"Voetbal vandalisme is terug te dringen'' Reportage Krimpen tegen voorstel opslag chemisch afval ■Winkelcentrum Winkelhof helpt ii handje... Commissie Veiligheid voetbalhezoek WnJKOjHQF Acties van FNV bij loonmaatregel VRIJDAG 3D OKTOBER 1981 VARIA PAGINA 1? Door PAUL DETOMBE ZEIST - Behalve de oprichting van een Bureau Veiligheid, in overleg met het ministerie van CRM, en de instelling van een licentieregeling, beveelt de commissie Veiligheid Voetbalhezoek, nog een aantal andere zaken aan. Dat zijnondermeer: - het zoveel mogelijk dwingen van sup- portersgroepen gebruik te maken van aangewezen ^middelen van openbaar vervoer. Met een zekere mate van be perking van de individuele vrijheid. - het totstandkomen van wetten op het gebied van de veiligheid van voetbal accommodaties. De politie moet kenne lijke relschoppers kunnen aanhouden. - het herzien van de wettelijke vervoer- plicht van de NS, zodanig dat er meer mogelijkheden komen tot preventie van wangedrag. met als mogelijkheden de entree tot een stadion te weigen en toeschouwers te fouilleren. - het getalsmatig inzetten van politie ME (bij wedstrijden met een verhoogd risico), afgestemd op de verwachte hef tigheid van de wanordelijkheden, maar zo min mogelijk provocerend te. Het aanhoudingsbeleid dient te zijn ge richt op arrestaties binnen de harde kern van de vandalen. Aansluitend moet snelrecht of tenminste versnelde behandeling plaatsvinden. Alternatie ve straffen (dienstverlening daaronder begrepen) moeten worden onderzocht. wel degelijk als aanleiding worden aangegrepen. „Naar mate het voetbal aantrekke lijker wordt, zullen meer ech te voetballiefhebbers terug komen. waardoor de vanda len dan een relatief kleinere groep gaan vormen en veel minder snel tot actie zullen HAARLEM-ZEIST Twee zaken slingeren als een rode draad door het eindrapport dat de commissie „Veiligheid Voetbalhezoek" giste ren aanbood aan het sectiebestuur betaald voetbal. Het echt doordachte gevecht tegen het vandalisme zal moeten worden geleid van uit een centraal orgaan, waar het beleid wordt ge coördineerd. Met de meeste klem wordt dan ook de op richting van een Bureau Vei ligheid in een centrale plaats (Zeist of Utrecht) aan bevolen. Daar moet via rapportage van incidenten de kennis van za ken worden vergaard, waar mee de orde en veiligheid op de tribunes en rond de sta dions nioet worden bevor derd. Door één of meer specia listen, geholpen door alle be trokken instanties, waarmee indirect de link is gelegd naar de tweede rode lijn. De commissie stelt met nadruk dat de overheid niet tegen de KNVB mag zeggen „zie maar hoe je het oplost". Bij de be strijding van voetbalvanda lisme als uitvloeisel van een maatschappelijk probleem, zal de overheid een belangrij ke steen moeten bijdragen. Als wetgever, voor het ontwik kelen van een aanhoudings- en versneld vervolgingsbe leid (snelrecht) en alternatie ve straffen (dienstverlening) en uiteraard als geldgever. Er zal een fors aantal miljoenen voor nodig zijn om het betaal de voetbal los te rukken uit de wurgende klauwen van een relatief kleine bende van dalen. Het is weliswaar onzeker in welke mate voetbalvandalis me er de oorzaak van is ge weest dat steeds meer pu bliek wegbleef, maar in het laatste decennium is wel een funeste vicieuze cirkel ont staan. Naarmate de tribunes leger werden en dus de socia le controle ging ontbreken, kon het vandalisme zich ge makkelijker ontwikkelen en dus bleef nog meer publiek weg. Het doorbreken daar van kost veel geld. Het karakter van de overige aanbevelingen laat daar geen enkele twijfel over bestaan. Veel stadions zullen dras tisch moeten omgebouwd als de gewenste licentieregeling tot stand komt, waarbij een betaald-voetbalorganisatie slechts als zodanig mag func tioneren. als de inrichting van zijn stadion voldoet aan gedetailleerde eisen. Meest opvallende: in de stadions waar voor en tijdens wedstrij den een alcoholverbod zou moeten gelden („de zatte- manspartijen tevoren zijn een belangrijke factor"), die nen ruimten te komen voor de politie. Zoals een arrestan ten-verhoorkamer en een commandokamer. Er moeten voornamelijk kuipstoeltjes in de stadions komen, die zijn aangenamer en beperken de mobiliteit. Typerend is dat de staande en loslopende toe schouwers zich agressief ge dragen. Kostbaar Prof. mr. Giltay Veth beseft ui teraard dat het allemaal erg kostbaar is. De voorstellen die de voorzitter en zijn zeven collega's hebben gedaan, vra gen om forse investeringen. De commissie geeft niette min een hoge prioriteit aan het verwerven van fondsen, omdat het voortbestaan van de bedrijfstak voetbal in het geding is. Bij een eerdere en quête naar stadionbezoek, werd de relschopperij wel als vierde factor genoemd om weg te blijven. „Als dat lan delijk gebeurt, met zoveel rustige steden en clubs, dan geeft dat te denken". Daarom zijn die dure maatregelen no dig. Maar hoe is dat te rijmen in een tijd van economische reces sie en strikte bezuinigingen? De totale schuldenlast van het betaalde voetbal bedraagt al 60 miljoen, dus kan het en wie moet het betalen? Giltay Veth acht het zelfs in de ze tijd „volstrekt verant woord" de financiën daar voor uit te (laten) trekken. „Het is me duidelijk gewor den dat van een renderende investering sprake kan zijn", legt de „Leidse" hoogleraar in de inleiding tot de rechts wetenschap uit. „Los gezien van de ideële kan ten en de invloed op de toe schouwersaantallen, moet er enorme schade zijn door het voetbalvandalisme met die vernielingen aan stadions en rijtuigen van vervoersmaat schappijen. Hoge kosten gaan bovendien gepaard met het inzetten van bewakings diensten en (spoorwegpoli tie. Exacte cijfers zijn niet te achterhalen, wel is bijvoor beeld bekend dat de spoor wegpolitie in een bepaald jaar daaraan bijna 12.000 ma nuren kwijt was. De spoor wegen willen ook graag meer overleg met Zeist over het wedstrijdprogramma, omdat rivaliserende groepen elkaar na uitwedstrijden op bepaal de stations kunnen treffen en daar vernielingen aanrichten. Als je dan door een goede or ganisatie die financiële scha de kunt beperken, is er spra ke van een reële investering". Overheid Bovendien, zo benadrukt hij, mogen en moeten de lasten niet alleen worden afgewen teld op het betaalde voetbal. Het op te richten Bureau Vei ligheid, dat de hoogste priori teit heeft gekregen van de commissie („komt het er niet, vergeet dan maar dat je bo ven de incidentele verbete ringen uitkomt"), hoeft niet per sé van de KNVB te zijn. In tegendeel. Gelet op de taak en de uiteindelijke verant woordelijkheid bij het versto ren van orde bij een openbare vermakelijkheid die een voetbalwedstrijd is. zou het "Als met een goede organisatie de financiële schade is te beperken, is er sprake van een reële investe ring". bureau ook van de overheid kunnen zijn. Juridisch im mers ligt de eindverantwoor ding bij de politie en de bur gemeester als hoofd van die politie. „Wij hebben het rapport toege schreven naar de KNVB, maar die moet gaan onder handelen of het bureau een onderdeel wordt van de KNVB en dan gesubsidieerd, of een overheidsbureau. Ge detacheerd bij de bond en be zet door een ambtenaar". „Maar dan wel iemand met affi niteit met de voetbalwereld en het jeugdwerk", merkt Giltay Veth onmiddellijk op. „Verder zal hij ook een goed benul moeten hebben van fi nanciële zaken en het func tioneren van gemeenten". De hoogleraar kijkt er nu opti mistischer tegenaan dan ruim anderhalf jaar geleden. Op het moment dat hij aan de commissietaak begon, was de nu 53-jarige voorzitter van de Koninklijke HFC uit Haar lem bepaald somber gestemd over de mogelijkheden om het voetbalvandalisme te be perken. Meer dan 12 maan den intensief onderzoek naar de oorzaken, met drie reizen naar Engeland, België en Duitsland, 20 plenaire verga deringen en tientallen hea rings, hebben hem op andere gedachten gebracht. Knullig .Als we nu eens kijken hoe vaak het goed gaat en hoe vaak het alleen misgaat door betrekkelijk knullige oorza ken, dan zeg je: misschien valt het probleem nog wel mee", opent de professor een rijtje opmerkelijke conclu sies. „Afgezien van de verba zing over het tuig, aan ge reedschap, dat erbij te pas komt, vind ik ook niet dat de toestand erger is dan ik dacht. We hebben veel inci denten onderzocht en by een groot aantal waren omstan digheden te vinden, waar door ze voorkomen hadden kunnen worden. Daarom ben ik tot de conclusie gekomen dat het vandalisme wellicht een heleboel is terug te drin gen". Het lijkt een merkwaardige constatering, nu de normen nog meer zijn verlegd en het wapentuig steeds gevaarlij ker wordt. De messen, schroevedraaiers, wurgstok- jes, boksbeugels en fietsket- tingen zijn vervangen. In het seizoen 1979-'80 werden de eerste geladen pistolen in be slag genomen; er worden donderbussen geladen met scheermesjes op het veld ge worpen (FC Den Haag); met catapults worden glasscher ven verschoten en het zoge naamde hengelen heeft zijn intrede gedaan: lijnen met vishaakjes gooien en inhalen. Ook tegenover de politie is er nog maar weinig schroom: scheermesjes in de zakken te gen het fouilleren; vergiftigd vlees gooien naar politiehon den. De overwegend jeugdige, „kan sarme" jongeren (met een ge brekkige opleiding, weinig mogelijkheden op de ar beidsmarkt en dus zeer wei nig toekomstperspectief) zoe ken op die schandalige ma nier actie, een uitweg voor hun agressie. De recente mis dadige mishandeling van geestelijk gehandicapten door vier Ajax-supporters be nadrukt nog eens hoe smerig ver het al is voortgewoekerd en dat het niet langer alleen in de laffe anonimiteit van de massa gebeurt. Daar is het wel ontstaan, door de geringe pakkans. Het is niet vreemd dat de berucht ste supportersgroepen uit de grote stad komen Vak F van Feyenoord, de F-Side van Ajax, de Noord-Side van FC Den Haag. de Bunnik-zyde van FC Utrecht gelden als groepen notoire relschoppers die alleen naar het voetbal gaan om rotzooi te trappen en die onderling in een voortdu rende staat van oorlog leven. De kern van de bende is klein, het aantal meelopers groot. Invloeden Het verloop van een wedstrijd en de uitslag zyn van aanmer kelijk minder invloed op het ontstaan van voetbalvanda lisme dan veelal wordt aange nomen, zegt het rapport, al kan het gedrag op het veld Tijdens en na de wedstrijd. Al leen met voortdurend over leg en strakke maatregelen is het in eerste instantie aan te pakken, waarbij ingespeeld zal moeten worden op de kenmerkende nieuwe en on verwachte ontwikkelingen en op de wisselende omstan digheden. Die kunnen veelal verbeterd worden, heeft Giltay Veth ge leerd en daarop baseert hy het oordeel dat het ver terug te dringen is. Hy geeft twee voorbeelden Als eerste de ongeregeldheden rond Ajax- Feyenoord, dit voorjaar in De Meer. In Diemen, toen voor het eerst eindstation van de supporterstreinen, waren plaatselyke politie en briga des van de mobiele eenheid ingeschakeld om de gevrees de Feyenoord-supporters op te vangen en naar het stadion te begeleiden Geen rekening was gehouden met de „fans" die op eigen gelegenheid kwamen. Toen die, na een overstap op het Centraal Sta tion am veerden, was nie mand daar op bedacht. Ge volg: ernstige ongeregeldhe den, die voorkomen hadden kunnen worden via een sim pel telefoontje vanaf het Cen traal Station. Vrye wegen Het tweede voorbeeld: een wedstryd van vong jaar in het Utrechtse stadion Galge- waard. „Prima verlopen, niks gebeurd, maar toen de toe- schouwersstroom het stadion verliet, verdikte die stroom zich onder een viaduct omdat er vrachtwagens stonden ge parkeerd. Daar raakten de supporters slaags. Je moet dus zorgen dat de afvoerwe- gen vry *ijn van obstakels" Bovendien is als heel voorzich tige conclusie getrokken uit gesprekken met (ex-)vanda- len, „dat die jongens na een aantal jaren door dit gedrag heengroeien en dat -ze dan zelfs bereid zouden zijn mee te werken aan het terugdrin gen van het wangedrag van een nieuwe generatie. Maar dat is een zeer voorzichtige conclusie". Sen harde constatering is dat vooral het Bureau Veiligheid er moet komen. Daar moet een rapportagesysteem wor den opgebouwd in samen werking tussen KNVB, clubs, locale politie en spoor wegen. Daar moet een adres senbestand worden aange legd om informatie en ncht- lynen terug te spelen „Vol strekt verantwoord, ook in deze tyd", benadrukt Giltay Veth nog eens gedecideerd. „Worden onze aanbevelingen niet overgenomen, dan zet ik duizend vraagtekens by de toekomst van het betaald voetbal". ADVERTENTIE Mei openbaar vervoer of eigen winkelcentrum Winkelhof is uw bezoek meer dan waard Makkeluk bereikbaar vanuil alle richtingen, klopt in Leiderdorp het winkelhart van de Randstad Ruim 50 speciaalzaken binne handbereik met 650 overdekt WINKELCENTRUM In het hart van de Randstad rinkelen een 'middagje uit': vinkelcentrum Winkelhof' -"T.ETDERDORP ROTTERDAM (ANP) - Het pro vinciaal bestuur van Zuid-Hol land wil het sterk verontreinigde terrein van de voormalige EMK in Krimpen bestemmen als tijde lijke opslagplaats voor chemisch afval dat elders in de provincie wordt gevonden bij bodem verontreiniging. Het afval zou daar moeten worden gedeponeerd tot in Nederland Een ton aan steunfraude EMMEN (ANP) - Een 38-jarige man uit het Drentse Nieuw- Weerdinge is door de Drentse politie gearresteerd en in voorlopige hechtenis geno men. De man wordt steun fraude ten laste gelegd over de afgelopen vier jaar voor een bedrag van ruim hon derdduizend gulden. De gearresteerde kreeg een ww- uitkering en werkte daar naast een tijd in Duitsland en heeft gewerkt op een boorei land. een definitieve verwerkingsme thode is gevonden. De Zuidhol- landse milieu-gedeputeerde J. Hoek van Dijke heeft dit het col lege van B en W van Krimpen aan den IJssel en de raadsleden in een vertrouwelijk overleg la ten weten. Het gemeentebestuur staat echter en bloc 'volstrekt af wijzend' tegenover de door de provincie gedane suggestie zo heeft het gisteren laten weten. De gemeente gemeente zal dan ook geen enkele medewerking verle nen aan een eventueel verzoek van het provinciebestuur in die richting. De gemeente is door de dichte bebouwing niet geschikt voor grote transporten chemisch afval. Ook de opslag wordt als te gevaarlijk van de hand gewezen. Bovendien is Knmpen door het EMK-gifschandaal financieel en psychologisch al voldoende be smet. zo redeneert het gemeente bestuur, daarin gesteund door de raadsleden. Volgens een woordvoerder van de gemeente Krimpen heeft de Zuidhollandse milieu-gedepu teerde toegezegd het plan uitslui tend te willen uitvoeren indien Krimpen er positief tegenover staat. De gemeente heeft Hoek van Dijke de suggestie gedaan naar andere plaatsen uit te ky- ken en daarby onder meer het in dustrieterrein Maasvlakte ten westen van Rotterdam genoemd. De gemeente is wel bereid onder voorwaarden in te stemmen met een bijdrage van tien procent in de jaarlijkse kosten van het drai nageplan voor het EMK-terrein. Dat plan zal op korte termyn in uitvoering worden genomen. De investeringskosten bedragen 1,2 mihoen gulden, de jaarlykse kos ten drie ton. De gemeenteraad van Krimpen zal zich op 13 november definitief uitspreken over financiële mede werking aan het drainageplan. De milieudienst van Rijnmond en de Provinciale Waterstaat hebben onlangs een probleem met een van de opslagtanks, die nog op he tenein staan, moeten oplossen. Door de hevige regen val dreigde die tank over te lo pen. Om dat te voorkomen is de tank gedeeltelijk leeggepompt. Het verontreinigde water is afge voerd naar de afvalverwerking Rijnmond (AVBR). aldus een woordvoerder van de gemeente Krimpen. UTRECHT (ANP) - FNV-be- stuurder Frans Drabbe vindt dat de vakbeweging in verzet moet komen als de overheid met een loonmaatregel komt zonder daarby uitbreiding van werkgelegenheid en een pryzenstop te garanderen. Dan zijn acties van de vakbe weging geoorloofd ook nadat het parlement heeft gespro ken. zegt Drabbe in de FNV- vakbondskrant. De FNV heeft onder honderd districtsbestuurders een en quête gehouden en daaruit blykt volgens de Vakbonds krant dat de overgrote meer derheid van de vakbondsbe stuurders vindt dat de vakbe weging een verdere "muil- korving" door de overheid niet meer kan accepteren. Drabbe zegt in de Vakbonds krant dat wel of geen verzet van de vakbeweging afhan- kelyk is van de inhoud van de loonmaatregel. "Maar als het parlement beslis singen neemt die sterk in druisen tegen het bestaande rechtsgevoel by de mensen, dan is het ook in een parle mentaire democratie ge rechtvaardigd zich tegen die parlementaire beslissing te verzetten. Het staat voor my niet vast dat het parlement als enige de juiste beslissin gen neemt. Ook tn het parle ment worden beslissingen genomen op basis van com promissen. Maar zijn die compromissen altijd wel zo juist''", vraagt Drabbe zich af. Uit de enquête onder de FNV- bestuurders blykt onder meer ook. dat mier dan de helft vindt niet meer vol doende in staat te zyn om de belangen van de werknemers te behartigen op het gebied van de werkgelegenheid Net als de bestuurders trekt Drabbe daar de conclusie uit dat de overheid faalt in haar werkgelegenheidsbeleid "Het is de taak van de over heid om voldoende werk voor iedereen te scheppen Daar voldoet zij in het geheel niet aan. noch de werkgevers, noch de vakbonden zyn op zichzelf in staat voldoende werk te creëren, aldus Drab-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17