Zuid-oost wil bibliotheek Actie om toename aantal zwerfkatten te beperken Sleutel hing overal klaar voor inbreker ^ouw premie kortingen afetstil Directie bereid personeel en boeken te verplaatsen Uitbreiding MSG op scholenbouwplan '82-84 Leidse stadsrubriek ÏNDERDAG 29 OKTOBER 1981 )EN HAAG, LEIDEN - De bouw van premiewoningen in Leiden is in de periode januari tot sep- itember van dit jaar volledig stil komen te liggen. Wel werden er 'e uf in die periode nog 91 premiewo- Ke[iningen voltooid, maar met de Jur bouw daarvan was vorig jaar al iof begonnen. Dit blijkt uit gege- van het Centraal Bureau de Statistiek (CBS) in Den Haag. bctiit de cijfers blijkt verder dat er in 'de eerste acht maanden van dit nmJjaar in totaal 217 woningen in de rsojSleutelstad zijn voltooid. Naast de genoemde premiewoningen iteit zitten daarbij 87 woningwetwo- 1 u4ningen en 39 huizen in de vrije ^eJ sector. Begonnen werd in die pe- iriode met de bouw van 98 hui zen. Zes daarvan worden in de vrije sector gebouwd en de rest zijn woningwetwoningen. uitvoering m 197 woningen de woningwets- de rest in de vrije sector. Sterilisatie voor half geld Poezen kunnen volgend emaand bij de Leidse dierenartsen voor half geld worden gesteriliseerd. Zodat ze niet meer kunnen bijdragen aan de verdere groei van het aantal zwerfkatten. LEIDEN Om het aantal zwerf katten omlaag te brengen heeft de Dierenbescherming afdeling Leiden een vrij ongebruikelijke actie op touw gezet. Bij drie die renartsen in Leiden, Muurling, Helder en Roest, kunnen poezen de volgende maand tegen half geld gesteriliseerd worden. Volgens de heer Frohwein van de dierenbescherming is het zwerf katten-probleem vooral de laat ste tijd erg groot. Als oorzaak daarvan noemt hij onder meer het feit dat mensen hun nestjes poezen met kwijt kunnen. Ook de renovatie heeft indirect schuld aan het probleem: bij ver huizing raken de mensen hun kat kwijt aan de straat Gevolg: een groot aantal katten dat aan het lot overgelaten losloopt op straat en nogal eens voor overlast zorgt. "We moeten het probleem bij de bron aanpakken en zorgen dat er zo weinig moge lijk katten bijkomen", zo draagt Frohwein zijn oplossing voor het zwerfkatten-probleem aan. "Daarom zorgen we dat het voor iedereen een haalbare kaart is om een poes te laten helpen. Mensen die hun poes in novem ber brengen hoeven maar dertig in plaats van zestig gulden te be talen; de andere helft neemt de dierenbescherming voor haar re kening. Voor katers is de ingreep toch altijd al goedkoper. Ik vind dat een beest nooit de dupe mag worden van de mens z'n porte- hierbtj gaat is erg moeilijk te stel len: de ene maand worden er veertig van de straat gehaald, de andere maand maar vier. Dat het hier om een groot pro bleem gaat is echter iets dat de dicrcnhulpdienst volledig kan beamen. De actie van de dieren bescherming wordt dan ook toe- gejuigt. "Al zal het pas m de toe komst echt resultaat opleveren. Alleen poezen die een eigenaar hebben komen bu de dierenarts terecht, de zwervers natuurlijk niet Wil je het fenomeen zwerf katten totaal uitbannen, dan moeten ze ook eerst allemaal van de straat af zijn. En dat lukt nooit". LEIDEN - De bewoners van Leiden Zuid-Oost willen £2 een bibliotheek in hun wijk. In een brief, die zij gister- oh middag aan wethouder Schoute overhandigden, be- feei ple*tten vertegenwoordigers uit Meerburg en Professo- iVin renwijk een snelle realisering van een filiaal in Zuid- Oost. Gemeentebestuur en bibliotheek zouden de ves tiging van zo'n bibliotheekfiliaal nu moeten opnemen tej in hun plannen voor 1982. tel •iden Zuid-Oost, een wijk met 20.000 inwoners, is voor de bibliotheekvoorziening aange- n op de centrale aan de Nieuwstraat. Sinds de filialen Plantage en Steehschuur zijn op- geheven bestaat er dichterbij geen mogelijkheid meer tot het I lenen van boeken. Met name voor bejaarden, ouders met jon- ge kinderen en gehandicapten geeft dit problemen. het Heerenlogement aan de j Nieuwstraat en het filiaal in de Mors zijn geopend, vinden de be woners van Zuid-Oost het tijd worden dat de gemeente gaat werken aan een filiaal in hun wijk. Volgens het gemeentelijk bibliotheekplan zou deze wijk volgend jaar aan de beurt moe ten komen. Reden, volgens de bewoners, om de plannen nu ïei! reeds zwart op wit te zetten. aiiGeen toezegging enWethouder Schoute kon gistermid dag nog geen toezeggingen doen. Geheel afwijzen deed hij het ver zoek van de bewoners echter ook niet. "Het probleem zijn niet de boeken of het personeel, maar de financiering van een gebouw", zei Schoute gisteravond tijdens een voorbespreking van de be groting 1982 in de commissie cul tuur. "Een bibliotheekgebouw in Zuid-Oost vraagt al snel een in vestering van anderhalf miljoen, en dat is uitermate moeilijk". Het personeel en de boeken moe ten van de andere filialen van de Openbare Bibliotheek komen. Volgens directeur De Caluwé is de bibliotheek best bereid te be kijken of er een verschuiving van personeel en boeken mogelijk is. "Je moet bedenken dat veel be woners van Zuid-Oost nu toch ook lenen in de centrale aan de Nieuwstraat. Heel veel extra be slag zou een nieuw filiaal dus ook weer niet leggen op boeken bestand en personeel" De Caluwé stelt echter wel één voorwaarde: hij wil er zeker van zijn dat het gemeentebestuur de bibliotheek volgend jaar niet met grote bezuinigingen opzadelt. De huur van een eventueel filiaal in Zuid-Oost moet namelijk uit de bestaande begroting worden op gebracht en dat is bij verdere be zuinigingen geen haalbare kaart. Volgens De Caluwé hangt veel dus af van de bereidwilligheid van de gemeenteraad. Volgens de begroting voor 1982, zoals die er nu ligt, moet de bi bliotheek nu 27.000 gulden be zuinigen. Een relatief laag be drag, zo meldt de informatieve nota van de gemeente. Verder wordt bekeken of de Burchtza len, waarvan het de bedoeling was dat ze bij de bibliotheek zou den worden gevoegd, niet een andere bestemming moeten krij gen. iVoor 50.000 gulden gestolen LEIDEN - De Leidse politie heeft met de aanhouding van J. B (26), I zonder vaste woon- of verblijf plaats, ruim twintig inbraken in Leiden, Oegstgeest en Rotter- dam opgelost. B. heeft bekend dat hij de afgelopen maanden 1 geld en goederen voor een be- drag van tenminste 50.000 gul- j den heeft buitgemaakt uit bedrij- j ven, kantoren en woningen. De Iman is zwaar verslaafd aan de he roïne. Daar is het geld aan opge gaan B. heeft in tal van kantoren niet de j minste moeite gehad om kluizen j en brandkasten te openen. Na ïn- i gebroken te hebben, zocht hij naar de sleutel die steeds wel er gens in een niet afgesloten kast bleek 'opgeborgen'. In een ac countantskantoor aan de Zoeter- I woudsesingel heeft B. zelfs twee j keer op deze manier de kluis j opengekregen. De buit van deze twee inbraken was 6700 gulden. Op dezelfde wijze stal B 7000 j gulden uit de kluis van het Me disch Centrum voor Geboortere geling aan het Kort Rapenburg. Uit een brandkast in een pand van de Rijksuniversiteit haalde B. op zijn beproefde wijze 700 gulden. De dief brak vier keer in bij panden van de universiteit; de buit bedroeg in totaal 6700 gulden aan geld, video-appara- j tuur en rbokwaren B. 'kraakte' de brandkast van een Succes Per advertentie werden de Leide- naars zaterdag attent gemaakt op het gereduceerde tarief voor ste rilisatie van poezen. En uit de te lefoontjes die de drie dieren artsen daarop ontvingen kan worden afgeleid dat de actie van de dierenbescherming succes gaat krijgen. Hoewel tot sterilisa tie pas in november wordt over gegaan. hebben zich alleen maandag al zo'n veertig poezen aangemeld voor de ingreep. Een goede zaak, zo oordeelt de die- renhulpdienst in Leiden. "Kat ten die niet geboren worden kun nen ook geen zwerversbestaan gaan leiden". De dierenhulp- dienst is eigenlijk degene die het meest met het probleem van de zwerfkatten te maken heeft. Door de ambulance worden ze van straat opgepikt en óf naar het asiel óf naar een dierenarts gebracht Om hoeveel katten het Tijgertjes Hoe moeilijk dat inderdaad is blijkt uit de woorden van de heer Harms, voorzitter van de Stich ting Nieuw Leids Dierenasiel. Hij heeft wel eens horen vertel len dat er alleen in Leiden al zo'n twee- tot drieduizend zwerfkat ten rondlopen. Toch zit het asiel aan de Besjeslaan allesbehalve vol. Harms "Echte zwerfkatten zyn meestal heel wild, kleine tij gertjes eigenlijk. Die kun je in een asiel niet eens houden en dus gaan ze vaak direct door naar de dierenarts die ze in de regel met een een spuitje geeft". Wie wel bij het asiel komen zyn de zogenaamde "weglooppoezen". Voor hen kan in de meeste geval len nog wel een nieuw thuis wor den gevonden. In cijfers uitge drukt hoeft slechts vier procent van de dieren die in het Leidse asiel terecht komen, afgemaakt te worden De rest vertrekt, ge steriliseerd of gekastrcerd, naar baas. Een delegatie uit Meerburg en de Professorenwijk overhandigden wethouder Schoute gistermiddag een brief i gepleit wordt voor een snelle realisering van een bibliotheekfiliaal in Leiden Zuid-Oost. DEN HAAG/LEIDEN - Staatssecretaris Deelman heeft het Koninklijk Genootschap ..Mathesis Scientiarum Genetnx" in Leiden opgenomen in het Plan van Scholen 1982-1984. De bedoeling is dat de school wordt uitgebreid met een afdeling weg- en waterbouwkunde op mto-niveau. In het vandaag gepresenteerde plan staat onder andere dat er in de toe komst honderd leerlingen gebruik van deze richting zullen gaan ma ken. Vermelding in het nieuwe Plan van Scholen betekent dat het njk verder in financieel opzicht verantwoordelijk is voor de onderwijsin stelling. bedrijf in Oegstgeest met een sleutel die hij na even zoeken in het kantoor van het bedrijf vond. Hij 'verdiende' daar 10.000 gul den. Hij bracht verder onder an dere winstgevende bezoeken aan de Elmi Overhemdenfabriek en aan de School Advies Dienst. Bij een woning aan de Rijnsburger- weg at hij slechts een tros drui ven op. De politie in Den Haag heeft B. on langs wegens diefstal aangehou den. Enkele gestolen goederen die B bij zich had, kon de Haag se politie echter niet thuisbren gen. B. verscheen op de politiete- lex. De goederen bleken deel uit te maken van de Leidse buit. Tij dens het liften op de rijksweg hield de rijkspolitie hem aan voor een routine-controle. B. is vandaag voorgeleid voor de offi cier van justitie in Den Haag. Snelheidscontrole LEIDEN - Bij een radarcontrole op de Churchilllaan, gistermorgen van tien tot twaalf uur, bleken 63 voertuigen veel harder te rijden dan de toegstane snelheid van 50 kilometer per uur. Een auto raas de de controle voorbij met een snelheid van 98 kilometer. In to taal werden 528 voertuigen ge controleerd. door René van der Velden Jaap Visser Meneer Heijn Grootgrutter Albert Heijn staat veel in de krant de laatste tijd. Overname door AH van kruideniers in de Verenigde Staten. Afstoten van Simon in Nederland. Een winst van 51 miljoen gulden vorig jaar. Kinderboeken onder de offi cieel vastgestelde prijs verko pen. Meneer Heijn blijft op de kleintjes letten. De beweging van werkende jongeren KWJ maakt ook 're clame' voor Neerlands' groot ste kruidenier: "AH blijft de kleintjes pletten. Twee we ken geleden bezetten dertig werkende jongeren (onder wie AH-personeel) daarom het hoofdkantoor van me neer Heijn in Zaandam. Gis teren begonnen onder andere in Rotterdam en Leiden boy cot-acties van de KWJ tegen AH. De KWJ protesteert al dus tegen de aanslag die AH en de andere kruideniers doen op het loon van het jon ge winkelpersoneel dat dit jaar bij de kruideniers is gaan werken. Dit jonge grut kan zelfs tot 120 gulden minder netto maandloon verdienen dan leeftijdgenoten die al eer der in dienst waren; bijvoor beeld in plaats van 890 gul den in de maand, slechts een zakcentje van 770 gulden. Meneer Heijn beroept zich op de regering. Die heeft im mers het minimumjeugdloon verlaagd. Heijn en de andere 35 grootgrutters hebben een zijdig deze verlaging in de CAO voor het winkelperso neel doorgevoerd. Eenzijdig, want de vakbonden zijn laai end. Albert Heijn-specialist, FNV-bestuurder Luuk Voor- meulen: "Minister Albcda wilde de nieuwe verlaagde jeugdlonen slechts laten gel den voor de bedrijven waar geen CAO is. Zonder de vak bonden erin te kennen heb ben de werkgevers in de le vensmiddelen-industrie een gaatje gevonden om de nieu we lage lonen door te voeren. Wij zijn fel tegen de invoering jeugdlonen in de CAO". De vakbonden dreigen met een kort geding tegen de winkel bazen als de onderhandelin gen met de kruideniers over de CAO op niets uitlopen. Des te feller is de KWJ: "Over de ruggen van het winkelper soneel voert Albert Heijn een prijzenslag en maakt AH winst". Omdat AH de groot ste kruidenier van Nederland is, voert de KWJ een boy cotactie tegen AH: "Albert Heijn heeft veel invloed op andere kruideniers als Digros en Edah. Als AH eenmaal over de streep is volgt de rest. Koop daarom niet bij AH totdat de jeugdverlaging van de baan is", staat in fol ders die de KWJ deze week bij het AH-filiaal aan de Haar lemmerstraat uitdeelt aan het publiek dat de winkel wil binnenstappen. Wat moet het AH-publiek hier mee? De een zegt: "Ik ben het wel met jullie eens. maar het kattevoer is hier zo goed koop" of "Ik heb niet veel geld en ik zou niet weten waar ik goedkoper terecht kan". Een ander zegt veront schuldigend, de winkel bin nenstappend: "Ik breng al leen maar m'n flessen terug hoor". De KWJ-actic op de Haarlem merstraat leidde gisteren tot een heuse maar kort tegenac tie van twee studenten "Al- De bert Heijn blijft op de klein tjes letten. Koop dus bij AH' Er ontstond een kleine op stopping bij de winkel. Dis cussie alom. Toen de studen ten vanuit de AH-wmkel wer den voorzien van een kop koffie, braken zij al snel de actie op. van de KWJ bleven bij de winkel staan tot zes uur De zes personeelsleden van het AH-filiaal kregen Ik een bloemetje van de KWJ. "als troost voor de overlast" Eén werkneemster vertelde inderdaad overlast te hebben gehad: "Iedereen vraagt me hoeveel ik verdien. Daar heb ben ze niks mee te maken". Een ander zegt echter hele maal geen overlast te hebben van de actie. Maar "slecht verdienen doet ze niet", vindt zij Zij werkt al jaren bij AH Haar loon is dit jaar slechts bevroren, dus in feite een beetje achteruit gegaan. In het filiaal werkt slechts een werknemer die er pas kort werkt en dus het nieuwe ver laagde zakloon krijgt. Problemen hebben de werkne mers van het filiaal wel met het actiemiddel: "Als het pu- de KWJ in de bloemen gezet, bliek inderdaad niet meer bu ons zou kopen, dan staan we op straat". FNV-bestuurder Luuk Voormeulen zegt even eens: "De andere kruideniers profiteren van een boycot van AH. Het is een beetje een vrome wens van de KWJ om te denken dat de andere krui deniers de verlaging van hét jeugdloon intrekken als AH eenmaal over de brug is. AH is dan wel de grootste werk gever maar heeft niet de meerderheid van stemmen in de werkgeversbond". Voor meulen ziet meer in een sta kingsactie om - als de onder handelingen mislukken - de verlaging van de jeugdlonen ongedaan te maken. Zijn pro bleem is dat het winkelperso neel nauwelijks georgani seerd is in de bond en ook nauwelijks bereid schgnt de handen uit de mouwen te ste ken om de eigen portemon nee meer aanzien te geven. KWJ-medewerkster Marijke van Natijne: "Het winkelper soneel zit in een moeilijke po sitie om actie te voeren voor hoger loon De dreiging met ontslag of wegpesten ligt voor de hand Als KWJ willen wij Albert Heijn laten voelen dat zij niet geruisloos in tij den van hoge werkloosheid lonen kunnen verlagen". De KWJ heeft inmiddels in elk geval bereikt dat het loonbe- leid van meneer Heijn en an dere supergrutters méér in de publieke belangstelling staat. Tweede druk De samenwerking tussen de gemeente Leiden en de Leid se vakcentrales FNV en l'NV groeit en groeit. Er komt zelfs een geregeld overleg. Het CDA-raadslid Wim Bleijie juicht. Misschien kan met vereende krachten de afkal ving van de Leidse werkgele genheid een halt toegeroepen worden Het raadslid zou bij voorbeeld graag zien dat de FNV snel bu de gemeente aan de bel trekt als een bc- drgf in moeilukheden ver keert. Dan zou de gemeente samen met de vakbonden misschien gemakkeluker werkgelegenheid voor Lei den kunnen behouden De gemeente is er op het mo ment steeds te laat bij. Bletjie overschat de Leidse FNV schromelijk Die vak centrale weet niet zoveel. Zelfs niet over de werkgele genheid bij een groot bedrijf zoals de gemeente. Daarom juist zou de Leidse FNV se cretaris Dick Wortel graag zien dat de gemeente snel bij de FNV aan de bel trekt als diezelfde gemeente in moei lijkheden verkeert Dan zou de FNV misschien gemakke lijker werkgelegenheid voor Leiden kunnen behouden De FNV is er op het moment steeds te laat bij Wortel 'In de krant lazen wg over de bezuinigingen bij de gemeente die vuftig arbeids plaatsen kosten Snel pro beerden we de bczuinigings- nota te bemachtigen Die bleek uitverkocht We heb ben moeten wachten tot de tweede druk". De nieuwe samenwerking tus sen gemeente en vakcentra les zou er minstens toe moe ten leiden dat de FNV en de CNV de eerste druk krugcn.„

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3