Rotterdam steunt alternatief plan voor LPG-aanvoer FNV-bond tegen later winkeluur CNV waarschuwt voor loonmaatregel Beurs Amsterdam Kort zakelijk "Nederlands-Duitse fusies een flop" Na afhaken Shell en BP D'66 wil know how" Data Systems redden foONDERDAG 29 OKTOBER 1981 Opzij Het feministische maandblad Op- DUSSELDORF (DPA/ANP) - De ervarin- Shell—president Wagner: zij wordt met ingang vember uitgegeven door de b.v. Weekbladpers te Amsterdam. Opzij, dat een oplage heeft van 40.000 exemplaren, werd eerst uitgegeven door een zelfstandige Stichting. Andere bladen die door de weekbladpers worden uitgegeven zijn Vrij Nederland, Voetbal International en Sport International. Eveneens per 1 no vember krijgt opzij een hoofdre dactrice. Dit wordt Cisca Dres- selhuys tot voor kort redactrice bij het dagblad Trouw. [Rabobank |Vanaf 9 november zal de Rabo bank ten behoeve van visueel ge handicapten rekeningafschriften in braille verzenden. Deze dienstverlening, die kosteloos is, beoogt visueel gehandicapten meer zelfstandig te kunnen laten deelnemen aan het betalingsver keer, waarbij de financiële priva cy gewaarborgd is. De cliënt, die een dergelijk afschrift wenst te ontvangen, kan zich daarvoor opgeven bij de plaatselijke bank. Ontslagen Fiat Bij de Apeldoornse vestiging van Fiat-importeur Leonard Lang moeten zestig arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat betekent ont slag voor een man of vijftig, voor de overige tien wordt gepro beerd een plaats elders in het te vinden. De directie Leonard Lang heeft deze problemen gisteren doorgesproken met de Industrie bond FNV. Dinsdag 17 novem ber zal hierover verder worden gepraat. Ziekteverzuim In het derde kwartaal van dit jaar bedroeg het verzuimpercentage wegens ziekte voor mannen 7,6 en voor vrouwen 9,5. Dat is in vergelijking met het derde kwar taal van 1980 voor mannen 0,7 en voor vrouwen 0,4 procent lager. Aldus blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Gemiddeld bleven mannen in het derde kwartaal van dit jaar 17,4 dagen weg en de vrouwen 13,4 dagen. Dat was bij de man nen 1.3 en bu de vrouwen 0,7 da gen korter dan in hetzelfde kwar taal van 1980. Tijdschriften De abonnementsprijzen en adver tentietarieven van de tijdschrif ten worden per 1 januari 1982 wegens de gestegen kosten met 6 a 7 pet verhoogd, zo heeft de Ne derlandse Organisatie van Tijd schriftenuitgevers (NOTU) mee gedeeld. De voornaamste kostenstijging voor de tijdschriftpers wordt ver oorzaakt door enorme prijsstij ging van papier. De NOTU heeft voor dit punt extra aandacht ge vraagd van minister Terlouw van Economische Zaken. Vliegen duurder De tarieven van vluchten op de meeste trajecten binnen Europa worden op 1 januari met drie procent verhoogd. Dit hebben de luchtvaartmaatschappijen beslo ten in het kader van de bijeen komst van de International Air Transport Association (IATA) in Cannes. Slechts op enkele regionale routes zullen de tarieven minder sterk of helemaal niet omhoog gaan. Wie een internationale vlucht vanuit Frankrijk boekt zal overi gens op 1 november al vier pro cent meer moeten betalen. gen van de afgelopen tien jaar hebben ge leerd dat fusies tussen Duitse en Neder landse ondernemingen te veel problemen opleveren. Dit heeft de president-com missaris van de Koninklijke-Shell Groep. G.A. Wagner, verklaard op een persconfe rentie in Düsseldorf. Wagner is voorzitter van de naar hem genoemde commissie voor het industriebeleid. Wagner noemde de mislukte fusie tussen de vliegtuigfabrikanten Fokker en VFW als leerzaam voorbeeld. Hij baseerde zijn twijfel over de kans van slagen van Duits- Nederlandse fusies op het bestaan van verschillen in industriebeleid. "Het is al moeilijk een samensmelting binnen één land te verwezenlijken. De problemen worden echter nog groter als de betrok ken ondernemingen nauw moeten sa menwerken met verschillende overheids instanties". verklaarde Wagner. Wagner betrok de fusieproblematiek niet nader op het Duits-Nederlandse staalcon cern Estel. waarin hij de functie heeft van commissaris bij de Nederlandse tak. Estel-Hoogovens. Wel zei hij het te zullen betreuren als Estel als gevolg van de fu siebesprekingen tussen de Duitse tak, Hoesch. en Krupp geen internationaal concern meer kan blijven. Vermoedelijk wilde hij hiermee indirect duidelijk ma ken de opneming van Duitse verwerken de bedrijven in Estel gewenst te achten. Wagner wees erop dat er bij andere samen werkingsvormen. zoals leveringscontrac ten en gezamenlijke ondernemingen voor bepaalde projecten, geen enkel probleem via een nog aan te leggen pijpleiding. Het is de bedoeling dat Europese bedrijven opdrachten krijgen voor de bouw van de leiding. is. Op dit terrein liggen volgens hem nog Wagner zei dat het project naar het oordeel veel mogelijkheden voor intensieve sa menwerking. In zijn functie van coordinator voor de Ne derlandse industrie bij de onderhandelin gen met de Sowjet-Unie over een groot gaspijpleidingproject zei Wagner te ver wachten dat de inspanningen van de be trokken Westeuropese landen en de Sow jet-Unie zullen leiden tot een overeen komst die voor beide partijen gunstig is Het gaat bij het project om het transport van veertig miljard kubieke meter aard gas per jaar van Siberië naar West-Europa Nederland elementen bevat voor een gemeenschappelijke economische ont wikkeling voor komende generaties Hu deelde de mening van de Duitsers dat de vaststelling van de voor het gas te betalen prijs het belangrijkste nog op te lossen probleem is. Wagner verklaarde dat het geen geheim is dat het zonder Westeuro pese technologie en financiële samenwer king langer zal duren voordat de energie- reserves van de Sowjet-Unie worden ont sloten Dat zou volgens hem nadelig kun nen zijn voor de wereldvooraemng. ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse college van burgemeester en wethouders staat unaniem achter het verzoek van het bedrijf Muno-gas om in de achtste petro leumhaven in Rotterdam Europoort aan de boeien vloeibaar petroleumgas LPG te mogen aanvoeren en overslaan (schip-schip-overslag). In het Westduitse Frankfurt is gisteren een auto met zonnedak gepresen teerd. die een benzinebesparing van rond vijf proeent oplevert. De door hel dak geleverde energie wordt in de accu opgeslagen. In een beleidsnota die gisteren is verschenen schrijft het college dat naar zijn oordeel Munda-gas kan worden toegestaan maxi maal 750.000 ton LPG per jaar voor een periode van maximaal vijf jaar aan- en af te voeren. Daarvan mag volgens het Rotter damse stadsbestuur 500.000 ton worden afgevoerd per binnen schip. Een zorgvuldige verkeers planning bij de binnenkomst van de tankers die het LPG aanvoe ren is noodzakelijk, evenals een veilige afvoer van het gas per binnenschip onder radardekking en begeleiding van patrouillebo ten. Met de aanleg van de ligplaats is een bedrag van bijna drie mil joen gulden gemoeid, waarvan 1,3 miljoen door Mundo-gas zal worden opgebracht. "Afwijzen van schip-schip-overslag houdt het gevaar in van verlies van een potentieel belangrijke goederen stroom, waarbij ook de eventuele voorziening van de petrochemie in Rotterdam met LPG in het ge ding is, zo schrijft het Rotter damse stadsbestuur in de be leidsnotitie. Het bedrijf Mundo-gas (eigenaars o.a. de Britse scheepvaartgroep P and O en het Duitse concern Thyssen Bornemisa) lanceerde het plan voor schip-schip-over slag van LPG, nadat de oliemaat schappijen Shell en BP hun plannen voor de bouw van een grote LPG-terminal in Rotter dam-Europoort eerst in de ijs kast hadden gezet en enkele da gen geleden definitief hadden la ten vallen. Eerst dacht Mundo- gas aan de stationering in de achtste petroleumhaven van een drijvend overslagstation, maar dit plan bleek vanwege langduri ge hinderwetprocedures niet haalbaar. Vervolgens kwam Mundo-gas met het idee om in de achtste petroleumhaven niet met een "vast" drijvend overslagsta tion te gaan werken, maar met gastankers tot 75.000 ton die aan de boeien gas overslaan in kleine kustvaarders en binnenschepen en die vervolgens de Rotterdam se haven weer verlaten. Dat laat ste plan zal nu volgende week in de Rotterdamse gemeenteraad worden besproken. Woordvoerders van Shell en BP deelden naar aanleiding van de beslissing van beide oliemaat schappijen definitief uit het LPG-project te stappen mee. dat hun ondernemingen ook niet van plan zijn gebruik te maken van de faciliteiten van Mundo- gas. Zowel Shell als BP is van plan LPG te betrekken via de vestiging van Eurogas in Vlissin- gen. De beslissing van beide oliemaat schappijen de plannen voor een grote aanlandingsplaats voor LPG in Rotterdam-Europoort definitief niet door te laten gaan, hebben te maken met de zware veiligheids- en milieu-eisen van de Nederlandse overheden. De belangstelling van de twee olie giganten voor het Rotterdamse LPG-project nam nog verder af. nadat Den Haag had laten weten dat ook het Sloegebied bij Vlis- singen in aanmerking kwam voor aanlanding van LPG. DEN HAAG (ANP) - Op korte termijn moet de mogelijkheid onder zocht worden of de produktie-onderdelen van Data Systems al dan niet in een andere ondernemingsvorm voortgezet kunnen worden teneinde de aanwezige "know-how" te behouden. Dat verklaarde gisteren het Twee de-Kamerlid voor D'66, J. Veld huizen, tijdens zijn bezoek aan de bezetters van het Philips-be- drijf in Den Haag. Volgens het Tweede-Kamerlid zouden aan het overleg hierover dat in het belang van de werkne mers zelf en het voortbestaan van het aantal arbeidsplaatsen in Den Haag en omgeving op korte termijn moet plaatsvinden. Het rijk, de gemeente Den Haag, Phi lips en de ondernemingsraad kunnen deelnemen. Veldhuizen zei verder, dat D'66 de conclusie in het Diepenhorst- rapport onderschrijft, dat de snel expanderende markt voor com puterapparatuur voldoende mo gelijkheid biedt voor zowel grote als kleine producenten. D'66 be treurt het besluit van de Philips- directie de produktie met "slechts" 75 werknemers voort te zetten, waardoor een groot ge deelte van deze "innoverende in dustrie" verloren dreigt te gaan. Philips dient zorg te dragen voor garanties voor de werknemers in de vorm van vervangende werk gelegenheid, aldus Veldhuizen tenslotte. Een woordvoerder van de D'66-fractie in de Tweede Ka mer zei later, dat de mogelijk heid zal worden onderzocht of en hoe D'66 initiatieven kan nemen om het gewilde overleg tot stand te brengen. Hulpkrachten PTT eisen intrekking van ontslag UTRECHT (ANP) - Dertien partti mers van de PTT in Utrecht heb ben gisteren in kort geding geeist dat hun ontslag op staande voet zo spoedig mogelijk wordt ingetrokken. De hulpkrachten, werkzaam op de afdeling expedi tie en postsortenng. kwamen op 7 oktober op straat te staan om dat zij weigerden zich iets aan te trekken van de nieuwe werk- en pauzetijden De dertien werkten door tijdens de nieuwe pauzetijd en trokken naar de kantine gedu rende het halve uur. dat daarvoor tot voorkort op het dienstrooster stond maar waarin nu volgens de PTT-directie moet worden ge werkt Volgens de PTT hebben de dertien hulpkrachten zich daarmee schuldig gemaakt aan werkwcigenng. De advocaat van de parttimers, mr. S. de Laat. betoogde echter dat de PTT-directie de actie van de hulpkrachten tegen de nieuwe werk- en rusttijden heeft aange grepen om een stel lastposten de laan uit te sturen. Het zou daarbij vooral zijn gegaan om actieve le den van het zogenaamde hulp krachten comité. in 1976 opge richt om de belangen van hulp krachten bij de PTT te beharti gen en daarvoor zonodig in actie te komen. De weigering de nieuwe pauzetgd te aanvaarden en het besluit, in weerwil van de dreiging met dis ciplinaire maatregelen, te pauze ren op de "oude" tgd, was ëén van die acties Volgens de hulp krachten zijn de nieuwe pauzetg- den erg ongelukkig gekozen niet op de helft van de werktgd en vlak voor het moment dat met man en macht gewerkt moet worden om de nachtposttreinen op tijd vol te krijgen Op 7 oktober kregen de toen aan wezige actievoerende hulpkrach ten onmiddellijk een waarschu wingsbrief uitgereikt, waann werd gedreigd met ontslag De dertien ontkenden gisteren uit de bnef te hebben begrepen dat het om een laatste waarschuwing ging Zij dachten al ontsi.ig. n U zgn en besloten daarom de actie niet te beëindigen. Dat was vol gens een woordvoerder wel ge beurd wanneer de waarschu wingsbrief ook inderdaad ais laatste waarschuwing was over gekomen. Rechtbankpresident prof mr V J A van Dijk doet op 6 november uitspraak UTRECHT (GPD) - De vakbonden zullen zich hevig verzetten tegen eventuele plannen de winkels 's avonds later open te houden. Dat heeft Ben van Zweeden, bestuur der van de Dienstenbonden FNV. gezegd in een reactie op het voorstel van de Consumen tenbond winkels later te laten sluiten. Dit voorstel werd dins- KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 28 oktober 1981 Andijvie per kg 54-61, boerekool 30.54, bospeen II 60-81. waspeen Al-per kist 4.20-6.80, All 3.20-4,80, BI 6.20-9.90, Bil 4.80-6,40, Cl 4.60-5,50 Aanvoer: 303 ton. Breekpeen AI per ki?t 2,10-2.70, BI 5,60- 6.0. Cl 2.80-5.60. peterselie (krul) 22-38, selderij 33. bloemkool 6 per bak I 1,35- 1.47. 6 II 35-47. 8 I 65-98. Aanvoer: 2800 stuks. In de Alblasserwaard hebben gisteren tientallen boze boeren kruispunten van provinciale wegen bezet met gienvagens en tractoren. De boosheid gold de arrestatie van een collega, die illegaal puin op zijn land had gestort om te voorkomen dat zware landbouwmachines in de modder vast komen te zitten. Zijn dochter waarschuwde boe ren uit de omgeving, die onmid dellijk in actie kwamen. Door de actie werd het verkeer van Gouda en Krimpen aan de IJs- sel naar Schoonhoven tijdens het spitsuur ontwricht. Veel boeren zijn al voor het storten van puin beboet. UTRECHT (GPD) - Op centraal ni veau v moet niet worden gespro ken over de aftopping van de prijscompensatie of andere ioon- voorwaarden „Als iemand daar toe de behoefte voelt zeggen wij, sorry we willen dat doen in de bedrijfstakken en bedrijven. Dat is ook het standpunt van de werkgevers". Dit zei drs. Gerrit Terpstra ter toelichting op het ar beidsvoorwaardenbeleid van het CNV Het CNV vindt, dat de oplossing van de problemen rond de werk gelegenheid heel moeilijk ook centraal geregeld kunnen wor den. „Dat moeten de sociale part ners in de bedrijfstakken en be drijven ook zelf doen", meent Terpstra. Bij het CNV staat voor op de oplossing van de werkgele- genheidsproblematiek. Daarna volgt de instandhouding van het stelsel van de sociale zekerheid, waarna de lonen als sluitpost worden gezien. „Als je niets doet aan de werkloos heid, heeft een loonmatiging geen enkel perspectief. Het CNV wil streven naar een matiging met perspectief. Dat perspectief kan op centraal niveau niet wor den geboden. Vandaar dat we hebben gekozen voor decentrali satie", aldus Terpstra. Volgens Terpstra moet het kabinet niet weer in dezelfde fout verval len door loonmaatregelen af te kondigen, als de sociale partners midden in een discussie zijn ge wikkeld over de oplossing van de problemen. „De overheid moet nu eens beginnen met het voeren van een beter arbeids marktbeleid. want dat is nog steeds een gammele zaak Ook moet de overheid een begin ma ken met een industriebeleid", meent Terpstra. Overleg op centraal niveau is al leen nuttig als dat leidt tot aanbe velingen voor de cao-partners, al dus Terpstra. dag gelanceerd door de adjunct- directeur van de Consumenten bond. Dik Westendorp. Van Zwee<jcn van de FNV wil er mets van weten W« MB t<-rug naar de jaren '30", zei hij De vakbon den hebben nog altijd op de Win kelsluitingswet tegen, dat de koopavond niet wordt gecom penseerd met een vrije zaterdag middag Onder bepaalde voorwaarden voe len de Nederlandse middenstan ders wèl voor Westendorps idee, zo %lijkt uit een reactie van E. Kruidennk. de plaatsvervan gend algemeen secretaris van het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond Hij vindt dat de ondernemers de vrijheid zouden moeten hebben om zelf te bepa len op welke uren ze de winkel openhouden Wèl vindt hg dat de 52 uur per week die in de Winkelsluitings wet van 1978 als maximum staat aangegeven, in stand moet blij ven „Er moet een verschuiving in de openmgstgden komen", al dus Kruidennk 150.00 15J0 DONDERDAG 29 OKTOBER 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN Sr4ip »»«-d CrHifl Srfll S«1 Sckerrtkrv 59.20 15.50 105.00 BELEGGINGS INSTITUTEN Paklioed Holding .133.50 170.50 I K*lclg 135 00e 1090 00 105.00 L#bm*a Cor» 39 00 GOUD EN ZILVER M7«0 - 3MM BUITENLANDS GELD DuIlM Mart 1IM1 andadra» dollar Doenar hrwoa il Mi y, v> 33.50 Ooaunr artllllnc iIMi 15 M Beursover zicht AMSTERDAM (ANP) - Op een kalm Damrak was het opvallend ste feit dat zich vanmorgen voor deed de koersreactie van Oee- Van der Grinten Bekend was weliswaar, dat het slechter bg het bedrgf ging. maar de omvang van de w instdaling met 30 pro cent in de eerste negen maanden kwam toch nog als een tegenval Ier. Er werd een koers geadvi seerd van 80. wat bgna 6 min der was dan het slot van gisteren De actieve aandelenmarkt vertoon de in feite een landenge stem ming De moeste koersen moes ten terug, hoewel het meestal niet om grote verschuivingen ging. De gr«Kitste deden zich nog voor bij KLM en Ned Midden stands Bank KLM. die later op de dag met cgfers komt. verloor snel i 2 op 101.50 De NMB moest 3.50 afstaan op 147,50 Uitzonderingen vormden Nedl loyd en Ahold Nedlloyd was 80 cent beter op 141 en Ahold wist de koers 20 cent op te krikken tot 62,30 De staatsfondsenmarkt vertoonde een licht afbrokkelen de tendens Philips was vanmor gen de actiefste optie op de Euro pese optiebeurs

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25