Epileptici komen moeilijk aan werk Steun voor Van Mierlo 12,27% Werkgroep voor ex-pendelaars ''Bezuinigingsoperatie mag niet eenmalig zijn Ziekte moet vaak worden verzwegen Van regeringsfracties "Lijnrecht tegenover elkaar" Van overheidsuitgaven N B DONDERDAG 29 OKTOBER 1981 ÜEEZE (GPD) - Iemand die lijdt aan epilepsie kan zeer moeilijk een baan krijgen als hij bij het solliciteren gewag maakt van zijn handicap. Vooral de over heid neemt bijna nooit epileptici in dienst, hoewel er regionaal wel verschillend wordt gehan deld. Maar ook het particuliere bedrijfsleven discrimineert deze mensen onnodig. Artsen advise ren dan ook wel eens om de ziek te te verzwijgen. Het vinden van werkgelegenheid is volgens neuroloog dr. R. J. E Hoppener een van de grootste problemen waarmee mensen met epilepsie worden geconfron teerd. In gevallen dat de ziekte niet eerder bekend werd ge maakt en deze later blijkt heb ben werkgevers vaak moeten er kennen dat het functioneren van deze mensen niet in gevaar is. „Aanvallen" komen namelijk bij volwassenen weinig voor. Van deze voor epileptici grievende zaak werd melding gemaakt ter gelegenheid van een tweedaags internationaal congres van epi- lepsiedeskundigen Problemen van patiënten en hulpverleners en vorderingen bij de bestrijding van deze ziekte, waarvan de wer king steeds beter in beeld komt. terwijl de oorzaken nog onbe kend zijn, stonden daar in de aandacht. Volgens Hoppener is uit onderzoe kingen gebleken dat de houding van werkgevers niet kan worden gerechtvaardigd uit wetenschap pelijke bevindingen. Epileptici lijden onder een verkeerde beeldvorming. Als men het woord epilepsie hoort denkt men meestal aan mensen die vallen, trekkingen vertonen in armen en benen, schuim op de mond heb ben en bewusteloos zijn. Dit soort zware aanvallen komt bij volwassenen slechts bij 12 pro- Verkeerd begrip Het merendeel van de aanvallen bij volwassenen bestaat uit een kort durende „afwezigheid", die van enkele seconden tot een halve minuut varieert. Daarbij treden vaak zinloze automatische han delingen op. De omgeving be grijpt dat gedrag vaak verkeerd, het wordt nogal eens als ver strooidheid uitgelegd. Volgens de deskundigen op het congres in het epilepsiecentyrum "Kem- penhaeghe"moet er beter beeld vorming over epilepsie ontstaan bij het publiek. Om zover te komen wordt aan voorlichting gedaan. In dit ver band werd ook aangekondigd dat volgend jaar een groot scheepse campagne zal worden gehouden ter gelegenheid van het feit dat dan in ons land de epilepsiebestrijding 100 jaar zal bestaan. Dan zullen er voorlich tingsfilms voor scholen beschik baar komen en wordt in Den Haag een grote manifestatie ge houden. Het wetenschappelijk onderzoek over de ervaringen van epileptici in hun werk werd in Engeland gehouden. Daarbij bleek dat in slechts een kwart der gevallen de aandoening aan de werkgevers bekend was. Een groot deel van de sollicitanten had daarover dus gezwegen. Omdat, naar wordt aangenomen, epilepsie voor komt bij een op de 150 mensen, waren vermoedelijk dubbel zo veel epilepsiepatienten in het be drijf werkzaam als bekend was. Leek aan het woord Bij mensen met epilepsie komen bedrijfsongevallen niet vaker voor dan bij anderen, zo is geble ken. het aantal was eerder lager, wellicht omdat deze leerd hebben bijzonder op te pas sen. Van de mensen die bij het bedrijf bekend waren als epilep tici bleek 90 procent zonder pro blemen te werken. Voor sommi gen waren enkele aanpassingen geregeld. De mate waarin „aan vallen" voorkwamen bleek met de belangrijkste factor bij het be houden van een baan. Karaktero logische eigenschappen waren van veel groter belang. Het aan- of afwezig zijn van ongewenst gedrag bepalen de houding van de werkgever tegenover de werknemer, zo bleek uit dit on derzoek. Behalve medici kwam op dit con gres ook een leek aan het woord Ing. W van Schalk, die 30 jaar ge trouwd is met een vrouw die aan epilepsie lijdt. Uit zgn relaas blijkt dat je met epilepsie goed kunt leven, er oud mee kunt wor den. opgroeiende kinderen kunt hebben Men slaagt er tegenwoordig beter in om epilepsie-aanvallen te on derzoeken door begeleiding tij dens de slaap. Vele vormen van epilepsie komen in de slaaptijd of bij het ontwaken voor Gedu rende enkele nachten wordt her senonderzoek op patiënten ge daan om vast te stellen welke vorm van epilepsie zich voor doet. Daaruit kan de bestnj- dingsmethode worden vastge steld. In ons land zijn naar schatting tus sen de 80 en de 100.000 mensen die in meer of mindere mate aan epilepsie lijden. Van hen verblij ven ruim 9 000 in instellingen, omdat zij ook zwakzinnig /nn Behalve deze instellingen zijn er ook enkele waar epileptici tijde lijk worden opgenomen voor het onderzoek naar een behande lingsmethode. opdat zy beter kunnen functioneren. ARNHEM (ANP) - -Wat houdt dat in, gaat u Suus opeten', vroeg een hevig verontruste Arnhem mer gisteren aan kantonrechter mr. Loeff nadat deze zijn huis varken Suus verbeurd had ver klaard Maar de rechter kon hem geruststellen, het dier was ge schonken aan een kinderboerde rij De Arnhemmer moest zich giste ren verantwoorden voor het hou den van vee binnen de bebouw de kom. Zoals een hond als huis dier houden, was de keuze van gedagvaarde gevallen op een var ken. Hij had vooraf bg zijn buren in de wijk Schaarsbergen geïn formeerd maar niemand had on- overkomeljke bezwaren tegen de komst van Suus. Toen het zomer werd kwamen er echter de vliegen en diende een van de buurvrouwen een klacht in bg de wgkagent. DEN HAAG (GPD) - De Tweede-Kamerfracties van CDA, PvdA en D'66 staan volledig achter het optreden van defensieminister Van Mierlo vorige week bij de nucleaire plan- groep van de NAVO. In een gesprek met de vaste kamercommissie voor defensie zei de minister gisteren, dat hij zich daarvan overigens al had verzekerd voordat hij naar de NAVO-bijeenkomst vertrok. De defensiecommissie besloot gis teren een verzoek van WD en PPR, om volgende week een de bat over Van Mierlo's optreden te houden in de voltallige Kamer, niet te steunen. De meerderheid van de commissie wil daarmee wachten tot na de regerings verklaring. WD-defensiespecia- list Ploeg zei dat zijn fractie nu overweegt eventueel samen met andere oppositiepartijen de Ka mer bijeen te roepen. De WD wil een plenair kamerde bat, om moties in stemming te kunnen brengen waarin de mi nister woordt verweten te veel afstand van de bondgenoten te hebben genomen De PPR meent daarentegen dat Van Mierlo veel te ver met de andere NAVO-landen is meegegaan. Vaststaand feit Defensiespecialisten van de drie regeringsfracties stemden giste ren in met de boodschap die Van Mierlo de NAVO bracht. Die luidde dat er in het parlement een meerderheid is die het om streden dubbelbesluit van 1979 (modernisering van raketten en tegelijkertijd onderhandelen over wapenbeheersing) als een „vaststaand feit" beschouwt. Dat houdt niet in dat het besluit ook wordt goedgekeurd, zo verzeker de de minister PvdA-commissie- lid Ter Beek. De regeringsfracties, aldus Van Mierlo, zijn bereid ondanks hun bezwaren ertegen het NAVO-be- sluit als realiteit te aanvaarden, omdat duidelijk is dat de bond genoten niet van plan zijn er aan te tornen. Maar vooral omdat de onderhandelingen tussen de ver enigde Staten en de Sovjet-Unie over de Europese kernwapens, die binnenkort beginnen, mede op het NAVO-besluit zijn geba seerd. „De bondgenoten zouden het opvatten als een dolkstoot in de rug, wanneer wij nu de basis onder die onderhandelingen zou den wille.n uittrekken", aldus Van Mierlo. Nul-optie De minister zei dat het vermelden van de nul-optie (modernisering van kernwapens) in het commu niqué van groter politiek belang was dan een nadere omschrij ving van die optie. Hij noemde het zelfs ongewenst om nu al vast te stellen aan welke voor waarden de Russen zouden moe ten voldoen, wil de NAVO bereid zijn volledig van modernisering af te zien. „Het zou de doodsteek kunnen zijn voor de verwezenlijking van de nul-optie", aldus Van Mierlo. „In het beginstadium van onderhan delingen is de inzet altijd hoog,. Als je in zo'n stadium de nul-op tie gaat invullen, gaat dat een ei gen leven leiden. Later kan je niet zonder gezichtsverlies terug om tot een reële bepaling van de nul-optie te komen". Daarmee nam Van Mierlo nadruk kelijk afstand van recente uitla tingen van Amerikaanse top functionarissen, dat van een nul optie alleen sprake kan zgn, wan neer de Sovjet-Unie alle reeds geplaatste SS-20's vernietigt, of ze nu op Europa staan gericht of op Aziè. De minister zei dat vol ledige wederkerigheid naar zijn mening niet de juiste basis is voor de nul-optie. In antwoord op vragen uit de com missie, zei Van Mierlo dat Neder land niet in het nucleaire kleu terklasje van de NAVO zit omdat het tot op heden niet heeft beslo ten tot plaatsing van kruisraket ten. Hij beschikt niet over aan wijzingen dat Nederland infor matie is achtergehouden. Wel is ons land in enkele gevallen bui ten het ambtelijk overleg over de uitvoering van het modernise- ringsbelsuit gehouden. WEERRAPPORTEN HEERLEN (GPD) - De speciale CDA-commissie voor de beharti ging van belangen van (ex-)pen- delaars in Limburg wordt 5 no vember geinstalleerd. Voorzitter is het oud-kamerlid voor het CDA. Weiter Paulis. De commis sie richt zich op de bedreigde po sitie van ex-pendelaars die thans hoge (na-)heffingen ontvangen welke hun duizenden guldens kosten van een klein pensioen of een bescheiden uitkering. Te- s het de doelstelling van de te komen tot een in lichtingenapparaat voor allen die vanuit Limburg in het buiten land (gaan) werken. In juli van dit jaar kwamen de pro blemen in het nieuws toen het aanslagen begon te regenen. Vor deringen van 4000 gulden op een pensioeninkomen van 21.000 gulden bruto waren niet zeld- Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Rome Split Stockholm Casa Blanca Istanbul Tel-Aviv Tunis regen 11 9 regen 11 8 regen 10 8 regen 11 8 regen 11 9 regen 11 9 regen 11 10 regen 10 7 regen 11 licht bew. 8 licht bew. 24 onbewolkt 20 licht bew. 9 licht bew. 16 regen 10 regen 10 onbewolkt 12 DEN HAAG (GPD) - de PvdA- ministers zullen niet akkoord gaan met een sterkere verla ging van het financieringste kort in 1982 dan met 1, hoog uit 1,5 procent. Dat zei de vi- ce-voorzitter van de PvdA- Tweede-Kamerfractie, drs. A. van der Hek, gisteren in een radio-gesprek. Daarentegen verklaarde demis sionair premier Van Agt gis teren dat hij blijft vasthou den aan de doelstelling uit het regeerakkoord, dat het fi nancieringstekort in 1982 te ruggedrongen moet worden tot 6,5 procent. Uit deze uit spraak blijkt dat CDA en PvdA op dit punt nog steeds lijnrecht tegenover elkaar staan. Van der Hek stelde dat de 6,5 procent uit het regeerak koord gebaseerd is op een fi nancieringstekort dat deze zomer geschat werd op 7,5 procent. „Maar als het finan cieringstekort 9 procent is, dan betekent dat niet dat we toch terug moeten naar 6,5 procent", aldus Van der Hek. Volgens de PvdA'er is de af spraak uit het regeerakkoord over de 6,5 procent door het springen van het kabinet- Van Agt nu ook van de baan en is sprake van een nieuwe situatie. Premier Van Agt wees gisteren deze benadering duidelijk van de hand. Hij zei zich op te stellen achter CDA-fractielei- der Lubbers, die begin deze week benadrukte dat terug dringing van het financie ringstekort tot 6,5 procent in 1982 voor het CDA een abso lute voorwaarde is. Ook in kringen rond de infor mateurs werd de uitspraak van Van der Hek bestreden. Daar werd benadrukt dat de informateurs van de konin gin juist de opdracht hebben gekregen de breuk te lijmen op basis van het bestaande regeerakkoord. De breuk van het kabinet betekent dus niet dat de afspraken uit het re geerakkoord van de baan zijn, zo werd daar gezegd. De informateurs De Galan en Halberstadt moeten probe ren deze volstrekt tegenge stelde meningen te verzoe nen. Of zij daarin slagen wordt wellicht vandaag al duidelijk. zwaar bev onbewolkt 21 onbewolkt 21 onbewolkt 16 half bew. 12 regen 7 onbewolkt 20 onbewolkt 22 onbewolkt 23 licht bew 7 zwaar bew onbewolkt 19 onbewolkt 17 regen 8 regenbui 23 onbewolkt 27 onbewolkt 23 DEN HAAG - Tijdens een openbare vergadering in Den Haag. waar de vaste Kamercommissies van defensie >n buitenlandse zaken gisteren over de moderniseng van kernraketten spraken, buigen de ministers Van Mierlo l) en Van der Stoel zich over hun stukken. Van Mierlo schijnt hierbij handen tekort te komen. parlementaire redac- (Van tie) DEN HAAG (GPD) - De in het voorjaar uitgevoerde heroverwe gingsoperatie. waarbij tal van overheidsuitgaven op mogelijke bezuinigen werden doorgelicht, moet geen eenmalige operatie blijven. Op grond van de hier mee opgedane ervaringen moe ten kabinet en parlement gaan werken aan een permanent her- overwegingsbeleid. Dat schrijft drs. N. van Niekerk, di recteur van het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitga ven in het gisteren verschenen nummer van het tijdschrift „Openbare Uitgaven". In zo'n beleid van voortdurende kriti sche evaluatie van overheidsta ken en -uitgaven kan dan meer dan alleen het bezuinigingsargu ment een rol kunnen spelen, zo als in het vooijaar het geval wa- Volgens Van Niekerk is een per manente heroverweging noodza kelijk omdat de afgelopen jaren sprake was van „een afbrokke lende zorgvuldigheid in de afwe ging van de overheidsuitgaven. Daarentegen is nauwelijks spra ke van een rem op de uitgaven ontwikkeling". De heroverwegingsoperatie van dit voorjaar, waarbij bezuinigen de centrale doelstelling was, heeft volgens Van Niekerk nauwelijks een politieke vertaling gekregen. „Heroverweging moet ook wor den afgemaakt", zegt hij. Parle ment en kabinet dienen nu initia tieven te nemen om te komen tot een blijvende heroverwegin- g Bij zo'n permanente doorlichting van overheidsuitgaven op kosten en effectiviteit kunnen bezuini gingen eerder gevolg dan doel zijn. Om het parlement niet slechts met de gevolgen van die evaluatie te confronteren, kan een tweejaarlijkse begroting, ge combineerd met een tweejaar lijkse heroverwegingsoperatie. Uitspraken Van Agt op schrift DEN HAAG (GPD) - Het zonderlinge ervaring een koekje van eigen deeg. een sigaar uit ei gen doos aangereikt te krijgen Dat zei demissionair premier Dries van Agt nadat hij gisteren het eerste exemplaar ran het boek ..Sapristi Van Agt" in ont- vangst had genomen De citaten werden verzameld door Dieudon- née ten Berge Het boek beval opmerkelijke en bi zarre uitspraken van de al 10 jaar in vier verschillende rege ringen zittende Van Agt. worden ingesteld. Kabinet en parlement moeten uit deze mo gelijkheden kiezen, van die keu ze zal in belangrijke mate het succes van toekomstige herover- wegingsopcrat les afhangen, al dus Van Niekerk. Een andere methode is de uit Ame rika bekende „sunset"(zonson- derg ang)-methode, waarbij om zoveel jaar een overheidstaak op nieuw op zin en doelmatigheid wordt bekeken. Gebeurt dat niet, dan verdwijnt zo'n taak daarna vanzelf „achter de horizon". Het aantrekkelijke van deze methode is volgens Van Niekerk, dat het parlement gedwongen wordt re gelmatig zoals het kabinet tegen spel te bieden. Hg geeft overigens toe dat de hui dige Tweede Kamer daar met voor is toegerust. Daarom zou de opdracht om overheidstaken permanent door te lichten ook aan organisaties van buiten het ambtenarenapparaat of de poli tiek kunnen worden opgedrage- In zijn artikel uit Van Niekerk kri tiek op de wgze waarop de rege ring de heroverwegingsoperatie van dit voorjaar heeft aangepakt. Het bezuinigingsdoel was zo overheersend, zegt hg, dat van een toetsing van dc effecten van de voorgestelde bezuinigingen nauwelgks sprake was. Varian ten die tot uitgavenverhoging leidden waren zelfs verboden. Va Niekerk spreekt daarom van een „dwangbuismodel". In de heroverwegingsoperatie van begin dit jaar werden 28 terrei nen van overheidsbeleid, alsme de de sociale zekerheidssector en de volksgezondheid doorgelicht op mogelgke bezuinigingen. Daarbg werd gewerkt met va nanten waarbg de maximale va riant een bezuiniging op de over heidsuitgaven van 20 procent tot 1985 opleverde. Beslissingen over eventuele bezuinigingen op basis van dit heroverwegingsrap port moeten overigens door het kabinet worden genome- AD VERTENTIE NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Rente iw dc maand november Dc NMB Kapitaal markt - Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent dc NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Meer informatie? Stuur onderstaande cou pon in of haal dc folder bij uw NMB-kantoor. Vidiutpajpna 464 De NMB denkt met u mee. I Cnnnnn J*lkw,IRraaR j ^Upon Kapitaalmarkt- Stuurt u mij meer informatie. meer weten over de NMB Renterekening. De heer/mevrouw Postcode. I Woonplaats I In een ges loten envelop /onder postzegel opsturen I aan dc NMB, Afdeling KMR, Antwoordnummer 131, I 1000PA Amsterdam ld-m l1

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7