DAGBLAD Polen kalm na inzet leger Ford kondigt sluiting aan Lu der energiebeleid: iOO.OOO extra banen Reisorganisatie eist kaartjes Ej/ervalste brief van vjninisterie in omloop Produktie wordt op 30 november stopgezet jOB nog Hen flop Controle op voedseldistributie MASSALE VREDESDEMONSTRATIES >lgens Centrum voor Energiebesparing Gouden tand voor politie hond Castor Rijnsburgers: plan te duur Bloementrein vertraagd Onbekenden saboteren distributie van stroom s!# $00® Voor Frankrijk—Nederland Direct op televisie OPGERICHT 1 MAART 1860 36611 dacteur A.A.M. Schuurmans ildredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor W rvv ve coWon an een onzer verslaggevers) ;EIDEN - Bij bewoners van enkele Leidse wijken is gis- teren en vanochtend een brief bezorgd waarvan het ^briefhoofd en ondertekening ;de indruk wekten dat het ^epistel afkomstig was van ;het ministerie van volksge zondheid. Namens de minis ter waarschuwde ene heer jK. Anker dat kerncentrales ;en kernwapens schadelijke •effecten voor de volksge zondheid hebben. •i de brief wordt verder incl uding gemaakt van een Com- •missie Onderzoek Kernener- jgie (COK), die tot de conclu sie zou zijn gekomen dat het onverantwoordelijk is nog langer kernenergie te produ ceren. Een opsomming van ernstige aandoeningen gaat aan deze conclusie vooraf. Verontruste bewoners zouden kunnen bellen naar de ge meente Leiden, waar ze een hoofdinspecteur van volks gezondheid zouden kunnen spreken. Een woordvoerder van het mi nisterie deelt mee dat de brief die in de Leidse wijken is verspreid zeker niet van het ministerie afkomstig is. Onderzocht wordt nog wie de briefschrijver wel is. (van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Directie en Raad van Commissarissen van de Ford-Nederland hebben dit weekeinde de plannen tot slui ting van produktie-afdeling in Amsterdam officieel bekendge maakt. Volgens deze plannen zullen de werkzaamheden per 30 november worden stopgezet. Dit blijkt uit een brief aan de Industriebond FNV en de On dernemingsraad, die morgen zijn uitgenodigd voor een ge sprek met de directie. Door de sluiting dreigen 1300 werkne mers hun baan te verliezen. Het besluit is een reactie op een uitspraak van de vice-president van het Amsterdamse gerechts hof, mr Van Slooten. Hij vernie tigde vorige week donderdag in hoger beroep het oordeel van de president de Amsterdamse rechtbank, die op 7 juli van dit jaar bepaalde dat de produktie- afdeling niet mocht worden ge sloten. Volgens mr Van Slooten kwam dat oordeel te vroeg, om dat de Ford-directie nog niet offi cieel tot sluiting had besloten. Nu dat wel is gebeurd, kunnen bonden en werknemers opnieuw dit plan aanvechten bij de recht bank. Of dat zal gebeuren staat nog niet vast. Industriebond-bestuurder Henk Vos verklaarde vanmorgen dat dit onder meer zal afhangen van de besprekingen die morgen zullen plaatsvinden. 'We zullen eerst aanhoren wat de directie morgen naar voren brengt', aldus Vos. Woordvoerder Hoberg van Ford wilde vanmorgen niet bevesti gen dat het besluit tot sluiting van de produktie-afdeling nu of ficieel is genomen. Hoberg, die verder geen commentaar wilde leveren, noemde het bericht 'voorlopig onjuist'. De plannen tot sluiting dateren al van een half jaar geleden. De werknemers gingen toen over tot bezetting van het bedrijf, waarna de directie naar de rechter stapte om een eind aan deze bezetting te maken. De bonden kwamen echter met een tegeneis en vor derden een verbod om de pro duktie in te krimpen tot de On dernemingskamer een uitspraak over de zaak zou hebben gedaan. De president van de Amsterdam se rechtbank wees daarop beide vorderingen toe. Volgens Vos zal de Ondernemingskamer, die zich een oordeel moet vormen over de door de bonden aangedragen overlevingsmogelijkheden voor Ford-Amsterdam, vermoedelijk half november een uitspraak doen. Aangezien de directie de sluiting nu per 1 december heeft aangekondigd, zullen de bonden in dat geval niet opnieuw naar de rechter hoeven stappen om uit stel van de sluiting te bewerk stelligen in afwachting van het oordeel van de Ondernemings kamer. Aanvankelijk streefde Ford naar sluiting per 30 september. HAAG - De Wet Openbaar- jd van Bestuur(WOB) die vorig jr mei in werking trad blijkt maar zeer gebrekkig te func- «reren. Een commissie onder ;e/. yrzitterschap van oud-premier Jsheuvel heeft vastgesteld dat 3' burger nauwelijks gebruik op Jakt van de geboden mogelijk- ien. dusver maken vrijwel alleen Analisten en actiegroepen ge klik van de wet. Bij enkele mi series is er een lichte stijging „i de vraag om informatie, «nneer de overheid zo'n infor- 4tieverzoek afwijst is er weinig Adds dat via een beroep op Raad 1 State de inlichtingen toch «rden gegeven. 1 zaken die er tot dusver zijn □dJveest werden allemaal afge- ilosie in Beiroet :OET - Bij een zware explo- zijn vanmorgen in Oost-Bei- t 15 mensen gewond geraakt, ontploffing werd veroorzaakt >r een in een auto geplaatste cplosie richtte veel materiële ade aan. Na de ontploffing k er een hevige brand uit, die aard ging met een enorme kontwikkeling. Betogers tegen de kernwapen- wedloop voerden gisteren in Brussel een namaak Russi scheSS-20-raket en een AmerikaansePershing met zich mee in een stoet, die enke le honderdduizenden mensen groot was. Ook in Parijs, Londen en Rome werden massale demonstra ties vóór de vrede en tegen de kernwapenwedloop gehou den. (Zie pagina 9). HAAG - In de periode tot het r 2000 kunnen er in ons land .000 extra arbeidsplaatsen rden geschapen als er een an- energiebeleid (zonder kern- irgie) wordt gevoerd. enzine te duur jor de politie TERDAM (GPD) - Sinds en- e dagen staan er 35 surveillan- vagens van de Rotterdamse litie, die op benzine lopen, in garage. Ze zullen daar voorlo- blijven. Door bezuiniging t de Rotterdamse de dure ben- e niet betalen. missaris L. Fonkert zal mor- het college van B en W van tterdam inlichten. De meeste gens van de Rotterdamse poli rijden niet op benzine maar gas. Functionarissen van de litie dringen al jaren aan op breiding van het wagenpark. el bewolking iet westen uit toenemende bewol- ;n overdag enige tijd regen. Mir.i- temperatuur rond 2 graden, selijk nachtvorst en hier en daar Middagtemperatuur ongeveer 9 :n. Vannacht weinig wind, over- >t matig en aan de kust tot krach- enemende zuidwestelijke wind. 27 oktober 1981 •.rsti Dat is een belangrijke uitkomst van een voorstudie die het Cen trum voor Energiebesparing heeft gemaakt op verzoek van het ministerie van economische zaken. Om dit resultaat te kun nen bereiken moet er echter wel aan allerlei voorwaarden wor den voldaan. In de gedachtengang van het CVE zou bijvoorbeeld aanzienlijk meer geïnvesteerd moeten den in energiebesparing, in mi lieumaatregelen, niet in kern energie, minder in kolencentra les maar des te meer in wind energie en warmtekracht. De studie, die nog moet worden ver geleken met prognoses van het Centraal Plan Bureau, is nog niet afgerond. Zij is bedoeld als bij drage aan de brede maatschap pelijke discussie over energiebe leid. Het CVE meent dat een besparing van 20 procent op het energiever bruik mogelijk is als het bedrijfs leven en de gezinnen per jaar een miljard gulden extra op energie kosten zouden besparen. Dat be drag zou geleidelijk nog moeten stijgen tot bijna twee miljard per jaar tegen het jaar 2000. Het cijfer van een half miljoen ex tra arbeidsplaatsen rolt uit de bus bij een vergelijking met prognoses van het ministerie van economische zaken. Uitgegaan wordt van een ontwikkeling zon der (verdere) toepassing van kernenergie, minder energiever bruik, meer nadruk op milieube houd en meer woningbouw Hierbij is een vrij laag financie ringstekort van de overheid (ver schil tussen uitgaven en inkom sten) aangenomen, namelijk ge middeld 4.5 procent van het na tionaal inkomen (wat we met z'n allen verdienen) over de desbe treffende periode (huidig tekort is 8 procent). Het scenario van „economische za ken" en dat van het CVE zijn ver geleken met behulp van een mo del dat onderzoekers van de Uni versiteit van Amsterdanm heb ben ontwikkeld. Om tot de beoogde resultaten te komen, is wel een lagere groei van het ge middelde loon aangenomen: 0,5 procent tegen 1 tot 1,5 procent. Voorzien is dat de particulieren tot 1990 aan inkomen moeten in leveren om tot meer energiebe sparing, een forsere aanpak van het milieu en extra woningbouw te komen. De belastingdruk zal lager zijn dan wordt aangenomen in de officië le prognoses, evenals de werk loosheid, zodat de bestedings mogelijkheden even groot kun nen zijn als nu wordt gedacht. AARLANDERVEEN - Politie hond Castor van de Aarlan- derveensc dorpsagent Van Mastrigt kan binnenkort zijn tanden weer laten zien. Het beest dat al geruime tijd een hoektand miste gaat binnenkort "onder het mes" bij de Hazcrswoudse tand arts Nauta. Castor krijgt een nieuwe hoek tand. Het wordt waarschijn lijk een gouden kroon. De hond kreeg het mankement aan het gebit vermoedelijk nadat hij te hard in een bot had gebeten. (Van één onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Rijnsburgers die met bloemenwagens rijden vinden het plan van de veiling Flora om de vrachtwagens per trein een stuk Duits land in te rijden te duur. Dat is zaterdag tijdens een bijeenkomst over dit plan gebleken. Er zal nu op zijn minst uitstel zijn van de uitvoering van het plan. Flora dacht eraan de trein al volgende maand te laten rijden. Dat wordt op zijn vroegst over een jaar, zo meende geestelijke vader van het plan Hoogervorst. Een kleine groep voorstanders van de bloementrein gaat nu om de tafel zitten om een verfijning van het plan te maken. Er zal worden gepraat over de prijs, vertrektijden en het vaker laten rijden van de trein. Later zullen plannen worden uitgewerkt om de trein niet alleen naar Mann heim te laten rijden, maar ook naar Berlijn, Hannover en Mainz WENEN (GPD) - Ongeveer 50.000 Poolse militairen zijn vandaag op tweeduizend punten door heel Polen aan een nieuwe opdracht begonnen. Zij hebben als taak de distributie van voedsel en kolen te controleren en „Po len voor te bereiden op de winter". Veel legereenheden - in het bijzon der die op het platteland zijn in gezet - bestaan volledig uit dienstplichtige militairen en staan onder bevel van een be roepsofficier. Met legerwagens worden produkten naar de fa brieken of silo's getransporteerd. In de steden en dorpen zijn meer beroepsmilitairen ingezet. In veel gevallen hebben zij de taak van de politie overgenomen, als mede de verkeerscontrole. De militairen op het platteland staan ook onder verantwoording van het ministerie van handel, waar een generaal aan het hoofd staat. Het inzetten van legereenheden is door de Poolse bevolking over het algemeen kalm opgenomen. In veel gevallen geven de men sen de voorkeur aan controle door het leger boven de para-mi litaire politie, die vorige week werd ingezet om rellen tegen te gaan en die wordt gezien als de lange arm van de geheime dienst. Er is inmiddels nog steeds geen te ken dat het aangekondigde ge sprek tussen vakbondsleider Lech Walesa en de nieuwe com munistische partijsecretaris, ge neraal Jaruzelski, binnenkort zal plaatsvinden. ARNHEM (ANP) - De laat ste maand is vijf tot zes maal het openbare elektri citeitsnet in ons land gesa boteerd. Begin deze maand werd in het Noord hollandse Oude Sluis een metalen draad over een 150.000-voltslijn gewor pen, hetgeen een urenlan ge storing tot gevolg had. De daders lieten per brief aan de Provinciale Elektriciteitsmaat schappij Noord Holland (PEN) weten dat de actie was gericht te gen het ECN in Petten. Vlak vóór de laatste actieweek in Dodewaard werd een brochure verspreid waarin op professione le wijze uiteen wordt gezet hoe elektriciteitsnetten kunnen wor den gesaboteerd. De Samenwerkende Elektriciteits- produkticbedrijven noemen het een griezelige ontwikkeling, die bovendien levensgevaarlijk is voor de saboteurs. Eerder dit jaar werden ook draden over hoog spanningsleidingen geworpen bij Dodewaard en in het Bra bantse Maarheeze. Het is volgens de woordvoerder een ondoenlij ke zaak om de 400.000 kilometer hoogspanningsleidingen in ons land effectief te bewaken. De communistische leiding heeft opnieuw heftige kritiek geleverd op de oproep van de vakbonds centrale aan haar leden woens dag landelijk het werk voor één uur neer te leggen. Van officiële zijde is meegedeeld dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar „het produktieverlies als ge volg van staking" en dat de cij fers, in het bijzonder die van de wapenindustrie, zullen worden gepubliceerd. 22 PAGINA'S Snelste vrouw en man op de marathon PAGINA 19 PvdA houdt vast aan regeerakkoord PAGINA 7 Resultaten Calcun bevredigen Westen PAGINA 9 PSV haalt fel uit tegen Ajax (3-0) PAGINA tl BARENDRECHT (GPD) - De reis organisatie De Jong Intratours uit Barendrecht wil met behulp van een kort geding de KNVB dwingen, alsnog 2500 kaartjes voor de wedstrijd Frankrijk-Ne derland op 18 november ter be schikking te stellen. De Jong zegt dat die kaartjes zijn toege zegd. Volgens directeur Hans de Jong van De Jong Intratours heeft de KNVB al half juni de kaartjes be loofd. „Ze lieten ons weten voor de wedstrijd Frankrijk-Neder land 3000 kaartjes te zullen krij gen. Vijfhonderd wilden ze er zelf houden voor officials, de rest is ons schriftelijk toegezegd Het verweer van de KNVB dat er nooit toezeggingen zijn gedaan en dat zeker geen aantallen kaar tjes zijn genoemd, doet De Jong af met „leugens". „Dat zal wel tij dens het kort geding blijken", al dus De Jong. Het geding dient donderdag voor de president van de Utrechtse rechtbank. HILVERSUM - De voor de WK- 1982 beslissende voetbalwed strijd Frankrijk-Nederland, die op woensdag 18 november in Parijs wordt gespeeld, zal recht streeks door de NOS via de tele visie worden uitgezonden. De uitzending is op Nederland 1, begint om 20.25 uur en wordt van commentaar voorzien door Theo Reitsma. LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S. v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonoer postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1