Kwekers willen Nieuwe Wetering voor kassen Speelwerktuigen door kunstverkoop Rooie Vrouwen in Alphen ter ziele Flora als hypermoderne tv-studio Junior Kamer helpt Zonnehof VRIJDAG 30 OKTOBER 1981 STREEK PAGINA 21 Tuinders beheersen avond over derde kassengebied ALKEMADE - Aan de wand bevestigde leuzen als "Houd ons niet binnen de perken, want wij willen werken" en "Ga met ons in zee, anders komen we in de W.W." hebben gister- vond al ruim voor het be gin duidelijk gemaakt wie de provinciale hoorzitting over de aanwijzing van een gebied bij Nieuwe We tering voor de glastuin bouw zouden beheersen: de kwekers. In groten ge tale waren ze opgekomen om bij Gedeputeerde Sta ten elke twijfel weg te ne men over hun voornemen om na acht iaar het verzet tegen deze kassen op te geven. Tegenstanders van de kassenbouw waren er wel, maar ze werden soms letterlijk overstemd door de aanwezige kwekers. Alleen Nieuwe-Weteringer D. van der Wereld, Trees de Boer van de biologisch-dynamische kwekerij en H. van Tol van Progressief Al kemade waagden het hun tegen stem te verheffen. Van der We reld - de enige aanwezige Ach terwegbewoner omdat 's mid dags het gerucht de ronde had gedaan dat de Roelofarends- het ontbreken van een riolering voor de te bouwen bedrijfswo ningen en het gebruik op grote schaal van landbouwgiffen. "Er leeft straks niets meer in de pol der. Alles wat nu noe natuur waarde heeft is straks helemaal weg", merkte hij onder massaal gehoon op. Gezond T. Hoogenboom, secretaris van het kwekers-actiecomité: "Bestrij dingsmiddelen zijn juist om het gewas gezond te houden, net zo als een mens soms medicijnen nodig heeft". Hij vroeg zich af wat belangrijker is: uitzicht of werkgelegenheid, en oogstte daarmee gul applaus bij zijn col lega-kwekers. Van Tol (PvdA) moest het met kre ten van afkeuring doen toen hij betwijfelde of de 37 hectare bij Nieuwe Wetering de oplossing van de problemen zijn. De eco nomische problemen zijn veel groter dan de ruimtelijke, be toogde hij. "Alleen de grotere kwekers kunnen een verhuizing betalen. De middelgrote en klei ne kwekers komen straks niet aan bod. en daar is de nood juist het knellendst", aldus Van Tol. Veilingvoorzitter en WD-raads- lid A.H. Verdel wees er op dat de tuinbouw - en dan vooral de bloemisterij - gezien de groeien de export nog steeds goed ren deert. "Er is mij niet één geval bekend van een tuinder die werkloos is. Daar moeten we in deze tijd ook maar eens rekening mee houden", vond hij. Hij noemde de 37 hectare een "klei ne ingreep in het landschappe lijk gebeuren". ding te verwachten: een voorstel in januari aan Provinciale Staten om Alkemade zijn derde tuin bouwgebied te geven. De vraag Dat de strijd straks vooral tussen een aantal Nieuwe-weteringers Het verouderde kassengebied bij Roelofarendsveen. In de reconstructie lijkt eindelijk schot te komen, (foto Wim Dijkman) en kwekers zal gaan - een con clusie die Trees de Boer op de vergadering trok - lijkt ge rechtvaardigd. Van GS valt, zo viel uit de inleidingen van de ge deputeerden J. Borgman en J. Noor land op te maken, maar één is echter hoeveel bezwaarschrif ten er dan binnenkomen - "Er zullen er wel een paar komen". taxeerde Borgman - en of deze tot aan de Kroon zullen worden doorgezet. Dat laatste kan van veel belang zijn want tijd is let terlijk geld een voorwaarde voor de rijkssubsidies om het oude kassengebied in Roelofarends veen te reconstrueren (en Nieu we Wetering gaat het opvangge- bied voor verhuizende kwekers vormen) is. vertelde gedeputeer de Noorland, dat alles binnen vijf jaar rond is. En daarvoor moeten de Achterwegbewoners maar een stuk woongenot inleveren Of. zoals kweker G.P. I'Ami het verwoordde: "Het is jammer voor Nieuwe Wetering, maar we kunnen gewoon geen andere kant op". ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense Rooie Vrouwen zijn ter ziele. Wegens gebrek aan be langstelling hebben de drie overgebleven vrou wen besloten de Alphense afdeling op te heffen. De activiteiten van de Rooie Vrouwen lagen al bijna een jaar stil. De Alphense afdeling van de Rooie Vrouwen is drie jaar geleden op gezet. "Het was de bedoeling om geregeld thema-avonden met Hillegomse dood na val van trap HILLEGOM - Een 71-jarige me vrouw uit Hillegom is gistermid dag rond het middaguur bij een val van de trap in haar woning ernstig gewond geraakt en één uur later in een ziekenhuis aan haar verwondingen overleden. De Hillegomse is waarschijnlijk van de trap gevallen, toen ie mand even tevoren bij haar had aangebeld. Met ernstige schedel- verwondingen werd zij naar hel Diaconessenhuis in Heemstede overgebracht. "Bromfietsen gevaarlijker dan gifbelt" KATWIJK - "Bromfietsen blijft ge vaarlijker", aldus wethouder Bergman over het gevaar dat de vuilnisbelt aan de 's-Gravendijk- seweg in Noordwijk zou kunnen opleveren voor de volksgezond heid. Sinds '72, het jaar waarin de belt werd gesloten, is volstaan met een voorlopige afdekking ervan met de bedoeling de definitieve afdekking aan te brengen als de grootste nazakkingen van het vuil hebben plaatsgevonden. Om na te gaan hoe dit het beste kan gebeuren willen B en W 10.000 gulden gulden uittrekken voor een door het ministerie van Volksgezondheid uit te voeren voorbereidend onderzoek. Bergmans opmerking was het ant woord op vragen van de raadsle den Parlevliet (WD) en van Van Mierlo (D'66/Gemeentebelan- gen). Dit duo vroeg zich af of Katwik alleen verantwoordelijk is gesteld voor de belt en waar het bedrag van 10.000 gulden vandaan komt. "Dat bedrag is een initiatief van Katwijk zelf', antwoorde de wet houder. "Wij voelen ons verant woordelijk voor de belt. Afdek ken met klei kost astronomische bedragen die in de anderhalf mil joen kunnen open. Er zal nog wel een jaar of twee overheen gaan voordat er een afdoend advies op tafel ligt", aldus Bergman. "Ik voel geen pijn over de belt vervolgde hij."Hij is uitermate goed onderzocht en er is niets ge vonden dat gevaar oplevert voor de volksgezondheid. Bromfiet sen blijft gevaarlijker". discussies te organiseren, met name over de positie van de vrouW in de samenleving", ver telt een teleurgestelde Marian Fournier, contactvrouw en één van de laatste Mohikanen. "Het totale bestand aan vrouwen in de PvdA in Alphen is groot genoeg, hiaar er staan er maar heel wei nig geregistreerd als "rooie vrouw". Volgens haar zijn er mi nimaal tien actieve vrouwen no dig om een afdeling Rooie Vrou wen goed draaiend te houden. In Nieuwkoop bijvoorbeeld is een flinke groep Rooie Vrouwen ac tief. Omdat de linkse vrouwen in Alphen met zijn drieën ook nog de vertegenwoordiging in het partijbestuur en de Vrouwen raad tot hun bezigheden moeten rekenen bleef er weinig tijd voor andere dingen over. "Er is ons wel eens vanuit de partij verwe ten dat we te weinig organiseren, maar omdat je met zo weinig mensen bent kom je gewoon niet toe aan de dingen die je graag wilt doen", vertelt Marian Four nier. "Soms wordt er wel eens gesuggereerd dat het Vrouwen huis onze activiteiten heeft opge slokt. Zelf ga ik niet naar het Vrouwenhuis", vertelt Marian Fournier. Behalve in de Rooie Vrouwen was zij ook actief in de "sectie perma nente educatie", een afdeling niet uitsluitend voor vrouwen. Deze sectie, die onder meer de cursus "politieke scholing voor vrouwen" heeft georganiseerd dit jaar, wordt niet met opheffing bedreigd. RIJNSBURG - Onder leiding van spelmaker Ivo Niehe zijn er gis teravond in het Rijnsburgse Flo ra-veilinggebouw opnamen ge maakt van "de tv-show". Een keur van vaderlandse arties ten zoals Alexander Curley, And- ré Hazes en Willy Alberti ver leenden medewerking aan deze TROS-show Het Florabestuur heeft door deze maandelijkse shows in huis te halen gekozen voor bloemenre- clame via de beeldbuis. Een deel van één van de enorme bloemen- hallen is door de technische dienst van de Rijnsburgse vei ling geschikt gemaakt om bin nen een halve dag te worden om getoverd tot een van alles voor ziene televisiestudio. Binnen enkele uren kan de hele ap paratuur met licht en decors worden aangebracht en is de "studio" gereed voor uitzending. Een dergelijke flinke ruimte die binnen een halve dag bedrijfs klaar kan zijn, heeft men volgens het Florabestuur zelfs in Hilver sum met altijd beschikbaar. ALPHEN AAN DEN RIJN - Burgemeester M. Paats heeft vanmiddag een ko perets van de Alphense molen ontvangen uit han den van Gerrit Euverman, de voorzitter van de Ju nior Kamer Alphen aan den Rijn. Met deze over handiging gaf Euverman het startschot voor de kunstactie die de Junior Kamer heeft georgani seerd ten bate van gehan dicapte kinderen. De Junior Kamer wil 250 koperet sen van de Alphense molen ver kopen. Met de opbrengst daar- van wil de Kamer speelwerktui gen kopen voor de Zonnehof, het dagverblijf voor geestelijk en li chamelijk gehandicapte kinde ren in Alphen aan den Rijn. De Zonnehof heeft behoefte onder Kerken nog niet samen in Valkenburg VALKENBURG - Het ontbreken van een gericht beleid van beide kerkeraden om de samenwer king tussen de hervormde en de gereformeerde kerken in Val kenburg te verbeteren staat de oprichting van een gemeen schappelijke samenwerkings- commissie vooralsnog in de weg. Ook om de bestaande samenwer king in het jeugdwerk, de geza menlijke woorddiensten en de evangelisatie uit te breiden tot een gemeenschappelijk avond maal en doop stuiten nog op hef tige tegenstand. Dit is gisteravond gebleken tijdens een bijeenkomst van leden van beide kerken waarin de samen werking tussen de twee centraal stond. De suggestie van één van de ge meenteleden om het samengaan maar helemaal stop te zetten werd echter niet overgenomen. De hervormde en de gereformeer de kerken van Valkenburg werken al zo'n 15 jaar op ver schillende gebieden samen. BOSKOOP - Een 55-jarige fietser uit Boskoop is gistermiddag op het Reijerskoop in het dorp aan gereden door een 33-jarige brom fietser, eveneens uit Boskoop. De vrouw werd overgebracht naar het Bleuland ziekenhuis in Gouda. De fietsster sloeg ver moedelijk zonder uit te kijken de weg over, aldus de politie. meer aan een dure, aangepaste glijbaan en schommels. De Ju nior Kamer wil op z'n minst zes duizend gulden bijeenbrengen. Het Alphense publiek kan in het bezit komen van een koperets door 45 gulden over te maken op bankrekeningnummer 23.39.52.072 ten name van Kunst actie Junior Kamer Alphen. De ets is gemaakt door de Hazers- woudse kunstenaar Wim van de Mey. De Junior Kamer Alphen is een or ganisatie van 28 mannen en vrouwen tussen de twintig en veertig jaar. In de statuten van de organisatie staat dat de leden van de Junior Kamer verantwoorde lijkheden moeten kunnen dra gen op alle vlakken van de maat schappij. Verder moeten ze acti viteiten op poten zetten die ten dienste staan van de maatschap pij, de ontwikkeling van de Ka mer bevorderen en de ontwikke ling van de leden zelf bevorde- Gerrit Euverman: "De Junior Ka mer heeft wel iets weg van een organisatie als bijvoorbeeld de Rotary Club. Alleen met dit ver schil dat bü ons iedereen lid kan worden, terwijl je bij de Rotary Club moet worden voorgedra gen. Nog een groot verschil tus sen ons en de Rotary Club is dat de laatste een goed doel steunt door onder de leden geld te ver zamelen en dat over te maken. Ik bedoel niet dat ik dat iets nega tiefs vind. Wij pakken het echter anders aan. Wij zetten projecten op die geld opleveren voor het goede doel". Zonnehof "De ontwikkeling van de leden is in onze club van groot belang. Door een project voor te berei den en uit te voeren leren de le den hoe ze bepaalde zaken moe ten aanpakken". "Ik zal een voorbeeld geven. "We wilden iets doen in het kader van het jaar van de gehandicap ten. We wisten door onze contac ten bij de Kustuitleen in Alphen Gemeente weigert adressen inwoners door te spelen NOORÜW1J KEKHUUT De Noordwykerhoutse carnavals vereniging De Kanmnefaten krijgt geen namen en adressen van de bejaarden, die daar wo nen. Dit deelde burgemeester Winkel gisteravond mee tydens de gemeenteraadsvergadering in Noordwykerhout. Hij deed dit naar aanleiding van vragen van het CDA-raadflid van Duin. De ze vroeg zich af waarom de car navalsvereniging als niet-com- merciélc instelling geen gege vens van de gemeente kon knj- dat er in Alphen een grote be hoefte bestaat aan kunst Eén van onze leden verblijft dagelijks inde Zonnehof, zodoende kwa men we te weten dat de Zonne hof behoefte heeft aan de dure nieuwe speelwerktuigen" "We combineerden dat met de be hoefte aan kunst in Alphen en kwamen op het idee om kunst te verkopen en de opbrengst daar van aan de speelwerktuigen te besteden". "Vervolgens wordt er een commis sie benoemt die bekykt of het project wel levensvatbaar is en wat het resultaat zal zijn van het project Daarna gaan we over tot de planning. Er wordt een tijd schema opgesteld en de taken worden verdeeld. Daarna wordt het project uitgevoerd". Een ander voorbeeld van een soortgelijke actie die de Junior Kamer Alphen heeft uigeyoerd, was de verkoop van wyn voor nieuwe apparatuur voor de zie kenomroep Alpheo uit Alphen. Accountant Euverman: "Omdat de ontwikke ling van de leden voorop staat heeft niemand binnen de club langer dan een jaar een bepaalde functie. Het is natuurlijk aanlok kelijk voor een vereniging om een accountant penningmeester te maken en hem daar de rest van zijn leven te laten zitten. Wy vinden echter dat iemand die niets weet van financiën ook maar eens een keer penning meester moet zijn". "Wij zyn ovengens een zeer geva rieerd gezelschap. We zyn be paald geen elitaire club. Want zo als ik al zei, iedereen kan lid wor den van de Junior Kamer. Hoe wel dat helemaal met wil zeggen dat iedereen zich binnen de ver eniging zal thuisvoelen". In Nederland zijn op het ogenblik rond de zeventig Junior Kamers met een totaal aantal leden van 2000. De Junior Kamers zyn aan gesloten by een federatie die op haar beurt weer is aangesloten bij een wereldorganisatie van dergelijke Kamers WIM WEGMAN gen. De vereniging zet zich al vele jaren in voor het bejaarden- werk. Wanneer binnen de vereni ging de namen en adressen van de bejaarde inwoners van Noord wykerhout bekend zyn, kan ie dereen bereikt worden. Het gaat erom dat de bejaardemensen op de hoogte blyven van alle activi teiten die voor hen worden geor ganiseerd." aldus de christen-de mocraat Burgemeester Winkel wilde na mens het college geen uitzonde ring maken. Volgens hem volde den de mededelingen in de plaat selijke bladen goed. "Wc zyn erg terughoudend met het verstrek ken van gegevens uit de burgcltj- ke stand. Overigens zal met ie dere bejaarde het leuk vinden om ongevraagd post te krygen van de carnavalsvereniging Behalve het raadslid Van Duin kon de gehele gemeenteraad zich achter het standpunt van de bur gemeester stellen Het verzoek voor namen en adressen van be jaarden werd daarom met grote meerderheid door de raad afge wezen. koperets I Alexander Curley actief voor de tv-camera's in de veilinggebouwen van Flora tn Rijnsburg. André Hazes ondersteunt hem met handgeklap.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21