Nieuwe toto-lottostrijd tegen zware concurrentie Hoge rente! liiilüiiü Extra aantrekkelijk bij de Amro Bank. '111% 4EZ33Z3D EISEVIERS Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. DONDERDAG 29 OKTOBER 1981 PAGINA 21 Cijferspel met hoofdprijzen van een ton ROpOrt&Q DEN HAAG-HAARLEM - Met ingang van zondag 1 november gaat de lotto-nieuwe-stijl van start en doen de deelnemers aan de toto mee met minimaal vier in te vullen kolommen. Gevoegd bij diverse andere mogelijkheden - een nieuw lotto-systeem en een uitbreiding van het toto-systeem tot 972 kolom men - kan worden gesproken van een nieuwe di mensie aan deze gokspelen. Met als extra-attractie het cijferspel dat op alle bestaande formulieren voorkomt en inhoudt dat men door het zetten van een kruisje in een daarvoor bestemd vakje en een extra-inleg meespeelt met een loterij op het formu liernummer. Dit - heel in het kort - zijn de vernieuwingen die de SNS (Stichting de Nationale Sporttotalisator) heeft door gevoerd om de enorme con currentie van buitenlandse gokspelen, illegale toto-lot to's en geoorloofde andere kansspelen in eigen land het hoofd te kunnen bieden. „Want", aldus drs. Jos Zwar tjes, directeur van genoemde stichting, „öls we niks doen zitten we onherroepelijk op de verkeerde weg. Met alle nadelige gevolgen van dien voor de sportverenigingen en andere begunstigden". Dat de SNS niet zo-maar in één handomdraai de hele opera tie heeft uitgedacht en door gevoerd zonder daarbij alle mogelijke betrokkenen te raadplegen ligt voor de hand. Jos Zwartjes: „Het proces heeft twee en een half jaar ge duurd, gerekend vanaf het moment dat de eerste sugges ties op tafel kwamen. Men mag dus zonder meer aanne- men dat alle facetten tot in de kleinste details zijn doorge sproken. We waren al bezig toen er van een terugloop in de inleg nog geen sprake Een zorgvuldig uitgevoerd on derzoek leidde tot de slotsom dat er veel meer kleine prijs jes moesten worden inge voerd, in navolging van de omliggende landen die werken met een, wat Jos Zwartjes noemt, „lokkende eerste prijs plus een binden de laagste prijs". En de laat ste is dan bedoeld „om de moed er in te houden". Behalve voor de deelnemers aan toto, lotto te systemen verandert er ook voor de distributeurs - de op halers, sigarenwinkeliers en andere betrokkenen - het een en ander. Vooral genoemde middenstanders in rookwa ren zullen moeten inspelen op het feit dat zij voortaan prijzen van zestig gulden en minder contant aan de win naars moeten uitbetalen. Dit werkt via zogenaamde „win- naarskaarten" die zij vanuit Den Haag krijgen aangele verd waar bijzonder inge nieus geprogrammeerde computers alle handelingen om tot het aanwijzen van de winnaars en de hun toeko mende bedragen 'te geraken, feilloos uitvoeren. Jos Zwar tjes: „Deze machines kunnen géén fouten maken". Ondanks dat er uitvoerig met vertegenwoordigers van alle mogelijke instanties en direct belanghebbenden is gespro ken om mogelijke rimpels (theorie misschien niet in overeenstemming met prak tijk) glad te strijken zijn er her en der in de kring van si garenwinkeliers nogal wat korzelige opmerkingen ge maakt over extra-handelin gen die ze moeten gaan ver richten zoals het uitbetalen van de kleine prijsjes en het alert zijn op het kruisje dat aangeeft of er al dan niet wordt meegedaan met het cij ferspel. Voorts lijkt er bij sommigen onvrede te be staan over de twee carbonpa- piertjes die per formulier moeten worden verwijderd. Dit zou vuile vingers beteke nen, lastig om meteen daarop artikelen te verkopen. Deze kritische kanttekeningen zijn afkomstig van de Haar lemmer Frans Knol, voorzit ter van TIC (Toto Inlever Combinatie), een stichting waarbij vijfendertig sportver enigingen uit de Spaarnestad zijn aangesloten sinds de to to-lotto niet meer verplicht via de clubs loopt en er een situatie van meer concurre ren dan samenwerken dreig de te ontstaan onder de ver enigingen. TIC doet met een legertje vrijwilligers alles ge heel belangeloos: zeventien man die de formulieren en dergelijke ophalen en veertig die op een centrale plaats hard werken om alles kant en klaar te maken voor het KNVB-afdelingsbureau in Santpoort, vanwaar alles uit de hele regio naar Den Haag wordt verstuurd. Frans Knol: „Het invoeren van het stempelmachientje is een groot voordeel gebleken ten opzichte van het zegelsys teem. Toch blijf ik het jam mer vinden dat Den Haag te weinig overleg heeft gehad met praktijkmensen. Waar om bijvoorbeeld geen foto grafisch carbon meer tussen de formulieren? Nu hebben we voortdurend strepen op de doorslagformulieren. En dan die vieze vingers door dat carbon en de controle die nu moet worden uitgevoerd of alles bij het uitbetalen van de kleine prijzen klopt. Veel extra-werk. Kijk, omdat wij mets weten kunnen we de winkeliers ook geen uitleg geven". Jos Zwartjes, directeur Sporttotalisator: "Als ive niks doen zitten we onherroepelijk op de verkeerde weo". opmerkingen van Frans Hij: „Laat ik voorop stellen Knol. haalt niet-begrijpend dat ik het vrijwilligerswerk de schouders op. Dan zegt van de heer Knol en de ande ren enorm waardeer. Daar wil ik geen enkele twijfel over laten bestaan. Maar de voorzitter van TIC weet blik semsgoed dat alles tot in de puntjes met de betrokkenen is doorgesproken. Zo ook met de heer Hulsman van de Nederlandse Vereniging van Sigarenwinkeliers. Ik weet dat heel wat winkeliers uit oogpunt van reclame voor hun zaak dolgraag als ïnleve- radres van de toto-lotto op treden. Het uitbetalen van die kleine prijzen zien ze als een aardige mogelijkheid om de omzet te verhogen". En wat die beduimelde vingers, veroorzaakt door het carbon papier, Detreft, daarover wil de verkoopleider van de SNS, Lex van den Brink, het volgende kwijt: „We hebben het al tot in den treure verteld en laten zien. maar klaarblij kelijk is het nog niet overal doorgedrongen. Wat moet de winkelier doen? Niet het car- bonnetje pakken als een vel letje papier, maar gewoon met twee vingers op de rug. Dan kan het héél makkelijk worden verwijderd zonder zwarte vingertoppen en stre pen te krijgen. Dóódsimpel. Trouwens bij de vorige for mulieren werd weer ge klaagd dat de kruisjes op de doorslagen zo slecht te zien waren...". Over de uitbetalingen en de daaraan verbonden admini stratieve handelingen merkt Frans Knol op: „Wat uitbe taald is moet vrijdags van de afrekening worden afgetrok ken. Een ophaler moet dan weer tellen of alles klopt en op de centrale dient opnieuw alles te worden gecontro leerd. Waarbij ook bedacht moet worden dat vrijdag avond voor twaalf uur alle formulieren op de laatste I trein naar Den Haag moeten zyn". Repliek van Jos Zwartjes: Er bestaan verrekêningstech- nieken met voorschotafreke ningen voor de week daarop. Quick Nijmegen doet zoiets bijvoorbeeld voortreffelijk. Het is misschien nuttig wan neer mensen als de heer Knol daar eens hun licht gaan op steken. Verder hebben we promotors in dienst die het hele toto-lotto-gebeuren be geleiden om de omzetten te bevorderen en betere contac ten met de afdelingen en het hoofdkantoor in Den Haag tot stand te brengen. Voorts is het een zaak van inspelen, van wennen, op de verande ring van een situatie die een en twintig jaar heelt geduurd. Daar heeft de een nu eenmaal meer moeite mee dan de an der" Het zou al heel wat schelen wanneer de toto-lotto-spieler niet met inleveren wacht tot vrijdag-namiddag. Waardoor btj het ïnlevenngsadres een spitsuur ontstaat, maar al in de loop van de week zijn for- mulierten) op de toonbank deponeert. En tenslotte dit: van de prijsjes die contant worden uitbetaald bestaat 90 procent uit bedragjes van 5 gulden, 7 procent hdogstens uit 5 gulden en niet meer dan 3 procent tot aan 60 gulden. Dat heeft een berekening bij de Stichting de Nationale Sporttotalisator aangetoond. Waarmee directeur Zwartjes wil onderstrepen dat het voor de sigarenwinkelier niet om hot uitkeren van hoge totaal bedragen zal gaan In De Tijd een indringend verhaal over Elena W., een negentienja rig meisje uit het Westduitse Krefeld die op de Zeedijk de hoer uithangt om heroine te kun nen kopen. Christiane F. in Am sterdam. Geen echte problemen thuis, wel een droomwereld - waarin zij als danseres fungeerde - die ineenstortte. Op zeventien jarige leeftijd verlaat ze het ou derlijk huis, zwerft door een aan tal landen, raakt door toevallige omstandigheden aan de "horse". Ze gaat in een sexclub werken om aan de centen te kunnen ko men die ze nodig heeft voor he roine. Uiteindelijk belandt ze op de Zeedijk. Inkomsten: gemid deld 400 gulden per week. Voor tien uur "pezen". Ze zegt: "...liefde komt in m'n woordenboek niet voor. De dope heeft m'n hart bevroren. Ik ben van binnen even leeg als van bui ten...". En: "Je kunt het gevoel alleen vasthouden door de doses plus de frequentie steeds hoger op te voeren. Op den duur spuit je alleen nog maar om de ont wenningsverschijnselen tegen te gaan". Ronny Naftaniël, directeur van het Centrum voor Informatie en Do cumentatie Israël, schrijft een ar tikel naar aanleiding van de re cente bomaanslag op de joodse gemeenschap in Antwerpen. Hij zegt: "Er dient zich ook een men taliteitsombuiging te voltrekken die ervoor zorgt dat racisme en andere vooroordelen binnen on ze samenleving worden uitge bannen. Zolang echter leiders van de joodse gemeenschappen zelf moeten bedelen om meer be scherming en de gemeentelijke autoriteiten niet spontaan hun hulp aanbieden, is er helaas nog veel mis in onze samenleving". Prof. Jan vap Riemsdijk, directeur van de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten in Amsterdam, heeft zich bij zijn studenten zo mogelijk nog impopulairder ge maakt. Niet alleen wekte hij gro te weerstand met zijn plan om van de academie een post-acade- miaal instituut voor professione le kunstenaars te maken Hij schreef ook een lijvige "antropo- logiese kuituurstudie", waarin hij pleit voor vrije kunst als "een anarchistiese en vernieuwende vorm van menselijk kengedrag". Daarin laat hij zich kennen als een weinig betrokken directeur die voor zijn academie niet be schikbaar is. "Ik ben met mijzelf in de weer. Ik speel met mijn te nen en zing er liedjes bij". Ook in De Tijd een interview met actrice Kitty Courbois, die de moederrol vervult in de film "Twee vorstinnen en een vorst", en een gesprek met een van Neêrlands meest gespeelde com ponisten, Enrique Raxach ("Laat ik het zo zeggen: eigenlijk kun je me pas beoordelen na m'n dood".) Maar gelukkig kunnen zij zich troosten met een nieuw spel van hun hand voor deze omroep: Holland-België. Natuurlijk ook met Jos Brink. Verder had Elly de Waard een in terview met Marianne Faithfull: "Ik heb het altijd gehaat om de franje van iets te zijn, om 'Mick Jaggers vriendin' te zijn", en be schrijft Hans Smits de moeilijk heden bij de Westduitse sociaal democraten: "De SPD moet zichzelf ontzien". Het kleurkatern heeft Günter Grass tot onderwerp, naar aanlei ding van diens nieuwe roman 'De bot'. Vrij Nederland analyseert de posi tie van Joop Den Uyl binnen de PvdA. Dit naar aanleiding van het afgelopen partijcongres èn de breuk van het kabinet: "De positie van Den Uyl is er sinds de breuk niet minder solitair op ge worden. Hij zal de steun van zijn congressen nog hard nodig heb ben - eigenlijk voor het eerst in zijn politieke loopbaan". Bart Schuil en Jan Meulendijks zijn de makers van heel wat spel letjes en puzzels. Zo ook van Babbelonië, het succesprogram ma van de AVRO. Het moet een spontaan spel zijn van drie be kende Nederlanders (vast team) met drie andere bekende Neder landers (wisselend team) onder aanvoering van 'ex.pfanist' Pim Jacobs. VN kwam erachter dat het met die spontaniteit zwaar tegenvalt: "Om duidelijk te zijn. Babbelo nië is niet zo spontaan als de kij ker vermoedt. We hebben lang niet alle bekende Nederlanders gebeld die hebben meegedaan, wellicht ook zijn veel woorden wel spontaan geraden, maar eerf aantal reeds uitgezonden beken de Nederlanders geeft aarzelend toe dat sommige deelnemers ('nee. ik niet') op verzoek een woord hebben gekregen met het advies dat woord niet meteen te raden, want dat staat zo raar". Verlakkerij dus. waar de geestelij ke vaders niet blij mee zijn. Diezelfde Van der Louw sprak on langs in het VARA-radiopro- gramma Rooie Haan: "Hoe meer op Den Uyl wordt ingehakt, hoe dichter wij om hem heen gaan staan". Verder in HP: Vrije Heroine, een gesprek met HUK-arts André Havas; Het Italiaanse terrorisme en Afscheid van Parool's Jeanne Roos. In Filmfan deze maand: Coppola's grootste gok. "Nadat hij huis, haard en hartinfarct had geris keerd met Apocalypse Now heeft de aartsgokker de inzet ver hoogd: de toekomst van de Zoe- trope Studio's staat of valt met zijn nieuwste produktie One from the heart. In Elseviers Magazine koestert Coen van Harten Ad Latjes, de na zijn faillissement met de noor derzon en naar schatting een mil joen gulden vertrokken tourope rator. aan zijn borst als 'een won derkind, dat een paar domme fouten maakte'. Van Harten schildert Latjes als een genie, dat zijn talenten niet wist te beheer sen. 'Een professionele hobbyist, die zelf zijn grootste onkosten post vormde'. Met name zijn ken nis van en belangstelling voor moderne electronica (Ladjes was veruit de grootste klant van PTT- viewdata) 'kostte hem bakken vol geld en tenslotte de kop'. Daarnaast was hij - nog steeds volgens Van Harten - een snob, die altijd in de meest luxueuze hotels zijn intrek nam. Alleen aan financiële waarschuwingen had Ladjes geen boodschap. 'Een kind kon uitrekenen dat het verkeerd moest gaan. Dit is ge woon het einde van een jongens droom', zo luidt de slotzin. J. Hememans kondigt in EM het vermoedelijke vertrek van Wim Polak als burgemeester van Am sterdam aan. Polak zou zich 'ma teloos ergeren' aan de magere kwaliteit van zijn medebestuur ders en aan de 'nog steeds kost bare tijd, die verloren gaat door telkens hevige conflicten rond krakers, politie, justitie, ordinai re rellentrappers'. Voor Heine- mans aanleiding om hoofd schuddend te constateren dat Polak, die zou sukkelen met zyn gezondheid, de zoveelste burge meester is die vroegtijdig stuk dreigt te lopen op de rumoenge hoofdstad. dom' halve bond den In het omslagverhaal belicht Rex Bnco een 'revolutie in het joden- Een kattekening bij het eeuwfeest van het Ver in Liberaal Religieuze Jo- Nederland, dat volgens Bnco samenvalt met een periode waarin de joodse orthodoxie on der zware druk staat Aan de voorspelling van een liberale doorbraak waagt hy zich overi gens niet. gezien de politieke te genwind in Israël. Het zionisten congres van 1982 zal volgens hem uitsluitsel moeten brengen Ook in EM interviewt Alice Oppen- heim rabbijn Soetendorp Dieudonnée ten Berge en uiteraard Ferry Hoogendijk doet namens Elseviers de politieke duit in het zakje: er moet maar snel een re gering van WD. CDA en D'66 komen Rene de Bok onder steunt hun beider betoog door te melden dat de PvdA een grove misvatting maakt door applaus in eigen kring te identificeren met landelijke steun'. Dat is vol gens hem 'de strategie van de wanhoop'. ADVERTENTIE HP besteedt deze week uitvoerig aandacht aan 'de afbraak van Den Uyl', ofwel 'de sloop van Joop'. Een analyse over de posi tie v an Joop den Uyl binnen een PvdA in moeilijkheden. Vice-voorzitter Bram Peper zegt: "De linkervleugel die hem zo vaak voor de voeten heeft gelo pen, steunt Joop nu het hardst". HP concludeert dat er toch een einde lijkt te komen aan het tijd perk-Den Uyl. "Het heeft iets ambivalents: men wil Joop graag krachtdadig bevestigen in zijn positie, maar ziet het moment van zijn vetrek al naderen". "Over vier jaar is het fysiek met hem gedaan", zegt Wypke de Jong, secretaris van het PvdA- gewest Den Haag. "Maar nu? dat is belachelijk. Van Agt en Van der Stee willen hem kapot ma ken. Dan kun je als partijlid toch niet openlijk aan hem gaan twij felen?". "Natuurlijk is Van der Louw zijn opvolger, gaat De Jong verder, maar: stréks. Laten we elkaar alsjeblieft niet wjs ma ken dathet nu al zover is. Dat kun je Joop niet aandoen, en de party kan het niet verdragen". Wie voor een eigen huis spaart, profiteert van deze hoge rente via het Eigen Huis W—Spaarplaa Direct opvraagbaar spaargeld, dus niet vast zetten! Bij opname voor een ander doel dan de aankoop van een eigen huis betaalt u slechts 2% opnamekosten. s\ s\ 1 rrf Voor deze rente hoeft u I uw spaargeld maar voor 2 jaar I 2 op een Vaste Looptijd Rekening 1- -*• te storten. Deze hoge rente is gegarandeerd gedurende de hele looptijd. (Deze rente geldt ook voor 3 t/m 6 jaar vaste looptijd).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21