Honderdduizenden Europenanen op de been voor de vrede Egyptische minister stelt Israël weer gerust Eenheid socialisten bewaard Papandreou wil praten over lidmaatschap NAVO Ondanks onvrede binnen Franse partij Franse premier zet zich af tegen vredesbeweging Aanslagen in Rome Guernica in Madrid 'C ancun': Westen tevreden, Oosten bezorgd MAANDAG 26 OKTOBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent Jaap van Wesel) CAIRO - De Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Kamal Hassan Ali, heeft dit weekeinde Israël bezocht, het eerste bezoek van een hoge Egyptische functio naris na de moord op president Sadat. De Egyptische leiders doen hun uiterste best Israël gerust te stellen dat het vredespro ces gewoon doorgaat met president Moe barak, ook na april 1982 wanneer Israël de Sinaï geheel ontruimd heeft. Ali noemde zijn bezoek aan Israël het be-* wijs voor de voortzetting van de vredes politiek en in Cairo sprak president Moe barak gelijksoortige geruststellende woorden tegen de Israëlische oppositie leider Peres, die zijn condoleances kwam aanbieden voor de dood van Sadat en van de gelegenheid gebruik maakte met de Egyptische leiders te spreken. Moebarak beloofde Peres dat het normaliserings proces na april '82 nog meer zal worden uitgebreid. De gesprekken die minister Ali in Israël voert met de Israëlische regering gaan over de ontruiming van de Sinaï en het normaliseringsproces. Israël wil zoveel mogelijk voldongen feiten creëren op het gebied van de betrekkingen tussen de twee landen, teneinde Egypte ook voor de toekomst te binden aan het vredesver drag. Daarom vinden de Israëli's toeris me in de Sinaï een heel belangrijke zaak. De Rode Zeekust, tot Sharm el Sheikh is een geliefd toeristengebied en Israël wil dat de toeristische plaatsen ook na de te rugtrekkingen open blijven voor Israëli sche toeristen. Dat is in economisch opzicht uiteraard ook een Egyptisch belang, maar politiek en psychologisch gezien hebben de Egypte- naren geen behoefte aan veel Israëlische bezoekers in de Sinai. Er zijn bovendien een aantal bureaucratische problemen - daar zijn de Egyptenaren immer sterk in - zoals het verstrekken van visa en de noodzaak een nogal hoog bedrag in Egyp tisch geld om te wisselen. Lang opont houd aan de grens zal uiteraard de animo voor toeristen aanzienlijk verminderen. Minister Ali zei dat de Israëlische en Egyptische ministers van toerisme, die nu in Cairo onderhandelen, zeker over eenstemming zullen bereiken tot bevre diging van beide landen. Het gaat niet alleen om bezoek over land. maar ook om vluchten naar Sharm el Sheikh en het Santa Katherina-klooster, bij de berg Sinaï, terwijl Israël van het nu nog militaire vliegveld Etsion in de Sinaï gebruik wil blijven maken voor charters naar het naburige Eilat. Die charters zijn echter alleen betrekkelijk zonder inge wikkelde bureaucratie en visabepalin- gen. Doen Israël en Egypte hun best lief tegen elkaar te zijn, op het Palestijnse front zijn er het weekeinde over en weer enige ver klaringen afgelegd die het bestaan van een diepe kloof nog eens bevestigen. Mi nister van buitenlandse zaken Shamir zei in een opmerkelijk radio-interview dat het Israël niet uitmaakt met welk regime het in Jordanië zal onderhandelen over de toekomstige grenzen tussen beide lan den Dat kan volgens Shamir koning Hoessein, of ieder ander regime zijn, ook een PLO-regering. als die de koning om ver zouden werpen. Shamir zei dat het regime in Jordanië een binnenlandse aangelegenheid is van dat land waar Israel zich niet in mengt, ook als een PLO-regering de Russen binnen zou halen. Jordanië is volgens Shamir een Palestijnse staat, en er is dus geen noodzaak voor een tweede Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever. Sha mir neemt met zijn opmerkingen over Jordanië politiek het standpunt over van minister van defensie Sharon, die al lang van mening is dat Arafat een aanvaardba re onderhandelingspartner is als presi dent van Jordanië, zonder dat Israel be reid is de Westoever op te geven Voor de toekomst wellicht toch een positiever ge luid dan het afwijzen van Arafat en de PLO omdat het een moordenaarsbende is Echter, de Egyptische regering kwam di rect met een verklaring uit waarin de uit spraken van Shamir als strijdig met de akkoorden van Camp David werden ver oordeeld Immers, volgens het Egypti sche standpunt is autonomie een tussen fase op weg naar zelfbeschikking. De au- tonomieonderhandelingen zelf. die op technisch niveau in Tel Aviv doorgaan, lijken overigens geen vooruitgang van betekenis op te leveren. Het wordt steeds waarschijnlijker dat alleen een topconfer- rentie Reagan-Begin-Moebarak daar ver andering in kan brengen. PARIJS/BRUSSEL/ROME/LONDEN (AFP/Reuter) Honderdduizenden Europeanen hebben in het weekeinde betoogd tegen de kernwapenwedloop en de modernisering van de Amerikaanse kernwapens in Europa. de politiek van de regeringen zal het is een slechte methode om te veranderen". "Het is zeer begrij bereiken wat wij allen willen: pelijk", aldus Weinberger, "maar nooit meer oorlog". VALENCE (DPA/Reuter) - De Franse premier, Pierre Mau- roy, heeft zich zaterdag ge distantieerd van de vredesbe weging in Europa en zich op nieuw uitgesproken voor ont wapeningsonderhandelingen op basis van een positie van kracht. In zijn toespraak op het partijcongres van de Franse socialisten in Valence waarschuwde Mauroy tegen neutralisme en maande tot een "ontwaken van Europa". Mauroy zei ongerust te zijn over de opkomst van een be paalde neutralistische hou ding in West-Europa die zich achter pacifistische woorden verstopt. Hij toonde begrip voor de angst dat Europa tot het slagveld van de supermo- gendheden zal worden, een verwijzing naar de omstre den verklaring van de Ameri kaanse president Reagan van vorige week. Daarin zinspeel de Reagan op de mogelijk heid van een beperkte kern oorlog op Europees grondge bied zonder dat de VS en de Sowjet-Unie zelf getroffen worden. Ik begrijp, aldus Mauroy, dat zich achter het pacifisme en neutralisme in West-Duits- land de hoop op hereniging verschuilt. "Begrijpen bete kent echter niet accepteren. Europa moet wakker worden geschud en zich verzetten te gen de krachten die zich voor terugtrekking en afzien sterk maken. Vrede kan niet vanuit een zwakke positie worden bereikt. Om een duurzame vrede te krijgen, is een machtsevenwicht voorwaar de en dialoog en samenwer king de methode", aldus de Franse regeringsleider. In een telegram riep president Mitterrand zijn partijgenoten op geduld te tonen bij de uit voering van de hervormingen van de regering. Mitterrand was toen nog in Mexico waar hij de noord-zuid conferentie in Cancun heeft bijgewoond. Hij maakte de socialisten dui delijk dat men niet alles in een paar weken of maanden kan doen. In Parijs liepen gisteren tiendui zenden betogers mee in een op tocht die was georganiseerd door de Franse "beweging voor vre de". Voorts waren de Franse communistische partij, de vak bond CGT, de katholieke werkende jeugd, de milieu-orga nisatie "Greenpeace" en talloze pacifistische bewegingen verant woordelijk voor de organisatie. De organisatoren lanceerden op een bijeenkomst hun "oproep van Parijs". Daarin wezen zij op de "absurditeit van het doorgaan van de kernwapenwedloop" en zeiden zij dat de pacifistische be weging in Frankrijk sterker op de voorgrond zal treden "om toe te zien dat de Franse regering ini tiatieven voor de vrede neemt en de wil tot vrede uit, wat belang rijker is dan erover te praten en te onderhandelen". In Brussel betoogden gisteren tus sen de 100.000 en 120.000, meest jonge, mensen tegen kernwa pens in Oost en West en voor een kernwapenvrije zóne in Europa. De mars werd georganiseerd door het Overlegcentrum vooi de Vrede, het Vlaamse Actieco mité tegen Atoomwapens en het Nationale Actiecomité voor Vre de en Ontwikkeling. In de kilo meters lange stoet werden leu zen meegedragen als "Pershing, Cruise, Neutronenbom, neen, af bouw SS-20" en "geen kernwa pens, niet in België en niet in Eu ropa". In het Oostduitse Potsdam demon streerden 50.000 personen tegen de "herbewapening van de NA VO", zo meldde het Oostduitse persbureau ADN. Volgens ADN richtten de demonstranten in Potsdam boodschappen aan de "betogers voor de vrede in Parijs en andere Europese steden". Zaterdag betoogden honderddui zenden mensen in Rome en Lon den voor de vrede en ontwape ning in Oost en West. In Londen deden meer dan honderddui zend mensen mee aan de groot ste manifestatie sinds de tweede wereldoorlog. De betogers verza melden zich in Hyde Park, waai overlevenden van de atoombom op Hirosjima aanwezig waren. De organisatoren van de demon stratie, de Britse "campagne voor nucleaire ontwapening", schatte het aantal deelnemers op 250.000. De Britse oppositielei der, Michael Foot, bevestigde het voornemen van de Labourpartij bij een regeringswisseling te gaan werken aan nucleaire ont wapening. In Rome waren zaterdag 300.000 VALENCE (AFP/Reuter) De Franse socialisten heb ben gisteren hun drie daagse "overwinnings congres" afgesloten en de eenheid binnen de partij weten te bewaren. Gisteren gaven de verschei dene stromingen binnen de Franse socialistische partij hun steun aan een resolutie waarin het be leid van de partij voor de komende twee jaar wordt bepaald. Maar de eerste secretaris van de so cialistische partij, Lionel Jospin, waarschuwde de 5.000 afgevaar digden dat het feit dat maar één motie aan hen was voorgelegd, niet wil zeggen dat de verschillen in de partij zijn verdwenen. Doe lend op Michel Rocard, de verte genwoordiger van de sociaalde mocratische vleugel binnen de socialistische partij, nam Jospin een compromisloze houding aan. Athene (DPA) - Andreas Papand- reou. de nieuwe premier van Griekenland, heeft verklaard dat hij wil onderhandelen over het lidmaatschap van Griekenland van de NAVO en in dit verband niet eenzijdig wil optreden. Wat dit lidmaatschap betreft eiste de Griekse premier een garantie voor de oostelijke grenzen van Griekenland die volgens hem door Turkijke. dat ook lid van de .NAVO is, worden bedreigd. Pa- pandreou noemde de Ameri kaanse regering de sleutelfactor in de NAVO. Op de vraag welke vorm de garantie van de Ameri kaanse regering moet hebben, antwoordde hij: "een simpele verklaring dat de grenzen van Griekenland bij elke bedreiging van welke kant ook gewaarborgd zijn". mensen samengestroomd voor een vredesdemonstratie. De op roep tot de betoging kwam van meer dan 500 vredescomité's en de communisten, kleine linkse partijen en vakbondsafdelingen sloten zich daarbij aan. De lei ders van de Italiaanse regerings partijen, tot en met de sociaalde mocraten en de socialisten, me den de demonstatie die zich vooral richtte tegen de "door het Italiaanse parlement besloten" plaatsing van raketten voor de middellange afstand op Sicilië". In Londen verklaarde de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Caspar Weinberger, dat de deelnemers aan de campagne voor nucleaire ontwapening se rieus moeten worden genomen. Voor zijn vertrek naar Washing ton zei Weinberger dat "alles wat 150.000 mensen naar een demon stratie trekt serieus genomen moet worden, maar dat dit niet Rocard zei zaterdag dat de ver- schilende stromingen binnen de partij "niet veroordeeld" zijn tot solidariteit. "Dat is juist", aldus Jospin, "maar als we het er bin nen de partij over eens zijn, zijn wij tot solidariteit veroordeeld tot het volgende congres, over twee jaar". De sociaaldemocratische stroming rond Rocard heeft in Valence duidelijk terrein verloren. Zij heeft zeven van haar 27 zetels in het 132 leden tellend bestuur ver loren. Bovendien sprak spreker na spreker er zich op het congres voor uit dat de socialisten radica ler sociale en economische her vormingen moeten doorvoeren. Zogenoemde "maximalisten", on der wie topfunctionaris Paul Quiles, kregen ovaties met hun eis dat oudere ambtenaren moe ten worden ontslagen. Zij zou den de plannen van de regering om banken, de staal- en wapen industrie en andere sectoren van de industrie te nationaliseren, hebben gesaboteerd. De heftige redes zorgden voor grote koppen in de Franse pers. Zelfs de pro- Hu herinnerde er aan dat Turkije in 1974 met NAVO-wapens Cy prus is binnengevallen en dat de NAVO hiertegenover een onver schillige houding heeft aangeno- Papandreou liet weten dat hij in het begin van het komende jaar onderhandelingen over de Ame rikaanse steunpunten in Grie kenland en de duur van hun be staan wil beginnen. In ideolo gisch opzicht, aldus de Griekse premier, is de door mij geleide 'panhelleense socialistische be weging' (Pasok) tegen steunpun ten van buitenlandse mogendhe den en de plaatsing van kernwa pens in Griekenland Maar er kend moet worden dat de VS een supermogendheid zijn met eigen vitale strategische belangen in socialistische "Le Matin" waar schuwde de afgevaardigden de regering niet "op te jagen" en het land in een gewelddadige klasse- strijd te doen belanden. In de aangenomen resolutie staat dat het veranderen van Frankrijk in een socialistische staat alleen bereikt kan worden door een "kalme revolutie". In die zin had premier Mauroy zich ook al uit gelaten. terwijl president Mitter rand het congres in een bood schap zei dat "niet alles in een paar weken of maanden kan wor den gedaan. Wij hebben de tijd". Volgens de resolutie moeten ver anderingen in Frankrijk worden bereikt door een "vreedzame re volutie". Zij roept op tot "een nieuwe relatie tussen de politie ke macht en de economische macht", doelend op de harde aanvallen die er op zakenmensen zijn gedaan. Eerste secretaris Jospin kreeg een warm applaus toen hij zei dat de socialistische partij voor de vre de is en niet voor pacifisme. Hij herhaalde de regeringsoproep voor beperking van de kernwa pens in Europa, volgens het prin- Europa en dat Griekenland het niet op een krachtmeting met de VS kan laten aankomen. Papandreou eiste het recht op elk jaar weer opnieuw het verdrag over de steunpunten nauwkeu rig te bekijken en vond ook dat de Griekse regering recht heefi op controle van deze steunpun ten en volledige informatie om "te voorkomen dat van Grieken land uit een militaire operatie wordt begonnen tegen een derde land waarmee wij goede betrek kingen onderhouden". Hij wil er ook zeker van zijn dat de door de Amerikaanse steunpunten verza melde inlichtingen niet aan Tur kije worden doorgegeven. "Zou dit wel gebeuren, dan zou Grie kenland defensiecapaciteit daar onder lijden". cipe dat de met-plaatsing van nieuwe kernraketten door de Verenigde Staten verbonden moet zijn met het terugtrekken van de Russische SS-20-raketten die op ^st-Europa zijn gericht. ROME (UPI/AFP) - Bij een aan slag in Rome is gisteren een jon ge Turkse diplomaat gewond ge- Gokberk Ergenekon, verbonden aan de Turkse ambassade in Ro me. liep in een straat bij het Co losseum te wandelen toen een man op hem af kwam die drie schoten op hem loste. Ergene kon werd in beide armen getrof fen, maar wist toch zijn revolver te trekken en terug te vuren. De diplomaat is niet ernstig ge wond De politie weet niet of de aanvaller verwondingen heefi opgelopen. Volgens Ergenekon was de aanvaller een Armeniër. "Het geheime Armeense leger voor de bevrydmg van Armenië" heefi later in een telefoontje aan het Franse persbureau AFP in Parijs verklaard verantwoorde lijk voor de aanslag op de T\irkse diplomaat te zyn. Afgelopen weekeinde zijn in Rome bomaanslagen gepleegd op ge bouwen waarin buitenlandse ambassades gevestigd zijn. De getroffen ambassades waren die van Chili, Argentinië en Gua temala. De aanslagen op de Chileense en Argentijnse ambassade werden naar haar zeggen gepleegd door een "communistische groepe ring voor de proletarische inter nationale" onbekend bij de Ita liaanse politic. Wie de aanslag op de ambassade van Guatemala heefi gepleegd is nog niet bekend Het gebouw werd tamelyk emstig bescha digd. MADRID - In aanbidding voor Picasso's Guernica, dat dit weekeinde voor hel eerst weer in Madrid te bezichtigen was. Met duizenden ver drongen de Spanjaarden zich voor het Prado-museum om het beroemde schilderij te bewonderen. PEKING (DPA/UPI Reuter) - Het is te hopen dat Washing ton de belangen van de hele wereld boven al het andere stelt en geen nieuwe proble men schept voor de dialoog tussen de industrie- en de ontwikkelingslanden. zo schreef het officiële Chinese persbureau vandaag in een eerste commentaar op de Noord-Zuidconferentie die afgelopen week werd gehou den in het Mexicaanse Can cun. Volgens "Nieuw China" geefi de houding van de Verenigde Staten aanleiding tot be zorgdheid. Reagan zou niet zijn best doen voor de nood zakelijke onderhandelingen over een nieuwe economi sche orde. maar slechts de vrye markteconomie aanbe velen als recept voor de op lossing van de moeilijkhe den. "Nieuw CJhina" schrijft dat zijn uitlatingen in Cancun wel milder waren, maar toch la ten zien dat hij wil vasthou den aan het standpunt dat de Amerikanen tot dusver heb ben gehuldigd. President Reagan daarentegen zei dat de Noord-Zuidconfe- rentie dermate succes heefi geoogst dat voor de ontwik kelingslanden een nieuwe geest van hoop is geschapen. In Cancun had men elkaar vol gens hem geen verwijten ge maakt en de "arme" en "rij ke" landen die er waren wa ren erin geslaagd op veel ter reinen "gemeenschappelijke uitgangspunten" te vinden. 'Ik ga naar huis terug opnieuw vervuld van het belang van Amerikaanse leiderschap", aldus president Reagan. Ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Alexan der Haig verklaarde dat de Noord-Zuid-dialoog een groot succes is geworden, al was het alleen al omdat de ontwikkelingslanden waren teruggekomen van hun ach terdocht omtrent president Reagans motieven. Op een persconferentie zei de Amerikaanse minister dat de betrekkingen tussen leiders van ontwikkelingslanden en president Reagan in alle ge vallen warm en vol respect waren geweest. Het succes van de conferentie was zo groot, aldus Hig, dat hij zich bemoedigd voelde door het "crescendo van kri tiek" dat de Sowjet-Unie er tegen had laten horen. Het Russische persbureau Tass had zaterdag verklaard dat de Noord-Zuid-conferentie in Mexico is mislukt door het toedoen van de belangrijkste westerse landen De bijeen komst die donderdag en vrij dag plaatsvond, leverde niets concreets op behalve een ver slechtering van de betrekkin gen tussen de Derde-Wereld landen, aldusTass. Cancun werd vooral geken merkt door onenigheid tus sen de westerse landen en hun oude koloniën Tass noemde daarbg in het bijzon der de Verenigde Staten die totaal geen bereidheid heb ben getoond om hun han dels- en economische betrek kingen met de Derde Wereld te veranderen Zy lieten zien alleen de ongelyke positie te willen handhaven", zo zei het persbureau. Ue Cubaanse leider Fidel Ca stro vindt dat de Verenigde Staten "slechts vage beloften hebben gedaan om in de toe komst onderhandelingen op wereldniveau te beginnen". Castro zei dit zaterdag in Havana naar aanleiding van de Noord-Zuidtop in Cancun. "Men moet werkelijk opti mistisch zyn om hoop te kun nen ontlenen aan de vage Amerikaanse beloften", zo meende Castro, "en ik betwy- fel of dit land iets kan bijdra gen aan welke internationale conferentie dan ook". Volgens de Franse president, Francois Mitterrand, is er "werkelijke vooruitgang ge boekt" bvj de internationale topconferentie in Cancun

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9