Flevolijn alsnog verlegd Bewoners gifwijk kritiseren B en W Banenplan Den Uyl: scheppen of opscheppen? Raadsman Koos H. pleit voor vrijspraak portier Voorstel minister stuit op bezwaren as 1 P Onderzoek op til in Dordrecht Termijn voor aanvraag uitkering niet verlengd Smaakvolle keukens naar keuze ICOATHIBÜ WOENSDAG 28 OKTOBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 1 1 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG (GPD) - „Ik heb niets te zeggen", waren de laatste woorden van de van drie moor den verdachte Haagse sexclub- portier Koos H. Hij zei het aan het eind van de zesde zittingsdag in het al anderhalve maand du rende proces tegen de Hagenaar. Zijn raadsman mr. J. Th. Duijn- stee had daarvoor al ruim vijf uur lang geprobeerd zijn cliënt vrij te pleiten. „De officier heeft het bewijs van moord niet geleverd. Hij heeft onder dwang van zijn dagvaar ding gezocht, maar niet gevon den". zei mr. Duijnstee aan het eind van zijn pleidooi. De officier van justitie mr. R. A. Schimmel eiste vorige week levenslange ge vangenisstraf tegen de portier uit de Haagse rosse buurt. „Koos H. is zeer zeker geen lieve jongen", hield mr. Duijnstee de Haagse rechtbank gisteren voor, „maar dat hij de drie moorden heeft gepleegd staat voor mij nog lang niet vast. De officier heeft geen been om op te staan". De raadsman van Koos H. ging uit voerig in op tegenstrijdigheden en ongeloofwaardigheden in de getuigenverklaringen. Hij sugge reerde herhaaldelijk dat niet de portier maar diens ex-vriend Freddy de B. voor één of meer moorden verantwoordelijk zou zijn. Hij zei daarbij dat Freddy de B. pas verklaringen tegen Koos H. was gaan afleggen nadat de portier aan de recherche had ver teld dat De B. het Schiedamse meisje Emy den Boer had ver moord. Het onderzoek in de zaak moet dan ook worden heropend, vindt de advocaat van de Hagenaar. Aan het eind van de ruim vijf uur du rende zitting vroeg mr. Duijnstee de rechtbank tevens zijn cliënt vrij te spreken van de drie moor- den. "Geen sporen De sexclubportier uit de Haagse uitgaanswereld wordt ervan ver dacht drie meisjes op beestachti ge wijze om het leven te hebben gebracht. De slachtoffertjes zijn de elfjarige Edith Post uit Wasse naar, de twaalfjarige Thialda Vis ser uit Den Haag en de achttien jarige Emy den 'Boer uit Schie dam. Mr. Duijnstee zei gisteren voor de rechtbank onder meer dat er veel verbanden tussen de drie moor den en de Haagse portier zijn ge legd. maar uit niets blijkt dat Koos bij de moorden aanwezig is geweest. „Er zyn geen sporen ge vonden die naar de persoon Koos H. leiden". Koos H. nodigt volgens mr. Duijn stee uit tot verdenking. „Velen zullen zelfs denken, dat om wat hij was en deed, zijn opsluiting een zegen zou zijn". De raads man zei dat er sterk aan beeld vorming is gedaan: „Koos zwijgt. Koos liegt, Koos stemt zijn ver klaringen af op wat hij te weten is gekomen". Ook op het gedrag van de politie had mr. Duijnstee kritiek. Hij zei onder meer dat hem gebleken is dat met name in Heerlen (waar Koos H. enige tijd gevangen zat) het regiem onmen selijk was. De enige vraag die u moet beant woorden, zo hield hij de recht bank voor. „is of die man een moordenaar is. Mijn antwoord is tweeledig: het is gezien de feiten niet ondenkbaar, maar uitgeslo ten gezien de persoon van de portier". Onderzoek Mr. Duijnstee vroeg de rechtbank een onderzoek in te laten stellen naar een in de Wassenaarse dui nen gesignaleerde Ford Taunus. Hij wil een confrontatie tussen een van Koos zijn ex-vrienden en een getuige, een nader onder zoek naar de betrokkenheid van De B, die momenteel een straf van acht jaar uitzit, en naar mo gelijke proefverloven van De B. in 1979. Ook moet er volgens mr. Duijnstee een nader onderzoek komen naar het optreden van de recher che tegenover H., naar de anonie me tipgever over de tand van Edith Post die loszat en de beet in een pink van Koos, en de ano nieme aangever van een deken. De raadsman wil ook een recon structie van het afvuren van schoten in het geisoleerde ka mertje van de portier aan de Haagse Zuidwal. Hij wil tenslot te een reconstructie van de situa tie in de Wassenaarse duinen met de getuigen die Koos H. gezien zouden hebben. Ook gisteren bleef de portier, in zijn bekende pose - onderuitge zakt. benen over elkaar en met het hoofd iets schuin de rechts zaal inkijkend - ontkennen iets met de moord op de drie meisjes te maken te hebben gehad. De raadsman vroeg de rechtbank Koos H. ook van vier vermogens delicten vrij te spreken. Alleen de diefstal in Motel Sassenheim. waar een gokautomaat werd leeggehaald, is door Koos H. ge pleegd. Zo gaf mr. Duijnstee toe. „Het is wisselgeld om een alibi te hebben voor de dag dat Edith Post werd vermoord". De Haagse rechtbank doet uit spraak over veertien dagen. DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Zeevalking (verkeer en waterstaat) gaat de ministerraad voorstellen het tracé voor de spoorlijn van Amsterdam naar Lelystad zódanig te verleggen dat het natuurgebied De Oostvaar- dersplassen - een belangrijk vogelbroedgebied - wordt gespaard. De woordvoerder van de bewindsman heeft dit gistermiddag meegedeeld. Minister Zeevalking wil het tracé ter hoogte van de plassen afbui gen in de richting van de Lage Vaart volgens het zogenaamde "badkuipmodel". Door toepas sing van speciale bouwmetho den kan de NS de tijd die nodig is voor het aanleggen van de spoorlijn met negen maanden bekorten, aldus de woordvoer der. De bewindsman zal er vol gens hem bij de NS sterk op aan dringen dat de Flevolijn in 1988 gereed zal zijn. De woordvoerder deelde verder mee dat de spoorwegen alvast toestemming krijgen om met de werkzaamheden te beginnen. Om eventuele vertraging te be perken wordt bij de vaststelling van het gevyijzigde tracé de be stemming van de gronden buiten beschouwing gelaten. Dat komt te zijner tijd aan de orde wanneer een nieuw verkavelingsplan wordt vastgesteld, aldus de woordvoerder van de minister. Nederlander meer in buitenlandse cel voor drugs DEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders verblij ven in gevangenissen in het buitenland omdat zij op reis drugs in hun bezit hadden. Op het ogenblik zitten er, over de hele wereld ver spreid, 355 Nederlanders in buitenlandse gevangenissen, van wie 193 wegens drugsbe zit. In de herfst van 1980 waren het er 282 van wie 177 wegens drugsbezit. Ook de enige Ne derlander die in het buiten land tot een levenslange ge vangenisstraf is veroordeeld, hij zit in Bangkok, werd ver oordeeld voor de handel in verdovende middelen. Beloften Met het besluit van Zeevalking komt hij zijn belofte na vóór 1 november te kiezen tussen ver legging of uitvoering van het oor spronkelijke tracé. Zijn voorgan ger Tuijnman (WD) wilde vóór 1 oktober een beslissing nemen, maar door de beëdiging van het tweede kabinet-Van Agt op 11 september kon dat geen door gang meer vinden. De verlegging van de lijn is over eenkomstig het voorstel dat ex- minister Tuijnman in augustus deed aan natuiir- en milieu-orga nisaties, het Landbouwschap, het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders en andere be trokkenen bij de spoorlijn. Uit het breed overleg dat in augus tus plaatshad en uit de definitie ve standpunten die partijen in september innamen, bleken on der meer de gemeente Lelystad, de NS en het Landbouwschap te genstanders te zijn van de verleg ging. Lelystad en de NS zijn bang voor vertraging in de aan leg van de spoorlijn. Het Landbouwschap in Den Haag heeft gisteravond dan ook hoogst verbaasd gereageerd op het 'halve besluit' van de demis sionaire minister. De woordvoer der van het schap zei dat de be windsman het risico loopt een bezwaarschrift te ontvangen, dat de aanleg van de spoorlijn aan zienlijk zal vertragen. "Vertraging" WEERRAPPORTEN E Sb E Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Nice Oslo Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv licht bew. 8 regenbui 8 licht bew. 7 mist 6 licht bew. 8 licht bew. 9 licht bew. 9 geheel bew. 7 regenbui 10 onbew. 9 licht bew! 8 zwaar bew. 23 onbew. 20 regen 9 licht bew. 8 zwaar bew. 10 half bew. 8 zwaar bew. 3 mist 7 regen 11 onbew. 20 onbew. 12 licht bew 13 zwaar bew. 3 onbew. 18 licht bew. 19 regen 3 licht bew. geheel bew. half bew, 20 licht bew. 24 onbew. 25 De bouwtijd voor de spoorlijn door de Flevopolder zal ernstige ver traging oplopen door het besluit van de minister. Deze eerste reactie gaf W. van der Knoop, ge deputeerde ruimtelijke ordening van de provincie Noord-Holland, gisteravond op de beslissing van de demissionaire minister. Van der Knoop denkt dat er be zwaarschriften tegen de tracéwij ziging zullen worden ingediend. Die houden de aanleg van de spoorlijn op. "Vooral als Lely stad bezwaar gaat maken", aldus de gedeputeerde. "Vastzetten asielzoekers geen systeem" DEN HAAG (GPD) - De nieuwe procedure voor de opvang van asielzoekers op Schiphol is be doeld om de eigen positie van de ze mensen te verbeteren. Er is geen richtlijn om alle buitenlan ders die hier asiel vragen in het politiebureau van Hoofddorp in bewaring te stellen. Staatssecre taris Scheltema (justitie) heeft dit de Twééde Kamer laten we ten. Sinds april is een nieuwe regeling van kracht, zo meldt Scheltema. Vóór die tijd kregen asielzoekers wier verzoek als ongegrond werd beschouwd nooit een schriftelij ke beschikking. Ze werden een voudig op het eerste vliegtuig naar huis gezet. Om de asielzoekers meer rechtsbe scherming te geven, voorziet de nieuwe regeling wél in een schriftelijke beschikking. Alleen in gevallen waarin het twijfelach tig is of het verzoek om asiel kan worden gehonoreerd, worden de aanvragers in Hoofddorp in be waring gesteld, aldus Scheltema. Van de 48 asielzoekers die zich sinds april op Schiphol meldden, zijn er vijftien onmiddellijk of na een eerste gesprek op het Hoofd- dorpse politiebureau in ons land toegelaten. De overige 33 werden in bewaring gesteld. Tijdens de gemeenteraadsvergadering in Dordrecht deed zich gistermiddag een incident voor toen bewoi van de "gifwijk" De Staart groenten en fruit uit eigen tuin op de verg adertafel van B en W stapelden, protesteerden hiermee tegen het uitblijven van maatregelen om het gif op te ruimen. DORDRECHT (GPD) - De finan ciële gezondheid van de gemeen te Dordrecht wordt door burge meester en wethouders kenne lijk belangrijker geacht dan het algemene welgevoelen van de bewoners. Dat constateerde gis teren een vertegenwoordigster van het bewonerscomité van de door gif getroffen woonwijk De Staart in Dordrecht. Aan het be gin van de gistermiddag gehou den gemeenteraadsvergadering wezen de bewoners B en W als- schuldigen aan voor de vertra ging van onderzoeken in de gifaf faire. „Het gif eruit of wij eruit", herhaal den boze bewoners. B en W van Dordrecht waren echter niet be reid op dit verlangen in te gaan. Evenmin wilde milieuwethouder C. de Kovel zeggen of het aan vaardbaar is dat mensen op een gifbelt wonen, ook al is er geen direct gevaar voor de volksge zondheid. In afwachting van de resultaten van nieuwe onderzoeken naar de omvang van de bodemverontrei niging in de woonwijk zullen geen maatregelen worden geno men ter bescherming van de be woners. Volgens de regionale in spectie voor de volksgezondheid en milieuhygiëne is daar geen enkele reden toe. Uit thans be schikbare informatie blijkt dat er geen acuut gevaar voor de ge zondheid van de bewoners aan wezig is. De fractievoorzitters van de poli tieke partijen constateerden dat er geen vertrouwen meer bestaat tussen bewoners en gemeentebe stuur. Ze vonden dat het college van burgemeester en wethou ders dit aspect ernstig hadden verwaarloosd. De gemeenteraad ging zonder meer akkoord met een kredietaanvraag van 575.000 gulden voor nieuwe onderzoe ken. In totaal is nu al bijna een miljoen gulden beschikbaar ge steld. De regionale inspectie heeft de wijk echter nog niet veilig willen verklaren Men is erg benieuwd naar de uitkomsten van een on derzoek van het rijksinstituut voor de volksgezondheid naar de gifconcentraties in de lucht in de kruipruimte onder woningen Verwacht wordt dat eind volgen de week die gegevens bekend zijn. De bewonersvereniging zei desge vraagd dat men niet zal accepte ren dat er niets gebeurt. Opge merkt werd dat de bewoners wel is ontraden groente en fruit uit eigen tuin te eten. „Zo'n advies wordt toch niet gegeven wan neer geen gevaar aanwezig is". Aan het begin van de zeer druk be zochte gemeenteraadsvergade ring overhandigde de bewoners- vereniging burgemeester J H. van Zuuren groente en fruit uit eigen tuin. Ieder gemeenteraads lid ontving een gifmonster „om zich iedere dag de stank in woon wijk De Staart in herinnering te brengen". Ondanks zijn sympathie voor de vredesbeweging heeft Max van den Berg zijn minis ters de opdracht meegegeven om van het thans demissio naire kabinet een vechtkabi net te maken. Helaas heeft de eerste de beste veldslag er reeds toe geleid dat het gehe le regeringspeloton op het politieke veld van oneer is ge vallen. Ze worden thans ver pleegd en naar het zich laat aanzien kunnen ze binnen af zienbare tijd weer aan de strijd deelnemen. Uit de vele analyses en be schouwingen die na de val over ons zijn uitgestort valt wel af te leiden en te onder kennen dat impliciet een vrij fundamenteel verschil van inzicht aan de orde is over de weg die moet leiden tot een herstel van de economie en daardoor tot een grotere werkgelegenheid. Dit ver schil wil ik graag illustreren aan de hand van twee citaten die mijns inziens nog niets van hun actualiteitt en au thenticiteit hebben verloren. Het eerste is een citaat van Jel- le Zijlstra in 1952 in de Twee de Kamer bij de verdediging van zijn eerste begroting van economische zaken: „Wij hebben uiteengezet waarom de ondernemingsgewijze produktie te prefereren is. Zij is noodzakelijk als de meest doelmatige vorm van een maatschappij met consump tievrijheid en arbeidsvrij- heid. Zij is noodzakelijk voor het kunnen functioneren van de democratische staat". Den Uyl Joop den Uyl hield ruim 20 jaar later voor het Verbond van Christelijke Werkgevers een inleiding over socialisme en de vrije ondernemingsgewij ze produktie, waarin hij on der meer stelde: „Men kan in dit verband evenmin voorbij gaan aan de conclusie dat het stelsel van vrije onderne mingsgewijze produktie, zo als het internationaal functio neert. een tekortschietend stelsel is uit een oogpunt van minimale waarborgen aan doorzichtigheid en mogelyk- heid tot democratische con trole". Als ik dit nog wat verder toe spits zou ik kunnen zeggen, waar de ene een grotere de mocratische controle op de ondernemingen noodzakelijk acht, vreest de ander een aan tasting van dezelfde demo cratie door een versterking hiervan. Den Uyl bepleit in genoemde inleiding - en ook nadien - de 'vermaatschappelijking' van de produktie door middel van het sturen van de inves teringen. Een mrijardensubsidiestroom zou dan als het ware het stuurwiel moeten zijn en ui teraard overheid, en parle ment, de stuurman, de chauf feur. Welnu, het werkgelegenheids plan van de demissionaire minister van sociale zaken, dat tienduizenden arbeids plaatsen zal moeten opleve ren kan nooit los van boven staande inbedding worden gezien. Anders gezegd, het banenplan moet tevens het instrument gaan vormen om de vermaat schappelijking van de pro duktie te breiken. De tragiek van dit plan zal dan ook zijn dat het tot mislukken is ge doemd, voorzover het ar beidsplaatsen wil creëren via een miljardenstroom aan subsidies naar het bedrijfsle ven. Als aanduiding van bewijs mag toch ook de recente ervaring op dat terrein aangehaald worden alsmede de beoorde ling hiervan door terzake tot oordeel bevoegden In 1981 zullen middels veel meer dan 100 regelingen voor miijarden guldens aan subsi dies naar het bedrijfsleven zijn toegesluisd. Arbeidsplaatsen Gezond, voldaan en met de pet in de hand zouden nu de al dus bedeelde ondernemin gen volbezet met arbeids plaatsen de toekomst met nieuw elan tegemoet dienen te treden. Of niet? Wel. éér. ding staat onomstotelijk vast Ondanks deze miljoenenin jectie is de werkloosheid in 1981 sterk toegenomen. De Tweede Kamer is ook niet en thousiast Ik citeer uit een verslag van de Kamercommissie het lid Van Dijk (de huidige minister van ontwikkelingssamenwer king): „Het is nauwelijks doenlijk deze veelheid van beleidsvormen en daarbij be horende regelingen en instel lingen op hun doelstelling duidelijkheid en rechtszeker heid en effectiviteit te beoor delen. Het is moeilijk inzicht te krij gen in de samenloop en op eenvolging van stemregelin- gen en stem verlenende in stellingen. Het is vrijwel onmogelijk om inzicht te verwerven in de re sultaten van de verleende steun". Het Centraal Plan Bureau trekt de volgende conclusie: „De meeste investeringsplannen zouden toch zyn uitgevoerd, ook zonder extra premies Derhalve zijn investenngssti- mulerende maatregelen voor de besluitvorming ten aan zien van investeringen voor de ondernemingen niet vaak een doorslaggevende factor". Kan de overheid dan deze mil jarden guldens niet beter ge bruiken? Het antwoord is volmondig bevestigend Laat deze miljarden in het be drijfsleven zitten. Schort de WIR op en vergroot de rendementsmogelijkhe den door herstel van ver vroegde afschrijvingen de wederinvoering van de inves teringsaftrek. Citroen Een citroen die eerst uitgeperst is, wordt nooit weer gaaf. ook al probeert men het oor spronkelijke sap weer via meer dan 100 injectienaalden terug te spuiten. Over de tertiaire en kwartaire sector wil ik in dit artikel niet oordelen. Hier heeft de over heid een directe invloed, deze arbeidsplaatsen kan zij zelf scheppen. Maar de rekening daarvan vinden wy weer te rug in verder stijgende over heidsuitgaven. Het scheppen van arbeidsplaat sen moet niet worden ver ward met het opscheppen over arbeidsplaatsen. Laat het bedrijfsleven het stuur in handen houden. Geef het de mogelijkheden terug De de mocratie is ermee gediend Drs. R. ZIJLSTRA ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris mevrouw Dales (sociale zaken) is niet van plan de termijn te verlengen waarbinnen aanvragen voor de eenmalige uitkering voor de „echte minima" moeten worden inge diend. Ze ontkent dat er grote problemen zijn bij de uitvoering van de regeling en dat de voorlichting te kort zou hebben geschoten. Mevrouw Dales schrijft in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer, dat nu ongeveer vijftig procent van de verwachte 300.000 aanvragen binnen is. Nog een paar dagen (tot 1 november) kunnen aanvragen worden ingediend. De bewindsvrouwe meldt dat steeds meer formulieren arri veren, zodat het percentage nog flink zal oplopen. Verlenging van de termijn is dan ook niet nodig, aldus mevrouw Dales. Evenmin ziet ze aanleiding, de voorlichtingscampagne te intensiveren. Ze wijst er op dat bij de postkantoren „boven verwachting" een miljoen formulieren zijn opgehaald en anderhalf miljoen voorlichtingsfolders. In de showrooms bij Ico/Athibu staat de keuken van üw keuze. Toegespitst op uw wensen presenteren wij hier vele klasse-keukens die even funktioneel als smaakvol zijn ingericht. Kompleet met inbouw- apparatuur en tegels voor vloer en wand. Ook voor uw specifieke wensen staan wij klaar om in ons verkoop centrum uw keuken-op-maat te ontwerpen die ook qua prijs voldoet aan uw budget Showrooms geopend: dinsdag t/m vnjdag 9 5 uur, dondeniagavond 7 - 9 uur, zaterdag 9.30 - 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds. Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden Tel. 071-141741

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7