Geld nodig voor krotbestrijding KLM werft in Z-Afrika Inkomensgrens aow met 7000 gulden verhoogd Woningraad over na-oorlogse bouw: Aruba dreigt: snel onafhankelijkheid Gif in bodem verontrust gemeente Dordrecht niet VN-protest tegen "sportreizen" s I DINSDAG 27 OKTOBER 1981 BINNENLAND lEN HAAG (GPD) - De ipremiegrens voor de aow len wordt in 1982 verhoogd met ongeveer 7000 gul- ^den: van 48.750 gulden —naar ruim 55.000 gulden. IDat betekent een verho ging van de aow-premie voor mensen met een jaar inkomen van boden -^48.750 gulden. Daartoe hebben de minister Den Uyl (sociale zaken), Van der Stee (financiën) en Terlouw (economische za ken) gisteren besloten. De drie ministers hebben voorts besloten de inflatiecorrectie in de belastingtarieven op 100 pro cent te handhaven. De feitelijke correctie komt echter neer op ruim 80 procent, het percentage dat minister Den Uyl had voor gesteld. Dat komt omdat via een extra belastingheffing ook uitke ringen aan KNIL-militairen be taald moeten worden. Die belas tingheffing is in de inflatiecor rectie verwerkt. Over een aanpassing van de tarie ven van belastingen en sociale premies zouden nog geen defini tieve beslissingen zijn genomen. Ook over andere maatregelen, zoals de hoogte van de prijscom pensatie en de vraag of in 1981 - evenals dit jaar - het vakantie geld moert worden afgetopt of zelfs verlaagd, heeft het kabinet nog geen standpunt ingenomen. Die kwesties dienen in eerste plaats geregeld te worden in het arbeidsvoorwaardenoverleg tus sen werkgevers en werknemers. Bovendien kan het kabinet daar nu gezien zijn demissionaire sta tus geen bindende besluiten over De maatregelen rond de aow-pre- miegrens en de inflatiecorrectie moesten echter gisteren door het kabinet worden genomen, on danks die demissionaire status. Volgens het ministerie van finan ciën was het gisteren de laatste dag om dat te doen, omdat an ders de nieuwe tarieven niet meer tijdig in de tabellen kunnen worden uitgewerkt. Overigens werd er in Den Haag gis teren op gewezen dat het slechts om deelbeslissingen van het ka binet gaat. Deze besluiten alleen leveren nog niet het door het ka binet gewenste ..inkomens plaatje" op, dat uitgaat van een matiging van min 1 procent voor de minima, tot min 4 procent voor de mensen met 140.000 gul den per jaar. Dat kan pas als ook het overleg tussen de sociale partners resultaat heeft opgele verd. Oneens De bonden van middelbaar en ho ger personeel zijn het niet eens met het fors optrekken van de premiegrens in de aow. Aanvan kelijk werd daarbij zelfs gespro ken - volgens een voorstel van Den Uyl - over een verhoging met 30.000 gulden. Voorzitter Van der Schalie van de raad MHP zei gisteren dat daardoor juist de middeninkomens het zwaarst worden getroffen, terwijl de lagere en hogere inkomens er relatief veel minder op achteruit gaan. De besluiten die maandag zijn ge nomen zijn nauwelijks van in vloed op de bezigheden van de informateurs De Galan en Hal- berstadt, zo werd op het ministe rie van financiën gezegd. In het hele financieel-economisch ka der is de invloed van deze voor stellen van marginaal belang, zo heette het. Zelfbetaalde ziektedag De informateurs zijn maandag doorgegaan met het werken aan een voorstel voor oplossing van de financiële problemen m het kabinet. Zij ontvingen 's mid dags de topambtenaren Lamers en Hol van het directoraat-gene raal voor de sociale voorzienin gen van het ministerie van socia le zaken, die hen de laatste cijfers over de ontwikkelingen op hun terrein overhandigden. Het ging daarbij onder meer om de effec ten van uitstel van het plan om een zelfbetaalde eerste ziektedag in te voeren. Uitstel van 1 januari naar 1 april van deze maatregel zou de schatkist ruim 300 mil joen kosten. ALMERE (ANP) - De overheid moet een speciale regeling treffen opdat de financiering van grote opknapbeurten van na-oorlogse woningen geen probleem zal opleveren. Deze wens sprak algemeen directeur drs. B.G.A. Kempen van de Nationale Woningraad gis teren in Almere uit. In een toelichting verklaarde hij dat er dagelijks klachten binnenkomen van aangesloten woningbouwverenigingen over gebrek aan geld voor noodzakelijk onderhoud. DEN HAAG (ANP) - De Arubaan se delegatie zou vandaag aan de Nederlandse en de Antilliaanse regering tijdens het topoverleg over de Nederlandse Antillen meedelen dat Aruba doelgericht I wil werken aan zijn onafhanke lijkheid. Mocht Nederland niet bereid zijn Aruba de nodige garanties te ge ven om op een evenwichtige wij ze de onafhankelijkheid te reali seren, dan zal Aruba zelfstandig proberen elders die garanties te krijgen. Dit zei de Arubaanse delegatielei der Betico Croes gisteren tegen over journalisten, nadat de Aru baanse delegatie een groot ge deelte van de dag had vergaderd over de definitieve versie van een rapport dat vandaag op de conferentie zou worden overhan digd. Croes zei dat Aruba niet zal deelne men aan een commissie die moet gaan onderzoeken wat de gevol- Rector geschorst na verduistering DEVENTER (ANP) - B en W van Deventer hebben de van verduis tering verdachte rector van de Alexander Hegius-Scholenge- mcenschap in Deventer voor een periode van maximaal drie maanden geschorst. De man wordt ervan verdacht kantine- gelden ten eigen bate te hebben aangewend. De schorsing is volgens een woord voerder van burgemeester en wethouders in het belang van de school en in het belang van het onderzoek naar de financiële praktijken van de 53-jarige rec tor. die al twee maanden met ziekteverlof is. WEERRAPPORTEN gen zijn van de Arubaanse onaf hankelijkheid als niet van tevo ren vaststaat dat de onafhanke lijkheid van Aruba het einddeel is. Minister Den Uyl (Antilliaan se zaken) zou er voorstander van zijn om een commissie geduren de zes maanden de onafhanke lijkheid van Aruba te laten on derzoeken en pas daarna defini tieve beslissingen te nemen. Croes vindt dat die definitieve koers nu al in Den Haag moet worden uitgezet en dat Aruba niet meedoet als de zelfstandige toekomst niet duidelijk het doel van het verdere beleid is. Croes zei het overigens niet voor moge lijk te houden dat Nederland garanties voor de Arubaanse on afhankelijkheid weigert. Mocht dit wel zo zijn dan ontstaat er volgens hem een conflictsitua tie tussen Aruba en Curacao, om dat Aruba dan zijn eigen weg zal gaan. Aruba zal dan zijn bijdrage aan de centrale Antilliaanse rege ring stopzetten en bovendien een boedelscheiding van de Antil liaanse overheidsfinanciën eisen. In het rapport van de Arubaanse delegatie wordt uitgesproken dat Nederland Aruba op een aantal punten zou moeten bijstaan. On der deze zogenaamde garanties vallen defensie, de buitenlandse betrekkingen, de ontwikkelings samenwerking, de betrekkingen met de EEG en de mogelijkheid van cassatie bij de Hoge Raad De Arubanen zijn er voorstander van om na de onafhankelijkheid de eigen Arubaanse nationaliteit te krijgen. Tijdens de periode die aan de onafhankelijkheid vooraf gaat zou Aruba al een positie los van de overige eilanden moeten krijgen. Mocht Nederland dit niet willen dan staat Croes open voor andere suggesties. Een beeld van het topoverleg tussen de Koninkrijksregering en de regering van de Neder landse Antillen dat gistermid dag is begonnen op het ministe rie van algemene zaken. Rechts de Antillen-delegatie en tegen over haar de afvaardiging van de Nederlandse regering, waar van premier Van Agt te kennen heeft gegeven het gehele overleg te willen bijwonen. Wellicht toch eenmalige "voorziening" zelfstandigen DEN HAAG (ANP) - Een werk groep van ambtenaren van de ministeries van sociale zaken, economische zaken, landbouw en visserij en van financiën on derzoekt de mogelijkheid van een 'eenmalige voorziening voor 1981 voor zelfstandigen', gelijk aan de eenmalige uitkering voor werknemers met een minimum inkomen. Dit heeft minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) geantwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid De Korte (WD). Zelfstandigen met het minimum inkomen kunnen voor de eenma lige uitkering niet in aanmerking komen omdat hun inkomen pas eind volgend jaar officieel wordt vastgesteld door de belasting dienst. De Eerste Kamer nam bij het bespreken van de eenmalige uitkering een motie aan waarin de regering werd gevraagd de kleine zelfstandigen ook in aan merking te laten komen voor de uitkering. Den Uyl schrijft nu dat de werk groep die hij heeft ingesteld nog voor het einde van dit jaar rap port zal uitbrengen aan het kabi net. Kempen denkt aan een "instand- houdsregeling", die naast de stadsvernieuwing moet funge ren. Deze regeling is van belang om verkrotting van woningen te gen te gaan die in de tweede helft van de jaren vijftig en de eerste helft van de jaren zestig zijn ge bouwd. De kwaliteit van die wo ningen is in het algemeen slecht, aldus de directeur van de Natio nale Woningraad. Op het ogenblik mogen de woning bouwverenigingen per jaar per woning 499 gulden aftrekken van de rente en aflossing die zij het rijk betalen voor leningen. Voor het jaar 1981 is inmiddels in overleg met de ambtelijke top van het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening dit bedrag vastgesteld op 530 gulden, aldus Kempen. Zowel de Nationale Woningraad als zijn zusterorganisatie het Ne derlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting (NCIV) vindt dit bedrag te laag. Samen met het departement wordt nu bekeken welke werk zaamheden onder "normaal on derhoud" vallen en welke onder "woningverbetering" ressorte ren. Volgens directeur Kempen wil de overheid de kosten voor grote opknapbeurten, een begrip dat is ingevoerd door de vroegere mi nister Gruyters (volkshuisves ting), buiten de kosten voor nor maal onderhoud houden. "Ik ben er zeker van dat we het beno digde geld op deze manier nooit krijgen", zegt Kempen. Volgens de woningraad heeft Ne derland ongeveer een miljoen woningen die na de oorlog zijn gebouwd en die in beheer zijn bij woningbouwverenigingen. De NWR beheert zelf in totaal één miljoen woningen, het NCIV on geveer 400.000. De minderheid daarvan is vóór de oorlog ge bouwd. Kempen wijst erop dat vooral de flatgebouwen die nu ongeveer 25 jaar oud zijn, aan een grondige opknapbeurt toe zijn. Zo'n beurt gaat verder dan het normale on derhoudswerk. maar valt ook weer niet onder stadsvernieu wing, omdat de woningen daar voor niet oud genoeg zijn. Als er geen geld op tafel komt voor het opknappen van de woningen, dreigt verkrotting, aldus de NWR-directeur. Werkgelegenheid De grote opknapbeurten bieden bovendien werk aan duizenden bouwvakkers en vaklieden die nu zonder baan zitten, zegt Kem pen. "In het kader van het ko mende werkgelegenheidsplan van Den Uyl denk ik dat minister Van Dam (volkshuisvesting) ze ker oren zal hebben naar een in standhoudingsregeling". aldus Kempen. Groot onderhoud aan woningen uit de jaren vijftig en zestig heeft nog nooit plaatsge had. Daarom zal het volgens Kempen veel nieuwe arbeids plaatsen opleveren. Boze bewoners beginnen acties Veiligheidsbeurs roept vragen op DEN HAAG (ANP) - Een bezoek aan de midden oktober in Utrecht gehouden vakbeurs Se curity '81 heeft het tweede-ka merlid Andree van Es (PSP) stof opgeleverd voor een groot aantal vragen aan de desbetreffende ministers. Van Es wil weten waarom er traan gasgranaten en -spuitbussen met cs-gas tentoon werden gesteld, terwijl dat volgens de Wet vuur wapens ongewenste handwa pens zijn. DORDRECHT (GPD) - De resul taten van een nieuw onderzoek naar de ernst van de bodemver vuiling in de woonwijk De Staart te Dordrecht geven het gemeen tebestuur geen aanleiding tot het snel nemen van maatregelen in verband met de volksgezond heid. De deskundigen van het Gemeentelijk Elektriciteits Be drijf. die de verontreiniging van het dicht aan de oppervlakte voorkomende grondwater con troleerden, zijn van de aanwezige hoeveelheid chemicaliën niet ge schrokken. Vandaag beoordelen onder meer de inspecties voor volksgezond heid en milieu-hygiene het rap port. De inspecteurs moeten vaststellen of er werkelijk geen risico's voor de gezondheid van de wijkbewoners zijn. Gister- mist II mist 8 mist 8 mist 8 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel geheel bew. 7 3 Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen half bew 10 onbew. 8 licht bew. 7 onbew. 20 bew 13 Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Split onbew. geheel bew. half bew. onbew. onbew. half bew. motregen bew motregen 5 3 regen 17 16 geheel bew 2 2 Stockholm Wenen Casa Blanca half bew. DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van het speciale comité tegen apartheid van de Verenigde Naties, Maitama Sule uit Nigeria, heeft bij de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de VN ge protesteerd tegen wer vingsacties van de KLM in Zuid-Afrika. De KLM wordt verweten VN-reso- luties te hebben doorbroken door het stimuleren van sport- contacten tussen Zuid-Afrika en een aantal Westeuropese landen. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken kon gisteravond desgevraagd nog geen bevestiging geven, rnaar zei ook geen reden te heb ben aan het bestaan van de brief te twijfelen. Volgens het Komitee Zuidelijk Afrika zou Maitama Sule inmid dels contact hebben opgenomen met de voorzitter van het subco mité voor sancties van de VN, Gbeho van Ghana, over eventue le maatregelen tegen de KLM. Als eerste zou daarvoor een uit sluiting van de KLM bij alle transacties van de VN in aanmer king komen. Een woordvoerder van de KLM be vestigde gisteravond dat de maatschappij tot enkele maan den geleden een bemiddelende rol heeft gespeeld bij het tot- standbrengen van sportcontac- ten tussen Zuidafrikaanse sport- teams en groepen in West-Euro pa. Een wervende folder voor de ze activiteit is echter al enkele maanden geleden ingetrokken, zei hij. Normaal Het ging om normale commerciële activiteiten die zijn ontplooid door de KLM-vestiging in Zuid- Afrika, aldus de woordvoerder. Volgens hem moet eerst maar eens blijken wat de KLM ver keerd heeft gedaan "Het werven van klanten onder sportlieden is niet anders dan wervingsacties voor congressen of voor het be zoeken van geemigreerde fami lieleden". Het Komitee Zuidelijk Afrika heeft gisteren in een telegram aan de ministers van CRM en van bui tenlandse zaken gevraagd de KLM te dwingen tot stopzetting van deze wervingsactiviteit in Zuid-Afrika. Het Tweede-Kamerlid voor het CDA Jan Nico Scholten heeft minister Van der Stoel (buiten landse zaken) inmiddels op de rol van de KLM geattendeerd. Scholten heeft de bewindsman schriftelijk gevraagd of hij over weegt maatregelen te nemen te gen deze "actieve betrokkenheid van de KLM by het leggen van sportcontacten met Zuid-Afri ka". De KLM maakt in Zuid-Afrika re clame met groepsreizen voor sportclubs, universiteiten en scholen. In de door Scholten overgelegde reclamefolder meldt de KLM dat haar sportdeparte- ment het netelige politieke vraagstuk heeft opgelost door sportwedstrijden te organiseren zonder er publiciteit aan te ge ven. "Alle vroegere reizen werden goed ontvangen door hun tegenspe lers overzee, die er naar verlang den het tegen onze teams op te nemen", vermeldt de folder. Bij gevoegd is een voorbeeld van een toernee van 35 dagen van een hockeyclub die zowel in Alk maar als Engeland, Frankrijk, West Duitsland en Oostenrijk speelt tegen "ABC hockey club" "Geen sportreizen" De woordvoerder van de KLM zei gisteren dat "het beter was ge weest als het kamerlid eerst by de bron had geïnformeerd, in plaats van af te gaan op kranten publicaties". De folder vormde volgens zyn zeg gen een onderdeel van een door de vestiging van de KLM in Zuid-Afrika opgezette wervings campagne De woordvoerder stelde dat de KLM geen sportrei zen heeft georganiseerd, maar dat in de folder alleen is gewezen op de mogclykheden van groeps reizen ten behoeve van sportlie den. avond, tijdens de bespreking tus sen staatssecretaris Lambers Hacqebard van milieuhygiëne en vertegenwoordigers van de pro vincie Zuid-Holland, de gemeen te Dordrecht en de bewonersver eniging werd benadrukt dat vol gens de thans beschikbare infor matie geen gevaar voor de volks gezondheid bestaat. Het gemeentebestuur van Dor drecht weigerde gisteren het GEB-rapport te publiceren. Al leen werd bekendgemaakt dat, zoals eerder ook al het geval was. de gevaarlijke stoffen benzeen, tolueen en fryleen waren aange troffen. Bovendien vond men in het grondwater fenol, benzoe- zuur, bifenyl, difenylehter, cya nide. lood en zink in hoeveelhe den die zijn uit te drukken in veelvouden van milligrammen per liter. Dat is erg veel, aldus de onderzoekers. Volgens de Dordtse wethouder De Kovel had het gesprek met de staatssecretaris niets te maken met het GEB-rapport of andere in de woonwijk verichtte metin gen. Het was meer een oriënte rend gesprek, gezien de relatieve ernst van de vervuiling en dc psychologische kanten voor de bewoners. Staatssecretaris Lam bers heeft Dordrecht duidelijk gemaakt in eerste instantie zelf voor de verontreiniging verant woordelijk te zyn. Dat betekent dat alle kosten van onderzoek voor rekening van de gemeente komen. De wijk De Staart is gebouwd op een vuilstortplaats, die voorna melijk werd gebruikt door de Chemische Industrie Rijnmond Volgens officieel nog niet beves tigde berichten zou de CIR ook gif hebben gebracht naar Rhoon. Hcerjansdam en Moordrecht De Bewonersvereniging Aktieko- mitee Vervuiling Merwedepol- der heeft inmiddels aangekon digd een aantal „zachte acties" te organiseren. Zo zouden de bcwo ners by aanvang van dc gemeen teraadsvergadenng vanmiddag een monster met gif overhandi ftn md BnWndi §n eenti raadsleden, alsmede wat groen ten en fruit uit eigen tuin Dtbl wonersvcreniging van De Staart zal de straatnamen Dieze. Grift en Vlist veranderen in Vieze, Gif en t Gist ADVERTENTIE Maffe Mei raast als 'n neuroot door de geschiedenis. 0 Knots,'l oudstó middelton emancipate Oude Testament Dc miskleun van 15 geboden^ Dc Haardifihe/d van 'n keizerlijk maai tango van etn Ww^er0rde I Deze Vuils is rijp Lnor de guillotine] De waarheid, niets dan de waarheid, I en allesbehalve de waarheid. VANAF 29 OKTOBER IN DE BIOS.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7