtgever van het onder zoek maar betaalde er geen cent aan. Wel stelde de fa briek voorwaarden. Zo zou geen concurrent van Adler de gebouwen mogen overnemen. (Later trok de Adler-directie, zonder dat de gemeente het wist, haar toezegging in dat een nieuwe fabrikant de ma chines gratis ter beschikking zou krijgen). ?r 1 De PvdA heeft in het huidige college van B en W de sleutel- posten in handen, dus al te veel te zeuren valt er niet. De WD is een vrij rustige club, zeker sinds Van Duijn weg is, want die kon - vroeger - met een tijger in zijn tank nog wel eens een zeepkistrede aftste ken. Bovendien: fractievoor zitter Kuijers is geen Wiegel- in-het-klein, maar een libe raal met wie te ploegen valt. (Echte liberalen zijn in dit land zo schaars dat Kuijers Adler Raadsleden zijn dooreengeno- men goedwillende mensen. Mijn kinderen zouden best bij hen mogen logeren. Maar geld ter behering in hun han den stoppen....nee, liever niet. Want het zijn van die types die ermee strooien en dan la ter roepen: waar zou het toch aan opgemaakt zijn? Een aangrijpend voorbeeld is de kwestie-Adler. Om te kij ken of de werkgelegenheid Het onderzoek van Innotech le verde niets op, wat ons in de ze situatie wel kan verdrieten maar niet verbazen. Op 14 augustus was het bureau klaar, op 25 augustus kregen Adler en de vakbonden het rapport toegezonden. De ge meente Leiden, notabene één der financiers, heeft zich bij kans uit de naad moeten bel len om ook een exemplaar te krijgen. Dat is er in oktober eindelijk gekomen. De eerste reacties van raadsle «v. den getuigen van verbazing en langzaam ontwaken: gut, is het allemaal zo gegaan als het is gegaan? Misschien dat over een paar weken de rook geheel uit de hoofden is verdwenen en dui delijk wordt dat de gemeente ook zélf voorwaarden aan het onderzoek had moeten ver binden, alvorens zijn goede geld uit handen te geven. Vertrouwen is goed, doch slechts met mate. (Foto Dirk Ket Ten tijde van bedrijfssluiting is de mens niet tot hit allerbeste geneigd. Die spreuk moet wet houder Fase ook maar eens in haar kamer hangen. Van Egmond J. van Egmond is voor opnieuw een jaar voorzitter van de winkeliersorganisatie het Leids City Centrum. Al een paar jaar roept hij ermee te willen kappen, maar er blijkt geen goede opvolger voorhan den te zijn, zodat hij langza merhand een Heintje-Davids- achtig imago dreigt te krij gen. Vorige week zei hij in een inter view in deze krant "dit wordt echt het laatste jaar". Ik moet het nog zien. Bij het artikel stond een foto waarop Van Egmond een ui termate gramstorig gelaat aan de openbaarheid prijs gaf Godfathers in Arabische lan den met zes huwbare dochters thuis kijken precies zo. Dat er voor Van Egmond, al tien jaar aan de bak, maar geen opvolger kan worden ge vonden, heeft vrees ik wel de gelijk te maken met bloedar moede binnen het LCC, ook al noemt hij dat zelf "onzin". Zijn argument dat het leden tal blijft groeien heeft er wei nig mee te makendat is een kwestie van kwantiteit, niet noodzakelijkerwijs van kwa liteit. Ik heb respect voor Van Eg mond omdat hij al zo lang de kar trekt, want het is bepaald geen sinecure. Dé midden stand bestaat immers niet, zo als het oud-raadslid Ampt- meijer onlangs opmerkte, er zijn wél duizend winkeliers. En om al die meninkjes op één lijn te krijgen (als dat ooit lukt) moet zware arbeid worden verricht. Maar ik heb ook wel eens moeite met Van Egmond. Subtiliteit laat hij gewoonlijk buiten spel en zijn houding is nogal eens onvoorspelbaar. Toen deze krant even voor het openbreken van de B ree straat een pagina besteedde aan de problemen die op til waren, weigerde hij elk com mentaar met de mededeling dat je woorden toch maar verdraaid werden. En daar mee deed hij de hele zaak af. Onbegrijpelijk. EHBO-cursus De EHBO-vereniging Peerke Dondtrs begint 5 januari 1982 een nieuwe cursus. De cursus duurt vier maanden en bestaat uit zeventien lessen van twee uur, waarvan er steeds een aan theorie en «?én aan praktijk zal worden besteed. De cursus wordt gehouden op dinsdag avonden van acht tot tien uur in de St. Jozephschool aan de Oppenheimstraat. Voor meer informatie: mevrouw A.C. Teb- arts-Fennes, Aioelaan 37, 2316 XR Leiden, tel. 071-144678 en mevrouw C.J. van Mïl-Pelten- burg. Van 't Hoffstraal 33-33a. 2313 SN Leiden, tel. 071-121866. Duivensport De clubkampioenschappen bij postduivenvereniging Het Oos ten hebben de volgende resulta ten opgeleverd Generaal: W. v.d. Nieuwendijk en zn, mid- fond idem, oude duiven idem. navluchten idem, vitesse G. Henderikse. fond G Henderik- se, jonge duiven P. Juffermans. aangewezen generaal idem. aangewezen fond idem, aange wezen jonge duiven idem, aan gewezen navlucht W. v.d. Nieu wendijk en zn, aangewezen midfond G. Henderikse, aange wezen oude duiven G. Hende rikse. Jazz (1) Het kwintet van de Haagse trompettist Koos van der Sluis speelt zondag bij Jazz on Sun day De formatie van Van der Sluis, die overigens ook mond harmonica speelt, was vorig seizoen ook te gast bij Jazz on Sunday. De groep bestaat uit Aad Groenenboom (drums en zang), de Amerikaan James Long (bas), Han Meijer (piano), Nico van Battum (tenorsax) en Koos van der Sluis. Het concert begin om drie uur in het bow ling-restaurant van Hans Men ken aan de Boshuizerlaan. Jazz (2) Van 9 januari tot en met 16 ja nuari 1982 wordt de tweede Leidse Jazzweek gehouden. Dinsdag 12 januari wordt er in dat kader een concours georga niseerd voor oude stijl jaz zorkesten (dixieland en new Or leans) 's avonds in het Waagge bouw. Orkesten op dit terrein met een amateurstatus kunnen deelnemen aan het concours Zij kunnen zich opgeven bij Ifet secretariaat van de Leidse Jaz zweek, postbus 1020, 2302 BA Leiden. De winnaar van het concours mag het openingscon cert verzorgen van het Keytown Festival dat zaterdag 16 janua ri in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. Muziekkamer In Aniba'-s Muziekkamer treden zondagmiddag om drie uur Lu cia Steymel en Hans Elzinga op. Hel duo speelt eigen reper toire. Lucia Steymel heeft enige tijd in het programma "Speel tuin" van Ramses Shaffy ge speeld en maakte via Harry Sacksioni haar eerste L P. "Gift from a Stranger". Hans Elzin ga is lid van de bluesgrassfor matie "Grassmachine". Hij heeft Lucia Steymel leren ken nen op het zesde Leids Folkfesti- val en treedt sindsdien regel matig met haar op. Aniba's Mu ziekkamer is te vinden aan de Herenstraat 1. Hengelsport (1) DVS hield een wedstrijd in de Ringvaart. Uitslag 1 C. Sin- teur 3770 gram.40 stuks, 2 C. Hoppenbrouwer3430-3 7. 3 T. Hoppenbrouwer 3190-39, 4 J. de Os 3145-39. 5 J. Helverstein 3020-39, 6 H. van Loon 2700-19, 7 F. Zandbergen 2640-29, 8 W. van Berkel 2390-26, 9 J de Os jr. 2380-29, 10 W van Loon 2250- 24. Hengelsport (2) Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in de Ring vaart. Uitslag: 1 E. van Houten 5250 gram-34 stuks, 2 W den Edel 3720-23, 3 Ph. Verstraten jr. 2940-17, 4 A. Levahrt 2440- 23, 5 F. van Eijgen 2380-12. 6 I. Jansen 1340-10, 7 Ph. Verstra ten sr. 1300-8, 8 D. Boon 860-7, 9 P. Verhoef 850-3, 10 P. Ouwer- kerk 610-5. Hengelsport (3) DVV viste in de Rijn. Uitslag: l H Laten eer 1200-10, 2 W. Smit 950-11, 3 K. Laterveer 900-11, 4 L Wattman 750-10, 5 C Cornet 675-9, 6 A. Laterveer 675-4, 7 P. Blok 325-2, 8 N. v.d. Kaaij 150- 2, 9 P Leuering 150-1,10 J. hak ker 100-1. Hengelsport (4) HSV Rijnland hield de tiende en laatste viswedstrijd van dit seizoen in Roelof arendsveen in boten. Uitslag: 1 P. van de Plas 1180 gram-14 stuks, 2 J. Kool haas 870-6, 3 P. van Velzen 710- 8. 4 D. de Wit 640-14, 5 P. Brag- gaar 550-4, 6 Th. Westra 390-9, 7 P. Tuynder 300-2, 8 J. van Oos ten 275-3. De eindstand na tien wedstrij den: 1 J. Koolhaas, 2 P. v.d. Plas, 3 P. van Velzen, 4 Th. We stra, 5 J. Blikman, 6 J. van Oos ten, 7 D. de Wit, 8 C. Teske, 9 Th. Kramp, 10 P. Braggaar. Reggae De Engelse reggaegroep Merger treedt zaterdagavond op in het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. Meger bestaat uit Winston Bennett (zang) Michael Ossei (toetsen), Don Gum a (bas), Tony Ossei (drums) en Fari (percussie). De zaal gaat om negen uur open. Een maquette van het toekomstige gebouw aan de Langebrug. derzoek vertragend zou werken. Peters (PvdA) zei dat in elk geval voorkomen moet worden dat er energie verspild wordt. Hij ver wees naar de onderzoekingen waaruit bleek dat het Stads- bouwhuis wat dit betreft er slecht af komt. Zijn partijgenoot Van der Pluijm vroeg naar de toegankelijkheid van het gebouw voor gehandi capten. Volgens de architect zijn alle verdiepingen door middel van een lift goed bereikbaar. Bij de hoofdingang komt een specia le oprit voor rolstoelgebruikers. Voor de bouw van het kantoor moet het oude schoolgebouw van het Pedologisch Instituut en een deel van de brandweerkazer ne wijken. Twee stegen, de Plaat steeg en de Boomgaardsteeg. zullen weer doorlopen van Bree- straat naar Langebrug. Het kan toor zal op de eerste verdieping een loopbrug krijgen naar het be staande gebouw van de Sociale Dienst. Politie betrapt autoradiodief LEIDEN - Een 19-jarige Leidenaar is gisteravond om half twaalf op heterdaad betrapt bij het open breken van een personenauto. Later bleek hij verantwoordelijk voor het openbreken van nog zes personenauto's. De Leidenaar had het gemunt op auto-radio's. De omvang van de buit is niet be kend omdat nog niet in alle ge vallen aangifte is gedaan door de auto-bezitters. Winkeldieven aangehouden LEIDEN - Op de Haarlemmer straat heeft de politie gistermid dag rond half vier drie Rotter dammers, 20, 25 en 32 jaar oud, aangehouden die bij de kleding zaak Coster een kostuum en bij de sportzaak Wout Bergers een jogging pak 'vergaten' af te reke- Bij nader onderzoek bleek in de auto van het drietal nog een aan tal gestolen tasjes te liggen. LEIDEN- Bij een technische con trole op de Plcsmanlaan gister middag tussen twee en vier uur heeft de politie 93 voertuigen ge controleerd. In 21 gevallen werd proces verbaal opgemaakt. Zes automobilisten kregen een zoge naamde twintig dagen-regeling. Binnen twintig dagen moeten zij gebreken aan hun auto herstel len. Eén auto is overgebracht naar het hoofdbureau voor een technisch onderzoek. LEIDEN - De Horst, school voor speciaal onderwijs aan de Beyerincklaan vierde giste ren het tienjarig bestaan Met enkele leerlingen is schoollei der Kimpel in 1971 begonnen in een gebouw aan de Hoge Morsweg. "Langzaam en soms moeizaam kreeg de school de gestalte die zij nu heeft". De Horst heeft inmiddels zes groepen en een onderkomen met goede voorzieningen, waar de kinderen op verant woorde wijze kunnen worden opgevangen. De leerlingen voerden gisteren voor de genodigden de musi cal "Het land van andersom" op. Het verhaal ging over een jongentje: Robbie Ot, die zo keurig is dat hij daardoor in de problemen komt. Met veel toverspreuken en proeven wordt hij net zo vrolijk en vrij als de leerlingen van De Horst. Het leven voor hem is dan een stuk aangenamer. LEIDEN Het Leidse Stadhuis krijgt er opnieuw een broertje bij: het Stadskantoor Welzijn. Na de bouw van het Stadsbouwhuis aan de Langegracht komt nu ook de bouw van het Stadskantoor Welzijn aan de Langebrug in zicht. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening betuigde gisteren in grote lijnen instem ming met het ontwerp. De gemeente heeft de laatste jaren een ingrijpende reorganisatie doorgevoerd. Daarbij stond de indeling van de vele diensten in drie sectoren centraal: de sector beheer, de sector wonen en de sector welzijn. I ndianenavond in Volkenkunde LEIDEN - In het Rijksmuseum van Volkenkunde komt dinsdag avond de Navaho-Indiaan Larry Anderson uit de Verenigde Sta ten praten over de problemen waar hij en zijn volk mee te ma ken hebben. Die problemen hangen samen met de exploitatie van natuurlijke grondstoffen, in verband waar mee 8.000 Indianen uit dat ge bied moesten vertrekken. Moge lijk wordt Anderson vergezeld van een Canadese Indiaanse vrouw. Zij zal dan praten over de Canada's komende onafhanke lijkheid van Engeland. "De In dianen dreigen daardoor hun laatste rechten te verliezen, zodat hun bestaan als volk in gevaar komt", meldt de Werkgroep In dianen Project Leiden, die de avond organiseert. Het is open vanaf half acht. De huisvesting van de gemeente zou daarop worden afgesteld. De sector beheer bleef in het Stad huis, de sector wonen vond zijn plaats in het Stadsbouwhuis en de sector welzijn wordt te zijner tijd ondergebracht in het nieuwe Stadskantoor. Dit Stadskantoor wordt gebouwd aan de Langebrug tussen het be staande gebouw van de Sociale Dienst en een deel van de brand weerkazerne in. De gemeente raad heeft inmiddels voor de eer ste fase van de bouw een bedrag van vijf miljoen gulden beschik baar gesteld. D'66-raadslid Glaubitz beperkte zich er gisteravond toe om waar dering uit te spreken voor het ontwerp. Van Zijp (CDA) zei niet enthousiast te zijn over de beton constructies en zei een uitvoe ring in bakstenen te prefereren. Zijn partijgenote Kokxhoorn had iets tegen de rode kleur van het beton. Van Oosten (PPR) vroeg om een onderzoek naar de mogelijkhe den van het gebruik van zonne- energie. Architect Van Oerle wees er op dat een dergelijk on-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4