Helft Lei den a ars wil meedoen aan energiediscussie Britsh Club Leiden: looking for members Onderzoek universiteit: Nieuwe folder Rijnland Expositie beenvissen heropend Wegwijs in Leiden LEIDEN - De kort geleden in gang gezette brede maatschappelijke discus sie over (kern)energie (BMD) kan in Leiden op de helft van de bevolking rekenen. Dit wijst een on derzoek uit dat de vak groep Sociale en Organi satiepsychologie van de Leidse universiteit sa men met het Energie Stu die Centrum heeft gehou den. De vier onderzoekers haasten zich trouwens de resultaten van hun werkzaamheden te relativeren. Generaliseren aan de hand van het rapport is gevaarlijk, zeg gen zij. Het geeft geen aanwij zingen hoe de houding van de Nederlandse bevolking tegen over de energie-discussie is, al dus de onderzoekers. Een van hen, C.J. Midden stelt boven dien dat het ook al te ver voert de resultaten voor Leiden repre sentatief te noemen. "Zeker wat de percentages betreft is voor zichtigheid geboden. Alleen voor de sanenhangen geeft het goede aanwijzingen. Dat wil zeggen: hoe de verschillende be volkingsgroepen (bijvoorbeeld naar inkomen of politieke kleur) er over denken". Bij de vraag waarom er geen lan delijke enquete is gehouden, ko men de financiën om de hoek kijken. Midden: "Dat hadden wij ook wel gewild, maar daar is geen geld voor. Dat is nu een maal een kostbare aangelegen heid. Wc hopen in elk geval dat het een eerste aanzet daartoe LEIDEN - Bij de behandeling van de begroting van econo mische zaken in 1978 drong de Tweede Kamer aan op een brede discussie in de Ne derlandse samenleving over kernenergie. Daarmee was het ei gelegd voor de Brede Maatschappelijke Discussie over energie. Het kabinet vond het namelijk niet juist om de gesprekken te beper ken tot kernenergie. Een jaar later kregen de ideeen in een nota gestalte en een stuurgroep die de dis cussie moest leiden werd geïnstalleerd. Oud-minister De Brauw werd voorzitter van die stuurgroep. De hele procedure neemt ongeveer twee jaar in beslag en kent twee fasen, waarvan we nu in de eerste zitten. Feiten en inzichten worden nu verza meld om te worden gebun deld in een interim-rapport. Daarna volgt de discussie. Hoe die er precies uit zal zien, is nog onbekend. Als de Brede Maatschappelijke Discussie over Energie is af gesloten volgt het eindrap port van de stuugroep en aan de hand daarvan mag de Tweede Kamer haar oordeel over het Nederlandse ener giebeleid uitspreken. Wantrouwen Eén van de meest opvallende re sultaten uit het onderzoek is dat juist de mensen die het grootste wantrouwen hebben tegen de bedoelingen van de regering met de maatschappelijke dis cussie er aan mee willen doen. "De 'achterban' van actiegroe pen tegen kerenenergie wil ze ker meedoen aan de BMD, wan neer daarvoor de gelegenheid wordt geboden", zo staat in het rapport te lezen. Niettemin gelooft die achterban wel, zo blijkt uit het onderzoek, dat de regering de anti-kerne nergiebeweging monddood wil maken met de discussie. Bijna de helft van de ondervraagden heeft meer vertrouwen in het kabinet. Zij zien in de BMD een oprechte poging om de bevol king bij het energiebeleid te be trekken. Omdat 68 procent van de onder- Schuiladressen Het Jongeren Advies Centrum is op zoek naar schuiladres sen voor jongeren die thuis of in een tehuis in moeilijkheden zijn geraakt, zijn weggelopen en voor wie het beter is nog) niet terug te keren. Mensen die als "schuiladres" een ka mer ter beschikking stellen kunnen in zo'n geval tijdelijk voor een oplossing zorgen. Hoewel het JAC inmiddels twee jaar in Leiden opereert, is er nog altijd een tekort aan schuiladressen. Wie belang stelling heeft kan vanavond terecht op een informatiebij eenkomst van het JAC. Caeci- liastraat 67, aanvang half negen. Telefonische informa tie: 071-126052. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum. Breestraat 66. wordt vrijdag een swingavond gehouden, gepresenteerd door de LVC- disc-jockeys. De zaal gaat om negen uur open. Pinkeltje Peuterspeelzaal Pinkeltje aan de Bernhardkade is met be hulp van moeders opgeknapt. Daarom wordt er zaterdag ochtend van tien tot twaalf uur open huis gehouden. Coopertest Atletiekvereniging De Bataven organiseert zaterdag een coo pertest op de kunststofbaan in het Leidse Hout. Aanvang twee uur. De "Kenneth Coo pertest" is een loop van twaalf mtnuten, waarin het de bedoeling is zoveel moge lijk meiers af te leggen, als conditietest. Inschrijving is van haff twee af mogelijk in de kantine bij de atletiek baan. Frits Katee Frits Katee speelt zondagavond in café Scarabee aan de Pie- terskerkchoorsteeg Met Dolf del Prado (bask Henk Rijn berg (drums) en Patrick van Helsdingen (piano). Om ne gen uur. Peter Blanker Het "zondagmiddagseizoen" in De Uyl van Hoogland aan de Nieuwstraat begint weer en zanger Peter Blanker mag het spits afbijten, 't Is moei lijk bescheiden te blijven, zingt hij regelmatig. Zondag begint hij om half vier. Stadswandeling Het instituut voor natuurbe schermingseducatie (IVN) af deling Leiden, dat geregeld natuurwandelingen organi seert, heeft ditmaal een zwerf tocht door Leiden opgezet. Niet alleen de natuur, maar ook de geschiedenis van de stad, de stedebouw. de af braak. de restauratie, de re novatie, de plannen, de buurtg roepactiviteiten, ver borgen steegjes en het stads- onkruid komen tijdens de wandeling aan de orde. De tocht begint zondagochtend om half tien en tien uur en duurt ongeveer twee uur. De start is op de hoek Zweiland- laan/Boerhaavelaan: het eindpunt is de pmgeving van de Nieuwstraat. Hot House Jazzzolder Hot House organi seert zaterdag ter afsluiting van de Oktober Jazzmaand een extra concert dat is sa mengesteld door de Leidse drummer Fred Cohen. De be zetting van "t Kwintet" is verder als volgt: Herman de Wit (tenorsaxofoon), Charly Nanlohy (trompet, flügel- hornArnold Dooyeweerd (bas) en Frank van Merkwijk (piano). Het concert begint om tien uurHot House is ge vestigd in het LVC, Bree straat 66. Zonnebloem De afdeling Harlebrug-binnen- stad van "De Zonnebloem" organiseert zaterdag een fan cy-fair en een rommelmarkt m de Romanuszaal achter de Hartebrugkerk (ingang Lan ge Mare). De opbrengst gaat naar zieken, gehandicapten, bejaarden en eenzamen. De Romanuszaal is van elf uur 's ochtends tot ongeveer half ze ven geopend. Postzegelbeurs I V. Philatelica afdeling Leiden houdt zaterdag een postzegel- beurs in de aula van het chr. lyceym Dr. Visser 't Hooft, Kagcrstraat 1. In verband met het twintigjarig jubi leum van de vereniging is de toegang dit keer gratis. Ook wordt er een verloting gehou den. Deeltijdarbeid In het Vrouwenhuis, Hooi gracht 79, wordt vrijdag avond een bijeenkomst ge wijd aan deeltijdarbeid. De vakbond ABVA KABO wil graag de mening van vrou wen (ook niet-leden) hierover horen met het oog op de bij eenkomst van de groepsraad Vrouwen van ABVA-KABO op 3 nonember over hetzelfde onderwerp. Ook wordt ér in formatie gegeven over wat er bij de universiteit en de ge meente wordt geprobeerd om tot meer deeltijdbanen te ko men. De bijeenkomst begint om half negen. vraagden die niet aan de discus sie wil meedoen, denkt dat het toch weinig zin heeft, zien de onderzoekers wel wat in propa ganda. "Het is zeer van belang om zeer nadrukkelijk te wijzen op de mogelijkheden om mee te doen en daar ook zo vroeg moge lijk mee te beginnen". De meningen over kernenergie blijken trouwens ook tamelijk extreem en vrij stabiel te lig gen. Meer dan de helft van de ondervraagden gaf te kennen niet van standpunt te zullen veranderen als gevolg van de energie-discussie. De stuurgroep die de Brede Maat schappelijke Discussie moet lei den en informatie die voor de discussie wordt verstrekt, mo gen in Leiden ook op enige arg waan rekenen. Vertrouwen in een onpartijdige begeleiding heeft 46 procent en 47 procent verwacht dat de informatie ge kleurd zal zijn. Referendum Opmerkelijk is ook dat 54 procent wil dat de discussie wordt afge sloten met een referendum (een landelijke stemming) dat beslis send is voor het energiebeleid. Overigens bestaan er geen mo gelijkheden in de wet om een landelijke rondvraag te houden. Tegen het bouwen van nieuwe kerncentrales bleek 63 procent van de ondervraagden gekant, een beeld dat overeenstemt met landelijke enquetes. Een zeer grote groep (85 procent) is voor toepassing van zonne- en wind energie. LEIDEN - De tentoonstelling Evolutie van beenvissen, die we gens problemen met de ventila tie tijdelijk gesloten moest wor den, is vanaf heden weer voor het publiek te bezichtigen. De tentoonstelling, die wordt ge houden in het rijksmuseum van geologie en mineralogie, toont de geschiedenis van de beenvissen Consul-generaal Eaton spreekt, terwijl voorzitter Radmilovic in gedachten verzonken lijkt. Mrs. Eaton blikt Oftewel: Britse Club Leiden zoekt leden LEIDEN - De British Club Leiden mag dan al een maand of acht draaien, een doorslaand succes is het bepaald nog niet te noemen. Ondanks het keurige onderko men (dat bovendien luistert naar het alleszins Engels klinkende 'motel Mayflower'), ondanks het portret van koningin Elizabeth en het dart-bord aan de muur wordt de deur op de vaste woensdagavond niet plat gelo pen. Van de vijfentwintig leden die in middels zijn aangeworven bezet 's woensdags slechts een gering deel de barkruk. De (Nederland se) vrouw van de voorzitter schat het op een viertal, terwijl de (En gelse) voorzitter Radmilovic zelf de zonnige kant van het leven blijft zien: hij houdt het op een gemiddelde van vijftien. Hoe dan ook, het ledental blijft aan de te lage kant. Radmilovic: zon der geld geen eigen thuis en zon der geld geen uitstapjes. Eens was het plan opgevat om een reisje naar Israël te maken. 'Chairman' Radmilovic inspec teerde de kas en kwam tot de onthutsende conclusie dat Schiphol al onhaalbaar was. De British Club Leiden kent niet temin een harde kern, die nog niet van opgeven wil weten. Inte gendeel, gisteravond vond aan de St. Aagtenstraat zelfs de offi ciële opening plaats. Daarvoor was de Britse consul-generaal Eaton uit Amsterdam overgeko men. Hij sprak zijn bewondering uit voor het doorzettingsvermo gen van de Leidse Britten/Britse Leidenaars en zag daar ook zeker het nut van in. Sinds de toetre ding tot de EG vormen de Engel sen het grootste contigent vreemdelingen in Nederland. Uit Europa en Noord-Amerika wel te verstaan. Ook de Leidse lord-mayor Goe- koop was ter plekke om de Brit ten - in voortreffelijk Engels compleet met een 'stiff upper lip' - toe te spreken. Hij herinnerde aan Michael de Ruyter en aan de vier Britse oorlogen. "That's no good", meende Goekoop. Maar stonden we in de Tweede We reldoorlog niet zij aan zij? Juist, en dat veranderde het klimaat compleet. Terecht, zei Goekoop, want we hebben veel gemeen. Radmilovic (zelf sinds zes jaar in Nederland en werkzaam als on derhoudsmonteur in Hoofddorp) blijft, de geringe animo van dit moment ten spijt, een ras-opti mist. Er moet volgens hem toch behoefte zijn aan een plekje waar al die Engelsen elkaar geregeld kunnen treffen en wat bijpraten. En, laat hij niet na te vermelden, ook Nederlanders die Groot- Brittannië een warm hart toedra gen, zijn van harte welkom. Voor degenen die op het Engels bier afkomen, wacht er dan overigens wel een fikse teleurstelling. Rad milovic: "Dat hadden we in het begin wel, maar daar zijn we mee gestopt. Iedereen vroeg om real Heineken beer". LEIDEN - Rijnland heeft een fol der het licht doen zien waarin he hoogheemraadschap een over zicht geeft van zijn activiteiter op het gebied van waterkering peilbeheer, verziltingsbesprei ding en waterkwaliteitszorg. D( folder is uitgevoerd in vierkleu rendruk. Behalve inlichtingen over voor noemde zaken vertelt het hoog heemraadschap ook wetens waardigheden over Rijnlands or ganisatie. gebouwen en installa ties, bestuurs- en financiële structuur en het tot 1255 terug gaande archief met tal van histo rische documenten en kaarten. Het vouwblad geeft ook een vooi ieder begrijpelijke uiteenzetting over de techniek van de afvalwa terzuivering en bevat een dooi Rudolf Das vervaardigde open gewerkte tekening van de nieu we regionale zuiveringsinrich ting Zwaanshoek, die het afval water verwerkt van tien gemeen ten en woonkernen in bollen streek en Haarlemmermeerpol der. In verband met het toenemend aantal verzoeken om informatie inzake waterbeheer, dat Rijnland uit het buitenland bereikt, ter wijl ook steeds meer journalis ten, technici en overheidsfunc tionarissen uit andere landen het hoogheemraadschap bezoeken, is van de brochure tevens een versie in de Engelse taal versche- De nieuwe Rijnland-folder is ver krijgbaar aan de balie van de bei de Leidse kantoren van het hoogheemraadschap: Breestraat 59 (Rijnlandshuis) en 48 waar de technische dienst is gehuisvest. Op verzoek kan het vouwblad ook worden toegezonden. Kettingbotsing LEIDEN - Zes auto's waren van morgen even voor half acht be trokken bij een kettingbotsing op de Willem de Zwijgerlaan Er was aanzienlijke blikschade. Een 41-jarige Leidenaar remde voor het stoplicht bij de Gooi meerlaan. Vijf auto's stopten te laat. De tweede auto (een Opel Ascona) in de rits van zes reed na de botsing door. In de consterna tie hebben de andere betrokken autobestuurders het kenteken van de Opel niet opgenomen. Voor de genoemde Leidenaar Kan het hierdoor problemen op leveren om de schade aan zijn auto te kunnen verhalen. en hun aanpassingen aan de om geving. Dit gebeurt aan de hand van foto's, een kort video-- filmpje en andere voorbeelden. In het kader van de expositie orga niseert het museum ook een aan tal avondlezingen. Het.program- ma: op 10 november spreekt dr. P.H. Buisonjé over "evoluerende en niet-evoluerende groepen van oudere, Paleozoische vis sen" en volgende jaar op 12 ja nuari houdt drs. Van Oyen een lezing, getiteld: "Evolutie, van Cychliden". Gratis toegangs kaarten voor beide lezingen zijn af te halen bij het rijksmuseum van geologie en mineralogie. Te lefoon: 071 - 124741. Ook de toegang tot de tentoonstel ling over de beenvissen is gratis. Het publiek kan in het museum terecht van maandag tot en met vrijdag (10.00 tot 17.00 uur) en op zondag. (14.00 tot 17.00 wiri Vrouwen om bijstand Comitee Vrouwen in de Bijstand, Informatie, advies en contactgroep voor vrouwen met bijstandsuit kering. Geopend op dinsdagmor gen van 10-12, Sophiastraat 36, tel. 214256, 214162, 213182, 140227. Telefonische hulpdienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. Dag en nacht, vertrouwe lijk. Telefoon 071-125202. Kinder- en jongerentelefoon op woensdag- en zaterdagmiddag van 14.00-18.00 uur. 071-125202. Burgerraadslieden 11 00-12 00, do 18 30-20 00 uur Dierenbescherming dieren (buitendienst): 071-212026 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren inde gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest. Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leiden, Rembrandtstraat 17-21 Aanvragen voor hulp aan langdurig zieken, be jaarden en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag lm vrijdag 9- 10 en 13-14 uur. Reclassering Algemene Reclassenngsvereniging. Rgnsburgerweg 167. tel. 071-171424 Bereikbaar op werkdagen van 9-17 uur voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf achttien jaar) Dienstencentrum Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) afdeling Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma, di. do, vrij 13-16.30 uur, tel. 124252. Minder-validen Organisatie voor minder-validen AMVO, spreekuren donderdag 14- 15.30 uur, Gerecht 10, tel. 143503. In Voorschoten: Leidseweg 33, don derdag 19-20 uur, tel. 01717-3309. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling. Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatselijke verdoving), kunstmatige insemina tie en sperma-opslag. Tel. 071- 126961 (9-16 uur). Cortona-stichting leenstaande ouders met kinderen ii Sterbus Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein- de 2a. tel 071-130775. Openingstij den afdeling wonen en werken ma en do 18 30-18 45 uur. woe 10.15- 10.30 uur; afdeling belastingen ma 10.00-12.30 uur. dl en woe 18.30- 20.30 uur. Klachtenbureau di en do 18.30-20.30 uur. Bureau Rechtshulp Raad van Arbeid gemeuekinderbijslagwet, aow, aww, afkoop rentekaarten en vov. Kantoor geopend maandag tot en met vrijdag 9-12 uur en 14-16 uur. Telefonische informatie kinderbij slag: 8-12 uur. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en al dan niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreek uur in 't Spoortje, Bernhardkade 40 van 19 00-20 30 uur. tel 142505, post bus 3221 2301 DE Leiden. Onderwij swinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36. tel. 071-126325. geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur bruik kunnen maken male openbaar vervoer. Ritaanvra- gen: Hooglandsekerkgracht 32, tel. 071-122443, 9-12 uur. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30-10 uur. Telefonische inlichtin gen van 10-12 uur 071-131541 Moeders voor Moeders VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Rutgershuis Bureau voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen. tel. 126802. Spreekuur ma en vrij 20-22 uur, di Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel 130547, spreekuur ma en do 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9-17 uur. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a. Informatie over vrij willigerswerk. Dagelijks geopend Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de universiteit. Tel 071-148333 tst. 5933; geopend ma-vrij 10-16 uur. JAC Jongeren Adviescentrum Leiden (JAC). Hulpverlening aan jongeren, ma, di, do en vrij van 16-22 uur; meisjesspreekuur woe van 16-22 uur. Tel. 071-126052. VIDO Hulpverlening overgang, tel. 071-126646 412808.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4