'De FIRA regelt alles even slecht' Voordelige start van schaakploeg in EK-voorronde Grand Prix van Nederland gered Eerste zege voor DS'79 Uitzicht op winst tegen Oostenrijk Hevige kritiek rugbybond op internationaal orgaan Blauw Zwart ontzegt Wim Lammers voorzitterschap Japanse interesse voor Jack Middelburg WOENSDAG 28 OKTOBER 1981 SPORT PAGINA 15 VOLENDAM (ANP) - DS'79 heeft gisteravond de eerste overwin ning van het seizoen binnenge haald. De Dordste vereniging won de inhaalwedstrijd in en te gen Volendam met 4-2. By de rust was de stand nog gelijk (2-2). Henk van Leeuwen, die afgelopen zondag zijn debuut maakte bij DS, scoorde twee doelpunten. Voor de pauze maakte hij twee maal een achterstand ongedaan. Eerst nadat Hoek Volendam van af elf meter op 1-0 had gezet, la ter toen Wim Tol de oranjehem den andermaal aan een voor sprong (2-1) had geholpen. De derde Dordtse treffer bereidde Van Leeuwen voor. Evers rond de zijn actie af, waarna Van der Ham twee minuten later de over winning veilig stelde. Scheids rechter was Verhoef. Er kwamen 1200 toeschouwers. Jan Timman (hier op archieffoto, l.) opende de kwalificatiestrijd tegen de Oostenrijkers voortvarend. In e uur tijd zette hij Hölzl aan de kant. GRÜHNEN (ANP) - Het Nederlandse schaakteam is gisteren in de Oostenrijkse plaats Grühnen de voorronde voor het toernooi om de Europese beker voor landenploegen redelijk begonnen met een voordelige stand van 3-2 tegen Oostenrijk. Uit de drie afgebroken partijen zullen vermoedelijk twee punten worden behaald zodat Nederland in dat geval met 5-3 wint. Dat zou dan hetzelfde resultaat zijn als Polen in het eerste duel met Oostenrijk bereikte. De Oosteuropeanen wonnen de tweede wedstrijd zelfs met 6—2 van de Oostenrijkers. Grootmeester Jan Timman gaf aan het eerste bord het goede voor beeld. In nauwelijks een uur. en 18 zetten, had hij met zwart al van Hölzl gewonnen. De andere winstpartij in de eerste zitting kwam op naam van John v ZANDVOORT (GPD) - De ministeries van Economische zaken en CRM hebben de Grand Prix van Nederland voorlopig finan cieel gered. De Circuit-exploitatievereniging Cenav was niet in staat de kosten van 1,1 miljoen gulden van de laatste in augustus in Zandvoort verreden Grand Prix te voldoen. Na een gesprek gistermiddag tussen verte genwoordigers van de Cenav en beide minis teries is door elk een lening toegezegd van 400.000 gulden. De resterende 300.000 gul den is opgebracht door een aantal trouwe sponsors van het Zandvoortse circuit. Om de Grote Prijs van Nederland voorlopig te redden moest vóór het einde van deze maand het bedrag van 1,1 miljoen gulden zijn overgemaakt naar de Foca. de organisa tie van de grote man van het formule 1-cir cus Bernie Ecclestone. Beide ministeries zijn tot de lening overgegaan om het toeris me en de werkgelegenheid in de badplaats te behouden. Daarmee is het voortbestaan van de GP verzekerd tot en met 1985. Dat de Foca weinig vertrouwen had in de kre dietwaardigheid van de Cenav blijkt wel uit het feit dat Ecclestone de datum van de Ne derlandse GP al had toegewezen aan Oos tenrijk. Het succes van de onderhandelingen wordt vooral toegeschreven aan de nieuwe stuwen de kracht van de huidige eigenaar van de Ce nav. de Canadees Michael Hordo. Maar ook hij zal niet heen kunnen om B en W van Zandvoort. Financieel is de lucht voorlopig dan wel opgeklaard, over het voortbestaan van het circuit is het laatste woord nog niet gevallen. De gemeente zal het circuit voorlopig tot 1 ja nuari 1983 ongemoeid laten. Vóór het einde van dit jaar zullen B en W echter een beslis sing moeten nemen over de jaren daarna. Daarbij zullen factoren als woningbouw en geluidsoverlast een niet onbelangrijke rol spelen. kwam tegen Baumgarter beden kelijk uit de opening maar nam naarmate de partij vorderde het initiatief. Sosonko vergiste zich in goede stelling tegen Herzog en kwam vervolgens niet verder meer dan remise en Ree mocht tegen Wittman blij zijn met een puntdeling Alleen Kick Lange- weg verloor aan het vijfde bord, tegen Duerr. De Nederlander stond aanvankelijk redelijk, maar zag zijn positie steeds ver der verzwakken om tenslotte een kwaliteit te verliezen. Ligtennk, Van der Sterren en Bohm speel den vanochtend hun afgebroken partij uit. De uitslagen zijn: Hölzl - Timman 0-1Herzog - So sonko V4 - 'A; Wittman - Ree Vi - Vi; Baumgarter - Van der Wiel 0-1; Duerr - Langeweg 1-0; HILVERSUM (GPD) - Als het aan Jan van Diessen ligt, stapt de Nederlandse Rugby Bond vandaag nog uit de FIRA. Die vier kapitale letters staan voor Internationale Rugbyfederatie en de uitvoerende macht binnen dit gezelschap ligt bij de Franse bond, die in de ogen van de Nederlandse rugbyers alles even slecht regelt. IVeel liever zou de voorzitter van de NRB uitsluitend zijn aange sloten bij de Engelse bond, de Rugby Football Union, maar dat is op korte termijn niet te realiseren. CRM stelt Van Dies sen en de zijnen namelijk ver plicht om op internatonaal ni veau in competitieverband uit te komen, anders wordt er aan de subsidie gemorreld. Omdat de RFU, waarmee de NRB is geassocieerd, geen competitie kent, is de bond met handen en voeten gebonden aan de FIRA. Het is frustrerend om te zijn over geleverd aan de in Parijs gezetel de FIRA, waarmee absoluut geen normale communicatie mo gelijk schijnt te zijn. De congres sen worden uitsluitend in de Franse taal gehouden, maar er wordt niet voor de aanwezigheid van voldoende tolken gezorgd. Daardoor ontgaat sommige dele gaties het fijne van de aangedra gen onderwerpen. Voorts is de berichtgeving over gespeelde wedstrijden te laat of- helemaal niet overgeseind en dat brengt complicaties met zich mee. Zo kwam de Nederlandse Rugby Bond er vorig seizoen wel op een zeer merkwaardige wijze achter, dat de laatste confrontatie in de strijd om promotie naar de A- poule, tegen Tunesië, voltrekt onbelangrijk was. De Noordafri kanen hadden inmiddels van de Belasting betaler moet USOC weer op de been help en WASHINGTON (SID) - De Amerikaanse belastingbeta ler vindt op het aanslagfor mulier, dat een dezer dagen in zijn bezit komt, het ver zoek van dc regering om één van de belasting aftrekba re - dollar af te staan aan het Amerikaans Olympisch Comité (USOC). De regering van de Verenigde Staten heeft dat verzoek op de be lastingformulieren opgeno men om het USOC enigszins schadeloos te stellen voor het tekort van 125 miljoen gulden, dat de boycot van de Olympische spelen van Mos kou in 1980 heeft opgele verd. De sportmensen van de Verenigde Staten bleven daar weg als protest tegen de invasie van de Sowjet- Unie in Afghanistan, waar door een groot stuk inkom stenderving ontstond. Het vrijwillig geven van eén dol lar door de belastingbetaler moet de USOC financieel weer in het goede spoor brengen. Marokkanen gewonnen, zo ver nam men van de Tunesische voorzitter, waardoor de West- duitse formatie recht had op pro motie. Het is om uit je vel te springen, maar zelfs het krach tigste protest aan het adres van de FIRA schijnt niets uit te ha len. De NRB blijft zodoende dis- harmoniëren met de relatie. Hoewel het Nederlands vijftiental zich volledig heeft geconcen treerd op de interlands, vindt Van Diessen het beslist niet noodzakelijk dat Orapje de sprong naar de A-poule haalt. De voorzitter acht het zelfs niet wen selijk dat de hoogste trede wordt bestegen. „Daar zijn wij nog niet aan toe", zegt het 47-jarige hoofd van de administratie van een sa- nitairbedrijf uit Hilversum. „Aan het einde van ons tweede vijfja renplan (eind seizoen 1979-'80 - red.) hadden we daarvoor rijp moeten zijn, maar we hebben ons verrekend. Nadat wij het na tionale rugbycentrum op het sportpark van Hilversum in ge bruik mochten nemen, werd er van uitgegaan dat het zou luk ken". „Bob Spaak, de toenmalige eindre dacteur van Studio Sport, verze kerde ons dat de rugbysport erg populair was onder de Neder landse kijkers. Misschien was het volgens hem wel mogelijk om in Hilversum een „Klein Twickenham" (dat is te vergelij ken met het Wembley-stadion voor de Engelse voetballers - red.) te creëren. Maar de belang stelling in Nederland bleef bene den onze verwachtingen, waar door de financiële armslag ook minder is", aldus Van Diessen. De groei van het aantal leden is de voorzitter ook enigszins tegenge vallen en dat scheelt ook geld in het laatje. Daardoor ontbreken de middelen om mensen met er varing op het gebied van rugby, die clubs in oprichting willen be geleiden, vergoedingen te geven. „Je bent nu vooral afhankelijk van vrijwilligers en juist in de rugbysport is begeleiding van beginners zo belangrijk. Men denkt vaak: bij rugby mag alles. Maar het is een van de strenger gereglementeerde sporten van Nederland. Waar het vooral op aankomt, is een gezonde menta liteit", stelt de Hilversummer, te gen wie een Engelsman ooit be weerde: rugby is gecontroleerd geweld. Met 100.000 gulden aan extra in komsten - de begroting bedraagt momenteel acht ton (2,7 van CRM, twee van SNS en drie uit eigen middelen) zou de NRB helemaal uit de brand zijn. Dan zou ook eindelijk de bondsac- commodatiekosten, één miljoen gulden, van de grond kunnen ko men. Maar daar ziet het voorlo pig dus niet naar uit en dat is op dit moment ook minder belang rijk. Het is zaak om eerst te zor gen voor topprestaties van het Nederlands vijftiental; daardoor raakt de rugbysport in een stroomversnelling. Want via aan sprekende resultaten neemt de populariteit toe met weer als ge volg daarvan aanwas van het aantal leden, dat momenteel 7500 bedraagt, terwijl de bond er nu al graag tienduizend had gehad. Om die top langs een zo construc tief mogelijke weg te verbreden wordt er veel aandacht geschon ken aan de districtscompetitie. In de acht districten kan het ta lent worden samengebracht, waaruit per gebied één of twee teams kunnen worden samenge steld. „Ons nieuwe driejaren plan", zegt Van Diessen, „is voornamelijk gebaseerd op de begeleiding van de district steams. Daaruit komt het Neder lands team voort, dat hoofdzake lijk gevormd moet worden door jongere spelers". Indien het over onbepaalde tijd mogelijk is om uit de FIRA te stappen, zonder dat er subsidie verloren gaat, hoe stelt de voor zitter zich dan de toekomst van Oranje voor? „Het mooiste zou zijn, als er een zeslandentoernooi op B-niveau op poten zou wor den gezet. Daarin zou Nederland moeten uitkomen tegen de twee de teams van Engeland, Wales, Schotland, Ierland en Frankrijk. Als je tegen dergelijke landen speelt, leer je tenminste iets; niet van een wedstrijd tegen Marok ko (in Casablanca - red.), waar voor de bond 30.000 gulden heeft mosten uitgeven. En voor het be drag dat we op tafel moeten leg gen om in Moskou te kunnen spelen, steken we zes keer het Kanaal over naar het Britse ei land". NRB-voorzitter Jan van Diessen: "Nog liever vandaag dan morgen uit de FIRA WASSENAAR De voetbal vereniging Blauw Zwart heeft eind vorige week Wim Lammers het voorzitter schap ontzegd. In een bijzon dere vergadering werd vrij dagavond met 71 tegen 25 stemmen de voorzittersha mer in handen gegeven van A.H. Zcllenrath. Lammers en zijn vier mede bestuursleden. Omdat beide partijen niet tot een ak koord konden komen, zegde de algemene ledenvergade ring het voltallige bestuur ruim vijf weken geleden de wacht aan. Direct werd een commissie van goede dien sten in leven geroepen, die PTT-voorlichtingsfunctio- naris Zcllenrath vrijdag avond op de opnieuw bijeen gekomen vergadering kan didaat stelde voor het voor zitterschap. Hij werd met ruime meerderheid gekozen (71 voor, 25 tegen, 16 onthou dingen). De bestuurders- ploeg van de 1000 leden tel lende vereniging werd te vens uitgebreid tot een to taal van negen lieden. Daar in zetelen ook de overige vier bestuursleden uit de 'periode Lammers'. ve SCUE IPS NW5 N|£T SCMRDMEAJ OM ZBBR NADPUKKElDK E>J MOOR IEDEREEM zicht&ÉW? ee- strafpemP'met y 'T VINÊQ?- TJETE Roth - Ligtennk afgebroken; Janetsjek - Van der Sterren af gebroken, Pils - Böhm afgebro ken. Voorlopige stand Oostenrijk - Ne derland 2-3. Oostenrijk - Polen 3-5 (eerste duel) Oostenrijk - Polen 2-6 (tweede duel). DEN HAAG (ANP) - Jack Middel burg, tweevoudig grand Pnx- winnaar, maakt een goede kans op een fabriekscontract de Ja panse motorengigant Suzuki. Middelburg, die rijdt voor de Ne derlandse importeur van dat merk. Nimag. zal de definitieve beslissing van de Japanse race- leiding medio november kunnen verwachten. De fabriek in Japan heeft Hans van Doorn, directeur van het Nederlandse ïmportbe- dryf, uitgenodigd voor een oriën terend gesprek Dat onderhoud in Japan zal. aldus Middelburgs manager Muis, ongetwijfeld gaan over het rijden van de Ne derlander, dit jaar winnaar van de grote prijs van Engeland in de 500 cc-klasse, op fabneksmachi Die speciale racemotoren, abso luut nodig om mee te dingen naar het wereldkampioenschap 500 cc. werden het afgelopen sei zoen bereden door de Amerikaan Mamola, de Nieuwezeelander Crosby en de Italiaan Lucchinel- li. Luchinelii werd wereldkam pioen, maar heeft onlangs af scheid genomen van de racestal van manager Roberto Gallina. De Italiaanse wereJdtitelhouder koos voor een financieel aantrek kelijk contract bij Honda, dat ko mend seizoen het wereldkam pioenschap in de belangrijkste wegraceklasse, de 500 cc. met een dnecylinder-tweetakt-ma- chine te lijf gaat Het vertrek van Lucchinelli noodzaakte Suzuki uit te kijken naar een opvolger De uitnodiging van de Japanse ra- celeiding voor Hans van Doorn om naar Japan te komen is, nog- BUUds volgens Middelburgs lllfc —mimi Muis, een be langrijke vingerwijzing, dat de definitieve keus op de Nederlan der is gevallen. De coureur uit Honsclersduk zal daarmee bu de Japanse fabriek de opvolger worden van Wil Hartog. aan het begin van het seizoen na teleur stellende resultaten gestopt. ADVERTENTIE iJUï.iujrrTTT VMVJWNiM In Ji 11 lWi» [-M

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15