Geen seconde spijt" Britse minister tegen eenzijdige ontwapening Lienen daagt collega toch voor de rechter Peters: "Feyenoord is een zinkend schip' V> Bedrijven betalen voetballer Oefenduel Leids team in de zaal Venema (Neptunus) uitgeroepen tot de homerun koning Schotten: buit al verdeeld Atleten mogen meepraten... Portretten in koor Hooglandse kerk EG-hulp voor El Salvador Bovag: in toekomst opleving autohandel Bakkers vragen om hogere broodprijs WOENSDAG 28 OKTOBER 1981 BRUSSEL (ANP) - "Feyenoord is een zinkend schip. Ruim één miljoen verlies vorig jaar met meer dan der tig contractspelers. Om rond te komen heeft Feyenoord een gemiddelde van veertigduizend bezoekers nodig. Als ze er dit seizoen vijftienduizend halen is het meege nomen. En wat doen ze eraan? Niks. Een oude man, Willem van Hanegem (37) wordt als publiekstrekker teruggehaald. Dat slaat toch nergens op. Indien Feye noord dit sezoen vroeg uit de Europa-Cupboot valt is het definitief voorbij. Ik ben blij dat ik dit allemaal niet meer beleef. Ik heb er geen woorden voor." Jan Peters (28). ex-Fcyenoorder en nu onder contract bij Kortrijk aan het woord in het Belgische dagblad "de Standaard", waarin hij ferm uitpakt tegen zijn oude werkgever en zijn vorige trainer VOLENDAM (ANP) - Bedrijven in Volendam zijn bereid het vol gend seizoen twee spelers van de plaatselijke eerste divisieclub het wettelijk minimum-loon te betalen. De voetbalclub heeft hierom verzocht, nu gebleken is dat Voldendam zelf in het sei zoen 82/83 hooguit zestien a ze ventien spelers kan betalen. Momenteel heeft de vereniging 21 spelers onder contract, van wie er twee Cees Sul en Jan Hoog land op het punt staan afgekeurd te worden. Op de regio-bijeen komst van de FBO heeft het Vo- lendam-bestuur te horen gekre gen, dat het begrotingstekort het komend jaar beslist niet groter mag worden. Dat betekent dat er slechts een Financiële ruimte overblijft om zestien a zeventien spelers te betalerf. De technische leiding en het huidige spelersbe stand vindt een selectie van veer tien onverantwoord om met een spelersbestand van slechts veer tien veldspelers en twee doelver- dedigers het nieuwe seizoen in te gaan. Het bestuur heeft daarop de hulp ingeroepen van de Volendamse gemeenschap. Twee bedrijven hebbenzich reeds in principe be reid verklaard elke een speler het minimum-loon uit te betalen. Jezek. Peters over de Tsjech: "Aan het vertrek van Notten heeft Feyenoord een smak geld verloren. Notten had nog een contract lopen maar hij moest gewoon weg. Hij was te lastig. Toch belichaamde Notten het hele verzet van de spelersgroep tegen het beleid van Jezek. Dat was een echte ouderwetse fnan. die wist niet beter dan de hele tijd met boetes te zwaaien. Alsof je daardoor beter zou gaan spe len. Een biertje na een wedstrijd kostte je prompt 300 gulden. Op LEIDEN - Vanavond speelt het Leids Zaalvoetbalteam in de THB Hal in Lisse zijn tweede oefenwed strijd. Dit om te komen tot het team dat de afdeling gaat verte genwoordigen op het Districts- toernooi op 9 en 23 november in Sporthal De Fluit te Leidschen- dam. Bij de Leidse selectie zijn Frans Sjardijn, Frits Tschur en Frans van der Laan vervangen door Hans van Leeuwen (UVS), Cees de Roode (Koosjardin) en Dolf Gerritsen (Hollandia). Ben nie de Roo. John Jansen en Jan van der Reyden (allen De Tegel- handel), Rini van Elk (Inter Cre dit), Cees van der Wiel (Noord- wijk) en Hans Kortekaas (Van Gerven) maken eveneens deel uit van dit team. De wedstrijd met als tegenstander Van der Plas begint om 19.30 uur. Leo de Jong is als vaste coach voor het Leids afdelingsteam aangezocht. HANNOVER (DPA) - De Westduitse beroepsvoetbal ler Ewald Lienen heeft zijn collega Norbert Sieg- mann voor de rechter gedaagd. De 27-jarige Lienen van Arminia Bielefeld heeft een zeventien kantjes omvattende klacht gedeponeerd. Siegman van Werder Bremen wordt er van beschul digd Lienen "opzettelijk gevaarlijk te hebben ge blesseerd". Als gevolg van een verwonding tijdens de Bundesligawedstrijd tussen beide elftallen moest Lienen enige weken in het ziekenhuis wor den opgenomen. Dit incident, dat op 14 augustus plaats vond, lijkt wel wat op de blessure die de Zweed Hasse Borg van Eintracht Braunsweig vrijdag in het duel tegen SC Karlsruhe opliep. Aanvaller Emanuel Gunther van Karlsruhe ging de confrontatie zo hard aan. dat Borg met een gebroken scheenbeen naar het zieken huis moest. Eintracht Braunsweig dringt bij de Westduitse voetbalbond aan op een fikse straf. De 43-voudige Zweedse international zal volgens gege vens van de artsen pas weer over vier tot zes maan den kunnen spelen. De Westduitse voetbalbond heeft gisteren in Frank furt boetes opgelegd aan de aanvoerder van Bavern Munchen. Paul Breitner en het elftal, ten bedrage van 5.000 gulden. Deze straf werd opgelegd naar aanleiding van het feit dat Bayern Munchen in september jL tijdens een internationaal toernooi in Madrid in de wedstrijd te gen DinamoTiflis moeilijkheden kreeg met scheids rechter Pes Peres en daarop het veld verliet. Peres had daarvoor Karl-Heinz Rummenige van het veld gestuurd. Breitner meende deze straf niet te kunnen accepteren en gelastte zijn formatie de kleedkamers op te zoeken. j Feyenoord. Hij is nu blij dat hij bij de training mocht niemand een ring of een kettinkje dragen. Met dat soort lulligheden hield Jezek zich bezig. We speelden ooit in Finland. Tot half vier in de nacht heeft hij op de gangen gepost. Bang dat de jongens gingen stap pen." Jan Peters geeft wel toe dat hij de overstap van Nederland naar België niet eenvoudig heeft ge vonden. "Ik kwam hier in België met een nauwelijks genezen achillespeesblessure. Als je dan klaar bent, verwachten ze te veel van je. Ik ben blijk dat ik zondag in de wedstrijd tegen Lokeren twee keer heb gescoord. Dan we ten ze in Rotterdam dat ik het nog kan." Ook over het aankoopbeleid van Feyenoord laat Peters zich in het interview zeer laatdunkend uit. "Wat Feyenoord miste, was een goede vrije verdediger en een spelmaker. Notten wilde best laatste man spelen, maar Jezek weigerde. Dat was het begin van hun ruzie. Uitgerekend werden slechts voorhoedespelers aange trokken. Eerst Pierre Vermeu len, die voor ruim een miljoen gulden bij Roda JC werd wegge kaapt. Dat bevreemdde mij al omdat Feyenoord met Carlo de Leeuw een prima talent achter de hand had. Toen kwam de Deen Jacobsen, een reservespe ler, en nog later die Westduitser Kaczor. Opnieuw een kat in de zak. Dat blijkt wel omdat hij vrij wel altijd geblesseerd is. Ik voel de de bui hangen, zeker toen ik hoorde dat of Petursson of Pe ters kon blijven. Wel Petursson was al in maart rond met Ander- lecht en ik twee maanden later met Kortrijk. Ik heb er nog geen seconde spijt van dat ik Feye noord heb verlaten. Er valt niet te voetballen in een club die vol ledig is verziekt en waar spelers, trainers en bestuur continue met elkaar overhoop liggen." GLASGOW (DPA) - De Schotse voetbalbond heeft de verdeel sleutel bekend gemaakt voor de premies, die te verdelen zijn bij het toernooi om het wereldkam pioenschap in Spanje. Per ge speelde wedstrijd krijgt ieder uit de basisploeg drie punten, de wisselspelers twee punten en de mensen uit de groep van 22, die op de tribune moeten plaatsne men één punt. Via de behaalde punten zal de beschikbare pot van ruim 350.000 gulden worden verdeeld. De 22 geselecteerde spelers staat nog meer geld te wachten uit re clame- en publiciteitsinkomsten. Geschat wordt dat uit die pot zo'n 450.000 gulden beschikbaar zal komen. DEN HAAG (ANP) - Drie spelers van de nationale kampioen Nep tunus zijn uitgeroepen tot de beste honkballers van het sei zoen 1981. Steve Donovan kreeg goud als werper, Eddy Tromp werd de waardevolste speler en Jan Venema de homerunkoning. De beste slagman werd Charles Urbanus, die deze titel ook reeds veroverde tijdens het Europees Kampioenschap. Steve Donovan wierp in totaal 167 innings en noteerde daarin de cijfers 184 x 3-slag, 44 x 4-wijd, en kreeg 134 honkslagen tegen. Hij wierp 15 volledige wedstrij den en won 18 ontmoetingen. De Nicols-heuvelman Douglas Mor ton. ook al een Amerikaan kwam in 148 1/3 innnings tot de cijfers 167-30-116. Hij wierp 14 volledige wedstrijden. De beste slagman Charles Urbanus had een gemid delde van 0.455, opgebouwd in 27 wedstrijden, waarin hij 101 maal aan slag kwam, 27 punten scoorde. 30 punten binnensloeg in totaal 45 honkslagen gaf, waar bij acht 2-honkslagen, drie 3- honkslagen en twee homeruns. Eddy Rose van Giants had een gemiddelde van 0.422, dat hij verwierf in 35 wedstrijden, waar in hij 135 maal in het slagperk trad. Hij scoorde 33 punten, en sloeg 26 man binnen. Onder de 57 hits die hij van zijn knuppel liet vertrekken bevonden zich acht 2-honkslagen. zes 3-honk- slagen en zes homeruns. De waardevolste speler werd Eddy Tromp. Hij was de derde slag man met een gemiddelde van 0.415. sloeg 59 honkslagen, scoorde 35 runs en sloeg 43 man binnen. Als werper stond hij 67 2/3 innings op de heuvel in 12 wedstrijden, waaruit hij drie maal als winnende werper naar voren kwam. Het zilver was voor de HCAW-er Enk de Vriefl Ho merunkoning werd Jan Venema die in 31 wedstrijden tot 13 ho meruns kwam. Hetzelfde aantal kwam op naam van zijn clubge noot McDonald (in 34 wedstrij den) en Jacoba van de Spartaan (in 36 wedstriiden). DEN HAAG (ANP) - Het budget voor de nationale schaatsploe gen is met 20.000 gulden ver hoogd. Dit bedrag is vrijgeko men door interne besnoeiing. Naar buitenlandse wedstrijden en trainingskampen zal dit sei zoen geen begeleider van de lan delijke technische commissie worden afgevaardigd Met in gang van het schaatsjaar 1981/ 1982 zouden trainer, trainings- coordinator Lamberts en een lid van de LTC voor elke kernploeg de afvaardigingen naar Interna tionale evenementen samenstel len. Voor dat plan is wel, voor het meereizen van Het LTC-lid geen geld beschikbaar. LAUSANNE (ANP) - Het in ternationaal Olympisch co mité heeft gisteren in Lau sanne bekend gemaakt dat er een commissie van atleten in het leven is geroepen Een en ander is het gevolg van het optreden van de atleten bij het Olympische congres in Baden-Baden, eind septem ber begin oktober. De commissie zal de belangen van alle atleten van de Olym pische beweging behartigen. De eerste bijeenkomst wordt volgend jaar in mei. vooraf gaand aan de volgende verga dering van het IOC-bestuur, in Rome gehouden. Eén van de vijf leden van de commis sie is Sebastian Coe, de Brit se wereldrecordhouder op de 800 en 1000 meter en de mijl. De overige leden zijn Thomas Bach (Wdl), Kip Keino (Ken). Ivar Formo (Noo) en Svetla Otzetova (Bul). Voorzitter is de Fin Peter Tallberg. lid van het Fins Olympisch comité en deelnemer aan de spelen in Moskou. De Haagse atletiekvereniging Sparta zal in 1982 hoogst waarschijnlijk geen interna tionale wedstrijden organise ren. De sponsor van de Spar ta Spelen, waarmee de club een principeovereenkomst voor drie wedstrijden had, heeft zich teruggetrokken. Volgens afspraak zouden na de Spelen van juni 1980 in 1982 en 1984 twee niepwe edities van het evenement worden georganiseerd. Zaterdag van 10 tot 4 uur wordt in het koor van de Hooglandse kerk in Leiden aandacht ge vraagd voor 'grote mannen en vrouwen' van deze en vroeger tijd. Zoals: Martin Luther King, Dietrich Bonhoeffer, bisschop Romero, Albert Schweitzer, bis schop Helder Camara, Helen Caldicott, Moeder Theresa en bisschop Desmond Tutu. Hun portretten worden in de kerk opgehangen, aangevuld met hun levensloop en opvallende uit spraken. Typerend voor al deze mensen is, dat zij zich altijd heb ben ingezet of nog inzetten voor anderen. Ook kunstenaars leveren een bij drage aan deze portrettengalerij. Zij brengen in hun creaties vaak scherp tot uitdrukking, hoe de verhoudingen in de wereld lig gen. In de kerk - die middenin het za terdagse marktgebeuren van Leiden staat - zal ook een 'markt van mogelijkheden' worden in gericht, van mogelijkheden om rechtvaardiger met elkaar te le ven. De toegang tot de kerk is aan de kant van de Hooglandse Keikgracht. De Generale Financiële Raad van de Hervormde Kerk heeft de plaatselijke kerkeraden en kerk voogdijen meegedeeld, dat hij de jaarlijkse bijdrage van de lidma ten voor de 'generale kas' (steun aan hervormde gemeenten) met ingang van volgend jaar tot f. 20 heeft verhoogd. Van de meerder jarige doopleden wordt, op basis van vrijwilligheid, ook f. 20 ge vraagd. Hervormde Kerk: beroepen te Buren (Geld.) kandidaat H. van Schaik Nieuwegcih; aangeno men naar Berkhout-Avenhorn (Nh.) kandidaat A. J. Verbeek Bergen op Zoom, naar Buurmal- sen (bijstand in pastoraat) J. Ewoldt Sint Pancras. Gerefor- t meerde Kerken: beroepen te Apeldoorn H. Niemeijer (Zwit serland), te Wierden G. van Reeuwijk Boerakkcr (Gr.), te Hoek van Holland J. Welschut Willemstad, te Rotterdam-Om moord (gereformeerd en her vormd) W. van der Zwan Capelle aan de IJssel; aangenomen naar Hilversum (ziekenhuis 'Zonne straal'), in samenwerking met hervormde gemeente, H. Schut Bennebroek. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aangeno men naar Zwijndrecht M. van Dooren Rotterdam-Noord. Uitgestapt Ds. W. van Benthem, tot voor kort gereformeerd predikant te Genemuiden, is toegelaten als predikant in de Christelijke Ge reformeerde Kerken. Dat is ook het geval met de Gereformeerde Kerk Dolerend in die plaats, die zich enige tijd geleden met ds. Van Benthem aan de Gerefor meerde Kerk van Genemuiden heeft onttrokken. De predikant blijft aan deze nieuwe gemeente verbonden, maar is in de Christe lijke Gereformeerde Kerken wel terstond beroepbaar. Ds. Van Benthem behoorde tot de 'verontrusten' in de Gerefor meerde Kerken. Die vinden, dat hun kerk haar gereformeerde ka rakter verloochent door het oor te lenen aan allerlei nieuwe op vattingen. De afwezigheid van bisschop Gij sen op het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO), komend week einde in Noordwijkerhout, bete kent niet, dat deze met het LPO heeft gebroken. Hij laat zich ver tegenwoordigen door zijn vica ris-generaal. Een bisschop heeft daartoe het recht. Dat verklaarde kardinaal Wille- brands gistermiddag na aan komst op Schiphol uit Rome. De kardinaal geeft er wel de voor keur aan, dat zijn collega Gijsen erbij zou zijn, maar hij respec teert diens besluit om van deel neming aan dit overleg af te zien. Mgr. Gijsen liet weten, dat hij niet naar Noordwijkerhout kan ko men omdat hij op 1 november (Allerheiligen) in zijn kathe draal een dienst moet leiden. Dat verhindert hem, de voltallige bij eenkomsten in Noordwijkerhout bij te wonen. LPÓ-3 heeft de geloofsoverdracht aan jongeren als thema. Elke de legatie mag vier jongeren meene men die bij de voorbereidingen van dit overleg betrokken zijn ge weest. In Utrecht is de Vereniging van beheerders van monumentale Kerkgebouwen opgericht. Er zijn al vijftig leden. De vereni ging wil bevorderen, dat niet- kerkelijke organisaties meer ge bruik van kerken kunnen gaan maken, om zo de exploitatielas ten te verlichten. Gevoelig Uit een enquete van een rooms- katholieke krant blijkt, dat ©n- kerkelijken in Frankrijk veel ge voeliger zijn voor schending van mensenrechten dan praktizeren- de kerkleden. Zo is verkoop van wapens aan dictatoriaal gere geerde landen voor 50 procent van de ondervraagde kerkleden in strijd met de mensenrechten, terwijl dit onder de niet-kcrkelij- ken 67 procent is. LUXEMBURG (ANP) - De Engel se minister van buitenlandse za ken. Lord Carrington, heeft gis teren in Luxemburg verklaard de opvattingen van de vredesbe wegingen te willen respecteren. "Ik heb er begrip voor dat deze op vattingen worden weerspiegeld ia het opnieuw twijfels uiten over ons veiligheidsbeleid", zo verklaarde hij. Carrington keerde zich echter sterkf tegen de argumenten die door de tegenstanders van kern wapens in Europa worden aan gevoerd. BRUSSEL (ANP) - De ministers van buitenlandse zaken van de tien EG-landen hebben gisteren in Luxemburg besloten geld ter beschikking te stellen voor noodhulp aan de slachtoffers van de burgeroorlog in El Salvador. Het gaat om een Europese bij drage van een half miljoen Euro pese rekeneenheden (ongeveer 1,33 miljoen gulden) aan een hulpprogramma dat in totaal ruim 8,5 miljoen gulden omvat. Dat hulpprogramma is opgezet door twee niet-gouvernementele oprganisaties, namelijk "Cebe- mo" en "werelddokters". De eer ste organisatie krijgt van de ge meenschap een klein miljoen gulden en de rest van het door Europa ter beschikking gestelde bedrag gaat naar "werelddok ters". Het hulpprogram voorziet in de levering van voedsel, medi camenten, bouwmaterialen en tenten om vluchtelingen een tij delijk dak boven het hoofd te ge ven. AFGHANISTAN - De Afghaanse guerrillastrijders hebben hun ac ties rond de hoofdstad Kaboel sinds tien dagen uitgebreid, zo hebben westerse diplomaten in Islamabad (Pakistan) gisteren la ten weten. Het Afghaanse verzet heeft bomaanslagen gepleegd en drie legerofficieren in hun wo ning in Kaboel ontvoerd. Naar de diplomaten vernamen, vonden de bomaanslagen plaats op 17 en 20 oktober. De westerse strategie, aldus Lord Carrington, is niet gebaseerd op het uitvechten en winnen van een kernoorlog, maar op het voorkomen van oorlog. Het argu ment dat de Kruis-raketten die in West-Europa worden opgesteld zijn bedoeld om de Sowjet-Unie een eerste slag toe te brengen "is onzin". Hun draagwijdte is te kort. zij zijn te langzaam en hun aantal is te gering om de op Eu ropa gerichte Sowjetraketten uit te schakelen". Eenzijdige westerse ontwape ningsstappen zouden ertoe lei den dat de Sowjet-Unie niet be reid is om serieus te gaan onder handelen over wapenbeheersing. Het bepleiten van een kernwa- penvrije zone van Portugal tot Polen is "het zich overgeven aan een illusie". De Sowjet-Unie, die over veel sterker conventionele strijdkrachten beschikt dan het Westen, is eerder geneigd deze in te zetten als de nucleaire af schrikking zou zijn weggevallen. Tenslotte noemde de Engelse mi nister van buitenlandse zaken de keuze van "beter rood dan dood" (of omgekeerd) "misleidend", omdat er een alternatief is. "Dit alternatief heeft West-Europa de afgelopen jaren met succes toe gepast om oorlog te voorkomen en tegelijkertijd vrij te blijven". Kennelijk inhakend op de uit spraak van zijn Amerikaanse col lega Alexander Haig dat er be langrijker dingen zijn dan vredeL^ verklaarde lord Carrington dat "er niets belangrijker is dan het vooruitzicht op vrede". WALES (AP) - Een demonstrant wordt met al te zachtzinnig wegge voerd door een politieman. De Britse kroonprins Charles bracht gisteren met zijn echtgenote een bezoek aan het prinsdom, hetgeen nogal wat pro test van anti-koningsgezmden veroorzaakte. ARNHEM (GPD) - Nog dit jaar verdwijnen 2300 arbeids plaatsen in de Nederlandse autobranche. Dat is een van de drastische gevolgen van de stagnerende verkoop van nieuwe auto's. In twee jaar tijd is die teruggelopen van 575.000 tot 400 000 per jaar In 1979 waren ongeveer 65.000 mensen werkzaam in de au tobranche. Vorige maand wa ren er daarvan al zo'n 8700 verdwenen. Aangenomen wordt dat dit aantal nog zal toenemen tot circa 11 000 dit jaar. De BOVAG verwacht dat de verkoop van nieuwe auto's volgend jaar niet nog verder zal afnemen Het aan tal zal rond de 400.000 blijven hangen, aldus een BOVAG- woord voerder vanochtend. Volgens hem blijft ook de handel in tweedehands-au to's vrij constant Het verlies van de arbeidsplaat sen wordt volgens de BO VAG voornamelijk veroor zaakt doordat de automobi list bezuinigt op het onder houd van zijn voertuig. Servi cebeurten worden niet of la ter uitgevoerd dan enkele ja ren geleden. Bovendien blijft de Nederlander langer met zij na auto doen. Men schaft niet meer zo snel een nieuw voertuig aan Volgens de BOVAG menen deskundigen dat de verkoop van nieuwe auto's over enke le jaren weer enorm zal toe nemen. Zg zijn ervan over tuigd dat over een jaar of vijf jaarlijks zo'n 600.000 nieuwe auto's verkocht zullen wor den. UTRECHT (ANP) - De minimum prijs voor een brood moet hoger. Dit zei de voorzitter van de bond van christelijke ondernemers in het bakkersbedrijf. E. Tietema, tijdens de jaarvergadering van daag in Utrecht. Volgens Tiete ma zit de Nederlandse bakkerij branche in de problemen door "moordende concurrentie" van de levensmiddelenhandel. Het ministerie van economische zaken heeft maandag toestem ming gegeven om de minimum prijs die de bakker aan zijn klant mag berekenen met drie cent te verhogen. De christelijke bak- kersbond vindt dit te weinig. Kamerlid wil juist verlaging vergunning hun capaciteit gaan uitbreiden om nog te kunnen op- bok n fa gen de supermarkten, die volgens hem brood soms on der de prijs verkopen Volgens woordvoerder P. Borg- dorff van de bakkersbond zou de minimumprijs voor een brood van achthonderd gram eigenlijk twee kwartjes hoger moeten zyn. "Maar wy zijn al bly als bij de volgende prijsverhogingen de minimumprijs in fases dertig cent hoger wordt", aldus Borg dorff. Een gesneden brood kost nu mini maal 1,63 gulden. Ongesneden kost het zeven cent minder Mevrouw Epcma-Brugman, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, vindt dat minister Ter louw van economische zaken juist snel maatregelen moet tref fen om de broodprys te verlagen. Onlangs gaf de minister toestem ming voor een verhoging van de broodprys met drie cent. Daarna is de gulden binnen het Eu ropese monetaire stelsel opge waardeerd. terwyl de wissel koers van de dollar ten opzichte van de gulden is gedaald Dat moet aanleiding geven voor een verlaging van de broodprys. vooral in een tyd van reële inko^ mensdaling. zo meent mevrouw Epema Het Kamerlid heeft hier over schnftelyke vragen aan de minister gesteld.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17