Weinberger: zorg om invloed van vredesbeweging Het delicate koersen tussen Oost en West Geen referendum over toetreding NAVO Nieuwe kandidaat voor premierschap in Iran Nederlandse druk op W.-Duitsland Opvolging Kekkonen: WOENSDAG 28 OKTOBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 Spaanse parlement. MADRID - Met 172 stemmen te gen, 144 stemmen voor en 10 ont houdingen heeft het Spaanse parlement gisteravond een motie van de oppositie afgewezen om een consulterend referendum te organiseren over Spanjes toetre ding tot de NAVO. Al voor de stemming liet premier Calvo So- telo doorschemeren niet te zul len bezwijken voor de druk om het lidmaatschap van Spanje van de NAVO aan het oordeel van de bevolking te onderwerpen. Volgens de Spaanse premier had het kiezersvolk impliciet al een uitspraak over de NAVO-kwestie gedaan, omdat de toetreding in het partijprogramma van de re geringspartij UCD bij de verkie zingen van 1979 was opgenomen. De visie van Calvo Sotelo werd door de oppositie in felle termen bestreden. Communistenleider Carrillo sprak van een schandaal en hekelde de snelheid en de ge brekkige informatie, waarmee de regering de NAVO-toetreding in een „minidebat" erdoor wil ja gen. Zonder zich te storen aan de recente opiniepeilingen, volgens welke 52 procent van de Spaanse bevolking tegen de NAVO is en 69 procent voorstander is van een referendum. Secretaris-generaal van de socialis tische partij. Felipe Gonzalez, verdedigde het referendum door te verwijzen naar de groeiende internationale spanningen, waar toe Spanjes NAVO-lidmaatschap in negatieve zin zou bijdragen. Het door de regering gehanteer de argument dat Spanjes defen-, sie bij het lidmaatschap van de NAVO gebaat zou zijn. bestrijdt Gonzalez met verwijzing naar de recente uitlatingen van president Reagan, dat Europa in de nabije toekomst mogelijk het toneel kan worden van een beperkte kernoorlog. „Met zijn uitlatingen heeft Reagan ons een grote dienst bewezen", zo verklaarde Gonzalez. Bovendien beloofde hij een referendum over de NA VO alsnog als de PSOE in 1983 de verkiezingen zal Vandaag begint het eigenlijke de bat over Spanjes toetreding tot de NAVO, dat naar verwachting voor het einde van de week wordt afgesloten. Als de Tweede Kamer en de Senaat hun fiat hebben gegeven, wil de Spaanse regering begin november het for mele verzoek tot de NAVO rich ten om lid te mogen worden van het Noordatlantisch Bondge nootschap. De NAVO-raad zal zich dan begin december over het Spaanse verzoek moeten uit spreken. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Terwijl het Witte Huis poogt de Europese protesten tegen uitbreiding van het NAVO-kernwapenarsenaal af te schilderen als een minderheidsbeweging, die met van invloed zal zijn op de Amerikaanse plannen Pershing 2- en kruisraketten in Europa op te stellen, heeft de Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger, gisteren verklaard dat deze beweging een zaak van grote zorg zou worden indien zij het beleid van Europese regeringen zou gaan beïnvloeden. VENET1E (AP) - door de overvloedige regenval en de krachtige wind zijn winkels en huizen in Venetie onder water komen te staan. Op het San Marco-plein staat 90 centimeter water. Over houten plankieren begeven de bewoners en toeristen van deze Italiaanse plaats zich nu naar hun bestemming. Over gaspijpleiding Ook Weinberger, in een televisie- interview, sprak van een minder heidsbeweging, maar hij gaf daarnaast toe dat Europa ge- den. „Maar dat is niet het beleid van de VS of van de NAVO-lan- den", aldus Weinberger. uaaiiiadit tue Udl UUlUJJd ge- i rechtvaardigde zorgen mag koes- -tlOSpiLclcÜ teren omtrent de mogelijkheid dat het tot slagveld wordt ge maakt. Hij voegde eraan toe dat daartoe plannen noch suggesties bestaan en zei dat onrust is voortgevloeid uit opmerkingen van president Reagan, vorige week, die er op leken te duiden dat de VS een beperkte kernoor log in Europa voor mogelijk hou- Europoort raffineert veel te veel LUXEMBURG - De olieraffinage in Europoort zal wegens over- produktie „zeker afgeslankt moeten worden". Volgens minis ter Terlouw (economische zaken) zal dit echter voor de werkgele genheid weinig gevolgen behoe ven te hebben, omdat de raffina ge weinig arbeidsintensief is. Samen met de andere energiemi nisters uit de Europese Gemeen schap onderschreef Terlouw daarmee gisteravond een conclu sie van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de ge meenschap. dat er in Europa een totale overproduktie in de olie raffinage aanwezig is van zo'n 200 miljoen ton. De Europese Commissie wijst Europoort aan als een van de boosdoeners. De energieministers zijn het met de commissie eens dat er in deze sector gesaneerd moet worden, maar zij menen dat de betrokken oliemaatschappijen zelf moeten uitmaken waar en hoe dat moet gebeuren. Minister Terlouw hoopt overigens dat de oliemaat schappijen de verliesgevende raffinage door nieuwe andere ac tiviteiten zullen vervangen. Maar, zo zei hij. je kunt dat wel bepleiten, maar de maatschap pijen uiteindelijk niet dwingen. Terlouw benadrukte wel dat de oliemaatschappijen als geheel geen verlies lijden, maar met hun raffinage uitsluitend slechte za ken doen. Een groep artsen in het gebied van San Francisco heeft geweigerd om bedden aan te wijzen voor het opnemen van grote aantallen gewonden als gevolg van een overzeese oorlog. Het Pentagon had daarom gevraagd binnen het raam van voorbereiding op zo'n mogelijk gebeuren, maar de art sen willen niet meedoen, omdat het verzoek naar hun smaak neerkomt op de voorbereiding op een kernoorlog. In een brief schrijft de president van de me dische staf van het hospitaal in Contra Costa, dat medewerking aan de plannen zou neerkomen op stilzwijgende goedkeuring van de voorbereiding op een kernoorlog. Het Pentagon heeft hospitalen in de omgeving van San Francisco gevraagd mee te werken aan plannen die in de VS voor geval van nood 50.000 hospitaalbedden kunnen vrijmaken. Dr. John Moxley, toen onderminister voor gezondheidszaken van hel Pen tagon, schreef: „Vanwege de technische vooruitgang in bewa pening en de grotere mobiliteit van de legers, zal een conflict op grote schaal in de toekomst ver moedelijk snel beginnen en ein digen en slachtoffers maken in groter aantallen dan in enig an dere oorlog in de geschiedenis". In een latere verduidelijking, schreef Moxley (die 1 augustus ontslag nam) aan een arts in San Francisco, zo zegt de New York Times, dat het plan in beginsel was ontworpen voor een oorlog met conventionele middelen doch dat het mogelijk is „dat zo'n oorlog kan escaleren naar het gebruik van chemische en tactische kernwapens op het slagveld". Het hospitaalplan heeft ook bij an dere ziekenhuizen weerstand ontmoet. Het voorziet in 50.000 bedden, maar zegt het Pentagon nu, dat is geen vast gegeven. Er zijn tot nu toe 19.000 bedden toe gezegd, maar zowel in Californië als in de noordoostelijke staten van New England betaat weer stand, die vooral berust op de ac tiviteit van een groep medici die zich aandient onder de naam „Artsen voor sociale verantwoor delijkheid". Hun boodschap: een kernoorlog kan niet worden overleefd, rampenplannen zijn daarom zinloos en mogen niet de basis vormen voor een strate gisch beleid. Van de groep zijn 6500 artsen lid onder wie vijf de Nobelprijs. LUXEMBURG - Minister Terlouw (economische zaken) heeft West- Duitsland gisteren onder druk gezet om dc Nederlandse indus trie ingeschakeld te krijgen bij de aanleg van een aardgaspijplei ding vanuit Siberie naar West- Europa. Nederland wil samen met West-Duitsland dat Russi sche gas wel afnemen, maar dan ook meedoen aan de bouw van de benodigde gasstations en -lei dingen. Tot nu toe dreigt de Ne derlandse industrie deze belang rijke orders te missen omdat zij te duur zou zijn. Tijdens de vergadering van Euro pese energieministers in Luxem burg heeft Terlouw zijn West- duitse collega duidelijk gemaakt dat de Nederlandse deelname aan het hele project dreigt te ver vallen indien de Nederlandse in dustrie geen orders zou krijgen. Vanuit Siberië zou jaarlijks 40 miljard kubieke meter aardgas naar West-Duitsland, Nederlafid, België, Frankrijk, Italië en Zwit serland stromen. Nederland zou jaarlijks 3 a 4 miljard kuub afne- Het niet meedoen van Nederland aan dit project kan West-Duits- land in problemen brengen. Niet alleen vervalt een belangrijke af zetmogelijkheid voor het Russi sche aardgas, maar ook zou West-Duitsland in geval van nood niet meer op Nederland kunnen rekenen. Er is tot nu toe vanuit gegaan dat. indien de Sowjet-Unie de aardgasleveran ties zou misbruiken om politieke druk uit te oefenen, Nederland met de eigen gasvoorraad als strategische reserve kan dienen, ook voor West-Duitsland. Dit probleem ligt extra gevoelig, daar de Verenigde Staten West- Europa al enige tijd trachten te overreden niet met de Russen m zee te gaan. omdat men vreest dat Moskou de Westeuropese af hankelijkheid van de gasleveran- ties zou kunnen misbruiken. De Westduitsers hebben gisteren niet gereageerd op de standpunt bepaling van Terlouw. Herverkiezing Waldheiin op de tocht NEW YORK (Reuter) - De Vei ligheidsraad van de Verenig de Naties is het gisteren niet eens geworden over een voordracht voor een nieuwe secretaris-gerenaal voor de organisatie. Tijdens het be raad sprak China zijn veto uit tegen de voordracht van de Oostenrijker Kurt Waldheim voor een nieuwe ambtster mijn van vijf jaar. Aan de an dere kant wezen de Verenig de Staten de Tanzaniaanse minister van buitenlandse za ken, Salim Achemed Salim, af als kandidaad. Na de eerste stemmingen heeft het er veel van weg dat Wald- heims kansen op herverkie zing zijn verslechterd. TEHERAN (ANP) - De Iraanse pre sident Ali Chamenei heeft de mi nister van buitenlandse zaken, Mir Hoessein Moessavi, aan het parlement voorgedragen als nieuwe kandidaat voor het pre mierschap. dit heeft radio-Tehe- ran gisteren bekendgemaakt. Het parlement zou zich vandaag achter gesloten deuren beraden over de voordracht. Daarna zul len de afgevaardigden in het openbaar hun stem uitbrengen. Wanneer dat gaat gebeurenis nog niet bekend. De 40-jarige Moessavi zal de afge treden Mahdavi Kani moeten vervangen. Vorige week donder dag hield het parlement tot ie ders verrassing de benoeming van Ali Akbar Veléyati tegen. Moessavi is hoofdredacteur ge weest van het dagblad "Islamiti sche Republiek". Moessavi werd in juni van dit jaar minister van buitenlandse zaken in het kabinet van premier Mo hammed Ali Radjai. die later tot president werd gekozen en om kwam bij een bomaanslag. Voor de machtsoverneming door Cho- meini was hij actief in de bewe ging tegen de sjah. Hij hielp de inmiddels vermoorde ayatollah Mohammed Beheshti met de oprichting van de islami- ADVERTENTIE Een fraai voorbeeld uit het Poggenpohhprogramma de NR 18. Dekoratieve kunststof omlijst door een raamwerk van donker eiken. Ook van deze Poggenpohl-keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgea Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. b.v. Gebr. RolfTs Hundelmij. tisch-republikeinse partij (IRP), die nu de dienst uitmaakt in Iran. Moessavi was ook lid van de ge heime revolutionaire raad, die het land bestuurde voordat de IRP deze taak overnam. Onlangs heeft hij het islamitische regime voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York verdedigd en ontkende hij dat de situatie in zijn land onsta biel is. Gisteren kondigde Moessavi aan dat er de komende dagen een plan wordt bekendgemaakt voor de oplossing van de problemen in Afghanistan. ^Het plan zal niet gericht zijn op één land, maar een bredere strekking hebben, zo liet de presidentskandidaat weten. Hij zei te streven naar een onafhan kelijke, islamitische en anti- Amenkaanse regering in Afgha nistan. Daarbij verklaarde hij re kening te zullen houden met de samenstelling van de Afghaanse bevolking, de ideologische ver schillen en eveneens met de reli gieuze gemeenschap Industrieweg 14 De Grote Rolder Zocterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 Winkelcentrum Babvlon Den Haag Tel. 070-851308 Mir Hoessein Moessavi Met een onleesbaar krabbeltje bekrachtigde Urho Kekko nen gisteren zijn aftreden als president van Finland, een taak die hij ruim een kwart eeuw vervulde. De 81-jarige Kekkonen leed al enige maanden aan geheugenver lies als gevolg van slechte bloedvoorziening van de her senen. en herstel werd nage noeg uitgesloten. De strijd om de opvolging is dan ook al in volle gang. Door zijn aftre den is de weg nu vrij voor verkiezingen op 17 en 18 ja- Het gaat daarbij nauwelijks over de politiek. De lijn van de afgelopen 25 jaar moet worden vastgehouden, daar zijn alle partijen en kandida ten het roerend over eens. De vraag is. wie is in staat de evenwichtskunst van Kekko nen voort te zetten, het deli cate balanceren tussen Oost en West. De politiek van Finland na de oorlog is bepaald door de re latie met de machtige ooster buur, waarmee de Finnen een gemeenschappelijke grens van 1290 kilometer hebben. Het opbouwen van een „vertrouwensrelatie" met de Sowjet-Unie was vol gens Kekkonen's voorganger Paasikivi „het eerste doel van de regering". Kekkonen zelf heeft dit uit gangspunt geheel tot het zij ne gemaakt. Zijn credo: „Hoe meer het ons lukt om de Sow jet-Unie het vertrouwen te geven in Finland als een vreedzame buur, des te beter zijn wij in staat om nauw met de westelijke landen samen te werken". Invloedssfeer Nadat Roosevelt, Churchill en Stalin nog tijdens de Tweede Wereldoorlog hadden beslo ten dat Finland, dat toen aan de zijde van Duitsland stond, binnen de sfeer van Moskou viel. was de speelruimte voor de vrijheidslievende Finnen zeer beperkt. De Sowjet-Unie had Finland kunnen inlijven, zoals dat gebeurde met de Baltische staten, zonder dat de Westelijke mogendheden daar iets aan hadden gedaan. C. Koivisto: grootste kanshebber. Dat Moskou besloot tot een zachtere aanpak, heeft onge twijfeld te maken met de her innering aan de Winteroorlog van 1939-'40. toen het Rode Leger met zeer veel moeite de koppige Finnen militair op de knieën kreeg Daar naast was Finland strategisch minder belangrijk geworden, nadat het flinke stukken land aan de Sowjet-Unie had moe ten afstaan. Misschien nog belangrijker was dat Moskou wilde vermijden dat Zweden meer in de richting van de NAVO gedrukt zou worden, en dat het klimaat tussen Oost en West nog verder zou verslechteren. Dit resulteerde in 1948 in een Russische-Fins vriend schapsverdrag. Finland zou neutraal en „buiten de con flicten van de grootmachten" bleven Het verdrag geeft de Sowjet-Unie echter ook het „recht", althans zo interpre teert Moskou dat, om Finland militair bij te staan lüfral van een militair conflict met een derde land (in het ver drag staat „Duitsland of een van zijn bondgenoten"). De Finse politiek heeft sinds dien alle zeilen moeten bijzet ten om een Sowjet-beroep op deze clausule te voorkomen, hetgeen wonderwel gelukt is. Door de sterke positie van de president heeft Moskou di rect ingrijpen in de Finse po litiek tot een minimum be perkt De laatste keer was in 1958, toen Chroesjtsjov de re gering in Helsinki de rode kaart gaf In zekere zin heeft Kekkonen opgetreden als een Russisch Grootvorst, die zijn grote macht gebruikt om Finlandisering Dat gaat ook op voor de pers. die meermalen vanuit het presidentiele paleis de ver maning kreeg zich „verant- woordelijker op te stellen' Een bepaalde mate van zelf censuur valt dan ook niet te ontkennen. Of liever: om op de hoogte te blijven moeten de Finnen veelvuldig tussen de regels doorlezen. Veel wordt wel gezegd, maar zon der het bu dc naam te noe- Op het gebied van het in het buitenland ingenomen stand punt heeft Finland wel heel openlijk moeten ..inleven-n Helsinki kan zich niet veroor loven in te gaan tegen Sow- jet-initiatieven. Een afkeu ring van bijvoorbeeld de in val in Afghanistan, of de ver banning van Sacharov was er dan ook niet bij. Dit heeft geleid tot het begrip 'Finlandisering', dat onder meer door Walter Laqueur - de man die de term 'Hollandi tis' introduceerde - wijde be kendheid heeft gekregen. La queur is bang dat op den duur de Finnen gaan geloven in wat zij elke dag lezen en (moeten) zeggen. Dc weer stand tegen de Sowjet-ideolo- gie zou daardoor afnemen De Sowjet-Unie is echter na al die jaren van uiterlijke volg zaamheid nog steeds niet po pulair bij de Finnen, ook niet bij de jongeren. Kiovisto Van alle kandidaten heeft pre mier Koivisto verreweg de beste papieren om Kekkonen in januari op te volgen. De leider van de sociaal-demo cratische partij is zeer popu lair onder de bevolking. Een opinieonderzoek. gepubli ceerd in de Helsingin Sano mat, wees vonge week uit dat liefst zestig procent van de kiezers achter hem staat, ter wijl geen van de andere kan didaten aan drie procent toe kwam. Toch is het nog geen uitge maakte zaak. Dc verkiezin gen verlopen getrapt het electoraat wijst 301 kiesman nen aan, die vervolgens uit maken wie pr—idam nil ^jn De kiesmannen zijn partijge bonden, en zullen eerder de kandidaat van hun partij steunen. Ook is het een onbeantwoorde vraag hoe Moskou over Koi visto denkt. Het feit dat hij als premier nog niet één keer door Brezjnjev is uitgeno digd. wordt in de verkie zingsstrijd volop gebruikt. De belangrijkste tegenkandi daat, Karjalainen, een vroe gere premier en minister van buitenlandse zaken, vindt dat hu over betere contacten be schikt met het Kremlin. Hu is immers al 13 jaar voorzitter van de Fins-Russische Eco nomische Commissie, en als zodanig een veelgezicne gast in Moskou. Dc buitenlandse politiek vormt niet de inzet van de Finse presidentsverkiezingen, en de interne politiek al even min Het enige punt dat nog voor debat kan zorgen is de macht die de toekomstige president zal hebben over het reilen en zeilen in de binnen landse politiek. De meeste partijen willen beperkingen gesteld zien aan /un be vocgdheden. en willen een maximum-ambtsperiode van twee maal zes jaar Maar het kon wel eens moeilijk bluken een president met zun spccia le plaats in de verhouding tot Moskou werkeluk in macht te beperken RUUD KREUTZER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9