Leegstandswet kost veel geld Café van schietpartij open tegen de regels "Boskoop komt mogelijk in de knel met het ziekenvervoer IQ2323B Leegstaande panden vorderen wordt mogelijk Wereldomvattend sierteelt-centrum mogelijk in Hillegom Burgemeester Winkel gaf ten onrechte toestemming DONDERDAG 29 OKTOBER 1981 Het bloembollencentrum in Hillegom wordt in de toekomst mis schien uitgebouwd tot een World Flower Trade Center. Ook Leiden en Hoofddorp zijn in de race als vestigingsplaats voor een derge lijk centrum, (archieffoto) HILLEGOM - Leiden, Hoofddorp en Hillegom zijn mogelijke ves tigingsplaatsen van een toekomstig World Flower Trade Center (WFTC). Deze plaatsen worden genoemd bij het voorbereidend overleg om tot dit bloemisterij-centrum te komen. F. Zandbergen, secretaris van de Koninklijke Algemene vereni ging voor Bloembollencultuur (KAVB), die deelneemt aan de voorbereidingen van het centrum, heeft dit deze week laten we ten. Volgens Zandbergen moeten de verschillende vakorganisa ties die van het centrum deel gaan uitmaken, echter hierover hun mening nog uitspreken. Studies Het ontwikkelen van een WFTC in Nederland is de laatste tijd actueel geworden naar aanleiding van de resultaten van studies die een begeleidingscommissie met bijbehorende werkgroep in samenwerking met een managementorganisatie hebben ver richt. Deze resultaten worden nu voorgelegd aan instanties die zich be zighouden met het kweken van bloemen, bollen en bomen. Voor 31 januari van het volgend jaar moeten die hun mening hierover uitspreken. Zandbergen, die deelneemt in de werkgroep, hierover: "Het initia tief om tot een WFTC te komen is ongeveer anderhalf jaar gele den bij de bloemenveiling Aalsmeer ontstaan. Uiteindelijk is een begeleidingscommissie gevormd onder voorzitterschap dr. A.J. Verhagen, een alom gerespecteerde man in de sierteeltwe reld. Die commissie heeft uiteindelijk de ideeën op papier gezet en deze verstrekt aan alle instanties op het gebied van de sier teelt. Nu moeten we de reacties afwachten". Samenvoegen In het kort bestaat het idee van een WFTC uit een centrum waarin alle vertegenwoordigende organisaties in de sierteeltwereld zijn samengevoegd. De taak van dit centrum zou moeten bestaan uit het ondersteunen en bij elkaar brengen van activiteiten die de verschillende organisaties ontplooien. Ook zou het centrum een vraagbaak voor de nationale en interna tionale sierteeltwereld moeten zijn. Een andere taak zou zijn het stimuleren van de handel in sierteeltprodukten. Belangrijk voor een dergelijk centrum is de centrale ligging in het sierteeltgebied en een goede bereikbaarheid. Ook moeten er vol doende hotelvoorzieningen in de buurt zijn. Van de zijde van de KAVB voelt men, aldus Zandbergen, wel voor het uitbreiden van het bloembollencentrum achter Treslong in Hilllegom. Als belangrijkste motief hiervoor geldt dat het bloe- menbollencentrum al goed is georganiseerd en dat het verlaten van het gebouw bij eventuele vestiging elders de KAVB enorm veel geld zou gaan kosten. NOORDWIJKERHOUT - Het cafébedrijf "De Nachtegaal" aan de Gooweg is in strijd met de algemene politieveror dening van de gemeente Noordwijkerhout open tot diep in de nacht. Hoewel burgemeester mr. F. Winkel een ont heffing heeft gegeven aan het bedrijf staat die haaks op de politieverordening. Burgemeester Winkel heeft deze ontheffing dan ook ten onrechte verleend aan het cafébe drijf. Tijdens de onlangs gehouden raadsvergadering heeft het raadslid N. Sluis (CDA) de bur gemeester opheldering gevraagd over een schietpartij die het afge lopen weekeinde bij "De Nachtegaal" heeft plaatsgehad. Daarbij raakten twee mensen licht gewond. Die schietparij had plaats in de nachtelijke uren, in elk geval op een tijdstip dat het cafébedrijf volgens de politiever ordening gesloten had moeten zyn. In het verleden zijn in het afgele gen cafébedrijf wel vaker moei lijkheden geweest, dat toestem ming heeft elke dag/nacht tot 4.30 uur open te zijn. Volgens de ontheffing alleen voor mensen uit de horeca, maar in de praktijk trekt het cafébedrijf vele mensen van buiten de gemeenten Noord- wijk en Noordwijkerhout, die niet in de horeca werken. Samenzijn Eigenaar P.M. Hoogeveen uit Sas- senheim heeft juist het samen zijn van een grote groep branche genoten aangegrepen een ont- Directeur A.G. van Helden stopt ermee: Gekraakte woningen aan de Herenweg BOSKOOP Het zieken vervoer per ambulance in de gemeente Boskoop dreigt ernstig in de knel te raken. Het Boskoopse be drijf Van Helden dat tot op heden dit vervoer heeft verzorgd, stopt ermee. Di recteur A.G. van Helden (65) gaat met pensioen en heeft de meeste vervoer staken zoals de taxi en het "trouw- en rouwrijden" kunnen overdoen. Een op lossing voor het ambulan cevervoer is er echter nog niet. Er is wel een oplossing maar daar zitten volgens de betrokkenen nog veel haken en ogen aan. Van Helden vraagt zich af of een snel le oplossing van de problemen rond het ambulancevervoer mo gelijk is. Een ding is volgens Van Helden wel duidelijk: de zieken auto zal bijna zeker geen stand plaats meer krijgen in Boskoop. Voor vervoer van Boskoop uit naar een ziekenhuis zal de zie kenauto uit Alphen of uit Gouda moeten komen. De meest voor de hand liggende kandidaat voor het overnemen van het ambulancevervoer is vol gens Van Helden het bedrijf Be- zemer in Alphen aan den Rijn. Dit bedrijf verzorgt ook het zie kenvervoer in Alphen aan den Rijn en omstreken. De wet op het ambulancevervoer stelt namelijk als eis dat een zie kenauto binnen dertien minuten bij de "patient" moet zijn. In de ze tijd zitten twee minuten voor het uitrukken van de ziekenauto. Een ziekenauto die van Gouda naar Boskoop moet zou deze af- stad slechts met veel kunst en vliegwerk kunnen overbruggen binnen de gestelde tijdslimiet. Het dichter bij Gouda gelegen Waddinxveen wordt wel vanuit Gouda verzorgd en dat kan nog binnen de gestelde tijd worden gehaald. Een ziekenauto van Al phen uit kan wél binnen deze dertien minuten in de gemeente Boskoop zijn. Van Helden is met Bezemer een principe-overeen komst aangegaan voor het zie kenvervoer ALPHEN AAN DEN RIJN - Als volgend jaar de leeg standswet van kracht wordt, zijn huiseigenaren verplicht uiterlijk één maand nadat een woning is leeggekomen, dit te melden aan het gemeente bestuur. Als een woning vijf maanden leeg staat, kunnen B. en W. de wo ning vorderen. Met de wet krijgen gemeenten een belangrijk wapen in handen om het lang leegstaan van woningen tegen te gaan. De leegstandswet is overigens ook bedoeld voor gebouwen. B. en W. kunnen na vijf maanden ook een gebouw vorderen, dat voor huisvesting geschikt is te maken. Naast het tegengaan van langduri ge leegstand is de nieuwe wet verder bedoeld om het kraken van woonruimte tegen te gaan. Als een eigenaar het leegstaan van een woning of gebouw heeft gemeld bij de gemeente en het wordt gekraakt, dan moet de burgemeester - als de eigenaar hierom vraagt het gekraakte pand laten ontruimen. De kosten van ontruiming zullen worden verhaald op de krakers. Ziekenvervoerder T. Bezemer ziet aan het overnemen van het am bulancevervoer nog veel haken en ogen. De grootste moeilijkhe den verwacht hij met het zieken fonds Alphen en omstreken. Boskoop valt onder het verzor gingsgebied van dit ziekenfonds. Het gaat om de vergoeding die het ziekenfonds moet betalen. Bezemer komt namelijk op een gemiddelde kostprijs per rit van ongeveer 280 gulden. Voor het overbrengen van de patiënt naar het Rijnoordziekenhuis rekent hij ongeveer 180 gulden, naar het Bleuland ziekenhuis in Gouda ongeveer 300 gulden en haar het Academisch Ziekenhuis in Lei den ongeveer 350 gulden. Het ziekenfonds Alphen en om streken vindt deze taneven te hoog. Bezemer zegt dat hij lagere tarieven niet kan berekenen als hij kostendekkend wil werken. Volgens Bezemer zal er nog flink wat afgepraat moeten worden om dit geschil op te lossen. Verdere moeilijkheden die eventu eel kunnen opdoemen bij de overname door Bezemer is het betalen door de deelnemende ge Alphen heeft overigens weinig last van kraakactiviteiten. Aan de Herenweg zijn vier oude wonin gen gekraakt, aan de Van Boetze- laarstraat twee en in de Tuin straat en St. Jorisstraat één. Per 1 oktober stonden in Alphen 503 woningen leeg. Een groot aantal is leeggekomen door een verhuizing en zullen vrijwel on middellijk weer bewoond wor den. Van de 503 leegstaande wo ningen zijn er 77 nieuw en dus nog niet eerder bewoond. De leegstand betreft vooral de koop woningen, zowel nieuwe als ge bruikte. Als de nieuwe wet van kracht wordt zullen met name deze koopwoningen in grote aan tallen in het door de gemeente aan te leggen leegstandsregister terecht komen. Verder zijn er in Alphen nogal wat kantoorpan den, die leeg staan en na een maand dus ook aangemeld moe ten worden. De verwachting is, dat de eigena ren van leegstaande panden er scherp op zullen letten de leeg stand direct te melden. Ze moe ten wel, want het kraken van niet-geregistreerde leegstaande woningen of gebouwen is niet strafbaar. Wie betaalt? Wanneer de leegstandswet van meenten van de meldkamerkos- ten. Boskoop is namelijk lid van het intergemeentelijk overlegor gaan Midden-Holland (regio Gouda) die een eigen meldkamer heeft. Bezemer heeft nu alleen te maken met de meldkamer in Al phen van het IGOR (Interge meentelijk Overlegorgaan Rijn streek). Boskoop zou dus moeten gaan be talen aan het IGOR voor het ge bruik van de meldkamer. Vol gens Bezemer kan hier echter een mouw aan worden gepast door de ziekenauto's uit te rusten rhet twee mobilifoons, een voor de meldkamer in Alphen en een voor de meldkamer in Gouda. Van de provincie Zuid-Holland, die aan Bezemer een vergunning moet verstrekken voor het am bulancevervoer van Boskoop, verwacht de Alphense zieken vervoerder geen problemen. Reinders Burgemeester J.H. Reinders van Boskoop is het niet eens met het feit dat er straks geen ziekenauto meer paraat zal staan in het eigen dorp. Reinders: "Bij een spoed geval telt iedere minuut en dan kracht wordt is nog niet bekend. Er bestaan namelijk nogal wat onduidelijkheden hoe de wet moet worden uitgevoerd. Het mi nisterie is nog bezig die uitvoe ringsvoorschriften op papier te zetten. Zo mogelijk nog mistiger zijn de fi nanciële consequenties voor de gemeenten. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft als richtlijn dat bij een gemiddelde leegstand van ongeveer 300 woningen één ambtenaar extra nodig is. Voor Alphen betekent dat dus de noodzaak van waarschijnlijk twee ambtenaren. Grote ge meenten moeten een legertje ambtenaren aantrekken om de uitvoering van de leegstandswet ter hand te kunnen nemen. De rijksoverheid heeft echer wel voor een wet gezorgd - een wet waar de gemeenten erg op heb ben aangedrongen - maar zwijgt in alle talen over de geldelijke ge volgen. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten heeft uit gerekend dat invoering van de leegstandswet ongeveer 50 mil joen gulden per jaar kost. Bij alle bezuinigingen zitten de gemeen tebesturen niet te wachten op de ze extra uitgavenpost. AROB Het grootste probleem zal de gi- heffing van de algemene politie verordening te vragen. En burge meester F. Winkel meent dat in derdaad sprake is van een bijzon dere omstandigheid en dat onder meer op basis daarvan het café bedrijf later mag sluiten. In de algemene poltitieverodening staat letterlijk dat op grond van bijzondere omstandigheden, ter beoordeling van de burgemees- IN oordwij ks bollenbedrijf ontslaat twaalf man NOORDWIJK - Bij het bloembol- lenbedrijf Konijnenburg Mark BV in Noordwijk zun deze ben je van Boskoop uit sneller op de plak van bestemming dan dat er uit Alphen een ziekenauto moet komen". Volgens Bezemer is het statione ren van een ziekenauto in Bos koop financieel niet haalbaar "Dat zou per rit op een gemiddel de prijs uitkomen van ruim 700 gulden. Daar kun je voor naar Amerika vliegen. Je hebt in Bos koop gemiddeld één rit overdag gantische stroom bezwaarschrif ten vormen, die zowel huiseige naren als krakers op grond van de wet AROB (administratieve rechtspraak overheidsbeslissm- gen) zullen indienen. Als het ge meentebestuur een pand na vijf maanden leegstand wil vorde ren, kan de eigenaar tegen dat voornemen een AROB bezwaar indienen. Als een kraker op last van de burgemeester een pand moet verlaten, kan deze even eens een AROB-zaak beginnen. Niet voor niets had een studiedag ter, het tijdstip van sluiting, het zij van alle, hetzij van bepaalde instellingen tijdelgk later kan worden gesteld. Het cafébedrijf aan de Gooweg is het hele jaar tot 4.30 uur geopend, maar moet daarvoor elk half jaar een onthef fing voor aanvragen. In de regel betekent het verlenen van een tijdelijke ontheffing dat een cafébedrijf bnvoorbeeld bu maand 12 mensen ontslagen. Het arbeidsbureau heeft de ontslag aanvrage goedgekeurd. De oorzaak van het ontslag is een reorganisatie van het bedrijf. Ko nijnenburg &t Mark beschikt over een kwekerij, een exportbe drijf en een kassenbednjf. Dat laatste bedrijf is afgestoten om dat het niet meer rendabel bleek en de andere activiteiten dreigde te ondermijnen. Verscheidene mensen zijn binnen het bedrijf overgeplaatst, maar voor 12 mensen bleek geen werk en één nt 's nachts. Daar moet je dan twee man voor paraat hou den en een ziekenauto van zeg een ton. Maar het wordt nog be sproken. Volgende week woens dag heb ik een afspraak met Van Helden waar waarschgnlgk ook burgemeester Reinders bg zal zgnaldus ziekenvervoerder Bezemer. Behalve het ambulancevervoer heeft Van Helden ook nog ande voor ambtenaren over de leeg standswet het motto "De leeg standswet vormt de grootste bron van AROB-proccdures sinds de invoering van de wet AROB zelf Nu de leegstandswet er na veel vij ven en zessen eindelijk is. lijkt de invoering even problematisch te worden als de totstandkoming ervan. Kntici noemen de rol van de burgemeester in die wet al die van "particulier beschermheer van eigendommen" HENK HOUTMAN de verjaardag van de eigenaar of bg een bruiloft langer dan ge bruikelijk open mag zijn. De ont heffing voor "De Nachtegaal" heeft een permanent karakter, want elk half ja#r wordt de ont heffing vrijwel automatisch ver lengd. Burgemeester Winkel leest in het woordje "tgdelgk" in de algeme ne politieverordening van zgn gemeente heel iets anders. Het cafébedrijf moet elke keer een nieuwe ontheffing aanvragen, die dan voor de periode van een half jaar geldt, maar burgemees ter Winkel geeft die vergunning wel elke keer zonder problemen af. Hij voegt er overigens aan toe dat het verlenen van de onthef fing geen automatisme is "Als daartoe aanleiding is, kan de ont heffing worden ingetrokken of niet worden verlengd", aldus Noord wij kerhouts eerste burger. Overigens valt het geven van ont heffingen in dit soort kwesties geheel onder verantwoordelgk- heid van de burgemeester. De gemeenteraad komt daaraan niet te pas In principe had de burgemeester de algemene politieverordening moeten veranderen, want de ont heffing staat haaks op die veror dening Daartoe had hg voorstel len aan de gemeenteraad dienen te doen. Bovendien wordt "De Nachtegaal" ten opzichte van andere cafébe- drgven bevoordeeld, maar dat is dan omdat, zo staat het in de ont heffing, "vrg veel elders geves tigde horeca-exploitanten na sluiting van hun bedrijven in "De Nachtegaal" - als ware er sprake van een soort sociëteits- verband nog uiterlgk tot des nachts 4.30 uur bgecn plegen te zgn". re vervoersiaKen. Het zogenaam de "trouw- en rouwrijden wordt overgenomen door Rgntax in Al phen aan den Rgn Het vervoer van schoolkinderen, de taxirit ten en het zogenaamde "zittend ziekenvervoer" worden overge nomen door de firma Over beek in Alphen aan den Rgn. Over boek neemt ook de personeelsle den over De u ver name door Rgntax en Overboek gaat zondag Directeur A G ran Helden uit Boskoop stopt zijn bedrijf Voor het ziekenvervoer per ambulance heeft hij nog geen oplossing gevonden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23