Lange weg 'SpringplankschooF Groeiende voorkeur voor grotere woonwagenkampen Na 12 jaar wachten nu opnieuw nieuwbouw Bedrag per leerling omhoog in Leiderdorp Afleiding kost geld DONDERDAG 29 OKTOBER J- C7i DONDERDAG OEGSTGEEST - Het nieuwe moderne gebouw van de vierde openbare lagere school 'De Springplank' in Oegstgeest is gistermiddag geopend. Wethouder mevrouw Blom nam gisteren, zoals zij zelf zei "de laatste hindernis" met het betreden van de school aan de President Kennedylaan. Haar stap over de drempel was niet alleen de officiële openingshandeling maar betekende ook het einde van een lange weg naar een nieuwe vierde openbare lagere school. Al in 1969 begon onder de toenma lige wethouder van onderwijs Temminck de geschiedenis van 'De Springplank' met het uit de voegen barsten van de Ouden- hofschool in Oegstgeest. De ge meenteraad had drie mogelijkhe den: lokalenaanbouw, een de pendance vestigen aan de Lange Voort op de plek waar 'De Springplank' nu jaren in noodlo- kalen heeft doorgebracht, of het stichten van een nieuwe school. De aanbouw van lokalen werd verworpen omdat een tienklassi- ge school niet goed te hanteren zou zijn. Bovendien was er bij aanbouw van lokalen geen ruim te meer voor een gymnastieklo kaal. Voor een dependance-vor ming aan de Lange Voort voor zag men andere moeilijkheden, waardoor ook deze mogelijkheid verviel. Over bleef het plan voor nieuwbouw. De woningbouwplannen voor die wijk lagen er al en niets was logischer dan een school te pro jecteren bij de nieuwe huizen. In 1971 begon de vierde openbare lagere school met 79 leerlingen in het noodgebouw aan de Lange Voort, in afwachting van defini tieve vestiging ten noorden van het Oegstgeester kanaal, in Haas- wijk dus. IB Wethouder Blom verrichte gistermiddag de opening door c pel te stappen. Gevolgd door ourgemeester Scheenstra. de Slechter De nieuwbouwijk kwam echter niet zo snel van de grond als werd verwacht. Het duurde tot 1977 toen burgemeester en wet houders met als wethouder van onderwijs Gmelich Meijling (in middels zelf burgemeester van de Noordhollandse kustplaats Castricum en gistermiddag een van de gasten) met een nieuw voorstel kwamen. Reden van de ze actie was dat het allemaal te lang ging duren. Haaswijk was sterk vertraagd en de toestand van het noodgebouw werd steeds slechter. "Een nog jaren durend verblijf in het noodge bouw was niet langer verant woord", zo zei mevrouw Blom gistermiddag over die periode. Een gunstige ontwikkeling die het plan voor een vierde school on dersteunde was het vrij constant blijven van het leerlingenaantal dat de openbare scholen be zocht. Ondanks de sombere voorspellingen was er nauwe lijks of geen achteruitgang en het zag er naar uit dat een nieuwe school erbij ook voor de toe komst heel goed mogelijk was. Het nieuwe plan hield een school gebouw aan de zuidkant (Presi dent Kennedylaan) van het Oegstgeester kanaal in, maar dan wel nog dicht genoeg bij Haas- wijk, de nieuwbouwwijk die nu ook in ontwikkeling is. Alles ver liep daarop in een snel tempo en begin 1978 werd opdracht ver leend aan architect J. Verhoeven om plannen te maken voor een lagere school, met de mogelijk heid een kleuterschool er later aan toe te voegen. Verhoeven kwam met een hypermodern ontwerp: "Een waaiervormig ge bouw om de gedachte aan een Grieks theater op te roepen", zo zei de architect toendertijd. Rond een overdekt middenplein zouden de klassen gegroepeerd worden. De klassen op zich Welfare-lokaal Rode Kru^oi Leiden Voorschoten, tel. 01717-3309. spreek' voor invaliden. 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kei|J)ir gracht 32. vrij advies. 19.30-21 30 uur bo' Architektenwinkel - Pieterskerkhof |bej vrij advies. 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraj i 10-12 uur. tel. 12200 jja Troef - Noordeinde 2a. Werkgroi Dienstweigeren. voorlichting leiding dienstweigeren, tel. moesten zeshoekig worden, "waardoor de ruimte meer om je heen sluit", aldus Verhoeven. "Ik ben zelf ook een sfeermens en ik denk dat de kinderen door die geborgenheid meer tot hun recht komen" zo lichtte hij in april 1979 toe. Wethouder Blom wees er gistermiddag nog eens op dat de keuze juist op Verhoe ven gevallen was omdat hij "een bijzondere opvatting over de bouw van een school heeft". Moeite Na de zomervakantie van 1979 zou met de bouw worden begonnen en zomer 1980 zou die gereed moeten zijn, zo luidden de naar Iter bleek optimistische plannen. De financiële situatie verslech terde echter landelijk ziendero gen. Met veel moeite werd de toestemming van het rijk verkre gen voor nieuwbouw, maar wat toen nog moest komen was het kostenprobleem. De eerste kos tenberekeningen kwamen uit op 1,4 miljoen. Een nieuwe bereke ning die later volgde kwam ech ter op zo'n 2,2 mihoen uit (er wa ren zelfs stemmen in de richting van de 2,3, 2,4 miljoen) en daar mee ook zeker zo'n 7 tot 8 ton bo ven de rijksbijdrage (deze is 1,5 miljoen). Reden voor de raadsle den om toen en later over "blun ders" van het college "dat de be stuurlijke verantwoordelijkheid draagt" te spreken en er op te wijzen dat het college "aan ver trouwen heeft ingeboet" en "de verhouding tussen het college en de raad stroever is geworden". Naast deze woorden betekende het echter concreet dat de realise ring van de school onzeker werd. De ouders en leraren begonnen zich zelf steeds meer te roeren en probeerden de besluitvorming van de raad te beinvloeden. Met afvalhout en doeken begonnen de kinderen zelf al symbolisch met de bouw van hun school ter wijl de ouders met twee bouw maatschappijen op de proppen kwamen die de nieuwbouw aan merkelijk goedkoper zouden neerzetten. B en W vonden het echter niet juist om de een ande re bouwer aan het werk te zetten. Men had immers al eerder uit ne gen aannemers vijf uitgezocht en uiteindelijk daaruit de goed koopste gekozen. B en W gingen ervan uit dat de gemeente nou eenmaal die keuze had gemaakt en daarmee een verplichting was aangegaan die men niet zo maar opzij kon zetten. De gemeenteraad kon zich met de ze opstelling verenigen maar bracht wel via een motie B en W ertoe de kostenberekening van de ouders bij de standpuntbepa ling te betrekken. Dat gebeurde ook en na veel rekenwerk kwa men B en W in november van het vorig jaar met een bedrag van twee miljoen in de raad terug. Vanuit de raad werd nog aange drongen om te zoeken naar meer bezuinigingsposten, maar de raadsleden stelden zich vrij soe pel op door de mogelijkheid open te houden bij een absolute onhaalbaarheid daarvan alsnog naar de 2 miljoen te gaan. De goedkeuring was er en negen maanden later stond het gebouw er al. "Zo langdurig en moeilijk de start was, zo snel verliep de bouw", zo zei gistermiddag me vrouw Blom, de derde onder wijswethouder die bij de ontwik keling van 'de Springplank' in de afgelopen 12 jaren betrokken is geweest. LEIDERDORP - Het zogenaamde bedrag per leerling van het Lei- derdorpse kleuter en lager on derwijs gaat volgend jaar om hoog naar 495 gulden. De com missie onderwijs gaat met dit be drag, dat veertig gulden hoger ligt dan vorig jaar, akkoord. De stijging van het bedrag per leer ling komt voornamelijk door de hogere energieprijzen en door een daling van het aantal leerlin gen. De commissie schaarde zich achter een voorstel van de CDA'er Roest die tien gulden meer uit wil geven voor de aanschaf van leermiddelen. Dat komt dan op honderd gulden. De regionale in- spectrice voor het onderwijs had de gemeente al laten weten de eerder voorgestelde negentig gulden aan de krappe kant te vinden. Om toch binnen het be drag van 495 gulden per leerling te blijven stelde Roest voor 7.200 gulden extra te bezuinigen op de kosten van verlichting en ver warming Wethouder Verdier (CDA) zei dat dit wel mogelijk zou zijn. De commissieleden voelden er veel voor weer een apart fonds in te stellen voor onderhoud aan ge meentelijke gebouwen waar ook de openbare scholen onder val len. De PvdA'cr Leynse pleitte hiervoor omdat de onderhouds kosten van jaar tot jaar sterk schommelen. Door het instellen van een onderhoudsfonds zou deze post ieder jaar ongeveer ge lijk blijven. En dat zou beteke nen dat het bedrag per leerling ook ieder jaar ongeveer gelijk blijft. In het verleden heeft Leiderdorp een dergelijk onderhoudspotje gehad. Dit werd echter leegge maakt bij de bouw van het nieu we gemeentehuis. Op het onderhoud van gemeente lijke gebouwen wordt overigens het komende jaar al flink bezui nigd. Alleen de strikt noodzake lijke werkzaamheden zullen wor den uitgevoerd. Klassiek In de Lindehoeve treedt van avond de groep "Naolin" op. De groep speelt veelal eigen com posities, voornamelijk in het Spaanse en klassieke genre. Het Voorschotense jeugdcentrum is open vanaf negen uur. De toe gang is gratis. Hoorzitting De gemeente Voorschoten houdt vanavond een hoorzitting over de aanleg van een basketbal veldje in Noord-Hofland. Het veld moet komen in de recrea- tiestrook langs de spoorbaan. De hoorzitting wordt gehouden in de gemeenschapsruimte van 't Hofflantshuys de Zeven Pro vinciën. Aanvang half negen. Bazar De Hervormde kerk in Warmond organiseert morgen en over morgen een bazar in 't Trefpunt aan de Herenweg. Te koop is on der meer curiosa, boeken, pla ten en planten. Verder wordt antiek aangeboden, waar op ge boden kan worden. Zaterdag avond om negen uur wordt het antiek geveild. Zaterdagmor gen om tien uur treedt het War- mondse poppentheater Tyl Ui lenspiegel op. De openingstijden van de bazar: vrijdagavond van zeven tot tien uur en zaterdag van elf tot zes uur. Zaterdagavond begint om acht uur het traditionele kaas- en wijnfeest. De opbrengst van de bazar is be stemd voor nieuwe voordeuren van de kerk. Concert De Christelijke Oratoriumvereni ging Excelsior treedt morgen avond op in de Muzenhof in Lei derdorp. Aanvang kwart over acht. Toegang gratis. Toneel Theater Toverlei speelt morgen avond "Twee kanten bruin" in de Muzenhof in Leiderdorp. Aanvang half tien. Toegang gra- Cabaret Sociëteit de Fuik (onderdeel van de stichting jeugd en jongeren werk Oegstgeest) organiseert morgen een cabaretavond. De cabaretier Jan van 't Hof brengt zijn soloprograrama "Zwan ger". De avond begint om negen uur in het gebouw Taberna aan de Julianalaan in Oegstgeest. Toegangsprijs voor leden drie gulden, niet-leden vijf gulden. Cursussen K O Leiderdorp begint vandaag met een cursus bloemschikken. Vanavond in de Muzenhof. Op de zaterdagen 31 oktober en 14 en 28 november staat de in structiecursus kinderdans "Hoy Hoy 2" gepland. De cursus be slaat zestien lesuren en is be stemd voor mensen die met kin deren in de basisschoolleeftijd werken. Eveneens in de Muzen hof. Muziekinstuif Leiderdorpse amateurmusici spe len zaterdag van half twaalf tot zes uur in de Muzenhof. Ge speeld wordt in een continupro- gramma onder andere jazz-, rock-, klassiek en dansmuziek. Voorschotense wethouder Marselis: Expositie 1 Vanaf morgen wordt in de exposi tieruimte aan de Voorschotense Wijngaardenlaan werk getoond van Nick Fritz en Willy Stoett. De Amerikaan Nick Fritz, die in Voorschoten woont en werkt, toont keramische gebruiksvoor werpen. De Voorburgse Willy Stoett toont aquarellen, voor namelijk met als onderwerp de natuur. De tentoonstelling duurt tot en met vrijdag 27 no vember. Expositie 2 Bij Keuning, Molenlaan 2, Voor schoten worden prenten met als onderwerp uit de afgelopen vier eeuwen getoond. De expositie is te bezichtigen op vrijdag en za terdag van elf tot vijf uur El Salvador De PSP, afdeling Leiderdorp, staat zaterdag met een informa tiestand bij Winkelhof., In de stand kan informatie worden verkregen over El Salvador. In formatie over de strijd van het National Bevrijdingsfront Fa- rabunda Marti is verkrijgbaar. VOORSCHOTEN - Weinig kriti sche woorden waren er gister avond van de kant van de raads commissieleden voor welzijn en onderwijs in Voorschoten op het door burgemeester en wethou ders ontwikkelde beleidsplan voor 1982. Het bleef eigenlijk al leen bij opmerkingen die aanvul lingen betroffen op in het plan genoemde zaken. Voor de realisatie van woonwagen standplaatsen vroeg Aikens (D'66) of er inderdaad zekerheid bestaat dat de regio Leiden van de woonwagencentra voorkeur heeft voor drie kleine kampjes met elk drie staanplaatsen. Wet houder Marselis zei de indruk te hebben dat thans een voorkeur begint te komen voor een kamp Junk wil niet in ambulance ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft gistermor gen een agressieve heroïnege bruiker van het dak van zijn ou derlijke woning in Alphen ge haald. De 17-jarige jongeman werd overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. De politie werd te hulp geroepen door het ambulancepersoneel. Deze werd door de ouders van de junk gewaarschuwd. De ouders werden ongerust nadat hun zoon een shot had genomen. De jonge man werd hierdoor agressief vol gens de politie. De politie wist de jongeman uiteindelijk te over meesteren. van in totaal negen woonwagens, waardoor grote gezinnen bij el kaar kunnen blijven. Voor wat betreft de huidige plaatsen is de regio beslist tegen het kampje bij Allemansgeest. Gisteravond bleek ook nog dat de provincie en de gemeente ver schillende normen hanteren bij de plaatsing van bejaarden in te huizen. Volgens de provincie is er genoeg opnamecapaciteit, in de praktijk blijkt dit echter niet zo te zijn. Zo gaat in Voorschoten bijvoorbeeld de opnamecapaci teit van het protestants-christe lijk tehuis 'Adegeest' achteruit, omdat het gerenoveerd wordt. Gedacht wordt daar nu aan een stuk nieuwbouw. Verder is de gemeente, zij het onofficieel, meegedeeld dat 'Pro Senetute' bekend als 'Foreschate' in de wijk Boschgeest, weer teruggaat naar Den Haag. Indien dat ge bouw vrijkomt voor de Voor schotense bejaarden, dan bete kent dat een welkome aanvulling van de opnamecapaciteit. 'Fore schate' is nu nog alleen bestemd voor Haagse bejaarden. Een ander punt wat gisteren nog even aan de orde kwam, was het alarmeringssysteem voor bejaar den, dat niet goed van de grond komt. Enerzijds zijn er financiële bezwaren, anderzijds is er nog steeds geen afgerond technisch geheel. In het beleidsplan is opgenomen dat de sportbeoefening betaal baar moet zijn. Daarover wen sten de raadscommissieleden nog geen uitspraak te doen. Wil- lemse (WD) meent dat vooruit gelopen wordt op een kreet van de tennisvereniging, die een sub sidie wil omdat die sport onbe taalbaar wordt. Wethouder Mar selis zei bewijzen te hebben dat door verminderde gezinsinko mens thans een keuze wordt ge maakt voor één sport. Het dub bele lidmaatschap is soms niet meer te betalen. Vrijwel alle ver enigingen zien een teruggang in het ledental. Opmerkelijk was nog het verzoek van wethouder Marselis aan de commissieleden om nu eens op te houden met de negatieve benadering van het zwembad 'Het Wedde'. Veertig jaar heeft Voorschoten gedaan aan de voorbereiding. Het was bekend dat het zwembad geld zou gaan kosten. Gezien de slechte zomer zijn de resultaten alleszins nog gunstig te noemen, zo hield Marselis de LEIDEN - Een medewerker van het buurthuis "Op eigen Wieken" aan het Valkenpad in Leiden rende gisteren te gen zessen naar buiten toen hij glasgerinkel hoorde. Een ruit van het buurthuis bleek met een steen ingegooid te zijn. De medewerker zocht even naar de dader, zonder hem te kunnen vinden. Weer terug in het buurthuis bleek ook zijn portemonnee zoek. De portemonnee werd later in de Milanenhorst gevonden; duizend gulden lichter. lit d JSle i 15-17 uur. [de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit! zit' Caeciliastraat 18. open avond. 21-1 uu|nir 't Spoortje - Bernhardkade 40. spree)se( uur hulp- en adviesbureau WAO/WS» 19-20 30 uur. tel. 142505 no Zoeterwoude - gemeentehuis. raadsve|ze! gadering. 20 uur. jvri Warmond - gemeentehuis, raadsvergizij dering, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, raadsvergj dering. 20 uur F v Leiderdorp - gemeentehuis, commissi w bestuurszaken. 20 uur. ec Muzenhof - Engelendaal. Marionettej theater, opera Don Giovanni', 20.15 u Wassenaar - gemeentehuis, commis financiën, 19.30 uur. Voorschoten - gemeentehuis, comrr sie openbare werken, 20 uur. Catena, Kolfmakersteeg 8: ledenvergj dering ENFB, 20.00 uur; aansluiten leest Cees Buddingh' voor uit eigaM werk, 21.30 uur. 1J Micro-theater, Oude Vest 33e: literq Wam de Moor praat i APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondag:, dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 23 oH fl tot 30 okt door: Centraal ApotheeV, Breestraat 74. tel. 120552; Apotheei P Boekmer, Florijn 19, Leiderdorp(Wiri I"i keihof), tel. 894400. WIJKVERPLEGING f Leiden - Interkruis, Middelweg 38, te! ten noorden van de Rijn: 134604, tel. tel zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezonitei heidscentrum, Berkenkade, Leidef zi dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m u k van 14-15 uur. v Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, te| 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. g Burgerlijke stand lenzang H.J. en Bulten B. (Leiden); P lou dv. De Jong W.J. en Seriier S. (LeiJ j den); Joost zv. Broers P. en Van Leeu- 1 wen C.A.M. (Leiden); Arent zv. Van der i Schatte Olivier O. en De Jonge Jonkv_ vrouw E.E. (Leiderdorp); Peter zv. Vai\j Leeuwen P. en Hendrikse J.W. (Leider dorp); Johanna dv. Oosten J.G. eri"< Schreurs N.J.E. (Oegstgeest); Ruurd zv, Verheul L.M. en Van Houwelingen J.C! I (Leiderdorp); Hugo J. zv. Bakker F.C. en Olijslagers J.M.J. (Leiderdorp); Je- roen zv. Helversteijn P. en Hagen W.M (Leiden); Suzanne dv. van der Luit J.A en Van Hemert A.J. (Leiderdorp); Lau rence L.M. dv. Hoogelander F.J.G. en Pennock M. (Leiderdorp); Diane dv. De Groot P.J.J. en Roodakker F. (Leiden); Rochelle dv. Goudeau T.G. en Nijssen M.C.M. (Leiden); Lucas J. zv. Van Hees J.B. en Duivenvoorden A.T.P. (War mond); Anna Maria dv. De Graaf, E. en Treurniet L. (Zoeterwoude). Ondertrouw De Jong J.P. (Leiden) en Marck W. (Lei- I derdorp); De Jong (Middelburg) en Sprockel (Leiderdorp); Voorvelt J.A' (Leiden) en Spek J.C. (Leiderdorp); Van der Waal P.J (Leiderdorp) en Van Bra- i kei S.M. (Leiderdorp); i Huwelijk I Voorvelt J.A. (Leiden) en Spek J.C. (Leiderdorp); Van der Waal P.J. (Leider-, dorp) en Van Brakel S.M. (Leiderdorp):! W.J. van Zijp en A C M. Goud; D Brus- see en A.E.J. Moeliker; W. Ras en H.D Gressie; H.C. van Haasteren en C.J. van Tongeren; J.L. Bloem en C.L.A. Robijn; S. Chadee en J. H Matheijsen; E. Oos- terwijk en J.J. Konig; A. Th. H.J. Schra-' der en H. van 't Veer: Overlijden I j Van Teijlingen M. (1933) ev: Heetveld H. (Leiden); Van Soest M.M. (1908) ev: den Oude W. (Leiden); Lens C H (1904) (Lei den); De Jonge (G E. (1895) geh. Gew. met: Van Meekeren R. (Leiderdorp); Evers H.J. (1911)ev: Postma M. (Leider dorp); De Kier J.A. van (1933) ev: van der Mark, M.M. (Leiden); Molenaar,! M.G. (1902) geh. gew. met. Holverda W.J. (Leiden). P. Spierenburg, (1915) geh gew. met H. Bouwens, D. van der Blom. (1922); B A C Ballintijn, (1904), P. TH. Beelen (1936), E. Kant. (1895) geh. gew. met J. Wiedijk; R.F Schmaal, (1950); J. Th. Zandvliet. (1930) echtg. van A W Marks; Th. van der Gugten. (1929); A.E.W. Bo- bardt, (1897) echtg. van M. van Dijk, D. Schaap (1927) echtg. van A. van Vliet; j J.C. Raaphorst (1974); J. van der Bent (1907); L.L. Wolters. (1919): Pop In de Lindehoeve in Voorschoten treedt zaterdagavond de groep "Turning Point" op. Dc groep speelt eigentijdse muziek, dat doet denken aan groepen als "The Meteors" en "Talking Heads". De zaal gaat open om half tien. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave. Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 ant ontvangen: Geen k tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag var. 16 00-18.00 uur Abonnementsgelden pij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en abonnementsgelden Adjunct-hoofdredacteur: uitsluitendgiro 3203571 R D Paauw t.v.n. Damiate Holding BV Is Haarlem *>0 redact,echel A. van Leeuwen K.eoaa.obooner™, PeT'pesl 175.80 J-M. J. Pos, Jaarabonnemenl Q f 202 30 Rubriekchefs, per pos» f 291,70 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen conespondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington. Cairo, Rome. Madrid, Stockholm en Djakarta. f 0,75. J. P M var, c Directie: G Koopman (r«0») Voor betaling v

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2