Pijpenkabinet naar Leiden Dag in Hooglandse kerk in teken van solidariteit 3Museum zoekt nog naar onderkomen in centrum Polen-week begint inet manifestatie Minerva 1 RADIO NOVA FM 95,5 Leidse stadsrubriek 91 flUJDAG 30 OKTOBER 1981 Enkele stukken uit de collectie pijpen van Don Duco. In totaal bezit het pijpenkabinet zo'n 7.500 kleipijpen waarvan er een paar honderd zullen wor den uitgestald. LEIDEN - Op de manifestatie over 'grote mannen en vrouwen' van deze en vroeger tijd, morgen van 10 tot 4 uur in het koor van de Hooglandse kerk. wordt ook plaats ingeruimd voor de actie 'Regio Leiden helpt Polen' Het gemeenteraadslid mevrouw Koning, tevens voorzitter van het actiecomité voor hulp aan Polen, zal om 12 uur iets vertel len over de situatie in dit land en over de mogelijkheden om te helpen. In de kerk zijn vele portretten op gehangen van internationaal be kende mensen die zich altijd hebben ingezet of nog inzetten voor anderen. Bij elk portret zijn een korte levensloop en een paar opvallende uitspraken gevoegd. Ook kunstenaars leveren met en kele grote stukken een bijdrage aan deze 'tentoonstelling'. Zij brengen scherp tot uitdrukking, hoe de verhoudingen in de we reld liggen. Een 'markt van mo gelijkheden' laat zien. hoe men sen. volken en culturen rechtvaardiger met elkaar kun nen omgaan Tussen 10 en 11 uur bespeelt Joop Brons het kerkorgel. Van half 3 tot 3 uur doet J. Geursen dat Hij was predikant in Leiderdorp en is dat nu in Arnhem. Om 11 uur zal de toneelgroep Gruppo Trut- to Dramatico een kort stuk op voeren over de gevolgen van een atoomoorlog. Tussen half 12 en 12 uur zingt de Chileense zanger Luis Aravena. Esau du Plessis van de Boycot Outspan Aktie spreekt om 1 uur over de onhoudbare toestanden in de 'thuislanden' van Zuid- Afnka. Om 2 uur komen buiten landers in Leiden aan het woord. Mensen uit de buurtvereniging 'Maredorp' en de Vereniging van Turken in Nederland vertellen van hun ervaringen en komen ook met ideeën om de situatie van buitenlanders te verbeteren. De dag besluit om 3 uur met een tweede optreden van de toneel groep Aansluitend wordt zondagmorgen om 10 uur in dezelfde kerk een dienst gehouden, waann de pre dikanten mevrouw S T de Meg en A. Dronkers jr. voorgaan. Het thema van deze dienst, waaraan de Leidse Cantorij meewerkt, is: 'Heiligen ook in onze tgd?' Ds. Dronkers. 'Typerend voor de 'heiligen' van deze tgd is. dat zg zich sterk maken voor anderen Voor machtelozen tegenover machthebbers, voor armen te genover njken. voor hen die zich verzetten tegen heilloze bewape ning. voor vluchtelingen, politie ke gevangenen en gastarbeiders, voor 'dwaze moeders' in Argenti nië, die maar blgven vragen naar hun verdwenen mannen en zo nen. en ga zo maar door... "De grote wereld van vroeger is klein geworden. Wij weten van elkaar meer dan ooit. Dat vraagt solidariteit". In dat licht moet de 'dag in de Hooglandse' worden gezien. LEIDEN Leiden kan over enkele maanden een volgend museum toevoegen aan zijn toch al niet onaanzienlijk lijstje. Uit Amsterdam wordt namelijk het pijpenkabinet over geplaatst, een museum voor de tabakspijp van klei. De slogan "Leiden Museumstad", waarvan de stad zich nu alweer zo'n tien jaar bedient, krijgt zo steeds meer opgang. Het gaat weliswaar maar om een klein museum, dat tussen zijn "grote broers" als het museum voor natuurlijke historie of dat van volkenkunde een wat be scheidener plaats zal innemen. Met zijn 7500 kleipijpen en "aanverwante artikelen" brengt het pijpenkabinet echter een unieke verzameling mee naar Leiden. Waar het museumpje precies wordt gevestigd is vooralsnog onbekend. Het wordt een pand in het centrum, maar het pand dat de gemeente op het oog had is onlangs gekraakt. Gezocht wordt nu naar een oplossing die het pijpenkabinet een goed on derkomen kan bezorgen. De snelheid waarmee'deze oplos sing wordt gevonden is nu nog even bepalend voor het tijdstip van opening van het pijpenkabi- Tot dit voorjaar was het pijpenka binet in Amsterdam gevestigd, ingetrokken bij een antiquair. Toen die het contract begin dit jaar opzegde, bood eigenaar en beheerder Don Duco zijn verza meling aan de gemeente aan. In ruil voor een onderkomen zou Amsterdam de verzameling kun nen openstellen voor het pu bliek: een aanbod dat Amster dam niet aannam. Zo groot als de desinteresse van de gemeente Amsterdam echter was, zo groot ook was het enthousiasme van Leiden toen Don Duco daar het zelfde aanbod deed. Don Duco, een man die vreemd ge noeg helemaal niet zo van musea houdt. "Ik heb eigenlijk een he kel aan musea. Er worden din gen tentoongesteld die jaren ge leden werden gebruikt door ge wone mensen. De bezoeker van een museum treft de voorwerpen in vitrines aan zonder dat hij ze even kan vastpakken of zelfs maar aanraken. Musea hebben iets afstandelijks. En ik ga nu weer dezelfde foüt maken: pij pen van enkele eeuwen oud kun je nu eenmaal niet iedereen in handen geven". 4500 pijpen Toen Don Duco in 1969 een begin maakte met zijn verzameling pij pen, was dat ook niet met de be doeling hier eens een mu seumpje van te maken. Het be gon allemaal met een bouwput aan de Amsterdamse Keizers gracht waar op een gegeven mo ment een vierkante beerput van een zeventiende-eeuwse tabaks- kroeg werd blootgelegd. En toen bleek dat het niet alleen mest is wat uit een beerput wordt gebag gerd. Naast glaswerk en hazelno ten werden maar lieft 4500 pijpen naar boven gehaald. Don Duco was destijds een van de particu lieren die meewerkten aan het archeologisch opgraafwerk aan de Keizersgracht. Duizend pijpen, allemaal verschil lend en allemaal van klei, hield hij eraan over. Een verzameling die gaandeweg werd uitgebreid. Het archeologisch onderzoek dat Duco daarnaast verricht naar de geschiedenis van kleipijpen bleek een leemte op te vullen die op dit gebied bestond. Was er in 1969 nog weinig bekend over de kleipijpen, tegenwoordig wordt van de vondst van de pijpen dankbaar gebruik gemaakt bij archeologisch opgraafwerk. Om dat het model der pijpen nogal aan mode onderhevig was, kun nen ze een opgravingslaag nauw keurig dateren. Bibliotheek Verschillende publicaties over de historie van de kleipijpen heeft Duco inmiddels op zijn naam staan. Trots is hij op zijn biblio theek, waarvan hij vermoedt dat het de meest uitgebreide ter we reld is op het gebied van de klei pijpen. Naast deze bibliotheek en een uitstalling van de mooiste kleipijpen wil Don Duco in het nieuwe pijpenkabinet een oude pijpmakerij inrichten. De bezoe kers moeten, naast informatie over de historie, een beeld kun nen krijgen van hoe de pijpen werden gemaakt en welke ge reedschappen daarbij werden gebruikt. Op verzoek kunnen daarover ook dialezingen wor den gehouden. Aan de kleipijpen en ook het roken ervan is namelijk een rijke histo rie verbonden. Het pijproken kwam begin zeventiende eeuw op in een sfeer die vergelijkbaar is met de sfeer die nu om het ro ken van hasj hangt. Speciale ta bakskroegen waren er, waar mannen op houten krukjes de ni- cotinewalmen omhoog bliezen. Een eeuw later al was de pijp echter tot statussymbool verhe ven. Heren van stand waren her kenbaar aan de pijpen met lange uiterst breekbare stelen. Idee daarachter: rijke heren breken geen pijpen want zij hoeven zich niet te verroeren, de dienst maagd staat klaar om een vuurtje te geven. Ook Leiden blijkt in de zeventien de eeuw een lokale pijpindustrie te hebben gehad. Het was zelfs een van de weinig steden met een apart gilde daarvoor. Be kendste pijpmakersstad in Ne derland blijft natuurlijk Gouda, waar ook nu nog een ouderwetse pijpmaker zit. Duco vindt het in teressant om de pijpen van ver schillende steden en landen te vergelijken. "Je kunt aan de klei pijpen aflezen wie hem ooit ge rookt heeft, wat voor stromingen er waren en ook wat voor invloed de verschillende pijpmakerijen op elkaar hadden. Er was een grote concurrentie dus verander den de modellen van de kleipij pen ook snel". Volgend jaar Hoge toren duidelijkheid over financiën LEIDEN - Begin volgend jaar zul len B en W een meerjarenbeeld van de financiële situatie van de gemeente Leiden geven. Daarin zal rekening gehouden worden met het structurele tekort van 1.4 miljoen gulden en met nieuwe ongunstige ontwikkelingen Dat antwoorden B en W op vragen van D'66-raadslid Witteveen. Het raadslid had gevraagd of er een tweede bezuinigingsoperatie no dig is, die de huidige in omvang benadert. Het college zegt dat het duidelijk is dat er nieuwe be zuinigingen nodig zijn, maar vooralsnog niet te verwachten dat di van dezelfde omvang zul len zijn als de huidige operatie. ste. Hij ziet het museum eerder als een representatie daarvan dan als een doel op zich. "Ik heb eigenlijk nog de negentien- de-eeuwse, vrij elitaire, opvat ting over een museum. Het zou in een hoge toren moeten zitten, zodat je een lange trap opmoet wil je het bereiken. En dan alleen nog nadat je bent binnengelaten door een oude bewaker die met krakende schoenen een grote koele hal door moet om de deur van het slot te halen. Zo krijg je bezoekers die echt geïnteres seerd zijn in de tentoongestelde voorwerpen". Al is de huisvesting van het pijpen kabinet nu nog wat onduidelijk, zover zal het waarschijnlijk toch niet komen. In elk geval wordt de drempel tot het museum op die manier laag gemaakt, dat de toegang gratis is. Duco: "Het ka binet wordt ook mijn werkruim te. Ik wil er in contact blijven met het publiek, ook om op de hoogte te blijven met wat er on der de mensen voor belangstel ling of kennis over de pijpen be staat". CONNY SMITS LEIDEN - De actie Regio Leiden helpt Polen gaat aankomende maandag beginnen met een Po len-avond in de sociëteit Minerva aan de Breestraat. De daaropvol gende dagen zal er door de stu denten huis aan huis worden ge collecteerd. De bedoeling is dat er op korte termijn pakketten met babyvoedsel en medicijnen naar de Poolse stad Torun gaan om de eerste nood te ledigen Enkele leden van de "Stichting Re gio Leiden Helpt Polen" hebben onlangs op eigen kosten een bezoek gebracht aan de Leidse zusterstad Torun om te kijken op wat voor een manier daadwerke lijk kan worden geholpen. In de stichting hebben de gemeenten uit de regio, kerken, bedrijfsle ven en de Leidse universiteit zit ting. In Torun is inmiddels ook een co mité gevormd, dat zich straks gaat bezig^puden met de verde ling van de goederen Als er veel geld wordt opgehaald kan er ook aan kleding en levensmiddelen worden gedacht voor de inwo ners van Torun en omgeving In de winkels is er nauwelijks iets te krijgen. Men vreest dat de ko mende winter, met name voor kinderen cn ouderen heel zwaar zal gaan worden. De Polen-manifestatie, maandag 2 november in Minerva begint om zes uur met een Poolse maaltijd, waar iedereen welkom is. Ver volgens zal burgemeester Goe- koop en de Poolse ambassadeur de Polen-week officieel openen. Vanaf negen uur is er muziek van een Poolse muziekgroep en zal de film "De meisjes van Wil- ko'Van de Poolse regisseur Wjg- da te zien zijn Ook zal er een fo rumdiscussie over Polen met po litici, Oost-Europa kenners en vertegenwoordigers van de am bassade worden georganiseerd. lilter tfHrso LEIDEN - Een veewagen, be stuurd door een 45-jarig^ ner van Alkcniade. ramde j' middag om half twee een i ncnauto die stilstond vool een stoplicht. Deze wagen werd to taal vernield. De bestuurder, een 24-jarige man uit Renswoude. kwam met de schrik vrij. ADVERTENTIE 5 Vanaf MORGEN stemt Lelden zaterdags af S op het populairste regionale ra- dloatatlon dat u ook op uw ra- dlo kan ontvangen B Voor inlichtingen kunt u zich riemen tot RADIO NOVA postbus 3128, Leiden door René van der Velden Jaap Visser Echt scheiden Internationaal vrachtwagen chauffeur Peter Bijlsma (30) uit Leiden is bijna een jaar gescheiden. Tot zijn verdriet wees de rechter hem het huis aan de Rijndijkstraat toe. Praten en nog eens praten bij Bureau Huisvesting helpt niet. Volgens de regels kan hij niet eerder geregistreerd worden als woningzoekende voordat hij zijn huis verkocht heeft. Maar dat wilde maar niet lukken. "De medewerkster van Bureau Huisvesting zei me: Houd die woning toch en koop je ex- vrouw uit. Maar dat betekent een flinke hypotheek erbij terwijl ik me toch al de klere werk om elke maand de ali mentatie te kunnen betalen. Geld 'trekken' uit een kost ganger zoals Huisvesting voorstelde kan ook niet. Daarvoor is het huis te klein of ik zou het voor veel geld moeten opknappen. Boven dien ben ik pas verloofd en wil weer een eigen toekomst opbouwen". Kommer en kwel. Het werk in het vrachtvervoer is ook nog eens onzeker. "Ik moet knok ken voor een extra rit". Bijls ma wil zijn huis zo snel moge lijk kwijt. "Ze zien me al ko men bij de sociale dienst als ik m'n baan kwijt ben. Dan zeggen ze doodleuk: "Ja maar meneer u heeft eigen vermogen"... Omdat ik dat rot huis toevallig toegewezen kreeg". Voor Bijlsma is het onbegrijpe lijk dat hij al vanaf '59 in Lei den woont maar zich toch niet mag laten inschrijven als woningzoekende. "Ik ver wacht niet meteen een wo ning maar ik verlang wèl het recht om me in te laten schrij ven". De registratie-regels willen dat "van echt geschei den personen" niet inge schreven worden als aan hen "de voormalige echtelijke woning van rechtswege is toegewezen". "Als ik het netjes speel, kan ik nooit binnen die regels val len", verzucht Bijlsma. "Ik wil het volgens de regels spe len maar wordt door diezelf de regels buitenspel gezet. Als ik me asociaal gedraag door m'n alimentatie niet te betalen of door de hypotheek op het huis niet meer te beta- Vrachtwagenchauffeur Peter Bijlsma Hij is gescheiden, heeft zijn hu jaar wachten voordat hij bij Bureau Huisvesting kan worden ingetchri len, dan zet de deurwaarder me m'n huis uit. Dan ben ik mijn huis kwijt en kan me la ten registreren". Directeur Huisvesting Ted van der Valk noemt het de tra giek van gescheiden mensen "Ontzettend veel mensen scheiden in Leiden. Daar zouden we onze hele woning voorraad aan kunnen verge ven. Als de regels versoepeld zouden worden, is het hek van de dam". Tot zijn grote opluchting is Pe ter Bijlsma onlangs dan toch eindelijk zijn huis kwijtge raakt. Sinds begin '81 stond het te koop met als geschatte waarde 93.000 gulden Het huis is onlangs verkocht voor 75.000 gulden. Bijlsma woont nu in bij zijn ouders. Om in aanmerking te komen voor een huis moet hij opnieuw twee jaar ingeschreven staan in het bevolkingsregister. Na twee jaar is hij officieel één van de vele geregistreerde woningzoekenden. Als het meezit heeft hij dan na dne jaar weer een eigen optrek. "Dan ben ik 35". De 'ex' van Bijlsma bofte dat zij bij haar ouders in een renovatiewo ning terecht kwam. Om de re novatie niet op te houden, is zij aan een nieuwe woning geholpen. Tegengas Overal waar onrecht dreigt, springt de Socialistiese Partij in het geweer. Of het nu om een dreigende fabneksslui- ting gaat, de deelname van de Nederlandse Volksunie aan de kamerverkiezingen of een levensgevaarlijke verkeerssi tuatie in Leiden Noord, de SP klimt op de barricade. Steevast drukt het SP-kader de onderliggende partij actie borden in de hand waarop in actietaai 'het doel waar wij deze keer naar streven', staat Het doel is niet altijd even gaspr ijsverhoging nee! socialistiese partij De slicker v propaganda' i de SP. Partij- verkocht en moet nu i leesbaar omdat de letter grootte ervan meestal in het niet valt bij de reusachtige aanduiding dat het alweer om actie van de SP gaat De Leidse SP-kaders zijn te genwoordig 'elke dag actief in de 'Actie Tegengas' tegen een nieuwe verhoging van de aardgasprgs. De SP heeft protest-stickers uitgebracht die gasverbruikers achterop de accept-girokaart van het energiebedrgf kunnen plak ken Massaal gebruik van de stickers stuurt de administra tie van het Energiebedrgf in de war. De stickers, voorzien van de kreet: "Gasprijsverho- ging? Nee!", kunnen niet door de computer zodat het Energiebedrijf de girokaar ten met de hand moet ver werken. Voor degenen die nog niet we ten dat de SP actievocrt te gen de gaspnjs-verhoging is voor alle zekerheid het vignet en de naam van de partg op de stickers afgedrukt Wg vragen ons onderhand in ge- moede af of het bg de SP werkelijk om "het doel waar wg allen naar streven" gaat Het lgkt er verdacht veel op dat de onderliggende partij wordt misbruikt voor partg - propaganda. Een beetje te gengas zou geen kwaad kun- Droge info De dakreparatie van de Wereld winkel aan de Steenstraat blgft een slopende affaire. Het pand is van de gemeente. Het rotte dak moet hersteld worden, vindt deze huisbaas. De vraag was. met welk geld7 Begin augustus schreven wg dat de gemeente het dak wil betalen uit de geldpot met het etiket "internationale so lidariteit" Met die pot geld is dit jaar de actie "Leiden te gen onderdrukking in La- tgns-Amcnka" betaald. Toen al schreven wg dat mensen van de Wereldwinkel hun dak beslist niet uit die pot be taald wilden hebben Een dakreparatic heeft immers niets van doen met interna tionale solidariteit, nietwaar. In het raadsvoorstel van B en W om de reparatie toch uit die geldpot te financieren, stond echter gskoud "De Wereld winkel kan zich in een derge- lgke constructie vinden De drukke besognes rond de actiemaand over Latgns- Amenka zijn achter de rug. De mensen van de Wereld winkel hebben weer een beetje tgd om de gemeente raad er nogmaals op te wgzen dat de Wereldwinkel zich hé lemaal niet in een dergelijke constructie kan vinden. "Het verval van het dak is het ge volg van het achterstallig on derhoud Dus moet de huisei genaar (de gemeente dus) de opknapkosten betalen", schrijft de Wereldwinkel aan de gemeenteraad Dat de We reldwinkel onder een goed dak warme en droge informa tie over onderdrukking in de derde wereld kan geven, wil nog niet zeggen dat daarom maar het dak uK de geldpot "internationale solidariteit" betaald mag worden De gemeenteraad heeft echter reeds tot de constructie be sloten, op basis van valse in formatie van B en W De vraagt blgft wat de gemeen teraad met juiste informatie doet

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3