Ford verzwijgt orders Philips wacht af Weer 600 banen weg in haven Beurs Amsterdam <ort zakelijk Ontslag voor 1200 werknemers aangevraagd 99 99 "Winkels later sluiten" 'OENSDAG 28 OKTOBER 1981 Ichoenindustrie e Europese schoenindustrie ver keert in een noodlijdende situa tie. Tot deze conclusie is de com missie voor externe economi sche betrekkingen van het Euro pese Parlement gekomen, na be studering van een verslag dat is opgesteld door de Italiaanse communiste mevr. Carettoni-Ro- magnoli. De commissie van het parlement vraagt de Europese Commissie (het dagelijks be stuur van de EG) drie specifieke acties op het gebied van de exter- handelspolitiek te onderne men om zodoende deze indus trietak uit de crisissituatie te ha len. utogordelfabrikant nd november heeft België er in een klap 500 werklozen bij. Dan namelijk sluit het autogordelbe- drijf Klippan in leper. Hoewel vakbonden en personeel zich in eerste instantie akkoord hadden verklaard met de gouden hand druk. heeft het bedrijf gistermid dag toch enige uren platgelegen. De arbeiders bleken alsnog niet akkoord te gaan met het verschil in afscheidspremie tussen hen en het hogere personeel. kinderpostzegels ie kinderpostzegels 1981. die op 10 november verschijnen, zijn gewijd aan het internationaal jaar van gehandicapten. Dit heeft de PTT meegedeeld. De emissie omvat vier bijzondere postzegels met bijslag en een velletje van drie zegels. Het thema voor dit jaar is gekozen in overleg met de stichting voor het kind en de stichting nationale commissie in ternationaal jaar van gehandi capten 1981. De ontwerpen van de zegels zijn verzorgd door Swip Stolk uit Zaandam. 11e zegels - van 45 plus 25 cent, 65 plus 30 cent, 60 plus 25 cent en 55 plus 20 cent - zijn uitgevoerd in de kleuren rood, geel, blauw en zwart. )uurder e stijging van de Amerikaanse dollar maakte de stroom twee cent duurder dan de elektrici teitsbedrijven begin dit jaar ver wachtten. In januari berekende de Vereniging van Exploitanten Elektriciteitsbedrijven (VEEN) in Arnhem dat de elek triciteit over 1981 als gevolg van stijging van de brandstofprij- twee cent per kilowatt/uur duurder zou worden. Maar giste ren maakte het VEEN bekend dat de elektriciteit voor huishou delijk gebruik in de eerste negen maanden van dit jaar gemiddeld 3,7 cent duurder is geworden. Een woordvoerder van het VEEN zei desgevraagd te ver wachten dat de stijging zich in het laatste kwartaal nog iets zal voortzetten tot ongeveer vier cent. Voor het gemiddelde huis houden betekent dat een lasten verzwaring op jaarbasis van 120 tot 130 gulden in plaats van de oorspronkelijk geraamde 66 gul den. norktberichten DEN HAAG (GPD) - Philips wacht voorlopig de ontwikkelin gen af en vooralsnog geen (juridi sche) stappen ondernemen om een eind de maken aan de bezet ting van Philips Data Systems (PDS) in Den Haag. Het. bedrijf wordt sinds gisteren door het personeel bezet gehouden onder aanvoering van de Industriebon den van FNV en CNV. de Unie BLHP en de Federatie van Ho ger Philips Personeel. Voor de FHPP is het de eerste keer dat zij aan een zo drastische actie deel neemt. De bonden eisen dat Philips de garantie geeft dat er geen ge dwongen ontslagen vallen wan neer Data Systems in Den Haag over enige maanden grotendeels wordt gesloten. Ook verlangen zij dat Philips zorgt voor vervan gende werkgelegenheid voor mensen die hun baan bij Philips verliezen. Door de gedeeltelijke sluiting van het Haagse bedrijf gaat voor om en nabij 350 man werk verloren. Geen stappen tegen bezetting Data Systems Een kleine honderd man zou er aan de slag kunnen blijven voor de vervaardiging van de P7000 kantoorcomputer. Die moet in produktie blijven tot Philips een nieuwe generatie computersys temen gereed heeft. De bonden verwachten dat daarmee ook voor de rest van de Haagse vesti ging het einde komt Zij houden het erop dat dat in 1983 het geval zal ziin. In gesprekken met de raad van be stuur van Philips en met de di rectie van de in Apeldoorn zete lende Hoofdindustnegroep Data Systems (waarvan de Haagse vestiging een onderdeel is) heb ben de vakbonden, de onderne mingsraad en ook de ministers van sociale zaken en werkgele genheid en van economische za ken de Philips-leiding niet ver der kunnen brengen dan tot de toezegging dat men zijn uiterste best zal doen om zo veel moge lijk gedwongen ontslagen te ver mijden en zo veel mogelijk ver vangend werkte helpen schep pen Philips heeft daartoe het Britse bu reau Job Creation Ltd opdracht gegeven tot het aangeven van ideeen die voor zo n 300 man werk moeten opleveren. In En geland is het bureau daarmee zeer succesrijk. Doorgaans gaat het om het opzetten van kleine, ambachtelijke bedrijven, waarbij sponsors voor de eerste financië le aanzetten zorgen. In het Haag se geval zou met name Philips als sponsor optreden. Ook het ministerie van economische za ken en de gemeente Den Haag hebben steun toegezegd. Philips heeft hoge verwachtingen van het werk van Job Creation. De vakbonden willen er echter niet op blind varen. Zij willen garanties. Omdat zij die via on derhandelingen niet konden krij gen hebben zy nu naar het wa pen van de bedryfsbezetting ge grepen. Wat de Philips-directie betreft gaat maandag een ge sprek. waarvoor al eerder afspra ken waren gemaakt, gewoon door. Ondertussen bereidt de onderne mingsraad van Philips Data Sys tems een proces voor over het bestuursbeleid van de bedrijfs leiding. De raad zal daartoe naar de Ondernemingskamer van het Amsterdamse gerechtshof stap pen. De bonden vrezen dat bij sluiting van PDS Den Haag er voor de helft van het personeel dat wordt ontslagen, geen of slechts uitzon derlijk moeilijk ander werk zal zijn te vinden Het personeelsbe stand is nogal vergrijsd, echter weer niet zo sterk dat er op grote schaal gebruik zou kunnen wor den gemaakt van de regeling die het 57-jangen en ouderen moge lijk maakt er vervroegd uit te stappen. PDS Den Haag telt veel i rond de 50. AMTERDAM (ANP) - Door grote orders binnenskamer te houden, poogt de directie van Ford ten onrechte een negatief toekomstbeeld te schilderen voor de fabriek in Amsterdam. Dat stelt de Industriebond FNV, die als bewijs daarvan gisteren aan de 1200 verzamelde werk nemers van de produktie-afdeling kopieën toonde van een door de directie ontkende opdracht uit Mozambi que. Directeur G.K.L. Laurent, die zei niets te weten van een dergelijke order, maakte tijdens dezelfde bijeenkomst bekend dat collec tief ontslag voor alle werkne mers van de produktie-afdeling is aangevraagd. Het plan is om de productie in Amsterdam ui terlijk per 24 november te sta ken. De 325 werknemers die zich bezighouden met verkoop, dis tributie en service kunnen hun werkzaamheden voortzetten. Volgens Laurent is de sluiting on vermijdelijk, omdat Ford Neder land al vele maanden een verlies maakt van twee miljoen gulden per week en er geen enkel renda bel alternatief mogelijk is. Bo vendien heeft de Ford Motor Company in de Verenigde Sta ten, die 95 procent van de aande len van de Nederlandse vestiging in handen heeft, verklaard na 30 november de verliezen niet lan ger te willen financieren. "Als de sluiting langer Wordt uitgesteld, zou het bedrijf failliet daardoor kunnen gaan. Dat betekent dat de overgebleven werknemers dan ook moeten worden ontsla gen". aldus Laurent. .EIDEN - Groenteveiling: Datum 28- 0-1981. 1,43-1,53, Aardappelen 25-26, An- ijvie 46-67. Snijbonen 6.70-7.30. Stam- n 5,- - 6.90, Boerenkool 30-46. Chi- kool 18-15, Rode Kool 28-43. Prei 9-83, Spinazie 1.40-1.52. Spruiten A 87- Spruiten B 91-94, Spruiten C 72-1.19. lien 50. Winterpeen 28. Witlof 1.60-4.20. loemkool 1x6 1.- - 1.45. Bloemkool 8 '.30. Bloemkool 10 st. 50-75. Knol- eldenj 19-61. Sla 13-72, Bleekselderij kg. 1.10-1.45, St. 11-47. ATWIJK AAN DEN RIJN: Groente veiling: Datum van 27 oktober, ndijvie per kg 54-55. Rode Kool 0.29, Groene Kool 44. Spitskool 50-51. Bos- peen II 80-94, Waspeen AI per kist 4.20-7,20. Waspeen All per kist 3.20- Waspeen BI per kist 6.50-12.10. Waspeen Cl per kist 5.20-5.70. Was peen CII per kist 3,20-4.--. Aanvoer 106.000. Prei A per kg 55-64. Prei B per kg 43. Schorseneren AI 2.-, Schorseneren BI 1.--, Uien per kg. 0,18, Peterselie (krul) 36-49, Selderij 0,40, Bloemkool 6 per bak I 1,33-1.42, Bloemkool 6 II per bak I 30-40, Bloemkool 8 I per bak I 91-96, Bloem kool 8 II per bak I 23-35, Bloemkool 10 I per bak I 65-67 van intotaal 300 intercontinental vrachtwagens) en ook de DDR (110 vrachtwagens). "Wij hebben de indruk dat Ford die orders op spaart voor de fabriek die de pro ductie van de transcontinental gaat overnemen", zo zei de FNV- bestuurder. De directie van Ford Amsterdam heeft de vakbonden inmiddels uitgenodigd voor besprekingen over een sociaal plan voor de 1200 met ontslag bedreigde werknemers. Vos zei echter al leen met de directie overleg te willen plegen als de tot nu toe achtergehouden informatie bin nen twee dagen wordt verstrekt. Hij verweet de Ford-directie on wil bij het verstrekken van gege vens over beleidsplannen voor de komende tien jaar, die er vol gens hem wel zijn. Alvorens eventueel stappen tegen het aan gekondigde ontslag te zullen ne men, willen Ondernemingsraad en bonden overigens eerst de uit spraak afwachten van de Onder nemingskamer, waaraan door de bonden een reddingsplan is voorgelegd. De Ondernemings kamer zal uitspraak doen op 12 november, of zoveel eerder als mogelijk. Fords' produktie-afdeling in Amsterdam directeur Laurent c Industriebondbestuurder Vos toont de kopieën van een Ford-or-, der uit Mozambique. De directie zegt van niets te weten. Industriebondbestuurder Henk Vos gelooft echter dat het met dat faillissement niet zo'n vaart zal lopen. Hij was van mening dat de directie dit slechts als dreigement gebruikt. Vos zei dat een faillissement teveel schade zou opleveren voor de naam van Ford en dat dat bovendien de kredietwaardigheid van Ford geen goed zou doen. "En dat. ter wijl Ford een wereldwijd inves teringsplan heeft van twintig miljard dollar", aldus Vos. Hij wees verder op de orders die Ford zou hebben gekregen uit Mozambique (er zou sprake zijn ROTTERDAM (GPD) - In de Rot terdamse haven moeten volgend jaar 600 van de in totaal 2000 ar beidsplaatsen bij de Samenwer kende Haven Bedrijven (SHB) verdwijnen. Dit staat in de giste ren gepresenteerde beleidsnota van de Scheepvaart Vereniging Zuid. De SHB is hoofdzakelijk actief in de stukgoedsector van de Rotterdamse haven. Van de 600 mensen die in 1982 in de stukgoedsector weg moeten zal een deel in andere sectoren van de haven worden onderge bracht. terwijl de SVZ ook ver vroegde uittreding bij 57,5 jaar heeft voorgesteld. In de nota pleit de SVZ, de organi satie van werkgevers in de Rot terdamse haven, voor verdere af schaffing van de automatische prijscompensatie, en het werken in continudiensten. Ook wil men in het vervolg geen cao voor de gehele haven, maar per sector. Geluiden die eerder ook al bij de bonden te beluisteren waren. Verder vindt de SVZ dat er niet meer aan het aantal uren werk per weck mag worden getornd. Kritiek heeft de SVZ op de ge meente Rotterdam waar het de investeringen betreft. Men vreest dat door, ondermeer het uitdie pen van de Eurogeul. en de in Militaire orders Indonesië JAKARTA (GPD) - De Nederlandse scheepswerf Van der Giessen-De Noord maakt een zeer goede kans om een miljoenenorder uit Indonesië in de wacht te slepen, zo is uit goedingelichte Indonesische marinekrin gen vernomen Het betreft een order voor de bouw van twee mijnenve gers, ter waarde van circa 500 miljoen gulden voor de Indonesische marine, waarvan het model is ontworpen door Nederland, in samen werking met de Belgen en de Fransen. De contracten zijn nog niet getekend, maar het is zo goed als zeker dat de order naar Nederland gaat. De Indonesische marine wil ook nog oorlogsschepen laten bouwen bij een andere Nederlandse scheepswerf, Rijn-Schelde-Verolme (RSV). Het zou hierbij gaan om de bouw van korvetten, maar de besprekingen hierover verkeren nog in een pril stadium, zo wordt vernomen. RSV heeft al eerder drie korvetten gebouwd voor de Indonesische marine. Rijn-Schelde-Verolme voert ook met Thailand en Maleisie besprekingen over de bouw van oorlogsschepen. Een RSV-vertegcnwoordiger wilde echter niet zeggen om hoeveel schepen het gaat en hoe ver de bespre kingen zijn gevorderd Vooral in Maleisie blijkt RSV concurrentie te ondervinden van Westduitse scheepvaartbedrijven. Indonesië heeft ook grote belangstelling voor het Nederlandse aanbod om een nieuwe haven te bouwen voor de Indonesische marine. Deze haven zou in de plaats moeten komen van de huidige marinebasis in Soerabaja. Oost-Java, en is geprojecteerd ten zuiden van Sumatra bij Teloek Ratai. Het Nederlandse aandeel bij de bouw van dit miljarden- project zal bestaan uit het baggeren en de bouw van kades en loodsen. omhoog zullen gaan en dat daar door de Rotterdamse haven la ding aan de andere Europese ha vens zal verliezen. Verder is de SVZ niet te spreken over op de Rotterdamse stuk- goedbedrijvcn, die volgens de SVZ niet of nauwelijks samen werken bij de het vorig jaar in gang gezette sanering van de stukgoedsector Met name vindt de SVZ dat de bedryven te veel ieder voor zich naar oplossingen zoeken en dat hierdoor veel ener gie, maar ook geld verloren gaat. Volgens de SVZ zijn er gesprekken gaande over de herscholing van werknemers uit de stukgoedsec tor met het gewestelijk arbeids bureau, het ministerie van socia le zaken en de gemeente Rotter dam. Bovendien zyn alle leden van de SVZ nu verplicht vacatu res bij hun bedrijven terstond bij de SVZ-vacaturebank aan te melden. De vacaturebank be middelt nid alleen by plaatsing in de haven, maar ook bij plaat sing in andere bedrijfstakken Voor de toekomst is de SVZ ge matigd optimistisch. Consumentenbond DEN HAAG (GPD) Winkels zou den 's avonds later moeten slui ten ten geneve van bepaalde groepen consumenten. Winke liers die daarvoor voelen, zou het mogelijk moeten worden ge maakt hun zaken tot zeven of acht uur open te houden Deze wens van de Consumentenbond vertolkte adjunct-directeur Dick Westendorp gisteren op het con gres ..En detail" van het Centraal Bureau voor Courantenpublici teit. Westendorp stelde dat maatschap pelijke veranderingen, als het stygend aantal werkende vrou wen en het groeiend getal eenge- zinshuishoudmgen. de noodzaak tot latere openstelling van win kels opleveren. Nu al blijkt dat het voor velen vaak rennen is om voor sluitingstijd de boodschap pen in huis te hebben. Verder zouden de mogelijkheden voor avondwinkels en zondagswin kels. zoals die byvoorbeeld in Amsterdam bestaan, moeten worden vergroot. Westendorp sprak zich uit tegen een systeem van zogenaamde bo dempnjzen voor levensmidde len. zoals de zelfstandige levens middelenondernemers die wil len invoeren. Deze prijzen, die een bepaald minimum in de markt leggen, beperken de con currentie en verhinderen dat doelmatigheidsvoordelen aan de consument kunnen worden doorgegeven. In algemene zin liet Westendorp zich somber uit over de positie van de consument. De Consu mentenbond constateert dat de overheid zijn financiële proble men te gemakkelijk afwentelt op de consument en dat daarnaast het bedrijfsleven een steeds gro tere onwil toont Onder verwij zing naar hoge uitvoeringskos ten worden reeds lang in de pen zittende maatregelen vertraagd of uitgesteld. In dit verband noem de Westen dorp een strakker mededigin- gingsbeleid, prysbekendma- kingsregels zoals verplichte prijsopgave vooraf en specifica tie van rekeningen achteraf, het tegengaan van misleidende prys- vergelykingen en verplichting tot vermelding van de prys per standaardhoeveelheid Nederland laat borrel vaker staan SCHIEDAM (ANP) - In de pe node tussen juli 1980 en juli 1981 is er negen procent min- dtf c< distilleerde dranken Oenever. vieux, whisky) ver kocht in Nederland dan in diezelfde periode van 1979 op 1980 Het produktschap voor gedistilleerde dranken in Schiedam heeft dit gisteren bekendgemaakt. Volgens de secretaris van het produktschap. H. van Geen, is het niet eenvoudig, zo niet ondoenlyk. om de oorzaken van dit verminderde alcohol - verbruik aan te geven. Hy denkt dat de teruggang van de economie er in elk geval mee te maken heeft. Zeker is dat niet. want in landen ach ter het ijzeren gordijn is het alcoholgebruik per hoofd van de bevolking juist sterk sty- gende, aldus de secretaris. De economieen in die landen zyn in het algemeen nogal zwak (Polen. Roemenie) Het lagere verbruik van sterke drank heeft zich over het ge hele assortiment ingezet 150.00 is!io Toky F V Ik laf Wrrrldh COBCtOt (OENSDAG 28 OKTOBER 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN GOUD EN ZILVER onbew 34470 - 35170 zilver onbew 657 760 loldlnf oldlaz 152.50 152.00 87 00b 43.50 282.00 22.00 22.50e 242.00 110.00 58.20 128.50 47.50 62.00 158.50 2.1' I 'Hl 91.50 233*00 27^50 BELEGGINGS INSTITUTEN BUITENLANDS GELD Koerier pond Belfflerbe tr 'IMl Duller Merk MMi 164.00 147.40 122,50 135.00e 144.50 1000 '(0 105 00 l BelrCC rrbond» Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De van daag aangekondigde staatsie nmg tegen een nieuwe record- rente van 12,75 pet was voor de beurs geen verrassing. Er werd al enige tijd rekening gehouden mei een nieuwe lening Dat de rente nog steeds m de lift zit bleek ook uit de koersontwikke ling van de bestaande obligatie lening» n Bi) i. it |..nd n traden dalingen op tot een vol punt. Zelfs een hoger Wall Street kon het Damrak niet erg inspireren De koersontwikkeling op de aandc lenmarkt was nogal grillig en meestal bleven de verschuivin gen genng. Van de internationals moest Unilever tachtig cent te rug naar 139.40. terwijl Konink- lyke Olie rond het middaguur veertig cent duurder was gewor den op 81,70 KLM verloor f2,20 op 104 30. Akzo was twintig eert beter op 21.10 en Philips en Hoogovens moesten licht terrein prijsgeven De grote banken werden iets be neden bet slotpeil van gisteren verhandeld. Ook de hypotheek banken konden zich net niet handhaven.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25