Schuilkelders: verzekering of verlakkerij MERINO STOFFEN AUTOVERHUUR Angst voor de bom schept handelswaar Voor onze Philips kleurentelevisie show III :Ui Moderne techniek - ouderwetse service PAGtKA 20 DO/ST MAANDAG 26 OKTOBER 1981 Ziekte, invaliditeit, ouder dom, brand, schade, in braak, regen, diefstal, overlijden: tegen de gevol gen van welk onheil kan men zich tegenwoordig niet verzekeren? Zelfs ka binetsformatie-risico wordt door assuradeurs gedekt. Een kamerlid slaagde erin zich te verzekeren tegen het risico van een vroegtijdige afbreking van zijn dure vakantie door onvoorziene ontwikkelingen in politiek Den Haag. Aan alle kanten zijn we in gedekt. Althans: zolang de bom niet valt. Want een polis tegen de gevolgen van een nucleaire oorlog is nog niet te koop. Toch is de angst voor de bom door een groeiend aantal za kenlieden al onderkend als handelswaar. Wie over een forse tuin beschikt, kan een keuze maken uit een ruim aanbod aan pri- vé-schuilkelders. In tijd van vrede leuk als speel hol of wijnkelder. Het ministerie van binnenlandse zaken houdt er een schuilplaatsenplan op na dat ruim 550 miljoen gulden kost. In het jaar 2000 moet er voor alle Nederlanders een atoomvrij plekje zijn: hetzij in eigen huis (9 miljoen mensen), hetzij geïmproviseerd op eigen erf (2 miljoen), hetzij in openbare schuilgelegenheden (4 miljoen). Toch een soort volksverzekering tegen een atoomoorlog dus. Een treffen met kernwapens is niet uitgesloten, dus is het onze plicht de Nederlanders te beschermen tegen de gevolgen daarvan, aldus de redenering op het departement. Overleven De beleidsmakers erkennen dat de overlevingskans op de plek waar de bom valt nihil is. Maar een eind uit de buurt kan men zich beschermen tegen straling en radioactieve neerslag. De over heid organiseert die bescher ming en krijgt daarbij hulp van het immer alerte zakenleven. Aannemers leveren kant-en-kla- re particuliere schuilkelders. In één nacht te plaatsen, want de buurt kan er beter niet van we ten, om te voorkomen dat in tijd van nood iedereen mee naar bin nen wil. Sinds kort is de nucleaire angst ook ontdekt als gat in de tijd schriftenmarkt. In Groot-Brit- tanniè verschijnt het maandblad „Protect and Survive Monthly", dat nu ook in Nederland ver krijgbaar is. Voor zestig gulden per jaar kan men zich verzekeren van allerlei tips voor het leven na de bom. De Nederlandse distri buteur Allan Veth zegt dat vol gens polemologen twee miljoen Nederlanders eeq atoomoorlog zullen overleven. Wie dat zijn, valt moeilijk te voorspellen. Maar Veth beveelt zijn tijdschrift aan met de opmerking dat „een gewaarschuwd mens zijn'overle- vingskansen vele malen kan ver groten". Het Britse blad geeft tekeningen voor doe-het-zelvers die een ei gen schuilkelder willen bouwen, en het bevat tips voor het overle ven in de radioactieve woestenij die men zal aantreffen na het ver laten van de al dan niet zelfge bouwde kelder. Adverteerders prijzen hun overlevingsvoedsel aan, hun stralingsmeters, hun beschermende pakken en gas maskers. Wie wil overleven, heeft in elk geval een vuurwapen nodig om zich op de puinhopen van de beschaving zijn wanhopi ge, zieke en uitgehongerde me de-overlevenden van het lijf te houden, zo leert de lezer voorts. Discussie Veel aandacht wordt besteed aan de civiele verdediging in de Sow- jet-Unie en China, die het Westen zou moeten aansporen. Geen en kel goed woord heeft de redactie van het blad over voor socialisti sche stadsbestuurders in Enge land die het rode potlood halen door de civiele-verdedigings- plannen. „Een nucleair Duinker ken: 23.000.000 mensen in gevaac als civiele verdediging wordt ge schrapt", luidt de alarmerende kop. De discussie in Engeland is dezelf de als die aan deze zijde van de Noordzee. Ook hier staan de me ningen tegenover elkaar. De overheid heeft de plicht de over levingskansen - hoe gering ook - te vergroten, luidt het officiële standpunt. Maar het verzet daar tegen groeit. Als oppositiepartij heeft de PvdA zich verzet tegen het schuilplaatsenbeleid van mi nister Wiegel. Het is de vraag of en in hoeverre diens opvolger, de socialist Van Thijn, dit beleid zal ombuigen. De bezwaren tegen de civiele ver dediging (en de mogelijkheden 'er actie tegen te voeren) staan helder op een rij in het pas ver schenen boek „Hoe overleef je een atoomoorlog?" van de Eiber- gense afdeling van het Energie Komitee Oost-Gelderland. Het EKOG verzette zich vorig jaar met succes tegen de bouw van een openbare schuilgelegenheid in het dorp. Waarom? "Omdat ci viele verdediging een van de erg ste vormen van volksverlakkerij is, een verwerpelijke zaak". Dichterbij Het bouwen van schuilkelders brengt een atoomoorlog alleen maar dichterbij, zeggen de tegen standers. De kernwapens zijn de laatste tijd kleiner geworden. Ze dienen niet meer alleen als drei ging met totale vernietiging, maar zijn geschikt voor gebruik op het slagveld. In het levensge vaarlijke nucleaire pokerspel is een programma voor de bescher ming van de eigen bevolking vooral bedoeld om de vijand te tonen dat je bereid bent een kernoorlog te voeren en te win nen, aldus het EKOG. Maar, zo waarschuwt het comité, dat beleid berust op de illusie dat een kernoorlog in de hand kan worden gehouden. „De gruwelij ke werkelijkheid zal zijn dat een atoomoorlog die eenmaal is be gonnen, heel de wereld zal ver nietigen". Schuilkelderbouw is voorbereiding op zo'n oorlog, en door de bevolking de indruk te geven dat zij beschermd is, wordt verzet tegen atoomwapens de kop ingedrukt. Daarnaast geeft het boekje nog een aantal voorbeelden „om de bela chelijkheid van schuilkelder- bouw aan te geven": er zijn geen mogelijkheden om chaos en vechtpartijen te voorkomen wanneer zich veel meer mensen bij de ingang van een openbare schuilkelder melden dan er in kunnen; de voedselvoorziening is niet geregeld; bij langdurig verblijf zal er paniek uitbreken; parkeergarages die als schuilkel der dienst doen, zullen niet op tijd leeggeruimd zijn. Verzet Verzet tegen het civiele-verdedi- gingsbeleid is geboden, vindt het EKOG. Er is maar één kans om een atoomoorlog te overleven: zorgen dat die er nooit komt. En daarvoor is strijd nodig tegen de kernbewapening in plaats van voorbereiding op een nucleaire oorlog. Deze schuilkelder zou be- I stemd zijn voor de konink- j lijke familie, regeringslei- i ders en hoge militairen van Denemarken in het ge val van een atoomaanval. De foto werd een aantal ja- ren geleden gepubliceerd door een Deens weekblad, tegen het advies van het ministerie van defenisie in. De kelder meet 100 bij 100 meter en heeft vijf verdie pingen onder grond, waar in 250 mensen kunnen schuilen. Het departement stelt daarentegen dat een goede civiele verdedi ging juist een atoomoorlog helpt voorkomen. De vijand ziet dat we erop voorbereid zijn kernwa pens in te zetten en zal het dus wel uit zijn hoofd laten ons aan te vallen, luidt de redenering. Een jaarabonnement op „Protect and Survive Monthly" is voor 60 gulden verkrijgbaar bij Evecom BV, De Lairessestraat 80 hs, Am sterdam. Het Boek „Hoe overleef je een atoomoorlog?" kost 15 gul den en is te bestellen bij het EKOG, afdeling Eibergen, Post bus 59, Eibergen. WINKELCENTRUM „LANGE VOORT" OEGSTGEEST Mantelstof 90% wol, 10% nylon van 55,- per meter nu 25,- per meter, 150 breed, in vele kleuren. Loden, de grote mode, van 35,- per meter nu 25,- per meter, 150 breed, in vele kleu ren. Poplin, met borg doorgestikt voor jassen, jacks en skipakken van 35,- per meter voor 29,- per meter 150 breed Niki velours, alleen zwart en camel, 12,50 per meter 150 breed. Plissee rokken, in de modekleuren met rand 35,-, alle maten. Markten: dinsdag, Leiden woensdag, Leiden vrijdag, Katwijk zaterdag, Leiden (t.o. C A). Luxe en bestel [Ml Het Motorhuis^ O0k OP LPG. Vondellaan80. Leiden. Tel.071-769313. Het Motorhuis laat Leiden rijden. Ook in een betrouwbare huurauto! I Ml CD I S'liË mp. Botermarkt 25 - Tel. 071-122669 - Leiden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 20