„Zodra het kan, ben ik weg "Als het gaat vriezen, zijn gevolgen helemaal niet meer te overzien" Exploitatietekorten van betaalde clubs blijven stijgen Wout Holverda voelt zich geflikt door Sparta T>!> Remise ia tweekamp VRIJDAG 30 OKTOBER 1981 SPORT DEN HAAG (GPD) - Het tweede vier-jarenplan voor de subsidie regeling aan het betaald voetbal voor de periode 1 juli 1982 tot 1 juli 1986 staat op losse schroe ven. Minister André van der Louw van crm liet gisteren in een brief aan de voorzitter van de vaste kamercommissie van crm weten „bezorgd te zijn over de toenemende exploitatietekorten in het betaalde voetbal". Van der Louw doelt hiermede op de kei harde cijfers die hem door het Budget Bewakings Instituut (BBI) zijn overhandigd. Daaruit blijkt dat de ongedekte exploita tietekorten van het betaald voet bal, ondanks stringente afspra ken hierover met de clubs, in het seizoen 1980-1981 met maar liefst 5,5 miljoen zijn gestegen. In totaal zijn de door het BBI opge stelde richtlijnen vorig seizoen met 11,3 miljoen gulden over schreden met als automatisch gevolg dat de totale schuldenlast van het betaalde voetbal (zonder langlopende rekeningen) is op gelopen tot 38,5 miljoen en met de langlopende rekeningen mee gerekend tot zelfs 60 miljoen is gestegen. Met deze, niet door crm verwachte, exploitatie-overschrijdingen is het nog maar de vraag of de drie externe geldgevers (gemeenten, toto- en lotto en crm) nog wel van plan zijn het licht op groen te zet ten voor een tweede vier-jaren- plan met de KNVB. Eén van de voorwaarden voor het opstellen van een nieuwe overeenkomst met de KNVB was namelijk dat de clubs zich in ieder geval aan de richtlijnen van het BBI moes ten houden en daarmede hun verdere exploitatietekorten te rug moesten dringen. Uit een op 28 oktober plaatsgevonden ge sprek tussen de geldgevers blijkt dan ook dat zij inmiddels naar aanleiding van de BBI-cijfers wel degelijk grote vraagtekens plaatsen achter de continuering van het „gezondmakingspro- ces". In de brief aan de vaste kamercom missie van crm schrijft André van der Louw: „In het overleg van 28 oktober hebben de exter ne geldgevers zich nogmaals op het standpunt gesteld, dat er slechts een basis is voor het ont wikkelen van een tweede vier-ja renplan, wanneer de betaald voetbal organisaties (bvo's) werkelijk de taakstellende be groting voor het seizoen ,81-,82 naleven". De toenemende ongedekte exploi tatietekorten moeten bij crm als een bom zijn ingeslagen. Op 15 mei jongstleden namelijk zette de voormalige minister van crm, Wallis de Vries, zelfs al het licht op groen voor de voorbereiding van een nieuwe overeenkomst van vier jaar met de KNVB in de overtuiging dat het betaald voet bal zich aan het beteren was. De cijfers van het BBI druisen ech ter regelrecht in tegen die posi tieve geluiden. De KNVB heeft inmiddels een en quête onder de in aantal tot 36 geslonken bvo's (FC Vlaardin- gen vloeide aan het eind van het vorig seizoen af) ingesteld naar de exploitatieresultaten per 5 ok tober van dit jaar. De voetbal bond zal op basis van die getal len een zo realistisch mogelijke prognose voor de externe geld gevers voor het verdere verloop van dit seizoen moeten opstellen. Aan de hand van die gegevens zullen de externe geldgevers, het BBI en de KNVB zich half no vember beraden over de vraag of met een tweede vier-jarenplan nog wel kans zal zien het uitein delijk beoogde (self-supporting van het betaald voetbal) kan wor den bewerkstelligd. Amateurvoetbal en de afgelastingen LEIDEN - Niemand op het DHL-complex aan de Delftse Brasserskade kan het woord vakantiespreiding nog over zijn lippen krijgen. Dankzij het dit jaar ingevoerde feno meen, waardoor het voetbalseizoenseizoen drie weken later begon, heeft het eerste elftal van de KNVB-tweedeklasser nog geen competitiewedstrijd gespeeld en het is nog maar de vraag of Pluvius de Delftse voetballers komende zondag niet opnieuw werkloos zal maken Het veld alwéér onbespeelbaar. Het Mochten de ties niet vertegenwoordigd zijn in het sectiebestuur tijdens dit gesprek (zoals bekend heeft de trainersvakbond voorlopig alle samenwerking met het bestuur opgezegd naar aanleiding van de gang van zaken rond de kandi daatstelling van Hans Kraay), dan zal de minister de Spelers- vakbond en de WON zelfstan dig in dit gesprek mengen. Dat het tijdens dat gesprek half no vember „erop of eronder" voor de KNVB zal worden, mag wel duidelijk zijn. De negatieve ge luiden die clubs als FC Utrecht, Feyenoord, Volendam en SC Amersfoort, deze competitie la ten horen, zullen zo goed als ze ker doorklinken in de dit seizoen behaalde exploitatieresultaten. Als één van de voornaamste oorza ken voor de teleurstellende ex- ploitatieresulaten noemt het BBI de teruglopende recettes vorig seizoen (3 miljoen). Daarnaast namen de gemeentesubsidies in totaal af voor een bedrag van 500.000 gulden. De inkomsten uit reclame- en tv-baten stegen daar entegen in totaal met 1,8 miljoen, maar konden de daling niet ver der terugdringen dan tot 2 mil joen gulden. In tegenstelling tot de dringende aanbeveling van het BBI om de uitgaven en de inkomsten beter op elkaar af te stemmen dan in het verleden het geval was, heten de clubs hun uitgaven vorig sei zoen toch weer stijgen: totaal 3,9 miljoen, van 43,7 tot 47,6. Het sectiebestuur betaald voetbal zal als voorbereiding op het voor het Nederlandse betaald vetbal cruciale onderhoud van half no vember volgende week gesprek ken voeren met het BBI en enke le kamerleden. Een blik op de ranglijst leert dat de competitieleider Herman Ferin- ga zich heel wat moeite zal moe ten getroosten de scheefgetrok ken verhoudingen enigszins recht te trekken. Omdat in de ko mende maanden alleen het weekeinde als inhaalmogeiijk- heid bruikbaar is, zullen vanaf april volgend jaar doordeweekse dagen gebruikt moeten worden, om de competitie tot een goed eind" te brengen. "En het is nog maarde vraag of dat gebeurt", spreekt Lugdunum-secretans Doove hardop zijn twijfels uit. "Want als het straks 'lekker' gaat vriezen, zijn de gevolgen hele maal niet meer te overzien. Dan zou het me niet verbazen als de competitie stopgezet zou moeten worden". In dat geval zou oefenmeester Ruud de Groot met zijn spelers groep zonder problemen in mei '82 naar de Verenigde Staten kunnen afreizen om daar tegen 'schaduwselecties' van New York Cosmos en Washington Di plomats te acteren. Nu de KNVB pas op 21 september de seizoen- start liet afroepen en een 'regen buitje' van vier weken het pro gramma danig in de war stuurde, is de trip naar 'The Big Apple' niet definitief. "We zullen moe ten bekijken of de competitie er niet onder lijdt", stelt Zeist- beambte Vroon. "Mocht er enige ruimte zijn. dan mag Lugdunum gaan. Maar er is nu nog geen zin nig woord over te zeggen". Dat is er wel over sfeer in de spe lersgroep van DHL, die het tafel tennissen kaarten en bilarten op zondag meer dan zat is. Niet vreemd overigens,want je zal maar vanaf 28 juli bezig zyn en eind oktober nog geen officieel duel gespeeld hebben. "Zoiets is natuurlijk nadelig voor de men taliteit van de groep", weet voor zitter Van Veen. "Maar net als de spelers zitten wij er ontzettend mee in onze maag. Ook finan cieel gezien lijdt DHL momen teel een enorme schade. Die paar man die op een voetballoze zon dagmiddag in de kantine blijven, zorgen uiteraard bij lange na niet voor de opbrengst die we ge woonlijk hebben. Ik denk dat het nu al zo'n 10.000 gulden aan in komsten scheelt. Toch is ons ter rein heus niet zo slecht. Afgelo pen zondag hebben we nog met alle hulpmiddeltjes geprobeerd het hoofdveld speelklaar te krij gen maar toen het om twaalf uur weer zo ging storten, moesten we de wedstrijd echt schrappen. We kunnen kwalijk gaan waterpo loën". Wat in de woorden waren van de LEIDEN - Een ongeschreven voet balwet lapt Wouter Holverda bruusk aan zijn laars. Zijn club mag dan floreren, maar hosan- nakreten vallen er uit zijn mond amper op te tekenen. Met het ge zicht op half zeven schildert hij zijn situatie bij Sparta. De con flictstof legt hij breed uitgeme ten op tafel, waar normaal ge sproken bij succes oogstende clubs de problemen binnenska mers worden gehouden. Maar Holverda maakt van zijn hart geen moordkuil, hij voelt zich geflikt. Niet zonder reden, zo lijkt het. Ge durende zeven wedstrijden ani meerde hij immers mede de op waartse druk, die Sparta onver wacht naar een toppositie tilde. Hoewel trainer Barry Hughes na de wedstrijd tegen Willem II nog strijdvaardig had geroepen dat Louis van Gaal en René van der Gijp "hard zullen moeten knok ken om hun plaats in de basis te heroveren", maakte Holverda de confrontaties met Ajax, Den Haag en Groningen mee als 'links-buiten de lijn'. Net als zijn lotgenoot Lengkeek werd hij ten faveure van eerder genoemd duo weer verbannen naar de door hem zo gehate dug-out, met dank voor de bewezen diensten. Zijn preek voor eigen parochie is niet bedoeld om zich af te zetten tegen zijn werkgever. Met klem stelt Holverda niet negatief bij zijn collega's, het bestuur, kort om de club te willen overkomen. Maar het steekt hem dat hij weer terug is op zijn uitgangspunt, de bank. Hij voelt zich door Hughes gebruikt als een wegwerppro- dukt. "Als er iemand vervangen moet worden, dan ben ik dat", ontlaadt hij zijn frustraties, "hoe goed ik ook speel". "Bij Sparta", stelt zijn vrouw Ada vast, "ben je gewoon de pispaal". "Inder daad", geeft hij terug, "uit de krant heb ik moeten vernemen dat ik die wedstrijd tegen Ajax vanaf de bank mocht bekijken". Boos is Holverda bij Hughes ver haal gaan halen. Had Barry eer der niet geroepen dat je 'never a winning team' moet wijzigen? Nou dan! "Vooropgesteld, ik vind Hughes een goeie trainer. Maar zijn beleid ten aanzien van mij kan ik niet volgen", briest Holverda. "Knap lullig is het, heb ik hem na een training ge zegd, dat ik in de krant heb moe ten lezen dat ik uit het elftal ben gezet. En nóg lulliger is het, dat ik er naast ben gegooid, terwijl ik toch goed had lopen voetballen. Dat geldt ook voor Lengkeek. Moet je nagaan, ik had helemaal naar die wedstrijd tegen Ajax toegeleefd. Ik was er de hele week constant mee bezig ge weest. Na die pot tegen Feye noord dacht ik voorlopig niet meer kapot te kunnen. In de Kuip heb ik heerlijk gespeeld, twee goals gemaakt. Eén werd er ten onrechte wegens buitenspel afgekeurd. Ik weet heus wel, wanneer ik slecht heb gespeeld. Niemand hoeft mij dat te vertel len, want zelfkritiek bezit ik vol doende. Maar ik heb in die zeven wedstrijden nóóit slecht gevoet bald en dan krijg je dit. Daar zit je dan weer op die bank. Toen ik Hughes over dat stukkie in de krant aansprak, beweerde hij dat ie van plan was mij van die wis sel op de hoogte te stellen. Maar was ik niet naar hem toegegaan, dan had ik het pas tijdens de MERANO - De tiende partij van de tweekamp om het wereldkampioen schap schaken tussen wereldkampioen Karpov en uitdager Kortsjnoi is gisteren in Merano na 32 zetten in remise geëindigd, dat gebeurde op voorstel van Karpov, die met wit speelde. De stand is hierdoor ongewij zigd gebleven. 4-1 in het voordeel van Karpov. De elfde partij staat zaterdag op het programma. WK Dammen Harm Wiersma zal maandag 2 november in Rotterdam in de eerste partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen tegen de Russische titelhouder Anatoli Gantwarg met zwart spelen. Gistermid dag heeft prins Claus in het Rotterdamse Hilton-hotel de opening en de loting verricht voor deze tweekamp, die gaat over twintig partijen. Prins Claus trok eerst de naam van Gantwarg uit een champagnekoeler en vervolgens de kleur wit. Indien de match in 20-20 eindigt, behoudt Gantwarg de titel. Ook als de beslissing al voor de twintigste partij is gevallen, zal de tweekamp wor den uitgespeeld. Uitdager Wiersma en Gantwarg speelden tot nu toe 42 keer tegen elkaar. Zij hielden de balans in evenwicht, getuige de totale score van 42-42. De twintig partijen worden in Rotterdam, Leeuwarden, Purmerend, Waddinxveen, Brunssum, Valkenburg, Veghel, Haarlem, Oud-Beijer- land en Scheveningen gespeeld. De tweekamp eindigt zondag 29 no vember in Rotterdam. Met de titelstrijd is een bedrag van 140.000 gul den gemoeid. Gantwarg en Wiersma hebben een prijzenpot van 50.000 gulden te verdelen. De winnaar incasseert 30.000 gulden. wedstrijdbespreking gehoord. Daar ben ik van overtuigd. Dic kie Advocaat wist het de maan dag vóór Ajax al, heeft hij me verteld. Die heeft Hughes nog de raad gegeven alles bij het oude te laten, omdat het toch goed ging". "Etalage" Wat heeft Barry Hughes er toe be wogen om het tweetal Van Gaal/ Van der Gijp in zijn basiself in te passen, terwijl Sparta ook met Holverda en Lengkeek een nooit ingecalculeerde toppositie claimde. Holverda kan er slechts naar gissen. "Van Louis van Gaal zal ik niks zeggen. Hersteld van zijn blessure draait die weer als vanouds". Maar dat Hughes ge charmeerd is van René van der Gijp. neen, daar kan de Leide- naar met de beste wil van de we reld geen begrip voor opbren gen. Het Dordtse voetbalschoffie heeft volgens Holverda nauwe lijks behoeven te knokken voor zijn plaats. Min of meer noodge dwongen teruggekeerd op Span gen, omdat contacten met ande re clubs waren afgesprongen, kwam, zag en overwon Van der Gijp in een mum van tijd. Condi tieachterstand of niet, na een paar reservebeurten vulde Hug hes de naam van Van der Gijp al op het wedstrijdformulier in. "Ik heb tegen Van der Gijp als per soon niets", zegt Holverda. "Maar er mankeert nogal wat aan zijn mentaliteit. Hughes heeft hem in Doetinchem, bij De Graafschap, nog de tribune op gestuurd. Een reserve hoeft zich niet uit de naad te lopen tijdens een warming up, maar Van der Gijp was op de bal gaan zitten. Als hij de komende week niet sterk verbetert, smijt ik hem als nog de poort uit, heeft Hughes toen geroepen. Maar een week la ter speelde Van der Gijp wel mee tegen Ajax". Met bewijzen kan Holverda zijn vermoedens niet staven, maar hij kan zich niet aan de indruk ont trekken dat de rentree van Van der Gijp is bespoedigd vanwege financiële motieven. "Na acht wedstrijden kwam hij er dan in. Ik kan het niet hard maken, maar volgens mij móét Van der Gijp spelen. Om geld op te brengen, vandaar vermoedelijk dat hij in de etalage wordt geplaatst. Mijn vader heeft hem tegen FC Gro ningen geturfd. Zeventien keer was Van der Gijp aan de bal. Dan laat ik nog buiten beschouwing, hoeveel maal het mis ging. Onge looflijk toch".. Hoog tijd wordt het zo langzamer hand om over te schakelen naar het Kasteel, waar Barry Hughes warempel begrip op kan brengen voor het grote ongenoegen, dat diep in Holverda geworteld zit. "Wout", zegt hij, is een goeie prof. Hij heeft inderdaad goed gespeeld in die zeven wedstrij den, het was voor mij dan ook een rotbeslissing om hem er naast te zetten. Maar ik wilde ook zien hoe Van Gaal en Van der Gijp het zouden doen. Daarom heb ik ze tegen Ajax ook opge steld. Ook Wout was daar van op de hoogte. Zou in die wedstrijd de inbreng van die twee gelijk zijn geweest aan die van Holver da en Lengkeek in de vooraf gaande matches, dan had ik Van Gaal en Van der Gijp er zonder pardon weer uitgegooid. Maar gebleken is nu dat Sparta met die twee één procent meer waar de heeft, dus laat ik ze staan. Nogmaals, Wout is een goeie voetballer. Maar hij is de dupe van de huidige situatie. Zouden de reglementen worden veran derd. inplaats van elf twaalf spe lers mogen worden opgesteld, dan stond Wout in het veld". Enige troost kunnen die woorden van Hughes de ambitieuze voet baller niet bieden. Waar hij zich nog niet zo lang geleden zeker waande van een plaats in de Sparta-topelf, staat nu voor hem de hoop op een vaste plek in de Rotterdamse ploeg op een even onvast fundament als dat van een luchtkasteel. "Mijn vader heeft al contact opgenomen met bestuurslid Bouwer. Hij heeft ge vraagd hoeveel ik op moest bren gen. Waarop Bouwer heeft geant woord dat wc geen gekke dingen moesten gaan doen. Komen er blessures of wordt er iemand ge schorst, dan wordt Wouter on herroepelijk weer opgesteld. Daar ben ik niet voor, vind ik zelf. Ik wil niet alleen maar op draven. omdat anderen tegen een derde gele kaart zijn aangelo pen of geblesseerd zijn. Ik wil wat bereiken in het betaalde - Wout Holverda: "Ik kan het niet meer volgen" voetbal. Maar ik lopp al vier jaar bij Sparta rond en wat heb ik ei genlijk bereikt? Weinig toch!" Geduld is ook voor Holverda een schone zaak, brengt Barry Hug hes daar tegen in. Hij heeft zijn leeftijd mee, aldus de trainer, uit eindelijk is Wout pas drieentwin tig. "Hij knjgt heus nog wel zijn kans". Als het aan Ada Holverda ligt, moet die wel gauw komen. "Want als Wout niet heeft ge speeld, is hij moeilijk aanspreek baar. Normaal blijven we bij Sparta na een wedstrijd in de Ridderzaal hangen, omdat het daar zo gezellig is. Nu wil hg het liefst zo snel mogelgk weg" Het contract van Holverda loopt dit seizoen af Het liefst zou hg bij Sparta blgven. Maar. zegt hg. dan moet hij als voetballer wel serieus worden genomen. Hg weet als geen ander dat een posi tie in het eerste niet achter de on derhandelingstafel kan worden afgedwongen. "Daar moeten prestaties tegenover staan, ook op de training beklemtoont hg. "Maar ik heb me de laatste maan den het apelazerus gelopen en dan nog sta je er naast Daarom, als er een club voor mg komt. ga ik weg bg Sparta. Want ik ben niet van plan me nog lang als jo jo te laten gebruiken". GERARD VAN PUTTEN Delftse voetballers toen de con sul met mededeling kwam dat de spullen wederom in de tassen moesten blgven, laat zich niet moeilijk raden. 'Woorden' van dezelfde strekking vielen ook te horen op sportpark de Voskuyl, waar de selectie van UDO menig maal met veldafkeuring werd ge confronteerd. Slechts één com- petatiewedstnjd heefi de Oegst- geestse derdeklasser erop zitten. "Wij hebben nu vier weken achter een op zondag niets kunnen doen", jammert oefenmeester Leo Holl. "Zelfs geen oefenwed- strijdje. Iedereen loopt nu te ba len als een stier en daar koop je als trainer niets voor. Het is toch een belachelijke zaak dat je be gin november pas de tweede wedstrijdje zou moeten spelen. Ik weet heus wel dat het weer niet te bepalen is en dat niemand daar wat aan kan doen. Maar de KNVB had de competitie wel veel eerder kunnen laten begin nen. Omdat ze toevallig in Gro ningen laat op vakantie gingen, moesten we hier zo laat begin nen. Belachelgk. De KNVB houdt toch ook geen rekening met wintersport? Bij UDO vliegt straks in februari zowat een heel elftal naar de sneeuw, maar ik moet wel competitiewedstrijden spelen. Ik ben van mening dat de zomermaanden beter benut moe ten worden. Dat is fijner voor de spelers en fijner voor het pu bliek". Ten dele wordt Leo Holl op z'n wenken bediend. Tijdens de maandag gehouden algemene vergadering van de Afdeling Lei den bet competitieleider Fennga zich ontvallen dat "de competitie 82-83 waarschgnlgk weer begin september zal aanvangen". "In derdaad was het aanvangstgd- stip van de lopende competitie veel te laat. Dat is een beoorde lingsfout geweest. Wij dachten dat lopende vakanties nadebg voor de clubs zouden zijn, maar gebleken is dat iedereen in au gustus al liep de voetballen", al dus Fennga. Over hoe de competitie 81-82 tot een goed einde gebracht moet worden, is de competitieleider duidelijk. "Door de week inhalen is de voor de hand bggende op lossing. Maar misschien valt het slechte weer in de wintermaan den wel mee. Vong jaar had ook niemand kunnen denken dat de velden in januari zo goed be speelbaar zouden zyn. In paniek zullen we in Zeist echt niet raken over die achterstand in het pro gramma en ik zal er ook geen mi nuut minder om slapen, omdat ik aan de situatie toch niets kan veranderen. Want de eerste die mij vertelt hoe het slechte weer te beteugelen is, moet nog op staan"... ROB ONDERWATER Onderzoek naar financieel beleid Urecht UTRECHT (GPD) - Het bestuur van FC Utrecht moet vandaag op het matje komen bg het college van B en W Het moet alle admi nistratieve bescheiden meene men, omdat de gemeente Utrecht op de kortst mogelijke termgn een diepgaand onder zoek gaat instellen naar het fi nanciële beleid van de voetbal club. FC Utrecht is ook verzocht de ad ministratie mee te nemen van de Vrienden van FC Utrecht, de supportersclub die in sommige gevallen financieel bijsprong. By de bespreking van vandaag is ook de accountant van FCf Utrecht aanwezig. Het verzoek om een diepgaand on derzoek naar de uitbetaling van zwart geld bg FC Utrecht kwam van alle fracties in de Utrechtse gemeenteraad. Van diverse kanten werd ook aan gedrongen op stopzetting van de subsidie die de gemeente Utrecht aan de betaald-voetbal club verstrekt

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13