Saoedi's krijgen Awacsvan de VS Stakingsactie in Polen groot succes Rebellen vanuit Soedan in actie tegen Tsjaad Zweeds protest tegen Sowj et-onderzeeboot Nieuwe kandidaat voor functie van Waldheim Kogel in klep pet Stemming kantje-boord9 'The Senate AWACS Vote Nederland op vingers For The rn Z Against aq The Sale getikt via EG-brief Beroep op Solidariteit om politiek te veranderen Wat gaat u zaterdag doen? N Bloembollen^ kopen en in de tuinplanten. ffikle\x^ DONDERDAG 29 OKTOBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 STOCKHOLM (Reuter) - Zwe den heeft gisteren bij Mos kou geprotesteerd nadat een Sowjet-onderzeeboot in ver boden wateren bij de Zweed se marinebasis in Karlkrona aan de Oostzee aan de grond was gelopen. in een nota. die door de minis ter van buitenlandse zaken, Ola Ullsten. aan de Russische ambassadeur werd overhan digd, stond dat Zweden "de ze flagrante schending van de Zweedse territoriale wateren als bijzonder ernstig be schouwt". De onderzeeboot van de Whis- key-klasse die geen kernwa pens vervoert, liep schade op. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Een visser boot had het gestrande schip gisteren opgemerkt. Volgens diplomaten zou het in cident Moskou vermoedelijk in verlegenheid brengen daar men schepen van landen van het Warschau-Pact ervan zou kunnen verdenken in Zweed se wateren te spioneren. Een jaar geleden was de Zweedse marine ruim drie weken in staat ver verhoogde waakzaamheid nadat een on bekende onderzeeër binnen de Zweedse wateren was ge signaleerd. De boot wist uit eindelijk te ontsnappen zon der dat de autoriteiten hem hadden kunnen identifice- De Russische ambassadeur in Zweden, Michail Jakovlev, heeft berging van het schip, door de Russische marine geëist. Minister van buiten landse zaken Ullsten noemde dit uitgesloten. De Zweedse marine heeft ge meld dat een Russische vlooteenheid van tien opper vlakteschepen. waaronder twee onderzeebootjagers, juist buiten de Zweedse terri toriale wateren ter hoogte van Karlskrona heen en weer vaart. De schepen worden door de Zweedse geobserveerd. NEW YORK (AFP) - De Peruaan se ambassadeur. Javier Perez de Cueller. heeft zich gisteren offi cieel kandidaat gesteld voor de functie van secretaris-generaal van de Verenigde Naties, die op 1 januari 1982 vrijkomt. De veiligheidsraad is gisteren op nieuw achter gesloten deuren bijeengekomen om een opvolger van Waldheim te kiezen. Dins dag was over de huidige twee kandidaten, de Tanzaniaanse mi nister van buitenlandse zaken. Salim Salim. en de huidige secre taris-generaal Kurt Waldheim, door twee permanente leden van de veiligheidsraad het veto uitge sproken: over Salim Salim door de Verenigde Staten en over Waldheim door China. De Peruaanse afvaardiging bij de VN heeft de kandidatuur van Pe rez de Cuellar schriftelijk inge diend bii de Veiligheidsraad met de mededeling dat daartoe beslo ten was voorhet geval het onmo gelijk zou blijken tot overeen- stemmging over Salim Salim of Kurt Waldheim tc komen. Gisteravond bleek de Veiligheids raad na een tweede stemmings ronde nog geen besluit genomen te hebben. Salim kreeg niet het vereiste minimum van negen stemmen Waldheim behaalde tweemaal 11 voor, 4 tegen en geen onthoudin gen in de stemmingen van giste ren. Naast het Chinese veto zou den Tunesië. Niger en Oeganda hebben tegenstemd. Salim. de officiële kandidaat van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid, kreeg gisteren by de eerste stemming acht stemmen voor. een tegen en zes onthou dingen. bij de tweede ronde acht voor. twee tegen en vyf onthou dingen. CAIRO (AFP) - Generaal Abdel Halim Aboe Ghazala, de Egyptische minister van de fensie, is op 6 oktober ternau wernood aan de dood ont snapt. Dit blijkt uit een be richt in "Al Achram" van gis teren. Tijdens de aanval op het erepo dium, waarbij president Sa- dat omkwam, kreeg de gene raal een kogel in de klep van zijn pet. Aboe Ghazala merk te niet dat hij geraakt was, tot hij dinsdag zijn officiële te nue aantrok voor een statie foto. Overigens raakte de minister ob 6 oktober licht gewond aan zijn arm. IdTsiLv. Sale 0^ ?THp SAIP^TO Mark Eyskens: "België aan het plafond van leningen" BRUSSEL (ANP) - De demissio naire Belgische premier Mark Eyskens heeft zich in een ge sprek met een afvaardiging van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) ernstig verontrust getoond over de politieke toe komst van zijn land. "De econo mische crisis is hier samengeval len met een institutionele crisis", aldus de premier in een vraagge sprek met het Vlaamse blad Het belang van Limburg. "De span ningen maakten het onmogelijk om samenhangend te regeren, bovendien groeiden Vlaanderen en Wallonië uiteen wat het te voeren beleid betreft. Dit alles heeft geleid tot de ineenstor ting". Volgens Eyskens zal België in 1982 het moment hebben bereikt waarop buitenlandse banken voortaan leningen aan het land zullen weigeren. "De buitenland se banken hebben een maxi mumlimiet per land en België zit praktisch aan het plafond, de be groting van 1982 is natuurlijk door de politieke crisis wegge veegd en het zal nog moeilijker worden om het tekort op 200 mil jard Belgische franc (ongeveer 13,5 miljard gulden) te houden". Een van de allergrootste proble men vindt Eyskens de financie ring van de vijf grote steden. "Voor Antwerpen, Luik, Brussel, Charleroi en Gent moeten we te gen het einde van dit jaar veertig miljard zien te vinden. Ik weet niet waar we dit geld vandaan moeten halen". Voor een mogelijk premierschap is Eyskens wel in de markt, maar dat hangt zijns inziens wel af van de verkiezingsuitslag op zondag 8 november. Eyskens: "Er zijn natuurlijk nog andere figuren in onze partij (CVP) te vinden die een regering kunnen bemannen. Ik sta er wel klaar voor als men mij oproept. Toch houd ik ervan om in alle duidelijkheid te zeg gen dat ik de solidariteit met de Waalse landgenoten ook in de toekomst wens te behartigen". WASHINGTON - Ronald Reagan heeft wederom een parlementaire triomf van de eerste orde be haald: de Amerikaanse Senaat heeft met 52 tegen 48 stemmen de verkoop van Awacs-radarvliegtui- gen. Sidewinder-raketten, gevechtsvliegtuigen en tankvliegtuigen aan Saoe- di-Arabië goedgekeurd. Daarmee is een bedrag ge moeid van 8,5 miljard dol lar. De verkoop is aanleiding geweest voor een van de meest verbitter de schermutselingen tussen het Witte Huis en de Senaat uit de recente historie. Reagan heeft tot in de allerlaatste uren voor de stemming, met groot vertoon van politieke macht, gepoogd se natoren met name uit zijn eigen Republikeinse Partij naar zijn kant over te halen. Niet alleen was zijn eigen politieke geloof waardigheid en gezag daarbij de inzet, binnenslands zowel als te genover het buitenland, maar Reagan heeft met allerlei belof ten aanvankelijke tegenstanders en twijfelaars gepaaid. De prijs die hij voor deze overwin ning in de allerlaatste uren voor de stemming moet betalen loopt uiteen van beloften aan Demo craten dat zij betrekkelijk onge hinderd de verkiezingen van 1982 tegemoet kunnen zien, tot beloften voor de staten die kun nen bogen op senatoren die met de president mee hebben ge stemd. Nog twee dagen geleden leek het dat Reagan niet kon winnen. Uiteindelijk heeft de stem van de conservatieve De mocraat Russell Long de door slag gegeven. Een andere Demo craat, Edward Zorinsky die in de senaatscommissie tegen had ge stemd, veranderde van mening en bezegelde de uitslag. Andere republikeinse senatoren hadden aangeduid dat zij voor de ver koop zouden stemmen als hun aandeel de doorslag zou geven. Naar het lijkt heeft een brief van Reagan aan de Senaat de aanvan kelijk solide meerderheid tegen de verkoop aangevreten. De pre sident zette daarin uiteen dat met de Saoedi's overeenstem ming was bereikt over een aantal Een krappe meerderheid voor het voorstel van Reagan 52 vóór, 48 tegen. De Amerikaanse president heeft hier niet de telefoonrekening in zijn handen van de gesprekken die hij met senaatsleden voerde om zijn besluit erdoor te krijgen, maar de lijst den. maatregelen die in feite neerko men op voortdurende Ameri kaanse zeggenschap over de toe stellen, ook al is die formeel niet vastgelegd. Ook schreef Reagan dat de verkoop te allen tijde on gedaan kan worden gemaakt als de politieke omstandighedden dat vergen. De eerste Awacs zal eerst in 1985 worden geleverd. Tot die tijd blijven de Amerika nen in Saoedi-Arabië met eigen toestellen. De uitslag van de stemming bete kent een gevoelige nederlaag voor de zogenaamde joodse lob by, die Israèls belangen door de verkoop geschaad acht. Volgens Reagan zou Groot-Brittannie zijn Nimrod-radarvliegtuigen aan de senatoren die vóór de verkoop stem- Saoedi's verkopen als de Ameri kanen hun Awacs niet zouden le veren en hij heeft bij herhaling verzekerd dat Israels veiligheid door de Amerikanen wordt ge waarborgd. De Saoedi's zouden zich hebben neergelegd bij be perking van het gebruik van de Awacs-toestellen, zodat die niet bij Israël naar binnen zouden kunnen 'kijken'. Het Israëlische parlement kwam vandaag in spoedzitting bijeen om zich te beraden over de leve ring van de toestellen aan Saoe di-Arabië. Volgens een rege ringswoordvoerder was deze ver gadering reeds belegd voor de uitslag van de stemming in de Senaat bekend was. EL FASJAR (Reuter) Gewapen de rebellen van de oud-minister van defensie van Tsjaad, Hissene Habre, hebben de afgelopen we ken vanuit Soedan aanvallen ge daan op de dorpen Adre en Gue- reda in het oosten van Tsjaad. Habre vecht met een eenheid van 2000 tot 3000 meest jongeren tegen het Tsjadische bewind van Goukouni Weddeye. Volgens Soedanese officiële zegslieden en leden van een buitenlands medisch team in Soedan heeft Habre zijn hoofdkwartier in het grensstadje Kolbos in Soedan. De acties van Habre's troepen leid den tot aanvallen van de Libi sche luchtmacht op verschillen de Soedanese dorpen. Militaire zegslieden in El Fasjar, het be langrijkste regeringscentrum in de provincie Darfur, zeiden dat de aanvallen vorige week na een maand zijn gestopt. De acties hadden tot gevolg dat de span ning tussen Libië en Soedan die sinds de moord op president Sa- dat van Egypte bestond, groter werd. Soedan weersprak Libi sche beschuldigingen dat het Habre militair of anderzins steunde. De gouverneur van Dar fur gaf gisteren wel toe dat Habre vanaf Soedanees grondgebied opereert. Een woordvoerder van het buitenlandse medische team verklaarde verder dat drie Egyp- tenaren Habre's mannen in Kol bos helpen opleiden. Zwaarge wonde opstandelingen worden naar Cairo overgebracht voor medische verzorging, zo zei hij. Tsjaad is sinds het in 1960 onafhan kelijk werd van Frankrijk, ge plaagd door burgeroorlogen waarbij diverse fracties betrok ken waren. Libië stuurde eind 1980 7000 militairen naar Tsjaad om president Goukouni Wed deye aan de overwinning in een burgeroorlog te helpen. Gaddaffi oefent echter de laatste tyd gote druk uit op de Tsjadische leider om een unie met Libië aan te gaan. De druk van Gaddaffi leidde er vo rige week toe dat Franknjks pre sident Mitterrand de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) verzocht met spoed een interafn- kaans leger te vormen om even tueel snel in te kunnen grijpen in Tsjaad. Bovendien werd begin deze week bekend dat de Fran sen "logistiek steun" verlenen aan de troepen van Goukouni Weddeye. Naar van ingewijden werd vernomen zou de zending wapens 25 ton munitie bevatten en geweren van Russische make lij. De geweren zijn buitgemaakt door het Franse leger in Tsjaad en de Centraalafrikaanse Repu bliek na de val van keizer Bokas- sa in het laatstgenoemde land. Uit besprekingen in Parijs gisteren bleek dat nog maar weinig Afri kaanse staten bereid zijn militai ren te leveren voor het OAE-le- ger voor Tsjaad. Nigeria en Ka meroen willen kênnelyk wel, maar mogen niet op grond van een OAE-overeenkomst van 1979 die buurlanden van deelneming aan een leger in een bepaald land uitsluit Volgens inlichtingen die Parys vanuit N'Djamena bereikten wil de Tsjadische president zijn ka binet voorstellen de Libische le germacht uit zijn land terug te trekken. Het heeft er nu alle schijn van dat zijn minister van buitenlandse zaken met Libische steun hem te vlug af is geweest. Hetzelfde kan ook gezegd wor den van de Franse oproep tot de vorming van een OAE-macht voor Tsjaad, bedoeld om een "ongelegen" actie van Libië voor te zijn. De Franse legermacht in de Cen traalafrikaanse Republiek is in staat van paraatheid gebracht in verband met de wyziging van de militaire toestand in Tsjaad. BRUSSEL (ANP) - De EG-com- missie in Brussel heeft besloten de Nederlandse regering een brief te schryven over het aard gastarief voor de Nederlandse tuinbouw. Dat heeft Europees landbouwcommissaris Dalsager gisteren in Brussel bekendge maakt. In die brief, waarop de commissie binnen tien dagen antwoord verwacht, vraagt de commissie binnen tien dagen antwoord verwacht, vraagt de commissie van de Nederlandse regering de verzekering dat het verschil in prijs voor aardgas voor de glastuinbouwers en dat voor de industrie in ons land niet groter wordt Aanleiding tot het schnjven van de bnef blijkt te zyn dat omdat de aardgasprijs voor de industrie in ons land gekoppeld is aan de stookolieprys' de gasprys voor de industrie per 1 januan weer omhoog gaat. Het 'gat' tussen tuinbouw- en ïndustnegasprys zou dan weer groter worden. De brief van de commissie is echter vooral uitgegaan omdat de com missie onder zware politieke druk staat van de negen andere EG-lidstaten die zich al jarenlang sterk ergeren aan het feit dat de Nederlandse glastuinbouwers hun aardgas betrekkelijk goed koop krygen. Ze vinden dat dit concurrentievervalsend werkt. De commissie is band dat de an dere EG-lidstaten nu in het sta dium zyn dat ze tegenmaatrege len overwegen, bijvoorbeeld door heffingen te leggen op Ne derlandse tuinbouwprodukten of aan hun eigen tuinders subsi dies te gaan verstrekken Volgens-het contract dat het land bouwschap heeft met de Gasu nie zal in april 1984 het moment worden bereikt waarop de aard- gapryzen voor de Nederlandse tuinbouw gelyk zullen zijn aan die voor de industrie De EG- commissie heeft zich al eerder op het standpunt gesteld dat dit tijdstip veel te laat ligt. In commissiekringen m Brussel verluidde gisteren dat de bnef die nu naar de Nederlandse rege ring is verzonden veel 'strenger' had kunnen zijn als landbouw commissaris Dalsager zyn zin had gekregen. Dalsager had gis teren al voor de EG-commissie het tydstip willen laten vastleg gen waarop uiterlijk het tuin- bouwgas dezelfde prys bereikt moest hebben als het ïndustrie- gas Maar voor zo'n standpuntbe paling heeft Dalsager de com missie niet mee kunnen krygen. Wel bestaat de mogelykheid dat de commissi.', in het licht van het antwoord dat ze van de Ne derlandse regering gaat krygen, in de komende weken gaat vast stellen op welk tydstip de tuin ders dezelfde prys voor het gas moeten betalen als de industrie. WARSCHAU (AFP/UPI/Reuter) - Generaal Jaruzelski, die op 18 oktober tot eerste secretaris van ADVERTENTIE .Oembo//f de Poolse communistische partij werd gekozen, heeft gisteren een beroep op de vakbond Solidari teit gedaan diens politiek te ver anderen en een eind te maken aan de stakingen. Jaruzelski deed dit tijdens een bij eenkomst van het centrale comi té van de partij, dat gisteren in voltallige vergadering byeen was. Gisteren staakten in Polen miljoenen werknemers een uur lang. "De staking was voor de volle honderd procent een suc ces", verklaarde de woordvoer der van Solidariteit vanuit Gdansk. Sommige ondernemingen, die van Solidariteit geen stakingsparool hadden gekregen omdat zij tot de vitale sector behoren, waren toch plat gelegd en functionaris sen van de vakbond moesten al hun overredingskracht gebrui ken om de werknemers van die bedrijven ertoe te brengen hun arbeid voort te zetten. Van de scheepswerven aan de Oostzee tot de mijnen van Silezië lag het werk gisteren een uur lang volkomen stil. Solidariteit had tot .deze actie opgeroepen om te protesteren tegen de groeiende voedseltekorten, een vervolging door de politie van vakbondsactivisten en de weige ring van de regering het toezicht op de nationale economie over te dragen aan een boven de partijen staande sociale raad De autoriteiten brandmerkten de actie als een politieke daad en zij begonnen een felle propaganda campagne om de arbeiders aan het werk te houden. Volgens So lidariteit is de actie rustig verlo pen en hebben zich nergens inci denten voorgedaan. De meeste al enige tijd durende stakingen werden ook gisteren voortgezet. Een nieuwe staking brak uit bij de mynen in Sosno- wiec. De oorzaak was een massa le vergiftiging door capsules met een bijtende stof, die dinsdag by de myn uit een auto werden ge- worpn. Ruim zestig personen, mijnwerkers en voorbijgangers, zyn met vergiftigingsverschijn selen in een ziekenhuis opgeno men. De mijnwerkers van Sosno- wiec eisen een grondig onder zoek. Generaal Jaruzelski maakte giste ren bekend dat overleg wordt ge pleegd over een plan ter uitbrei ding van de regeringscoalitie, waardoor mogelijk de vakbond en de kerk aan de regering kun nen deelnemen. Geen wijzigingen De generaal zei niet van plan te zyn wijzigingen in het Politbureau aan te kondigen, omdat "wy van daag onder buitengewoon zwaar vuren van de tegenstanders staan. En men voert geen brede manoeuvres uit wanneer men onder vuualigt". Een betere economische toestand is volgens hem pas mogelyk wanneer ook de politieke toe stand van het land verbetert Het centrale comité koos twee nieuwe secretarissen en voegde een lid toe aan het politbureau. Jaruzelski blyft voorlopig party- leider. premier en minister van defensie, zo bet Stefan Olzowski, lid van het politbureau en secre taris van het centrale comité, ty- dens de vergadering weten. Het Poolse parlement zal zich mor gen buigen over de stakingen in het land. Of het parlement wet geving ter opschorting van het stakingsrecht zal behandelen, viel nog niet op tc maken. Er werd wel nadrukkelyk gezegd dat "als Solidariteit zich niet an ders opstelt, verdergaande maat regelen ter bescherming van de vitale belangen van het volk en de staat onvermydelyk zyn". Het centrale comité drong eerder aan op opschorting van het sta kingsrecht

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9