Leiden na rust een lachertje' Wiersma wil blazoen schonen Liverpool op schot tegen Exeter: 6-0 De voetballen krees lucht van Nasiviri Ondanks simpele zege op Noordkop Dubbele zege schakers Dammer gebrand op wereldtitel na beschuldigingen Koeperman "Omhelzen mag wel" ïg N« DONDERDAG 29 OKTOBER 1981 "-SPORT EXETER (ANP) - Liverpool, de tegenstander van AZ in de return van de tweede ronde van het Eu ropese bekertoernooi voor lands kampioenen volgende week, heeft gisteravond ook de tweede wedstrijd in de Engelse League- Cup ruimschoots gewonnen. Na 5-0 thuis werd het 6-0 in de uit wedstrijd tegen Exeter. Veel interessanter was het treffen tussen Manchester United er Tottenham Hotspur. De club die te sterk was voor Ajax won in Manchester net als thuis met 1-0. Hazard, de vervanger voor de ge blesseerde Ardiles maakte het winnende doelpunt. Nottingham Forest haalde de der de ronde via een overwinning met 2-1 op Birmingham City. Tij dens deze wedstrijd werden Wal lace van Forest en Broadhurst van City uit het veld gestuurd na een vechtpartij. AA Gent AA Gent heeft gisteravond de in haalwedstrijd in de hoogste klas se van de Belgische voetbalcom petitie tegen Beringen met 3-0 gewonnen. Door die zege kwam Gent alleen aan de leiding. Gent heeft nu zestien punten, Ander- lecht, Standard Luik en Lierse veertien. In een matige eerste helft scoorde Gent door Rom bouts (straf schop) en Tokodi (uit een inworp van Rombouts) vlak voor het rustsignaal. In een aantrekkelij ker tweede helft kreeg Gent meerdere kansen door een meer aanvallende ingesteld Beringen. Beringen- verdediger Russo scoorde wel, maar in zijn eigen doel: 3-0. Anderlecht-verdediger en interna tional Michel Renquin is voorlo pig voor enige maanden uitge schakeld Begin november moet hij onder het mes voor een opera tie aan de aanhechtingsspieren van zijn rechterheupgewricht. Arnesen Caglian, de club uit Sardinië, dat als enige club in de hoogste divi sie van de Italiaanse voetbalcom petitie geen buitenlandse speler in de gelederen heeft wil de Deense voetballer Frank Arne sen aantrekken. De 24-jarige Arnesen die vorig sei zoen nog voor Ajax uitkwam staat op het ogenblik onder con tract bij de Spaanse club Valen- De voetbalploeg van de Sowjet- Unie heeft de kwalificatiewed strijd voor het wereldkampioen schap tegen Tsjechoslowakije gisteravond in Tbilisi met 2-0 ge wonnen. In groep drie in de Eu ropese zone heeft de Sowjet- Unie daardoor de beste kansen op plaatsing voor de eindronde in 1982 in Spanje. in groep B versloeg Israël in Tel Aviv Portugal met 4-1. Schotland voert hier het klassement aan met elf punten uit zeven wed strijden. LEIDEN - Omdat het woord 'onderschatting' niet in het woordenboek van Ton Boot voorkomt kunnen de spelers van Parker Leiden de komende dagen nog wat beleven. Een paar straftrainingen ongetwijfeld, omlijst en opgefleurd met hier en daar een fikse retirade. Het was voor het publiek namelijk lachen geblazen gisteravond in de Vijf Meihal, zij het in de negatieve zin des woords. Uitlachen, zeg maar, want wat de heren professionals tegen het nietige Albert van Zoonen/Noordkop in de tweede helft lieten zien was een aanfluiting van de eerste orde. Natuurlijk, er werd dik gewonnen (88-68), maar zo vlak voor het cruciale Europa Cup-duel tegen AEK Athene eist Boot van zijn mensen uiteraard de nodige discipline. En die was ver te zoeken. Wie Boot ook wisselde, wat hij ook probeerde, riep of deed, het hielp geen ene moer. Normaal gespro ken is het zo. dat als iemand van de ploeg flink in de fout gaat, hij onmiddellijk naar de bank mag komen om zijn zonde gedurende korte of langere tijd te overden ken. Ditmaal moest de man uit Schoorl noodgedwongen van dat systeem afwijken. Om de dood- HOLZOSTER AM SEE (ANP) - Het Nederlandse schaakteam is de eerste wedstrijd in de voor ronde voor het toernooi om de Europese beker begonnen met een ruime overwinning. De score die tegen Oostenrijk werd be haald (5.5 - 2,5) valt niettemin te gen. Verwacht werd dat Hans Böhm zijn afgebroken partij te gen Pils zou winnen, maar de Amsterdammer miste de juiste voortzetting. De partij werd nu Gert Ligterink en Paul van der Sterren, die hun partijen even eens hadden afgebroken, kwa men wel tot winst. Ligterink ver sloeg Roth. Van der Sterren won van Janatsjek. Ook de tweede ontmoeting tegen Oostenrijk leverde voor het Ne derlands schaakteam een ruime overwinning op: 4,5 - 2,5. De par tij tussen Van der Sterren en Roth werd in een iets betere stel ling voor de Nederlander afge broken. Bij winst van Van der Sterren heeft zowel Nederland als Polen, dat eerder twee keer won van Oostenrijk, een gelijk aantal bordpunten na de eerste ronde. Timman en Ligterink kwamen in de beide wedstrijden tegen Oos tenrijk tweemaal tot winst. eenvoudige reden dat iedereen na rust dermate stond te schutte ren dat hij wel kon blijven roule ren. Uiteindelijk liet hij het maar zo. In gevaar kwam zijn team hoe dan ook niet en er wés verder niets te zeggen. Hoe kwam dat nu Omdat het in de eerste helft waarschijnlijk véél te gemakkelijk ging. De de butant in de eredivisie namelijk bleek in eerste instantie nauwe lijks partij te kunnen geven Na zes minuten al was de stand door toedoen van een vlekkeloos schietende Hagens 16-6 en vijf minuten later had de ploeg uit Den Helder daar welgeteld één punt aan toe kunnen voegen Il lustratief voor dat beeld was dat Simon Bruyn, in het Noordhol landse momenteel de grote man omdat hij, na jarenlang overi gens in de anonimiteit te hebben geleefd bij Amstelveen en Haar lem nu gemiddeld zo'n 25 punten per wedstrijd maakt, er tegen de Leidse muur totaal niet aan te pas kwam Voeg daaraan toe dat ook de Amerikaan Brown er niets van bakte en guard De Graauw hoewel fel eigenlijk te klein is voor het grote werk en het is duidelijk dat Leiden slechts rekening moest houden Scores Leiden - Puidokas 27 (6), Hagens 20. Downey 18 (7), Plaat 10. Bruinsma 8 (8), Kragtwijk 6 (9), Berendsen 1. Schotpercentage 55 (70-401 Noordkop - Wright 23, Brown 12, Van Vliet 10, Amama 8, Klein 7, De Graauw 4. Siersma 2, Bruyn 0. Schotpercentage 43. met John van Vliet, Cees Amama en Cleo Wright. Dat is te weinig natuurlijk en daarom stond het bg rust 'gewoon' 50-28 Hagens schoot vrolgk 100 en ook met Puidokas ging het best. Gênant Het 200-koppige publiek zat na de hervatting dan ook klaar voor de klap Voor de breaks en de dunks die zonder twgfel zouden komen Gezien die soepele eerste rondgang, het verschil in kwali teit en op basis van de betere conditie kon een veegpartij sim pelweg niet uitblijven Welaan, alles behalve dat geschiedde De concentratie, de motivatie opeens t verdwenen c LEEUWARDEN - Hoewel geen enkele sportman een wereldtitel zal ver smaden, staat er voor dammer Harm Wiersma in de tweekamp met Ana toli Gantwarg meer op het spel dan het behalen van alleen die eer. In de ogen van de Friese denksporters werd hem vorig jaar onmetelijk groot onrecht aangedaan, toen de ex-Rus Iser Koeperman, wiens verleden alles behalve een onbeschreven blad is, hem beschuldigde van sjoemelpraktij- ken. Zelfs tot voor de rechter werd de strijd uitgevochten, maar Wiersma stond machteloos tegen de aantijgingen, die werden gestaafd met enige krabbels in een zakagenda en een aantal verklaringen onder ede. Het bewijsmateriaal was weliswaar niet waterdicht, toch was het toereikend om de 28-jarige Fries in een kwaad daglicht te mogen stellen. MÜNCHEN (ANP) - "Er wordt overal gekust." Dat stelde de perschef van de wreldvoet- balbond (FIFA), René Cour- te, tijdens een symposium in Herzogenaurach vast. Met die uitspraak besloot Courte een amusante discussie over de wijze waarop voetballers tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap, vol gend jaar in Spanje, met het maken van een doelpunt moeten worden gefelici teerd. De FIFA is tegenstander van al te enthousiaste huldeblij ken, meent Courte. Maar aan de andere kant kun je een omhelzing ook op een voet balveld natuurlijk niet ver bieden. Enige weken gele den lanceerde de FIFA het plan de felicitaties na een treffer tot een handdruk van de aanvoerder te beperken. Het voornemen van de voet balorganisatie om chaoti sche taferelen van over el kaar rollende spelers tegen te gaan, is helemaal ver keerd geïnterpreteerd. De FIFA wil gewoon voorko men dat de ceremonieën "zich oeverloos" zulen uit breiden. De ware toedracht in deze affaire is nog nooit vastgesteld en zal ook wel nimmer boven de tafel ko men, aangezien alleen Wiersma en Koeperman weten wat zich precies heeft afgespeeld. De blaam, die zich desondanks over de ex-wereldkampioen uit stortte, heeft diepe littekens bij hem achtergelaten. Wiersma is echter gaan inzien, dat geen rechter hem kan helpen zijn be smeurde blazoen te schonen en dat alleen sprekende dampresta- ties de smet enigszins naar de achtergrond kunnen verdringen. Om die reden is hij sterker dan ooit tevoren gebrand op het her overen van de damwereldtitel op de Rus Anatoli Gantwarg. Kluizenaarsbestaan De bon-vivant Wiersma heeft voor zijn doen zelfs een lcluizenaars- bestaan geleid in de afgelopen maanden. De damliefhebbers stellen zich dan ook heel wat voor van deze tweekamp. Niet al leen omdat de wereldtitel nu een dubbele betekenis voor de Leeu warder heeft, maar ook omdat Wiersma zich in de voorberei ding gesteund wist door Ton Sij- brands. Dit fameuze duo bracht drie weken samen met John van der Borst en Auke Scholma door in een zomerhuisje, waar ze het totale damrepertoire nogeens on der de loep namen. Die huisvlijt heeft volgens Wiersma enkele nieuwtjes opgeleverd, die hij ze ker in de tweekamp wil gebrui ken. Dat Wiersma en Sijbrands elkaar behulpzaam zijn is een goede zaak voor de damsport, maar die samenwerking wekt wel enige bevreemding omdat de karak ters van beiden nogal verschil len. Sijbrands is de bedachtzame intellectueel, wiens theoretische kennis van het damspel schier oneindig is, terwijl de frivole Wiersma bij wie geniale invallen als het ware komen aanvliegen, meer een levensgenieter is. Ge zelligheid kent geen tijd bij de Fries, al bleek daar dan de afge lopen maanden weinig van. Vol gens Wiersma is er geen kans dat beide persoonlijkheden botsen in een hevige stress-situatie zoals in het verleden eens tussen hem en secondant Jannus van der Wal gebeurde. Laatstgenoemde, die de wereldti tel ook bovenaan zijn verlang lijstje heeft staan, zou in zijn ge drevenheid de gemoedstoestand van Wiersma niet goed hebben aangevoeld na een verloren par tij in de herkamp om de wereldti tel in 1979, toen Gantwarg even eens de tegenstander wa?. „De samenwerking met Sijbrands verloopt uitstekend", zegt Wiers ma. „Onze karakters verschillen inderdaad nogal. Maar we laten elkaar in onze waarde. Door het wederzijds respect zal het geen problemen opleveren". Trimmen Tijdens de voorbereiding heeft i kluizenaar voorbereid op de aanstaande tweekamp om de Wiersma niet alleen uitgebreid gestudeerd op het spel van de te genstander en op het openings repertoire. ook sloeg hij fanatiek aan het trimmen om zijn weer standsvermogen enigszins op te voeren. Het meest opmerkelijke aspect in zijn voorbereiding is wel, dat de voormalige propa gandist van de Boerenpartij de hulp heeft ingeroepen van een psycholoog. Wiersma is niet alleen in damtech- nisch opzicht druk bezig geweest met de voorbereiding van de tweekamp. Organisatorisch heeft hij eveneens een forse duit in het zakje moeten doen, on danks het bestaan van een we reld- en een nationale dambond Wiersma mag dan trainer-coach van de nationale bond zijn, het zou ondenkbaar zijn dat Jan Timman in een soortgelijke func tie bij de schaakbond zich bezig zou houden met het opzetten van wedstrijden voor hemzelf Pas de laatste maand, toen Wiersma ab soluut niet meer met organisato rische problemen lastig kon wor den gevallen, heeft de dambond de mouwen opgestroopt. Sponsors Het mag dan ook geen verbazing wekken dat vlak voor de aan vang van de match nog enige spijkers met koppen moesten worden geslagen Toch kwam de tweekamp, waarbij beide dam mers verschillende plaatsen in Nederland aandoen, van de grond. Er moest veel moeite wor den gedaan om een reeks kleine re sponsors lekker te maken, ter- wgl helemaal niet geprobeerd is om een grote geldschieter aan te boren. „Probeer in deze tgd maar eens een bedrgf te vinden dat an derhalf tot twee ton in een derge lijke evenement wil stoppen' al dus KNDB-penningmeester Van Vloten. de eerder redelgk lopende partij verzandde binnen een mum van tijd in een vertoning die gênant genoemd moet worden. Het zwakke AvZ/Noordkop kan in dit kader weinig worden verwe ten. Met z'n beperkte mogelijk heden trachtte het team van Kees Smit er nog wat van te ma ken en de ploeg slaagde enn om Leiden qua punten bg te hou den. Leiden daarentegen, én de arbiters Van Wattingen en Leeghwater die deelden in de malaise, moest zich schamen Geen enkele lijn viel er in het spel nog te bespeuren, (later na flater werd er geslagen. Het ontlokte bankzitter Ene Jan Berendsen de opmerking, nadat hg overi gens al in de eerste helft mocht aantreden, dat hg: "Best twintig minuten had kunnen spelen, zo veel blunders als er werden ge maakt." Hij had het gelgk volko men aan zgn zijde. Maar hg mocht er pas in toen Hagens en Downey met vgf fouten naar de kant verdwenen en Boot nie mand anders meer over had dan de ex-rugby-international. Jam mer voor Berendsen. maar Boot had, toen de nichus definitief toesloeg binnen de gelederen, nauwelijks nog oog voor de bank Hij was met zijn gedachten denkelgk elders. Bg de eerstvol gende training misschien AD VAN KAAM KNAU-bestuur haalt bakzeil ARNHEM - In zgn strgd tegen de dubbelfuncties van kaderleden heeft het KNAU-bestuur woens dag bakzeil gehaald Brabander Jef Swinkels blijft niet alleen lid van de commissie opleidingen en van de beleidsgroep training, maar is inmiddels ook aange steld als bondstrainer discuswer pen. Bovendien keert de vong jaar aan de kant gezette sprint- trainer Peter van Beuseknm te rug in het trainerskorps Niet of ficieel als bondstrainer. maar als assistent van Toine van den Goolberg. Het directe gevolg van deze opmer- kelgke contractenng van dit duo is dat de beleidsgroep training intact blijft Van den Goolberg. Peter van Wijk en Wil Westphal hadden namelgk aangekondigd het voor gezien te houden als het KNAU-bestuur niet terugkwam op de cis aan Swinkels te kiezen tussen de opleidingen en de technische kant van het werk. ADVERTENTIE Neusverkouden' Nasivin neusdruppels of spray helpen u snel Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist Lees eerst de gebruiksvoorschriften NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING MERCK

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17