Gratis morfine voor junkies Politie pakt tremterroristen Nederland wil meedoen aan Sinaï-vredesmacht Van Mierlo geeft opheldering PvdA niet bang bij verkiezingen Advies voor bundeling psychiatrische organen Meer armslag grote steden r>r> DEN HAAG (GPD) - Minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel heeft gisteravond beves tigd dat Nederland bereid is deel te nemen aan de vredesmacht in de Sinaiwoestijn tussen Israël en Egypte. Eerder spraken Frank rijk. Engeland en Italië, maar ook Canada. Australië. Uruguay, Colombia en Fiji een dergelijke principe-bereidheid uit. Van der Stoel bevestigde ook dat de Ne derlandse verklaring volgt op een oproep van de andere EG- landen. Het vormen van een ongeveer 2000 man sterke Sinai-vredesmacht werd overeengekomen tussen de Verenigde Staten. Egypte en Is rael in de zogenaamde Camp Da- vid-akkoorden. Wanneer Israël in april van het volgend jaar al de vroegere Egyptische gebieden in de Sinai-woestijn heeft terugge geven. zal onder gezamenlijk commando van de drie partijen Het is een van de afspraken die gis teren zijn gemaakt in het overleg van de vier grote steden Amster dam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag met de regering over het heroineprobleem. Minister De Ruiter (justitie) heeft in dat over leg ook gezegd dat met spoed ge werkt wordt aan een wijziging van de Opiumwet waardoor de politie op een aantal manieren ef fectiever kan optreden tegen de drugshandel. Een van die wets wijzigingen houdt in het opne men van een 'samenspannings artikel'. Daardoor kunnen handelaren die alleen maar van plan zijn heroine te gaan verhandelen al worden opgepakt. Het is volgens minis ter De Ruiter niet mogelijk has jiesj en andere 'soft drugs' uit de werking van de Opiumwet te ha len. Dat is volgens hem formeel niet mogelijk in verband met af spraken in het buitenland. Zelf bepalen De regering heeft gisteren ook toe gezegd de verschillende geld stromen die nu naar de vier ste den gaan in verband met de he- een internationale vredésmacht gevormd moeten worden die op naleving van de akkoorden toe moet zien. Nederland voelde tot voor kort weinig voor eventuele deelname aan de vredesmacht vanwege de inspanningen ten behoeve van het Unifil-aetache- ment in Zuid-Libanon. Ook de politieke betrokkenheid bij Camp David - een doorn in het oog van een groot deel van de Arabische wereld - leek een hin derpaal. Volgens Van der Stoel is het daar om voor Nederland wel een voor waarde dat alle EG-landen in stemmen met Nederlandse deel name en mag Nederland ook niet het enige Europese land zijn dat troepen levert voor de Sinai. In Luxemburg zal dit maandag en dinsdag een van de gesprekthe- ma's vormen tijdens een bijeen komst van de tien EG-ministers van buitenlandse zaken. De als roïneproblematiek 'zichtbaar' te maken. Er gaan vanuit verschil lende ministeries subsidies in ve lerlei vorm naar de steden. Dat kan zijn op grond van openbare orde-handhaving, hulpverlening aan verslaafden, hulpverlening aan buurtbewoners of 'verstopt' in algemene subsidies. De ge meenten willen voortaan zelf kunnen bepalen wat ze met die geldstroom willen doen. Vooral Rotterdam heeft daarop aange drongen. In het bestuurlijke overleg, het eer ste dat over deze zaak is gevoerd tussen alle betrokken bewinds lieden van regering en de vier steden, is afgesproken vaker bij elkaar te komen. Eind dit jaar moet een eerder ingestelde amb telijke werkgroep verslag uit brengen van alle mogelijke voor stellen en experimenten die in de steden en door justitie zijn be dacht of worden uitgevoerd. Aan het gesprek van gisteren namen onder anderen deel minister Gar deniers (volksgezondheid), mi nister De Ruiter, staatssecretaris Stuiveling (binnenlandse zaken) en wethouders en burgemeesters van de vier grote steden. voorzitter van de ministerraad functionerende Brit Lord Car- rington reist binnenkort naar Sa- oedi-Arabië om onder meer de mogelijke bezwaren aan gema tigde Arabische kant te peilen. Positief „Het voorstel behoeft uiteraard parlementaire instemming", al dus minister Van der Stoel. Maar in politieke kringen in Den Haag werd gisteren al vrij positief ge reageerd op het idee van een Ne derlandse deelname aan de Si nai-vredesmacht. Defensie- woordvoerders van de grote poli tieke partijen wezen er wel op dat deelname niet ten koste mag gaan van de inzetbaarheid van de Nederlandse troepen in Europa. Om hoeveel Nederlanders het pre cies zou gaan, is nog niet duide lijk, maar gedacht wordt aan on geveer 100 man. De voorkeur Vader trapt dochtertje (5) dood VLISSINGEN (ANP) - De po litie van Vlissingen heeft gis termiddag een 32-jarige man uit Vlissingen aangehouden, die eerder op de middag zijn vijfjarig dochtertje Maria een trap tegen de buik had gege ven, waarna het kind was overleden. Het drama deed zich voor toen een fotograaf foto's wilde ma ken van Maria en haar jonge re broertje. Toen Maria daar niet veel voor bleek te voelen werd ze door haar vader met een trap tegen de buik tot de orde geroepen. Daarop wer den de foto's alsnog gemaakt. Maria voelde zich, zo is uit het eerste verhoor van de vader gebleken, na de trap al met een niet lekken Even later werd ze bewusteloos in de wc aangetroffen. Bij aankomst in het ziekenhuis in Vlissin gen bleek het meisje al te zijn overleden. gaat bij de meest partijen uit naar een volledig door vrijwilli gers bemande ploeg. In een eerste reactie stelt de Fede ratie van Algemeen-Christelijke Organisaties van Militairen (Fa- com) zich eveneens positief op tegenover het voornemen van de regering. Maar volgens de bond mag de uitvoering absoluut niet ten koste gaan van de toch al krappe personeelssituatie in de Nederlandse krijgsmacht. Ook keert de bond van christelijke militairen zich tegen het ver plicht uitzenden van dienstplich tige militairen. Verrassing Israël is verheugd dat Nederland en andere Europese landen be reid zijn een bijdrage te leveren voor de internationale troepen macht in de Sinai. na het voltooi en van de Israëlische terugtrek king in april 1982. zo meldt onze DEN HAAG (GPD) - Razendsnel heeft de minister van defensie Van Mierlo de Tweede Kamer opheldering verschaft over zijn inbreng in de Nucleaire Plan Groep van de NAVO, deze week in Schotland. Om een eind te ma ken aan de verwarring over zijn uitlatingen, heeft hij de letterlij ke tekst van zijn speech gepubli ceerd. In een brief aan de Kamer ver klaart hij waarom hij ondanks zijn demissionaire status een duidelijke inbreng heeft gehad: „Terwijl de beleidsvorming in correspondent in dit land. De Nederlandse bereidheid komt in Israël als een verrassing, want tot dusver had Nederland zich op het standpunt gesteld dat het naast de levering van een batal jon aan Unifil in Libanon geen verdere verplichtingen kan aan gaan. Israël is trouwens veel meer te spreken over de Nederlandse bij drage aan Unifil dan op het eer ste gezicht lijkt. Weliswaar heb ben de Israëli's bedenkingen te gen het mandaat van Unifil, dat de PLO als partij beschouwt, maar de Israëli's zijn van mening dat binnen dat mandaat de Ne derlanders hun taak goed uitvoe ren, waarschijnlijk beter dan ie der ander Unifil-bataljon. Er is dan ook geen-sprake van enige bedenking van Israëlische kant over een Nederlandse deelne ming aan de Sinai-troepen- Nederland stagneert, gaan ont wikkelingen van groot gewicht in de internationale wereld door". Volgens Van Mierlo was het nodig dat hij de bondgenoten enige duidelijkheid verschafte over de stellingname in Neder land op het gebied van kernwa pens. „Als ik dat niet had ge daan. zou ik geen enkel recht van spreken hebben gehad", schrijft hij. Recht van spreken had hij nodig, zo legt Van Mierlo voorts uit, om twee dingen te bereiken: een cor macht. Anders dan in Zuid-Libanon. ko men de 2000 soldaten van de in ternationale Sinai-vredesmacht niet tussen oorlogvoerende par tijen in te zitten. Er mogen in de Sinai dan ook geen conflicten en moeilijkheden verwacht worden, zoals in Zuid-Libanon wel het geval is. Het Sinai-leger zal voor de helft bestaan uit Amerikanen. Een Amerikaans detachement wordt onder meer in Sharm el Sheikh gelegerd. Voor Israël betekent de plotselinge herleving van Camp David dat er zware druk zal worden uitgeoe fend, zowel door Amerika als Eu ropa. om verregaande concessies te doen inzake de Palestijnse au tonomie. In toenemende mate wordt er in Israël gedacht aan een topconferentie tussn Begin. Reagan en Moebarak, nog voor april 1982. Oud-premier Rabin rectie van de verkeerde beeld vorming in het buitenland over de Nederlandse houding ten op zichte van bewapeningsvraag stukken. en een aanzienlijke ma tiging van de toon van het slot communiqué van de vergade ring. Daarbij tekent de demissio naire bewindsman aan. dat hy zich op geen enkel punt heeft ge bonden. De nu („bij hoge uitzondering") ge publiceerde tekst bevestigt wat de minister na afloop van de NA- VO-bijeenkomst al had bekend gemaakt. Hij heeft stelling geno- Van der Stoel ging gisteren zelfs zover, het plaatsvinden van een dergelijke top als voorwaarde te stellen voor de definitieve Israëlische te rugtrekking uit de Sinai. Zestig doden per jaar door foute narcose UTRECHT (ANP) - In de Neder landse ziekenhuizen worden jaarlijks acht- tot negenhonderd duizend narcoses gegeven. Tach tig tot honderd patiënten overlij den in aansluiting op de narcose en in zestig procent van deze ge vallen heeft de anesthesist moge lijk een verwijtbare fout ge maakt. Deze gegevens heeft prof. dr J F. Crul, hoogleraar in de anesthe siologie in Nijmegen, verzameld voor een congres in Rotterdam, volgende week. waarop zal wor den geprobeerd een nieuwe ge dragscode voor anesthesisten op te stellen. Prof. Crul komt op een aanzicnlyk lager aantal "narcosedoden" uit dan zijn Utrechtse collega prof. dr B Smalhout. die in 1972 op zien baarde met zijn oratie "de dood op tafel", waarin hy tot tus sen de twee- en vierhonderd do delijke fouten per jaar kwam. Prof Crul houdt het op vijftig tot zestig. men tegen het afschilderen van de Nederlandse vredesbeweging als naief pacifisme. Voorts heeft hy gezegd dat er dui delijke aanwijzingen zijn dat een belangrijke meerderheid het NA- VO-dubbelbesluit (produktie van 572 nieuwe raketten en on derhandelen met de Russen) als een vaststaand feit beschouwt en als basis voor de komende on derhandelingen. Ten slotte zei hij dat het onwaarschynlyk is dat welke Nederlandse regering dan ook in december van dit jaar tot plaatsing van de raketten in Nederland zou beslissen. DEN HAAG - De gemeente Amsterdam kan het experiment om zware heroïneverslaaf- den gratis morfine of andere middelen te verstrekken, uitbreiden. De proef loopt al via de plaatselijke GG en GD met een groepje van vijf verslaafden. Die groep wordt uitge breid tot 30 of 40. De middelen worden uitsluitend toegekend op grond van medische motieven, als elke andere vorm van hulpverlening blijkt te hebben gefaald. Minister Gardeniers, die dit gisteren toegezegde aan de gemeente Amsterdam, heeft het gratis verstrekken van heroïne nadrukkelijk afgewezen. DEN HAAG (ANP/GPD) - PvdA- voorzitter Max van den Berg vindt dat CDA en D'66 moeten uitspreken dat ze werkelijk be reid zijn het regeerakkoord uit te voeren. "Bij een nieuwe aanpak staat de PvdA klaar. Bij weige ring van de andere partijen het regeerakkoord recht te doen, zijn wij niet bang voor het oordeel van de kiezers", zei hij op het achttiende congres van zijn par tij in Den Haag, dat gisteren is begonnen en morgen zal worden afgesloten. Van den Berg werd overigens ijn zijn functie herbenoemd voor een periode van twee jaar. Er wa ren geen tegenkandidaten. Over de kabinetscrisis zei de partij voorzitter dat de kloof tussen de PvdA-visie ("Een actief en plan matig werkgelegenheidsbeleid") en de visie van de rest van het kabinet ("Bezuinigen, matigen en de vrije markt") zo groot bleek dat de PvdA-ministers wel moesten breken. Van den Berg vindt dit getuigen van "politieke moed. Hij benadrukte dat de PvdA inziet dat er minder financiële moge lijkheden zijn. 'We zijn niet vies van het gezegde "de tering naar de nering" zetten. Maar als dat moet zonder planmatigheid, zon der nieuw beleid, zonder een werkgelegenheidsplan dat effec tief kan zijn, dan vindt men onze deur gesloten, aldus Van den Berg. Hij haalde uit naar het kabinet Van Agt-Wiegel, dat volgens hem een puinhoop heeft achtergelaten. 'Helaas heeft het de afgelopen vier jaar ontbroken aan elk initia tief om een creatief en planmatig bestuur te voeren, gericht op het bestrijden van de crisis. Mede daardoor is het financieringste kort sterk gestegen. Nu heeft rechts de mond vol over terug dringen van dit tekort, waardoor er geen geld beschikbaar zou zijn vor een effectief werkgelegen heidsbeleid. De werkelijkheid is echter dat zonder een dergelijk beleid het financieringstekort niet structureel kan worden te ruggedrongen en de samenle ving onbestuurbaar wordt.' Het congres stemde in met voor stellen van het partijbestuur om de combinatie van kamerlid maatschap en lidmaatschap van het partijbestuur niet volledig uit te sluiten. Daarmee maakte het congres de benoeming van ka merlid Stan Poppe tot eerste vi- ce-voorzitter mogelijk. AMSTELVEEN (GPD) - Een gro te meerderheid van de Zieken fondsraad adviseert de regering per 1 januari 1982 de verschillen de instellingen op het gebied van de geestelijke gezondheidszorg regionaal te „bundelen". Deze in stellingen, zoals sociaal-psychia trische diensten, medisch op voedkundige bureaus, instituten voor psychotherapie e.d., wor den dan in organisatorische een heden ondergebracht. Als de regering tot deze wijziging besluit, zal de financiering van deze instellingen via de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) worden geregeld in plaats van uit diverse aparte sub sidieregelingen, zoals nu ge beurt. Doel is deze vorm van hulpverlening meer samenhang te geven, ook in het belang van de toegankelijkheid voor de pa tiënt. Op dit punt staan twee meningen tegenover elkaar: een meerder heid staat achter het advies om eerst een wettelijke regeling te maken en dan de organisatori sche opzet aan te passen. Ande ren willen eerst die nieuwe opzet weerrapporten Beschieting van treinen als tijdverdrijf Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel j Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt licht bew. onbewolkt half bew. licht bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. Mallorca Munchen Oslo Split Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew onbewolkt geheel bew. licht bew. 25 15 06 25 18 2 28 20 0 ZWOLLE (GPD) - De bende die dit voor jaar het treinverkeer in Twente onveilig maakte, is opgerold. Door een toevallige samenloop van omstandigheden zitten er op dit moment zes jongemannen uit het Overijsselse Wierden opgesloten, omdat zij met hun morbide grappen het Oosten meer dan onveilig maakten. Woensdag arresteerde de politie het zesde bendelid en maakte zo een einde aan een reeks wilde misdrijven, waarbij gemak kelijk slachtoffers hadden kunnen vallen. De politie heeft licht kunnen brengen in de treinaanvallen doordat de zes een paar dagen geleden door de Koninklijke Mare chaussee werden aangehouden voor een wapendiefstal in de Oranje-kazerne in Schaarsbcrgen. Meest in het oog springend waren drie aan vallen van het zestal op treinstellen van de Nederlandse Spoorwegen dit voorjaar, met als crimineel hoogtepunt het be schieten van de Twente-express bij Rijs- sen, waarbij een passagier op een haar na werd gemist. Eerder spanden ze een ten- nisnet over de rails en hingen ze een teil met stenen aan een viaduct, waardoor een machinist van de Nederlandse Spoor wegen lichte verwondingen opliep. Toen de jongemannen, in leeftijd variërend van 17 tot 20 jaar, eenmaal vastzaten, bleek de opsluiting hen bijzonder spraak zaam te maken. Nog elke dag komen er bekentenissen op tafel, en dat terwijl de marechaussee ze nog moet overdragen aan de politie. Dat zal pas gebeuren wan neer tegen het leger gerichte acties zijn opgehelderd, pas daarna krijgen de civie le zaken alle aandacht. Wandaden Inmiddels is er wel een ploeg van twintig man politie, marechaussee en spoorweg recherche aan het werk om de wandaden van het sextet te rangschikken. De mis drijven varieren van het beschieten van treinen, lichtmasten, praatpalen, ver keersborden en bewoonde huizen tot aan vernielingen, een roofoverval, en zoals dat in het politierapport staat „het stich ten van verwarring op ryksweg A-l". Dat laatste gebeurde toen het zestal gesto len etalagepoppen als kennelijke ver keersslachtoffers op de rijbaan neerleg den. Voordat ze daarvoor poppen ge bruikten, hadden ze het al eens met zich zelf geprobeerd, maar toen waren de pseudo-gewonden bijna aangehouden door de verkeerspolitie. De arrestatie bleef nu uit tot dit najaar. De politie gaf gisteren tijdens een perscon ferentie in Zwolle toe „er ernstig aan te hebben getwijfeld of de beschietingen van de treinen ooit opgelost zouden wor den", en dat terwijl wc toch bijzonder m onze maag zaten met de treinbcschietin- gen. omdat er grote onrust ontstond by de spoorwegen en de passagiers", aldus kapitein Ankersmit van de districtsre cherche van de Overijsselse rijkspolitie. „Maar het onderzoek zat zo goed als vast". De politie besloot in de weken na de schiet partij om regelmatig politiemensen mee te laten reizen met de treinen in Twente en er is zelfs serieus overwogen om een politiehelikopter de trein te laten begelei den. Om technische redenen, zo bleek gisteren, werd daar destijds vanaf gezien. Heel arsenaal Het zestal had voor hun acties een heel ar senaal vuurwapens tot hun beschikking Uit de Oranje-kazerne, waar een van hen vorig jaar diende als dienstplichtig sol daat. hadden ze een aardige voorraad pi- stoolmitrailleurs en zelfs een zgn terug- stootloze vuurmond overgehouden Daarnaast beschikten ze over meerdere civiele wapens, zoals een .22, een overi gens nog niet gevonden wapen waarmee de trein destijds werd beschoten. Alles bij elkaar moeten er zeker 15 wapens in het spel zijn geweest. De pistoolmitrail- leur en de vuurmond zijn na spontane be kentenissen inmiddels weer uit het Twentekanaal opgevist. Volgens kolonel Honcoop van de politie in het district Zwolle moetende 14 misdry- ven onder zware criminele wandaden ge schikt worden Over de motieven van de daders zegt hy: „We weten daar het fijne nog niet van. maar we gaan ervan uit dat ze het uit een soort merkwaardig tydver- dryf hebben gedaan. Een vreemde zaak. want alle zes hadden ze een ordentelijke betrekking". realiseren en daarna pas wette lijk regelen Daar komt by dat vooral van de kant van de zieken huizen. de specialisten en de psy chiaters veel bezwaren tegen de inhoud van het voorstel werden gehoord De psychiaters zyn bang dat zy niet medisch kunnen functione ren in de te vormen organisato- risch-technische eenheden De Nationale Ziekenhuis Raad stel de dat met de voorgestelde rege ling niet het gehele terrein wordt bestreken, omdat de psychiatri sche ziekenhuizen en de polikli nieken erbuiten vallen. Dit stuk hulpverlening (ongeveer 30 pro cent) dreigt dan geïsoleerd te ra ken De meerderheid van de instituten voor psychotherapie (19 van de 25) vreest dat de nieuwe opzet zal leiden tot vermindering van de kwaliteit der hulpverlening Ook vinden zy de financienngsrege- ling onvoldoende. De Neder landse Vereniging voor de Am bulante Geestelyke Gezond heidszorg (waarby deze 19 insti tuten \Toeger waren aangeslo ten) gaat echter wel akkoord. Vooral ziekenfondsen en vakbewe ging juichten het voorstel t,„- omdat groetere doelmatigheid van deze zorg wordt verwacht. Gesteld werd dat aan de beteke nis van de psychotherapie zeker groot gewicht zal worden ge hecht en dat de psychiaters in hun werk niet zullen worden be lemmerd. Men toonde zich ver heugd dat met de bundeling „wildgroei" en „overlapping", zoals die nu bestaat, kan worden voorkomen. By stemming bleek dat alleen de vertegenwoordigers van de zie kenhuizen en verpleeghuizen te gen waren De ZFR besloot ook te adviseren dat voor deze hulp verlening een eigen bydrage aan de patiënten zal worden ge vraagd Daartegen verzette zich een grotere minderheid de FNV, enkele kroonleden en enkele ver tegenwoordigers van beroeps beoefenaren uit de gezondheids zorg

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7