VS: goede wil in Cancun Selecte club stelt nieuwe grondwet op 'Madrid' begint, maar kan evengoed stoppen LAAT DE WINTERSCHILDER KOMEN, UITGEREKEND NÜ. Reagan houdt wel slagen om de arm Egypte onthult islamitisch complot Mogelijk Amerikanen werkzaam bij Libische luchtmacht Senaat VS wil wapenverbod Chili opheffen Turkije: Solidariteit bereidt algemene staking voor Lof voor Iraanse parlement VRIJDAG 23 OKTOBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 Toetsingsconferentie al jaar lang in malaise DEN HAAG (ANP) - In Madrid komen aanstaande dinsdag de diplomaten van 35 Europese lan den. de Verenigde Staten en Ca nada weer bijeen voor een her vatting van de conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE). De conferentie, wel eens aangeduid als een graadmeter voor de ontspanning tussen Oost en West. sleept zich nu al een jaar zonder succes voert. Ze heeft zich daarmee niet weten te onttrekken aan de invloed van de internationale situatie, die na de Russische interventie in Af ghanistan snel is verslechterd. Van de hooggestemde verwach tingen uit de slotakte van Helsin ki, waaruit de conferentie voort vloeit, is niet veel terechtgeko men. Het zogenaamde CVSE- proces is niet die "belangrijke schakel" geworden bij de bevor dering van de Europese samen werking en veiligheid, die de on dertekenaars van de akte in 1975 voor ogen hadden. Vorig jaar september bij het begin van de Madrid-conferentie, die tot taak heeft de naleving van de Helsinki-akkoorden te toetsen en zonodig aan te vullen, be stond er nog hoop dat ze een po sitieve uitwerking zou hebben op de snel koeler wordende Oost-Westrelatie. In elk geval hoopte men dat er meer resulta ten zouden worden bereikt dan op de eerste toetsingsconferentie in Belgrado. Deze ontaardde in een regelrechte scheldpartij, waarbij het Westen de Oostblok landen ervan betichtte de akte van Helsinki op het punt van de mensenrechten te schenden. De partijen kwamen dientengevolge niet tot zaken en een nietszeg gend slotdocument was het ge volg. Madrid is het tot op heden niet beter vergaan. De conferentie is van meet af aan een getrouwe weerspiegeling ge weest van de huidige malaise in de betrekkingen tussen Oost en West. Het begon al bij het agen da-overleg, dat zodanig stokte dat (bij wijze van spreken) één minuut voor de in Belgrado vast gestelde aanvangsdatum van de conferenie er nog geen agenda was. Dit noopte de deelnemers tot een oude diplomatieke kunst greep: de klok werd stilgezet. Hoewel er na deze spectaculaire stunt toch een agenda kwam en de conferentie kon beginnen, be weren boze tongen dat ondanks alle sindsdien verstreken tijd er feitelijk niets meer is gebeurd. De argwaan van de deelnemende diplomaten en de internationale pers werd allengs groter. De pu blieke belangstelling daalde tot een nulpunt. Van verscheidene kanten is in de tussentijd geopperd de zaak voor gezien te houden. De leider van de Nederlandse delegatie, am bassadeur Van Dongen, stelde dat het wellicht realistischer zou zijn de conferentie zonder resul taten te beëindigen als erken ning dat de internationale toe stand momenteel geen succes toestaat. Men zou dan moeten af spreken betere tijden af te wach ten voor een zo mogelijk vrucht baarder voortzetting van het CVSE-proces. Maar kennelijk heeft zowel Oost als West tot nu toe niet de verantwoordelijkheid durven nemen voor het definitief afkappen van dit proces. Geen van de twee partijen zou de beze geling van het einde van de ont spanning. waarop een dergelijke daad volgens waarnemers zou neerkomen, op haar geweten wil len hebben. (Van onze verslaggever Henk Kolb) CANCUN, MEXICO - Hoewel de VS nog vele slagen om de arm houden, is op de eerste werkdag van de Noord-Zuidconferentie de deur naar globale onderhandelingen binnen het raam van de VN over een herverdeling van de welvaart tussen arm en rijk op een kier gezet. Volgens een naaste medewerker van de Franse president Mitterrand heeft de geest van Cancun daarom bijna al tot een mirakel geleid. De staatshoofden en regeringslei ders toonden een opmerkelijke bereidheid om te luisteren naar standpunten die bij elke andere gelegenheid vanwege ideologi sche verschillen van de tafel zou den zijn geveegd. Voor het eerst vindt een Noord- Zuidconferentie plaats die niet door Oost-West-tegenstellingen wordt beïnvloed. De Franse pre sident Mitterrand, die zijn inter nationale beleid een fundamen teel andere richting heeft gege ven dan zijn voorganger had in geslagen, vormt zonder twijfel het grote tegenwicht waarmee de VS in hun opstelling rekening moeten houden. De Amerikaanse president Reagan heeft in zijn toespraak gezegd dat de VS bereid zijn de verplich tingen uit te voeren, zoals die op de topconferentie van Ottawa waren bepaald. ,,Wij nemen de verplichting die wij in Ottawa op ons hebben genomen ernstig: deel te nemen aan de voorberei ding van een wederzijds aan vaardbaar proces van onderhan delingen op wereldniveau onder omstandigheden die vooruit zicht bieden op vorderingen van betekenis", aldus Reagan. Overigens week zijn receptuur nauwelijks af van zijn eerdere verklaringen elders: minder overheidshulp, meer privé-kapi- taal, open markten en gerichte hulp onder meer aan de landen die de VS goed gezind zijn. Openlijke kritiek op Reagans rede was er niet, aldus zegslieden. Terwijl de Fransen en Canade zen de sluizen voor optimisme wijd openden en ook de Mexica nen opgewekt waren omtrent een goede afloop, beijverden de Amerikanen zich om toch nog wat strategische barrières over eind te houden. Op de vraag wat voor soort wereldwijde onder handelingen de VS zouden wil len steunen, zei minister van bui tenlandse zaken Haig dat dit nog niet ter sprake was gekomen. Maar, zei hij ook, „wij willen graag een vervolg op Cancun, op dat wij samen met leden van de Wereldbank en het Internationa le Monetaire Fonds kunnen ko men tot een goede, constructieve agenda voor economische groei. Wij willen niet praten zonder meer - zo'n wereldconferentie moet zinvol zijn". NEW YORK (ANP) Nancy Reagan, echtgenote vai theater haar zoon Roii, danser bij het Joff rey-ballet, r (Van onze correspondent Jaap van Wesel) CAIRO - De moord op president Sadat was onder deel van een groots opgezet complot om in Egyp te een islamitische revolutie te ontketenen. Dat verklaarde Sadats opvolger, Moebarak, in een in terview met het semi-officiële dagblad Al Ach- Moebarak geeft nu toe dat het de bedoeling was alle politieke en militaire leiders te liquideren, inclusief de leiders van de oppositie. Essentieel onderdeel van het complot was een aan val op het hoofdkantoor van radio en televisie, zodat de bevolking kon worden opgeroepen de revolutie te steunen. Direkt na de moord op Sa- dat waren volgens informatie van deze corres pondent terroristische aanslagen gepland in twaalf Egyptische steden. De volksopstand a la Iran mislukte omdat de moor denaars van Sadat in strijd met het plan op eigen houtje (en te vroeg) tot actie overgingen. Geen probleem. Als u deze winter de schilder laat komen, zorgt hij voor een premie van geen 33 maar 50 ronde guldens. Per man per dag! Omdat de winterschilder 't graag mooi houdt. Die toppremie geldt alleen voor particulieren. Voor mensen die houden van een verzorgd huis. Van een puntgave badkamer, een schoonheid van een trap, een gang die echt heel apart is. Zulke mensen dubben niet lang. Ze bellen met bekwame spoed de winterschilder. Hoe zit 't dit seizoen precies met de premie? De toppremie van 50 gulden geldt alleen voor particulieren. En wordt verleend door het Bedrijfschap Schildersbedrijf voor onderhoudsbinnenschilder- en behangwerk dat minstens 3 mandagen vergt, dat wordt uitgevoerd in de periode van 23 november 1981 t/m 12 maart 1982 en waarvoor de aanvraag vóór het begin van de werkzaamheden is ingediend. Voor bedrijven, scholen, ziekenhuizen, instellingen, gemeenten en andere lagere overheden geldt een verhoogde premie van 35 gulden. Alleszins de moeite waard dus! Uw schilder kent de voorwaarden en regelt de aanvraag voor u. WASHINGTON (UPI) - Het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren ge zegd er van op de hoogte te zijn dat Amerikanen werkzaam zijn bij de Libische burgerluchtvaart. Het kon echter berichten dat er ook Amerikanen op Libische mi litaire vliegtuigen vliegen en de ze onderhouden niet bevestigen. De New York Times had gemeld dat een voormalige agent van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, die nu in Tripoli woont, de I afgelopen twee jaar enkele tien tallen Amerikaanse, Engelse en Canadese piloten en boordwerk tuigkundigen had aangeworven voor de Libische luchtmacht. De CIA wilde hierop geen commen taar geven. Een woordvoerder van het ministerie van defensie zei dat hij niets afweet van het werven van Amerikanen voor "een soort huurlingenwerk" in Libië. Volgens de New York Times is de voormalige CIA-agent Edwin Wilson twee jaar geleden begon nen met het werven van mensen voor de Libische luchtmacht. WASHINGTON (AFP/UPI) - De Amerikaanse Senaat heeft giste ren unaniem gestemd vóór in trekking van het verbod op het verstrekken van militaire hulp aan Chili. Dit verbod was in 1976 ingesteld. Als voorwaarde voor hervatting van de militaire hulp en het leveren van wapens werd toen gesteld dat er in Chili op het gebied van de rechten van de mens "wezenlijke vooruitgang" moest zijn geboekt. Met 86 stemmen voor en geen en kele tegen aanvaardde de Senaat een amendement van de Repu blikein Charles Percy het aan president Reagan over te laten te beslissen over het tijdstip waar op de militaire hulp en de wa penleveranties hervat worden. De president moet dan verklaren dat dit in het belang van de Ver enigde Staten is en dat er naar zgn mening in Chili wat betreft de mensenrechten "aanzienlijke vooruitgang" is geboekt. Een westerse piloot, die door Wilson naar Libië was gehaald, heeft verteld dat Amerikaanse piloten enkele Libische helikop ters bestuurden, toen Libië eer der dit jaar zich mengde in de burgeroorlog in Tsjaad, aldus de New York Times. Wilson moest in 1980 ontslag uit dienst nemen, nadat hij beschul digd was van het illegaal over brengen van explosieven naar Libië. Libië beschikt nog over Ameri kaanse toestellen, die geleverd werden vóór de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Libië verslechterden Volgens het Newyorkse dagblad vragen Amenkaanse functionarissen zich wel af wie die toestellen nu onderhoudt. Libische vliegtuigen hebben tus sen half september en half okto ber 23 luchtaanvallen uitgevoerd op dorpen en militaire stellingen in het westen van Soedan. De Soedanese regering gaf een ge detailleerd overzicht van de Libi sche aanvallen, die, aldus de re gering, zijn begonnen op 10 sep tember. In een strook nabij de Tsjadische grens zijn zeven dor pen het doelwit geweest van die aanvallen. In dat grensgebied is b(j de aanvallen één persoon ge dood en zijn 86 gewonden geval len. Een school, een gezond heidscentrum en verscheidene huizen werden vernield. De laatste aanval die in het over zicht wordt genoemd, was op 13 oktober. Volgens militaire bron nen in Chartoem is er ook na die datum nog een aantal aanvallen geweest In het parlementsgebouw van Ankara komt vandaag de Raadgevende Vergadering bijeen die moet gaan werken aan een ontwerp voor een nieuwe grondwet, die de libe rale van 1961 moet gaan ver vangen. Veertig van de 160 le den zijn rechtstreeks aange steld door dc regerende Na tionale Veiligheidsraad van vijf generaals, de overige 120 zijn uitverkoren door de 67 provincieprefecten uit circa 11 000 personen die zich voor dit lichaam beschikbaar had den gesteld. Een van de voorwaarden voor het lidmaatschap was dat men de dag voor de staats greep van 12 september 1980 geen lid van een politieke partij was (dit sluit bijna 2 miljoen burgers uit). Slechts één lid van de nieuwe assem blee geniet landelijke be kendheid: de grijze oud-pre mier Sadi Irmak. Het op te stellen ontwerp kan nog weer door de Nationale Veilig heidsraad worden gewijzigd, alvorens het in een referen dum aan het Turkse volk wordt voorgelegd. Hoewel het element „democra tie" bij deze procedure op praktisch nihil kon worden getaxeerd, waren er toch nog heel wat Turkse en buiten landse waarnemers die er de eerste stap in zagen naar een herstel van de Turkse demo cratie, of althans de instelling van een nieuwe. Deze visie heeft een flinke deuk gekre gen toen de generaals, enkele dagen voor de bijeenkomst van de assemblee, alle be staande partijen ontbonden verklaarden en hun eigen dommen confisqueerden. Alle naamborden bij de oude partijbureaus zijn intussen weggehaald. Iets wat daags na de staatsgreep ook al eens was gebeurd in Istanboel, op bevel van de toenmalige plaatselijke commandant ge neraal Ugur, maar op consig ne van Ankara weer onge daan werd gemaakt. Ugur echter is sindsdien benoemd tot secretaris-generaal van de Nationale Veiligheidsraad De maatregel ging gepaard met een radio- en televisietoe spraak van het staatshoofd generaal Efrem, waarin deze zei dat er nieuwe partijen zouden komen, die echter al len van de ideeen van Kemal Ataturk moesten uitgaan, de stichter van de Turkse repu bliek. De bestaande partijen, zo zei hij, waren nog steeds vervuld van haat en wraakge voelens, de oude politici wa ren nog altijd bezig „op elke straathoek baantjes en gun sten te beloven alsof ze bij de eerstkomende verkiezingen weer aan de macht zouden komen. Ze verspreiden leu gens om de geesten van de onschuldige burgers te ver giftigen". Daags daarop gebeurde er iets onverwachts. Oud-premier Ecevit, de ex-leider van de nu verboden Republikeinse Volkspartij, vroeg bg de Turkse radio en televisie een spreekbeurt aan op grond van het nog altijd van kracht zijnde artikel 27 van de grondwet, dat weerwoord op laster garandeert Toen het hem niet werd verleend, nep hij de buitenlandse corres pondenten bij zich thuis. Daar las hij een document voor van zeven pagiak. „Ik lieg nooit", zei hg ..Maar het ligt niet in mijn natuur bepaalde bittere waarheden te verber gen" Hg drukte er zijn be zorgdheid over uit dat de par tij die door Ataturk is opge richt, wordt opgeheven in het jaar dat diens honderdste ge boortedag wordt gevierd. „Als iedereen zich stil zou houden terwijl zulke dingen gebeuren, zouden wij (Tur ken) geen recht meer hebben te verkondigen dat we demo craten zijn". „Het is een feit", zo voegde Ecevit eraan toe. ..dat over eenkomstig mgn opvatting van democratie, ik mijzelf er niet toe kan brengen de te genwoordige wijze van be stuur van Turkgc goed te keuren, evenmin als het regi me dat dit bestuur voor Tur kije in petto heeft". Een ver klaring die hij later iets af zwakte door te stellen dat hij zijn medestanders altgd aan raadt. af te zien van gedrag dat kan worden opgevat als stellingname tegen het leger „want het leger is van ons al len". Anders dan Demirel, leider van de rechtsgeoriënteerde Ge- rechtigheidspartij, die zich niet openlijk tegen het regi me heeft uigesproken, heeft Ecevit hiermee het 'memo randum 52' overtreden, dat politici verbiedt meningen te uiten „over verleden, heden of toekomst van Turkije". Hg is dan ook reeds uitvoerig verhoord en gisteren door de militaire aanklager van An kara in staat van beschuldi ging gesteld Hoewel de reeds geëiste straf licht blgft - zes maanden tot een jaar - overschaduwt de belangstel ling voor deze zaak die voor: de plechtigheid van heden in1 Ankara's parlementsgebouw. FRANS VAN HASSELT GDANSK (UPI/DPA) - Ondanks de bezwaren van vakbondsleider Lech Walesa schijnt het hoofdbestuur van de vakvereniging Solidariteit vast besloten te zijn volgende week een nationale staking uit te roepen uit protest tegen de voedseltekorten in Polen en de tegenwerking van de Poolse regering. Het 107 leden tellende hoofdbestuur heeft de stemming over het al dan niet doorgaan van de algemene staking van gisteravond verschoven naar vanavond. Er zijn vier resoluties ter stemming gebracht, maar volgens waarnemers gaat het er alleen nog om op welke dag de staking zal worden gehouden (28 of 29 oktober) en of die een uur zal duren of vijftien minuten. Walesa zei gisteren dat hg tegen de staking is maar dat zij wel moet plaatsvinden. Hij doelde daarbg op druk vanuit werkne merskringen in de provincie, waar wilde stakingen en protestacties uit de hand dreigen te lopen. Walesa zei te verwachten binnenkort ge sprekken te hebben met de partijleider en premier. Jaruzelsky Na een staking van zeven uur is het openbaar vervoer in de Poolse stad Wroclaw gistermiddag weer op gang gekomen. De bestuurders van de trams en bussen legden gisterochtend het werk neer uit protest tegen de gevangenhouding van drie leden van de vak vereniging Solidariteit. Deze werden woensdagavond in Wroclaw aan gehouden toen zg pamfletten uitdeelden waarin Poolse soldaten wer den opgeroepen zich niet te keren tegen arbeiders, boeren en Solidari teit. Nadat de gevangenen gisteren rond het middaguur waren vrggela- ten, stapten de bestuurders om dne uur weer in hun trams en bussen. TEHERAN (UPI) - President Chamenei van Iran heeft gisteren gezegd van plan te zijn een nieuwe kandi daat voor het premierschap naar voren te schuiven, nu het parlement zgn eerste kandidaat, Ah Akbar Velayati, niet heeft aanvaard. De Iraanse president had overigens niets dan lof voor het parlement en juichte de onafhankelgkheid ervan toe Tot veler verrassing verwierp het parlement gisteren de benoeming van Velayati met 80 tegen 74 stem men Achteraf zeiden waarnemers te geloven dat te gen de kandidaat had gepleit dat hij in de Verenigde Staten heeft gestudeerd en dat hg tgdens het be wind van de sjah een onderscheiding heeft gekre gen. President Chamenei zei dat hg nog vgf andere kandi daten op het oog heeft. Namen wilde hij niet noe- De voorzitter van het parlement, Rafsargani. was te leurgesteld over de afwgzing van Velayati, die, naar hg zei, zgn steun had gehad Ayatollah Chomeini heeft gisteren enkele categorieën gevangenen amnestie verleend, zo heeft dc hoge raad voor justitie meegedeeld. Onder de amnestie vallen onder andere gevangenen die zgn veroor deeld wegens moord of het toebrengen van lichame- lgk letsel en al een vgfde of een zesde deel van hun straf hebben uitgezeten, aldus het communiqué van de raad Ook gevangenen op leeftgd en mensen die voor handel in verdovende middelen tot minder dan een jaar gevangenisstraf waren veroordeeld, vallen onder dc amnestie.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9