Uitvinder wil geen Willie Wortel zijn boeken - boeken - boeken - boeken - boeken - boeken - boeken Niet alleen prullen op Rotterdamse beurs \nterv\ew „De lange reis van een gevangene" even doorbijten NIEUWE UITGAVEN WOENSDAG 28 OKTOBER 1981 PAGINA 19 Door Jan Westerlaken Nederlandse en buitenlandse uitvinders ongeveer 130) zijn deze week (morgen, vrijdag en zaterdagdrie da gen in het Rotterdamse Ahoy waar zij hun 'bedenksel' voor het eerst aan de openbaarheid prijs geven. Het is de tweede keer. dat een dergelijke beurs wordt gehou den. De verwachting van het Uitvinderscentrum Nederland (de organisatoris, dat ook nu weer veel mensen een bezoek aan Ahoy zullen brengen. Om dit te stimuleren heeft het centrum zelf zevenduizend bedrijven aange schreven. Want juist u,t deze hoek moeten de uitvinders, met hun veelal technische brein, het hebben. Zelf zullen zij, voorzover mogelijk, op de beurs aanwezig zijn om tekst en uitleg te geven. Wat er al zo te zien is: een opvouwbare stoel die, ingeklapt, acht millimeter 'dik' is. Op één meter kunnen er 125 staan. Het Uitvin derscentrum spreekt van de platste stoel ter wereld; een toilet met drie brillen. Wordt de wc doorgetrokken, dan schuift óók de bril door. De volgende toiletganger heeft dus te allen tijde een schone 'zit'. Voor particulie ren waarschijnlijk niet zo'n noodzaak, maar wél voor ziekenhuizen of horeca-gelegenheden; ook is er een telefoon-doorkiezer. Thuis of in de auto rinkelt de telefoon zes keer. Wordt hij niet opgenomen, dan gaat de bel automatisch over op het toestel in de wagen óf in huis. Dit is slechts een fragment van wat er op de beurs is te zien. De openingstijden van Ahoy: donderdag 12-18 uur; vrijdag 10-18 uur en zaterdag 10-17 uur. Willie Wortel, de niet zo snuggere uitvinder uit de Donald Duck- strip, is toch één keer zijn 'collega's' té slim afgeweest. Toen een Deen kans zag een wrak van de zeebodem te lichten, een klus die niemand was gelukt, door hét vol met 'piepschuim' te spui ten. vroeg hij patent op die methode aan. Kon niet, besliste men. Omdat Willie Wortel in die strip, zo liet met weten, al eens het zelfde had aangetoond. Niet met 'piepschuim', maar met ping- pong-balletjes Van dat imago wil de uitvinder wel af. De beurs in Rotter dam moet aantonen, dat die uitvinder heus wel tot iets an ders in staat is dan alleen maar prulletjes maken. Hoe van dit 'Willie-Wortel-aan- zien' afkomen? Weenen, één van de medewer kers van het Uitvinderscen trum Nederland: "Domweg laten zien, dat ze meer in hun mars hebben, dan - alleen maar vreemde dingetjes ma ken. Natuurlijk, ook nu heb ben we weer apparaten ge weigerd waar we absoluut niet mee uit de weg konden. En ik wil heus niet zeggen, dat wat er nu allemaal cp die beurs staat, zo verschrikke lijk goed is. Je hebt de groot ste moeite om een uitvinder naar een beurs te lokken. Zo'n man is nooit en te nim mer klaar. Altijd bezig en erg solistisch ingesteld. Boven dien loopt hij met angst rond, dat zijn uitvinding wordt ge stolen." Weenen heeft het nog niet mee gemaakt dat dit is voorgeko men. Wel heeft hij ondervon den hoe sterk die gedachte bij de uitvinders leeft. "Ze komen soms bij me binnen om te vertellen, dat ze iets bij zonders hebben ontdekt. Maar ze vertellen er niet bij .wat. Nou, wat moet ik dan met zo iemand beginnen? Motief? Zeggen dat ze me niet kennen. Je weet dus maar nooit. Ja, dan ben je gauw uitgepraat. Voor ons hoeven ze natuurlijk niet bang te zijn. Wij hebben ge heimhouding. Ook als we niet meer voor het centrum werken." Beschermen Maar een uitvinder kan zijn geesteskind wel degelijk be schermen. Op twee manie ren: octrooi erop aanvragen, een niet alleen moeizame be zigheid, maar ook peperduur. En dan is de uitvinding slechts in Nederland 'be schermd'. Niet over de lands grenzen. De tweede mogelijkheid is een modellenbescherming. Zoiets kost zevenhonderd gulden. Voor vijf of zes jaar is de uitvinder 'veilig'. Waagt ie mand het na te maken, dan kan hij direct worden aange pakt. Het Uitvinderscentrum Nederland wijst mensen, die hier aankloppen, de weg. Met de vindingrijkheid van de Nederlandse uitvinder is het niet beter of slechter, zo men wil, gesteld, dan met zijn col lega in het buitenland. Helaas blijft er nogal eens wat talent verborgen. Weenen: "Ja, hoor, we kennen er wel een paar. Die moeten we, bijvoorbeeld, onder art sen zoeken. In hun vak kun nen ze niet experimenteren, veel te link. Dus doen ze het in hun vrije tijd. Uit zichzelf komen? Nee, dat doen ze niet gauw. Omdat ze voor hun lol wat prutsen. Commerciële belangen hebben ze niet. Daarom moeten wij naar die Boktors toe, die wat zinnigs hebben ontdekt." Het toetsen van de uitvindin gen doet, onder anderen, Weenen. "Zo op het eerste ge zicht kunnen wij aardig bepa len of de maatschappij er iets aan heeft. Of er een markt voor is. Zien we er geen brood in, dan wijzen we het af. Er wordt ook overleg ge pleegd met andere deskundi gen." Niets 'wijzer' Heel dikwijls wordt de uitvin der nauwelijks iets 'wijzer' als 'ie wat heeft ontdekt. Zelfs de meest succesvolle kan maar net het hoofd bo ven water houden. Weenen: "Hier en daar zijn er die het duidelijk hebben ge maakt. Maar 99 van de hon derd uitvinders hebben meer flops dan tops. Het gebeurt wel eens, dat een bedrijf pro fiteert van een arbeider die een simpele verandering sug gereert met grote gevolgen. Zo'n man krijgt dan een briefje van vijfentwintig gul den in zijn handen gedrukt en moet verder zwijgen. De technische club in die zaak gaat vaak met de eer strijken. Zijn, dat van die gewone werkman dus. uitgangspunt „gebruiken ze in een moeilijke constructie, zodat die arbei der er niks van snapt. Die technici zeggen dan, kijk, wij waren daar ook al mee be zig." Wat voor mensen er al zo bij het Uitvinderscentrum aanklop pen? "Van alles", zegt Weenen. "De bovenlaag heeft wel een ho gere opleiding. Maar uit het bedrijfsleven komen de beste suggesties. De individuele uitvinder denkt, dat hij altijd met wat heel bijzonders bezig is. En dan stelt het geen fluit voor. Ja, dat moet je hem netjes aan het verstand bren gen. Ze huppelen hier met hun hoofd in de wolken bin nen. De klap komt dan hard aan als je vertelt er niets in te zien Vallen er inderdaad soms onvriendelijke woor den. 't Is wel eens voorgeko men. dat ik iemand moest beetpakken en buiten de deur zetten." Zo bruin als een uitvinder in Finland het bakte, heeft Wee nen nooit meegemaakt. Die man gijzelde het personeel van een uitvindersceytrum. Dertien uur later werden zy pas ontzet Hele schietpartij en gingen daarmee gepaard. De kogelgaten zijn nog altijd zichtbaar in de muur. Niet gratis De gedachte van de uitvinder, dat de steun van het Uitvm- derscentrum Nederland hele maal gratis is, is fout. Weenen "De adviezen geven we voor niks. Met de man, die wat heeft bedacht waarvan wij denken dat het zal aan slaan, maken we een con tract. Van de opbrengst moet hy tien, twintig of dertig pro cent aan ons afstaan. Veel af zet1 Nou. wij zijn al blij als vyf procent van de dingen die worden ingezonden, de markt haalt. Dan kun je spre ken van een behoorlyke sco- Geld aan uitvinders lenen doet het centrum niet. Dat heeft ze zelf ook niet. Met steun van het ryk en de gemeente Rot terdam kan men het hoofd boven water houden. Tóch is er wel eens iemand binnen gestapt gestapt met het ver zoek om 'even zes ton voor te schieten' Hy had dé uitvin ding van z'n leven gedaan. De man is met zachte hand naar buiten gewerkt, nadat hem aan het verstand was ge bracht, dat hy daarvoor by een bank moest zijn. Vooral nu. in deze tijd van 'zui nig aandoen met energie', is het Uitvinderscentrum als het ware overspoeld met in zendingen die een 'Perpe tuum Mobile' (een toestel dat, eens in beweging gezet, altijd blijft bewegen) voorstelden Weenen "Nou, dat is vreselijk moeilijk. Je kunt die mensen niet uit het hoofd praten, dat hun machine niet werkt. In het begin legden we nogal eens uit hoe het kwam, dat zyn apparaat niet functio neerde. Daar zyn we nu van afgestapt. Dat was geen doen Nu zeggen we tegen de uit vinder, jij moet bewijzen dat het allemaal werkt. Niet wy." Drie doden Eén ding hoopt Weenen wel. Dat het allemaal wat minder triest zal verlopen dan vorig jaar. Toen waren er de helft minder inzendingen dan nu Dne van de uitvinders maak ten. voor ze lof konden oog sten, de opening van de beurs niet meer mee. Voor hen wa ren de emoties té veel. Ze stierven "Bougainville" - F. Springer Gedenkschrift over de schrijvers' perio de op Java Querido - 19,90 "Ordening" - Ellen Warmond Gedichtenbundel Querido - 15,- "Het Q-document" - Robert Duncan Thriller over een man die tweeduizend jaar geleden leefd^ Bruna - 24,90 "Minister achter de Tralies" - Koos van Zomeren Onthullingen over een Haagse lente "De sluimerende stranden va geest" - Eddy Berlin SF-verhalen uit het membraam-ui Moussault - 79,50 AMBO - 22,50 i het einde van het heelal" - Douglas Adams Fontein Science Fiction - 18.50 "Archief 1931 -1960" - Gerard Reve Samenstelling Pierr Dubois Ambo - 29,50 "Kinderen van klein tot groot" - div. "Winifred onttrekt zich a Tom Pauka Romandebuut Querido - 19,90 enbundel komst van de 'ni Nijgh Van Diti het teken van d ïwe God" Maitreya ir - 22,50 r mijn zoon" - Ali Gha- Wereldvenster - 19,50 "De Mythische Formule" - div. auteurs Dertig gesprekken met Harry Mulisch De Bezige Bij - 35.- "Mijn Reis" - Mischa de Vreede Verslag van haar reis naar Java De Bezige Bij - 22,50 "De feestavond" - Thomas Verhoogt Verhalenbundel De Bezige Bij - 19,50 "Ter gelegenheid van.." - Piet Paal- Uiteenlopende gelegenheidsrijmpjes Bzztóh - 17,50 "De Fetisjist" - Michel Tournier Verhalenbundel uit het Frans vertaald door Jeanne Holierhoek Meulenhoff - 36.50 Van Goor - 12,50 "Gullivers Reizen" - Jonathan Swift Bewerking door Peter van Gestel Van Goor 12,50 "De reis om de wereld i gen" - Jules Verne Stripversie door Yvon Le Van Goor - 15,90 "55 dagen in Peking" - Samuel Ed wards Roman in het Peking van 900 Het boek "De lange reis van de gevangene" van de Roe meense auteur Sorin Titel zal geen stormloop op de win kels ontketenen 't Is even doorbijten met deze roman. Het gevoel van "wat is dit nu" maakt naarmate het ver haal vordert plaats voor een onverklaarbare emotionele betrokkenheid van de lezer. De roman gaat over de barre tocht van een gevangene en zijn twee bewakers Meer in formatie krijgt de lezer niet. Doel van de tocht, het mis drijf van de gevangene, zelfs de identiteit van de drie man nen blijven duister. Reizend door afwisselend bittere kou, regen of schroeiende hitte verliezen de drie figuren elk gevoel voor ruimte en tijd. Hun tocht voert naar kille, vochtige wachtkamers op stations, modderige of be sneeuwde velden en grauwe steden. Via koortsachtige vi sioenen komen de mannen af en toe in contact met ande ren. Gaandeweg ontstaat twijfel by het drietal over het doel van de tocht. Langzaam vallen al le zekerheden weg. De man nen raken in een identiteits crisis, waarbij ze in de ver warring eikaars vrouwen en kinderen verwisselen. Ook de machtsverhoudingen ver vagen: eerst had de gevange ne een duidelijk onderge schikte positie, maar halver wege het verhaal vindt een verbroedering plaats met zyn bewakers. Zijn ketenen wor den afgedaan, niets onder scheidt de gevangene nog van zyn reisgenoten. Of lie ver gezegd: lotgenoten. De drie mannen lijken immers tot elkaar veroordeeld Ze blijven samen, hoewel ze de vryheid hebben elkaar te ver laten. De mannen bestaan niet langer als individuen maar als groep: het samen reizen vormt hun identiteit. De manier waarop de auteur dit verhaal vorm geeft is nauwe lijks traditioneel te noemen. Meestal knjgt de lezer in het htjln van MB roman alle in formatie aangereikt om het verhaal te kunnen volgen. Ti tel daarentegen geeft maar één concreet gegeven de reis. Aan het eind van het boek is de lezer even ver als in het begin. Alle vragen die de reis oproept blyven on beantwoord. Systematisch wordt het ver haal door de auteur opge bouwd en weer afgebroken Soepele zinsbouw maakt plaats voor verbrokkelde zin nen. aaneengeregen door komma's. Nergens m het ver haal wordt een naam ge noemd, op één uitzondering Aanvankelyk is een verteller aan het woord, maar halver wege maakt deze plaats voor oen "ikfiguur" Wie deze "ik" is wordt niet duidelyk Een van de bewakers1 Of de gevangene? Eigcnlyk kan de "ik" ieder van de dne man nen zyn Zo geeft Titel de onttakeling van de persona ges en het opgaan tn een groep extra kracht. Het zal duidelyk zyn "De lan ge reis van de gevangene" is iets voor liefhebbers van ex perimenten. De aparte vorm geving van het gebeuren vormt de grote aantrekkings kracht van deze roman en is een fascinerende poging de traditionele romanvorm te doorbreken. Het boek is voorzien van een uitstekend informatief nawoord van So rin Alexandrcscu en is goed vertaald door Jan Willem Bos. De lange reis van de gevangene. Sè- ron Titel, ultg Meulenhoff, prUs MARGOT KLOMPMAKER 29. 30 en 31 oktober 19jj de 130 inzendingen die op de slechts 8 millimeter breed. De stoel Weenen toont de opvouwbare stoel. Ingeklapt uitvindersbeurs in Ahoy is te bewonderen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19